IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آموزش زبان انگلیسی کودکان

آموزش زبان انگلیسی کودکان (۷ تا ۱۲ سال)

دوره های زبان انگلیسی ویژه کودکان (۷ تا ۱۲ سال)

رده سنی
کودکان

توضیحات دوره آموزشی

این روزها همه به دنبال یادگیری زبان دوم هستند و یادگیری زبان انگلیسی بیش از هر زبان دیگر با استقبال روبه‌رو بوده است. نیاز به یادگیری زبان انگلیسی به عنوان زبان علم هرروز بیشتر احساس می‌شود. افزایش استفاده ما از کامپیوتر، اینترنت و سفر به کشورهای دیگر، تمایل به تحصیل در دانشگاه‌های سراسر دنیا، همه و همه نیاز به یادگیری زبان انگلیسی را بیش از هر زمان دیگری پررنگ کرده است.

 همه ما می دانیم که یادگیری در زمان کودکی بسیار ساده‌تر است. کودکانی که از همان سنین ابتدایی دوره‌های آموزش زبان انگلیسی را دنبال می‌کنند، نتایج به مراتب بهتری در مقایسه با بزرگسالان به ثبت می‌رسانند. الگوهای زبانی شکل گرفته در ذهن یک کودک بسیار کمتر از الگوهای زبانی شکل گرفته در ذهن یک فرد بالغ است. از این رو یادگیری و درک مفاهیم یک زبان جدید برای یک کودک به مراتب ساده‌تر از بزرگسالان است.

از این گذشته حضور کودک در جامعه و میان هماسالن منجر به بهبود مهارت‌های اجتماعی او نیز می‌شود. در این حالت کودک با چالش‌های اجتماعی دست و پنجه نرم می‌کند و این اتفاق در فضای همسالانش روی می‌دهد. حل مسئله، یادگیری جمعی و به اشتراک گذاشتن آموخته‌ها به تدریج علاوه بر افزایش دانش زبان کودک، اعتماد به نفس او را نیز افزایش می‌دهد.

 در ادامه چنین کودکی به سادگی می‌تواند در مدارس دوزبانه سراسر جهان تحصیل و زندگی کند. کودکی که زبان انگلیسی را در سال‌های نخست آموخته باشد، به سادگی قادر به یادگیری دیگر زبان‌ها نیز خواهد بود. چرا که بخش یادگیری زبان در مغز او از همان سال‌های نخست فعال شده و او به مراتب سریعتر از دیگران زبان جدید را می‌آموزد. با در نظر گرفتن تمام این موارد سنین کودکی بهترین زمان برای آغاز یادگیری زبان انگلیسی به شمار می‌روند.

 

فهرست عناوین

مزایای یادگیری زبان از سنین کودکی در ایرانمهر

همزمان با بزرگسالی ما مهارت یادگیری زبان را به دست فراموشی می‌سپاریم اما در کودکی این مهارت در کودک نهادینه شده است. او به صورت کاملا طبیعی و بدون نیاز به ایجاد انگیزه یا ترغیب از سوی والدین زبان را می‌آموزد و در موارد طبیعی به کار می‌گیرد. همه ما این دوران را پشت سر گذاشته‌ایم، دورانی که با تقلید از والدین و اطرافیان قادر به تشخیص و استفاده از کلمات شدیم.

با بزرگسالی یادگیری زبان دیگر به صورت غریزی صورت نمی‌گیرد و فرد باید آگاهانه و با انگیزه قبلی زبان را بیاموزد. بنابراین کودکی شاید بهترین زمان برای شروع یادگیری باشد. کودکان استعداد باالقوه‌ای در تکرار و تقلید آواها دارند. آنها با تکیه بر همین مهارت زبان مادری را می‌آموزند.

بنابراین می‌توان با تکیه بر همین مهارت زبان دوم را نیز آموخت. در این حالت دیگر نیازی به آموزش و تدریس گرامر و دستور زبان نیست. کودک به طور غریزی الگوها، ساختارها و اصواتی که می‌شوند را تقلید و تکرار می‌کند و به تدریج به محل درست استفاده آنها پی می‌برد. در این بخش با برخی از دیگر مزایای یادیگری زبان دوم در سنین کودکی آشنا می‌شوید:

 • کودکان با تقلید و بدون نیاز به آموختن گرامر قادر به یادگیری زبان انگلیسی هستند.
 • آنها برخلاف بزرگسالان ترسی از اشتباه ندارند و از این بابت شرمنده نمی‌شوند. کودکان اشتباه را به عنوان بخشی طبیعی از زندگی می‌پذیرند و از آن درد نمی‌کشند.
 • آنها سعی می‌کنند در موقعیت‌های واقعی آموخته‌های خود را به کار بگیرند.
 • آنها می‌توانند از روش‌های سرگرم‌کننده برای یادگیری زبان استفاده کنند.

به عنوان مثال والدین می‌توانند کارت‌های بازی، کارتن‌های انگلیسی زبان را برای کودک تهیه و در اختیار او قرار دهند. تماشای کارت و فیلم‌های انیمیشن یکی از بهترین راه‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان است.

 یکی از برترین مزیت‌های یادگیری زبان دوم در کودکی روش یادگیری است. یادگیری در کودکان اکتسابی است، آنها زبان و فرهنگ دوم را به خوبی درک می‌کنند و به شکل طبیعی‌تری قادر به استفاده از آن هستند. همراه با بزرگسالی یادگیری مبتنی بر برنامه‌ریزی و گرامر می‌شود و این روند منجر به یادگیری بر پایه استدلال می‌شود.

مراحل یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

یادگیری زبان برای یک کودک امری کاملا طبیعی است. کودک پیش از آنکه به خواندن یا نوشتن انگلیسی نیاز داشته باشد نیاز به صحبت کردن را احساس و به سرعت در این مهارت پیشرفت می‌کند. اما در این روند مراحل متفاوتی را پشت سر می‌گذارد که در ادامه با آنها آشنا می‌شوید.

آموزش زبان انگلیسی برای کودکان

دوره خاموش

کودک پس از یادگیری زبان مادری دوره خاموشی را پشت سر می‌گذارد. دراین زمان او یک ناظر است و با مشاهده رفتار، طریق حالات چهره و اعضای بدن والدین خود به معنای اصوات پی می‌برد. او در این مرحله تنها با گوش دادن با اطرافیان ارتباط برقرار می‌کند. زمانی که کودک در همان سال‌های نخست کودکی شروع به یادگیری زبان دوم می‌کند چنین دوره‌ای را تجربه می‌کند. در دوره خاموشی دوم نیز کودک پیش از برقراری ارتباط با زبان دوم با مشاهدات خود اطلاعات تازه‌ای دریافت می‌کند.

والدین در این دوره باید با کودک همراهی کنند. آنها نباید با تکرار کلمات کودک را تشویق به مشارکت در گفتگو کنند. در این مرحله تمام مکالمات باید یک طرفه باشد و والدین نباید انتظار پاسخ یا تایید سخنان خود را داشته باشند. به این ترتیب صحبت کردن والدین به زبان انگلیسی اطلاعات گران‌بهایی را در اختیار کودک می‌گذارد. کودک با دریافت اطلاعات جدید دانش زبانی خود را ارتقا می‌بخشد.

 والدین بهتر است در دوره خاموشی از زبان گفتار تنظیم شده (parentese) برای تسهیل آموزش استفاده کنند. این زبان استراتژی‌های تازه‌ای را به کودک می‌آموزد که پیش‌تر برای یادگیری زبان مادری نیز از آنها استفاده کرده است.

شروع به صحبت کردن

پس از پشت سر گذاشتن دوره خاموشی، با توجه به تعداد جلسات آموزش زبان انگلیسی کودک گفتن کلمات تکی را آغاز می‌کند. غالبا دختران سریع‌تر از پسران این دوره را آغاز می‌کنند. در این دوره کلماتی مانند cat و dog از کودک شنیده می‌شود.

در ادامه عبارت کوتاهی مانند:

 • what’s that?
 • it’s my book
 • I can’t
 • that’s a car
 • time to go home

از کودک شنیده می‌شود. در این مرحله کودک با تکرار و تقلید این عبارات در مکالمات مشارکت می‌کند. در بسیاری از موارد کودک حتی واقف نیست که عبارتی که به زبان می‌آورد از چند کلمه تشکیل شده و یک جمله است. این مرحله تا زمانی که کودک قادر باشد جملات و عبارت مورد نیاز خود را بسازد ادامه خواهد داشت.

رشد کردن دانش زبان انگلیسی

در این مرحله کودک به تدریج عباراتی را می‌سازد که ازکلماتی تشکیل شده‌اند که در دایره لغات او به جا مانده است. عباراتی مانند:

 a dog, a brown dog, a brown and black dog, that’s my chair, time to play.

هر اندازه میزان مواجهه کودک با زبان انگلیسی بیشتر باشد، جملات بیشتر و متنوع‌تری نیز ساخته می‌شود. در این مرحله تماشای کارتن، گوش دادن به صحبت‌های والدین و انجام بازی به زبان انگلیسی نقش مهمی دارد.

فراموش نکنیم که میزان کلمات و عباراتی که توسط کودک تولید می‌شود نباید به عنوان معیاری برای اندازه‌گیری میزان دانش زبانی او در نظر گرفته شود. کودک در این مرحله هنوز با استفاده از سرنخ‌هایی که زبان مادری خود دارد، مفاهیم زبان جدید را پردازش می‌کند.

هنگام یادگیری زبان مادری نیز کودک با وجود اینکه تمام کلمات و عباراتی که می‌شنود را درک نمی‌کند، اما متوجه منظور والدین خود می‌شود. سرنخ‌ها به او کمک می‌کنند تا معنای واژه‌های ناشناخته را دریابد. در این مرحله با حمایت و تشویق کودک نقش خود را به خوبی ایفا خواهید کرد.

نا امیدی

برخی از کودکان پس از پشت سر گذاشتن جلسات کلاس انگلیسی انگیزه خود را از دست می‌دهند چرا که قادر نیستند تمامی افکار خود را در زبان جدید انتقال دهند. در این برخی بسیاری از آنها به دنبال راهی برای ابزار افکار خود در زبان جدید هستند. به همین دلیل در این مرحله در جلسات آموزشی اجراهای نمایشی و شعرهای ساده‌ای در نظر گرفته می‌شود که تا حدودی این حس کودک را ارضا می‌کند و در عین حال الگوهای تازه‌ای را نیز به او آموزش می‌دهد.

اشتباهات

هرگاه در گفتار کودک اشتباهی به گوشتان رسید، ان را نادیده بگیرید، فراموش نکنید که کودکان دریافت متفاوتی از اشتباه دارند و تذکر شما برداشت اولیه و درست آنها را مخدوش می‌کند. در نتیجه کودک دیگر به سادگی کلمات و آموخته‌های خود را به زبان نمی‌آورد. با خودداری از تصحیح کردن اشتباهات کودک انگیره او را تقویت می‌کنید.

به عنوان مثال اگر کودک در استفاده از صورت گذشته فعل go مرتکب اشتباه شد و گفت I goed او را تصحیح نکنید. چرا که در این مرحله او به خوبی می‌داند که برای بیان چیزی در زمان گذشته به صورت گذشته آن نیاز دارد و به زودی با کلمه went نیز آشنا می‌شود. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس بهتر از خود کودک نمی‌تواند در طول زمان اشتباهات زبانی خود را تصحیح کند.

تنها وظیفه شما صحبت کردن به زبان انگلیسی و استفاده درست کلمات در مقابل کودک است. تماشای فیلم‌ها و انیمیشن‌ها نیز همین نقش را برای کودک ایفا می‌کنند.

تفاوت های جنسیتی

 به خاطر داشته باشید که بر اساس تحقیقات انجام شده ذهن کودکان پسر در مقایسه با کودکان دختر فرایند متفاوتی را در زمینه آموزش زبان دوم پشت سر می‌گذارد. به همین دلیل دوره‌های آموزشی طراحی شده برای فراگیران پسر با فراگیران دختر تفاو‌ت‌هایی دارد. همین مسئله منجر به تفکیک جنسی دوره‌های آموزشی می‌شود. چرا که پسران در مجاورت دخترانی که با با سرعت بالاتری زبان جدید را می‌آموزند انگیزه خود را از دست می‌دهند. برای حل این مسئله تجربه‌ها و راهکارهای آموزشی متفاوتی در نظر گرفته می‌شود. والدین نباید کودکان دختر و پسر را هنگام یادگیری زبان انگلیسی مقایسه کنند.

محیط‌های یادگیری زبان

کودکانی که در کودکی در مجاورت تکنیک زبان گفتار parentese قرار گرفته‌اند زودتر از دیگر کودکان زبان جدید را می‌آموزند. والدین چگونه می‌توانند محیط آموزشی را در منزل مهیا کنند:

 • به کودک حس امنیت بدهید.
 • فعالیت‌های عادی و روزمره را با زبان انگلیسی تلفیق کنید
 • یک میان وعده انگلیسی آماده کنید.
 • یک کتاب انگلیسی را برای مطالعه انتخاب کنید.
 • زبان تنظیم شده والدین parentese را به کار بگیرید. در این رابطه از مدرس کودک راهنمایی بخواهید.
 • از مفاهیم آشنا برای معرفی مفاهیم جدید استفاده کنید.
 • از اشیا و لوازمی که به سادگی به یاد می‌مانند برای آموزش استفاده کنید.

خواندن

کودکانی که در همان کودکی خواندن به زبان مادری را آموخته‌اند تمایل بیشتری به یادگیری خواندن در زبان دوم از خود نشان می‌دهند. این دسته از کودک رمزگشایی کلمات انگلیسی به زبان مادری را آموخته‌اند و ممکن است از همان لهجه برای ادای مفاهیم انگلیسی استفاده کنند. کودکان ابتدا باید خواندن اسامی و 26 حرف زبان انگلیسی را بیاموزند. در ادامه با 24 صوت موجود در این زبان آشنا می‌شوند. برای یادگیری اصوات باقی‌مانده عجله نکنید. کودک در زمان مناسب آنها را می‌آموزد.

اگر از قبل در زمینه زبان انگلیسی آموزش‌هایی را در اختیار کودک خود گذاشته باشید، او زودتر خواندن به این زبان را آغاز می‌کند. برخی از این آموزش‌ها شامل خواندن کتاب‌های مصور انگلیسی زبان و شعرهای انگلیسی است. برای شروع بهتر است با خواندن متونی شروع کنید که کودک از قبل آنها را از حفظ دارد. به این ترتیب ارتباط عمیق‌تری میان کلمات و صورت تصویری آنها برقرار می‌کند.

حمایت والدین

مهمترین نقش والدین در این مرحله حمایت است. کودک حس خوبی به تحسین والدین خود دارد. بنابراین با همراهی این تشویق را به او انتقال دهید. کودک با دست یافتن به مهارت‌های جدید انگیزه بیشتری پیدا می‌کند. او به دنبال به کار گیری مهارت زبانی جدید خود است و دراین راه کوشش می‌کند. وظیفه والدین ایجاد شرایطی است که این انگیزه را از بین نبرد. در انجام فعالیت‌های آموزشی با کودکان همراهی کنید، سعی کنید زبان انگلیسی را به خانه وارد کنید و از ان بیشتر استفاده کنید. سعی کنید در کنار یادگیری زبان انگلیسی کودک را با فرهنگ این مردم نیز آشنا کنید. به این ترتیب ارتباط معنایی عمیق‌تری میان آموخته‌ها و کاربرد آنها ایجاد می‌شود.

درباره دوره

دوره آموزش زبان انگلیسی در ایرانمهر در رده کودکان برای کودکان 7 تا 12 سال در نظر گرفته شده است. در این دوره کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition (ویرایش دوم) تدریس می‌شود. دوره در 34 ترم به پایان می‌رسد و در این مدل 7 جلد کتاب Family and Friends (starter,1,2,3,4,5,6) در کنار کتاب‌های داستان مربوط به هر سطح آموزش داده می شود. در کنار این کتاب‌ها از کتاب‌های Reading and Writing نیز استفاده می‌شود. پس از اتمام کتاب آخر فراگیران تعیین سطح می‌شوند و وارد دوره‌های مختص نوجوانان یا بزرگسالان می‌شوند.

دوره‌های کودکان در 14 جلسه یک ساعت و نیمه برگزار می شود. البته ترم‌های تابستانی کوتاه‌تر هستند تا کودکان بتوانند از تعطیلات تابستانی استفاده کنند. کلاس‌های ترم تابستان در ده جلسه 2 ساعته برگزار می‌شود.

 مزایای شرکت در دوره ها

 1. مشاوره و تعیین سطح رایگان
 2. تنوع روز و ساعت:
 • دو روز در هفته و در روزهای شنبه و چهارشنبه، یک شنبه و سه شنبه، دوشنبه و پنج شنبه
 • تنوع ساعت‌های کلاس‌ها به شرح زیر است:
روز شنبه-چهارشنبه یک شنبه- سه شنبه دوشنبه-پنج شنبه
ساعت برگزاری 16:00-17:30 15:30-17:00 16:00-17:30
17:45-19:15 17:15-18:45 17:45-19:15
19:30-21:00 19:15-20:45 19:30-21:00
 1. یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌های طراحی شده
 2. یادگیری زبان انگلیسی به صورت غیر مستقیم در کنار بازی و شبیه‌سازی موقعیت­ها
 3. امکان شرکت در کلاس‌های حضوری و یا آنلاین در محیط بیگ بلو باتن
 4. امکان حضور در جلسات اولیا در ابتدای هر کتاب و با حضور مدرس
 5. امکان یادگیری زبان انگلیسی با برترین اساتید:
 • اساتید ایرانمهر دارای مدارک داخلی و خارجی مانند TESOL, CELTA, DELTA, TKT و TTC هستند.
 1. برگزاری جلساتی با عنوان Speaking Session برای تقویت مکالمه
 2. نظارت همیشگی بر نحوه برگزاری کلاس‌ها و عملکرد مدرس
 3. امکان انتخاب بین کلاس‌های گروهی و خصوصی:
 • حداقل ظرفیت کلاس‌های گروهی 6 نفر و حداکثر 15 نفر است.
 1. گفت‌و‌گو به زبان انگلیسی با سوپروایزر در صورت تمایل
 2. ارتباط حضوری و یا تلفنی با سوپروایزر
 3. تماس مستقیم با دفتر مرکزی
 4. یکپارچگی بین 21 شعبات از نظر تاریخ آغاز و پایان دوره‌ها
 5. امکان انتقالی بین شعب در تمامی دوره‌های حضوری و آنلاین
 6. پشتیبانی رایگان
 7. سنجش عملکرد زبان آموز با شرکت در امتحانات کتبی و شفاهی
 8. برگزاری برنامه‌های تفریحی، آموزشی با هدف بهبود دانش زبانی
 9. برخورداری از تخفیفات ثبت نام در مناسبت‌های گوناگون

دوره های آنلاین کودکان

در آموزشگاه زبان ایرانمهر در کنار برگزاری کلاس‌های حضوری، دوره‌های آنلاین نیز در نظر گرفته شده است. چارچوب آموزشی در دوره‌های آنلاین کاملا مشابه دوره‌های حضوری است. در ادامه با برخی از ویژگی‌ها و مزایای شرکت در دوره‌های آنلاین ایرانمهر آشنا می‌شوید:

 1. کتاب دوره‌های آنلاین کودکان نیز کتاب Family and Friends 2nd edition است.
 2. امکان شرکت در کلاس‌های گروهی یا خصوصی در دوره آنلاین نیز وجود دارد.
 3. از آنجا که کلاس‌ها آنلاین برگزار می‌شوند، فراگیران می‌توانند در هر شعبه‌ای که تمایل داشته باشند آموزش ببینند
 4. کلاس‌ها در بستر بیگ بلو باتن برگزار می‌شود.
 5. کلاس‌ها کاملا تعاملی (اینتراکتیو) است و زبان آموزان و مدرسان از طریق وبکم، یکدیگر را می‌بینند.
 6. جلسات اولیا در ابتدای هر کتاب به صورت آنلاین با حضور مدرس تشکیل می‌شود.
 7. کلاس‌های تابستان 2 ساعته برگزار می‌شود.
 8. کلاس‌ها با استفاده از ویدئو کلیپ‌ها، بازی و فعالیت‌های مرتبط با درس جلو می‌رود.
 9. بهترین اساتید آنلاین ساکن خارج از کشور و یا شهرستان‌ها در این دوره‌ها حضور دارند.
 10. ابزار اتاق‌های جانبی بستر آنلاین و امکان کار دو نفره و گروهی (pair work, group work) نیز فراهم است.
 11. می‌توانید خارج از تایم کلاسی با معلم در ارتباط باشید.
 12. تکالیف ارسالی بعد از کلاس بررسی می‌شود.
 13. پشتیبانی و رفع اشکال درسی رایگان توسط سوپروایزر در نظر گرفته شده است.
 14. در انتهای ترم صرفا با یک تماس تلفنی، به سادگی میتوانید کلاس خود را به حضوری تبدیل کنید.
 15. کلاس‌های آنلاین به لحاظ کیفی و کمی، با کلاس‌های حضوری برابری می‌کنند. آموزشگاه زبان ایرانمهر، دارای زبان آموزان بسیاری از خارج از کشور، سایر شهرها و حتی تهران است که به دلایل مختلف شرکت در دوره‌های آنلاین را انتخاب می‌کنند.

درباره کتاب

همانطور که گفته شد، کتاب‌هایی Family and Friends 2nd Edition در این دوره‌ها تدریس می‌شود که از بهترین کتاب‌های حوزه آموزش زبان کودکان است. این سری از کتاب‌ها با درک تمایل فراگیران به استفاده از مطالب آموزشی جذاب‌ کتاب‌های متفاوتی را طراحی کرده‌اند. در این کتاب علاوه بر استفاده از کارکترهای جذاب، از داستان‌ها و موسیقی‌های گوش‌نواز نیز کمک گرفته می‌شود.

فراگیران کودک ایرانمهر به مدت 4 ترم در دوره فمیلی استارتر شرکت می‌کنند. در ادامه فراگیران دوره اول وارد دوره فمیلی 1 خواهند شد و به همین ترتیب دوره ها تا انتهای کتاب فمیلی 6 ادامه پیدا خواهد کرد. پس از دوره های فمیلی اند فرندز، زبان آموزان وارد یکی از دوره های بزرگسال و یا نوجوان خواهند شد.

ویژگی های دوره

 • رده سنی 7 تا 12 سال
 • برگزاری دوره به صورت گروهی و خصوصی
 • اتمام دوره پس از 34 ترم
 • تدریس کتاب Family and Friends

محوریت دوره‌ها: تسلط بر زبان کاربردی و موقعیت های روزمره به منظور توانمند سازی زبان‌آموزان در مکالمه؛ انجام پروژه‌های عملی و ساختن کاردستی به منظور ایجاد انگیزه و اعتماد‌به‌نفس؛ آشنایی با فرهنگ و زندگی روزمره‌ کشور مقصد.

دیگر ویژگی‌های دوره‌ها: استفاده از نرم‌افزار تعاملی برای تداوم تمرینات زبان‌آموز در منزل و نظارت والدین بر روند رشد آموزشی فرزندان خود؛ بهره‌گیری از عکس‌های رنگی‌، فیلم‌های آموزشی، موسیقی و بازی‌های سرگرم‌کننده و تعاملی جهت افزایش بازدهی دوره و ارتقای سطح دانش زبانی زبان‌آموزان

درباره کتاب های دوره کودکان

کتاب Family and Friends 2nd edition در این دوره تدریس می‌شود. این کتاب به عنوان یکی از بهترین کتاب‌های آموزش کودکان به شمار می‌رود. لهجه به کار رفته در کتاب آمریکایی است و این کتاب یکی از نشریات انتشارات آکسفورد است. در این کتاب 7 سطح در نظر گرفته شده است.

به واسطه طراحی جذاب محتوای آموزشی در این کتاب، مدرس همواره به تصاویری برای آموزش بهتر مفاهیم دسترسی دارد. داستان‌ها و متن‌های به کار رفته در کتاب نیز برای کودکان بسیار جذاب هستند. از طرفی این متون موقعیت محور هستند و به نوعی موقعیت‌های روزمره را شبیه‌سازی می‌کنند. فراگیر به کمک این کتاب هر چهار مهارت شنیداری (Listening)، نوشتاری (Writing)، صحبت کردن (Speaking)و خواندن (Reading)را تقویت می‌کند.

درس‌های موجود در این کتاب فراگیر را به فکر کردن و حل مسئله تشویق می‌کند. هر درس حاوی یک داستان است که مکالمه میان دو انگلیسی زبان را به تصویر می‌کشد. در کنار متن، محتوای صوتی و ویدیویی نیز برای یادیگری بهتر در نظر گرفته شده است.

مدرسان برای تدریس لغات از فلش کارت‌های کمبریج استفاده می‌کنند. این فلش کارت‌ها تا سطح 4 به عنوان ابزار کمک آموزشی به کار می‌روند. مدرسان آموزشگاه ایرانمهر همواره به این فلش کارت‌ها دسترسی دارند.

در کنار کتاب Family and Friends کتاب Reading and writing نیز تدریس می‌شود. به تدریج دامنه لغات فراگیر افزایش پیدا می‌کند. در هر ترم یک جلسه به اسپیکینگ اختصاص داده می‌شود تا مهارت گفتاری کودکان بیشتر تقویت شود.

Family starter

اگر فرزند شما هرگز در خصوص زبان انگلیسی آموزش ندیده است، بهترین نقطه برای شروع شرکت در این دوره است. کودکانی که در این دوره شرکت می‌کنند در سطح مبتدی هستند. در این دوره آنها با حروف، اصوات و شکل نگارشی آنها آشنا می‌شوند. در ادامه تلفظ حروف به آنها آموزش داده می‌شود. در انتهای دوره کودک قادر است جمله‌های ساده را بخواند و بنویس. در این مرحله کودکان ایرانمهری به کمک داستان‌ها توانایی درک مطلب بالایی به دست می‌آورند.

این سطح در 4 ترم برگزار می‌شود. در سه ترم اول از کتاب Family and Friends starter  استفاده می‌شود. در ادامه با کمک کتاب‌های داستان فراگیر برای ورود به دوره بعدی آماده می‌شود. این کتاب شامل این سطوح است:

Family Starter a, Family Starter b, Family Starter c, Family Starter d.

ویژگی های کتاب

 • قابل درک و آسان
 • متمرکز روی دست خط زبان آموز
 • استفاده از استیکر و برچسب در انتهای کتاب
 • آموزش حروف همراه با صدای حروف و مثال
 • فرهنگ لغت تصویری (Picture dictionary)
 • آموزش‌های شهروندی در قسمت Values
 • آموزش گام به گام خواندن و نوشتن (Reading and writing)
 • 2 ترانه (Song)در هر درس
 • آموزش لغات جدید با کمک عکس‌های زیبا
 • آموزش جملات ضروری برای برقراری ارتباط
 • آموزش غیرمستقیم گرامر و دستور زبان پایه

ساختار کتاب

برای آشنایی با ساختار کتاب بهتر است بدانید که هر درس با آموزش لغات جدید و مرتبط با محتوای آموزشی درس موردنظر آغاز می‌شود. در ادامه داستانی حاوی نکات گرامری مدنظر تدریس می‌شود. کودک تا پیش از این با نکات گرامری مواجه نبوده است. در ادامه با تمرین صحبت کردن و نوشتن تمرینات بیشتری در حوزه آموزش دستور گرامر انجام می‌شود.

لغات (Words)

در تصویرنمونه زیر نمونه‌ای از بخش آموزش لغات این کتاب را مشاهده می‌کنید.

لغات (Word)

داستان (Story)

لغاتی که پیش از این آموزش داده شده‌اند در این بخش تمرین می‌شوند.

داستان (Story)

دستور زبان (Grammar)

در این بخش گرامر به شکل غیر مستقیم و با کمک تمرین‌های ساده آموزش داده می‌شود.

دستور زبان (Grammar)

فونیکس (Phonics)

 در این بخش حروف زبان انگلیسی به کودک آموز شداده می‌شود. کودک با شکل نوشتاری و اصوات آنها آشنا می‌شود. در ادامه برای هر حرف جدید دو کلمه به کودک آموزش داده می‌شود تا صدا و حرف آموزش داده شده در ذهن او ماندگار شود. در این بخش در 3 یونیت ابتدایی، دو حرف و در 6 واحد بعدی، 3 حرف آموزش داده می شود.

فونیکس (Phonics)

اعداد (numbers)

 در کتاب Family & Friends Starter  از عدد 1 تا 14 را می‌آموزد.

اعداد (numbers)

داستان (Story)

در این بخش در خلال یک داستان که به صورت دیالوگ میان افراد رد و بدل می‌شود، نکات گرامری و لغات جدید آموزش داده می‌شود. 

داستان (Story)

ارزش ها (Values)

در این قسمت بخشی از آموزه‌های فرهنگی زبان انگلیسی به کودک تدریس می‌شود و او با ارزش‌های شهروندی بیشتر آشنا می‌شود.

ارزش ها (Values)

پروژه (Project)

در این بخش زبان‌آموز با کمک کاردستی، لعات جدید می‌آموزد و خود را در موقعیت‌های روزمره تصور می‌کند.

پروژه (Project)

مرور (Review)

کودک در قسمت مرور تمرینات ارائه شده در کتاب را انجام می‌دهد و به این ترتیب با مرور مطالب فراگرفته را تثبیت می‌کند. 

مرور (Review)

فرهنگ (Culture)

در این قسمت کودک با آداب و رسوم، غذاها و فرهنگ مردم انگلیسی زبان بیشتر آشنا می‌شود.

فرهنگ (Culture)

فرهنگ لغات تصویری (Picture Dictionary)

در این بخش کودک تمام لغات فراگرفته شده را به صورت یک دیکشنری تصویری مشاهده می‌کند.

فرهنگ لغات تصویری (Picture Dictionary)

کتاب کار (Work book)

کتاب کار (Work book)

کتاب داستان (Story book)

برای تدریس روان خوانی و تمرین نوشتن در Family & Friends Starter d از کتاب‌های داستان زیر کمک گرفته می‌شود.

کتاب داستان

کتاب داستان

کتاب داستان

دستاوردهای کودک پس از پایان دوره

 • او قادر است خود را معرفی کند و درباره علائقش صحبت کند.
 • متوجه صحبت‌های مدرس می‌شود و به او واکنش نشان می‌دهد.
 • تمام حروف الفبا و اصوات آنها را می‌شناسد.
 • با اعداد 1 تا 14 کاملا آشنا شده است.
 • نام تمام لوازم موجود در کلاس را می‌داند.
 • می‌تواند در مورد احساساتی مانند تشنگی، گرسنگی و خستگی وغیره صحبت کند.
 • رنگ‌ها را می‌شناسد.
 • جملات ساده را می‌خواند و می‌نویسد.
 • می‌تواند اعضای خانوداه را معرفی کند.
 • نام برخی از حیوانات را می‌داند.
 • با اسامی برخی از مشاغل آشنا شده است.
 • نام برخی از لباس‌ها را می‌داند.
 • می‌تواند در مورد غذا و نوشیدنی موردعلاقه خود صحبت کند.

 

لینک های مفید

ورک شیت تمرین حروف الفبا

https://games4esl.com/esl-worksheets/alphabet-tracing-worksheets

https://mes-english.com/coloring/files/print-coloring-pages.php?file=alphabet_coloring19

بازی های آنلاین مطالب مرتبط با Family starter

https://www.abcya.com/grades/k

سوالات متداول

آیا در سطح فمیلی استارتراملای کلمات هم با کودک کار می‌شود؟
بله، در قالب بازی و سایر فعالیت‌ها با کودکان تمرین املا می‌شود.
آیا پس از فمیلی استاتر دی فرزند من می‌تواند روان بخواند؟
پس از پایان این دوره، فرزند شما تمامی حروف را می‌شناسد و می‌تواند جملات و کتاب‌های بسیار ساده را بخواند.
تعداد غیبت‌های مجاز در هر ترم چقدر است؟
هر زبان آموز ایرانمهری در هر ترم 14 جلسه‌ای می‌تواند 3 بار غیبت کند.
از چه سنی می‌توانم فرزندم را در کلاس زبان ثبت نام کنم؟
آموزش زبان از هر سنی می‌تواند آغاز شود و هر چه سن شروع پایین‌تر باشد، کودک شما بیشتر شبیه به انگلیسی زبان‌ها صحبت می‌کند.

یادگیری زبان در کودکی بهتر است (Family_1)

یادگیری زبان انگلیسی در دنیای امروز بسیار مهم است. می‌دانید که انگلیسی زبان بین المللی است و برای تحصیل و صحبت کردن در کشورهای دیگر نیازمند آن هستیم همچنین در کشورمان برای کارکردن با کامپیوتر و اینترنت به زبان انگلیسی نیاز داریم. یادگیری زبان انگلیسی را از کی شروع کنیم بهتر است؟

زبان‌شناسان با بررسی عملکرد مغز در مراحل یادگیری زبان دوم به این حقیقت رسیدند که مراحل یادگیری زبان دوم با یادگیری زبان مادری شباهت‌های زیادی دارد به شرط آن‌که از دوران کودکی آغاز شود. اگرکودک از کودکی در معرض زبان دوم قرار گیرد فواید بسیاری مانند حضور در جامعه و تقویت توانایی حل مسئله و تفکر در او به‌وجود می‌آید. همچنین موجب افزایش اعتماد‌به‌نفس در آن‌‌ها است و مهارت‌های ارتباطی آن‌‌ها را افزایش می‌دهد، امکان تحصیل در مدارس دو زبانه را برای آن‌‌ها به‌وجود می‌آورد و همچنین بستر فراگیری زبان‌های دیگر را برای زبان‌آموز فراهم می‌کند.

دوران طلایی یادگیری زبان

در سنین کودکی یادگیری زبان به‌صورت آگاهانه نیست، یعنی بدون استفاده از آموزش مستقیم و تن‌ها با قرار دادن کودک در مسیر و محیط یادگیری زبان جدید روند یادگیری صورت می‌گیرد. کودک توانایی تقلید لهجه و آوا‌ها را دارد و همان گونه که زبان مادری را می‌آموزد قادر به یادگیری زبان دوم نیز است. آن‌‌ها برخلاف بزرگسالان از اشتباه کردن فرار نمی‌کنند و جسارت استفاده از زبان دوم را برای ارتباط با دیگران دارند. ذهن کودکان درگیر امور روزمره نیست و می‌توانند به سادگی در قالب دیدن کارتن زبان اصلی و بازی زبان دوم را فرا گیرند..

كودكان به جای آموختن آگاهانه زبان، آن را اکتساب می‌کنند، در نتیجه لهجه نزدیک‌ و درک بهتری نسبت به فرهنگ و زبان آن کشور پیدا می‌کنند. زمانی که کودک تک‌زبانه (monolingual) به سن بلوغ می‌رسد خودآگاهی بیشتری دارد و توانایی یادگیری زبان دوم کم می‌شود در این مرحله فکر می‌کند برای یادگیری زبان جدید باید از کتاب‌های آموزش گرامر زبان استفاده کند. سن بلوغ در افراد مختلف متفاوت است و با سطح رشد و انتظارات جامعه ارتباط دارد.

چگونگی شکل گیری کلام برای کودکان

نگاهی به دوران کودکی نشان می‌دهد که کودک قبل از این‌که قادر به نوشتن و خواندن باشد زبان باز می‌کند.

·         مرحله چراغ خاموش

کودکان از همان زمان که در رحم مادر هستند به حرف‌های بزرگ‌تر‌ها گوش می‌دهند و پس از تولد و فعال شدن توانایی دیدن محیط اطراف خود، از طریق حالات چهره و حرکات بدن اطرافیان ارتباط بین کلمه و مفهوم آن را فرا می‌گیرند. این روند به‌طور غریزی برای کودک اتفاق می‌افتد تا زمانی که اولین کلمه را ادا می‌کند. این مرحله “دوره سکوت” نام گرفته است. کودک در یادگیری زبان دوم احتمال دارد “دوره سکوت” مشابهی را تجربه و همانند مرحله فراگیری زبان مادری قبل از ادای کلمات انگلیسی شروع به برقراری ارتباط و درک مفهوم کند.

مشاهده شده است که والدین با تشویق کودک به تکرار کلمات، او را وادار به شرکت در مباحث گفتاری می‌کنند. طبق تحقیقات این روش برای یادگیری مفید نیست. یادگیری صحبت کردن زبان در دوره کودکی باید یک طرفه باشد، یعنی کودک صحبت‌های بزرگسالان را می‌شنود و در این بین فرصت‌ دارد کلمات خود را انتخاب کند. روش پیشنهادی به والدین یا مدرس یک نوع زبان گفتار تنظیم شده (parentese) برای آموزش است که فرصتی به کودک می‌دهد تا از روش یادگیری زبان مادری برای یادگیری زبان دوم نیز استفاده کند.

·         بکارگیری کلمات اتفاقی

در “دوره سکوت” کودک یاد می‌گیرد کلمات زبان دوم را انتخاب کند و پس از چندین جلسه آموزش، کودک از کلمات تکی (cat، house) یا عبارات کوتاه به عنوان جمله‌های اتفاقی در ارتباط‌های کلامی استفاده می‌کند (what’s that?، it’s my book، I can’t، that’s a car، time to go home). این عبارات توسط کودک با تلفظ دقیق حفظ شده است و کودک این موضوع را درک نمی‌کند که بعضی از آن‌‌ها ممکن است بیش از یک کلمه باشد. این مرحله ادامه دارد و كودك کلمات بیشتری حفظ و در گفتگو و ارتباط‌های خود از آموخته‌هایش استفاده می‌کند.

·         مرحله شکل‌ گیری جمله

 • کودک به مرور کلمات جدید حفظ و به دایره لغات خود اضافه می‌کند و این کلمات را به هم اتصال می‌دهد.

(a dog, a brown dog, a brown and black dog)

 • یا به کلمه قبلی خود از ورودی‌های جدید چیزی اضافه می‌کند.

(that’s my chair, time to play)

 • هرچه تعداد و کیفیت دفعات مواجهه با زبان بیشتر باشد کودکان سریع‌تر شروع به ساختن جملات کامل می‌کنند.

·         بکارگیری کلمه کلیدی

ادراک کلمات و فهم آن از گفتن کلمات پیچیده‌تر است. کودک توانایی زیادی در درک کلمات دارد او از تمام سرنخ‌های محیطی در یادگیری زبان مادری استفاده کرده است و به این روش عادت دارد. ممکن است کودک مفهوم تک‌تک کلماتی که در خانه شنیده است درک نکند اما توانایی درک مطلب کلی را دارد. او معنی کلمات کلیدی را می‌فهمند و با توجه به سرنخ‌های محیطی مانند زبان بدن و محیطی که در آن واقع شده است بقیه موضوع را برای درک رمزگشایی می‌کند. کودک برای تفسیر معانی کلمات در زبان انگلیسی از مهارت درک “کلمه کلیدی” استفاده می‌کند و با کمی تشویق این روند سرعت می‌گیرد و جملات بیشتری می‌آموزد.

·         نا امیدی کودک در یادگیری زبان را چگونه برطرف کنیم

ناامیدی زمانی به سراغ کودک می‌آید که کلاس زبان تازگی اولیه خود را از دست می‌دهد. ممکن است کودکی خود را با دیگران مقایسه کند و متوجه عدم توانایی بیان افکار خود به انگلیسی شود و این موضوع علاقه و اشتیاق کودک به یادگیری را کم کرده و علت ناامید شدن کودک است.

برای کودک نمایشی‌‌هایی مانند “I can count to 12 in English” یا شعرهای ساده‌ با عبارات مشخص آماده شده است که با اجرای آ‌ن‌‌ها توسط کودک می‌توان تا حدی بر حس ناامیدی غلبه کرد.

·         اشتباهات گفتاری کودک را جدی نگیرید

اینکه اشتباهات گرامری یا تلفظ نادرست گفتاری کودک را به وی گوشزد کنیم کاری اشتباه است زیرا انگیزه آن‌‌ها از بین می‌رود.

کودکان اشتباهات گرامری یا گفتاری خود را در روند آموزش اصلاح می‌کنند. اگر کودک جمله I goed را استفاده کند و در پاسخ از طرف مقابل جمله Yes, you went را بشنود طولی نمی‌کشد که goed او نیز تبدیل به went خواهد شد.

یا وقتی عبارت zee bus را می‌گوید، شخص بزرگسال the bus را بیان کند، به مرور اشتباهات کودک توسط خود او تصحیح خواهد شد. این پروسه مانند روند یادگیری زبان مادری اتفاق می‌افتد.

·         جنسیت در یادگیری زبان

با توجه به تحقیقات انجام شده، توسعه و تکامل مغز پسران نسبت به دختران دارای تفاوت است. بعضی کلاس‌‌ها کاربرد کمتری برای پسران دارد و زیرا ممکن است توانایی یادگیری خود را با دختران مقایسه کنند. پسران برای فعال شدن توانایی‌های بالقوه زبان‌آموزی خود نیاز به کسب تجربیات متفاوتی در زمینه آموزش در کنار دختران دارند و دستاوردهای آن‌‌ها نباید با دختران مقایسه شود.

·         نحوه خواندن زبان انگلیسی توسط کودک

کودک تجربه خواندن به زبان مادری را دارد و برای خواندن انگلیسی از همان روش استفاده می‌کند. کودک باید صدا و اسم 26 حرف انگلیسی را بداند و ولی در حقیقت حروف انگلیسی 44 صوت دارد. کودکان ممکن است با انتقال روش‌های رمزگشایی از زبان اول، زبان انگلیسی را با لهجه زبان مادری صحبت کنند پس بهتر است تا زمان کسب تجربه بیشتر توسط کودک، برای آموزش اصوات بیشتر صبوری کرد.

اگر کودکان از قبل توانایی خواندن به زبان مادری را داشته باشند، براحتی انگلیسی می‌خوانند. کودک کتاب‌های مصور را همراه با والدین خود می‌خواند و این کار را با حفظ کردن مطالب یاد می‌گیرد. افزایش دایره لغات حس اطمینان به کودک خواهد داد و او را برای یادگیری بیشتر آماده می‌کند.

·         ایجاد حس پیشرفت

وظیفه ایجاد انگیزه برای کودکان برعهده والدین و بزرگتر‌ها است. کودک برای داشتن حس پیشرفت نیاز به تشویق مداوم و تمجید از عملکرد خود دارد و کسب هر موفقیتی برای آن‌‌ها ایجاد انگیزه می‌کند.

والدین می‌توانند با همراهی در فعالیت‌های روزمره کودک، زبان را وارد زندگی خانوادگی کنند، این روش به یادگیری فرهنگ و زبان جدید کمک می‌کند. طبق تحقیقات بیشترین نگرش ماندگار در کودکان از سنین هشت یا نه سالگی شکل می‌گیرند.

نگاهی به روند دوره زبان انگلیسی کودکان در آموزشگاه ایرانمهر

 • مجموعه کتاب‌هایFamily and Friends 2nd Edition (ویرایش دوم) برای رده سنی 7 تا 12 سال معرفی شده است و آموزش زبان انگلیسی در ایرانمهر از منابع به روز و کاربردی آموزش زبان انگلیسی بهره می‌برد.
 • دوره‌های زبان کودکان شامل 7 جلد کتاب Family and Friends (starter,1,2,3,4,5,6) به همراه کتاب داستان‌های هر سطح و کتاب Reading and Writing است که در 34 ترم تدریس خواهد شد.
 • پایان کتاب Family 6، زبان‌آموزان تعیین سطح و وارد دوره‌های نوجوانان و یا بزرگسالان خواهند شد.
 • جلسات دوره‌های کودکان 14 ترم یک ساعت و نیم است، ترم‌های تابستانی کلاس‌‌ها به صورت 10 جلسه 2 ساعته است.

مزایای شرکت در کلاس‌ ‌ها

 • مشاوره و تعیین سطح رایگان
 • تنوع روز و ساعت: کلاس‌‌ها دو روز در هفته و در روزهای شنبه و چهارشنبه، یک‌شنبه و سه‌شنبه، دوشنبه و پنج‌شنبه دائر است.
 • تنوع ساعت‌ کلاس‌‌ها به شرح زیر است:
روز شنبه-چهارشنبه یک شنبه- سه شنبه دوشنبه-پنج شنبه
ساعت برگزاری کلاس‌ها 16:00 الی17:30 15:30 الی17:00 16:00 الی17:30
17:45 الی19:15 17:15 الی 18:45 17:45 الی 19:15
19:30 الی21:00 19:15‌ای 20:45 19:30 الی21:00

آنچه موسسه ایرانمهر را متفاوت می‌ کند

 • آموزش زبان انگلیسی با کتاب‌های طراحی شده مخصوص کودکان
 • آموزش در فضایی شاد و جذاب همراه با بازی و تمرین از طریق شبیه‌سازی موقعیت­ها
 • آموزش حضوری و یا آنلاین در محیط بیگ بلو باتن
 • برگزاری جلسات اولیا در ابتدای هرکتاب با حضور مدرس و در جریان قرار دادن والدین طرح درسی پیش رو
 • آموزش زبان انگلیسی توسط اساتید برجسته با مدارک داخلی و خارجی
 • برگزاری جلسات Speaking Session در هر ترم برای تقویت مکالمه زبان‌آموزان کودک
 • نظارت سوپروایزر موسسه ایرانمهر بر نحوه برگزاری کلاس‌‌ها و همچنین عملکرد مدرس و زبان‌آموز
 • آموزش انتخابی در کلاس‌های گروهی و خصوصی
 • آموزش در کلاس‌های گروهی با ظرفیت 6 تا 15 نفر
 • آموزش در کلاس‌های خصوصی با سرعت دلخواه و امکان کنسلی کلاس
 • امکان ارتباط حضوری و یا تلفنی با سوپروایزر در صورت بروز هرگونه مشکل یا نارضایتی
 • تماس مستقیم با دفتر مرکزی در صورت وجود هر نوع مشکل و یا انتقاد و پیشنهاد
 • یکپارچگی تاریخ شروع و پایان دوره به صورت همزمان بین 21 شعبه
 • امکان انتقالی و جابجایی بین شعب در کلاس‌های حضوری و آنلاین
 • امکان استفاده از یک ساعت پشتیبانی و رفع اشکال کاملا رایگان
 • برگزاری امتحانات کتبی و شفاهی در انتهای هر ترم جهت سنجش عملکرد زبان‌آموزان
 • برخورداری از تخفیفات ثبت نام در مناسبت های گوناگون طبق ابلاغیه دفتر مرکزی

روند دوره ‌های آنلاین کودکان

 • کتاب مورد تدریس در دوره‌های آنلاین کودکان کتاب Family and Friends 2nd edition است.
 • به دلیل آنلاین بودن، زبان‌آموزان کودک می‌توانند در هر شعبه‌ای از 22 شعبه ایرانمهر شرکت کنند و در صورت هر گونه تغییری در برنامه‌های زبان‌آموز، در شروع ترم جدید به شعبه دیگری انتقال داده شوند.
 • این کلاس‌‌ها در بستر بیگ بلو باتن برپا می‌شوند که یکی از قوی‌ترین محیط‌های برگزاری کلاس آنلاین است.
 • کلاس‌‌ها کاملا به صورت تعاملی (اینتراکتیو) است و فضای آموزشی با وبکم و در بستر وب است.
 • شرکت در کلاس‌های 2 ساعته در تابستان جهت استفاده بهینه از فراغت کودکان است.
 • در برنامه آموزش تعطیلات تابستانه در شهریور جهت آمادگی زبان‌آموزان کودک و نوجوان پیش از ورود به مدرسه و تعطیلات زمستانه برای آمادگی قبل امتحانات ترم قرار گرفته است.
 • کلاس‌‌ها به دلیل استفاده از ویدئو کلیپ‌ها، بازی‌‌ها و فعالیت‌های مرتبط با درس شاد و متنوع است.
 • با کمک ابزار جانبی بستر آنلاین، امکان کار دو نفره و گروهی (pair work, group work) نیز فراهم است.
 • امکان ارتباط با مدرس خارج از تایم کلاسی جهت پرسیدن سوالات درسی در نظر گرفته شده است.
 • مدرس تکالیف ارسالی توسط زبان‌آموز را بعد از کلاس چک می‌کند و به آن‌‌ها بازخورد می‌دهد.
 • امکان پشتیبانی و رفع اشکال درسی رایگان توسط سوپروایزر یا اساتید مجموعه به صورت آنلاین فراهم شده است.
 • در صورت بروز مشکل تکنیکی برای زبان‌آموزان ایرانمهری، پشتیبانان آنلاین به صورت تلفنی و به سرعت مشکل را برطرف خواهند کرد.
 • در انتهای ترم صرفا با یک تماس تلفنی، به سادگی می‌توانید کلاس خود را به حضوری تبدیل کنید.
 • کلاس‌های آنلاین به لحاظ کیفی و کمی، با کلاس‌های حضوری فرقی ندارند.

درباره کتاب Family and Friends 2nd Edition

 • در طول 34 ترم کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition به همراه کتاب‌های Story book و Reading and Writing تدریس شده که این کتاب‌‌ها از بروزترین منابع آموزش زبان انگلیسی برای رده سنی کودکان است.
 • کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition از جذابیت زیادی برای کودکان برخوردار است. این کتاب‌‌ها شامل داستان‌ها، موسیقی‌‌ها و ویدئوهای مناسب کودکان است و آن‌ها را به یادگیری زبان انگلیسی علاقه‌مند می‌کند.
 • همراه با کتاب‌های Family and Friends در آموزشگاه زبان ایرانمهر کتاب‌های جانبی داستان(Story book ) متناسب با سطح زبان‌آموزان کودک و کتاب به همراه کتب خواندن و نوشتن (Reading and writing) تدریس است. هر کتاب تا سطح Family and Friends 5 به همراه فلش کارت‌‌ها رنگی ارائه است.
 • سطح این دوره‌‌ها از مبتدی (Basic) تا متوسط (Intermediate) است.
 • کتاب با لهجه آمریکایی و چاپ انتشارات آکسفورد است.
 • این کتاب شامل سطوح Family starter، Family 1، Family 2، Family 3، Family 4، Family 5، Family 6 است.
 • کتاب روی 4 مهارت شنیداری (Listening)، نوشتاری (Writing)، صحبت کردن (Speaking) و خواندن (Reading) در هر درس متمرکز است.
 • کتاب شامل آموزش‌های غیر درسی مرتبط با زندگی روزمره مانند شهروند خوب بودن، کار گروهی، کمک به دیگران وغیره است
 • آموزش زبان انگلیسی در این کتاب با استفاده از تکنیک یادگیری اکتشافی است که زبان‌آموزان را وادار به فکر کردن و تحلیل برای رسیدن به نتیجه و یادگیری درس می‌کند.
 • کتاب‌های Reading and writing در کنار کتاب Family and Friends جهت تقویت درک مطلب و نوشتار کودکان است.

سطح Family and Friends 1

این کتاب مخصوص کودکانی است که آشنایی اندکی با زبان انگلیسی دارند. در این سطح زبان‌آموزان باید حروف الفبا و صدای آن‌‌ها را به طور کامل بشناسند و بتوانند جملات ساده را بخوانند. همچنین زبان‌آموزانی که در این سطح پذیرفته شده است یک سری مکالمات ابتدایی مانند معرفی خود، صحبت در مورد علائق خود، اسامی مشاغل، میوه ها، لباس ها، حیوانات وغیره را می‌داند.

این دوره شامل 5 ترم Family 1a, Family 1b, Family 1c, Family 1d, Family 1e است که هر ترم آن 3 درس از کتاب Family and Friends 3 2nd edition است.

 آموزشگاه زبان ایرانمهر در کنار کتاب اصلی (Course book) جهت تقویت 4 مهارت اصلی:

((Speaking, Listening, Writing, Reading

از کتاب‌های جانبی خواندن و نوشتن 1 (Reading and writing) استفاده و همچنین کتاب‌های داستان (Story book) به شرح زیر استفاده می‌کند:

ترم 1: The Little Red Hen

ترم 2: Three Billy Goats

ترم 3:Benny and the Biscuits

ترم 4: The Sandcastle Competition

ویژگی های کتاب Family and Friends 1

 • کتاب Family and Friends 1 15 واحد است و هر واحد شامل 6 درس و یک بخش اضافه مانند Fluency Time، Project، Review وغیره است.
 • لهجه کتاب آمریکایی همراه با ساختار قابل درک و آسان برای کودکان است.
 • حروف الفبای انگلیسی همراه با صدای آن‌‌ها و یک مثال برای هر حرف به همراه فانیکس یاد می‌دهد.
 • بخش مرور در انتهای هر 3 درس قرار دارد.
 • رایتینگ را از طریق آموزش مطالب کلیدی و لغات جدید با تصاویر و عکسهای رنگی آموزش می‌دهد.
 • کتاب مکالمه محور و حاوی مسائل مهم و کاربردی است.
 • گرامر و دستور زبان را به‌ روش غیر مستقیم آموزش می‌دهد.
 • کتاب قسمت‌هایی مانند کاردستی (Craft) و زندگی روزمره ) Everyday English ( دارد که زبان‌آموز را در موقعیت‌های روزمره قرار می‌دهد.
 • داستان‌های ابتدای هر درس کودکان را با موضوعات جذاب جدید را در قالب متن، صوت و تصویر همراه می‌کنند.

ساختار کتاب Family and Friends 1

هر درس کتاب با آموزش لغات جدید مرتبط با موضوع درس شروع شده است. قسمت داستان (Story) شامل گرامر و لغات کلیدی درس است. پس از آن تمرینات متمرکز شده گرامر که شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های صحبت کردن و نوشتاری هستند، به تمرین گرامر می‌پردازند.

ساختار کتاب Family1

·         لغات (Words)

لغات (Word)

·         داستان(Story)

اولین تقابل کودک با گرامر در بخش داستان درس است که غیر مستقیم در قالب مکالمه بین شخصیت‌های کتاب گرامر را آموزش می‌دهد. برای جذاب‌تر کردن داستان، تصاویر کارتونی با عنوان Animated Story در DVD قرار داده شده است .

داستان (Story)

·         دستور زبان (Grammar)

دستور زبان (Grammar)

 

·         Song

در قسمت شعر ابتدا کلمات جدید و سپس Song را آموزش می‌دهد.

   Song

·         فانیکس (Phonics)

این بخش کودک را با با اسم و صدا و نحوه نوشتن حروف الفبا آشنا می‌کند و سپس برای هر حرف مثالی می‌آورد. از درس 1 تا 6، مجموعاً 24 حرف تدریس شده و از درس 8 به تدریس فانیکس یا حروف ترکیبی پرداخته است.

فانیکس (Phonics)

فانیکس (Phonics)

·         زمان مهارت (Skill Time)

به مهارت‌های اصلی شامل صحبت کردن (Speaking)، درک مطلب (Reading)، شنیداری (Listening)، نوشتن (Writing) می‌پردازد.

·         درک مطلب (Reading)

برای درک مطلب متنی به همراه فایل صوتی در نظر گرفته شده است. کودک قبل و بعد از گوش کردن به فایل صوتی و خواندن متن باید به سوالات مطرح شده پاسخ دهد.

درک مطلب (Reading)

·         شنیداری (Listening)

در این بخش فایلی صوتی پخش شده است و کودک پس از شنیدن به سوالات مطرح شده پاسخ می‌دهد.

شنیداری (Listening)

·         صحبت کردن (Speaking)

در این بخش به مهارت صحبت کردن پرداخته است و گفتگوهای روزمره را با توجه به سطح درس مطرح می‌کند و زبان‌آموزان را آموزش می‌دهد که چطور در موقعیت‌های واقعی زندگی انگلیسی صحبت کنند.

صحبت کردن (Speaking)

·         آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

  آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

·         Fluency Time

تمرینی است جهت استفاده از زبان انگلیسی در وضعیت‌های مشابه زندگی که دیالوگ‌‌هایی بین افراد انگلیسی زبان در موقعیت های واقعی را مطرح می‌کند. با انجام تمرینات ضمیمه درس زبان‌آموزان کودک یاد می‌گیرند چطور از آموخته‌های خود استفاده کنند.

Fluency Time

·         کاردستی (Craft)

در این بخش از درس لغات جدید را همراه با کاردستی به زبان آموز آموزش می‌دهد.

کاردستی (Craft)

·         مرور (Review)

زبان‌آموز جهت تثبیت و ماندگاری مطالب جدید تمرینات این بخش را انجام می‌دهد.

   مرور (Review)

کتاب‌های کمکی کتاب اصلی Family and Friends 1

·         کتاب کار (Work book)

    کتاب کار (Work book)

·         کتاب داستان (Story book)

کتاب داستان (Story book)

کتاب داستان (Story book)

کتاب داستان (Story book)

کتاب داستان (Story book)

·         کتاب Reading and Writing

کتاب Reading and Writing

در پایان Family and Friends1 زبان‌آموز می‌ ‌تواند:

 • درباره وسائل مدرسه صحبت کند.
 • درباره مالکیت خود و دیگران روی وسائل مختلف صحبت کند.
 • لغات مرتبط با اسباب بازی‌‌ها را بنویسد و بگوید.
 • درباره اعضای بدن صحبت کند.
 • اعضای فامیل مانند خاله، دایی وغیره را معرفی کند .
 • درباره افراد و مشاغل آن‌‌ها صحبت کند.
 • با استفاده از قیدهای مکان مانند رویِ، زیرِ و … درباره اشیاء و مکان آن‌‌ها صحبت کند.
 • تعدادی از لباس‌‌ها را نام ببرد و افراد را با اشاره به لباس آن‌‌ها توصیف کند.
 • سوال‌های ابتدایی با استفاده از these , this بسازد.
 • اتاق‌های منزل را همراه با وسایل آن‌‌ها نام ببرد.
 • تعدادی غذا و میوه نام ببرد و بگوید به عنوان غذا چه چیزی دارد.
 • مشخصات ظاهری افراد را توصیف کند.
 • حیوانات باغ وحش را نام ببرد و درباره آن‌‌ها توصیف کوتاهی انجام دهد.
 • به غذا‌ها و نوشیدنی‌های مختلفی که دوست دارد یا ندارد اشاره کند و از دیگران بپرسد که آیا غذا، میوه و یا نوشیدنی را دوست دارند یا خیر.
 • درباره اتاق خواب خود صحبت کند و آن‌ را توصیف کند.
 • درباره توانایی‌های خود و دیگران صحبت کند.

لینک های مفید

از طریق این اپلیکیشن جذاب می‌توانید اسامی حیوانات و پرندگان مختلف را به فرزندتان آموزش دهید.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.premiumsoftware.animalsoundsandphotos&hl=en&gl=US

از طریق این برنامه زبان‌آموزان کودک می‌توانند کارتون Super JoJo را به زبان انگلیسی تماشا کنند.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.sinyee.jojo.careIII&hl=en&gl=US

سوالات متداول

من تمامی حروف را با فرزندم کار کرده‌ام، آیا ممکن است از کتاب فمیلی 1 شروع کند؟
فرزند شما باید حتما توسط سوپروایزر شعبه تعیین سطح شود.
تعیین سطح آنلاین کودکان در آموزشگاه زبان ایرانمهر چگونه است؟
از طریق برقراری تماس تصویری و پرسیدن سوال‌های مختلف از آسان به سخت
ظرفیت هر کلاس چقدر است؟
کلاس‌های کودکان از 6 نفر تا 15 نفر
کودکان با چه محدوده سنی در کلاس حضور دارند؟
کودکان بین رده سنی 7 تا 12 سال

زبان انگلیسی یکی از پرکاربردترین زبان‌های دنیا است و یادگیری این زبان اهمیت زیادی دارد. زبان انگلیسی یک زبان بین‌المللی محسوب می‌شود. همه ما برای اینکه بتوانیم از کامپیوتر و اینترنت استفاده کنیم، به کشورهای دیگر سفر کرده و یا برای تحصیل در دانشگاه‌های بین‌المللی اقدام کنید، باید زبان انگلیسی را به خوبی یاد بگیریم. در دوران کودکی، یادگیری زبان انگلیسی بسیار آسان‌تر خواهد بود و مزایای بسیار زیادی به همراه خواهد داشت. یکی از مزایای یادگیری زبان انگلیسی در کودکی این است که کودک در همان سن پایین در جامعه و در کنار هم سن و سال‌های خود قرار می‌گیرد و این موضوع باعث بهبودی توانایی حل مسئله و تفکر او خواهد شد.

همچنین در چنین شرایطی اعتماد به نفس کودکان افزایش پیدا می‌کند، مهارت‌های ارتباطی آن‌ها به خوبی تقویت می‌شود، به راحتی می‌توانند در مدارس دو زبانه تحصیل کنند و یادگیری زبان‌های بیشتر نیز برای آن‌ها راحت‌تر خواهد شد. دوران کودکی، دوران طلایی یادگیری زبان انگلیسی است و کودک دو زبانه، جایگاه خود را زودتر در جامعه پیدا می‌کند.

مزایای یادگیری زبان در کودکی

کودکان به طور طبیعی می‌توانند زبان‌های مختلف را بیاموزند. در سنین کودکی، برخلاف سنین نوجوانی و بزرگسالی، هر فرد به صورت مشتاقانه تمایل به یادگیری زبان خارجی دارد و هیچ آموزش آگاهانه‌ای در انتخاب او برای یادگیری زبان تاثیر نخواهد داشت. تحقیقات نشان می‌دهند که کودکان به دلیل توانایی تقلید کردن آواها و لهجه‌ها، می‌توانند زبان دوم را مانند زبان مادری خود بدون نیاز به آموزش دستور زبان فرا بگیرند. آن‌ها برخلاف بزرگسالان از اشتباه کردن ترسی ندارند، از قدرت ریسک بالاتری برخوردار هستند و سعی می‌کنند زبان دوم را در موقعیت‌های مختلف روزمره به کار ببرند.

علاوه بر همه این‌ها، مهم ترین مزیت یادگیری زبان انگلیسی در کودکی این است که افراد در این سنین درگیر مشکلات و مسائل روزمره نیستند، در نتیجه ذهن بازتری برای یادگیری خواهند داشت. به همین دلیل است که کودکان می‌توانند حتی با بازی کردن یا تماشای انیمیشن‌های مختلف، به راحتی زبان انگلیسی را یاد بگیرند.

کودکان بر خلاف بزرگسالان، مجبور به یادگیری زبان با روش‌های آموزشی آگاهانه نیستند، در نتیجه به جای قرار گرفتن در شرایط آموزش، به صورت ذهنی و اکتسابی زبان انگلیسی را یاد می‌گیرند. در این شرایط، کودک نسبت به یک بزرگسال درک بهتری نسبت به زبان و فرهنگ آن پیدا می‌کند و در مورد تلفظ‌ها نیز عملکرد بهتری خواهد داشت. توانایی کودکان یک‌زبانه (monolingual) زمانی که به سن بلوغ و خودآگاهی بیشتری می‌رسند، در یادگیری زبان کاهش پیدا می‌کند. دلیل چنین اتفاقی این است که افراد در سن نوجوانی تمایل به یادگیری آگاهانه و از طریق برنامه‌های مبتنی بر گرامر زبان خواهند داشت. البته این که تا چه حد این تمایل به یادگیری آگاهانه در فرد تقویت شود، تا حد زیادی به سطح رشد کودک و همچنین انتظارات جامعه از او بستگی خواهد داشت.

مراحل یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی

به طور طبیعی، سیستم عملکرد مغز انسان به شکلی عمل می‌کند که گفتار کلامی، پیش از توانایی خواندن و نوشتن شکل می‌گیرد. برای یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی، چندین مرحله وجود دارد که شامل یک دوره خاموش یا سکوت، توانایی صحبت کردن و در نهایت افزایش دانش زبان در کودک خواهد بود.

دوره خاموش یا دوره سکوت

کودکان قبل از یادگیری زبان مادری خود، یک دوره خاموش یا دوره سکوت را تجربه می‌کنند. این دوره دقیقا قبل از زمانی اتفاق می‌افتد که کودک شروع به صحبت کردن می‌کند. در دوره خاموش، کودک با حرکات چهره یا حرکت اعضای بدن خود با دیگران ارتباط برقرار خواهد کرد. او نگاه می‌کند، گوش می‌دهد و در نهایت پاسخ خود را با یکی از حالات چهره یا یک حرکتی با اعضای بدن خود خواهد داد. در فرایند یادگیری زبان انگلیسی نیز، کودکان دوره سکوت و خاموشی مشابهی را تجربه خواهند کرد و مانند مراحل یادگیری زبان مادری خود، قبل از به زبان اوردن کلمات انگلیسی، با حرکات بدن و حالات چهره، اقدام به برقراری ارتباط و درک مفهوم می‌کنند.

در طی دوره سکوت، یکی از بزرگترین اشتباهات والدین این است که با تشویق به تکرار کلمات، کودکان را وادار به شرکت در مباحث گفتاری و حرف زدن می‌کنند. در این دوره، مباحث گفتاری باید کاملا یک طرفه اتفاق بیفتد. درواقع والدین باید کلمات خود را در صحبت‌ها به گونه‌ای انتخاب کنند که فرصت‌های مفیدی برای انتخاب کلمات درست در اختیار کودک بگذارند. در مواردی که والدین کودک از نوعی زبان گفتار تنظیم شده (parentese) برای تسهیل آموزش استفاده کنند، کودک می‌تواند با استراتژی‌هایی که در یادگیری زبان مادری به کار گرفته شده است، زبان دوم خود را نیز فرابگیرد.

شروع به صحبت کردن

بعد از اینکه کودک دوره سکوت خود را سپری کرد و موفق شد به کمک والدین، کلماتی را در ذهن خود طی جلسات مختلف انتخاب کند، شروع به صحبت کردن خواهد کرد.

در این دوره، کودکان با گفتن کلمات تکی (cat، house) یا عبارات کوتاه در گفتگوها (what’s that?، it’s my book، I can’t، that’s a car، time to go home)، شروع به صحبت کردن می‌کنند. این دوره معمولا در مورد دختران با سرعت بیشتری نسبت به پسران آغاز می‌شود.

کلمات و عباراتی که کودکان در این دوره استفاده می‌کنند، همان کلمات یا عبارات هستند که حفظ کرده‌اند و دقیقاً نحوه تلفظ این کلمات را تقلید می‌کنند. آن‌ها گاهی حتی متوجه نیستند که بعضی از عباراتی که به کار می‌برند ممکن است بیش از یک کلمه باشد و به صورت کاملا حفظی و ذهنی از این عبارات استفاده می‌کنند. این مرحله برای مدتی ادامه پیدا خواهد کرد و در طول این دوره، کودک زبان انگلیسی را بهتر و بیشتر می‌آموزد و از آن به عنوان ابزار واسطه‌ای برای گفتگو استفاده خواهد کرد. این دوره زمانی به پایان می‌رسد که کودک برای ساختن عبارات درست در ذهن خود و استفاده از آن‌ها در جملات مختلف آماده شود.

افزایش دانش زبان انگلیسی

کودکان به تدریج عباراتی را می‌سازند که حاصل اتصال یک کلمه که به خاطر سپرده‌اند به کلمات جدیدی از دایره لغاتشان است (a dog, a brown dog, a brown and black dog) یا به یک کلمه که به خاطر سپرده‌اند، چیزی از ورودی ذهن خود اضافه می‌کنند (that’s my chair, time to play). بسته به تعداد دفعات مواجهه با و کیفیت تجربه‌ی این مواجهه، کودکان به تدریج شروع به ساختن جملات کامل می‌کنند.

پس از عبور از دوره خاموش و پایان دوره صحبت کردن، کودکان به تدریج شروع به ساخت جملات و عبارات مختلف می‌کنند. این جملات و عبارات حاصل ترکیب کلماتی است که به خاطر سپرده‌اند با کلماتی جدید (a dog, a brown dog, a brown and black dog) خواهند بود. همچنین ترکیب کلمه‌ای که به یاد می‌آورند و ورودی‌های ذهنی خود نیز جملات جدید ایجاد می‌کنند (that’s my chair, time to play). به این ترتیب دانش زبانی کودک رشد می‌کند و سرعت و کیفیت آن بستگی به تعداد دفعات قرار گرفتن در موقعیت مواجهه با زبان انگلیسی و تجربه والدین یا آموزگار خواهد داشت.

چه عواملی در یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی اهمیت دارند و نقش بزرگسالان چیست؟

در طی کردن دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی، به شکلی درست و نتیجه بخش، عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. این عوامل شامل درک کودک، زمان نا امیدی او، اشتباهاتی که مرتکب می‌شود، تفاوت‌های جنسیتی، محیط یادگیری زبان، توانایی خواندن و حمایت والدین هستند. بزرگسالان نیز در همه این عوامل نقش دارند و نباید نقش آن‌ها را نادیده گرفت.

ادراک

درک و فهم کودک در یادگیری زبان، نسبت به گفتار او مقیاس وسیع‌تری به خود اختصاص می‌دهد و نباید توانایی درک کودکان را دست کم گرفت. کودکان از سنین خردسالی برای درک زبان مادری خود، به استفاده از انواع سرنخ‌های محیطی عادت می‌کنند. آن‌ها احتمالا نمی‌توانند به طور کامل زبان مادری خود را متوجه شوند، اما اصل مطلب را درک می‌کنند. منظور از درک اصل مطلب این است که کودک چند کلمه مهم و کلیدی را متوجه می‌شود و بقیه موضوع را با استفاده از سرنخ‌های مختلف برای رمزگشایی می‌کند. اگر کودک به درستی تشویق و حمایت شود، این مهارت درک کردن او که یک مهارت کلیدی محسوب می‌شود، به سرعت و به راحتی برای تفسیر معانی در زبان انگلیسی نیز مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

نا امیدی

جلسات اولیه کلاس‌های زبان انگلیسی به دلیل تازگی و جدید بودن، برای کودک جذاب هستند. اما به محض اینکه کلاس‌ها، تازگی اولیه خود را از دست دهند، کودکان متوجه عدم توانایی خود برای بیان افکارشان به زبان انگلیسی می‌شوند و جرقه‌های نا امیدی در آن‌ها شکل می‌گیرد. از طرفی، برخی کودکان تصور می‌کنند که به سرعت باید زبان انگلیسی را مانند زبان مادری خود یاد بگیرند و صحبت کنند و چون این اتفاق با سرعتی که انتظار دارند رخ نمی‌دهد، نا امید می‌شوند. برای غلبه بر حس نا امیدی ان‌ها، راهکارهای متفاوتی وجود دارد که در میان این راهکارها می‌توان به تدارک دیدن اجراهای نمایشی‌ مانند “I can count to 12 in English” یا اشعار موزیکال بسیار ساده‌ای که شامل عبارات از پیش آماده‌ شده هستند اشاره کرد.

اشتباهات

در ابتدای مسیر یادگیری، کودک اشتباهات گفتاری زیادی خواهد داشت. نکته مهم این است که هرگز اشتباهات گفتاری کودک را نباید به او گوشزد کرد، زیرا با هربار که تلاش می‌کنید اشتباهات کودک را تصحیح کنید، حس بی‌انگیزه‌گی بیشتری در او ایجاد می‌شود. این اشتباهات ممکن است در هر بخشی از روند آموزشی رخ دهد، هم در مورد پردازش قوانین گرامر زبان انگلیسی و هم در مورد تلفظ کلمات.

شما باید اشتباهات کودک را با تکرار جملات درست، بدون اشاره کردن به اشتباه تصحیح کنید. مثلا اگر کودک از عبارت I goed استفاده کرد، باید از شما جمله Yes, you went را بشنود. هربار که او عبارت اشتباه را تکرار کرد، باید پاسخ درست را به او بدهید. با تکرار این روند، به زودی goed او نیز تبدیل به went خواهد شد. همچنین به عنوان مثال اگر در پاسخ به عبارت zee bus، عبارت درست یعنی the bus را بیان کنید، به زودی کودک متوجه اشتباه خود می‌شود و به همین ترتیب به مرور بدون ایجاد بی انگیزگی، اشتباهات کودک تصحیح می‌شوند.

زمانی که کودکان در حین یادگیری زبان مادری خود فرصتی برای شنیدن عبارت درست یک جمله از جانب بزرگسالان داشته باشند، به مرور زمان اشتباهات آن‌ها اصلاح می‌شوند. در نتیجه این امر در مورد زبان دوم نیز صادق است و برای اصلاح اشتباهات باید همین روند را پیش گرفت.

تفاوت‌ های جنسیتی

یکی از عوامل مهم در یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی، تفاوت‌های جنسیتی است. تحقیقات نشان می‌دهند روند توسعه و تکامل مغز پسران نسبت به دختران متفاوت است و این موضوع بر نحوه یادگیری و استفاده از زبان انگلیسی تاثیر می‌گذارد. دخترها توانایی توانایی طبیعی و ذاتی در استفاده از زبان دارند و همین موضوع باعث می‌شود پسرها در کنار آن‌ها احساس ناتوانی کنند. سرعت یادگیری در دخترها و پسرها متفاوت است و عموما دخترها زودتر مسائل را در ذهن خود ثبت می‌کنند. در نتیجه، روند یادگیری دخترها و پسرها را نباید با یکدیگر مقایسه کرد.

محیط‌های آموزشی زبان

محیط أموزشی اهمیت زیادی در یادگیری زبان انگلیسی در سنین پایین دارد. کودکان باید در محیط آموزشی مورد نظر احساس امنیت کنند و قبل از هرچیز با میل خود در این محیط قرار بگیرند. شما باید به آن‌ها نشان دهید یادگیری زبان دوم چه مزیت‌هایی دارد و چرا باید نسبت به ان مشتاق باشند.

تمرین‌هایی که در محیط آموزشی انجام می‌شوند باید با برخی از فعالیت‌های جالب روزمره که کودکان از قبل با آنیها آشنایی دارند مرتبط و همراه باشد. این تمرین‌ها شامل نگاه کردن به عکس‌های یک کتاب به زبان انگلیسی، خواندن شعر یا آواز به زبان انگلیسی یا خوردن یک میان‌وعده انگلیسی هستند. همچنین تمرین‌ها باید با ارائه توضیحات مختصری به زبان انگلیسی و گفتگوهایی با استفاده از parentese (زبان تنظیم شده والدین) همراه باشد.

جلسات آموزشی باید جالب و جذاب به نظر برسند و روی مفاهیمی تمرکز کنند که کودکان از قبل در زبان مادری خود درک کرده‌اند. با چنین روشی، کودکان در معرض یادگیری یک مفهوم یا زبان جدید قرار نمی‌گیرند، بلکه صرفاً زبان انگلیسی را برای صحبت کردن درباره چیزی که از قبل می‌دانند یا می‌شناسند یاد می‌گیرند.

در صورت امکان، بهتر است تمرین‌ها با استفاده از اشیاء انجام شوند، زیرا این امر به درک و افزایش علاقه کودک به یادگیری کمک می‌کند و نتیجه بهتر در ذهن او ثبت می‌شود.

توانایی خواندن

به طور کلی کودکانی که پیش‌زمینه خواندن به زبان مادری خود را دارند، نسبت به خواندن جملات در زبان انگلیسی نیز مشتاق‌تر خواهند بود. چنین کودکانی می‌دانند چگونه كلمات انگلیسی را به زبان مادری خود رمزگشایی کرده و معنی آن‌ها را پیدا کنند. اگر رمزگشایی کردن کلمات به ان‌ها کمک نکند، با استفاد کردن از روش‌های درک زبان مادری خود، زبان انگلیسی را با لهجه زبان مادری درک می‌کنند و جملات را می‌خوانند.

مهم است که کودکان قبل از شروع به رمزگشایی از زبان انگلیسی، اسامی و صدای 26 حرف موجود در الفبای انگلیسی را بداند. از آنجا که الفبای انگلیسی دارای 26 حرف و میانگینی از 44 صوت (در انگلیسی استاندارد) است، توصیه می‌شود تا زمانی که کودکان مهارت بیشتری در استفاده از زبان و خواندن متن‌ها کسب کنند، برای معرفی اصوات باقیمانده صبر کرد.

اگر کودکان در سنین پایین با زبانی که می‌خواهند متن‌های مرتبط با آن را بخوانند آشنایی قبلی داشته باشند، خیلی زود شروع به خواندن متون به زبان انگلیسی خواهند کرد. بسیاری از کودکان به طور مستقل خواندن کتاب‌های تصویری را مرور کرده یا اشعار انگلیسی را درک و پردازش می‌کنند، زیرا احتمالاً زبان را از طریق مکانیسم حفظ کردن یاد می‌گیرند.

خواندن مفاهیمی که کودکان آن را حفظ کرده‌اند، گام مهمی در یادگیری و توانایی خواندن متون محسوب می‌شود، زیرا به آنها این فرصت را می‌دهد تا چگونگی رمزگشایی کلمات ساده را یاد بگیرند و این کار را به تنهایی انجام دهند. هنگامی که کودکان واژگانی که می‌توانند بخوانند را در ذهن خود ثبت کنند، احساس اعتماد به نفس و حس اطمینان آن‌ها افزایش پیدا خواهد کرد و سپس برای یک رویکرد ساختاریافته آماده می‌شوند.

حمایت والدین

اگر کودکان در سنین پایین از حمایت بزرگسالان و والدین با استفاده از تکنیک‌های “parentese” بهره مند نشوند، یادگیری زبان انگلیسی دشوارتر خواهد شد. در طول دوره یادگیری، کودکان باید احساس کنند که دائما در حال پیشرفت هستند. آن‌ها نیاز به تشویق و تمجید عملکرد خوب خود دارند، چرا که کسب هر موفقیتی، برای آن‌ها انگیزه ایجاد می‌کند. یکی از بهترین موقعیت‌ها برا ایجاد انگیزه، موقعیتی است که والدین در ان قرار دارند. آن‌ها با حمایت خود به کودکان در فرایند یادگیری کمک می‌کنند. حتی اگر والدین در شرایطی قرار داشته باشند که سطح زبان انگلیسی آن‌ها در سطح مقدماتی بوده و در حال یادگیری زبان انگلیسی در کنار فرزندانشان باشند، بازهم حمایت آن‌ها تاثیر زیادی خواهد داشت.

والدین با انجام فعالیت‌های مشترک در کنار کودکان خود می‌توانند نگرش فرزندان را نسبت به یادگیری زبان و فرهنگ‌های دیگر به شکل مثبتی تغییر دهند، به صورت مدام روی فرزند خود تاثیر مثبت داشته باشند و فعالیت کودک را در یادگیری زبان به بخشی از زندگی او تبدیل کنند. یک نظریه پذیرفته شده عمومی نشان می‌دهد که بیشتر نگرش‌های مادام‌العمر افراد، در سنین هشت یا نه سالگی شکل می‌گیرند و اینجاست که تاثیر والدین مشخص می‌شود.

درباره دوره آموزش زبان انگلیسی کودکان در ایرانمهر

دوره آموزش زبان انگلیسی در رده کودکان در ایرانمهر، برای سنین 7 تا 12 سال برگزار می‌شود و در این دوره مجموعه کتاب هایFamily and Friends 2nd Edition(ویرایش دوم) تدریس خواهد شد. این مجموعه از منابع به روز و کاربردی آموزش زبان انگلیسی اتخاذ شده‌اند و یک مجموعه کامل برای آموزش زبان به کودکان هستند.

مجموع دوره‌هایی که برای کودکان برگزار می‌شود شامل 34 ترم و 7 جلد کتاب Family and Friends(starter,1,2,3,4,5,6) به همراه کتاب داستان‌های مرتبط با هر سطح و کتاب Reading and Writing هستند. پس از اتمام کتاب Family 6، زبان آموزان می‌توانند پس از تعیین سطح، وارد دوره‌های مربوط به نوجوانان و یا بزرگسالان شوند.

دوره‌های مربوط به آموزش کودکان در 14 جلسه یک ساعت و نیمه برگزار می‌شوند، اما در ترم‌های تابستانی برای اینکه زبان آموزان بیشتر بتوانند از تعطیلات تابستانی مدارس استفاده کنند، کلاس‌ها به صورت 10 جلسه 2 ساعته برگزار خواهند شد.

مزایای شرکت در دوره‌های آموزشی زبان کودکان در ایرانمهر

شرکت در این دوره‌ها برای زبان آموزان مزایای زیادی به همراه خواهد داشت که شامل موارد زیر هستند:

 1. مشاوره و تعیین سطح رایگان
 2. تنوع در روز و ساعت برگزاری کلاس‌ها. کلاس‌ها دو روز در هفته و در روزهای شنبه و چهارشنبه، یک شنبه و سه شنبه، دوشنبه و پنج شنبه برگزار می‌شوند.

تنوع ساعت‌های کلاس‌ها نیز به شرح زیر است:

روز شنبه-چهارشنبه یک شنبه- سه شنبه دوشنبه-پنج شنبه
ساعت برگزاری کلاس‌ها 16: 00-17: 30 15: 30-17: 00 16: 00-17: 30
17: 45-19: 15 17: 15-18: 45 17: 45-19: 15
19: 30-21: 00 19: 15-20: 45 19: 30-21: 00
 1. امکان یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌های طراحی شده مخصوص تدریس به کودکان
 2. امکان یادگیری زبان انگلیسی در فضایی شاد و جذاب.
 3. امکان یادگیری زبان به صورت غیر مستقیم همراه با بازی و فعالیت‌های جذاب و همچنین تمرین از طریق شبیه سازی موقعیت ها
 4. امکان شرکت در کلاس‌های حضوری و یا آنلاین. دوره‌ها به هر دو صورت حضوری در شعب و یا به صورت آنلاین در محیط بیگ بلو باتن برگزار می‌شوند و زبان آموزان با در نظر گرفتن شرایط خود می‌توانند یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند.
 5. امکان حضور در جلسات اولیا که در قبل از شروع هر کتاب با حضور مدرس برگزار می‌شود و والدین در جریان وضعیت تحصیلی و مطالبی که در کتاب تدریس خواهد شد قرار خواهند گرفت.
 6. امکان یادگیری زبان انگلیسی با برترین اساتید. تمامی اساتید ایرانمهر در بخش آموزش زبان انگلیسی به کودکان، دارای مدارک داخلی و خارجی معتبر از جمله TESOL, CELTA, DELTA, TKT و TTC هستند.
 7. برگزاری جلساتی با عنوان Speaking Session در هر ترم جهت تقویت مکالمه زبان آموزان کودک در ایرانمهر
 8. نظارت همیشگی بر نحوه برگزاری کلاس‌ها و همچنین عملکرد مدرس و زبان آموز توسط سوپروایزرهای آموزشگاه

آموزشگاه ایرانمهر چه امکاناتی در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد؟

یکی از مهم‌ترین امکاناتی که آموزشگاه ایرانمهر در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد، امکان انتخاب بین کلاس‌های گروهی و خصوصی است. حداقل ظرفیت کلاس‌های گروهی 6 نفر و حداکثر 15 نفر در نظر گرفته شده‌اند. در صورتی که زبان آموز امکان حضور در کلاس‌های گروهی را نداشته باشد می‌تواند در کلاس‌های خصوصی شرکت کند. مزیت این کلاس‌ها این است که با سرعت دلخواه متقاضی برگزار می‌شود و امکان کنسلی کلاس‌ها وجود دارد.

برخی دیگر از امکاناتی که آموزشگاه ایرانمهر در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد، به شرح زیر هستند:

 • امکان گفت و گو به زبان انگلیسی با سوپروایزر در صورت تمایل
 • امکان ارتباط حضوری و یا تلفنی با سوپروایزر در صورت بروز هرگونه مشکل یا نارضایتی
 • تماس مستقیم با دفتر مرکزی در صورت وجود هر نوع مشکل و یا انتقاد و پیشنهاد
 • یکپارچگی بین 21 شعبه. تمامی کلاس‌ها در تمامی شعب در یک تاریخ مشخص شروع می‌شوند و به اتمام می‌رسند.
 • امکان انتقالی و جابجایی بین شعب در کلاس‌های حضوری و آنلاین
 • پشتیبانی رایگان. هر زبان آموز در ایرانمهر در هر ترم از یک ساعت پشتیبانی و رفع اشکال کاملا رایگان بهره مند می‌شود.
 • سنجش عملکرد زبان آموز با شرکت در امتحانات کتبی و شفاهی. در انتهای هر ترم جهت سنجش عملکرد زبان آموزان، یک امتحان شفاهی توسط سوپروایزر برگزار شده و بازخوردهای لازم به آن‌ها داده می‌شود. همچنین زبان آموزان پس از اتمام ترم، ملزم به شرکت در آزمون کتبی پایان ترم و کسب نمره قبولی در آن جهت شروع ترم بعدی خواهند بود.
 • با شرکت در برنامه‌های تفریحی و آموزشی می‌توانید میزان مهارت انگلیسی کودک را در محیطی جذاب ارزیابی کنید.
 • برخورداری از تخفیفات ثبت نام در مناسبت‌های گوناگون طبق ابلاغیه دفتر مرکزی.

دوره‌های آنلاین آموزش زبان برای کودکان

آموزشگاه زبان ایرانمهر علاوه بر کلاس‌های حضوری، کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به صورت آنلاین نیز برگزار می‌کند. سیستم آموزشی و درسی این دورهای آنلاین مانند دوره‌های حضوری است. با شرکت در کلاس‌های آنلاین، علاوه بر مزایای اشاره شده در بخش حضوری، از مزایای زیر نیز بهره مند خواهید شد:

 • کتابی که در دوره‌های آنلاین برای کودکان تدریس می‌شود، کتاب Family and Friends 2nd edition است.
 • امکان شرکت در کلاس‌های گروهی یا خصوصی فراهم خواهد شد.
 • به دلیل آنلاین بودن دوره، زبان آموزان کودک می‌توانند در هر شعبه‌ای از 22 شعبه ایرانمهر شرکت کنند و در صورت هر گونه تغییری در برنامه‌های زبان آموز، در شروع ترم جدید به شعبه دیگری انتقال داده شوند.
 • این کلاس‌ها در بستر بیگ بلو باتن برگزار می‌شوند که یکی از قوی ترین محیط‌های برگزاری کلاس آنلاین است.
 • کلاس‌ها کاملا به صورت تعاملی (اینتراکتیو) برگزار می‌شوند و زبان آموزان و مدرسین با روشن کردن وبکم‌های خود، می‌توانند یکدیگر را ببینند و تماس چشمی با یکدیگر برقرار کنند.
 • جلسات اولیا با شروع هر کتاب به صورت آنلاین با حضور مدرس برگزار می‌شود و والدین از وضعیت تحصیلی، نقاط قوت و ضعف فرزند خود و همچنین مطالبی که در کتاب تدریس خواهد شد مطلع می‌شوند.
 • امکان شرکت در کلاس‌های 2 ساعته در تابستان به منظور استفاده بهینه از اوقات فراغت کودکان وجود دارد.
 • همچنین با شرکت در این دوره‌ها، کودک از تعطیلات تابستانه در شهریور جهت آمادگی برای ورود به مدرسه و همچنین تعطیلات زمستانه جهت آمادگی برای امتحانات ترم نیز بهره مند می‌شود.

آموزشگاه ایرانمهر چه امکاناتی در دوره‌ های آنلاین در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد؟

برخی از امکاناتی که آموزشگاه ایرانمهر در دوره‌های آنلاین در اختیار زبان آموزان قرار می‌دهد، به شرح زیر هستند:

 • شاد و متنوع بودن کلاس‌ها به دلیل استفاده از ویدئو کلیپ‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌های مرتبط با درس.
 • یادگیری زبان انگلیسی در محیطی شاد و جذاب و با استفاده از روش‌های نوین و خلاقانه برای تدریس.
 • استفاده از بهترین اساتید آنلاین ساکن خارج از کشور و یا شهرستان‌ها.
 • استفاده از ابزار اتاق‌های جانبی بستر آنلاین، که امکان کار دو نفره و گروهی (pair work, group work) را فراهم می‌کند و برای یادگیری زبان انگلیسی اهمیت زیادی دارد.
 • امکان ارتباط با مدرس، خارج از زمان کلاس جهت پرسیدن سوالات درسی.
 • چک کردن تکالیف ارسالی توسط مدرس بعد از کلاس و دریافت بازخورد او.
 • امکان پشتیبانی و رفع اشکال درسی رایگان توسط سوپروایزر یا اساتید مجموعه به صورت آنلاین.
 • امکان برقراری ارتباط با پشتیبانان آنلاین به صورت تلفنی در صورت بروز مشکل تکنیکی برای زبان آموزان و حل مشکل در سریع ترین زمان.
 • امکان برقراری تماس تلفنی و ارتباط مستقیم و سریع با سوپروایزر در صورت بروز هرگونه سوال یا مشکلی برای زبان آموزان آنلاین.
 • امکان تبدیل دوره آنلاین به دوره‌های حضوری در انتهای ترم به سادگی و صرفا با یک تماس تلفنی.
 • به جرات می‌توان ادعا کرد کلاس‌های آنلاینی که در آموزشگاه ایرانمهر برگزار می‌شوند به لحاظ کیفی و کمی، با کلاس‌های حضوری برابری می‌کنند. آموزشگاه زبان ایرانمهر، زبان آموزان بسیار زیادی از خارج از کشور، سایر شهرها و حتی تهران دارد که به دلایل مختلف در دوره‌های آنلاین شرکت کرده‌اند.

مشاهده کتاب

دوره‌‌های آموزش زبان کودکان در 34 ترم برگزار می‌شود. در این دوره‌ها کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition به همراه کتاب‌های Story book و Reading and Writing تدریس می‌شوند.

کتاب هایFamily and Friends 2nd Edition یکی از به روزترین و بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی و مخصوص رده سنی زبان آموزان کودک هستند. سیستم آوایی و لهجه این کتاب، از لهجه آمریکایی پیروی می‌کند و کاملا مطابق با نیازهای یادگیری زبان آموزان کودک در این رده سنی طراحی شده است.

آموزش زبان انگلیسی در دنیای امروز شکل جدیدی به خود گرفته است و دیگر حالت خشک، ماشینی و تک بعدی گذشته را ندارد. مجموعه کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition با استفاده از کاراکترهای جذاب برای کودکان و همچنین با به کار گرفتن داستان‌ها، موسیقی و ویدئوهای مناسب کودکان آن‌ها به یادگیری زبان انگلیسی علاقه مند می‌کند.

آموزش زبان انگلیسی به کودکان با روش‌های آموزش زبان انگلیسی به نوجوانان و بزرگسالان امکان پذیر نخواهد بود. زبان شناس‌ها بر این باورند که زبان آموزان کودک می‌توانند زبان خارجی را مانند زبان مادری، بدون آموزش مستقیم و به روش غیر مستقیم فرا بگیرند و مجموعه کتاب‌های Family and Friends، آموزش زبان به این روش را به خوبی امکان پذیر کرده‌اند. علاوه بر این، در این کتاب‌ها از عکس‌های رنگی و جذاب و همچنین از داستان‌های انیمیشنی استفاده شده است که به علاقه مند سازی کودکان به زبان انگلیسی و یادگیری آن کمک زیادی می‌کند.

ترم های دوره زبان کودکان در آموزشگاه ایرانمهر چگونه برگزار می شوند؟

زبان آموزان کودک در آموزشگاه ایرانمهر، به مدت 4 ترم دوره فمیلی استارتر(Family Starter) را می‌گذرانند و پس از آن وارد دوره فمیلی 1 خواهند شد و به همین ترتیب دوره‌ها تا انتهای کتاب فمیلی 6 ادامه پیدا خواهد کرد. پس از دوره‌های فمیلی‌اند فرندز، زبان آموزان وارد یکی از دوره‌های بزرگسال و یا نوجوان خواهند شد.

همراه با کتاب‌های Family and Friends در آموزشگاه زبان ایرانمهر کتابهای جانبی داستان(Story book) متناسب با سطح زبان آموزان کودک و کتاب‌هایی برای تقویت خواندن و نوشتن زبان آموزش (Reading and writing) تدریس می‌شود. هر کتاب تا سطح Family and Friends 5 به همراه فلش کارت‌های رنگی ارائه خواهد شد. سطح این دوره‌ها از مبتدی (Basic) تا متوسط (Intermediate) ادامه پیدا می‌کند.

ویژگی‌های دوره آموزش زبان کودکان در آموزشگاه ایرانمهر

ویژگی‌های کلی این دوره برای آموزش زبان کودکان که در آموزشگاه ایرانمهر برگزار می‌شود به شرح زیر است:

 • رده سنی: کودکان (7 تا 12 سال)
 • نوع برگزاری دوره: گروهی و خصوصی- آنلاین و حضوری
 • طول دوره: 3۴ ترم
 • منبع آموزشی اصلی: مجموعه کتاب Family and Friends
 • سطح دوره: از مبتدی (Basic) تا متوسط (Intermediate)
 • محوریت دوره:
 1. تسلط بر زبان کاربردی و موقعیت‌های روزمره به منظور توانمند سازی زبان‌آموزان کودک در برقرای مکالمه.
 2. انجام پروژه‌های عملی و ساختن کاردستی به منظور ایجاد انگیزه و تقویت اعتماد به نفس کودک.
 3. آشنایی با فرهنگ و زندگی روزمره‌ در کشوری که زبان آن آموزش داده می‌شود.

دیگر ویژگی‌های کاربردی دوره

 • استفاده از نرم‌افزار تعاملی که به تداوم تمرینات زبان‌آموز در منزل و نظارت والدین بر روند رشد آموزشی فرزندان کمک می‌کند.
 • استفاده از عکس‌های رنگی‌، فیلم‌های آموزشی، موسیقی و بازی‌های سرگرم‌کننده و تعاملی جهت افزایش بازدهی دوره و ارتقای سطح دانش زبانی زبان‌آموزان.
 • در آموزشگاه ایرانمهر، در هر ترم 1 جلسه به تقویت مهارت صحبت کردن(Speaking) زبان آموزان با استفاده از عکس‌ها و موضوعات جذاب اختصاص داده می‌شود.
 • همچنین کتاب داستان همراه با کتاب اصلی در کلاس برای افزایش روان خوانی و همچنین گسترش دامنه لغات زبان آموزان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این کتاب به زبان آموز کمک می‌کند بیشتر در موقعیت صحبت کردن به زبان انگلیسی قرار بگیرد و همزمان مهارت‌های او را تقویت خواهد کرد.

مزایای تدریس کتاب های Family and Friends 2nd Edition در دوره آموزش زبان کودکان

همانطور که پیشتر اشاره کردیم، کتابی که در دوره آموزش زبان کودکان ایرانمهر تدریس می‌شود، یکی از قویترین و به روز ترین کتاب‌های آموزشی موجود در زمینه آموزش زبان انگلیسی به کودکان است.

این کتاب از لهجه آمریکایی پیروی می‌کند و در انتشارات آکسفورد به چاپ رسیده است. همچنین کتاب دارای 7 سطح است که شامل Family starter، Family 1، Family 2، Family 3، Family 4، Family 5، Family 6 هستند.

در کتاب‌های Family and Friends تدریس بر اساس محتوا با استفاده از عکس و داستان و متن‌های جذاب انجام می‌شود. چنین روش آموزشی امروزه یکی از جدیدترین و جذابترین متدهای آموزش زبان انگلیسی است. همچنین یادگیری زبان انگلیسی در این کتاب به صورت مکالمه محور بر اساس موقعیت‌های روزمره و مورد نیاز در جامعه صورت می‌گیرد. مزیت استفاده از کتاب‌های Family and Friends برای آموزش زبان به کودکان، به کار گیری رنگ‌های متنوع و عکس‌های جذاب جهت افزایش جذابیت بصری کتاب برای زبان آموزان کودک است.

شیوه آموزشی کتاب‌های Family and Friends به چه صورت است؟

تمرکز کتاب بر روی 4 مهارت اصلی شامل مهارت شنیداری (Listening)، مهارت نوشتاری (Writing)، مهارت صحبت کردن (Speaking) و در مهارت درک مطلب (Reading) در هر درس است. همچنین در کتاب آموزش‌های غیر درسی مرتبط با زندگی روزمره مانند راهنمای شهروند خوب بودن، آموزش کار گروهی، کمک به دیگران و … قرار داده شده است. آموزش زبان انگلیسی در این کتاب با استفاده از تکنیک یادگیری اکتشافی انجام می‌شود که زبان آموزان را وادار به فکر کردن و تحلیل برای رسیدن به نتیجه و یادگیری درس می‌کند.

هر درس شامل یک داستان (Story) بوده که در آن زبان هدف (Target Language) در قالب مکالمه بین شخصیت‌های کتاب ارائه می‌شود و علاوه بر فایل صوتی، فایل ویدیویی و تصویری مخصوص زبان آموزان کودک طراحی شده است. همچنین تدریس لغات هر درس با استفاده از فلش کارت‌های طراحی شده توسط کمبریج انجام می‌شود.

تا سطح Family 4، همراه با کتاب‌ها، فلش کارت‌های مخصوص نیز در اختیار زبان آموزان کودک قرار می‌گیرد که به یادگیری و مرور لغات کمک می‌کنند. همچنین فلش کارت‌ها به صورت لمینت شده در شعب مختلف آموزشگاه ایرانمهر جهت استفاده مدرسین موجود هستند. در کنار کتاب Family and Friends، کتابهای Reading and writing جهت تقویت درک مطلب و نوشتاری کودکان از سطح Family 1 تدریس می‌شوند که به افزایش دامنه لغات زبان آموزان نیز کمک می‌کنند.

جزئیات مرتبط با دوره زبان کودکان و کتاب Family and Friends 2

یکی از دوره‌هایی که برای آموزش کودکان در آموزشگاه ایرانمهر برگزار می‌شود، تدریس کتاب Family and Friends 2 است. این دوره مخصوص زبان آموزانی برگزار می‌شود که آشنایی نسبتا متوسطی با زبان انگلیسی دارند. در این سطح، زبان آموزان باید از قبل مکالماتی درمورد مشاغل، حیوانات، اعضای خانواده، لباس‌ها، غذاها، کارهایی که می‌توانند انجام دهند و مواردی از این قبیل را یاد گرفته باشند. همچنین آن‌ها باید بتوانند سوالات ساده بپرسند و به برخی سوالات با پاسخ‌های کوتاه جواب بدهند.

این دوره شامل 5 ترم است که در هر ترم آن 3 درس از کتاب تدریس می‌‌شود و سطوح آن به شرح زیر هستند:

Family 2a, Family 2b, Family 2c, Family 2d, Family 2e

آموزشگاه ایرانمهر در این دوره نیز درست مانند دوره تدریس کتاب Family and Friends، در کنار کتاب اصلی (Course book) که به جهت 4 مهارت کلیدی زبان یعنی (Reading (Speaking, Listening, Writing, کمک می‌کند، از کتاب‌های جانبی خواندن و نوشتن (Reading and Writing 2) و همچنین کتاب‌های داستان (Story book) نیز استفاده خواهد کرد. هر کتاب شرح زیر آموزش داده می‌شود:

ترم 1: The Town Mouse and the Country Mouse

ترم 2: The Shoemaker and the Elves

ترم 3: The Bear on the Stairs

ترم 4: The Camping Trip

ویژگی‌های کتاب

این کتاب دارای 15 بخش بوده که هر بخش شامل 6 درس و یک بخش اضافه مانند Fluency Time، Project، Review و … است. لهجه کتاب از لهجه آمریکایی پیروی می‌کند و با توجه به سطح ابتدایی زبان آموزان، ساختار کتاب قابل درک و آسان است. در کتاب قابلیت مرور حروف الفبای انگلیسی همراه با صدای آن‌ها و یک مثال برای هر حرف و همچنین امکان آموزش فانیکس همراه با مثال وجود دارد. در انتهای هر 3 درس جهت تثبیت مطالب آموزشی، یک بخش مرور کلی در نظر گرفته شده است.

بخش نوشتن (Writing) در این کتاب به صورت گام به گام آموزش داده است. در هنگام طراحی مطالب کتاب، همه زبان آموزان با روش‌های مختلف یادگیری در نظر گرفته شده‌اند. لغات جدید، با استفاده از تصاویر و عکس‌های زیبا و رنگی آموزش داده می‌شوند. کتاب بسیار مکالمه محور است و به مسائل مهم و کاربردی می‌پردازد.

برای آموزش گرامر و دستور زبان پایه و مهم، از روش‌های آموزشی غیر مستقیم استفاده شده است و قسمت‌های مختلف، شامل کاردستی (Craft) و زندگی روزمره (Everyday English)، به یادگیری بهتر و غیر مستقیم زبان آموزان کودک کمک زیادی می‌کند.

از دیگر ویژگی‌های مثبت کتاب Family and Friends، می‌توان به داستان‌های جذاب در ابتدای هر درس جهت آشنایی کودکان با مطلب و موضوع درس جدید در قالب متن، صوت و تصویر و فلش کارت‌های زیبا جهت تکرار و تمرین اشاره کرد.

ساختار کتاب

هر درس در کتاب Family and Friends با آموزش لغات جدید مرتبط با موضوع شروع و سپس در بخش داستان(Story)، گرامر درس به همراه لغات کلیدی آن آموزش داده می‌شود. بخش داستان، اولین بخشی است که گرامر را به زبان آموز نشان می‌دهد. پس از آن زبان اموزان با انجام تمرینات در نظر گرفته شده، که خود شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های صحبت کردن و نوشتاری هستند، به تمرین گرامر می‌پردازند.

ساختار کتاب

 

لغات (Words)

در این بخش لغات جدید مرتبط با درس تدریس می‌شود.

لغات (Words)

داستان(Story)

در این بخش، زبان آموز برای اولین بار با ساختار گرامر به صورت غیر مستقیم در قالب داستان و مکالمه بین شخصیت‌های کتاب آشنا می‌شود. علاوه بر بخش داستان (Story) که در خود کتاب در نظر گرفته شده است، برای جذاب‌تر کردن داستان و همچنین دیدگاه بهتر زبان آموز(Visual) نسبت به موضوع، داستان به صورت انیمیشن شده با عنوان Animated Story در DVD همراه با کتاب قرار می‌گیرد و زبان آموزان می‌توانند از هر دو حالت استفاده کنند.

داستان Story

دستور زبان (Grammar)

در بخش دستور زبان یا گرامر، ابتدا ساختار زبان به صورت کاملا غیر مستقیم تدریس می‌شود. پس از آن جهت تثبیت و تمرین مطالب آموزشی، تمریناتی به صورت هدفمند در اختیار زبان آموز قرار می‌گیرد.

دستور زبان Grammar

Song

در این قسمت ابتدا کلمات جدید استفاده شده در درس آموزش داده می‌شود و سپس Song برای تلفظ صحیح زبان آموز تدریس خواهد شد.

Song

فانیکس (Phonics)

در این قسمت فانیکس (ترکیب دو تایی حروف) تدریس می‌شود. برای هر فانیکس یک یا چند مثال در این بخش ارائه خواهد شد.

فانیکس (Phonics)

 مهارت زمان (Skill Time)

این بخش در مورد 4 مهارت اصلی و کلیدی یادگیری زبان، شامل مهارت صحبت کردن (Speaking)، درک مطلب (Reading)، مهارت شنیداری (Listening) و نوشتن (Writing)است.

درک مطلب (Reading)

برای تقویت و افزایش مهارت درک مطلب (Reading) زبان آموزان کودک، یک متن به همراه یک فایل صوتی در هر درس در نظر گرفته شده است. زبان آموزان هم قبل از گوش کردن به فایل صوتی و خواندن متن و هم بعد از ان، باید به سوالات طراحی شده پاسخ بدهند.

درک مطلب Reading

مهارت شنیداری (Listening)

در این قسمت تمرکز روی تقویت مهارت شنیداری (Listening) زبان آموزان خواهد بود.

مهارت شنیداری (Listening)

مهارت صحبت کردن (Speaking)

در این بخش به تقویت مهارت صحبت کردن زبان آموز پرداخته می‌شود. زبان آموزان کودک در این بخش یاد می‌گیرند چگونه در موقعیت‌های روزمره، انگلیسی صحبت کنند.

مهارت صحبت کردن Speaking

 آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

Fluency Time

در این بخش افراد انگلیسی زبان در موقعیت‌های روزمره و واقعی به گفت و گو با یکدیگر می‌پردازند و از زبان هدفی که در درس تدریس شده است استفاده می‌کنند. به این ترتیب زبان آموزان کودک یاد می‌گیرند چگونه در موقعیت‌های واقعی از مطالب آموزشی بهره ببرند. سپس زبان أموزان به حل تمرینات در نظر گرفته شده در این بخش می‌پردازند. در هر کتاب Family and Friends، بعد از هر 3 درس، یک بخش Fluency Time در نظر گرفته شده است. این بخش، شامل بخش‌های دیگری مانند داستان، مکالمه و غیره خواهد بود.

Fluency Time

کاردستی (Craft)

در این قسمت زبان آموزان با انجام پروژه‌ها و کاردستی‌های مختلف، زبان انگلیسی را تمرین می‌کنند و لغات جدید یاد می‌گیرند.

کاردستی Craft

مرور (Review)

زبان آموزان کودک در قسمت مرور، ملزم به انجام تمرینات ارائه شده در کتاب جهت مرور مطالب آموزشی هستند.

مرور Review

 کتاب کار (Work book)

این کتاب برای انجام تمرینات مرتبط با هر درس طراحی شده است و همراه با کتاب اصلی در اختیار زبان آموز قرار می‌گیرد.

کتاب کار Work book

کتاب داستان (Story book)

از کتاب‌های داستان که شامل کتاب‌های زیر هستند، زیر جهت تقویت روان خوانی، درک مطلب، افزایش دایره لغات و تقویت مهارت صحبت کردن زبان آموزان استفاده می‌شود.

 

کتاب داستان Story book

کتاب داستان Story book

 

کتاب داستان Story book

کتاب داستان Story book

کتاب خواندن و نوشتن (Reading and Writing)

این کتاب به زبان آموزان برای افزایش مهارت صحبت کردن (Speaking)، درک مطلب (Reading)، نوشتن (Writing) و شنیدن(Listening) و همچنین افزایش دایره لغات زبان آموزان کودک کمک می‌کند.

کتاب خواندن و نوشتن Reading and Writing

در پایان این دوره زبان آموز چه توانایی‌هایی خواهد داشت؟

در پایان این دوره آموزشی زبان آموز مهارت‌های زیر را کسب خواهد کرد:

 • درباره وسایل مدرسه صحبت خواهد کرد.
 • توانایی صحبت درباره احساسات خود و دیگران را دارد.
 • می‌تواند درباره احساسات مختلف خود و دیگران بنویسند.
 • درباره توانایی‌های خود و دیگران صحبت می‌کند.
 • قادر به صحبت کردن درباره فعالیت‌های خارج از منزل خواهد بود.
 • زبان آموز می‌تواند حروف اضافه مکان مانند پشت، جلو، کنار و میان را در آدرس دهی استفاده کند.
 • افراد و مشاغل آن‌ها را به خوبی می‌شناسد و درباره آن‌ها صحبت می‌کند.
 • فعالیت‌هایی که بعد از مدرسه انجام می‌دهد را مرور می‌کند و درباره آن صحبت خواهد کرد.
 • زبان آموز می‌تواند درباره روز تولد و کارهایی که در آن انجام می‌شود صحبت کند.
 • قادر به تشخیص ساعت خواهد بود.
 • توانایی صحبت درباره وضعیت آب و هوا را دارد.
 • گرامر حال استمراری را به خوبی می‌شناسد و افراد را توصیف می‌کند.
 • به راحتی می‌تواند درباره کارهایی که در حال حاضر انجام می‌دهد صحبت کند.
 • انجام مقایسه‌های ساده برای او بسیار راحت خواهد بود.
 • با جملات ساده درباره گذشته صحبت خواهد کرد.
 • اسامی درس‌های مدرسه و برنامه هفتگی خود در مدرسه را به خوبی می‌شناسد.
 • درباره مشاغل سوال می‌پرسد و محل کار هر شغل را می‌شناسد.

لینک‌های مفید

زبان آموزان به کمک بازی‌های در نظر گرفته شده در این وبسایت می‌توانند همراه با سرگرمی، دایره لغات خود را افزایش دهند.

https: //www.eslgamesplus.com/fun-games/

در این سایت، بازی‌ها و فلش کارت‌های زیبا و جذاب جهت آموزش بهتر زبان انگلیسی به زبان آموزان کودک ارائه شده است.

https: //www.mes-english.com

سوالات متداول

آیا می‌توانم یکی از سطوح را در خانه به فرزندم آموزش دهم و سطح بعدی را در آموزشگاه ثبت نام کنم؟
خیر، مدرسین ایرانمهر متخصص تدریس کودکان هستند و جهت تدریس به آن‌ها آموزش دیده‌اند. کیفیت تدریس مدرسین ما با شیوه تدریس شما بسیار متفاوت است.
چقدر زمان لازم است تا فرزند من به زبان انگلیسی مسلط شود؟
بستگی به میزان یادگیری، میزان علاقه فرزندتان به زبان انگلیسی و موقعیت‌هایی که برای استفاده از زبان در آن قرار می‌گیرد دارد. اما در هر صورت دانش زبان هیچوقت انتها نخواهد داشت.
فرزند من دیکته دوست ندارد، چه کاری می‌توانم برای علاقه مند شدن او به دیکته انجام دهم؟
شما می‌توانید برای فرزندتان فلش کارت حروف را تهیه کرده یا خودتان با همکاری او فلش کارت‌های حروف درست کنید. سپس می‌توانید از این فلش کارت‌ها برای نوشتن دیکته حروف کمک بگیرید. همچنین می‌توانید کاغذ را با یک سینی آرد یا نمک جایگزین کنید و او بخواهید کلماتی را که می‌شنود داخل آن بنویسد.
فرزند من برای یادگیری زبان، روزانه چقدر باید تمرین داشته باشد؟
تمرین زبان صرفا به خواندن کتاب درسی یا انجام تمرینات آن محدود نمی‌شود. یکی از راه‌های تقویت زبان انگلیسی، تماشای انیمیشن‌ها و آهنگ‌های زبان انگلیسی مناسب کودکان است. هرچه به این مورد بیشتر اهمیت دهید، فرزند شما بهتر و سریع‌تر زبان انگلیسی را آموزش می‌بیند.

زبان را بدانیم و از کودکی بخوانیم (Family 3)

اهمیت یادگیری زبان انگلیسی بر هیچ‌کس پوشیده نیست. انگلیسی یک زبان بین‌المللی است و ما جهت استفاده از کامپیوتر و اینترنت، سفر به کشورهای دیگر، تحصیل در دانشگاه‌های سراسر دنیا وغیره به آن نیاز داریم. یادگیری زبان انگلیسی در دوران کودکی بسیار آسان‌تر از سایر سنین است و به کودک کمک می‌کند تا از فواید یادگیری آن بهره‌مند شود.

فراگیری زبان انگیسی در سنین کودکی باعث می‌شود کودک در جامعه و در میان کودکان دیگر حضور یابد و توانایی حل مسئله و تفکر در او شکل گیرد. صحبت کردن به زبانی غیر از زبان مادری اعتماد به نفس و مهارت‌های ارتباطی کودکان را افزایش می‌دهد و امکان تحصیل در مدارس دو زبانه را برای آن‌ها به‌وجود می‌آورد، همچنین بستر یادگیری زبان‌های دیگر را برای آن‌ها فراهم می‌کند.

مزایای یادگیری زبان از سنین کودکی

دوران کودکی از سنین طلایی یادگیری زبان انگلیسی است. کودکان فراگیران طبیعی زبان هستند. برخلاف نوجوانان و بزرگسالان، آن‌ها یادگیری زبان را بدون استفاده از آموزش آگاهانه و به‌صورت مشتاقانه انتخاب می‌كنند. نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان به دلیل اینکه در خود، توانایی تقلید کردن آوا و لهجه را دارند، قادر هستند زبان دوم را مانند زبان مادری بدون نیاز به تدریس گرامر فرا گیرند. آن‌ها برخلاف بزرگسالان از اشتباه کردن نمی‌ترسند و سعی می‌کنند زبان دوم را در موقعیت‌های روزمره تولید کنند. علاوه بر این کودکان ذهنی باز دارند و درگیر امور روزمره نیستند و می‌توانند به سادگی در قالب بازی و یا با تماشای کارتن‌های زبان اصلی، زبان را فرا گیرند..

بر خلاف بزرگسالان که مجبور به یادگیری زبان به روش آگاهانه هستند، كودكان تلفظ و درک بهتری نسبت به زبان و فرهنگ دارند. وقتی کودکان یک‌زبانه (monolingual) به سن بلوغ می‌رسند و خودآگاهی بیشتری پیدا می‌کنند، توانایی آن‌ها در یادگیری زبان کمی کاهش می‌یابد و احساس می‌کنند انگلیسی را باید آگاهانه و از طریق برنامه‌های مبتنی بر گرامر زبان مطالعه کنند. سنی که این تغییر به یادگیری آگاهانه در آن رخ می‌دهد، تا حد زیادی بستگی به سطح رشد کودکان و همچنین انتظارات جامعه از آن‌ها دارد.

مراحل یادگیری زبان انگلیسی برای کودکان

به طور طبیعی، کودکان ابتدا با تقلید از بزرگترها و محیط اطراف قادر به حرف زدن می‌شوند و سپس در مهد کودک و مدرسه خواندن و نوشتن را می‌آموزند. همین پروسه برای یادگیری زبان دوم نیز اتفاق می‌افتد.

·         دوره خاموش

هنگامی‌ که کودکان زبان مورد استفاده در خانه (مادری) خود را یاد می‌گیرند، یک “دوره سکوت” را تجربه می‌کنند. در این دوره پیش از شروع به صحبت کردن، از طریق حالات چهره یا حرکات اعضای بدن، نگاه می‌کنند، گوش می‌دهند و ارتباط برقرار می‌کنند. هنگامی‌ که کودکان انگلیسی را یاد می‌گیرند، ممکن است “دوره سکوت” مشابهی را تجربه کنند و مانند مراحل یادگیری زبان اول خود، قبل از گفتن کلمات انگلیسی اقدام به برقراری ارتباط و درک مفهوم کنند.

در طی این مدت والدین نباید با تشویق به تکرار کلمات، کودکان را وادار به شرکت در مباحث گفتاری کنند. مباحث گفتاری باید یک طرفه باشد، بدین معنا که صحبت‌های بزرگسالان فرصت‌های مفیدی را برای کودک فراهم کند تا کودک زمان کافی برای انتخاب کلمات خود را داشته باشد. در مواردی که بزرگسالان از نوعی زبان گفتار تنظیم شده (parentese) برای تسهیل آموزش استفاده می‌کنند، زمینه‌ای به وجود می‌آید که در آن کودکان از استراتژی‌هایی که در یادگیری زبان اول خود استفاده کرده‌اند، برای یادگیری زبان دیگر نیز استفاده کنند.

·         شروع به صحبت کردن

بعد از مدتی و بسته به پراکندگی تعداد جلسات زبان انگلیسی، کودکان (اغلب دختران با سرعت بیشتری نسبت به پسران) گفتن کلمات تکی (cat، house) یا عبارات کوتاه را در گفتگوها یا به عنوان جملات اتفاقی آغاز می‌کنند. (what’s that?، it’s my book، I can’t، that’s a car، time to go home).

کودک این کلمات یا عبارات را حفظ و دقیقاً نحوه تلفظ آن را تقلید می‌کند و متوجه این موضوع نیست که بعضی از آن‌ها ممکن است بیش از یک کلمه باشد. این مرحله برای مدتی ادامه می‌یابد تا در این حین كودكان زبان را بیشتر بیاموزند و از آن به عنوان ابزار واسط برای گفتگو استفاده ‌كنند. این کار تا پیش از آنكه برای ساختن عبارات خود آماده شوند، ادامه خواهد داشت.

·         رشد کردن دانش زبان انگلیسی

کودکان به تدریج عباراتی را می‌سازند که حاصل اتصال یک کلمه قدیمی‌تر به کلمات جدید است که در دایره لغاتشان ذخیره کرده‌اند، (a dog, a brown dog, a brown and black dog). سپس با توجه به جملاتی که در محیط شنیده‌اند و در ناخودآگاه آن‌ها قرار گرفته است، حروف اضافه را بین کلمات جدید قرار می‌دهند، (that’s my chair, time to play). بسته به تعداد دفعات روبرو شدن با زبان انگلیسی و کیفیت تجربه‌ی این مواجهه، کودک به تدریج شروع به ساختن جمله کامل می‌کند.

·         درک کلمه کلیدی

ادراک و فهم همواره نسبت به گفتار مقیاس وسیع‌تری دارد و نباید توانایی درک کودکان را دست کم گرفت، زیرا آن‌ها به استفاده از انواع سرنخ‌های محیطی برای درک زبان مادری خود عادت دارند. کودک برای یادگیری زبان مادری ممکن است تمام آنچه را می‌شنود درک نکند، اما اصل مطلب را درک می‌کند. یعنی چند کلمه مهم و کلیدی را می‌فهمد و بقیه موضوع را با استفاده از سرنخ‌های مختلف برای درک مطلب، رمزگشایی می‌کند. کودکان درک “کلیدی” را با تشویق و حمایت، برای تفسیر معانی در زبان انگلیسی نیز به‌کار می‌گیرند.

·         نا امیدی

زمانی که جلسات کلاس انگلیسی تازگی اولیه خود را از دست می‌دهد، برخی از کودکان از اینکه قادر به بیان افکار خود به انگلیسی نیستند، ناامید می‌شوند. از طرفی، برخی دیگر از آن‌ها دوست دارند هرچه سریع‌تر انگلیسی را مانند زبان مادری خود صحبت کنند. با تدارک اجراهای نمایشی‌ مانند “I can count to 12 in English” یا شعرهای بسیار ساده‌ که شامل عبارات از پیش آماده‌ شده هستند، می‌توان تا حدی بر حس ناامیدی آن‌ها غلبه کرد.

·         اشتباهات

هرگز نباید اشتباهات گفتاری کودکان را به آن‌ها گوشزد نمود، چرا که با هر بار تصحیح کردن اشتباه، انگیزه آن‌ها برای صحبت کردن کم می‌شود. این اشتباهات ممکن است در بخشی از روند پردازش قوانین گرامر زبان انگلیسی یا تلفظ اشتباه یک کلمه رخ دهند. اگر کودک در پاسخ به جمله‌ I goed از شخص بزرگسال جمله Yes, you went را بشنود، به زودی goed او نیز تبدیل به went خواهد شد.

همچنین اگر در پاسخ به عبارت zee bus که کودک می‌گوید، شخص بزرگسال the bus را بیان کند، اتفاق مشابهی روی می‌دهد و کودک به مرور اشتباهات خود را تصحیح خواهد کرد. اگر کودکان در حین یادگیری زبان مادری خود فرصتی برای شنیدن حالت درست یک جمله از جانب یک بزرگسال را داشته باشند، در زمانی مناسب اشتباهاتشان را اصلاح خواهند کرد، لذا در مورد زبان دوم نیز باید همین روش را انجام داد.

·         تفاوت‌های جنسیتی

تحقیقات نشان می‌دهند توسعه و تکامل مغز پسران نسبت به دختران متفاوت است و این موضوع بر نحوه یادگیری و استفاده از زبان توسط پسران تأثیر می‌گذارد. بعضی اوقات کلاس‌ها کاربرد اندکی برای پسران دارد زیرا ممکن است نسبت به توانایی طبیعی و ذاتی دختران در استفاده از زبان، مورد مقایسه قرار گیرند. برای اینکه پسرهای جوان قادر باشند به توانایی‌های بالقوه خود برسند، نیاز به کسب تجربیات متفاوتی در زمینه آموزش زبان در کنار دختران دارند و دستاوردهای آن‌ها را نباید با دختران مقایسه کرد.

·         محیط‌های یادگیری زبان

اگر کودکان در سنین پایین از حمایت بزرگسالان با استفاده از تکنیک‌های “parentese” برخوردار نشوند، یادگیری زبان انگلیسی دشوارتر می‌شود. برای رفع این دشواری در مراحل آموزش موارد زیر را در نظر می‌گیرند.

 • کودکان باید احساس امنیت کنند و بدانند که دلیل آشکاری برای استفاده از زبان انگلیسی وجود دارد.
 • تمرین‌ها با برخی از فعالیت‌های جالب روزمره که کودکان از پیش با آن‌ها آشنایی دارند مرتبط و همراه است، به عنوان مثال نگاه کردن به عکس‌های یک کتاب انگلیسی، خواندن شعر یا آواز به انگلیسی یا خوردن یک میان‌وعده انگلیسی.
 • تمرین‌ها با ارائه توضیحات مختصری به زبان انگلیسی بزرگسالان و گفتگوهایی با استفاده از parentese (زبان تنظیم شده والدین) همراه است.
 • جلسات انگلیسی جالب و جذاب هستند، و روی مفاهیمی تمرکز دارند که کودکان آن‌ها را از پیش به زبان مادری خود درک کرده‌اند. به این ترتیب، کودکان یک مفهوم جدید یا یک زبان جدید را نمی‌آموزند، بلکه صرفاً انگلیسی را برای صحبت کردن درباره چیزی که از قبل می‌دانند یا می‌شناسند یاد می‌گیرند.
 • اگر تمرین‌ها با استفاده از اشیاء مشخصی انجام و به یاد کودک سپرده ‌شوند، به افزایش علاقه عمومی کودکان کمک می‌کند.

·         خواندن

به طور کلی کودکانی که پیش‌زمینه خواندن به زبان مادری خود را دارند، مایلند نحوه خواندن به انگلیسی را نیز یاد بگیرند. آن‌ها از پیش می‌دانند چگونه كلمات انگلیسی را به زبان مادری خود رمزگشایی كنند و معنی آن‌ها را دریابند و اگر رمزگشایی انگلیسی به كمك آن‌ها نیاید، ممکن است با انتقال دادن روش‌های رمزگشایی زبان مادری خود به زبان دوم، در نهایت انگلیسی را با لهجه زبان مادری خود صحبت کنند.

کودکان قبل از رمزگشایی از زبان انگلیسی، باید اسامی و صدای 26 حرف موجود در الفبای انگلیسی را بدانند. از آنجا که الفبای انگلیسی دارای 26 حرف اما میانگینی از 44 صوت (در انگلیسی استاندارد) است، بهتر است تا زمانی که کودکان تجربه بیشتری در استفاده از زبان و خواندن متون کسب کنند، برای معرفی اصوات باقیمانده صبر کرد.

اگر کودکان خردسال از پیش با خوانش زبانی آشنایی داشته باشند، بلادرنگ شروع به خواندن زبان انگلیسی می‌کنند. بسیاری از کودکان کتاب‌های مصور و شعرهای انگلیسی که همراه با بزرگسالان می‌خوانند را به تنهایی درک و پردازش می‌کنند، چراکه احتمالاً با استفاده از روش حفظ کردن، مطالب این زبان را یاد می‌گیرند. خواندن مفاهیم حفظی در یادگیری کودکان نقش مهمی ایفا می‌کند، زیرا به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا نحوه‌ رمزگشایی کلمات ساده را به تنهایی انجام دهند. هنگامی که کودکان بانکی از کلمات قابل خواندن را ایجاد کردند، احساس اطمینان می‌کنند و سپس برای یک رویکرد ساختاریافته آماده می‌شوند.

·         حمایت والدین

کودکان باید احساس کنند که در حال پیشرفت هستند. آن‌ها نیاز به تشویق مداوم و نیز تمجید از عملکرد خوب خود دارند، چرا که کسب هر موفقیتی، برای آن‌ها ایجاد انگیزه می‌کند. والدینی که سطح زبان انگلیسی آنان مقدماتی است و یا در حال یادگیری زبان در کنار فرزندانشان هستند برای ایجاد انگیزه در موقعیتی ایده‌آل قرار دارند و با این روش به فرزند خود برای یادگیری زبان انگلیسی کمک می‌کنند.

والدین با انجام فعالیت‌های مشترک با کودکان، نه تنها می‌توانند زبان و فعالیت‌های فرزندشان را وارد زندگی خانوادگی کنند، بلکه خواهند توانست روی نگرش فرزندان خود نسبت به یادگیری زبان و فرهنگ‌های دیگر نیز موثر باشند. در حال حاضر این نظریه به صورت عمومی پذیرفته شده است که بیشتر نگرش‌های ماندگار افراد، در سنین هشت یا نه سالگی شکل می‌گیرند.

مروری بر دوره آموزش زبان انگلیسی به کودکان در موسسه ایرانمهر

 • دوره آموزش زبان انگلیسی در ایرانمهر در رده کودکان مخصوص سنین 7 تا 12 سال است و مجموعه کتاب‌هایFamily and Friends 2nd Edition (ویرایش دوم) تدریس می‌شود. این مجموعه کتاب از منابع به روز و کاربردی آموزش زبان انگلیسی می‌باشند.
 • مجموع دوره‌های کودکان 34 ترم است شامل 7 جلد کتاب Family and Friends(starter,1,2,3,4,5,6) به همراه کتاب داستآن‌های هر سطح و کتاب Reading and Writing است. پس از اتمام کتاب Family 6، زبان‌آموزان می‌توانند تعیین سطح شده و وارد دوره‌های نوجوانان و یا بزرگسالان شوند.
 • دوره‌های کودکان در 14 جلسه یک ساعت و نیمه برگزار می‌شوند، اما در ترم‌های تابستانی به جهت بهره‌مندی هر چه بیشتر و بهتر زبان‌آموزان از تعطیلات تابستانی مدارس، کلاس‌ها به صورت 10 جلسه 2 ساعته برگزار می‌شوند.
 • مشاوره و تعیین سطح رایگان

تنوع برگزاری کلاس‌ها

 • کلاس‌ها دو روز در هفته به شرح جدول زیر در 22 شعبه بصورت همزمان برگزار می‌شود.
 • حداقل ظرفیت کلاس‌های گروهی 6 نفر و حداکثر 15 نفر است. در صورتی که زبان آموز تمایل برای کلاس‌های گروهی را نداشته باشد می‌تواند در کلاس‌های خصوصی شرکت کند.
 • در کلاس‌های خصوصی قابلیت تغییر ساعت و کنسلی کلاس وجود دارد.
روز شنبه-چهارشنبه یک شنبه- سه شنبه دوشنبه-پنج شنبه
ساعت برگزاری کلاس‌ها 16:00-17:30 15:30-17:00 16:00-17:30
17:45-19:15 17:15-18:45 17:45-19:15
19:30-21:00 19:15-20:45 19:30-21:00

مزایای شرکت در دوره

 • امکان یادگیری زبان انگلیسی با کتاب‌های طراحی شده مخصوص تدریس به کودکان
 • امکان یادگیری زبان انگلیسی در فضایی شاد و جذاب و به صورت غیر مستقیم همراه با بازی و فعالیت‌های جذاب و همچنین تمرین از طریق شبیه سازی موقعیت­ها
 • کلاس‌های حضوری یا آنلاین در محیط بیگ بلو باتن برگزار می‌شوند و زبان‌آموزان بنا به شرایط خود می‌توانند یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند.
 • جلساتی برای والدین در شروع هر کتاب با حضور مدرس برگزار می‌شود. در این نشست‌ها وضعیت تحصیلی و مطالبی که در کتاب تدریس خواهد شد بیان می‌شود.
 • امکان یادگیری زبان انگلیسی با برترین اساتید، تمامی اساتید ایرانمهر در بخش آموزش زبان انگلیسی به کودکان، دارای مدارک داخلی و خارجی مانند TESOL, CELTA, DELTA, TKT و TTC هستند.
 • جلساتی با عنوان Speaking Session برای زبان‌آموزان کودک در هر ترم جهت تقویت مکالمه برگزار می‌شود.
 • نظارت همیشگی بر نحوه برگزاری کلاس‌ها و همچنین عملکرد مدرس و زبان آموز توسط سوپروایزر صورت می‌گیرد.
 • گفت‌وگو به زبان انگلیسی و ارتباط حضوری یا تلفنی در صورت بروز هرگونه مشکل یا نارضایتی با سوپروایزر امکانپذیر است.
 • امکان ارتباط مستقیم با دفتر مرکزی در صورت وجود هر نوع مشکل و یا انتقاد و پیشنهاد در نظر گرفته شده است.
 • هر دوره‌ در 22 شعبه این مرکز هم زمان شروع و به پایان می‌رسد درنتیجه انتقالی و جابجایی بین شعب امکانپذیر است.
 • هر زبان آموز ایرانمهری در هر ترم از یک ساعت پشتیبانی و رفع اشکال کاملا رایگان بهره‌مند می‌شود.
 • در انتهای هر ترم جهت سنجش عملکرد زبان‌آموزان، امتحان شفاهی توسط سوپروایزرگرفته و بازخوردهای لازم به آن‌ها داده می‌شود. پس از اتمام دوره، آزمون کتبی پایان ترم برگزار می‌شود و زبان‌آموزان ملزم به کسب نمره قبولی در آن جهت شروع ترم بعدی می‌باشند.
 • زبان‌آموزان از تخفیفات ثبت نام در مناسبت‌های گوناگون طبق ابلاغیه دفتر مرکزی برخوردار می‌شوند.

شرایط دوره‌های آنلاین کودکان

آموزشگاه زبان ایرانمهر علاوه بر کلاس‌های حضوری، کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به صورت آنلاین نیز دارد. سیستم درسی این دوره‌ها مانند دوره‌های حضوری است. با شرکت در کلاس‌های آنلاین علاوه بر مزایای اشاره شده در بخش حضوری، از مزایای زیر بهره‌مند می‌شوید:

 • کتاب مورد تدریس در دوره‌های آنلاین کودکان کتاب Family and Friends 2nd edition است.
 • امکان شرکت در کلاس‌ها به‌صورت گروهی یا خصوصی فراهم است.
 • به دلیل آنلاین بودن دوره، زبان‌آموزان کودک می‌توانند در هر شعبه‌ای از 22 شعبه ایرانمهر شرکت کنند و در صورت تمایل شروع ترم جدید را در شعبه دیگری آغاز کنند.
 • کلاس‌ها کاملاً به صورت تعاملی (اینتراکتیو) می‌باشند و زبان‌آموزان و مدرسین با روشن کردن وبکم، یکدیگر را می‌بینند و تماس چشمی برقرار می‌کنند.
 • در تابستان به منظور استفاده بهینه از فراغت کودکان، کلاس‌های 2 ساعته در نظر گرفته شده است.
 • تعطیلات تابستانه برای آمادگی زبان‌آموزان برای ورود به مدرسه و تعطیلات زمستانه جهت امتحانات پایان ترم در برنامه آموزش تعریف شده است.
 • با استفاده از ابزار اتاق‌های جانبی بستر آنلاین، امکان کار دو نفره و گروهی (pair work, group work) نیز فراهم گردیده است که در یادگیری زبان انگلیسی بسیار بر آن تاکید شده است.
 • به جرأت می‌توان ادعا کرد کلاس‌های آنلاین به لحاظ کیفی و کمی، با کلاس‌های حضوری برابری می‌کنند. آموزشگاه زبان ایرانمهر، دارای زبان‌آموزان بسیاری از خارج از کشور، سایر شهرها و حتی تهران دارد که به دلایل مختلف در دوره‌های آنلاین شرکت کرده‌اند.

منابعی که در دوره‌ها آموزش داده می‌شوند

دوره‌‌های آموزش زبان کودکان شامل 34 ترم است. در این دوره‌ها کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition به همراه کتاب‌های Story book و Reading and Writing تدریس می‌شوند.

کتاب‌هایFamily and Friends 2nd Edition یکی از بروزترین و بهترین منابع آموزش زبان انگلیسی و مخصوص رده سنی زبان‌آموزان کودک است. سیستم آوایی و لهجه این کتاب آمریکایی است و کاملا مطابق با نیازهای یادگیری زبان‌آموزان کودک در این رده سنی طراحی شده است.

آموزش زبان انگلیسی در دنیای امروز شکل جدیدی به خود گرفته و از حالت خشک و مکانیکی و تک بعدی خارج شده است. مجموعه کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition با استفاده از کاراکترهای جذاب برای کودکان به همراه داستان‌، موسیقی‌ و ویدئوهای مناسب کودکان سعی در علاقمند کردن آن‌ها به یادگیری زبان انگلیسی دارد.

آموزش زبان خارجی در رده سنی کودک، متفاوت با سنین نوجوان و بزرگسال است. زبان­شناسان معتقدند زبان‌آموزان کودک می‌توانند زبان خارجه را مانند زبان مادری به روش غیر مستقیم فرا گیرند. مجموعه کتاب‌های فمیلی‌اند فرندز این امر را به خوبی پیاده کرده‌اند.

زبان‌آموزان کودک ایرانمهری، به مدت 4 ترم دوره فمیلی استارتر را می‌گذرانند و پس از آن وارد دوره فمیلی 1 خواهند شد و به همین ترتیب دوره‌ها تا انتهای کتاب فمیلی 6 ادامه پیدا می‌کند. پس از دوره‌های فمیلی اند فرندز، زبان‌آموزان کودک وارد یکی از دوره‌های نوجوان یا بزرگسال خواهند شد.

سطح این دوره‌ها از مبتدی (Basic) تا متوسط (Intermediate) است.

ویژگی‌های دوره زبان آموزان کودک

 • رده سنی: کودکان (7 تا 12 سال)
 • نوع برگزاری دوره: گروهی یا خصوصی و آنلاین یا حضوری
 • طول دوره: 3۴ ترم
 • منبع آموزش اصلی: مجموعه کتاب Family and Friends
 • محوریت دوره‌ها:
 • تسلط بر زبان کاربردی و موقعیت‌های روزمره به منظور توانمند سازی زبان‌آموزان در برقرای مکالمه
 • انجام پروژه‌های عملی و ساختن کاردستی به منظور ایجاد انگیزه و اعتماد به نفس، آشنایی با فرهنگ و زندگی روزمره‌ کشور مقصد.
  • دیگر ویژگی‌های دوره‌ها:
 • استفاده از نرم‌افزار تعاملی برای تداوم تمرینات زبان‌آموز در منزل و نظارت والدین بر روند رشد آموزشی فرزندان خود
 • بهره‌گیری از عکس‌های رنگی‌، فیلم‌های آموزشی، موسیقی و بازی‌های سرگرم‌کننده و تعاملی جهت افزایش بازدهی دوره و ارتقای سطح دانش زبانی زبان‌آموزان

درباره کتاب‌ Family and Friends دوره کودکان

 • این کتاب دارای 7 سطح Family starter، Family 1، Family 2، Family 3، Family 4، Family 5، Family 6 است.
 • تدریس بر اساس محتوا با استفاده از عکس، داستان و متن‌های جذاب انجام می‌شود که یکی از جدیدترین و جذاب‌ترین متدهای آموزش زبان انگلیسی است.
 • یادگیری زبان انگلیسی به صورت مکالمه محور بر اساس موقعیت‌های روزمره مورد نیاز جامعه صورت می‌گیرد.
 • از رنگ‌ها و عکس‌های متنوع و جذاب جهت بالا بردن جذابیت بصری کتاب برای زبان‌آموزان کودک استفاده شده است.
 • تمرکز کتاب در هر درس بر روی 4 مهارت اصلی شامل شنیداری (Listening)، نوشتاری (Writing)، صحبت کردن (Speaking)و خواندن (Reading) است.
 • آموزش زبان انگلیسی در این کتاب با استفاده از تکنیک یادگیری اکتشافی است که زبان‌آموزان را وادار به فکر کردن و تحلیل برای رسیدن به نتیجه و یادگیری درس می‌کند.
 • هر درس شامل یک داستان (Story) است که در آن زبان هدف (Target Language) در قالب مکالمه بین کاراکترهای کتاب ارائه می‌شود و علاوه بر فایل صوتی، فایل ویدیویی و تصویری مخصوص زبان‌آموزان کودک visual طراحی شده است.
 • تا سطح Family 4، همراه با کتاب‌ها، فلش کارت های کتاب ارائه می‌شود که به زبان‌آموزان کودک در یادگیری و مرور لغات کمک بسیار زیادی می‌کند. همچنین فلش کارت‌ها به صورت لمینت شده در شعب مختلف ایرانمهر جهت استفاده مدرسین موجود است.
 • کتاب داستانی همراه با کتاب اصلی در کلاس‌های ایرانمهر جهت افزایش روان خوانی و گسترش دامنه لغات و قرارگیری بیشتر زبان‌آموزان در معرض زبان انگلیسی تدریس می‌شود.

بررسی دوره Family and Friends 3

این دوره مخصوص زبان‌آموزان کودکی است که آشنایی نسبتاً متوسطی با زبان انگلیسی دارند. در این سطح زبان‌آموزان باید بتوانند یک سری مکالمات درمورد گذشته ساده، امور روزمره، ، دروس مدرسه، کارهایی که می‌توانند انجام دهند وغیره داشته باشند. همچنین آن‌ها باید قادر باشند برخی از انواع سوالات را بسازند و به سوالات دیگران پاسخ بدهند.

این سطح شامل 5 ترم است که هر ترم 3 درس از کتاب Family and Friends 3 2nd edition تدریس می­شود و سطوح آن شامل Family 3a, Family 3b, Family 3c, Family 3d, Family 3e است.

بررسی دوره

آموزشگاه زبان ایرانمهر در کنار کتاب اصلی (Course book) جهت تقویت 4 مهارت اصلی ((Speaking, Listening, Writing, Reading ، از کتاب‌های جانبی خواندن و نوشتن (Reading and Writing 3) و همچنین کتاب‌های داستان (Story book) به شرح زیر جهت تدریس بهره می‌گیرد.

 • ترم 1: Two Kites
 • ترم 2: Pinocchio
 • ترم 3: Sinbad
 • ترم 4: Snow White and the Seven Dwarfs

ویژگی های کتاب Family and Friends 3

 • کتاب دارای 15 واحد که هر واحد شامل 6 درس و یک بخش اضافه مانند Fluency Time، Project، Review و … است.
 • لهجه کتاب آمریکایی است.
 • با توجه به سطح ابتدایی زبان‌آموزان، ساختار کتاب قابل درک و آسان برای دنبال کردن است.
 • درکتاب حروف الفبای انگلیسی همراه با صدای آن‌ها و یک مثال برای هر حرف را آموزش می‌دهد.
 • آموزش فانیکس همراه با مثال
 • دارای بخش مرور در انتهای هر 3 درس جهت تثبیت مطالب آموزش داده شده
 • آموزش گام به گام نوشتن رایتینگ
 • در نظر گرفتن زبان‌آموزان با روش‌های مختلف یادگیری در هنگام طراحی مطالب کتاب
 • آموزش لغات جدید با استفاده از تصاویر و عکس‌های زیبا و رنگی
 • مکالمه محور بودن کتاب و آموزش مسائل مهم و کاربردی
 • آموزش گرامر و دستور زبان پایه و مهم بدون آموزش مستقیم
 • بخش‌های مختلفی مانند کاردستی (Craft) و زندگی روزمره) Everyday English ( در کتاب طراحی شده است تا زبان‌آموزان کودک را در موقعیت‌های زندگی واقعی قرار دهد که بتوانند مطالب یادگرفته را تمرین کنند.
 • داستان‌های جذابی در ابتدای هر درس جهت آشنایی کودک با موضوع درس جدید در قالب متنی، صوتی و تصویری قرار دارد.
 • فلش کارت‌های زیبا جهت تکرار و تمرین دارد.

ساختار کتاب Family and Friends 3

هر درس با آموزش لغات جدید مرتبط با موضوع آن شروع و سپس در بخش داستان(Story)، گرامر درس به همراه لغات کلیدی درس ارائه می‌شود. این اولین مواجهه زبان‌آموزان با گرامر است. پس از آن زبان‌آموزان با انجام تمرینات متمرکز شده گرامر که خود شامل مجموعه‌ای از فعالیت‌های صحبت کردن و نوشتاری هستند بیشتر به تمرین گرامر می‌پردازند.

·         لغات (Words)

در این بخش لغات جدید مرتبط با درس تدریس می‌شود.

لغات Words

·         داستان(Story)

در این بخش، زبان‌آموز برای اولین بار با ساختار گرامر به صورت غیر مستقیم در قالب داستان و مکالمه بین شخصیت های کتاب مواجه می‌شود. علاوه بر بخش داستان (Story) که در کتاب در نظر گرفته شده است، جهت جذابتر کردن داستان و همچنین زبان‌آموزان بصری (Visual)، داستان به صورت کارتونی با عنوان Animated Story در DVD قرار داده شده است که زبان‌آموزان می‌توانند از هر دو حالت استفاده کنند.

داستانStory

·         دستور زبان (Grammar)

در این بخش ابتدا ساختار زبان به صورت کاملاً غیر مستقیم تدریس می‌شود و پس از آن جهت تثبیت و تمرین مطالب آموزش داده شده تمریناتی به صورت هدفمند در نظر گرفته شده است.

دستور زبانGrammar

·         Song

در این قسمت ابتدا گرامر جدید که مرتبط با گرامر تدریس شده در بخش قبلی است تدریس می‌شود و سپس با استفاده از سرود به مرور گرامر پرداخته خواهد شد.

Song

·         فانیکس (Phonics)

در این قسمت به تدریس فانیکس (ترکیب دو تایی حروف) پرداخته می‌شود و برای هر کدام مثال یا مثال‌هایی ارائه می‌شود.

فانیکس Phonics

·         زمان مهارت (Skill Time)

بخش مهارت کتاب روی 4 مهارت اصلی صحبت کردن (Speaking)، درک مطلب (Reading)، شنیداری (Listening)، نوشتن (Writing) تأکید می‌کند.

.      درک مطلب (Reading)

جهت تقویت مهارت خواندن و درک مطلب (Reading) زبان‌آموزان کودک، یک متن به همراه یک فایل صوتی در هر درس ارائه شده است. زبان‌آموزان پیش از شنیدن فایل صوتی و پس از آن باید به سوالات طراحی شده پاسخ دهند.

درک مطلب (Reading)

.      شنیداری (Listening)

در این قسمت به مهارت شنیداری (Listening) پرداخته می‌شود. زبان آموز پس از گوش دادن به فایل صوتی به سوالات آن پاسخ می‌دهد.

شنیداری Listening

.      صحبت کردن (Speaking)

بخش Speaking به مهارت صحبت کردن می‌پردازد و زبان‌آموزان کودک یاد می‌گیرند چطور در موقعیت‌های روزمره متناسب با طرح درس انگلیسی صحبت کنند.

صحبت کردن Speaking

.     آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

بخش نوشتن تمریناتی جهت آشنایی و تمرین املاء کلمات جدید برای زبان آموز ارائه می‌دهد.

آمادگی جهت نوشتن Writing preparation

      Fluency Time

در این بخش افرادی انگلیسی زبان، در موقعیت‌های روزمره و واقعی به گفت‌وگو با یکدیگر می‌پردازند و جملاتی به‌کار می‌برند که با هدف درس هم‌راستا است. با این روش زبان‌آموزان کودک یاد می‌گیرند چطور در موقعیت‌های مشابه از مطالب فراگرفته شده استفاده کنند. سپس به کمک تمرینات گنجانده در درس به تمرین زبان هدف می پردازند. در هر کتاب Family and Friends، پس از هر 3 درس یک Fluency Time در نظر گرفته شده است. این قسمت از درس، شامل زیربخش‌های دیگری مانند داستان، مکالمه و غیره است.

Fluency Time

.      کاردستی (Craft)

در این قسمت زبان‌آموزان همراه با انجام پروژه‌ها و کاردستی‌های ارائه شده، به تمرین زبان انگلیسی روزمره می‌پردازند و لغات جدید را یاد می‌گیرند.

کاردستی Craft 

.     مرور (Review)

زبان‌آموزان کودک در قسمت مرور، ملزم به انجام تمرینات ارائه شده در کتاب جهت تکرار و تثبیت مطالب فراگیری شده هستند.

مرور Review

کتاب‌های همراه کتاب اصلی Family and Friends 3

.      کتاب کار (Work book)

کتابی است جهت تمرین بیشتر زبان آموز که همراه کتاب اصلی پیش می‌رود و پس از هر درس کودک تمرینات مربوط به همان درس را در کتاب تمرین انجام می‌دهد.

کتاب کار Work book

 

.      کتاب داستان (Story book)

از کتاب‌های زیر جهت تقویت روان خوانی، درک مطلب، افزایش دایره لغات و صحبت کردن زبان‌آموزان استفاده خواهد شد.

کتاب داستان Story book

کتاب داستان Story book

کتاب داستان Story book

کتاب داستان Story book

در پایان دوره Family and Friends 3 زبان آموز می‌تواند:

 • درباره کشورها، ملیت‌ها، سن و فصول سال صحبت کند.
 • درباره علائق خود صحبت کند و از علائق دیگران سوال بپرسد.
 • درباره مالکیت وسائل صحبت کند و برای استفاده کردن از وسائل دیگران اجازه گیرد.
 • درباره کارهایی که در ساحل دوست دارد انجام دهد صحبت کند.
 • لغات مرتبط با فعالیت های روزمره را نام ببرد و در صحبت کردن خود از آن‌ها استفاده کند.
 • از افراد درباره کارهایی که در روز به صورت روتین انجام می‌دهند سوال کند.
 • قاره‌های متفاوت را با هم مقایسه کند.
 • درباره افراد و مشاغل آن‌ها صحبت کند.
 • وسایل الکترونیکی را نام ببرد و در صحبت کردن خود از آن‌ها استفاده کند.
 • در یک مکالمه دوستانه در مورد ورزش‌های مورد علاقه اش شرکت کند.
 • تصاویر را با استفاده از گرامر حال استمراری توصیف کند و بگوید هر شخصی مشغول چه کاری است.
 • نظر خود را در مورد اشخاص، اشیاء و حیوانات با استفاده از صفت‌هایی که در این کتاب یاد گرفته بیان کند.
 • درباره مکان‌های دیدنی شهر خود صحبت و در گپی دوستانه نظر خود را در مورد جایی که قرار است بروند بیان می‌کند.
 • از قید های تکرار استفاده کند و مقدار تکرار انجام کاری را بگوید .
 • به خرید برود و از سوپر مارکت خرید کند.
 • با استفاده از صفت تفضیلی درباره بلندترین کوه دنیا، سریعترین حیوان دنیا وغیره صحبت کند.
 • قوانین مختلف مانند قوانین پارک ها وغیره را بفهمد و آن‌ها را بگوید. همچنین تابلوهای موجود در اماکن مختلف را متوجه شود.
 • آدرس دهد و در مورد وسایل نقلیه صحبت کند.
 • در مورد اتفاقات در زمان گذشته صحبت کند.
 • درباره برنامه‌های خود در آینده صحبت کند.

لینک های مفید

در لینک‌های زیر، زبان‌آموزان کودک می‌توانند بازی‌های تصویری و آنلاین انجام دهند. بازی‌ها در دسته بندی‌های مختلف قرار دارند و باعث افزایش دامنه لغات زبان‌آموزان می‌شوند.

http://www.manythings.org/lulu/

https://www.eslgamesplus.com/classroom-games/

سوالات متداول

 

آیا امکان گرفتن مرخصی تحصیلی وجود دارد؟
بله، هر زبان آموز می‌تواند به مدت یک ترم از مرخصی تحصیلی استفاده کند.
در هر ترم چند درس تدریس می‌شود؟
در هر ترم 3 درس تدریس می‌شود.
هر ترم چقدر طول می‌کشد؟
هر ترم 14 جلسه‌ و دو روز در هفته است که در مجموع 7 هفته طول می‌کشد.
آیا در بین ترم‌ها تعطیلی در نظر گرفته شده است؟
بله، معمولاً در بین ترم‌ها یک جلسه استراحت قرار داده شده است.

 

زبان انگلیسی یکی از زبان‌های پرکاربرد در دنیا است که بسیاری از افراد در سنین مختلف و کشورهای گوناگون با زبان‌های دیگر تلاش می‌کنند آن را یاد بگیرند. زیرا این زبان یک زبان بین‌المللی و جهانی به شمار می‌رود و از آن برای استفاده از کامپیوتر، وسایل دیجیتالی خارجی، سفر به دیگر کشورها وغیره بسیار استفاده می‌شود.

در این رابطه باید بدانید اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی را دارید، در برخی سنین یادگیری این زبان آسان‌تر است. به طوری که بر اساس تحقیقات بهتر است یادگیری این زبان در سنین کودکی آغاز شود. زیرا در آن سنین یادگیری زبان دوم هم‌زمان با زبان مادری بسیار آسان خواهد بود.

همچنین آموزش زبان به کودکان باعث افزایش بسیاری از مهارت‌ها و بهره‌مندی آن‌ها از مزایای زبان انگلیسی در سنین کودکی می‌شود. به همین دلیل امروزه کودکان بسیاری در کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی حضور پیدا می‌کنند. اگر شما نیز قصد دارید فرزندتان در کودکی این زبان را آموزش ببیند، بهتر است ابتدا با مزایا، چگونگی آموزش، دوره‌ها و کتاب‌ها آشنا شوید.

یادگیری زبان انگلیسی از سنین کودکی چه مزایایی دارد؟

امروزه کودکان به‌عنوان فراگیران زبان به صورت کاملا طبیعی شناخته می‌شوند. زیرا آن‌ها برخلاف نوجوانان و افراد بزرگسال، زبان را بدون آموزش آگاهانه و با اشتیاق خود یاد می‌گیرند. بر اساس مطالعات انجام شده، کودکان بخاطر توانایی بالا در تقلید آواها و لهجه، زبان دوم مانند انگلیسی را همچون زبان مادری بدون تدریس و آموزش گرامر به‌خوبی فرا می‌گیرند.

همچنین افراد در کودکی برخلاف سنین دیگر از اشتباه کردن ترسی ندارند و به همین دلیل در کودکی از زبان دوم در موقعیت‌های مختلف روزمره استفاده می‌کنند. علاوه بر این کودکان به دلیل درگیر نبودن ذهن آن‌ها با مسائل روزمره نسبت به بزرگسالان ذهن بازتری دارند.

چنان که می‌توانند زبان دوم را از طریق بازی یا کارتن‌هایی با آن زبان به‌خوبی یاد بگیرند، در صورتی که این موضوع در رابطه با بزرگسالان صدق نمی‌کند. با توجه به این موارد افراد با یادگیری زبان در سنین کودکی از مزایای بیش‌تری نسبت به بزرگسالی بهره‌مند می‌شود که مهم‌ترین آن‌ها عبارت هستند از:

 • تلفظ و درک بهتر از زبان در کودکی: از آنجاکه کودکان زبان را اکتساب می‌کنند و مانند بزرگسالان به صورت آگاهانه آن را یاد نمی‌گیرند، تلفظ بهتر و درک بیش‌تری از آن زبان دارند.
 • تقویت توانایی کودک در تفکر و حل مسئله: یادگیری زبان در سنین کودکی باعث افزایش تعامل کودک با جامعه و هم‌ردیفان خود می‌شود و این امر بهبود توانایی تفکر و حل مسئله را برای کودک به همراه دارد.
 • تقویت اعتمادبه‌نفس کودک
 • بهبود مهارت‌های ارتباطی
 • امکان ادامه تحصیل در مدارک دوزبانه
 • امکان یادگیری دیگر زبان‌ها در کودکی یا بزرگسالی
 • وغیره.

بنابر این موارد می‌توان گفت طلایی‌ترین زمان برای یادگیری زبان انگلیسی، کودکی است.

آشنایی با مراحل یادگیری زبان انگلیسی توسط کودکان

یکی دیگر از نکات مهم در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی از سنین کودکی، آشنایی با مراحل آن است. زیرا یادگیری این زبان در سنین کودکی طی مراحل مختلفی انجام می‌شود و بهتر است با آن‌ها آشنا باشید تا در این مسیر کودکان شما دچار مشکل نشوند. این مراحل عبارت هستند از:

دوره خاموش

کودکان زمانی که زبان مادری و مورد استفاده در محیط خود را یاد می‌گیرد، در دوره سکوت هستند. در این دوره که قبل از شروع به صحبت کردن است، کودکان از روش‌هایی غیر از صحبت کردن مانند طریق حالت چهره، نگاه کردن، حرکات اعضای بدن، گوش کردن وغیره به برقراری ارتباط می‌پردازند.

حال جالب است بدانید کودکان هنگام یادگیری زبان انگلیسی نیز همین دوره را تجربه خواهند کرد. شما به‌عنوان والدین در این دوران به‌‌هیچ‌عنوان نباید کودک خود را با تشویق به تکرار کردن کلمات انگلیسی وادار به شرکت در گفتگو کنید.

در واقع بهتر است که مباحث گفتاری به زبان انگلیسی را به صورت یک‌طرفه انجام دهید تا فرصت انتخاب کلمات برای کودک شما فراهم شود. در بسیاری موارد والدین از (parentese) یا نوعی زبان گفتار به صورت تنظیم شده استفاده می‌کنند.

در این صورت شرایطی فراهم می‌شود که کودک می‌تواند برای یادگیری زبان انگلیسی از استراتژی‌های خود برای یادگیری زبان اول استفاده کند.

شروع به صحبت

پس از اتمام دوره سکوت، کودکان وارد دوره بعدی می‌شوند که در آن شروع به صحبت می‌کنند. در این دوره کودکان شروع به استفاده از کلمات تکی، عبارات کوتاه یا جملات اتفاقی در گفتگوها می‌کنند. جالب است بدانید زمان ورود کودک به این مرحله از یادگیری به پراکندگی جلسات آموزشی و جنسیت کودک بستگی دارد. زیرا در اکثر موارد سرعت ورود دختران به مرحله صحبت کردن نسبت به پسران بیش‌تر است.

نکته دیگر در رابطه با این مرحله این است که کودکان در این دوره کلمات و عبارات مورد استفاده را تنها حفظ کرده‌اند. به طوری که تلفظ آن‌ها را نیز دقیقا تقلید می‌کنند. به همین دلیل شاید اصلا متوجه نیستند که در حین صحبت از بیش‌ از یک کلمه استفاده کرده‌اند.

کودکان تا زمانی که زبان انگلیسی را بیش‌تر و بهتر یاد بگیرند و از آن به‌عنوان ابزاری برای گفتگو و برقراری ارتباط استفاده کنند، ادامه پیدا می‌کند. در واقع تا هنگامی که کودک آمادگی کافی برای ساختن عبارات خود را نداشته باشد، وارد مرحله بعدی نمی‌شود.

رشد دانش زبان انگلیسی در کودک

زمانی که کودکان شروع به صحبت به زبان انگلیسی می‌کنند، به مرور زمان این زبان در آن‌ها رشد می‌کند. به طوری که پس از مدتی خود به‌تنهایی شروع به ساختن عبارت می‌کنند. آن‌ها از طریق اتصال کلماتی که قبلا یاد گرفته‌اند به کلمات جدید در دایره لغاتشان عبارات خود را می‌سازند.

به عنوان مثال از جمله عبارات ابتدایی کودکان می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

A dog

A brown dog

A brown and black dog

همچنین در این مرحله کودکان تلاش می‌کنند به یک کلمه‌ای که قبلا به خاطر سپرده‌اند، ورودی‌های ذهن خود را اضافه کنند. that’s my chair، time to play وغیره از جمله عباراتی هستند که در این زمان از آن‌ها می‌شنوید.

سپس کودکان متناسب با دفعات مواجهه خود با زبان انگلیسی و کیفیت آن، به مرور زمان نسبت به ساختن جملات به صورت کامل اقدام می‌کنند.

ادراک زبان

مرحله بعدی ادرام زبان است که نسبت به گفتار مقیاس بزرگ‌تری دارد. شما نباید توانایی‌های کودک در درک و فهم زبان را دست کم بگیرید. زیرا آن‌ها برای درک زبان تلاش می‌کنند از سرنخ‌های موجود در محیط استفاده کنند.

این توانایی آن‌ها نه‌تنها برای درک زبان مادری بلکه برای زبان دوم مانند انگلیسی نیز کاربرد دارد. با کمک این سرنخ‌ها شاید آن‌ها به طور کامل آنچه شنیده‌اند را درک نکنند اما اصل مطلب را متوجه می‌شوند. زیرا کودکان در این مرحله معنای چند کلمه کلیدی را متوجه می‌شوند و با استفاده از سرنخ‌های دیگر تلاش می‌کنند بقیه مطلب را رمزگشایی کنند.

در صورتی که در این زمان از این توانایی آن‌ها حمایت کنید و به تشویق آن‌ها بپردازید، از این مهارت خود به‌خوبی و با سرعت برای تفسیر معانی نیز استفاده می‌کنند.

ناامیدی

پس از درک زبان بسیاری از کودکان ممکن است وارد مرحله ناامیدی شوند. زیرا به مرور کلاس‌های یادگیری زبان انگلیسی تازگی خود را از دست می‌دهند. سپس کودکان با وجود آموزش زبان به دلیل ناتوانی برای بیان افکار و خواسته‌های خود به زبان انگلیسی احساس ناامیدی می‌کنند.

همچنین با توجه به شرکت در کلاس‌ها بسیاری از کودکان می‌خواهند زودتر با زبان انگلیسی مانند زبان مادری صحبت کنند و در صورت ناتوانی، دچار ناامیدی می‌شوند. در این شرایط با استفاده از راهکارهای مختلف می‌توان به غلبه بر ناامیدی آن‌ها پرداخت. این راهکارها عبارت هستند از:

 • تدارک دیدن و داشتن اجراهای نمایشی
 • شعرهای ساده با عبارات از قبل آماده شده.

اشتباهات کودکان و احساس بی انگیزگی

در طول یادگیری زبان انگلیسی نه‌تنها کودکان بلکه بزرگسالان نیز اشتباهات و ایراداتی دارند. حال باید توجه کنید که هرگز در صورت مواجهه با این اشتباهات از سوی کودکان، نباید به آن‌ها اشتباهشان را گوشزد کنید. زیرا هر بار که آن‌ها به تصحیح اشتباه خود می‌پردازند، باعث رشد احساس بی‌انگیزگی در آن‌ها می‌شود.

اشتباهاتی که کودکان پس از مراحل ذکر شده در زبان انگلیسی دارند، ممکن است مربوط به گرامر یا تلفظ کلمات به صورت نادرست باشد. بنابراین برای رفع این اشتباهات به جای گوشزد، باید فرصت شنیدن حالت صحیح کلمه یا جمله را به کودک بدهید.

به‌عنوان مثال در صورتی که کودک بشنود که والدین یا بزرگسالی در پاسخ به I goed جمله Yes you went را می‌گوید، از آن پس به جای goed از went استفاده می‌کند. به طوری که از این طریق به مرور زمان کودک به تصحیح اشتباهات خود می‌پردازد.

این اتفاق دقیقا مشابه زبان مادری است که کودک فرصت شنیدن شکل صحیح کلمات و جملات را دارد و اشتباهاتش را طبق آن‌ها تصحیح می‌کند. بنابراین با این روش در یادگیری زبان دوم نیز موفق‌تر عمل خواهد کرد.

توانایی خواندن به زبان انگلیسی در کودکان

مرحله دیگر از مراحل یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی، خواندن است. کودکانی که توانایی خواهند به زبان مادری خود را دارند، به یادگیری خواندن به زبان انگلیسی بیشتر علاقه‌مند هستند. زیرا آن‌ها می‌دانند که کلمات انگلیسی را چگون به زبان مادری خود ببرند، رمزگشایی کنند و به دریافت معنی آن‌ها بپردازند.

همچنین در صورتی که نتوانند آن‌ها را به انگلیسی رمزگشایی کنند، تلاش می‌کنند با استفاده از روش‌های رمزگشایی در زبان مادری خود کلمات و جملات انگلیسی را با لهجه زبان مادری بخوانند. البته کودکان پیش از رمزگشایی از این زبان باید با صدا و اسامی 26 حرف الفبای زبان انگلیسی آشنایی داشته باشند.

البته با توجه به اینکه زبان انگلیسی 26 حرف و 44 صوت دارد، بهتر است تا هنگامی که کودک در استفاده از این زبان و خواندن آن تجربه کافی را کسب نکرده است، اصوات جدید به او آموزش داده نشود. بنابراین اگر کودکان با این زبان آشنایی داشته باشند، بهتر می‌توانند به خواندن آن بپردازند.

چنان که بسیاری از کودکان در این مرحله به‌خوبی مطالعه شعرهای انگلیسی مورد تمرین و کتاب‌های مصور را پردازش و درک می‌کنند. زیرا آن‌ها ممکن است با حفظ کردن مطالب زبان انگلیسی را یاد گرفته باشند. مهم‌ترین قدم در یادگیری خواندن این زبان، خواندن مفاهیمی است که کودکان آن‌ها را حفظ کرده‌اند.

زیرا در این صورت فرصت رمزگشایی کلمات ساده به‌تنهایی برای آن‌ها فراهم می‌شود. به طوری که در این صورت بخاطر ایجاد بانک کلماتی که توانایی خواندن آن‌ها را دارند، احساس اطمینان کامل به آن‌ها دست می‌دهد. چنان که پس از این خود را برای رویکردی ساختاریافته آماده می‌کنند.

تفاوت های جنسیتی کودکان برای یادگیری زبان انگلیسی

یکی دیگر از نکات قابل توجه درباره یادگیری زبان در سنین کودکی، اهمیت تفاوت جنسیتی است. امروزه تحقیقات بسیاری در این زمینه انجام شده و ثابت کرده‌اند که تکامل و توسعه مغز پسرها با دخترها کاملا تفاوت دارد.

به طوری که این تفاوت بر یادگیری زبان انگلیسی و استفاده از آن توسط دختران و پسران نیز تاثیرگذار خواهد بود. بر این اساس می‌توان گفت گاهی اوقات کلاس‌های آموزش زبان برای پسران به اندازه دختران کاربردی نیست.

زیرا در این صورت در استفاده از زبان انگلیسی تحت‌الشعاع توانایی ذاتی و طبیعی دختران واقع می‌شوند. به همین دلیل باید بدانید برای اینکه پسرها به توانایی‌ها و مهارت‌های بالقوه خود در این زمینه دست پیدا کنند، بهتر است آموزش‌های متفاوتی را نسبت به دختران دریافت کنند.

همچنین توجه داشته باشید تفاوت جنسیتی در آموزش زبان انگلیسی به‌اندازه‌ای اهمیت دارد که هرگز نباید به مقایسه دستاوردهای پسران با دختران بپردازید.

اهمیت حمایت والدین در یادگیری زبان انگلیسی در کودکی

از دیگر نکات مهم در رابطه با یادگیری زبان انگلیسی در سنین کودکی باید به اهمیت حمایت والدین نیز اشاره کنیم. کودکان در زمان یادگیری این زبان باید احساس پیشرفت داشته باشند. در این راستا آن‌ها نیازمند تشویق به صورت مداوم از عملکرد خود در این زمینه هستند.

زیرا کسب هرگونه موفقیت باعث افزایش انگیزه آن‌ها می‌شود. حال باید توجه داشته باشید والدین در ایجاد انگیزه در کودکان تاثیر بسیاری دارند و باید به تشویق و کمک به فرزندان خود بپردازند. به طوری که حتی اگر والدین خود در سطح مقدماتی زبان انگلیسی باشند و در کنار کودک به یادگیری این زبان بپردازند نیز بر فرزند خود تاثیر بسیاری خواهند داشت.

به‌عنوان مثال اگر والدین با کودکان خود فعالیت‌های مشترکی در ارتباط با یادگیری زبان انگلیسی انجام دهند و این فعالیت‌ها را به زندگی خانوادگی خود وارد کنند، بر دیدگاه فرزند خود نسبت به زبان تاثیر بسیاری خواهند داشت.

زیرا بر اساس مطالعات بسیار ثابت شده است که در سن 8 تا 9 سالگی بیش‌تر نگرش‌ها و دیدگاه‌های مادام‌العمر فرد شکل می‌گیرند. بنابراین شما نیز باید به اهمیت این مسئله و تاثیر حمایت والدین در یادگیری زبان انگلیسی به بهترین شکل توجه کنید تا فرزندتان در این زمینه موفق عمل کند.

چگونگی آموزش زبان انگلیسی به کودکان

با توجه به آنچه درباره اهمیت حمایت والدین از کودک در حال یادگیری زبان گفته شد، باید بدانید در صورتی که کودک از تکنیک‌های (parentese) بهره‌مند نشوند، در مسیر خود با دشواری مواجه می‌شوند. بنابراین برای حمایت از کودک خود در این راه باید حتما با چگونگی آموزش زبان به کودک آشنا باشید.

در این رابطه باید بدانید آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی به شکل زیر است:

 • پیش از هر چیز کودک باید احساس امنیت و دلیلی روشن برای استفاده از این زبان داشته باشد.
 • برای آموزش این زبان، تمرین‌های آن با فعالیت‌های روزمره و جالبی که کودک با آن‌ها آشنا است، ارتباط دارند. از جمله این تمرین‌ها می‌توان به تماشای عکس‌های کتاب‌های انگلیسی، تناول یک میان‌وعده انگلیسی، خواندن آواز یا شعر با این زبان وغیره اشاره کرد.
 • تمرین‌های آموزشی برای بزرگسالان توضیحاتی کاربردی و به زبان انگلیسی و گفتگوهایی با زبان تنظیم‌شده والدین یا (parentese) دارند.
 • کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی بسیار جذاب هستند و در آن‌ها به آموزش مفاهیمی به کودکان پرداخته می‌شود که کودک پیش‌تر آن‌ها را در زبان مادری درک کرده است. بر این اساس کودکان مجبور به یادگیری یک مفهوم تازه با زبان جدید نیستند بلکه برای صحبت کردن درباره مفاهیم قبلی، زبان جدید را یاد می‌گیرند.
 • در صورتی که امکان و شرایط لازم وجود داشته باشد، بسیاری از تمرین‌ها با اشیا به‌خصوص انجام می‌شوند که کودک به یادگیری زبان علاقه‌مندتر شود و به دنبال آن درک بهتری نیز داشته باشد.

دوره آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی در ایرانمهر

دوره آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی در موسسه ایرانمهر برای کودکانی در رده سنی 7 تا 12 سال برگزار می‌شود. در این دوره ویرایش دوم کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition توسط اساتید بی‌نظیر تدریس می‌شوند.

این مجموعه کتاب‌ها یکی از به‌روزترین و کاربردی‌ترین منابع برای آموزش این زبان هستند. دوره‌های مخصوص کودکان طی 34 ترم برگزار و در این مدت 7 جلد کتاب از این مجموعه به آن‌ها تدریس می‌شود. علاوه بر این‌ها کتاب‌های این دوره‌ها شامل کتاب داستان‌های مخصوص هر سطح به همراه کتاب Reading and Writing نیز می‌شوند.

پس از اینکه کودک کتاب Family 6 را به پایان رساند، با تعیین سطح می‌تواند در دوره‌های مربوط به نوجوانان و بزرگسالان ثبت‌نام کند. نکته دیگر در رابطه با دوره آموزش زبان انگلیسی به کودکان در این آموزشگاه این است که این دوره‌ها 14 جلسه دارند که هر جلسه 30/1 زمان می‌برد.

البته تعداد جلسات و مدت زمان آن‌ها در تابستان برای بهره‌مندی بیش‌تر زبان‌آموزان از تعطیلات تغییر پیدا می‌کند. به طوری که این دوره‌ها در فصل تابستان در 10 جلسه به مدت 2 ساعت برگزار می‌شوند. محوریت این کلاس‌ها نیز شامل موارد زیر است:

 • تسلط بر زبان انگلیسی کاربردی در موقعیت‌های روزمره
 • افزایش توانایی زبان‌آموزان برای برقراری ارتباط و مکالمه به زبان انگلیسی
 • ساختن کاردستی و انجام پروژه‌های عملی برای افزایش اعتمادبه‌نفس و انگیزه در زبان‌آموزان و آشنایی آن‌ها با زندگی روزمره و فرهنگ کشور مقصد.

مزایای دوره های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در ایرانمهر

با شرکت در این دوره‌ها زبان‌آموزان از مزایای بسیاری همچون موارد زیر بهره‌مند می‌شوند:

 • مشاوره رایگان
 • تعیین سطح به صورت رایگان
 • تدریس کتاب‌های مخصوص برای تدریس به کودکان
 • آموزش زبان انگلیسی در محیطی جذاب و شاد
 • آموزش به شکل غیرمستقیم با فعالیت‌های جذاب، بازی، تمرین با شبیه‌سازی شرایط وغیره
 • امکان ثبت‌نام در کلاس‌های آنلاین و حضوری: کلاس‌های این موسسه به دو شکل آنلاین و حضوری در شعب مختلف برگزار می‌شوند و زبان‌آموزان می‌توانند بر اساس شرایط خود در یکی از آن‌ها ثبت‌نام کنند.
 • برگزاری جلسه اولیا با حضور مدرس: این جلسات در ابتدای شروع هر کتاب برگزار می‌شوند و با شرکت در آن‌ها می‌توانید از مطالبی که به کودکتان تدریس می‌شود و وضعیت تحصیلی او مطلع شوید.
 • آموزش زبان انگلیسی توسط اساتید برتر: اساتید این موسسه مدارک خارجی و داخلی معتبری مانند TTC برای آموزش این زبان دارند.
 • شرکت زبان‌آموز در جلسات Speaking Session برای بهبود مکالمه در هر ترم
 • نظارت تمام‌وقت بر چگونگی برگزاری جلسات و عملکرد زبان‌آموز و مدرس توسط شخص سوپروایزر
 • امکان شرکت در کلاس‌های خصوصی یا گروهی: در این آموزشگاه کلاس‌های آموزش کودکان به دو صورت گروهی و خصوصی برگزار می‌شوند که زبان‌آموزان متناسب با شرایط خود باید یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. حداقل ظرفیت کلاس گروهی 6 و حداکثر ظرفیت 15 نفر است.
 • امکان مکالمه با سوپروایزر به زبان انگلیسی در صورت تمایل.
 • تنوع ساعت و روز کلاس‌ها: کلاس‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان در این موسسه دو روز در هفته است. این دو روز شامل شنبه و چهارشنبه، دوشنبه و پنج‌شنبه و یک‌شنبه و سه‌شنبه می‌شود. همچنین کلاس‌ها در هر روز در سه زمان مختلف برگزار می‌شوند و زبان‌آموز می‌تواند روز و ساعت دلخواه را انتخاب کند.

دیگر مزایای شرکت در دوره های آموزش کودکان ایرانمهر چیست؟

علاوه بر آنچه تا به اینجا گفته شد، شرکت در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی به کودکان مزایای دیگری از جمله موارد زیر را نیز دارد:

 • اختصاص یک جلسه در ترم به اسپیکینگ: این کار با استفاده از موضوعات جذاب و عکس‌ها انجام می‌شود.
 • امکان برقراری ارتباط به صورت تلفنی یا حضوری با سوپروایزر در صورت بروز مشکل
 • امکان تماس با دفتر مرکزی موسسه برای بیان مشکلات، انتقادات و پیشنهادات
 • یک‌پارچه بودن 21 شعبه آموزشگاه: این یک‌پارچگی به شکلی است که کلاس‌ها در شعب مختلف در تاریخی معین شروع می‌شود و به پایان می‌رسند.
 • امکان جابه‌جایی و انتقال بین شعبه‌های مختلف در هر دو نوع کلاس آنلاین و حضوری
 • امکان بهره‌مندی از پشتیبانی به صورت رایگان: در این آموزشگاه یک ساعت پشتیبانی به صورت رایگان در هر ترم به هر زبان‌آموز تعلق می‌گیرد تا رفع اشکال انجام شود.
 • بررسی و ارزیابی عملکرد کودک با برگزاری امتحانات شفاهی و کتبی: در پایان هر ترم یک امتحان شفاهی و یک امتحان کتبی برگزار می‌شود که با زبان‌آموزان با دریافت نمره کافی در آن‌ها می‌توانند در ترم بعد ثبت‌‌نام کنند.
 • ارزیابی مهارت زبان‌آموز در زبان انگلیسی با برگزاری برنامه‌های آموزشی و تفریحی در فضایی شاد و جذاب
 • امکان بهره‌مندی از تخفیف در ثبت‌نام در مناسبت‌های مختلف
 • و بسیاری موارد دیگر.

دوره های آموزش آنلاین زبان انگلیسی به کودکان در ایرانمهر

آموزشگاه ایرانمهر همانطور که پیش‌تر اشاره شد، برای آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی نه‌تنها کلاس‌های حضوری بلکه کلاس‌های آنلاین نیز برگزار می‌کند. در این دوره‌ها همانند کلاس‌های حضوری مجموعه کتاب Family and Friends 2nd edition تدریس می‌شود.

حال باید بدانید این کلاس‌ها علاوه بر مزایای کلاس‌های حضوری، مزایای دیگری نیز دارند. به طوری که با ثبت‌نام در دوره‌های آنلاین از مزایای زیر بهره‌مند خواهید شد:

 • برگزاری کلاس‌ها در بهترین فضاهای برگزاری کلاس‌های آنلاین مانند بیگ بلوباتن
 • برگزاری کلاس‌ها به صورت تعاملی: در کلاس‌های آنلاین ایرانمهر اساتید و زبان‌آموزان وبکم را روشن و با یکدیگر تماس چشمی برقرار می‌کنند.
 • استفاده از بازی، ویدئوکلیپ و فعالیت‌های مرتبط برای برگزاری کلاس‌های شاد و متنوع
 • برگزاری کلاس‌های آنلاین با حضور اساتید برتر خارج از کشور یا استان‌ها و شهرستان‌ها
 • امکان انجام کارهای گروهی یا دونفره برای یادگیری بهتر با بهره‌مندی از ابزار اتاق‌های جانبی در کلاس‌های آنلاین
 • امکان برقراری ارتباط با استاد خارج از زمان جلسات و طرح سوالات زبان‌آموز
 • بررسی تکالیف توسط استاد و ارسال بازخورد پس از کلاس
 • پشتیبانی آنلاین و رایگان توسط اساتید یا سوپروایزر برای رفع اشکال
 • امکان بهره‌مندی از پشتیبانی تلفنی و آنلاین برای رفک مشکلات تکنیکی زبان‌آموزان کلاس‌های آنلاین
 • امکان جابه‌جایی از کلاس‌های آنلاین به کلاس‌های حضوری تنها با یک تماس تلفنی در پایان ترم.

بنابر این مزایا می‌توان گفت دوره‌های آموزشی آنلاین از نظر کمی و کیفی با دوره‌های حضوری یکسان هستند. به همین دلیل در این آموزشگاه بسیاری از زبان‌آموزان از شهرهای مختلف و حتی خارج از کشور در دوره‌های آنلاین شرکت می‌کنند و از مزایای بی‌نظیر بهره‌مند می‌شوند.

آشنایی با کتاب های آموزشی در دوره های کودکان در ایرانمهر

در آموزشگاه ایرانمهر در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی در سنین کودکی سری کتاب‌های Family and  Friends 2nd Edition همراه با Reading and Writing و انواع کتاب‌های داستان تدریس می‌شوند. زیرا این مجموعه کتاب‌ها از جمله بهترین و به‌روزترین منابع برای آموزش زبان انگلیسی به کودکان از چاپ آکسفورد هستند.

لهجه این کتاب‌ها آمریکایی است و دقیقا بر اساس نیازهای زبان‌آموزان برای یادگیری این زبان در سنین کودکی طراحی شده‌اند. همچنین این مجموعه کتاب شامل هفت سطح از جمله موارد زیر است:

Family starter

Family 1

Family 2

Family 3

Family 4

Family 5

Family 6

از دیگر نکات مهمی که باعث انتخاب این کتاب‌ها برای آموزش در ایرانمهر شده است، می‌توان به این موضوع اشاره کرد که آموزش زبان انگلیسی امروزه شکل جدیدی پیدا کرده است. به طوری که از حالت تک‌بعدی، مکانیکی و خشک خارج شده است.

به همین دلیل از کتاب‌های Family and Friends 2nd Edition در موسسه ایرانمهر استفاده می‌کنند. زیرا این کتاب‌ها دارای کاراکترها، عکس‌ها و انیمیشن‌های زیبا و جذاب هستند و در کنار تدریس آن‌ها از موسیقی‌ها، داستان‌ها و ویدئو‌های مناسب برای علاقه‌مندی کودکان به زبان استفاده می‌شود.

نکته دیگر در این رابطه این است که آموزش زبان به کودکان با نوجوانان و بزرگسالان کاملا متفاوت است. به طوری که زبان‌شناسان معتقدند کودک می‌توانند زبان انگلیسی را بدون نیاز به آموزش به صورت مستقیم و همچون زبان مادری با روش‌های غیرمستقیم یاد بگیرند.

به همین خاطر در آموزشگاه ایرانمهر از کتاب‌های «فمیلی اند فرندز» که بر اساس این نکته طراحی‌ شده‌اند، استفاده می‌شود. علاوه‌ بر این‌ها در این موسسه در کنار کتاب‌های اصلی برای بهبود توانایی کودکان در نوشتن، تقویت درک مطلب و افزایش دامنه لغات، کتاب‌های Reading and writing تدریس می‌شوند.

ویژگی های کتاب های دوره کودکان

کتاب‌های «فمیلی اند فرندز» علاوه بر موارد گفته شده، ویژگی‌های دیگری نیز دارند که باعث انتخاب آن‌ها برای تدریس در دوره کودکان در موسسه ایرانمهر شده است. به طوری که از جمله آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • امکان آموزشی زبان انگلیسی به شکل مکالمه‌محور
 • تمرکز کتاب در هر درس بر مهارت‌‌‌‌های مهم اصلی مانند Listening، Reading، Writing و Speaking.
 • ارائه آموزش‌های مرتبط با زندگی و غیردرسی در این کتاب‌ها همچون کارگروهی، شهروند خوب بودن، کمک به اطرافیان وغیره.
 • آموزش زبان با تکنیک یادگیری به صورت اکتشافی در این کتاب برای وادار کردن زبان‌آموزان به تفکر و تحلیل برای دستیابی به نتیجه.
 • در این کتاب‌‌‍ها در هر درس یک داستان وجود دارد که زبان هدف در آن در مکالمه بین کاراکترها ارائه داده می‍‍شود.
 • در این کتاب‌ها علاوه بر فایل‌های صوتی، انواع فایل‌های تصویری و ویدئویی مخصوص کودکان وجود دارد.
 • آموزش لغات جدید در هر درس تا کتاب Family 4با استفاده از انواع فلش کارت‌ها که توسط کمبریج طراحی شده‌اند.

Family and Friends 4

این دوره آموزشی مخصوص کودکانی است که تاحدودی با زبان انگلیسی آشنا هستند. به طوری که زبان‌آموزان این دوره باید توانایی مکالمه درباره امور روزمره، گذشته ساده، کارهای که انجام می‌دهند، دروس مدرسه وغیره را داشته باشند.

همچنین کودکانی که در این سطح ثبت‌نام می‌کنند باید نه‌تنها بتوانند سوال بسازند بلکه به سوال دیگران پاسخ دهند. این سطح پنج ترم دارد و در هر ترم از کتاب Family and Friends 4 2nd edition سه درس تدریس می‌شود.

سطوح آن به شکل زیر است:

Family 4a

Family 4b

Family 4c

Family 4d

Family 4e

همچنین باید بدانید در آموزشگاه ایرانمهر علاوه بر کتاب اصلی برای بهبود توانایی‌ها و مهارت‌های مختلف زبان‌آموزان، کتاب‌های (Reading and Writing 4) و کتاب داستان‌های مختلف تدریس می‌شوند. به طوری که از جمله کتاب‌ داستان‌های این سطح باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • A Little Princess: ترم یک
 • The Lost World: ترم دو
 • Changing Places: ترم سه
 • Sherlock Holmes The Blue Diamond: ترم چهار

ویژگی ها و خصوصیات کتاب

این کتاب 15 واحد دارد که هر واحد آن دارای 6 درس و بخشی اضافه همچون Review، Fluency Time و Project است. این کتاب لهجه‌ای آمریکایی دارد و به دلیل کم‌سن بودن زبان‌آموزان، به بهترین شکل و بسیار جذاب طراحی شده است.

از دیگر ویژگی‌های این کتاب نیز باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • مرور حروف الفبای زبان انگلیسی به همراه صدای آن‌ها و مثال برای حرف‌ها
 • آموزش فانیکس به همراه مثال
 • اختصاص بخشی از کتاب پس از هر سه درس به مرور برای تثبیت مطالبی که آموزش داده شده است.
 • آموزش نوشتن به صورت گام‌به‌گام
 • آموزش لغات تازه با عکس‌ها و تصاویر رنگی و زیبا
 • آموزش غیرمستقیم دستور زبان و گرامر
 • توجه به شیوه‌های گوناگون برای یادگیری و زبان‌آموزان برای طراحی کتاب
 • آموزش مسائل کاربردی زبان انگلیسی
 • مکالمه‌محور بودن کتاب
 • دارای فلش‌کارت‌های مفید و زیبا برای تمرین و تکرار
 • دارای داستان‌های زیبا و جذاب در هر درس برای آشنایی زبان‌آموزان کودک با موضوع درس در قالب متن، تصویر و صوت
 • دارای بخش‌های گوناگون همچون Everyday Englishو Craft برای تمرین مطالب آموزش داده شده با قرارگیری زبان‌آموز در موقعیت‌های روزمره.

ساختار کتاب Family and Friends 4

در این کتاب شروع هر درس با آموزش لغات جدید متناسب با موضوع درس آغاز می‌شود. سپس لغات کلیدی و گرامر در بخش داستان آموزش داده می‌شوند. در این کتاب اولین مواجهه زبان‌آموزان با گرامر در همین بخش داستان است.

سپس زبان‌آموزان می‌توانند با تمرینات گرامر مانند فعالیت‌های مختلف نوشتاری و گفتگویی، گرامر درس را بیش‌تر تمرین کنند. حال در ادامه برای آشنایی بیش‌تر شما به معرفی جزئی‌تر بخش‌های مختلف و ساختار کتاب می‌پردازیم:

لغات (Words)

در بخش لغات این کتاب لغات جدید مربوط به موضوع درس ارائه شده است.

لغات

داستان(Story)

در بخش داستان این کتاب زبان‌آموزش در قالب داستان و مکالمه شخصیت‌ها و به شکل غیرمستقیم با گرامر درس آشنا می‌شود. جالب است بدانید در این سری کتاب علاوه بر متن داستان در کتاب، به منظور جلب توجه کودکان زبان‌آموز داستان هر درس به شکل کارتونی در دی وی دی وجود دارد. بنابراین زبان‌آموزان می‌توانند برای یادگیری از هر دو روش استفاده کنند.

داستاندستور زبان (Grammar)

در بخش دستور زبان یا گرامر این کتاب، ساختار زبان در ابتدا و به صورت غیرمستقیم آموزش داده می‌شود. پس از این بخش تمرینات متفاوتی برای تمرین و تثبیت مطالب آموزش داده شده در این کتاب قرار داده شده است.

دستور زبان

سرود (song)

در بخش سرود در ابتدا گرامر جدیدی که با گرامر بخش قبلی ارتباط دارد، آموزش داده می‌شود. سپس مرور گرامر با کمک سرودها انجام می‌شود.

سرود

فانیکس (Phonics)

در بخش فانیکس، ترکیب دوتایی حروف آموزش داده می‌شود و برای هر یک از آن‌ها مثال‌های مختلفی وجود دارد.

فانیکس

زمان مهارت (Skill Time)

در این قسمت از کتاب با استفاده از روش‌های مختلف بر بهبود مهارت‌های اصلی زبان‌آموز در زبان انگلیسی مانند شنیدن، صحبت کردن، درک مطلب و نوشتن تاکید می‌شود.

درک مطلب (Reading)

در این قسمت یک متن همراه با یک فایل به صورت صوتی برای تقویت درک مطلب زبان‌آموزان وجود دارد. چنان که کودک زبان‌آموز قبل و بعد از مطالعه متن و شنیدن فایل صوتی به سوالات موجود پاسخ می‌دهد و این کار موجب افزایش مهارت او در درک مطلب می‌شود.

درک مطلب

شنیداری (Listening)

در این بخش از کتاب با شیوه‌های گوناگون بر مهارت شنیداری کودک در زبان انگلیسی تاکید می‌شود.

شنیداریصحبت کردن (Speaking)

در این قسمت از کتاب به افزایش مهارت کودک در صحبت کردن به زبان انگلیسی تاکید می‌شود. به طوری که زبان‌آموزان یاد می‌گیرند چگونه متناسب با طرح درس در موقعیت‌های روزمره با زبان انگلیسی صحبت کنند.

صحبت-کردن

آمادگی جهت نوشتن (Writing preparation)

در این بخش تمرین‌هایی برای آموزش نوشتن به زبان انگلیسی به کودکان وجود دارد که باعث تقویت مهارت زبان‌آموزان در مهارت Writing می‌شود.

امادگی جهت نوشتن

(Fluency Time)

در این قسمت از کتاب زبان‌آموزان می‌توانند در موقعیت‌های واقعی و روزمره با یکدیگر گفتگو و از زبان هدف تدریس شده در درس استفاده کنند. به طوری که از این طریق کودکان یاد می‌گیرند از مطالب تدریس شده در موقعیت‌های واقعی استفاده کنند.

پس از این می‌توانند با انجام تمرینات موجود در درس، زبان هدف را تمرین کنند. در این رابطه باید بدانید در هر یک از کتاب‌های Family and friends برای هر سه درس یک بخش Fluency Time در نظر گرفته‌اند. این بخش دارای قسمت‌های مختلفی مانند مکالمه، داستان وغیره است.

Fluency Time

کاردستی (Craft)

در این بخش زبان‌آموزان کودک می‌توانند با انجام کاردستی‌ها و پروژه‌ها، زبان انگلیسی روزمره را تمرین کنند. همچنین از این طریق لغات جدید را یاد خواهند گرفت.

کاردستی

مرور (Review)

در این قسمت زبان‌آموزان ملزم هستند که برای تثبیت و مرور مطالب آموزش داده شده، تمرینات به‌خصوصی را که در کتاب وجود دارند، انجام دهند.

مرور

کتاب های کمکی در کنار کتاب اصلی

حال که با بخش‌های مختلف کتاب اصلی آشنا شدید، بهتر است با کتاب‌هایی که به همراه آن تدریس می‌شوند نیز به صورت جزئی‌تر آشنا شوید. این کتاب‌ها عبارت هستند از:

کتاب کار (Work book)

کتاب کار برای یادگیری کامل زبان انگلیسی با انجام تمرینات بیش‌تر طراحی شده است.

کتاب کار

کتاب داستان (Story book)

از کتاب داستان‌های مختلفی همچون موارد زیر برای درک مطلب، روان‌خوانی، افزایش مهارت صحبت کردن کودکان و افزایش دایره لغات استفاده می‌شود:

کتاب داستان

کتاب داستان

کتاب داستان

کتاب داستان

Reading and Writing

این کتاب به زبان‌آموزان کمک می‌کند که چهار مهارت اصلی خود مانند Speaking، Listening، Reading و Writing را تقویت کنند. همچنین باعث افزایش دایره لغات زبان‌آموزان می‌شود.

توانایی های کودک پس از اتمام این دوره

زبان‌آموزان پس از اتمام این دوره می‌توانند:

 • از اصطلاحات و لغاتی که مربوط به رستوران هستند، استفاده کنند و حتی به‌راحتی در یک رستوران انگلیسی با استفاده از منو، غذای مورد نظر را سفارش دهند.
 • تفاوت‌های زمان حال استمراری و حال ساده را متوجه می‌شوند.
 • درباره وقایعی که در گذشته اتفاق افتاده‌اند، با تسلط کامل صحبت کنند.
 • درباره سفری که در زمان گذشته داشته‌اند، صحبت کنند.
 • درباره وقایع رخ‌داده در زمان گذشته به پرسش بپردازند.
 • درباره سفر آموزشی یا تفریحی که به همراه دوستان خود آن را تجربه کرده‌اند به صحبت بپردازند.
 • از اصطلاحات و کلمات مربوط به کنسرت استفاده و حتی درباره کنسرتی که در آن شرکت کرده‌اند صحبت کنند یا بنویسند. همچنین می‌توانند متن مربوط به آن کنسرت را نیز متوجه شوند.
 • از اصطلاحات و لغات مسابقات ورزشی برای صحبت کردن یا نوشتن استفاده می‌کنند و متن مربوط به آن را نیز می‌فهمند.
 • از قیدهای مختلف در جملات و صحبت‌های خود استفاده می‌کنند و جملات پیشرفته می‌سازند.
 • در رابطه با مالکیت افراد نسبت به اشیا بهتر صحبت می‌کنند.
 • درباره دلیل کارها سوال می‌پرسند و می‌توانند دلیل بیاورند.
 • از اصطلاحات و لغات مربوط به خواندن نقش و آدرس دادن در نوشتن و صحبت کردن استفاده می‌کنند و متون مربوط به آن را نیز متوجه می‌شوند.
 • در صحبت‌های خود از صفات متضاد استفاده می‌کنند و می‌توانند با استفاده از آن‌ها به توصیف یا مقایسه اشیا بپردازند.
 • از اصطلاحات و لغات مربوط به سفر، فرودگاه وغیره در نوشتن و صحبت خود استفاده می‌کنند و متون مربوط به آن را نیز می‌فهمند.
 • متون مربوط به فضا را می‌فهمند و از اصطلاحات و لغات مرتبط با آن نیز در صحبت و نوشتن خود استفاده می‌کنند.
 • درباره آینده از دیگران سوال می‌پرسند و آن را پیش‌بینی می‌کنند.
 • درباره موجود بودن اشیا در فروشگاه، منزل یا دیگر مکان‌ها سوال می‌پرسند.

دیگر توانایی های زبان آموزان این دوره

از دیگر توانمندی‌های زبان‌آموزانی که در این دوره شرکت می‌کنند و آن را به پایان می‌رسانند، می‌توان علاوه بر آنچه گفته شد به موارد زیر نیز اشاره کرد:

 • می‌توانند از اصطلاحات و لغات مربوط به وسایل ارتباطی جمعی در صحبت کردن و نوشتن استفاده کنند و متون مربوط به آن را نیز متوجه شوند.
 • برنامه‌های تلویزیونی مختلف را نام می‌برند.
 • از زمان حال کامل برای صحبت کردن استفاده می‌کنند.
 • ابزارهای مختلف مربوط به کامپیوتر را نام می‌برند.
 • درباره مکان‌هایی که تا به الان مشاهده کرده‌اند، صحبت می‌کنند.
 • به دیگران می‌توانند پیشنهاد بدهند.
 • درباره بیماری‌ها، علائم آن‌ها، بایدها و نبایدهای مربوط به آن‌ها صحبت می‌کنند.
 • دستورالعمل غذا را ارائه می‌دهند.
 • با استفاده از زمان گذشته استمراری صحبت می‌کنند.
 • از لغات مرتبط با اعضا فامیل و به صورت پیشرفته در صحبت‌ خود استفاده می‌کنند.

لینک های مفید

زبان‌آموزان کودک در لینک‌های زیر می‌توانند به انجام بازی‌های آنلاین و تصویری بپردازند. این بازی‌ها در دسته‌بندی‌های گوناگونی قرار گرفته‌اند و می‌توانند متناسب با سلیقه خود آن‌ها را به‌راحتی انتخاب کنند. این بازی‌ها در افزایش دامنه لغات تاثیر بسیاری دارند.

https://www.gamestolearnenglish.com/

https://www.eslgamesplus.com/

سوالات متداول

آیا تمرکز روی گرامر بیش‌تر است یا مکالمه؟
با توجه به اینکه زبان‌آموزان برای مکالمه بهتر باید به لغات و گرامر مسلط باشند، در این دوره به هر دو بخش به اندازه کافی توجه می‌شود.
در هر سال در ایرانمهر چند ترم برگزار می‌شود؟
در هر سال تحصیلی در این آموزشگاه هفت ترم برای آموزش زبان انگلیسی برگزار می‌شود.
آیا در کلاس‌های این مجموعه علاوه بر انگلیسی به زبان فارسی صحبت می‌کنند؟
خیر، خصوصا در سطوح بالاتر هرگز از زبان فارسی در کلاس‌ها استفاده نمی‌شود.
آیا موسسه زبان ایرانمهر در شهرستان‌های مختلف شعبه دارد؟
خیر، بهتر است زبان‌آموزان شهرستانی در کلاس‌های آنلاین گروهی یا خصوصی شرکت کنند.

 

امتیاز شما برای این دوره
1
2
3
4
5
3.4 از 5 از 54 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. آواتار زینب
  زینب
  3 آذر 1401
  پاسخ دادن

  سلام.وقتتون بخیر.کلاس آنلاین هم برای کودکان دارین؟

  • آواتار ایرانمهر
   ایرانمهر
   3 آذر 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله کلاس آنلاین کودکان هم داریم جهت کسب اطلاعات بیشتر با یکی از شعب ما تماس حاصل نمایید همکاران ما جهت ثبت نام اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. آواتار رهام
  رهام
  2 آذر 1401
  پاسخ دادن

  مرسی خوب بود

  • آواتار ایرانمهر
   ایرانمهر
   2 آذر 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین

 3. آواتار مهدی صادقی
  مهدی صادقی
  18 آبان 1401
  پاسخ دادن

  آیا آنلاین است یانه وباید سبت نام کنیم

  • آواتار ایرانمهر
   ایرانمهر
   18 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر کلاس ها همبصورت آنلاین و هم حضوری برگزاری میشود جهت کسب اطلاعات بیشتر با یکی از شعب ما تماس حاصل نمایید .

 4. آواتار سارینا
  سارینا
  7 آبان 1401
  پاسخ دادن

  جطور ثبت نام کنیم

  • آواتار ایرانمهر
   ایرانمهر
   7 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر جهت ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید با شعبه مربوطه تماس حاصل نمائید همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 5. آواتار سمیرا حسنی
  سمیرا حسنی
  2 شهریور 1401
  پاسخ دادن

  سلام کارنامه آزمون بچه ها را در کدام قسمت سایت باید مشاهده کرد

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   2 شهریور 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر از طریق شاهوار کارنامه خود را دریافت نمایید .

 6. آواتار ..
  ..
  14 مرداد 1401
  پاسخ دادن

  سلام .چطوری در کلاس هاتون به طور انلاین شرکت کرد

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   14 مرداد 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر 

   جهت بهره مندی از کلاس های آنلاین با شعبات و نمایندگی ها در ارتباط باشید.

 7. آواتار علی محبی
  علی محبی
  26 تیر 1401
  پاسخ دادن

  سلام وقت عالی به خیر ببخشید برای شهرستان ها هم کلاس انلاین هست؟

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   26 تیر 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر 

   جهت بهره مندی از کلاس های آنلاین با شعبات و نمایندگی ها ی ما در ارتباط باشید

 8. آواتار کاکاوند
  کاکاوند
  26 تیر 1401
  پاسخ دادن

  سلام من برای دخترم به دنبال کلاس آنلاین و حضوری هستم. لطفا راهنمایی میکنید .

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   26 تیر 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر 

   .جهت بهره مندی از کلاس های آنلاین با شعبات و نمایندگی های ما در ارتباط باشید

 9. آواتار سارینا
  سارینا
  25 بهمن 1400
  پاسخ دادن

  جطور ثبت نام کنیم

  • آواتار سحر حیدری
   سحر حیدری
   2 مرداد 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید.

 10. آواتار مهدی صادقی
  مهدی صادقی
  22 آبان 1399
  پاسخ دادن

  آیا آنلاین است یانه وباید سبت نام کنیم

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   22 آبان 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 11. آواتار Saeedeh
  Saeedeh
  9 آبان 1399
  پاسخ دادن

  سلام در طول یک ترم چندتا از unit کتاب تدریس میشه؟ چون گفتین یک کتابش برای ۵ ترمه

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   9 آبان 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

 12. آواتار مهشاد
  مهشاد
  27 تیر 1399
  پاسخ دادن

  سلام ایا کلاس کودکان به صورت آنلاین برگزار میشود؟

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   27 تیر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 13. آواتار لیلا محمودی
  لیلا محمودی
  21 تیر 1399
  پاسخ دادن

  سلام دختر نه ساله دارم در ارتباط با کلاس آنلاین بیست مزاحم شدم

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   21 تیر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 14. آواتار سحر
  سحر
  4 تیر 1399
  پاسخ دادن

  سلام
  میشه ازتون خواهش کنم که کلاس های زبان انگلیسی رو مجازی یعنی انلاین برگزار کنید
  من یه دختر ۱۲ ساله هستم و می خوام هر چه زودتر انگلیسی یاد بگیرم
  ممنون میشم به خواستم عمل کنید

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   4 تیر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 15. آواتار رهام
  رهام
  29 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  مرسی خوب بود

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   29 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   موفق باشید

 16. آواتار زینب
  زینب
  27 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  سلام.وقتتون بخیر.کلاس آنلاین هم برای کودکان دارین؟

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   27 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 17. آواتار محمدرضا
  محمدرضا
  23 اردیبهشت 1399
  پاسخ دادن

  سلام ببخشید کلاس های مجازی برای زبان انگلیسی برگزار کرده اید؟

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   23 اردیبهشت 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله تمامی شعب کلاس های آنلاین برای همه زبان ها دارند ما درخدمتتون هستیم

 18. آواتار حمیرا
  حمیرا
  21 تیر 1398
  پاسخ دادن

  سلاموقت بخیرهزینه دوره 9 ترمهزبان کودکان4 تا 6 سال چقدر است

  • آواتار آموزشگاه ایرانمهر
   آموزشگاه ایرانمهر
   21 تیر 1398
   پاسخ دادن

   با سلام

   لطفا برای کسب اطلاعات در زمینه شهریه و زمانبندی کلاس ها با شعب ایرانمهر تماس بگیرید و یا با پر کردن فرم مشاوره رایگان در وب سایت ایرانمهر منتظر تماس کارشناسان آموزش ایرانمهر بمانید.

دوره های آموزشی مرتبط

جهت مشاوره رایگان کلیک کنید