IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ساختار آزمون تافل
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
24 دی 1401

ساختار آزمون تافل و هر آنچه که راجع به نحوه برگزاری آن باید بدانید

مطمئنا طی پروسه‌ی آموزش زبان انگلیسی، با آزمون تافل و اهمیت آن در آینده‌ی هر زبان‌آموز، آشنا شده‌اید. برای اینکه بتوانید در آزمون تافل موفق شوید، باید ساختار آن را بشناسید: ساختار آزمون چگونه است، چه نوع سؤالاتی از شما می‌پرسد، و چگونه می‌توانید در نهایت از این اطلاعات برای کسب نمره بالا در روز آزمون استفاده کنید.

در این راهنما، الگوی تافل را برای کل آزمون و برای هر بخش بررسی می‌کنیم. همچنین نکات کلیدی برای استفاده از الگوی آزمون تافل را به شما ارائه می‌دهیم و ساختار تافل را برای آزمون کاغذی نیز به شما ارائه می‌دهیم.

الگوی کلی آزمون تافل چیست؟

آزمون تافل iBT یک آزمون کامپیوتری چهار ساعته است که دارای چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing است. شما از یک مهارت اصلی برای هر بخش استفاده خواهید کرد (برای مثال در Reading، قسمت‌هایی را می‌خوانید و در Listening به پادکست‌های صوتی گوش می‌دهید)،

تمام بخش‌ها زمان بندی شده‌اند. مثلا 20 دقیقه برای Speaking و 50 دقیقه برای Writing خواهید داشت.

با این حال، بخش‌های Reading و Listening به دلیل سؤالات تجربی متفاوت هستند. مدت زمان بخش Reading بین 60 تا 80 دقیقه است، در حالی که مدت زمان Listening بین 60 تا 90 دقیقه است.

در نهایت، یک استراحت 10 دقیقه‌ای در وسط آزمون، بین بخش‌های Listening و Speaking خواهید داشت. این استراحت اجباری است، یعنی باید آن را انجام دهید. ممکن است در طول آزمون استراحت‌های دیگری داشته باشید، اما نمی‌توانید تایمر را برای این موارد متوقف کنید.

سـاختار آزمون تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

جدول زیر الگوی کلی آزمون تافل، از جمله ترتیب بخش‌ها، مدت زمان هر بخش و تعداد سؤالات هر بخش را نشان می‌دهد:

بخش ترتیب زمان سوالات جزئیات
Reading 1 60-80 دقیقه 36-56 سوال 3 الی 4 متن را خوانده و به سوالات پاسخ می‌دهید
Listening 2 60-90 دقیقه 34-51 سوال به 4 تا 6 پادکست و همچنین 2 تا 3 مکالمه گوش می‌دهید و به سوالات پاسخ می‌دهید
استراحت 3 10 دقیقه
Speaking 4 20 دقیقه 6 تسک به موضوعاتی آشنا، محتوای خاص و دانشگاهی گوش می‌دهید و راجع به آن‌ها بحث می‌کنید
Writing 5 50 دقیقه 2 تسک یک متن و یک مقاله را مقایسه می‌کنید و نظر خود را می‌نویسید
جمعا حدود 4 ساعت

می‌توانید در تمام بخش‌های آزمون یادداشت برداری کنید. مدیر مرکز آزمون به شما کاغذ چرک نویس و مداد می‌دهد تا از آن استفاده کنید. همچنین یک هدست با میکروفون برای گوش دادن به پادکست‌های صوتی و ضبط پاسخ‌های Speaking خود دریافت خواهید کرد.

هر بخش از 30 امتیاز تشکیل شده و امتیاز کلی تافل 120 نمره است. شما حدود 10 روز پس از تاریخ آزمون، نمرات خود را در گزارش نمره رسمی ‌خود به صورت آنلاین دریافت خواهید کرد.

حالا بیایید بخش به بخش الگوی تافل را بررسی کنیم.

ساختار بخش Reading‌ تافل

اولین بخشی که در تافل iBT خواهید داشت، بخش Reading است. همانطور که در بالا ذکر شد، طول این بخش می‌تواند متفاوت باشد. بنابراین اگر هیچ سوال آزمایشی دریافت نکردید، Reading  حدود 60 دقیقه و شامل 36-42 سوال خواهد بود. اگر سؤالات آزمایشی دریافت کنید، 80 دقیقه خواهد بود و شامل 48-56 سؤال است.

وظیفه اصلی شما خواندن متن‌ها و پاسخ به سؤالات مربوط به آنها است. هر متن در بخش reading طولانی است – معمولاً حدود 700 کلمه – و در مجموع سه یا چهار متن خواهید داشت. (اگر چهار متن برای خواندن داشته باشید، یکی از آن‌ها آزمایشی خواهد بود).

بخش‌ها به موضوعات مختلف دانشگاهی، از تاریخ و هنر گرفته تا علم و روانشناسی می‌پردازند. هر قسمت همچنین دارای 12-14 سؤال (یا یک مجموعه سوال) است. شما برای هر قسمت و مجموعه سوال زمان‌بندی ندارید، بنابراین مهم است که زمان خود را عاقلانه مدیریت کنید. (ما در نکته شماره 1 در زیر بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.)

Reading ابتدا در امتیاز خام (یعنی تعداد امتیازهایی که در هر سوال کسب می‌کنید) نمره می‌گیرد و سپس به نمره مقیاس شده از 30 تبدیل می‌شود. امتیاز Reading خوب بسته به جایی که درخواست می‌کنید متفاوت است، اما به طور کلی نمره‌ی بالاتر از 22 را می‌توان خوب در نظر گرفت.

انواع سوالات Reading تافل

سه نوع سوال Reading وجود دارد: چند گزینه‌ای، inserting a sentence  (درج جمله) و read to learn. در زیر به توضیح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

چند گزینه‌ای

اکثر سوالات Reading چند گزینه‌ای استاندارد هستند. این سوالات هر کدام 1 امتیاز خام ارزش دارند و چهار گزینه برای پاسخ به شما ارائه می‌دهند.

درج جمله (inserting a sentence)

هر سوال از این بخش یک امتیاز دارد.  با این سوال شما یک جمله جدید و چهار جای ممکن برای درج آن دریافت می‌کنید. وظیفه شما این است که جمله را در ناحیه‌ای از متن قرار دهید که بیشترین معنا را دارد.

Reading to learn

این شاید یکی از منحصر به فردترین انواع سوالات در تافل باشد. سؤال Reading to Learn از شما می‌خواهد که با کلیک کردن و کشیدن جملات، نکات اصلی متن را در نمودار مرتب کنید.

در هر متن‌ (شما چهار متن دارید) فقط یک سوال Reading to Learn وجود دارد و همیشه در پایان مجموعه سوالات آمده است.

علاوه بر این، این تنها نوع سوال در Reading است که دارای ۲ تا ۳ امتیاز خام است، به این معنی که اگر حتی فقط بخشی از جواب شما صحیح باشد و الباقی غلط، باز هم یک امتیازی دریافت خواهید کرد.

3 نکته برای موفقیت در بخش Reading تافل

در اینجا نکات برتر ما برای امتیاز گرفتن از بخش Reading تافل و درک ساختار آن آورده شده است.

شماره 1: یاد بگیرید زمان خود را مدیریت کنید

بخش reading در مجموع 60 تا 80 دقیقه طول می‌کشد، اما از آنجایی که برای هر قسمت و مجموعه سوال تایمر وجود ندارد، باید مدیریت زمان را تمرین کنید تا در پایان به طور تصادفی وقت کم نیاورید.

در اینجا بهترین راه برای تقسیم زمان خود در بخش reading آمده است:

تسک زمان
خواندن متن حدود 5 دقیقه
پاسخ به یک سوال حدود 1 دقیقه برای هر سوال
کامل کردن یک ست سوال در کل حدود 15 دقیقه
جمعا (خواندن متن و پاسخ به سوالات) حدود 20 دقیقه

برای جمع بندی، در مجموع حدود 20 دقیقه برای هر بخش و مجموعه سوال اختصاص دهید. در حالت ایده‌آل، پنج دقیقه را صرف خواندن متن و 15 دقیقه برای پاسخ دادن به سؤالات مربوط به آن قسمت خواهید کرد (یا حدود یک دقیقه برای هر سؤال). توجه داشته باشید که برخی از سؤالات، مانند سؤال Reading to Learn، کمی ‌بیشتر طول می‌کشد تا تکمیل شود، در حالی که برخی دیگر زمان کمتری خواهند برد.

سعی کنید تا حد امکان به سرعت یک دقیقه‌ای برای هر سوال پایبند باشید. این مانع از صرف زمان زیادی برای یک سوال و عقب افتادن شما می‌شود.

شماره 2: یک استراتژی را پیش از موعد انتخاب کنید

برای اینکه در reading تافل خوب عمل کنید، باید بدانید که چگونه بخش‌های مختلف را حل کنید تا از زمان خود به طور عاقلانه استفاده کنید و به وضوح نکات اصلی متن را درک کنید.

چند راه وجود دارد که می‌توانید به قسمت‌های بخش Reading نزدیک شوید:

 • ابتدا کل متن را بخوانید (توصیه می‌شود)
 • متن را مرور کنید و سپس به سوالات پاسخ دهید
 • به سوالات پاراگراف به پاراگراف پاسخ دهید
 • ابتدا سؤالات را بخوانید (توصیه نمی‌شود)

به طور کلی بهترین روش این است که متن را به طور کامل بخوانید. اگر این استراتژی را انتخاب کردید، بیش از پنج دقیقه برای خواندن هر قسمت صرف نکنید. اما توجه داشته باشید که این روش تنها در صورتی کار می‌کند که به زبان انگلیسی مهارت بالایی داشته باشید.

در نهایت، استراتژی متن خوانی را انتخاب کنید که بهترین کار را برای شما دارد. برای اینکه بفهمید کدام یک را بیشتر دوست دارید، هر یک از چهار استراتژی بالا را با استفاده از تست‌های تمرینی مختلف Reading امتحان کنید. پس از اتمام، آن استراتژی را دنبال کنید که بالاترین امتیاز را به شما می‌دهد.

شماره 3: از سؤالات دشوار بگذرید و بعداً به آنها بازگردید

فرمت Reading شما را ملزم نمی‌کند که قبل از حرکت به سوال بعدی، قبلی را پاسخ دهید، بنابراین با نادیده گرفتن سوالات دشوار از این ویژگی به نفع خود استفاده کنید. به این ترتیب می‌توانید به حرکت ادامه دهید و به سؤالات آزمون پاسخ دهید، حتی اگر گیر کرده باشید. همچنین از صرف زمان زیاد برای یک سوال دشوار اجتناب خواهید کرد.

فقط به یاد داشته باشید که به عقب برگردید و قبل از تمام شدن زمان به هر سوال بی پاسخی پاسخ دهید. حتی اگر مجبور به حدس زدن هستید، بهتر است یک پاسخ تصادفی را انتخاب کنید تا اینکه اصلاً چیزی را انتخاب نکنید زیرا برای پاسخ‌های اشتباه در تافل نمره‌ی منفی وجود ندارد.

ســــــاختار آزمون تافل

ساختار بخش Listening

مانند Reading، Listening نیز از نظر طول و تعداد سوالات به دلیل امکان دریافت سوالات آزمایشی و بدون نمره متفاوت است. این بخش می‌تواند از 60 دقیقه و 34 سوال تا 90 دقیقه و 51 سوال باشد.

بخش listening شما را در مهارت‌های شنیداری در زبان انگلیسی آزمایش می‌کند. در مجموع، چهار تا شش سخنرانی و دو تا سه مکالمه گوش خواهید داد. هر سخنرانی سه تا پنج دقیقه طول می‌کشد و دارای شش سوال است، در حالی که هر مکالمه حدود سه دقیقه طول می‌کشد و با پنج سوال همراه است. هر پادکست صوتی را فقط یک بار خواهید شنید.

 همانطور که به یک پادکست گوش می‌دهید،  تصویری از اسپیکر را روی صفحه می‌بینید. در طول سخنرانی‌ها، ممکن است اصطلاحات یا مفاهیم خاصی که به کار می‌رود را روی مانیتور مشاهده کنید.

ممکن است صدای یک یا چند سخنور را در پادکست‌‌های صوتی بشنوید. همچنین لهجه‌های مختلف انگلیسی را خواهید شنید (اگرچه بیشتر لهجه آمریکای شمالی خواهد بود).

امتیاز Listening شما ابتدا به عنوان مجموع امتیازات خام شما محاسبه می‌شود و سپس به نمره نهایی در مقیاس 0-30 تبدیل می‌شود. نمره خوب Listening بسته به موسساتی که درخواست می‌دهید متفاوت است، اما معمولا نمرات بالاتر از 21 نمره خوبی است.

انواع سوالات بخش listening

سه نوع سوال در Listening وجود دارد: چند گزینه‌ای استاندارد، چندپاسخی و پخش مجدد. در زیر به هر یک از این موارد می‌پردازیم.

چند گزینه‌ای

این تا حد زیادی رایج ترین نوع سؤالی است که در Listening مشاهده می‌کنید. هر سوال دارای 1 امتیاز خام است و دارای چهار گزینه است.

چند پاسخی

این نوع سوال مشابه سوالات چند گزینه‌ای است که در آن چهار پاسخ برای انتخاب خواهید داشت. با این حال، شما می‌توانید بیش از یک پاسخ را انتخاب کنید (که به جای بیضی با کادر مشخص می‌شود).

این سوال به شما می‌گوید که چند پاسخ (معمولاً دو) را انتخاب کنید. برای هر یک از این سوالاتی که به درستی پاسخ دهید، 1 امتیاز خام دریافت می‌کنید. هیچ اعتبار جزئی برای این نوع سوال وجود ندارد، بنابراین برای به دست آوردن نمره باید همه پاسخ‌ها را درست بزنید.

پخش مجدد

این سوالات بخشی از پادکست صوتی را دوباره پخش می‌کنند و سپس یک سوال چند گزینه‌ای در مورد آن قسمت از پادکست از شما می‌پرسند. مانند سؤالات دیگر Listening، این سؤال نیز 1 امتیاز خام دارد.

3 نکته برای موفقیت در listening تافل

در اینجا سه نکته اصلی ما برای استفاده حداکثری از الگوی امتحان تافل در Listening آورده شده است.

شماره 1: هنگام گوش دادن یادداشت بردارید

بخش Listening از شما می‌خواهد به پادکست‌های صوتی گوش دهید و سپس به سؤالات مربوط به آنها پاسخ دهید – اما قسمت سخت این است که فقط یک بار می‌توانید پادکست‌ها را بشنوید (به جز در سؤالات Replay ) و بر خلاف بخش Reading، نمی‌توانید به سؤالات یا پادکست‌های قبلی بپرید یا برگردید.

به همین دلیل است که هنگام گوش دادن یادداشت برداری بسیار مهم است. انجام این کار به شما کمک می‌کند تا موضوعات اصلی پادکست صوتی و اینکه چه کسی چه می‌گوید را پیگیری کنید و به شما امکان می‌دهد راحت‌تر به سؤالات بعدی پاسخ دهید.

 شماره 2: به سوالات بازپخش توجه زیادی داشته باشید

سؤالات بازپخشی از این جهت متفاوت هستند که به شما امکان می‌دهند بخشی از پادکست صوتی را دوباره گوش دهید. چون جواب سوال را می‌توان در آن قسمت خاص از پادکست پیدا کرد، به قسمت پخش شده خیلی دقت کنید.

حتی اگر بیشتر پادکست صوتی را به خاطر می‌آورید یا یادداشت‌های دقیقی را یادداشت می‌کنید، واقعاً به قسمت پخش شده توجه کنید تا هیچ اطلاعات کلیدی را از دست ندهید. پاسخ سوال به طور خاص در این قسمت از پادکست خواهد بود، بنابراین نیازی به مرور یادداشت‌های خود در کل سخنرانی یا گفتگو نیست.

شماره 3: سوالات و پاسخ‌ها را با دقت بخوانید

الگوی بخش Listening به شما این امکان را نمی‌دهد که مانند بخش Reading از سؤالات بگذرید و دوباره به آن‌ها برگردید، بنابراین مطمئن شوید که همه سؤالات را با دقت بخوانید و به گزینه‌ها پاسخ دهید.

اولین گزینه پاسخی را که درست به نظر می‌رسد انتخاب نکنید – برای درک معنای هر پاسخ زمان بگذارید و سپس گزینه‌ای را انتخاب کنید که واضح‌ترین و دقیق‌ترین پاسخ را به سؤال می‌دهد. اگر انتخاب شما درست به نظر می‌رسد اما دقیقاً به سؤال پاسخ نمی‌دهد، احتمالاً اشتباه است!

ساختار آزمون تافل: استراحت

در اواسط آزمون تافل یک استراحت 10 دقیقه‌ای خواهید داشت. همه شرکت کنندگان در آزمون ملزم به انجام این استراحت هستند.

در اینجا اقداماتی وجود دارد که باید در استراحت خود انجام دهید تا به شما در ایجاد انرژی برای بقیه آزمون کمک کند:

 • بلند شوید و راه بروید: در این مرحله، بیش از دو ساعت پشت کامپیوتر نشسته‌اید! بنابراین، بهترین کاری که می‌توانید برای بدن خود انجام دهید این است که به اطراف حرکت کنید و چشمان خود را از صفحه نمایش بردارید. این نه تنها به شما انرژی می‌دهد، بلکه یکنواختی آزمون را نیز از بین می‌برد.
 • از دستشویی استفاده کنید: اگر نیاز به استفاده از دستشویی دارید (یا فکر می‌کنید به زودی ممکن است مجبور شوید)، اکنون بهترین زمان برای این کار است. اگرچه می‌توانید در هر زمانی در طول آزمون به دستشویی بروید، ساعت برای شما متوقف نمی‌شود، بنابراین این کار را در زمان استراحت خود انجام دهید.
 • مقداری آب بنوشید و یک میان وعده بخورید: از آنجایی که نمی‌توانید در اتاق آزمون غذا بخورید یا چیزی بنوشید، این زمان خوبی است که نه تنها در اطراف قدم بزنید، بلکه تشنگی خود را نیز جبران کنید. مقداری آب بنوشید و یک میان وعده سریع (در صورت تمایل) بخورید تا استقامت خود را برای نیمه دوم آزمایش حفظ کنید.
 • نفس بکشید و آرام باشید: آخرین اما مهم‌ترین نکته این است که استرس نگیرید. نگران این نباشید که تافل را چگونه انجام داده‌اید یا در بخش‌های بعدی چگونه عمل خواهید کرد. اگر عصبی هستید، چند لحظه‌ای نفس عمیق بکشید. شما می‌توانید این کار را انجام دهید!

ســـاختار آزمـــون تافل

ساختار speaking تافل

اکنون زمان استفاده از میکروفون است! بخش Speaking تافل کوتاه ترین بخش در تافل است که در مجموع فقط 20 دقیقه طول می‌کشد.

برای این بخش، شش تسک خواهید داشت. دو تسک اول، از شما می‌خواهد که به مدت 45 ثانیه در مورد نظر خود در موضوعات آشنا صحبت کنید. چهار تسک آخر، از شما می‌خواهد که 60 ثانیه در مورد متن‌ها و پادکست‌های صوتی صحبت کنید.

نمره‌گذاری Speaking از بخش‌های Reading و Listening متفاوت است: هر کار در مقیاس خاصی از 0-4 نمره‌گذاری می‌شود. سپس این نمرات جمع شده و در مقیاس 30-0 به نمره نهایی تبدیل می‌شود. در حالی که تعریف نمره Speaking خوب بسته به موسساتی که درخواست می‌دهید متفاوت است، نمره خوب معمولاً هر چیزی بالاتر از 22 در نظر گرفته می‌شود.

انواع سوالات بخش speaking

هر تسک در Speaking متفاوت است، اما می‌توان آنها را به دو نوع اصلی تقسیم کرد: مستقل و یکپارچه.

تسک اسپیکینگ مستقل

تسک اسپیکینگ مستقل بر موضوعات آشنا تمرکز می‌کنند. برای تسک 1 باید یکی از چندین گزینه را انتخاب کنید و برای تسک 2 باید یکی از دو گزینه را انتخاب کنید.

برای هر دو تسک، یک درخواست را می‌خوانید و سپس 15 ثانیه فرصت دارید تا پاسخ خود را آماده کنید. پس از اتمام آن زمان، 45 ثانیه فرصت دارید تا صحبت کنید. همانطور که صحبت می‌کنید، باید نظرات خود را به وضوح و با مثال‌ها و دلایل فراوان پشتیبانی کنید.

در زیر یک نمای کلی از دو وظیفه صحبت کردن مستقل آورده شده است:

تسک 1 تسک 2
موضوع موضوعات آشنا
راهنمایی یکی از چند گزینه را انتخاب کنید دو گزینه را انتخاب کنید
زمان آماده سازی: 15 ثانیه

صحبت: 45 ثانیه

تسک یکپارچه

تسک یکپارچه، یا تسک 3-6، از شما می‌خواهند که مهارت‌های خواندن و شنیدن خود را با مهارت‌های گفتاری خود ترکیب کنید. تسک 3 و 5 بر موقعیت‌های دانشگاهی تمرکز دارند، در حالی که تسک 4 و 6 بر محتوای دروس دانشگاهی تمرکز دارند.

برای تسک 3 و 4، باید یک متن را بخوانید، به یک پادکست صوتی گوش دهید و به سؤالی در مورد قطعه و پادکست صوتی پاسخ دهید. شما 45 تا 50 ثانیه برای خواندن متن، حدود یک دقیقه برای گوش دادن به پادکست، 30 ثانیه برای آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه برای صحبت دارید.

برای تسک 5 و 6، باید به یک پادکست صوتی گوش دهید و سپس به سؤالی در مورد آن پاسخ دهید. پادکست صوتی معمولاً حدود دو دقیقه طول می‌کشد و شما 20 ثانیه برای آماده کردن پاسخ و 60 ثانیه برای صحبت دارید. هیچ متن خواندنی برای تسک 5 و 6 وجود ندارد.

در زیر یک نمای کلی از چهار تسک یکپارچه آورده شده است:

تسک 3 تسک 4 تسک 5 تسک 6
محتوا Reading + Listening Listening
موضوع محتوای ساده محتوای آکادمیک محتوای ساده محتوای آکادمیک
زمان Reading: 45-50 ثانیه
Listening: 60 ثانیه
Preparation: 30 ثانیه
Speaking: 60 ثانیه
Listening: 60-120 ثانیه
Preparation: 20 ثانیه
Speaking: 60 ثانیه

 3 نکته برای موفقیت در بخش speaking‌ تافل

در اینجا سه نکته مهم برای موفقیت در بخش speaking تافل آورده شده است.

شماره 1: از کاغذ چرک نویس خود برای برنامه ریزی آنچه می‌گویید استفاده کنید

از آنجایی که شما فقط یک فرصت برای صحبت دارید، باید سازماندهی خوبی داشته باشید تا امتیاز بالایی کسب کنید. بنابراین، ایده هوشمندانه‌ای است که از کاغذ چرک نویس خود برای برنامه ریزی آنچه می‌گویید استفاده کنید.

با هر تسک 15 تا 30 ثانیه زمان آماده سازی دریافت می‌کنید، بنابراین از این به نفع خود استفاده کنید. بر روی کاغذ چرک نویس خود، دو یا سه نکته اصلی را که می‌خواهید درباره آن بحث کنید بنویسید و در صورت امکان، یک یا دو مثال برای حمایت از آنها بیان کنید.

نیازی نیست خیلی جزئی بنویسید – فقط موضوعات اصلی را که قصد دارید درباره آنها بحث کنید، به طور خلاصه یادداشت کنید. به این ترتیب می‌توانید افکار خود را بهتر سازماندهی کنید و تعداد مکث‌ها را به حداقل برسانید.

شماره 2: از پادکست‌های صوتی یادداشت برداری کنید

برای تسک 3 و 4 باید بخوانید و گوش دهید، در حالی که برای تسک 5 و 6 فقط باید گوش کنید. از آنجایی که شما فقط می‌توانید هر قسمت را بخوانید و به هر پادکست صوتی یک بار گوش دهید، حتماً هم از متن‌ها و هم از پادکست‌های صوتی یادداشت برداری کنید.

هر قسمت از حدود 100 کلمه تشکیل شده است، بنابراین طولانی نیستند و یادداشت برداری نسبتاً آسان است. با این حال، شما فقط 45 تا 50 ثانیه برای خواندن هر یک فرصت خواهید داشت، بنابراین به جای اینکه پس از پایان خواندن، ایده‌های مهم را در حین خواندن یادداشت کنید.

طول پادکست‌های صوتی متفاوت است اما معمولا بین یک تا دو دقیقه طول می‌کشد. با استفاده از نکات یادداشت برداری برای Listening ، نکات اصلی هر پادکست را یادداشت کنید، چه کسی چه می‌گوید و هر پیشنهادی که داده شده یا تصمیم گرفته شده است.

شماره 3: صحبت کنید

الگوی امتحان تافل برای Speaking باعث می‌شود که سایر آزمون دهندگان در اتاق شما احتمالاً همزمان با شما به بخش Speaking بروند. این می‌تواند باعث شود که صدای اتاق از حد معمول بلندتر شود و اطمینان از اینکه به وضوح با میکروفون خود صحبت می‌کنید دشوار است.

در نتیجه، باید جوانب را بسنجید. در میکروفون فریاد نزنید، اما صدای خود را کمی ‌بلند کنید تا از همان صدایی استفاده کنید که هنگام ارائه استفاده می‌کنید. در پایان، اگر ارزیاب‌ها نتوانند آنچه شما می‌گویید را بفهمند، امتیاز از دست خواهید داد!

علاوه بر این، صحبت واضح و با سرعت طبیعی را فراموش نکنید. می‌توانید این مهارت‌ها را از قبل با ضبط کردن خودتان و دیدن اینکه آیا صداها یا کلمات انگلیسی وجود دارد که تلفظ آنها برای شما دشوار است، تمرین کنید.

ساختار آزمون تافـــل و نحوه برگزاری آن

ساختار writing تافل

در نهایت به آخرین بخش تافل می‌رسیم: رایتینگ. برای این بخش، شما باید دو مقاله (یک مقاله یکپارچه و یک مقاله مستقل) در مدت 50 دقیقه بنویسید. 20 دقیقه برای انشا اول و 30 دقیقه برای انشا دوم وقت خواهید داشت.

هر مقاله با استفاده از مقیاس 0-5 نمره گذاری می‌شود. سپس دو نمره مقاله با هم ترکیب شده و به یک نمره Writing از 30 تبدیل می‌شوند. در حالی که یک نمره Writing خوب بسته به جایی که درخواست می‌کنید متفاوت است، امتیازهای بالاتر از 22 نمره خوبی در نظر گرفته می‌شود.

انواع سوالات بخش writing تافل

دو نوع مقاله وجود دارد که باید برای این بخش بنویسید: یکپارچه و مستقل.

مقاله یکپارچه

اولین مقاله یکپارچه است. برای این کار، شما سه دقیقه فرصت خواهید داشت تا یک متن دانشگاهی با حدود 300 کلمه را بخوانید. پس از آن، به یک پادکست صوتی تقریباً دو دقیقه‌ای از یک سخنرانی گوش می‌دهید و سپس مقاله‌ای می‌نویسید که توضیح می‌دهد چگونه سخنرانی و متن از یکدیگر حمایت می‌کنند یا یکدیگر را به چالش می‌کشند.

شما 20 دقیقه فرصت دارید تا پاسخ خود را آماده کرده و بنویسید. در تمام مدت زمانی که می‌نویسید، می‌توانید متن را ببینید. طول مقاله شما باید حدود 150-225 کلمه باشد.

به یاد داشته باشید که نظر خود را برای این کار نمی‌نویسید (البته این کار را برای مقاله‌ی مستقل انجام خواهید داد که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم).

مقاله‌ مستقل

دومین انشا که باید بنویسید مستقل است. بر خلاف مقاله یکپارچه ، شما هیچ متن خواندنی برای خواندن یا پادکست صوتی برای گوش دادن برای این کار نخواهید داشت. تمام چیزی که دریافت خواهید کرد یک اعلان است.

این اعلان روی یک موضوع آشنا تمرکز می‌کند و نظر شما را در مورد آن می‌خواهد. شما می‌توانید در مورد نظر خود بنویسید یا یکی را بسازید. شما 30 دقیقه برای برنامه ریزی و نوشتن یک پاسخ حداقل 300 کلمه‌ای فرصت خواهید داشت.

3 نکته برای موفقیت در بخش writing‌ تافل

در زیر، سه نکته برتر خود را برای موفقیت در بخش writing تافل معرفی می‌کنیم.

شماره 1: خلاصه مقالات خود را ترسیم کنید

شما 20 دقیقه برای مقاله یکپارچه و 30 دقیقه برای مقاله مستقل خواهید داشت، اما از تمام این زمان برای نوشتن استفاده نکنید! در عوض، چند دقیقه ابتدایی هر کار را صرف تشریح مقاله خود کنید: فهرستی از دو یا سه نکته اصلی که می‌خواهید بیان کنید، ایجاد کنید و مثال‌ها یا دلایلی برای حمایت از آنها بیاورید.

با این حال، زمان زیادی را صرف طرح‌ریزی نکنید. توصیه می‌کنیم تا سه دقیقه برای تشریح مقاله یکپارچه و حداکثر پنج دقیقه برای تشریح مقاله مستقل صرف کنید.

شماره 2: از پادکست صوتی یادداشت برداری کنید

برای مقاله‌ی یکپارچه، یک متن دانشگاهی را می‌خوانید و سپس به یک سخنرانی در مورد همان موضوع گوش می‌دهید. با این حال، از آنجایی که هنگام نوشتن پاسخ خود می‌توانید متن را دوباره بخوانید، نیازی به یادداشت برداری از آن نیست. در عوض، فقط روی خواندن متن و یادداشت برداری از پادکست صوتی تمرکز کنید.

شما فقط یک بار می‌توانید پادکست صوتی را بشنوید، بنابراین مطمئن شوید که نکات اصلی را که استاد بیان می‌کند و اینکه چگونه این نکات با آنچه در قسمت خوانده‌اید موافق یا مخالف هستند را دنبال می‌کنید.

شماره 3: سمت ساده‌تر را برای پشتیبانی انتخاب کنید

برای مقاله‌ی مستقل، دقایقی را برای کشف اینکه چگونه از نظر خود حمایت کنید، هدر ندهید. اگر نظر شما برای استدلال بسیار دشوار است، فقط با طرف ساده‌تر همراه شوید.

به عبارت دیگر، اشکالی ندارد که برای این کار نظری بسازید – در مورد اینکه آیا حقیقت را می‌گویید قضاوت نمی‌شوید، بلکه بر اساس اینکه چقدر می‌توانید استدلال بسازید، مورد قضاوت قرار می‌گیرید. بنابراین، اگر دفاع از طرفی که واقعاً با آن موافق هستید بسیار دشوار است، طرف ساده‌تر را انتخاب کنید و در عوض روی یافتن دلایلی برای حمایت از آن طرف تمرکز کنید.

ساختار آزمون تافل کاغذی

ما همه چیزهایی را که باید در مورد ساختار آزمون تافل بدانید را بررسی کرده‌ایم – اما در مورد تافل کاغذی چطور؟ چیزی می‌دانید؟

این نسخه از تافل فقط در مناطقی ارائه می‌شود که آزمون تافل iBT  (یا آزمون مبتنی بر اینترنت) در دسترس نیست. اکثر مردم تافل iBT را می‌گذرانند، اما اگر تافل کاغذی می‌خوانید، مهم است که با الگوی آن آشنا شوید و ببینید که چه تفاوتی با تافل iBT دارد.

در اینجا یک مرور مختصر از الگوی آزمون کاغذی تافل آورده شده است:

بخش ترتیب زمان سوالات
Listening 1 60 دقیقه 34
Reading 2 60 دقیقه 42
Writing 3 50 دقیقه 2 تسک
کل حدود 3 ساعت

همانطور که می‌بینید، اگرچه دو نسخه تافل شباهت‌های زیادی دارند، اما 100 درصد یکسان نیستند. در زیر برخی از تفاوت‌های کلیدی تافل کاغذی با تافل iBT آورده شده است:

 • بخش Speaking ندارد: از آنجایی که نمی‌توانید پاسخ‌های خود را بدون رایانه ضبط کنید، هیچ راه عملی برای ایجاد مجدد بخش Speaking در آزمون کاغذی وجود ندارد.
 • هیچ سؤال آزمایشی ندارد: در تافل iBT، در بخش Reading یا Listening سؤالات بدون نمره خواهید داشت، اما در تافل کاغذی چنین سؤالی دریافت نخواهید کرد. بنابراین، تمام سوالات Reading و Listening که در تافل کاغذی دریافت می‌کنید در نمره نهایی شما به حساب می‌آیند.
 • یک ساعت کامل از تافل iBT کوتاهتر است: بدون بخش Speaking و سوالات تجربی، تافل کاغذی حدود یک ساعت (سه ساعت) کوتاهتر از تافل iBT (چهار ساعت) است.
 • Listening قبل از Reading قرار می‌گیرد: در تافل iBT، Reading اول و Listening در رتبه دوم قرار می‌گیرد، اما این دو بخش موقعیت خود را در تافل کاغذی تغییر می‌دهند.
 • وقفه 10 دقیقه‌ای ندارد (یا اصلاً استراحت): چون تافل کاغذی کوتاه‌تر از تافل iBT است، در وسط آزمون استراحت اجباری وجود ندارد.

خلاصه: ساختار آزمون تافل چه معنایی برای شما دارد؟

ساختار آزمون تافل به طور کلی برای همه شرکت کنندگان در آزمون یکسان است: شما با بخش Reading و Listening شروع می‌کنید، یک استراحت کوتاه 10 دقیقه‌ای دارید و سپس به بخش Speaking و Writing می‌روید.

در نهایت، بهترین راه برای آماده شدن برای ساختار تافل، درک فرمت هر بخش و نوع سوال است. سپس می‌توانید از این اطلاعات برای کمک به نحوه برخورد با سؤالات مختلف، یادداشت برداری مؤثر و پاسخ صحیح سؤالات بیشتر استفاده کنید.

ما 12 نکته در بالا برای برخورد با الگوی تافل برای هر یک از چهار بخش به شما ارائه کردیم. نکته نهایی ما چیست؟ از آزمون‌های رسمی‌ و آزمایشی تافل برای تقویت مهارت‌های تست زنی خود استفاده کنید.

شما می‌توانید یک آزمون TPO را به صورت آنلاین خریداری کنید یا از آزمون‌های تافل در کتاب‌های آمادگی رسمی‌(یعنی The Official Guide to the TOEFL Test and Official TOEFL iBT Tests) استفاده کنید. شرکت در آزمون‌های آزمایشی تافل شما را با ساختار تافل، محدودیت‌های زمانی و انواع سؤالات بهتر آشنا می‌کند.

سخن آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم تا شما را به طور کامل و جامع با ساختار آزمون تافل آشنا کنیم. برای اطلاعات بیشتر یا آمادگی بیشتر و تسلط کامل‌تر در آزمون تافل، می‌توانید در دوره‌های آمادگی برای شرکت در آزمون تافل ایرانمهر ثبت نام کنید و از تجربه‌ی بهترین و حرفه‌ای‌ترین اساتید زبان در این دوره‌ها بهره‌مند شوید.

بیشتر بخوانید:آزمون تافل (TOEFL IBT)

بیشتر بخوانید:معرفی کامل تمام مهارت های آزمون تافل

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید