IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هترین روش برای یـــادگیری و آمادگی آزمون تافل
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
20 دی 1401

بهترین روش برای یادگیری و آمادگی آزمون تافل در منزل

با اهمیت بالایی که آزمون تافل برای کسانی که مایل به تحصیل در خارج از کشور هستند دارند، طبیعی است که این آزمون می‌تواند داوطلبان را به چالش کشیده و حتی آن‌ها را مضطرب کند. اما آنقدرها هم که فکر می‌کنید این آزمون ترسناک و سخت نیست. می‌توان گفت که مانند هر کار دیگری، آماده شدن برای این آزمون راه صحیح خود را داشته و آشنایی با فرآیند این آزمون می‌تواند مقدار زیادی از دلهره شما را کاهش دهد.

من روند آزمون تافل را به زبان‌آموزان زیادی آموزش داده‌ام، و در طول این مسیر، نکات بسیار خوبی را برای آماده شدن برای امتحان تافل کشف کرده‌ام.

مؤسسه ایرانمهر با داشتن سال‌ها سابقه در زمینه آموزش زبان انگلیسی مشغول فعالیت است و به علاقمندانی که در پی یادگیری زبان انگلیسی و مکالمه انگلیسی هستند اطلاعاتی ارزشمند را ارائه می‌دهد. در این مقاله نیز قصد داریم در مورد آزمون تافل و نحوه آمادگی برای آن با روش خودخوان آشنا شویم. در ادامه نکات مهمی که برای آماده شدن برای آزمون تافل به آن‌ها نیاز داریم را برخواهیم شمرد:

سعی کنید در اولین مرحله با فرمت آشنا شوید

مهم نیست که انگلیسی شما چقدر خوب است، اگر با فرمت یک آزمون آشنایی کافی نداشته باشید دانش بسیار بالای شما هم ممکن است منجر به کسب نمره‌ای که شایسته آن هستید نشود. بنابراین سعی کنید مدتی را در سایت رسمی تافل صرف کنید تا با فرمت آزمون و نحوه کار آن آشنا شوید و اطلاعات مورد نیاز خود را کسب کنید. دو راه برای شرکت در آزمون وجود دارد — آزمون مبتنی بر اینترنت (یا iBT) و آزمون مبتنی بر کاغذ. مورد اول امروزه بسیار محبوب‌تر بوده و احتمالاً همان چیزی است که شما انجام خواهید داد. اما در هر صورت، در ادامه نحوه انجام هر یک از این دو فرمت برای شما قرار داده شده است:

آزمون مبتنی بر اینترنت از این فرمت پیروی می‌کند:

 • خواندن (36-56 سوال؛ 60-80 دقیقه)
 • گوش دادن (34-51 سوال؛ 60-90 دقیقه)
 • صحبت کردن (6 کار، 20 دقیقه)
 • نوشتن (2 مقاله، 50 دقیقه)

از سوی دیگر، آزمون مبتنی بر کاغذ به شکل زیر است:

 • گوش دادن (50 سوال 30-40 دقیقه)
 • نوشتن (40 سوال، 25 دقیقه)
 • خواندن (50 سوال، 55 دقیقه)
 • تست زبان انگلیسی نوشتاری (1 انشا، 30 دقیقه)

با آشنایی بیشتر با طرح آزمون، احساس آمادگی بیشتری خواهید کرد و خواهید فهمید که در روز آزمون باید انتظار چه چیزی را داشته باشید.

بهترین روش برای یادگیری و آمادگی آزمون تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

تعیین هدف شرکت در آزمون تافل

قدم بعدی این است که هدف خود را از شرکت در آزمون تافل مشخص کنید . بیش از 9000 کالج، دانشگاه، آژانس و مؤسسه آزمون تافل را در بیش از 130 کشور پذیرفته و به آن نیاز دارند. برای اینکه به‌خوبی برای این آزمون خود را آماده کنید، مهم است که دلایل خود را برای شرکت در آزمون بدانید. به عنوان مثال، به یکی از این دلایل ممکن است در آزمون تافل شرکت کنید:

 • برای اطلاع از سطح زبان انگلیسی خود از طریق یک آزمون رسمی
 • برای قبولی در یک دانشگاه خارجی
 • برای شرکت در یک دوره آموزشی یا شغل
 • برای مهاجرت به یک کشور انگلیسی زبان

ابتدا باید مطمئن شوید که دلیل شرکت در آزمون تافل را می‌دانید. سپس، می‌توانید از این اطلاعات برای کمک به تمرکز بهتر زمان مطالعه خود استفاده کنید. به‌عنوان مثال، اگر برای شغلی در آزمون شرکت می‌کنید که در آن زیاد با تلفن صحبت می‌کنید، مهم است که در بخش‌های گفتاری و شنیداری عملکرد بسیار خوبی از خود نشان دهید.

داشتن یک راهنمای مطالعه

یکی دیگر از راه‌های فوق‌العاده برای آماده شدن برای تافل، تهیه یک راهنمای مطالعه ویژه آزمون تافل است. یک منبع خوب تافل شما را در تمام بخش‌ها راهنمایی کرده و توصیه‌های صحیح، راهنمایی‌های استراتژیک، سوالات تمرینی و پاسخ‌های نمونه را به شما ارائه خواهد داد. لیست بلندبالایی از کتاب‌های خوب و بد تافل وجود دارد. پس برای انتخاب یک منبع خوب و مناسب دقت کافی به‌خرج دهید.

ایجاد یک روال مطالعه

باید در روزهایی که خود را آماده شرکت در آزمون تافل می‌کنید حتما برنامه مطالعاتی خود را روی یک روال منظم تنظیم کنید. با تنظیم یک برنامه و پایبندی به آن، هم در زمان بسیار صرفه‌جویی خواهد شد و هم خواهید توانست کارهای بیشتری انجام دهید. به جای اتلاف 5 ساعت، سعی کنید طبق برنامه یکی دو ساعت مطالعه کنید. توصیه می‌کنم فقط با یک ساعت در روز شروع کنید (اگر چند ماه به آزمون مانده است)، سپس با نزدیک‌تر شدن آزمون، شاید این زمان را تا دو یا سه ساعت افزایش دهید. در هفته آخر قبل از امتحان، می‌توانید دوباره برنامه را سبک کرده و تنها یک ساعت یا کمتر برای کار روی مهارت‌های خود صرف کنید.

در حالت ایده‌آل، شما مجبور نخواهید بود که برای امتحان با مشکل مواجه شوید، زیرا به لطف روتین خود به خوبی آمادگی لازم برای شرکت در آزمون را کسب خواهید کرد.

از راهبردهای یادگیری فعال و غیرفعال استفاده کنید

دو نوع یادگیری وجود دارد: فعال و غیرفعال. شما باید از هر دو استراتژی در برنامه مطالعه خود استفاده کنید.

یادگیری فعال

یادگیری فعال زمانی اتفاق می‌افتد که شما با درنظر داشتن هدفی مطالعه را انجام می‌دهید.

به عنوان مثال، هنگامی که در حال شرکت در تست‌های تمرینی، کار با یک معلم، حفظ واژگان خود، گوش دادن دقیق به پادکست هستید – اغلب مکث کرده یا تمرینات دستور زبان را انجام می‌دهید و به‎طور فعال در حال یادگیری هستید.

یادگیری غیرفعال

یادگیری غیرفعال به‎طور طبیعی و بدون هیچ تلاشی اتفاق می‌افتد. برای یادگیری این روش، در اوقات فراغت و برای تفریح حتی زمانی که فعالانه مطالعه نمی‎کنید از زبان انگلیسی استفاده کنید. مثلا:

فیلم‌ها یا برنامه‌های تلویزیونی را بدون استفاده از فرهنگ لغت تماشا کنید. فیلم مورد علاقه خود را انتخاب کنید و دو یا سه بار آن را بدون چک کردن لغات جدید موجود در آن تماشا کنید.

یا مثلاً می‌توانید کتابی را انتخاب کنید که به آن علاقه‌مند هستید اما نباید این بار هم از فرهنگ لغت استفاده کنید. رمان‌های آگاتا کریستی برای این هدف بسیار مناسب هستند زیرا آن‌ها نسبتا کوتاه و آسانند اگرچه خواندن آن‌ها چندان هم آسان نیست. و از آنجایی که آنها داستان‌های کارآگاهی جالبی هستند، نمی‌توانید نصفه‌نیمه آن را رها کنید زیرا کنجکاوید بدانید قاتل درنهایت چه کسی بوده است.

همچنین می‌توانید بدون هدف یادگیری با دوستان خارجی یا پارتنر زبان خود به زبان انگلیسی صحبت کنید و یا با آن‌ها مکاتبه کنید. امروزه گروه‌ها و نرم‌افزارهای یادگیری زبان زیادی وجود دارد که در آن‌ها می‌توانید دوستان انگلیسی زبان و یا افرادی را که مایل به تقویت زبان انگلیسی خود هستند پیدا کرده و با آن‌ها انلگیسی خود را تقویت کنید.

خارج از منابع مخصوص تافل انگلیسی بخوانید و گوش دهید

لازم نیست همه منابع شما مختص آزمون تافل باشد. از این گذشته، این آزمونی است که انگلیسی واقعی شما را می‌سنجد، نه فقط دقت گرامری شما را. با قرار گرفتن در معرض زبان انگلیسی روزمره، «یادگیری غیرفعال» زیادی صورت خواهد گرفت. بنابراین سعی کنید رمان‌ها یا کتاب‌های کمیک بخوانید، ویدیوها و فیلم‌های یوتیوب را تماشا کنید و حتی به آهنگ‌ها گوش دهید. این کار نه‌تنها سرگرم کننده است، بلکه به‌طور تصادفی چیزهای زیادی را نیز از این طریق یاد خواهید گرفت.

بهترین روش بـــرای یادگیری و آمادگی آزمون تافل

صحبت کردن را تمرین کنید (حتی با خودتان)

صحبت کردن به یک زبان اغلب برای بسیاری از ما سخت‌ترین بخش یادگیری آن زبان است. این به این معنا نیست که از نظر فنی آن زبان آنقدر دشوار است، اما اگر اعتماد به‌نفس نداشته باشیم هر اشتباه کوچک می‌تواند ما را خجالت زده کند. علاوه بر این، وقتی صحبت می‌کنیم، زمان زیادی برای فکر کردن نداریم، و بنابراین اشتباه کردن بسیار محتمل است.

اما نکته‌ای که باید بدانید این است که هر گوینده‌ای در جهان، بدون توجه به زبان مادری که دارد، مرتکب اشتباهات زبانی می‌شود. حتی من وقتی به زبان انگلیسی صحبت می‌کنم همیشه اشتباهاتی را انجام می‌دهم. و این زبانی است که من با آن بزرگ شدم! شرط می‌بندم که شما هم وقتی به زبان مادریتان صحبت می‌کنید اشتباهات زیادی انجام می‌دهید. اما نباید این موضوع شما را نا امید کند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که اعتماد بنفس خود را تقویت کنید.

پس با در نظر داشتن این نکته، سعی کنید صحبت کردن را تمرین کنید. اگر در صحبت کردن با شخص دیگری احساس راحتی نمی‌کنید، با خودتان صحبت کنید! در آزمون TOEFL iBT، شما با میکروفون صحبت خواهید کرد و هیچ‌کس به‌طور زنده به شما گوش نخواهد داد.

نوشتن زمان‌بندی شده را تمرین کنید

نوشتن با محدودیت زمانی می‌تواند استرس‌زا باشد. یادم می‌آید وقتی در مدرسه و دانشگاه امتحان می‌دادم، بیشتر وقت را صرف فکر کردن به یک ایده می‌کردم، و سپس مجبور می‌شدم با عصبانیت انشای خود را ظرف پانزده دقیقه بنویسم تا بتوانم در زمان تعیین شده آن را تحویل دهم.

یکی از چیزهایی که من همیشه شاگردانم را به انجام آن تشویق کرده‌ام این است که گاهی اوقات برای تمرین نوشتن محدودیت زمانی تعیین کنند. این به شما کمک می‌کند زمان خود را بهتر مدیریت کنید، مقدار مشخصی برای برنامه‌ریزی نوشته خود، زمان کافی برای نوشتن مطلب و زمانی هم برای بررسی نوشته پس از اتمام کار، در نظر بگیرید.

تمرین یادداشت‌ برداری

در آزمون تافل، قبل از پاسخ دادن به سؤالات یا صحبت در مورد آن‌ها، فقط یک بار فرصت گوش دادن به هر کلیپ صوتی را دارید. با در نظر گرفتن این موضوع، باید هنگام پخش کلیپ یادداشت برداری کنید تا به خود یادآوری کنید که چه چیزی گفته شده است. اما تعداد کمی از مردم می‌توانند پا به پای گفتار بنویسند، بنابراین سعی زیادی لازم است تا به این مرحله دست پیدا کنید. اما شما می‌توانید تنها با یادداشت کلمات کلیدی این خلا را پر کنید.

انجام آزمون‌های آزمایشی

این مورد آنقدر مهم است که نمی‌توانم آنطور که باید به آن تأکید کنم. سعی کنید هر یک یا دو هفته یک بار، به‌طور منظم، زمانی را برای تکمیل یک آزمون آزمایشی کامل اختصاص دهید. این کار کمک می‌کند تا با کل تجربه آزمون آشنا شوید، و همچنین به خودتان فرصتی می‌دهید تا تکنیک و مهارت خود را تقویت کنید.

اگر سعی کنید هر از چندگاهی از خود یک آزمون آزمایشی بگیرید آنقدر برای روز آزمون اصلی آماده شده‌اید که بدون هیچ اضطراب و نگرانی در آزمون شرکت کرده و از پس تمام بخش‌های امتحان برخواهید آمد.

یک بازی از آن بسازید

آماده‎سازی آزمون نباید همیشه همراه با نظم، تمرکز و فشار باشد. هر زمان توانستید کار را کمی سبک کرده و آن را با کمی تفریح انجام دهید!

نکته‌ای که در مورد تبدیل یادگیری به بازی وجود دارد این است که آن را به یاد ماندنی‌تر کرده و تأثیر بیشتری نسبت به خواندن چیزی در یک راهنمای مطالعه از خود به‌جای خواهد گذاشت.

برای چیزهایی مانند یادگیری واژگان، سعی کنید کلمات را کدگذاری کنید. برای تمرین صحبت کردن، سعی کنید شعر یک آهنگ را حفظ و صدای خودتان ضبط کنید. و درکل هر کاری که مطالعه شما را سرگرم کننده و خاطره‌انگیز می‌کند انجام دهید!

بهترین روش بـــرای یادگیری و آمـــادگی آزمون تافل

استفاده از صفحه کلید QWERTY

این چیزی است که من هرگز به آن اهمیتی نمی‌دادم تا زمانی که یکی از زبان‌آموزانم به آن را توصیه کرد. صفحه کلید کامپیوتر QWERTY اگر به آن عادت نداشته باشید ممکن است برای شما چالش برانگیز باشد. من از زمانی که تایپ کردن را در بچگی یاد گرفتم، با این صفحه کلید کار کردم و به همین دلیل آن توصیه استفاده از آن را به شاگردانم دست کم گرفته بودم.

اگر در آزمون تافل iBT شرکت می‌کنید، این کار را با یکی از این صفحه کلیدها انجام خواهید داد، بنابراین سعی کنید تا حد امکان با این صفحه کلید تمرین کنید. سعی کنید از همین امروز برنامه‌ریزی کنید و تمام نکاتی را که در این مقاله به شما آموزش دادیم در برنامه خود پیاده کنید تا نتیحه مطلوبی از مطالعه خود بگیرید. برای شما آرزوی موفقیت داریم.

در این مقاله به بررسی روش‌ها و نکاتی که برای مطالعه خودخوان برای آزمون تافل نیاز داریم خواهیم پرداخت. درآن‌ از ازدر صورتی که در روند یادگیری زبان انگلیسی نیاز به مشاوره داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:نکات مربوط به ریدینگ تافل و استراتژی تست زنی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 7 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید