IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
9 منبع برای تمرین لسنینگ تافل
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
20 شهریور 1401

9 منبع عالی برای تمرین لسنینگ تافل

چگونه برای بخش لیسنینگ تافل خود را آماده می‌کنید؟

شما باید خیلی زود و حداقل چند ماه قبل از آزمون تافل دست به‌کار شوید. حتی بهتر است زودتر شروع کنید زیرا کار ری واژگان جدید و درک مطالب زمان زیادی از شما می‌گیرد.

اما اگر مقداری دیر شروع کردید، نباید بترسید! هنوز هم می‌توان از فرصت باقی‌مانده عاقلانه استفاده کرد.

Listening ، دومین بخش آزمون تافل بوده که بلافاصله بعد از بخش ریدینگ باید روی آن تمرکز کنید. لسنینگ آزمون تافل شامل فایل‌های صوتی کوتاه و بلند ​​از جمله سخنرانی‌ها، گفت‌وگوهای آکادمیک و مکالمات و دیالوگ‌های روزمره است.

این بخش معمولاً از 60 تا 90 دقیقه به طول می‌انجامد و 34 تا 51 سوال را در بر می‌گیرد. این بخش از آزمون بسیار فشرده بوده و برای بسیاری از داوطلبان سخت‌ترین بخش آزمون به حساب می‌آید.

مهارت لسنینگ می‌تواند بسیار چالش‌برانگیز باشد: برای آنکه بتوانیم به درک بهتری از گفتار انگلیسی برسیم باید به لحن و سرعت گفت‌وگوها و مکالمات عادت کنیم. در آزمون تافل حتی ممکن است با زبان عامیانه در لسنینگ‌ها مواجه شد.

همچنین باید توجه داشته باشید که اکثر فایل‌های صوتی فقط یک‌بار قابل پخش هستند. یعنی دواطلب نمی‌تواند برای بار دوم به این فایل‌های پخش شده گوش دهد.

برای آنکه بتوانیم در بخش لیسنینگ تافل به موفقیت خوبی دست پیدا کنیم باید دایره لغات خوبی داشته باشیم. 

9 منبع عالی برای تمرین لسنینگ تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

اما نکته‌ مثبتی که در مورد لسنینک وجود دارد این است که تمرین لسنینگ می‌تواند بسیار مفرح و سرگرم‌کننده باشد. به این معنی که قرار نیست تمام فایل‌هایی که برای تمرین لسنینگ گوش می‌دهید سخنرنی‌های جدی یا آکادمیک باشد، و پس بنابراین نباید استرس داشته باشید. شما می‌توانید تمرینات لسنینگ تافل را در حین انجام فعالیت‌های روزانه و حتی میان تفریحات و سرگرمی‌تان بگنجانید!

در این مقاله، چند منبع لسنینگ عالی را بررسی خواهیم کرد که می‌توانید برای آماده‎سازی آزمون تافل اصلی از آن‌ها بهره ببرید.

اما پیش از آنکه سر اصل مطلب برویم، نیاز است روی مهارت‌های اساسی تمرکز کنیم.

چه مهارت‌هایی را باید برای لسنینگ تافل تقویت کنیم؟

قبل از هر چیزی، ضروری است که بدانید برای آمادگی بخش Listening تافل باید روی چه مهارت‌هایی کار کنید. این مهارت‌های ضروری به این شرح هستند:

  • درک موضوعات مورد بحث.
  • تسلط بر واژگان و عبارات
  • توانایی درک معنای کلی گفت‌وگوها و مکالمات
  • درک لهجه‌های مختلف زبان انگلیسی (آمریکایی، بریتانیایی، استرالیایی، نیوزلندی).
  • مهارت یادداشت برداری مؤثر (این مهارت بسیار ضروری است زیرا تنها یکبار هر فایل Listening پخش می‌شود.)

مهارت های شنیداری و فهم مکالمات انگلیسی

چگونگی آماده شدن برای تمرین لیسنینگ تافل

قبل از شروع تمرین لسنینگ، باید تا حدی در مورد نحوه برگزاری بخش لسنینگ آزمون تافل مطالعه کنید. برای اینکه در این آزمون به موفقیت برسید باید به فرمت خاص لسنینگ و یا سایر بخش‌های آزمون به‌طور کامل مسلط شوید.

تا حد ممکن سعی کنید از سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای آکادمیک برای مطالعه انواع سوالاتی که در تافل پرسیده می شود استفاده کنید.

علاوه‌بر این، باید روی گسترش واژگان خود، خصوصاً آن دسته از واژگانی که در مورد زندگی دانشگاهی است، باید تمرکز کرده و دانش زبانی‌تان را در این حوزه تست کنید.

فراموش نکنید که تمرکز آزمون تافل بر سخنرانی‌‌ها، گفت‌وگوهای سیاسی یا علمی و بحث‌های رسمی است. درنتیجه، بهترین شیوه تمرین لسنینگ، گوش دادن به سخنرانی‌ها و پادکست‌ها است.

زمانی که روش تمرین لیسنینگ تافل را فرا گرفتید، می‌توانید به شیوه‌های سرگرم‌کننده‌ای به تمرین آن بپردازید.

اگرچه می‌توان از منابع مختلفی همچون فیلم‌های زبان انصلی انگلیسی، گوش دادن به آهنگ‌های انگلیسی و امثال این فعالیت‌ها برای بهبود مهارت‌های لسنینگ خود بهره برد اما این به تنهایی کافی نبوده و برای بهبود عملکرد خود در آزمون تافل حتماً لازم است که اطلاعات کافی در مورد نحوه پاسخ‌دهی به سؤالات آزمون تافل بدست بیاورید. اما به این معنی نیست که مطالعه خود را در قالبی رسمی و خشک ببرید.

برای مثال یکی از راه‌های مفرح تمرین لسنینگ استفاده از رادیو است. در رادیو برنامه‌های انگلیسی مختلفی وجود دارد که به موضوعات متنوع و سرگرم‌کننده‌ای می‌پردازند و از این طریق می‌توان گستره موضوعات شنیداری خود را وسعت داد. یکی از مزایای بسیار مهم رادیو این است که در کشورها و نقاط مختلف زمین می‌توان به آن دسترسی داشت و برنامه‌هایی که در ایستگاه‌های مختلف پخش می‌شود، لهجه‌های متنوع زبان انگلیسی را به ما می‌شناساند.

اگر تمایلی به گوش دادن به برنامه‌های صوتی و یا رادیو نداشتهباشید، شاید بتوانید از منبعی سرگرم‌کننده‌تر مانند ویدیوها استفاده کنید. ویدیوها به علت ارائه تصاویر جذاب می‌توانند روند یادگیری را از یکنواختی در آورده و از این طریق می‌توانید به گونه‌ای سرگرم‌کننده به سخنرانی‌ها و صحبت‌های رسمی گوش دهید. در ادامه منابع خوبی برای تقویت لسنینگ شما معرفی خواهیم کرد:

ExamEnglish TOEFL Listening

در این صفحه می‌توانید نمونه تمرین‌های زیادی را در اختیار داشته باشید (علاوه بر تمرینات وب‌سایت رسمی ETS). این راهنما ، ایده‌های خوبی از نحوه انجام بخش لیسنینگ تافل در اختیار شما قرار می‌دهد. انجام این تمرینات از این لحاظ مهم است که شما یاد می‌گیرید که در حین تمرین برای تقویت مهارت شنیداری خود باید روی چه چیزهایی تمرکز کنید. برای مثال، شاید شما نیاز داشته باشید روی مهارت درک لسنینگ و یا مهارت یادداشت برداری کارآمد کار کنید.

9 منبــع عالی برای تمرین لسنینگ تافل

دوره‌های آنلاین OpenCulture

این برنامه دربردارنده گنجینه عظیمی از دوره‌های آنلاین، سخنرانی‌ها و گفتگوها است. برخی از برنامه‌های موجود ویدیویی بوده اما اغلبشان صوتی هستند.  داوطلبان می‌توانند از میان انبوهی از موضوعات، موضوع دلخواه خود را انتخاب کرده و به سخنرانی‌های متنوع در حوزه‌های مورد علاقه خود گوش دهند. این سخنرانی‌ها از دانشگاه‌های معتبر مانند هاروارد، UC برکلی، MIT و سایر دانشگاه‌های مهم گرد‌آوری شده است. شنیدن محتوای این سایت همانند حضور بر کلاس‌های واقعی درس است و این سخنرانی‌ها که توسط افراد واقعی ارائه شده است، شما را برای آزمون تافل آماده می‌کند.

Stanford on iTunes

برای کسانی که تمایل به جست‌وجو در تعداد زیادی سایت و پیوند ندارند، استفاده از این دوره‌ها که توسط دانشگاه استنفورد آماده شده است گزینه‌ای بسیار عالی به حساب می‌آید. این دوره، مجموعه‌ای از سخنرانی‌های اساتید برتر دانشگاه استنفورد بوده که به صورت رایگان در دسترس داوطلبان قرار دارد و به‌طور مرتب به‌روز رسانی می‌َشود.

ManyThings.org

تقریباً تمام دانشجویان در هر سطحی که باشند قصد شرکت در آزمون تافل را در سر می‌پرورانند. اغلب این داوطلبان در مهارت لسنینگ خود عملکرد بسیار ضعیفی دارند. این سایت کلیپ‌های متنوع و متعددی در موضوعات مختلف به همراه متنشان در اختیار شما قرار می‌دهد. با استفاده از متن موجود، شما می‎توانید به کلی صوتی گوش دهید و نیز می‌توانید بدون رجوع به متن پادکست، درک خود را از موضوع مورد بحث فایل لسنینگ بسنجید. این فایل‌های صوتی برای زبان‌آموزان سطح متوسط و پایین‌تر در زبان انگلیسی گزینه‌ای بسیار عالی است.

iHeartRadio

این وب‌سایت تعداد زیادی ایستگاه رادیویی را به مخاطبان خود معرفی می‌کند که از آن میان می‌توانید دست به انتخاب زده و به صورت آنلاین به ایستگاه مورد نظر خود گوش دهید. براساس علایق خود می‌توانید یک پادکست یا یک برنامه رادیویی را در ژانرهای مختلفی همچون کمدی، ورزش، اخبار، گفتگو انتخاب کنید. ایستگاه‌های رادیویی عمدتاً متعلق به کشور ایالات متحده آمریکا هستند و به همین جهت برای تمرین انگلیسی آمریکایی و درک زبان عامیانه بسیار مفید واقع می‌شوند.

منبع عالی برای تمرین لسنینگ تافل

BBC World Service

این سایت برای تقویت لسنینگ شما منبعی بسیار غنی است. بر خلاف برنامه‌های تلویزیونی بی بی سی که تنها  در دسترس کسانی قرار می‌گیرد که IP انگلستان را داشته باشند، رادیو بی بی سی را می‌توان در سراسر دنیا دنبال کرد. این ایستگاه عمومی و یا بهتر بگوییم جهانی، از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بوده و موضوعاتی که در آن ارائه می‌شود بیشتر در مورد بحث‌های روز جهانی است. برای کسانی که به لهجه بریتیش علاقمند هستند، این ایستگاه رادیویی می‌تواند منبعی عالی برای تقویت لسنینگ باشد هرچند که تمام داطلبان باید به تمام لهجه‌ها تسلط نسبی داشته باشند.

BBC Radio 4

اگر شما دوست داشته باشید که هنگام گوش دادن به منابع صوتی همزمان بتوانید سرگرم هم بشوید، پیشنهاد ما BBC Radio 4 است که در آن می‌توانید به برنامه‌های درام، کمدی و آموزشی متنوعی دسترسی داشته باشید. پرداختن به هر یک از این پادکست‌ها به شما کمک می‌کند که درک کلی خود را در موضوعات مختلف بالا ببرید و همچنین در گسترش دایره لغات شما در هر یک از موضوعات موجود، بسیار کمک می‌کند. اگر سعی کنید عبارات و واژگان جدیدی را که در هر اپیزود می‌شنوید یادداشت کنید، درک شما از موضوع مورد بحث کامل خواهد شد.

TED Talks

مجموعه سخنرانی‌هایی در موضوعات مختلف در این سایت ارائه می‌شود. موضوعاتی که می‌تواند بسیار شگفت‌انگیز و یا حتی عجیب‌وغریب هم باشد. این سخنرانی‌ها توسط متخصصان حوزه‌های مختلف در سراسر دنیا هم به صورت صوتی و هم به صورت ویدیویی ارائه می‎شود. این سخنرانی‌ها یکی دیگر از منابع غنی تقویت لسنینگ آزمون تافل به حساب می‌آیند. بسته به وقت و حوصله‌ای که دارید، می‌توانید بحث‌های کوتاه‌ یا بحث‌های طولانی این مجموعه را انتخاب کنید. TED Talks سخنرانی‌هایی جدی و علمی هستند که در یک محیط غیر آکادمیک ارائه می‌شوند.

حال که با این منابع گران‌بها برای تقویت لیسنینگ تافل خود آشنا شدید، می‌توانید هم خود را سرگرم کنید و هم برای بخش شنیداری آزمون آماده شوید. زمان را از دست ندهید و همین امروز مطالعه خود را شروع کنید و فراموش نکنید یک شبه نمی‌توان به یک مهارت عالی در زمینه لسنینگ تافل دست پیدا کرد. اگر به صورت پیوسته و روزانه سعی کنید از این منابعی که در این مقاله معرفی شد، استفاده کنید، مدتی بعد خود از پیشرفتتان شگفت زده خواهید شد به‌شرط آنکه اصول و استانداردهای تقویت این مهارت مهم را نیز رعایت کنید؛ واژگان جدید را حفظ کنید، متمرکز باشید و صبور باشید و به گوش دادن ادامه دهید.

9 منبــع عالی برای تمــرین لسنینگ تافل

سخن پایانی

در این مقاله تعدادی منبع درجه یک را برای تقویت مهارت شنیداری آزمون آیلتس معرفی کردیم. در صورتی که در روند آزمون تافل خود به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:چگونه یک آزمون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید