IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
9 نکته مکالمــه تافل که به شما کمک می کند بالاترین امتیاز ممکن را کسب کنید
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
22 آذر 1402

9 نکته مکالمه تافل که به شما کمک می کند بالاترین امتیاز ممکن را کسب کنید!

یکی از اهداف افرادی که به دنبال آموزش گرامر زبان انگلیسی هستند این است که بتوانند در آزمون آیلتس شرکت کرده و بالاترین امتیاز ممکن را در این آزمون دریافت کنند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد شرکت در این آزمون را دارید احتمالا می‌دانید که بخش مکالمه یکی از مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس به شمار می‌آید که بسیاری از افراد نمی‌توانند امتیاز لازم را در این بخش دریافت کنند. برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل نکات مختلفی وجود دارد که اگر این نکات را رعایت کنید احتمال دریافت بالاترین امتیاز در این بخش از آزمون تافل وجود دارد.

ما در این بخش از آموزش زبان انگلیسی قصد داریم کمی بیشتر درباره این نکات صحبت کرده و نکات مهم و کاربردی را در این زمینه به شما ارائه دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

9 نکته مکالمه تافل که به شما کمک می کند بالاتریــن امتیاز ممکن را کسب کنید

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

ساختار آزمون اسپیکینگ را درک کنید

برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل شما در اولین قدم باید ساختار آزمون اسپیکینگ را بیاموزید. به طور کلی آزمون اسپیکینگ تافل از چهار سوال تشکیل شده که شما 17 دقیقه برای پاسخ دادن به آن فرصت دارید. این چهار بخش شامل موارد زیر می‌شوند:

بخش اول صحبت کردن تنها

برای سوال اول شما باید 45 ثانیه صحبت کنید و 15 ثانیه نیز برای آماده کردن خودتان برای این صحبت فرصت دارید. دو موقعیت به شما داده خواهد شد و شما باید بررسی کنید که کدام‌یک از آنها را ترجیح می‌دهید و دلیل آن را توضیح دهید. پاسخ شما بر اساس میزان مفاهیمی که درباره ایده خود بیان می‌کنید امتیازدهی می‌شود و اگر بتوانید به‌صورت صریح و منطقی صحبت کرده و استدلال قانع‌کننده‌ای بیاورید نمره خوبی دریافت خواهید کرد.

دقت داشته باشید که پاسخی که شما ارائه می‌دهید باید بر اساس تجربه شخصی شما باید و نباید از مطالب آکادمیک استفاده کرده باشید.

بخش دوم و سوم خواندن، گوش دادن و صحبت کردن

برای سوال دوم از شما خواسته می‌شود که یک بند 75 تا 100 کلمه‌ای در مورد یک موضوع مرتبط با دانشگاه را بخوانید. سپس باید در یک مکالمه کوتاه 1 تا 1و نیم دقیقه‌ای در مورد همان موضوع شرکت کنید. از طرف دیگر از شما نظرتان در مورد یکی از سخنرانان و ارتباط نظر آنها با سوالی که مطلب آن را خوانده‌اید پرسیده می‌شود. شما 30 ثانیه برای آماده شدن و 60 ثانیه برای پاسخ دادن به این سوال وقت خواهید داشت.

سوال سه نیز از همین ساختار پیروی می‌کند و موضوع شما نیز یک موضوع دانشگاهی خواهد بود. در حین خواندن و گوش دادن باید سعی کنید نکات اصلی را یادداشت برداری کنید تا در زمان نیاز به پاسخ‌گویی چیزهای مهم را فراموش نکنید. در ادامه بیشتر درباره یادداشت برداری صحبت خواهیم کرد.

آموزش تقویت مهارت صحبت کردن در زبان انگلیسی

بخش چهارم گوش دادن و صحبت کردن

به‌عنوان آخرین سوال این بخش شما باید به یک سخنرانی آکادمیک 2 تا 3 دقیقه‌ای گوش دهید. سپس 20 ثانیه فرصت آماده شدن خواهید داشت و 60 ثانیه باید یک ارائه خلاصه شفاهی از آنچه که شنیده‌اید را ارائه دهید. در این بخش شما تنها باید نکات اصلی قسمت شنیداری را پوشش دهید. باز هم در اینجا می‌توانید از قابلیت یادداشت برداری استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. با این کار اطمینان حاصل می‌کنید که اطلاعات مهم را در زمان گوش دادن به خاطر سپرده‌اید.

اگرچه تمرین کردن برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل بسیار مهم است؛ ولی شما باید مطمئن باشید که حتی اگر با موضوع سوال آشنایی ندارید می‌توانید نمره خوبی را در آن دریافت کنید.

با معیارهای امتیازدهی آزمون تافل آشنا شوید

یکی از نکات مهمی که برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل باید به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید با معیارهای امتیازدهی در این آزمون آشنا شوید. دقت داشته باشید که به هر سوال از صفر تا چهار نمره داده می‌شود.

–         نمره صفر به این معناست که پاسخ مربوط به موضوع نبوده، پاسخ به زبان انگلیسی نبوده یا تلاشی برای پاسخ دادن صورت نگرفته است.

–         نمره یک به این معنی است که پاسخ شما حاوی مکث‌های زیاد، گرامر و واژگان بسیار محدود، تلفظ نادرست یا اطلاعات بسیار کم درباره موضوع است.

–         نمره دو به این معناست که تلفظ یا جمله‌بندی نامناسبی وجود دارد و فقط از ساختارهای اولیه جملات استفاده کرده‌اید. از طرف دیگر ایده‌های شما نیز به وضوح به یکدیگر متصل نبوده‌اند.

–         نمره سه به این معنی است که پاسخ شما به طور کلی واضح بوده و مشکلات تلفظ جزئی نیز وجود داشته است. ایده‌ها به طور کلی مرتبط بوده‌اند؛ ولی ممکن است در جزئیات ارتباط چندانی نداشته باشند.

–         نمره چهار به این معنی است که پاسخ شما واضح بوده، سرعت خوبی داشته‌اید،، از گرامر و واژگان موثری استفاده کرده‌اید و ایده‌های خود را نیز به‌صورت کاملا مرتبط و واضح بیان کرده‌اید.

برای گرفتن بالاترین امتیاز مکالمه تافل نمره شما در هر سوال این بخش باید 3 یا 4 باشد. از جمله مواردی که برای بالا بردن این نمرات به آن نیاز دارید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         تحویل: شما باید به‌صورت واضح، با کمی مکث و سرعت طبیعی پاسخ خود را تحویل دهید. صداهای فردی را به‌درستی تلفظ کنید و از کلمات مناسب برای پاسخ دادن استفاده کرده و البته لحن مناسبی نیز داشته باشید.

–         توسعه موضوع: با اطلاعات مرتبط باید به سوال پاسخ جزئی دهید. برای مثال باید بتوانید دلایل و مثال‌های خوبی را برای پاسخ به سوال ارائه دهید.

به طور کلی شما هم باید از نظر محتوا و هم از نظر تلفظ روی پاسخ‌های خود کار کنید.

بیشتر بخوانید : ساختار آزمون تافل و هر آنچه که راجع به نحوه برگزاری آن باید بدانید 

بیشتر بخوانید : چگونگی آمادگی برای آزمون تافل به روش صحیح

امتیاز مکالمه تافل

از زمان آماده‌سازی خود به نحو احسنت استفاده کنید

رعایت کردن این نکات به شما کمک می‌کند تا بتوانید بالاترین امتیاز مکالمه تافل را دریافت کنید:

–         ابتدا به سوال پاسخ دهید. یاد بگیرید که هنگام خواندن یا گوش دادن به مطالب مهم به ایده‌های اصلی و موضوعات کلیدی توجه کنید.

–         پاسخ‌های خود را به‌صورت مختصر نگه دارید و نیازی نیست که بیش از اندازه آنها را توضیح دهید.

–         شما تا جای ممکن باید سعی کنید پاسخی که می‌دهید قابل درک باشد و با تمرین کردن سعی کنید این قابل درک بودن پاسخ را بهبود دهید.

–         در گام آخر نیز باید پاسخ خود را به‌خوبی سازماندهی کنید. این کار می‌تواند به درک مطلب شما نیز کمک شایانی کند. یک ساختار خوب در پاسخ شما می‌تواند به میزان زیادی روی امتیازی که شما دریافت می‌کنید تاثیرگذار باشد.

سیستم یادداشت برداری مخصوص به خود را ایجاد کنید

یادداشت‌برداری خوب در زمان خواندن و گوش دادن در وظایف و سوالاتی که بیان کردیم کلید موفقیت شما و دریافت بالاترین امتیاز مکالمه تافل است. این بدان معناست که شما باید یاد بگیرید که چگونه یادداشت‌برداری کنید. از آنجایی که در طول این آزمون زمان شما محدود است نمی‌توانید جملات خود را به‌صورت کامل یادداشت کنید. در عوض باید یاد بگیرید که روی کلمات کلیدی تمرکز کنید. کلمات کلیدی در اینجا از اهمیت زیادی برخوردار هستند؛ چراکه ایده اصلی قسمت‌های خوانده شده یا شنیده شده را به شما می‌رسانند.

برای تمرین ایجاد سیستم یادداشت برداری مخصوص به خود تلاش کنید تا در زمان گوش دادن به پادکست‌ها، سخنرانی‌های ضبط شده و … یادداشت برداری کرده و روی کلمات کلیدی و سیستم مخصوص به خود تمرکز کنید. سعی کنید در زمان گوش دادن روی ایده‌ها و استدلال‌های اصلی که در یک متن یا سخنرانی وجود دارند تمرکز کرده و با یادداشت برداری یک خلاصه مطلب جامع و کامل را ارائه دهید.

استفاده از طرح‌ها و کلیدهای اختصاری کوچک به شما در یادآوری چیزهای مختلف کمک شایانی خواهد کرد و دیگر مجبور نخواهید بود که اطلاعات زیادی را یادداشت کنید. از طرف دیگر شما می‌توانید از نمادهای مخصوص به خود نیز برای این کار استفاده کرده و بالاترین امتیاز مکالمه تافل را دریافت کنید. مطمئن شوید که استفاده از نمادهای خودتان را کاملا یاد گرفته و به آنها مسلط هستید. برای این کار تمرین کردن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

اگر این کار را انجام ندهید ممکن است در طول آزمون گیج شده و سرعت شما در زمان پاسخ‌دهی کاهش پیدا کند. با این حال اگر این نمادها را به‌خوبی بشناسید می‌توانید به سریع‌ترین روش ممکن در طول آزمون تافل یادداشت برداری کرده و از یادداشت‌های خود برای پاسخ دادن به سوالات در کمترین زمان ممکن استفاده کنید.

نکات مکالمه تافل برای کسب امتیاز بالا

عباراتی را برای موقعیت‌های آزمایشی خاص یاد بگیرید

گفتار روان و طبیعی چیزی است که شما در یک دوره زمانی طولانی می‌توانید اقدام به توسعه آن کنید. سخنرانان مسلط می‌توانند کلمات موردنیاز خود را در کمترین زمان ممکن بیابند و حتی زمانی که مطمئن نیستند قرار نیست چه چیزی بگویند نیز بهترین عملکرد را داشته باشند. این به طور مستقیم با دایره واژگان شما در ارتباط است؛ چراکه تردیدها معمولا زمانی اتفاق می‌افتند که نمی‌توانید کلمات دقیق موردنیاز خود را پیدا کنید.

از آنجایی که در طول پاسخ دادن به سوالات تافل شما معمولا زمان بسیار محدودی دارید حفظ کردن عبارات خاص برای این‌که بتوانید هر ثانیه از مکث خود را پر کنید از اهمیت زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید که این عبارات برای انگلیسی گفتاری ممکن است با زبان انگلیسی نوشتاری متفاوت باشند که برای دریافت بالاترین امتیاز مکالمه تافل حتما باید به این موضوع دقت داشته باشید. در ادامه چند مورد رایج را به شما معرفی خواهید کرد که می‌توانید از آنها استفاده کنید:

عباراتی برای یافتن کلمات موردنیاز:

–         What I’m trying to say is: چیزی که می‌خواهم بگویم این است که…

–         In other words…: به عبارت دیگر

–         To put it differently: به بیانی متفاوت

حال اگر قصد داشته باشید که درباره جزئیات یک موضوع صحبت کنید می‌توانید از عبارات زیر برای این کار استفاده کنید:

–         as a matter of fact

–         not only… but also…

–         moreover

–         likewise

گاهی اوقات ممکن است شما قصد داشته باشید که از عبارتی برای ارائه دلیل استفاده کنید. عبارات زیر می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

one cause for that is…

since…

because of…

given that…

به نحوه استفاده از افعال دقت کنید

در اکثر مواقع استفاده از زمان‌های فعل نشانه این است که شما به‌خوبی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید. البته این به شرطی است که شما به‌درستی از آنها استفاده کنید. با این کار می‌توانید به بالابردن امتیاز مکالمه تافل کمک شایانی کنید. برای این کار سعی کنید سوالات پرسیده شده را بادقت بخوانید و گوش دهید. این به شما کمک می‌کند تا بتوانید زمان درستی را برای افعالی که استفاده می‌کنید انتخاب کنید. بسیاری از زبان‌آموزان زمانی که از آنها خواسته می‌شود تا درباره یک موضوع آشنا صحبت کنند معمولا اشتباهات رایجی را مرتکب می‌شوند.

یکی از اشتباهات رایج آنها این است که چون فکر می‌کنند درباره خودشان صحبت می‌کنند باید از زمان حال ساده استفاده کنند. این در حالی است که شما در زبان انگلیسی درباره خودتان نیز می‌توانید از زمان‌های مختلف استفاده کنید و حتما باید این کار را انجام دهید. به‌عنوان یک نکته مهم دیگر باید حتما در نظر داشته باشید از افعال عبارتی نیز استفاده کنید. افعال عبارتی برای آزمون رایتینگ تافل گزینه مناسبی نیستند؛ ولی برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل بسیار کاربردی هستند.

تنها نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که اولا به‌درستی از آنها استفاده کنید و ثانیا بیش از اندازه آنها را در جملات خود به کار نبرید.

امتیاز مکالمـــه تافل

روی تلفظ انگلیسی خود تمرین کنید

همانطور که در بخش قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم بسیار مهم است که در زمان صحبت کردن به هیچ وجه نگران تلفظ خود نباشید. دقت داشته باشید تلفظ و لهجه با یکدیگر متفاوت هستند. شما باید به صداهایی که در زبان انگلیسی وجود دارند دقت کنید. این صداها ممکن است در زبان مادری شما وجود نداشته باشند و به همین علت نیز یادگیری آنها برای زبان‌آموزان انگلیسی سخت‌تر خواهد بود.

شما می‌توانید تلفظ خود را با گوش دادن به صداهای انگلیسی ارتقا دهید و تلاش کنید تا هر آنچه که می‌شنوید را بیان کرده و البته صدای تلفظ خود را نیز ضبط کنید. با این کار می‌توانید شانس خود را برای یادگیری تلفظ زبان انگلیسی به میزان زیادی ارتقا دهید.

جلسات تمرینی خود را ضبط کنید

زمانی که مکالمات خود را به زبان انگلیسی و به‌صورت شفاهی تمرین می‌کنید سعی کنید صدای خود را ضبط کنید. شما می‌توانید از طریق منابع وب نیز این کار را انجام دهید. یکی از مهم‌ترین نکاتی که ضبط کردن صدا در بالا بردن امتیاز مکالمه تافل می‌تواند برای شما داشته باشد این است که شما را متوجه اشتباهاتی که دارید خواهد کرد. در واقع شما با این کار متوجه می‌شوید که آیا لحن صدا و تلفظی که دارید درست است یا خیر؟ آیا کلماتی که به کار برده‌اید کاملا درست هستند؟

در ادامه شما می‌توانید در جلسات بعدی تمرین خود روی اشتباهاتی که داشتید تمرکز کرده و تلاش کنید تا این اشکالات را برطرف کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا خیلی سریع بتوانید نقاط ضعف خود را تشخیص داده و با تمرکز و تمرین کردن روی آنها خیلی سریع پیشرفت کنید. از طرف دیگر هر بار تلاش کنید تا اشتباهات کمتری نسبت به دفعه قبلی تمرین خود داشته باشید. با این کار دقت شما نیز افزایش پیدا می‌کند و بدون شک تاثیرگذاری آن را روی امتیاز آزمون تافل خود مشاهده خواهید کرد.

سعی کنید با شخص دیگری تمرین کنید

شما می‌توانید تمرینات خود برای شرکت در آزمون تافل را با یک دوست درسی انجام دهید. شاید یک همکلاسی بتواند گزینه مناسبی برای این کار باشد. به این ترتیب شما می‌توانید به یکدیگر کمک کرده و همزمان نکاتی را به یکدیگر آموزش دهید. شاید یک دوست که به زبان انگلیسی بومی صحبت می‌کند نیز بتواند گزینه مناسبی برای این کار شما باشد. آنها می‌توانند تمرینات شما را گوش داده و بازخورد خود را به شما ارائه دهند.

علاوه بر این شما می‌توانید برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل خود یک معلم خصوصی را استخدام کنید. هر بار از این معلم‌ها بخواهید تا 20 تا 30 دقیقه با شما کار کرده و اشکالات شما را برطرف کنند. به این ترتیب شما می‌توانید خیلی سریع خود را آماده حضور در آزمون آیلتس کنید. دقت داشته باشید که چندان مهم نیست شما با چه کسی تمرین می‌کنید و به محض این‌که جلسات تمرین شما آغاز شده و بازخوردهای لازم را دریافت کنید متوجه می‌شوید که واقعا در حال آماده شدن برای آزمون تافل هستید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره بالا بردن امتیاز مکالمه تافل پاسخ دهیم.

بهترین راه برای بالا بردن امتیاز مکالمه تافل چیست؟

برای این کار باید با ساختار آزمون مکالمه تافل آشنا شده، معیارهای امتیازدهی در این آزمون را شناسایی کنید، سعی کنید روی مهارت‌های مختلفی که نیاز دارید تمرکز کرده و مدام تمرین کنید و در نهایت تلاش کنید تا یک دوست را برای تمرین کردن گروهی انتخاب کنید.

یادداشت برداری چه اهمیتی در آزمون تافل دارد؟

یادداشت برداری مهم‌ترین عاملی است که به شما کمک می‌کند تا پاسخ دقیق و کاملی را به سوالات مکالمه تافل بدهید و بالاترین امتیاز ممکن را دریافت کنید.

9 نکته مکالمه تافل که به شما کمک می کند بالاترین امتیاز ممکن را کسب کنید

سخن پایانی

گرفتن بالاترین امتیاز مکالمه تافل می‌تواند یکی از بزرگ‌ترین خواسته‌های اکثر زبان‌آموزانی باشد که قصد شرکت در این آزمون را دارند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد شرکت در این آزمون را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در کلاس‌هایی که توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر برگزار می‌شوند نیز شرکت کنید. این کلاس‌ها به شما کمک می‌کنند تا بتوانید بالاترین امتیاز ممکن را دریافت کنید و خود را کاملا آماده شرکت در آزمون تافل کنید.

بیشتر بخوانید :بهترین روش برای یادگیری و آمادگی آزمون تافل در منزل

بیشتر بخوانید : چگونه یک آزمون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟ 

بیشتر بخوانید : 9 منبع عالی برای تمرین لسنینگ تافل

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 39 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. دنیا شاکری زاده
  23 آذر 1402
  پاسخ دادن

  آیلتس هم شما دوره دارین؟ شعبه پیروزی میخوام بیام آیا امکانش هست؟

  • ایرانمهر
   23 آذر 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام و میزان شهریه دوره آیلتس با شعبه پیروزی تماس حاصل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در این زمینه در اختیارتان قرار میدهند.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید