IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هدف خود از شرکت در آزمون تافل را مشخص کنید
امتیاز کاربران: 4.2/5
نویسنده: ایرانمهر
3 تیر 1402

چگونگی آمادگی برای آزمون تافل به روش صحیح

یک بار چارلی براون، یکی از شخصیت‌های کمیک محبوب «بادام زمینی» گفت: گاهی شب‌ها بیدار دراز می‌کشم و از خود می‌پرسم: «آیا زندگی یک آزمون چند گزینه‌ای است یا یک آزمون درست یا غلط؟» سپس صدایی از درون تاریکی به می‌گوید: «از گفتن این حرف به تو متنفریم، اما باید بدانی که زندگی هزار کلمه است.»

خبر خوب این است که آماده شدن برای آزمون تافل به پیچیدگی زندگی چارلی براون نیست.

درواقع، مطالعه برای امتحان حتی می‌تواند به‌اندازه خواندن کمیک‌هایی مانند “بادام زمینی” سرگرم‌کننده باشد!

آزمون تافل برای سنجش مهارت‌های انگلیسی افراد غیرانگلیسی زبان برای ارتقاء مهارت‌های نوشتاری، خواندن، شنیدن و گفتار آنها طراحی شده است.

در ابتدا تصور این موضوع ممکن است وحشتناک به‌نظر برسد، اما طبیعی است. ممکن است کمی از حجم بالای اطلاعات عصبی شوید یا بترسید و احساس کنید که کارهای زیادی برای انجام دادن دارید. اما آزمون تافل، یک آزمون بسیار مفید است.

هدف آزمون تافل استفاده از زبان انگلیسی واقعی در یک محیط واقعی است و در مورد دستور زبان پیچیده و واژگان دشوار نیست که هرگز در زندگی واقعی مجبور نیستید از آن استفاده کنید. پس در واقع زمانی که برای آزمون تافل مطالعه می‌کنید، خود را برای استفاده از زبان انگلیسی در زندگی واقعی آماده می‌کنید.

ما به شما اطمینان می‌دهیم که با استراتژی‌های اثبات شده‌ای که در ادامه ارائه خواهیم داد، خواهید توانست با موفقیت برای آزمون تافل خود آماده شوید، با اطمینان در آن شرکت کرده و مانند یک حرفه‌ای در آن قبول شوید.

چگونگی آمادگی برای آزمــــون تافل به روش صحیح

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

نحوه آماده شدن برای آزمون تافل

در ادامه 12 مرحله را با شما بررسی خواهیم کرد که طی آن خواهید توانست در آزمون تافل به موفقیت برسید:

 • آشناسی با فرمت آزمون تافل آشنا شوید

اگر قصد دارید در آزمون تافل شرکت کنید، ابتدا باید حتماً با فرمت تافل آشنا شوید.

برای یافتن اطلاعات در مورد فرمت آزمون، یافتن پاسخ سؤالات خود و یافتن مکان مراکز آزمون خود، به وب‌سایت رسمی تافل مراجعه کنید.

یکی دیگر از منابع عالی برای آشنایی با چارچوب کلی آزمون تافل، سایت مگوش است.

این سایت یک دوره کامل تافل شامل دروس ویدئویی، صدها سوال تمرینی (به همراه توضیحات ویدئویی در مورد نحوه پاسخگویی به آنها)، برنامه زمانی مطالعه و پشتیبانی از معلمان ارائه می‌دهد. این وب سایت یک منبع شگفت‌انگیز برای یادگیری نحوه عملکرد آزمون تافل و نحوه کسب نمره بالا در آن است. حتی دوره‌های تخصصی نیز ارائه می‌دهد تا شما را برای امتحان آماده کند.

آزمون تافل اینترنتی

آزمون مبتنی بر اینترنت (iBT) به این شکل است:

 • بخش خواندن: 60-80 دقیقه | 36-56 سوال
 • بخش Listening: 60-90 دقیقه | 34-51 سوال
 • استراحت کوتاه: 10 دقیقه
 • بخش اسپیکینگ: 20 دقیقه | 6 کار
 • بخش نوشتن: 50 دقیقه | 2 انشا

آزمون تافل کاغذی

آزمون مبتنی بر کاغذ به این صورت است:

 • بخش Listening : 30-40 دقیقه| 50 سوال
 • بخش رایتینگ: 25 ​​دقیقه | 40 سوال
 • بخش ریدینگ: 55 دقیقه | 50 سوال

ابتدا باید تصمیم بگیرید که کدام فرمت از آزمون را می‌خواهید انتخاب کنید. توجه داشته باشید که امروزه آزمون تافل معمولاً از طریق اینترنت انجام می‌شود. آزمون مبتنی بر کاغذ روز به روز محبوبیت کمتری پیدا می‌کند.

به چند نمونه از سؤالات آزمون تافل نگاهی بیندازید. این به شما کمک می‌کند تا درک بیشتری از انواع سؤالات مورد انتظار به دست آورید. سوالات را با دقت بخوانید. سعی کنید به آنها پاسخ دهید و سپس پاسخ‌ها را بررسی کنید.

 • هدف خود از شرکت در آزمون تافل را مشخص کنید

بیش از 9000 کالج، دانشگاه، آژانس و مؤسسه آزمون تافل را در بیش از 130 کشور پذیرفته و نیاز دارند. برای اینکه بتوانید به‌خوبی آماده شوید، مهم است که دلایل خود را برای شرکت در آزمون تعیین کنید.

دلایلی که ممکن است شما را مجبور به شرکت در آزمون تافل کند:

 • برای اطلاع از سطح زبان انگلیسی خود
 • برای قبولی در دانشگاه
 • برای شرکت در یک دوره یا شغل
 • برای مهاجرت

پس باید ابتدا دلیل شرکت در تافل را بدانید. سپس، می‌توانید از این اطلاعات برای کمک به تمرکز بهتر زمان مطالعه خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال، اگر برای شغلی در آزمون شرکت می‌کنید که در آن زیاد با تلفن صحبت می‌کنید، مهم است که در بخش‌های اسپیکینگ و لیسنینگ عملکرد خوبی از خود نشان دهید.

 • حداقل امتیاز مدنظر را در ذهن داشته باشید

اهداف مختلف به حداقل امتیازات متفاوتی نیاز دارند. ابتدا باید حداقل امتیازی را که برای رسیدن به هدف خود نیاز دارید، مشخص کنید. سپس، امتیازی را که خود مایل به کسب آن هستید، انتخاب کنید. این امتیاز ایده‌آل شما است. به عنوان مثال، اگر بخواهید برای دانشگاه ایالتی آریزونا اپلای کنید، حداقل نمره ممکن است 85 باشد. اما نمره ایده‌آل شما ممکن است بالاتر باشد، مثلاً 100.

حداقل امتیازات و نمرات ایده‌آل خود را روی یک تکه کاغذ نوشته و آن را در جایی که هر روز می‌بینید قرار دهید. ممکن است آن را روی آینه حمام، روی یخچال یا روی دیوار پشت میز خود قرار دهید. هر بار که به تکه کاغذ نگاه می‌کنید، به شما یادآوری می‌شود که باید برای رسیدن به هدف خود مطالعه کنید.

مطمئن شوید که امتیاز ایده‌آل شما واقع‌بینانه است. به این معنی که باید نمره‌ای را انتخاب کنید که می‌توانید بدست آورید، نه نمره‌ای که خیلی بالا باشد. برای اطمینان از اینکه می‌توانید نمره ایده‌آل خود را کسب کنید، باید در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید و سطح کنونی خود را تعیین کنید. چند امتیاز دیگر برای رسیدن به حداقل و امتیاز ایده‌آل خود نیاز دارید؟ به چند ماه مطالعه برای آماده شدن برای امتحان نیاز دارید؟ هر هفته چقدر می‌توانید برای مطالعه وقت بگذارید؟ پاسخ شما به این سوالات به شما در انتخاب یک نمره ایده‌آل واقع بینانه کمک می‌کند.

آزمون تافل

 • ایجاد فضای ایده‌آل برای مطالعه

یکی از ضروریات رسیدن به یک نمره ایده‌آل داشتن یک محیط مطالعه آرام است. از این نکات برای ایجاد فضای مطالعه خود استفاده کنید:

سه مکان ایده آل برای مطالعه خود را پیدا کنید. ممکن است اتاق شما، کتابخانه، کافه، دفتر کار، اتاق نشیمن شما یا هر جای دیگری مناسب مطالعه باشد. مهم‌ترین نکته این است که در این فضاها احساس راحتی کنید. شاید بپرسید چرا سه مکان را باید برای مطالعه خود انتخاب کنید. تصور کنید اگر روزی در اتاق خود احساس بی انگیزگی کردید، برای مثال، می‌توانید به کتابخانه یا قهوه‎خانه موردعلاقه خود بروید.

یک فضای آرام ایجاد کنید. هنگام انتخاب مکان‌های مطالعه خود، فضایی ایجاد کنید که در آن حواس شما پرت نشود. به خانواده و دوستان خود اطلاع دهید که در حال مطالعه هستید تا مزاحم شما نشوند. گوشی خود را خاموش کنید و از شبکه‌های اجتماعی خارج شوید.

فضای مطالعه خود را تمیز و منظم نگه دارید. میز خود را پاک کرده و به وسایل خود نظم و ترتیب دهید. مطمئن شوید که مدادهایتان تیز شده و خودکارها می‌نویسند. شاید هم بخواهید یک دفترچه یادداشت جدید و تمیز مخصوص آزمون تافل تهیه کنید.

برای استراحت، میان وعده و وعده‎های غذایی خود برنامه‌ریزی کنید. با برنامه‌ریزی زمان استراحت، می‌توانید در زمان مطالعه تمرکز بهتری داشته باشید. خوردن غذای سالم نیز به بهبود تمرکز شما کمک می‌کند. هنگام مطالعه یک بطری آب نزدیک خود نگه دارید تا به‌اندازه کافی آب بنوشید.

ذهن خود را پاک کرده، ورزش کنید و تمرینات مدیتیشن یا تمدد اعصاب را برای داشتن ذهنیت مثبت انجام دهید. اپلیکیشن‌های Calm و Headspace برای مدیتیشن عالی هستند. سه نفس آهسته و عمیق نیز میتواند بسیار مفید باشد.

می‌توانید تمرین تنفس آرامش بخش 4-7-8 را نیز امتحان کنید. در حین تنفس در حالت آهسته تا 4 بشمارید. سپس نفس خود را حبس کرده و تا 7 بشمارید. بعد به‌آرامی نفس خود را بیرون داده و تا 8 بشمارید. این کار را 3 یا 4 بار تکرار کنید. اگر در طول یک بخش احساس ناامیدی یا ناتوانی در تمرکز کردید، دوباره چند نفس عمیق بکشید تا آرام شوید.

 • دریافت یک راهنمای مطالعه

توضیحات آزمون و نکات مهم مطالعه را با دقت بخوانید. قبل از شروع هر تست یا آزمون آزمایشی با هر بخش آشنا شوید. هنگام شروع، می‌توانید در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید تا به شما ایده‌ای از توانایی‌های فعلی‌تان بدهد.

برای آنکه بتوانید در مورد عملکرد خود بازخورد دریافت کنید می‌توانید از منبعی مانند ScoreNexus استفاده کنید. با ScoreNexus می‌توانید در آزمون تافل کامل شرکت کرده و از یک معلم واقعی نمره، بازخورد و مشاوره برای ارتقاء سطح نمره و مهارت‌هایتان دریافت کنید. این یک روش عالی است تا از طریق آن بتوانید نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

در ادامه راهنمای مطالعه برای شما آماده کرده‌ایم که نکاتی مهم در مورد بخش‌های مختلف وجود دارد:

بخش ریدینگ. در متن زیر ایده‌های اصلی خط کشیده و در کنار کتاب یا روی یک تکه کاغذ یادداشت بردارید. سپس پاسخ‌ها و خطاهای خود را بررسی کنید. در صورت نیاز، می‌توانید از فرهنگ لغت خود در طول آزمون‌های آزمایشی استفاده کنید.

بخش لیسنینگ. هنگام گوش دادن نکات مهم را یادداشت کنید تا به شما کمک کند جزئیات را به‌خاطر بسپارید. جملات کامل را یادداشت نکنید، فقط مهم‌ترین ایده‌ها را بنویسید.

بخش رایتینگ. ابتدا در مورد موضوع فکر کرده و سپس ایده‌های خود را بنویسید. یک طرح کلی، شامل مقدمه، نکات اصلی و نتیجه‌گیری ایجاد کنید. زمانی که طرح کلی داشتید شروع به نوشتن کنید. پس از اتمام، دوباره آن را بخوانید و اشتباهات خود را اصلاح کنید.

بخش اسپیکینگ. سعی کنید دقیقاً به سؤالی که پرسیده شده است پاسخ دهید؛ در مورد موضوعات حاشیه صحبت نکنید و تمرین کنید با لحنی آرام صحبت کنید.

آزمون تافل

 • کمک گرفتن از یک معلم یا پارتنر

شما مجبور نیستید به تنهایی با آزمون تافل مقابله کنید. می‌توانید از همسالان (سایر دانش‌آموزان) و معلمان حمایت کنید.

معلم خصوصی استخدام کنید. مزیت داشتن یک معلم یا معلم خصوصی، دریافت مشاوره و پشتیبانی حرفه‌ای است. این افراد در توضیح قواعد گرامری تبحر دارند و می‌توانند تمرین‌ها و کمک‌های خاص و شخصی به شما ارائه دهند.

درادامه چند مکان به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید از طریق آن‌ها معلم خصوصی پیدا کنید:

Verbling – شما می‎توانید از بین صدها معلم انگلیسی آنلاین بر اساس در دسترس بودن، محدوده قیمت، تجربه و گواهینامه‌های آنها انتخاب کنید. حتی می‌توانید معلمی را که در آموزش زبان انگلیسی برای تافل تخصص داشته باشد، در این مکان پیدا کنید.

Wyzant –  با کمک این وبسایت می‌توانید یک معلم ESL در منطقه خود پیدا کنید، که شخصاً به شما آموزش دهد!

italki – یک معلم آنلاین برای درس‌های ویدیویی پیدا کنید.

Craigslist – با این وبسایت می‌توانید برای یک معلم زبان انگلیسی آگهی ارسال کرده یا ببینید آیا کسی قبلاً این سرویس را ارائه داده است یا خیر.

در Meetup می‌توانید رویدادهای تبادل زبان را در نزدیکی خود جستجو کنید. از طریق Couchsurfing می‌توانید رویدادها، مسافران و انگلیسی زبانان منطقه خود را پیدا کرده، به آنها پیام داده و برای صرف یک قهوه با یکدیگر ملاقات کنید. هیچ چیز بهتر از ارتباط چهره به چهره نیست.

معمولاً بومی‌ها از تمرین انگلیسی با شما خوشحال‌تر خواهند شد اگر بتوانید زبان مادری خود را به آن‌ها یاد دهید. تبادل زبان سرگرم‌کننده و برای هر دو نفر مفید است. حتی ممکن است از این ارتباطات دوستی‌های مادام‌العمر پیدا کنید. برای پیدا کردن سخنرانان بومی آنلاین که نوشته‌های شما را به صورت رایگان تصحیح می‌کنند، از Lang-8 استفاده کنید.

سایر زبان‌آموزان برای تبادل استراتژی‌ها، مطالعه گروهی و ایجاد انگیزه در یکدیگر هیجان زده خواهند شد. برای مطالعه گروهی، همان مطالب شنیداری یا خواندنی را انتخاب کنید. از یکدیگر سوال بپرسید و درباره آنچه گوش داده یا خوانده‌اید صحبت کنید. اطلاعات را خلاصه کرده و جزئیات را با هم تکمیل کنید.

می‌توانید در فضای مجازی و جوامع آنلاین برای تمرینات خود پیشتیبانانی بومی و یا معلمین متخصص پیدا کنید و سؤالات خود را از آنان بپرسید.

به عنوان مثال، در فیس بوک، “TOEFL” را در نوار جستجو تایپ کنید. به پایین اسکرول کنید و روی «مشاهده همه نتایج» کلیک کنید. در بالا سمت راست روی «بیشتر» و سپس روی «گروه‌ها» کلیک کنید. سپس تمام گروه های مرتبط با تافل را در فیس بوک خواهید دید.

همچنین می‌توانید «تبادل زبان»، «یادگیری انگلیسی»، «EFL»، «آموزندگان ESL» و بسیاری از کلیدواژه‌های دیگر را جستجو کنید. جوامع آنلاین عالی هستند، به خصوص اگر در یک منطقه کوچک یا دورافتاده زندگی می‌کنید که دسترسی به فرصت‌های حضوری ندارید.

برقراری ارتباط آنلاین به توانایی‌های رایتینگ شما کمک می‌کند. تبادل نظر در یک انجمن یا گروه گفتگو به همه طرفین فرصت می‌دهد تا در مورد پاسخ‌های خود فکر کرده و توصیه‌های مناسب را ارائه دهند. می‌توانید تماس‌های اسکایپ را با مخاطبین آنلاین خود تنظیم کنید تا صحبت کردن را نیز تمرین کنید.

 • تمرین ریدینگ غیر فنی انگلیسی

در بخش ریدینگ آزمون تافل چند قسمت را می‌خوانید و به سوالات مربوط به آنها پاسخ می‌دهید. همه موضوعات به زبان انگلیسی غیر فنی است که همه می‌توانند آن را بفهمند. در اینجا چند روش برای تمرین مطالب وجود دارد.

هر روز 30 دقیقه مطالعه کنید

تمرین ریدینگ را به مدت 30 دقیقه هر روز با تمرکز و توجه روشن شروع کنید. چند وب سایت عالی با مطالب جالب برای خواندن وجود دارد، از جمله:

 • Breaking News – این یکی از موارد مورد علاقه من است که از اخبار برای انواع ریدینگ و تمرین استفاده می‌کند.
 • Story Archives – این منبع دارای اخبار بسیاری از CNN برای زبان آموزان ESL است.
 • The English Server – می‌توانید بسیاری از داستان‌های کوتاه و آسان را در اینجا پیدا کنید.

چگونگی آمادگی برای آزمون تافل به روش صحیح

بعد از هر چند پاراگراف توقف کنید و چند سوال از خود بپرسید. به‌عنوان مثال، متنی که خواندید در مورد چه چیزی بود؟، ایده اصلی چه بود؟، درگیری چه بود؟، شخصیت‌های اصلی چه کسانی هستند؟، و غیره. داستان را دوباره بخوانید و پاسخ‌های خود را بررسی کنید. در پایان مطالعه، مطالبی را که در مورد آن خوانده‌اید خلاصه کنید. شما می‌توانید خلاصه خود را به صورت نوشتاری یا با صحبت کردن و تمرین برای بخش رایتینگ یا اسپیکینگ همزمان انجام دهید.

هنگام انجام این تمرین ریدینگ، حتماً زیر کلمات جدید خط بکشید. معانی آنها را در فرهنگ لغت جستجو کرده و آنها را در دفترچه یا روی فلش کارت یادداشت کنید. از این کلمات جدید در جملات در طول روز و در حین تمرین صحبت کردن و نوشتن استفاده کنید.

 • زبان انگلیسی را با در نظر گرفتن هدف یادگیری خود گوش دهید

در بخش گوش دادن، صحبت افراد مختلف را می‌شنوید، هم به صورت مونولوگ (یک نفر به تنهایی صحبت می‌کند) و هم دیالوگ (دو یا چند نفر در حال گفتگو). سپس بر اساس آنچه شنیده‌اید به سوالات پاسخ می‌دهید.

قبل از شروع گوش دادن، تصمیم بگیرید که تمرکز شما باید روی چه موارد و جزئیاتی باشد. در اینجا چند موضوع وجود دارد که می‌توانید روی آن‌ها تمرکز کنید:

ایده. ایده‌های موضوع اصلی کدامند؟

هدف. هدف گوینده از این صحبت چیست؟ آموزش دادن؟ نظر دادن؟ برای شکایت؟ و غیره.

انتقال‌دهنده‌ها. گوینده چگونه از یک ایده به ایده دیگر می‌رود ؟

استرس و لحن. گوینده بر کدام بخش از جملات تاکید می‌کند؟ چه زمانی زیر و بمی صدای آنها بالا و پایین می‌شود؟

در این مقاله سعی بر آن بود تا نحوه آماده شدن برای آزمون تافل را به شما آموزش دهیم. درصورتی که در روند آمادگی آزمون تافل خود نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید با متخصصان ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید : 10 قانون طلایی گرامر در آزمون تافل که حتما باید بدانید

بیشتر بخوانید : ساختار آزمون تافل و هر آنچه که راجع به نحوه برگزاری آن باید بدانید

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.2 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید