IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
چگونگی پشت سر گذاشتن آزمون تمرینی تافل موفق
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
16 شهریور 1401

چگونه یک آزمون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟

آیا دوست دارید در آزمون تافل با نمره بالایی قبول شوید؟

احتمالاً قبلاً روی سرعت خواندن خود کار کرده باشید و یا شاید مقالات زیادی نوشته باشید.

زمان انجام یک تمرین نهایی فرا رسیده و این تمرین یک آزمون ماک تافل است.

مشخصات یک آزمون تمرینی تافل استاندارد داشتن بخش‌ها و قوانین و محدودیت‌های مشابه آزمون واقعی تافل است. اگر توان مالی لازم را داشته باشید می‌توانید به صورت آنلاین بسته تمرینی آزمون تافل را از سایت تافل تهیه کنید. تمریناتی که در این بسته‌ها وجود دارد بسیار نزدیک به وضعیت آزمون واقعی تافل است.

اگر هم بخواهید تمرینات بهتر و حرفه‌ای تری را دریافت کنید بایداز سرویس‌های تمرینی همچون ScoreNexus استفاده کنید. این تمرینات عیناً شبیه آزمون تافل است و شما بعد از آزمون می‌توانید نمرات دقیق خود را از مربیان کارکشته تافل دریافت کنید و حتی توصیه‌هایی از آن‌ها در رابطه با بهبود عملکردتان و نحوه برطرف‌سازی اشتباهاتتان خواهید داشت. این یک سرمایه‌گذاری عالی و یک صرفه‌جویی بی‌نظیر در وقت و انرژی شما است.

اما از یک طرف دیگر، هزینه‌هایی که باید بابت کتاب‌های درسی، کلاس‌های آمادگی آزمون و همچنین خود آزمون که باید پشت سر بگذارید بسیار بالا است و اگر شما برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مجبورید در تافل شرکت کنید باید حواستان به جیبتان هم باشد. با این حساب چاره چیست؟

ما راه‌حل خوبی می‌شناسیم و آن هم این است که شما آزمون آزمایشی را خودتان بسازید!

شما می‌توانید تمام بخش‌های آزمون آزمایشی خود را با استفاده از اینترنت فناوری‌های موجود طراحی کرده و استفاده کنید.

دلیل دیگری که شما را مجاب می‌کند آزمون خود را طراحی کنید این است که تنها خودتان آنطور که باید و شاید به نقاط ضعف و قوتتان در زبان انگلیسی واقف هستید پس بنابراین می‌توانید بر بخش‌هایی که بیشتر از همه نیاز به تمرین دارد تمرکز کنید و آن‌ها را تقویت کنید. هرچند آزمونی که خودتان طراحی می‌کنید ممکن است کامل نباشد.

روش ساخت آزمون آزمایشی تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

روش ساخت آزمون آزمایشی تافل

در ابتدا باید به یاد داشته باشید که آزمون تافل چهار بخش دارد: ریدینگ، رایتینگ، لسنینگ و اسپیکینگ. یک آزمون آزمایشی استاندارد باید سؤالاتی را برای هر بخش داشته باشد. علاوه بر این آزمون آزمایشی شما باید برای هر بخش، محدودیت زمانی مشابه آزمون تافل واقعی داشته باشد به این صورت: ریدینگ: 60-80 دقیقه، لسنینگ: 60-90 دقیقه، اسپیکینگ: 20 دقیقه و رایتینگ: 50 دقیقه.

توجه داشته باشید که زمان درنظر گرفته شده برای بخش‌های ریدینگ و لسنینگ به تعداد سؤالات موجود در این بخش‌ها بستگی دارد. در آزمون تافل واقعی، محدودیت زمانی برای هر بخش آزمون قابل مشاهده است.

دانلود نمونه سؤالات رایگان از وب سایت رسمی آزمون تافل، در مورد نوع سؤالات احتمالی در آزمون رسمی به شما ایده‌ خواهد داد.

اکنون زمان آن رسیده که در مورد هر بخش از آزمون به صورت جداگانه صحبت کرده و تصمیم بگیریم چگونه آزمون آزمایشی خود را بسازیم.

  1. بخش ریدینگ/ خواندن

ریدینگ اولین بخشی است که در آزمون با آن مواجه می‌شوید. شما با 3 الی 4 متن که هر کدام از 6-8 پاراگراف تشکیل شده‌اند روبرو خواهید شد و به دنبال آن یک مجموعه 14 سوالی برای هر متن خواهید داشت. پرسش‌های مطرح شده بر درک شما از متن، ایده‌های آن، واژگان و معنای ضمنی آن تمرکز دارد. زمانی که شما باید برای خواندن و پاسخ به سؤالات هر متن اختصاص دهید حدود 20 دقیقه خواهد بود.

جست‌وجوی متون استاندارد برای تمرین

این برای آزمون آزمایشی ما چه معنایی دارد؟ قبل از هر چیزی، شما باید به دنبال چند متن ریدینگ باشید! بخش‌هایی از کتاب‌های درسی، مقالات علمی و حتی کارهای علمی گزینه‌های استانداردی هستند. بهترین جایی که می‌توانید دنبال چنین متونی باشید Google Scholar است، که براساس کلمات کلیدی که شما ارائه می‌کنید، کارهای آکادمیک را در اینترنت جستجو می‌کند و شما را به مقالات واقعی پیوند می‌دهد.

مثالاً، عبارت «عشق چیست» را در گوگل اسکولار تایپ کنید و نتایج جالب جست و جوی خود را نگاه کنید. شما می‌توانید از چکیده‌های مقالات طولانی و یا از مقدمه خود مقالات استفاده کنید. اما سعی کنید از کلمات کلیدی خیلی سخت یا پیچیده استفاده نکنید. شما به متنی نیاز دارید که به سبک آکادمیک نوشته شده باشد، اما بدون اینکه متخصص آن علم خاص باشید بتوانید آن را درک کنید.

آزمون تافل

طرح سوالات آزمایشی

پس از دستیابی به متن موردنظرتان، اکنون نوبت به سؤالاتی است که باید برای هر متن طرح کنید (14 سؤال برای هر متن). از آنجایی که آزمون تمرینی شما خانگی است، سعی کنید از قالب‌هایی که ساده‌تر هستند (مانند سؤالات چند گزینه‌ای) چشم پوشی کنید و به جای آن سؤالات باز بسازید. پاسخ به سؤالات باز سخت‌تر بوده و زمانی که مشغول آماده‌ شدن برای آزمون اصلی هستید هرچه سؤالات سخت‌تر باشد بهتر است. در ادامه نمونه‌ سؤالاتی را که بر اساس فرمت واقعی تافل است مشاهده می‌کنید:

Choose a sentence in the text and identify its purpose in the paragraph it is a part of.

یک جمله را در متن انتخاب کنید و هدف آن را در پاراگرافی که بخشی از آن است مشخص کنید.

Pick a word that is unfamiliar or barely familiar to you and find its synonym or closest meaning.

کلمه‌ای را انتخاب کنید که برای شما ناآشنا یا به سختی آشنا باشد مترادف یا نزدیک‌ترین معنای آن را بیابید.

  • Pick a paragraph from the middle of the passage and summarize it in one sentence.

یک پاراگراف را از وسط متن انتخاب کنید و در یک جمله خلاصه کنید.

۱۱ سوال مشابه دیگر بسازید و پس از آن یک بخش آزمایشی ریدینگ خواهید داشت. از آنجایی که سوالات طرح شده شما باز هستند، باید به صورت تشریحی به آن‌ها پاسخ دهید. این یک تمرین عالی برای مهارت رایتینگ شما محسوب می‌شود!

توجه داشته باشید که مزیت بزرگی که برای شما در ارتباط با طراحی سؤالات وجود دارد این است که می توانید آنها را به همان اندازه که می‌خواهید سخت و چالش برانگیز طراحی کنید. می‎توانید روی مواردی که در بخش ریدینگ سنجیده می‌شود به‌طور کامل کار کنید، مواردی مانند: درک پاراگراف و واژگان، خلاصه کردن اطلاعات و استنباط معنا.

  1. بخش لسنینگ/ گوش دادن

در آزمون تافل بخش گوش دادن شامل گوش دادن به مجموعه‌ای از مکالمات، بحث‌ها و سخنرانی‌ها است که هر کدام چندین سؤال را دنبال می‌کنند. معمولاً بخش لسنینگ به شش قسمت شنیداری تقسیم می‌شود که بیشتر آنها سخنرانی‌ها و گفتگوهای آکادمیک هستند.

سخنرانی‌های آکادمیک در بر دارنده 6 سوال هستند، اما دیالوگ‌ها فقط 5 سوال دارند. شما فقط یکبار فرصت گوش دادن به لسنینگ ضبط شده را خواهید داشت. کاری که باید بکنید این است که به ترتیب به سوالات پاسخ دهید (بدون جست و خیز یا بازگشت به عقب). در حین گوش دادن شما اجازه خواهید داشت از چیزهایی که می‌شنوید نکته‌برداری کنید.

از آنجایی که در آزمون خانگی خود، نمی‌توانید تنظیمات دقیق آزمون تافل را اعمال کنید، بهتر است روی مهارت لسنینگ تمرکز کرده و یاد بگیرید چطور یادداشت برداری مفید انجام دهید. این واقعا بهترین تمرین برای بخش لسنینگ است.

جست‌وجوی نمونه‌های شنیداری دیالوگ

برای لسنینگ‌های دیالوگ مانند که غیررسمی‌تر هستند، می‌توانید در YouTube به جستجو بپردازید یا گزیده‌هایی از برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌ها را تماشا کنید (به‌ویژه آنهایی که در محوطه دانشگاه اتفاق می‌افتند).

چگونه یک آزمــون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟

جستو‌جوی نمونه‌های شنیداری آکادمیک

برای این گزینه هم باید سراغ بهترین دوستمان اینترنت برویم. در اینترنت می‌توانید به انواع سخنرانی‌های آنلاین و دوره‌های کامل در هر موضوعی دسترسی داشته باشید. یکی از موارد مورد توجه بسیاری از زبان‌آموزان، مجموعه سخنرانی‌های رایگان دانشگاه استنفورد در iTunes است. سخنرانی‌هایی را انتخاب کنید که مورد علاقه‌تان است و در عین حال شما را به چالش می‌کشد.  

سعی کنید نه فقط در مورد رشته خودتان بلکه در تمامی موضوعات دیگر لسنینگ گوش دهید زیرا در آزمون تافل ممکن است هر موضوعی به شما داده شود؛ علوم فیزیکی، علوم اجتماعی، هنر و علوم زیستی و یا سایر رشته‎های دیگر.

ساخت نمونه سؤال

نمونه‌هایی از سؤالات آزمون تافل در بخش لسنینگ را مشاهده کنید:

Define a main idea or topic of the recording you heard.

ایده یا موضوع اصلی فایلی را که شنیدید تعریف کنید.

State a fact that is directly mentioned.

واقعیتی را بیان کنید که مستقیماً ذکر شده است.

Identify the reason the conversation is happening.

دلیل انجام این مکالمه را مشخص کنید.

Answer “why” or “how” questions relating to the conversation or lecture.

به سؤالات «چرا» یا «چگونه» مربوط به مکالمه یا سخنرانی پاسخ دهید.

Tell what can be implied by the talk or the dialogue. (e.g. What happens next? What is the likely outcome?)

سخنرانی یا گفت‌وگو بر چه چیزی دلالت دارد. (به‌عنوان مثال، بعد چه اتفاقی می‌افتد؟ نتیجه احتمالی چیست؟)

Tell what can be inferred (understood) from the talk or the dialogue. (This is usually not stated directly in the audio, but can be understood from the emotion or tone of voice—so focus on those too).

چه چیزهایی می‌توان از سخنرانی یا گفتگو استنباط و درک کرد. (این مستقیماً بیان نمی‌شود، اما می‌توان آن را از احساسات یا لحن صدا فهمید، بنابراین باید روی این موارد نیز تمرکز کنید).

سؤالات “inference”و “imply”جزء سخت‌ترین سؤالات هستند. در آزمون، گزینه “listening again” برای این‌گونه سؤالات فعال است، به این معنی که یک بار دیگر می‌توانید به بخش کوچکی از فایل صوتی گوش دهید.

گوش دادن دشوار است! زمانی که سخنرانی‎ها و مطالب صوتی زیادی برای تمرین دارید، سعی کنید روی معنای سخنرانی‌ها، چگونگی استفاده از واژگان و احساسات سخنرانان تمرکز کنید. همیشه سعی کنید نتایج احتمالی لسنینگی را که می‌شنوید در ذهن خود تصور کنید. از تخیل خود استفاده کرده و یادداشت برداری کنید.

سعی کنید در تمرینات خود به لهجه خاصی محدود نشوید و گوش خود را به تمام لهجه‌های انگلیسی عادت دهید. از سال 2013، آزمون تافل شامل چند سخنرانی و مکالمه با سخنرانانی از بریتانیا، نیوزلند یا استرالیا است. این لهجه‌ها نیز انگلیسی استاندارد هستند، اما باید روی این لهجه‌ها تمرین کنید و بتوانید آن‌ها را براحتی متوجه شوید.

3- بخش اسپیکینگ/ صحبت کردن

در سال 2007 بخش اسپیکینگ به آزمون تافل اضافه شد. مهارت اسپیکینگ به خودی خود برای زبان‌آموزان انگلیسی به‌اندازه کافی سخت است، اما تافل آن را سخت‌تر نیز می‌کند چون در تافل شما به جای یک آدم باید با یک میکروفون صحبت کنیدتنها 45 ثانیه برای اراسل پاسخ وقت دارید.

اما نباید نگران این موضوع باشید! با تمرینی که برای تقویت اسپیکینگ خود انجام می‌دهید براحتی می‌توانید خود را برای آزمون آماده کنید.

انواع سؤالات اسپیکینگ تافل

در بخش اسپیکینگ تافل دو نوع سؤال وجود دارد: Independent speaking و Integrated speaking. نوع اول که به معنای صحبت مستقل است در مورد یک موضوع عمومی بوده که بر اساس آن از شما خواسته می‌شود نظر خود را نسبت به آن موضوع ابراز کرده یا در مورد آن به بحث بپردازید. و در نوع دوم که به معنای صحبت یکپارچه است، باید ابتدا یک متن کوتاه را خوانده و بعد در پاسخ گفتاری خود به آن اشاره کنید.

از آنجایی که به نقاط ضعف آگاهید، می‌دانید پاسخ به کدام یک از این سؤالات برای شما دشوارتر است. آیا پاسخ به سؤالاتی در مورد یک موضوع تصادفی دشوارتر است؟ یا بحث در مورد یک متنی که هم‌اکنون مطالعه کرده‌اید؟

ساخت نمونه سوالات

برای قسمت اسپیکینگ مستقل، چندین موضوع عمومی را که دوست دارید در مورد آنها صحبت کنید، یادداشت کنید. موضوعات جنرالی مانند، تعطیلات مدرسه، مزایای پوشیدن لباس‌های هوشمند برای مصاحبه، تفاوت‌های بین داشتن گربه و سگ به عنوان حیوان خانگی و غیره. این سؤالات در هر موضوعی ممکن است مطرح شود.

و برای اسپیکینگ یکپارچه، یک متن یا سخنرانی آکادمیک را انتخاب کنید (می‌توانید یکی از متون بخش ریدینگ را انتخاب کنید.) به موضوعاتی فکر کنید که می‌توانید بر اساس متن روی آن‌ها بحث کنید. آیا با گوینده مخالف هستید؟ آیا ایده‌های جایگزینی دارید؟ آیا دوست دارید در مورد مطالب بیشتر توضیح دهید؟

هنگامی که موضوعات اسپیکینگ خود را انتخاب کردید، در طول آزمون تمرینی خود در لیستی که از این موضوعات آماده کرده‌اید، به طور تصادفی یکی را انتخاب کرده و ر مورد آن شروع به صحبت کنید!

زمان آماده‌سازی باید 15-30 ثانیه و زمان پاسخ باید 45-60 ثانیه باشد.

تندتر صحبت کردن در موقعیت‌های استرس زا طبیعی است، بنابراین اگر شما هم به این مشکل را دارید باید سعی کنید بر خود مسلط شده و کنترل خود را از دست ندهید. پس از آنکه صدای خود را ضبط کردید، سعی کنید به اشتباهاتی که انجام داده‌اید دقت کنید. این کار را بارها و بارها برای هر سؤال تکرار کنید تا فایده‌ای را که باید در این تمرین دریافت کنید.

4-  بخش رایتینگ/ نوشتن

این بخش برای بسیاری از زبان‌آموزان ترسناک است، زیرا به تمام مهارت‌های انگلیسی شما به یکباره نیاز دارد. یک موضوع برای نوشتن به شما داده می‌شود و بر اساس آن شما باید مجموعه‌ای سیستماتیک از پاراگراف‌های استاندارد را برای موضوع موردنظر بنویسید.

بخش رایتینگ آزمون تافل دو بخش دارد: بخش رایتینگ مستقل و بخش رایتینگ یکپارچه. برای رایتینگ مستقل شما باید با تکیه بر تجربه و دانش خود در مورد یک موضوع خاص یک مقاله بنویسید. اما در رایتینگ یکپارچه اطلاعاتی در اختیار شما قرار می‌گیرد که متنی در مورد آن نوشته و در مورد آن موضوع به بحث بپردازید.

چگونه یک آزمون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟

ساخت نمونه سوالات رایتینگ تافل

اولین گام انتخاب چند موضوع برای نوشتن است. برای بخش نوشتن یکپارچه، متون آکادمیک یا گزیده‌ سخنرانی‎ها شروع خوبی به حساب می‌آیند. دو موضوع را انتخاب کنید، یکی برای رایتینگ مستقل و دیگری برای رایتینگ یکپارچه. سعی کنید نوشتن هر دو را در 50 دقیقه به پایان برسانید.

مقالاتی را برای تمرین انتخاب کنید که دارای ساختار جمله بهتر، واژگان واضح‌تر و دستور زبان بهتری باشند. در بخش رایتنگ آزمون تافل گرامر بسیار اهمیت دارد. بنابراین، بخش بزرگی از تمرین بخش رایتینگ، مطالعه گرامر است.

ویرایش رایتینگ توسط یک فرد انگلیسی زبان

از یک فرد انگلیسی‌زبان بخواهید رایتینگ شما را ویرایش کند. این کار به شما ایده‌های خوبی برای نوشتن به شما می‌دهد. اگر شخصاً کسی را نمی‌شناسید، سایت Lang-8 را امتحان کنید. در این سایت، افراد انگلیسی زبان نوشته‌های شما را تصحیح می‌کنند.

اگر در نوشته خود اشتباهات زیادی را انجام داده باشید، نباید نگران شوید. اکنون که در مرحله آمادگی برای آزمون هستید کشف اشتباهاتی احتمالی بسیار به سود شما است به شرط آنکه از آن‌ها درس بگیرید.

اکنون که تمام بخش‌های آزمون آزمایشی تافل خود را تنظیم کرده‌اید، زمان آن فرا رسیده که همه آنها را برای یک آزمون آزمایشی کامل کنار هم قرار دهید! سعی کنید تا جایی که برایتان مقدور است، محیط آزمون واقعی تافل را برای آزمون آزمایشی خود شبیه‌سازی کنید. به این معنی که تمام بخش‌های آزمون را به ترتیب صحیح انجام دهید، از محدودیت‌های زمانی پیروی کنید و در وسط آزمون 10 دقیقه استراحت کنید.

فراموش نکنید که تمام مدتی که مشغول ایجاد آزمون تمرینی تافل خود بوده‌اید، انگلیسی شما تقویت شده است که به افزایش امتیاز شما در آزمون اصلی منجر می‌شود. بنابراین پس از آنکه تمامی این مراحل را پشت سر گذاشتید، آمادگی بسیار خوبی در خود احساس خواهید کرد.

چگونه یک آزمون تمرینی تافـــل موفق را پشت سر بگذاریم؟

سخن پایانی

در صورتی که در روند آزمون تافل خود به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید