IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آمـــــوزش زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: ایرانمهر
4 آذر 1402

آموزش زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی(توضیح کامل به زبان ساده)

گذشته ساده در زبان انگلیسی یکی از زمان‌های بسیار رایجی است که در زبان انگلیسی وجود دارد و به میزان زیادی در جملات مختلف و مکالمات این زبان مورداستفاده قرار می‌گیرد. آشنایی با کاربردهای مختلفی که این زمان در گرامر زبان انگلیسی دارد باعث شده تا امروزه بسیاری از افراد به دنبال این باشند که نحوه استفاده درست از این زمان را بیاموزند. از طرف دیگر در آموزش زبان انگلیسی نیز توجه ویژه‌ای روی این مسئله صورت می‌گیرد و همین عامل نیز باعث شده تا ما تصمیم بگیریم در این مطلب کمی بیشتر درباره گذشته ساده صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره این زمان در اختیار شما قرار دهیم.

پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در خصوص زمان گذشته ساده هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید تا اطلاعات موردنیاز خود در خصوص این موضوع را به دست بیاورید.

آشنایی با زمان گذشته ساده

آشنایی با زمان گذشته ساده در انگلیسی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی یکی از زمان‌های 12 گانه فعل در این زبان است که جز رایج‌ترین زمان‌ها بوده و تقریبا بیشتر از هر زمان دیگری در زبان انگلیسی مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما زمانی می‌توانید از این زمان استفاده کنید که قصد داشته باشید در مورد چیزهایی صحبت کنید که قبلا اتفاق افتاده‌اند یا این‌که وجود داشته‌اند. تصور کنید که کسی از شما می‌پرسد که برادرتان ولفگانگ در آخر هفته گذشته که در شهر بود چه کرد؟ پاسخی که شما می‌توانید ارائه دهید به شکل زیر خواهد بود:

Wolfgang entered a hula hoop contest.

ولفگانگ در مسابقه هولاهوپ شرکت کرد.

He won the silver medal.

او به مدال نقره دست پیدا کرد.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که زمان گذشته ساده در واقع نشان می‌دهد که شما در مورد چیزی صحبت می‌کنید که قبلا اتفاق افتاده است. برخلاف زمان گذشته استمراری که برای صحبت در مورد رویدادهایی که در گذشته و در یک دوره زمانی اتفاق افتاده‌اند استفاده می‌شود باید بدانید که زمان گذشته ساده نشان می‌دهد که عملی در زمان خاصی رخ داده و سپس کامل شده است.

مثال زیر را مشاهده کنید تا این موضوع را به شکل بهتری درک کنید:

Wolfgang admired the way the light glinted off his silver medal.

ولفگانگ نحوه تابش نور از مدال نقره او را تحسین کرد.

نکته بسیار مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که شما همچنین می‌توانید از گذشته ساده برای صحبت در مورد وضعیت گذشته نیز استفاده کنید. فرض کنید که شما احساسی را به شخص خاصی در مورد مسئله‌ای دارید. در چنین حالتی می‌توانید از زمان گذشته ساده به‌منظور انتقال احساس خود استفاده کنید. این مسئله اغلب با استفاده از زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی و فعل  to be و یک صفت، اسم یا عبارت اضافه اتفاق می‌افتد که باید به آن دقت و توجه کافی را داشته باشید. مثال‌های زیر به شما کمک می‌کند تا بتوانید درک بهتری را از این موضوع به دست بیاورید:

Wolfgang was proud of his hula hoop victory.

ولفگانگ به پیروزی خود در هولاهوپ افتخار می‌کرد.

The contest was the highlight of his week.

این مسابقه نقطه برجسته در این هفته او بود.

He was at his best the whole time.

او در تمام مدت در بهترین حالت خود بود.

زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی

افعال با قاعده

افعال با قاعده یکی از بی دردسر ترین بخش‌های گرامر زبان انگلیسی هستند. اجازه دهید مثالی از کتاب جادوگر شهر از برایتان بیان کنیم:

“The four travelers passed a sleepless night, each thinking of the gift Oz had promised to bestow on him.”

 فعل در اصل، pass است ولی در این جمله، با گذشته‌ی ساده بیان شده و یک ed در انتهای آن، قرار گرفته است. تنها کافی است به فعل نگاهی بی‌اندازید و ed را در انتهای کلمه ببینید تا بتوانید قاعده‌ی فعل را تشخیص دهید.

در جملات زیر نیز از افعال با قاعده برای بیان گذشته‌ی ساده استفاده شده است.

I solved the puzzle.

He dumped the garbage.

در اولین جمله، یک d به فعل solve اضافه شده و زمان فعل را به گذشته‌ی ساده تغییر داده است. در جمله‌ی دوم نیز یک ed به فعل dump اضافه شده و زمان آن را به گذشته ی ساده تغییر داده است. بله، درست به همین راحتی!

مفرد

جمع
I dumped.We dumped.
You dumped.You dumped.
He/She/It dumped.They dumped.

البته وقتی عبارت «it dumped» را بیان می‌کنیم، منظورمان دیگر انسان نیست. شاید مدت‌ها قبل، یک حیوان چیزی را جایی ریخته است.

افعال To Be

افعال to be‌ مثل is، am و are‌ همگی بی قاعده هستند و در صورتی که آن‌ها را در زمان گذشته‌ی ساده بیان کنیم، شکلشان نیز تغییر می‌کند. در حقیقت، افعال to be در هر tense، تغییر شکل پیدا می‌کنند. خوشبختانه، حفظ حالت گذشته‌ی افعال  to be، بسیار آسان است. در جدول زیر شکل گذشته ی این افعال بیان شده است.

Singular

Plural

I was.

We were.
You were.You were.
He/She/It was.They were.

به یاد داشته باشید، این افعال در صرف شش گانه‌، به شکل متفاوتی نوشته می‌شوند. به این ترتیب:

اول شخص مفرد و سوم شخص مفرد: Was

دوم شخص مفرد/جمع: Were

سوم شخص جمع: were

اساس های دستور زبان انگلیسی

افعال بی قاعده

افعال بی قاعده در زمان گذشته کمی گیج کننده به نظر می‌رسند، اما اگر به خوبی با شکل گذشته‌ی این افعال آشنا باشید، به راحتی با آن‌ها کنار می‌آیید.

حال سادهگذشته‌ی ساده

buy

bought
comecame
dodid
flyflew
getgot
gowent
havehad
keepkept
paypaid
runran
seesaw
sleepslept
taketook
telltold
thinkthought

هیچ تکنیک ساده‌ای جهت یادگیری حالت گذشته‌ی این افعال وجود ندارد. بالا بروید، پایین بیایید، باید آن‌ها را حفظ کنید. در جدول زیر، صرف فعل sweep در زمان گذشته‌ی ساده نمایش داده شده است.

مفرد

جمع
I swept.We swept.
You swept.You swept.
He/She/It swept.They swept.

برای اینکه این فعل را به زمان گذشته تبدیل کنیم، حرف e را از sweep پاک کرده و در انتهای آن، یک t اضافه مِ‌کنیم. اگرچه فعل شما بی قاعده است، اما در صرف شش گانه، به یک شکل به کار رفته است.

این ماجرا در صرف تمام افعال بی قاعده، صدق می‌کند. زمانی که شکل گذشته‌ی این افعال را به خاطر سپردید، دیگر نگران هیچ چیز نباشید. چون صرف این افعال در تمام وجه‌ها، یکسان است و فرقی نمی‌کند که آن را برای اول شخص مفرد به کار می‌برید یا سوم شخص جمع. در حقیقت نباید حالت صرف فعل فارسی را با انگلیسی اشتباه بگیرید. چون در فارسی، جمع و مفرد بودن فاعل روی ساختار فعل تاثیر می‌گذارد. (خواندم،‌خواندی، خواند). اما در انگلیسی، این نکته هیچ تاثیری روی ساختار فعل در زمان گذشته نمی‌گذارد.

آموزش زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی

اگر بند When در ابتدا بیاید

بندهای گروهی از کلمات هستند که معنی خاصی دارند؛ ولی اغلب جمله کامل نیستند. برخی از بندها با کلمه when شروع می‌شوند که از جمله این بندها می‌توان به when I dropped my pen (زمانی که من خودکارم را انداختم) یا when class began (زمانی که کلاس شروع شد) اشاره کرد. دقت داشته باشید که امروزه به این بندها when-clauses گفته می‌شود و زمانی که صحبت از گذشته ساده در انگلیسی این بندها از اهمیت بسیار زیادی برخوردار می‌شوند و در آموزش زبان انگلیسی نیز تمرکز زیادی روی آنها وجود دارد.

در ادامه مثال‌هایی را برای شما آورده‌ایم که شامل این بندها می‌شوند و نحوه استفاده از آنها در گذشته ساده را به بهترین شکل ممکن به شما آموزش می‌دهند. پس مطالعه مثال‌های زیر می‌تواند به یادگیری هرچه بهتر این بندها کمک کند:

When I paid her one dollar, she answered my question.

وقتی یک دلار به او پرداخت کردم، او به سوال من پاسخ داد.

She answered my question when I paid her one dollar.

او وقتی یک دلار پرداخت کردم، به سوال من پاسخ داد.

توجه داشته باشید که When-clauses بسیار مهم هستند؛ چراکه همیشه زمانی که هر دو بند در گذشته ساده هستند در ابتدا اتفاق می‌افتند. دقت داشته باشید که هر دو مثالی که در بالا آوردیم به یک معنا هستند: ابتدا یک دلار به او پرداخت کردم و سپس او به سوال من پاسخ داد. در اینجا مهم نیست که “وقتی یک دلار به او پرداخت کردم” در ابتدای جمله باشد یا در انتهای جمله. با این حال مثال زیر معنای دیگری را منتقل می‌کند و این معنا این است که ابتدا او به سوال من پاسخ داد و سپس یک دلار به او پرداخت کردم.

مثال زیر را بادقت در خصوص این بندها و نحوه استفاده از آنها در گذشته ساده در انگلیسی مشاهده کنید:

I paid her one dollar when she answered my question.

وقتی به سوال من پاسخ داد، یک دلار به او پرداخت کردم.

بیشتر بخوانید:گذشته‌ ساده یا ماضی نقلی

بیشتر بخوانید : آموزش زمان فعل در انگلیسی (به زبان ساده با مثال)

زمان گذشته ساده در انگلیسی

قراردادن قیدها در محل مناسب

یکی از نکات کلیدی و بسیار مهمی که در خصوص گذشته ساده در انگلیسی مطرح می‌شود و شما هم باید توجه ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید محل قرارگیری قیدهاست که بسیاری از افراد اطلاعات چندانی در این زمینه ندارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا نتوانند به‌درستی از قیدها در این زبان استفاده کنند. مثال‌های زیر به شما نشان می‌دهند که محل قرارگیری قیدهای دستوری مانند always, only, never, ever, still, just و … دقیقا کجاست و به چه شکل باید از این قیدها استفاده کنید:

You just called Debbie.

تو همین الان به دبی زنگ زدی.

Did you just call Debbie?

فقط به دبی زنگ زدی؟

یکی از نکات بسیار مهمی که باید در اینجا به آن دقت داشته باشید این است که قیدها به ما کمک می‌کنند تا مشخص کنیم و بفهمیم که چه زمانی اتفاق افتاده یا خواهد افتاد. اگر علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی هستید باید بدانید دانستن معنای قیدها واقعا به شما در درک دیالوگ‌ها و متون کمک شایانی خواهد کرد. در ادامه برخی از قیدهای رایج زمانی را برای شما آورده‌ایم که آشنایی با آنها مفید خواهد بود:

 • Yesterday: دیروز
 • Last year/week/night: سال گذشته، هفته گذشته، شب گذشته
 • Five minutes ago: پنج دقیقه پیش
 • Late: پس از زمان مورد انتظار

در ادامه چند مثال را در این زمینه برای شما آورده‌ایم که به درک هرچه بهتر این موضوع کمک می‌کند:

Did you stay at home last night? No, we went to the cinema.

دیشب خانه بودی؟ نه سینما رفتیم.

They merged with another company last year.

آنها سال گذشته با یک شرکت دیگر ادغام شدند.

Mr Jones arrived five minutes ago.

آقای جونز پنج دقیقه پیش آمد.

His train was late.

قطارش دیر کرده بود.

چگونه گذشته ساده را در جملات خود ایجاد کنیم؟

نحوه استفاده از گذشته ساده در زبان انگلیسی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که بسیاری از افراد سوالات زیادی دراین‌خصوص دارند. برای این‌که بتوانید افعال خود را در زمان گذشته ساده ایجاد کنید باید ed را به آخر ریشه فعل‌های منظم اضافه کنید. دقت داشته باشید که اگر فعل منظم شما به e ختم می‌شود تنها کافی است که حرف d را به آخر آن اضافه کنید. برای درک بهتر این موضوع مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید:

Play→Played

Type→Typed

Listen→Listened

Push→Pushed

Love→Loved

در موقعیتی دیگر ممکن است شما علاقه‌مند به استفاده از افعال بی‌قاعده باشید. در چنین شرایطی ممکن است ساختاری که شما باید از آن استفاده کنید کمی پیچیده‌تر شود. به‌طورکلی زمان گذشته ساده در افعال بی‌قاعده دقیقا مشابه شکل ریشه آنهاست. مثال‌های زیر را مشاهده کنید تا بتوانید به شکل بهتری این موضوع را درک کنید:

Put→Put

Cut→Cut

Set→Set

Cost→Cost

Hit→Hit

برای سایر انواع افعال بی‌قاعده از جمله افعال to be ایجاد زمان گذشته ساده نامنظم‌تر نیز می‌شود. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

See→Saw

Build→Build

Go→Went

Do→Did

Rise→Rose

Am/Is/Are→Was/Were

خبر خوبی که در اینجا وجود دارد این است که افعال در زمان گذشته ساده (به جز وقتی که از to be استفاده می‌کنید) نیازی به همخوانی تعداد با فاعل خود ندارند و از این نظر محدودیتی برای شما وجود نخواهد داشت. مثال زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

Wolfgang polished his medal. The other winners polished their medals too.

ولفگانگ مدال خود را جلا داد. سایر برندگان نیز مدال‌های خود را جلا دادند.

کاربرد گذشته ساده در انگلیسی

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

چگونه زمان گذشته ساده را در زبان انگلیسی به حالت منفی استفاده کنیم؟

خوشبختانه فرمولی برای منفی کردن افعال گذشته ساده وجود دارد و این فرمول برای تمامی افعال از جمله افعال باقاعده و بدون قاعده یکسان است و به همین علت نیز شما در زمان استفاده از این فعل سردرگم نخواهید شد. تنها کاری که برای منفی کردن جملات گذشته ساده در زبان انگلیسی باید انجام دهید این است که از ترکیب did not به‌اضافه ریشه فعل استفاده کنید. از طرف دیگر شما می‌توانید در اینجا انقباض نیز داشته باشید تا جملات کوتاه‌تری را ایجاد کنید. برای درک هرچه بهتر این موضوع چند مثال را در ادامه برای شما آورده‌ایم که به شما در این زمینه کمک خواهد کرد.

Wolfgang did not brag too much about his hula hoop skills.

ولفگانگ در مورد مهارت‌های هولاهوپ خود زیاد لاف نمی‌زند.

Wolfgang’s girlfriend didn’t see the contest.

دوست‌دختر ولفگانگ مسابقه را ندید.

برای افعال to be نیازی به استفاده از افعال کمکی نخواهید داشت و بدون این افعال نیز می‌توانید جمله خود را به حالت منفی در بیاورید. دقت داشته باشید زمانی که فاعل جمله مفرد است شما باید از was not یا wasn’t استفاده کنید. این در حالی است که اگر فاعل جمله شما جمع باشد شما باید از were not یا weren’t استفاده کنید. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

The third-place winner was not as happy as Wolfgang.

برنده مقام سوم به‌اندازه ولفگانگ خوشحال نبود.

The fourth-place winner wasn’t happy at all.

برنده مقام چهارم اصلا راضی نبود.

The onlookers were not ready to leave after the contest ended.

تماشاچیان پس از پایان مسابقه آمادگی خروج را نداشتند.

The contestants weren’t ready to leave either.

شرکت‌کنندگان نیز آمادگی ترک‌کردن را نداشتند

تمرین مهارت های زبانی

سوالات، جملات منفی و سوالات منفی

در حالتی که بخواهیم سوالات، جملات منفی و سوالات منفی را در حالت گذشته‌ی ساده مطرح کنیم، باید به برخی نکات نیز توجه کنیم. برای مثال، در جملات سوالی ممکن است فعل به صورت ساده و بدون تغییر در جمله قرار بگیرد. می پرسید چگونه؟ به جمله‌ی زیر دقت کنید:

 “Did you go to the store yesterday?”

در این جمله، همزمان هم فعل did را دارد هم فعل go . فعل did‌ به صورت گذشته و فعل اصلی به صورت ساده در جمله قرار گرفته است. در حقیقت، فعل Did  به صورت فعل کمکی در این جمله ظاهر شده تا فعل go کاملا ساده و بدون تغییر ظاهر شود. در حقیقت، این یک قاعده‌ی گرامری در سوال نویسی به زبان انگلیسی است. هیچ فرقی نمی‌کند که سوال را در چه زمانی صرف می‌کنید. ابتدا باید از یک فعل کمکی استفاده کرده و سپس فعل اصلی را بیان کنید.

اگر هم حفظ چنین قاعده‌ای برایتان مشکل بود، به این جمله فکر کنید‌:« did‌ دزده، ed فعل را می‌دزده.»

به سایر مثال‌ها نیز دقت کنید:

What did you do?

Where did you go?

You did what?

آخرین جمله حالت گذشته ی فعل do  را در جمله به کار برده است و هیچ فعل دیگری نیز دیده نمی‌شود. جالب است بدانید این قاعده در بیان جملات منفی نیز صدق می‌کند. پس برای منفی کردن جمله، فعل do را با not آورده و سپس فعل را به حالت ساده بنویسید.

The research study did not conclude that longer school days lead to greater student achievement.

I didn’t wait for Charlie to finish complaining about his cell phone.

I did not hear my grandfather singing in the shower.

همچنین، برای بیان سوالات منفی، باید جمله را با did not یا didn’t شروع کرده و سپس، فعل اصلی را در جمله قرار دهید. این نکته نیز صرفا برای زمان گذشته‌ی ساده به کار نمی‌رود و در همه حال، قابل استفاده است.

Didn’t you look before crossing the street?

Did you not realize the school was closed?

Why didn’t you do your homework last night?

زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی

استفاده از زمان گذشته ساده در حالت سوالی

گاهی اوقات ممکن است شما علاقه‌مند باشید تا از گذشته ساده در زبان انگلیسی در حالت سوالی استفاده کنید. در چنین حالتی می‌توانید از فرمول زیر برای این کار استفاده کنید:

did + [subject] + [root form of verb].

برای این‌که به شکل بهتری بتوانید از این فرمول در جملات و مکالمات خود استفاده کنید چند مثال را برای شما آورده‌ایم:

Did Wolfgang win the gold medal or the silver medal?

ولفگانگ مدال طلا گرفت یا مدال نقره؟

Where did Wolfgang go to celebrate?

ولفگانگ برای جشن‌گرفتن کجا رفت؟

Did the judges decide fairly, in your opinion?

به نظر شما داوران منصفانه تصمیم گرفتند؟

هنگام پرسیده سوال با فعل to be نیازی به استفاده از افعال کمکی نخواهید داشت که باید به این موضوع دقت کافی را داشته باشید. در چنین شرایطی شما می‌توانید از فرمول was/were + [subject]. برای این کار استفاده کنید.

مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید تا با این ساختار به شکل بهتری آشنا شوید:

Was Wolfgang in a good mood after the contest?

آیا ولفگانگ بعد از مسابقه روحیه خوبی داشت؟

Were people taking lots of pictures?

آیا مردم زیاد عکس می‌گرفتند؟

افعال منظم رایجی که در زمان گذشته ساده استفاده می‌شوند

به‌طورکلی باید به این نکته مهم دقت داشته باشید که در زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی افعال منظم به شکل خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. با مشاهده نمونه‌های زیر می‌توانید به شکل بهتری این موضوع را درک کنید:

مصدر                  گذشته ساده                منفی

to ask                 asked                    did not ask

to work            worked               did not work

to call               called                   did not call

to use                used                      did not use

افعال نامنظم رایجی که در زمان گذشته ساده استفاده می‌شوند

در بخش قبلی درباره افعال منظمی رایجی که در زمان گذشته ساده استفاده می‌شوند صحبت کرده و برخی از این افعال را به شما معرفی کردیم. حال در این بخش قصد داریم رایج‌ترین افعال نامنظمی که در زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی استفاده می‌شوند را به شما معرفی کنیم:

مصدر             گذشته ساده                منفی

to be            was/were       was not/were not

to have       had                        did not have

to do             did                            did not do

to say           said                        did not say

to get           got                         did not have

to make      made                  did not make

to go              went                     did not go

to take         took                     did not take

to see            saw                       did not see

to come      came                did not come

حالت معلوم و مجهول در گذشته ساده در زبان انگلیسی

یکی از سوالات مهمی که احتمالا برای شما هم به وجود آمده این است که در زمان گذشته ساده چگونه می‌توانیم از حالت‌های معلوم و مجهول استفاده کنیم و آیا استفاده از این حالات چالش‌برانگیز است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر شما به‌سادگی هرچه تمام می‌توانید از حالت‌های معلوم و مجهول در جملات خود به زمان گذشته ساده استفاده کنید و برای این کار هیچ محدودیتی وجود ندارد. دو مثال زیر نحوه انجام این کار را به بهترین شکل ممکن به شما نشان می‌دهند:

حالت معلوم:

Tom repaired the car.

تام ماشین را تعمیر کرد.

حالت مجهول:

The car was repaired by Tom.

ماشین توسط تام تعمیر شد.

اقدامات انجام شده در گذشته

ما از گذشته‌ی ساده برای صحبت در مورد اعمال یا رویدادهایی که در گذشته اتفاق افتاده استفاده می‌کنیم. در این مورد، ما می‌دانیم یا می‌گوییم که رویدادها چه زمانی اتفاق افتاده است.

I saw Jim yesterday.

We didn’t go out last Saturday. We stayed at home.

She moved to Chester three years ago.

دیروز جیم را دیدم.

شنبه‌ی گذشته بیرون نرفتیم. ما در خانه ماندیم.

او سه سال پیش به چستر نقل مکان کرد.

 عادت‌های گذشته

ما از گذشته‌ی ساده برای صحبت در مورد عادات گذشته (کارهایی که کم و بیش انجام می‌دادیم) استفاده می‌کنیم.

She washed her hair every day.

She worked as a nurse.

I often played in the park when we were children.

او هر روز موهایش را می‌شست.

او به عنوان پرستار کار می‌کرد.

وقتی بچه بودیم اغلب در پارک بازی می‌کردم.

آموزش زمان گذشـــته ساده در زبان انگلیسی

 واقعیت‌هایی در گذشته

ما همچنین از گذشته‌ی ساده برای صحبت در مورد چیزهایی که در گذشته واقعیت داشتند، استفاده می‌کنیم.

My grandfather had two brothers.

He lived with my grandparents as a child.

پدربزرگم دو برادر داشت.

او در کودکی با پدربزرگ و مادربزرگ من زندگی می‌کرد.

بیان رویدادها در یک ترتیب زمانی

ما از گذشته‌ی ساده برای توصیف رویدادهای اصلی یک داستان در یک ترتیب زمانی مشخص استفاده می‌کنیم.

When I arrived home, I took off my shoes and then I relaxed on the sofa.

وقتی به خانه رسیدم کفش‌هایم را در آوردم و بعد روی مبل استراحت کردم.

خب، وقتی حسابی در استفاده از زمان گذشته‌ی ساده ماهر شدید، وقت آن رسیده تا سایر حالات زمان گذشته در انگلیسی را بیاموزید.

نکات مهمی که باید درباره زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی بدانید

یکی از سوالات رایجی که بسیاری از زبان‌آموزان تازه‌کار می‌پرسند و در این زمینه با چالش‌های زیادی نیز مواجه می‌شوند این است که آیا می‌توان از زمان گذشته ساده به‌منظور بیان اتفاقات و اعمالی که در آینده اتفاق می‌افتند نیز صحبت کرد؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که خیر این زمان تنها به‌منظور بیان اتفاقاتی که در گذشته رخ داده‌اند استفاده می‌شود و استفاده از آن برای بیان و توضیح اتفاقات آینده یک کار اشتباه در زبان انگلیسی خواهد بود. نکته مهم دیگری که باید در خصوص زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی بدانید این است که این زمان معمولا در کنار طیف گسترده‌ای از قیدها و عبارات زمانی مورداستفاده قرار می‌گیرد و همین عامل نیز باعث می‌شود تا کاربردهای زیادی داشته باشد. از جمله مهم‌ترین عبارات زمانی که می‌توان در کنار آنها از گذشته ساده استفاده کرد می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • Yesterday (دیروز)
 • 2 minutes ago (دو دقیقه پیش)
 • in 1990 (در سال 1990)
 • the other day (روز دیگر)
 • last Friday (جمعه گذشته)
 • و…

از طرف دیگر نباید فراموش کنید که می‌توانید از زمان گذشته ساده در کنار قیدهای فراوانی نیز استفاده کنید که استفاده از آنها دارای کاربردهای بسیار زیادی خواهد بود. از جمله مهم‌ترین قیدهای فراوانی می‌توان به مواردی مانند always، often، sometimes، rarely، never و … اشاره کرد.

نکاتی در خصوص قوانین املایی زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی

اولین نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که زمانی که یک فعل به e ختم می‌شود فقط d به آخر آن اضافه می‌کنید. مثال:

love – loved

حال گاهی اوقات ممکن است صامت پایانی پس از یک مصوت کوتاه قرار گرفته باشد که در این صورت باید صامت را دو بار در گذشته ساده بیاورید. مثال زیر را مشاهده کنید تا این موضوع را به شکل بهتری درک کنید:

admit – admitted

یکی دیگر از شرایطی که ممکن است به وجود بیاید زمانی است که اگر به زبان انگلیسی بریتانیایی قصد نگارش را دارید حتما باید به این موضوع دقت کنید که اگر صامت پایانی شما l باشد در این صورت تحت هر شرایطی دو بار باید آن را بنویسید تا بتوانید زمان گذشته ساده آن را ایجاد کنید و این در حالی است که در انگلیسی آمریکایی نیازی به انجام این کار وجود ندارد و تنها کافی است که یک‌بار آن را بنویسید. برای مثال در انگلیسی بریتانیایی شکل فعل به‌صورت زیر در زمان گذشته ساده تغییر می‌کند:

travel – travelled

این در حالی است که در انگلیسی آمریکایی چنین اتفاقی نمی‌افتد و شکل فعل به‌صورت زیر خواهد بود:

Traveled

آخرین نکته‌ای که باید به آن توجه کنید نیز این است که اگر آخر کلمه y باشد در این صورت در زمان تبدیل به گذشته ساده به i تغییر پیدا خواهد کرد. مثال زیر را مشاهده کنید:

hurry – hurried

آموزش زمـــان گذشته ساده در زبان انگلیسی

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره گذشته ساده در انگلیسی پاسخ دهیم.

گذشته ساده در زبان انگلیسی چیست؟

گذشته ساده یکی از زمان‌های صرف فعل در زبان انگلیسی است که درباره رویدادهایی که قبلا اتفاق افتاده صحبت کرده و این رویدادها را توصیف می‌کند.

آیا می‌توان از زمان گذشته ساده برای بیان عملی در آینده استفاده کرد؟

زمان گذشته ساده فقط می‌تواند اعمال گذشته را بیان کند. با این حال می‌توانید اقدامات استمراری و در حال انجام را که در گذشته با زمان حال کامل استمراری شروع شده‌اند را نیز با گذشته ساده نشان دهید. مثلا جمله I have been working there for twenty years (من بیست سال است که آنجا کار می‌کنم) را در نظر بگیرید.

کدام جمله‌ها می‌توانند از افعال در زمان گذشته ساده استفاده کنند؟

امروزه بسیاری از جملاتی که به زبان انگلیسی هستند از افعال گذشته ساده در انگلیسی استفاده می‌کنند. مثلا جمله I walked home last night. (دیشب به خانه رفتم) را در نظر بگیرید که تقریبا در بسیاری از مکالمات احتمالا از آن استفاده می‌کنید.

کاربردهای زمان گذشته ساده در زبان انگلیسی چیست؟

نشان دادن عمل، رویداد یا حالتی است که در گذشته شروع و به پایان رسیده است. به‌عنوان‌مثال جمله I was happy last night. ( من دیشب خوشحال بودم) را در نظر بگیرید. این زمان به شما اجازه می‌دهد چیزهایی را که در گذشته اتفاق افتاده‌اند توصیف کنید.

سخن پایانی

زمان گذشته ساده در انگلیسی یکی از مهم‌ترین زمان‌ها در زبان انگلیسی به شمار می‌آید که امروزه دارای کاربردهای بسیار زیادی است و در بسیاری از جملات مختلف نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید نحوه استفاده از این زمان و بسیاری از زمان‌های دیگر در زبان انگلیسی را بیاموزید حتما از خدمات آموزشگاه زبان ایرانمهر در این زمینه استفاده کنید. این موسسه امروزه آموزش گرامر زبان انگلیسی را به بهترین شکل و با بالاترین کیفیت ممکن به شما ارائه می‌دهد.

بیشتر بخوانید:آشنایی با وجه‌های زمان گذشته

بیشتر بخوانید:آموزش افعال در زبان انگلیسی

زمان ها در زبان انگلیسی به 3 گروه کلی تقسیم می شوند و هر کدام از این زمان ها دارای 4 حالت هستند.

1- زمان حال

2- زمان گذشته

3- زمان آینده

 

آزمون

He always _____ on the same chair.

Where _____ the keys?

He _____ the cable with a cutting knife.

I _____ where to go.

They _____ very friendly to us.

She _____ her son upstairs to bed.

We _____ to New York last summer.

_____ that noise?

I _____ that glass. It _____ Daisy.

He _____ me some chocolates, but I ______ them.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 86 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. Abbas
  24 اسفند 1401
  پاسخ دادن

  زبان انگلیسی حضوری به چه صورت است شعبه پیروزی برای خردسالان دارند برای فرزندم میخوام

  • ایرانمهر
   24 اسفند 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله دوره آموزشی زبان انگلیسی (خردسالان) هم داریم جهت آگاهی از نحوه ثبت نام با شعبه پیروزی تماس حاصل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. فواد
  12 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  واقعا عالی بود

  • ایرانمهر
   12 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین

 3. طناز نجفی
  16 آبان 1401
  پاسخ دادن

  ببخشید گذشته don’t و want چی میشه؟؟؟
  ممنون اگه جواب بدید

  • ایرانمهر
   16 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ‘گذشته don’t میشود didn’t
   گذشته want میشود wanted

 4. زبان اموز
  27 مرداد 1401
  پاسخ دادن

  سلام مثلا میشه که از دو تا فعل گذشته در یک جمله استفاده کرد؟؟؟مثلا
  She was ate lunch at afternoon

  • آموزشگاه ایرانمهر
   27 مرداد 1401
   پاسخ دادن

   خیر نمیشود (she ate lunch in the afternoon)

 5. MORTEZA
  16 اسفند 1399
  پاسخ دادن

  سلام جمله it was generous of him to offer to pay for us both چه زمانی داره؟ مگه نباید بعد از was فعل بصورت ing بیاد

  • آموزشگاه ایرانمهر
   16 اسفند 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 6. فواد
  16 شهریور 1399
  پاسخ دادن

  واقعا عالی بود

  • آموزشگاه ایرانمهر
   16 شهریور 1399
   پاسخ دادن

   موفق باشید

 7. انسیه
  23 تیر 1399
  پاسخ دادن

  خوب نبود باید ساختار منفی و سوالیش رو هم میگفتید

  • آموزشگاه ایرانمهر
   23 تیر 1399
   پاسخ دادن

   سلام ممنون از پیشنهادتون

 8. Amir
  24 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  گذشته ساده زبان انگلیسی چگونه ساخته میشه یا درست میشه

  • آموزشگاه ایرانمهر
   24 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 9. Abbas
  9 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  برای منفی کردن گذشته ساده فقط didn’tرا به آن اضافه می کنیم؟
  چند مثال چند کلمه ای بزنید

  • آموزشگاه ایرانمهر
   9 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 10. Abbas
  9 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  برای منفی کردن گذشته ساده فقط didn’tرا به آن اضافه می کنیم؟
  چند مثال چند کلمه ای بزنید

  • آموزشگاه ایرانمهر
   9 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 11. Masoumeh Baratzade
  20 فروردین 1399
  پاسخ دادن

  ساختار یا زمان این جمله را میشه توضیح بدین
  I am qualified for taking part in this cla
  ss.

  • آموزشگاه ایرانمهر
   20 فروردین 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید