IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
اهمـــیت استفاده از علائم نگارشی در WRITING آیلتس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
23 مهر 1402

اهمیت استفاده از علائم نگارشی در WRITING آیلتس

رعایت کردن و استفاده از علائم نگارشی در WRITING آیلتس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که بسیاری از افراد توجه چندانی به این موضوع ندارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا مشکلات زیادی را در این آزمون تجربه کنند. زمانی که شما قصد شرکت در آزمون رایتینگ آیلتس را دارید باید به نکات جزئی و ریزی دقت داشته باشید و تنها با تسلط به مواردی از جمله گرامر زبان انگلیسی و کلماتی که در این زبان مورداستفاده قرار می‌گیرند نمی‌توانید امتیاز کامل را در این آزمون دریافت کنید.

به همین علت نیز ما در این بخش از آموزش زبان انگلیسی قصد داریم کمی بیشتر درباره رعایت‌کردن این علائم نگارشی صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

اهمیت استفاده از علائم نگارشی در WRITING آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

اهمیت استفاده از علائم نگارشی در آزمون رایتینگ آیلتس

به طور کلی می‌توان گفت که علائم نگارشی در WRITING آیلتس می‌توانند نوشته ما را از حالت بی صدا خارج کرده و به آن صدا بدهند. با استفاده از مواردی همچون کاما، نقطه، علامت تعجب یا علامت سوال شما می‌توانید در جملات خود مکث، توقف، تاکید یا سوال ایجاد کنید و به این ترتیب باعث شوید تا شخصی که متن شما را مطالعه می‌کند بیشتر با متن شما درگیر شود که این موضوع نیز می‌تواند به طور مستقیم روی امتیاز و نمره‌ای که شما در آزمون رایتینگ آیلتس دریافت می‌کنید تاثیرگذار باشد.

یک ممتحن زمانی که متن شما را در این آزمون مطالعه می‌کند معمولا به دنبال این است که ببیند شما چقدر خوب می‌توانید احساسات و حالت مختلف را در جملات خود ایجاد کرده و نتایج بهتری را ایجاد کنید. افرادی که به طور کامل به علائم نگارشی آشنا هستند و می‌توانند از این علائم به بهترین شکل ممکن استفاده کنند معمولا نمره بالاتری را در آزمون رایتینگ دریافت می‌کنند؛ درحالی که افراد دیگر ممکن است در موارد دیگر مسلط‌تر باشند. به همین علت نیز شما باید حتما سعی کنید قواعدی که در این زمینه وجود دارند را رعایت کنید.

ایجاد دوره در متن

یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره علائم نگارشی در WRITING آیلتس بدانید ایجاد دوره‌های زمانی در متن است که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی متن شما داشته باشد. در انگلیسی بریتانیایی این دوره به‌عنوان ایست کامل نیز شناخته می‌شود که هدف اصلی آن این است که به پایان یک جمله کمک کند. در حالی که بیشتر علائم نگارشی دیگری که در زبان انگلیسی رسمی وجود دارند تنها یک مکث ساده را در جمله نشان می‌دهند یا روی یک جمله تاکید می‌کنند، نقطه می‌تواند یک جمله را کامل کند.

دقت داشته باشید که در نگارش دانشگاهی و آکادمیک از نقطه برای نشان دادن علامت اختصاری نیز استفاده می‌شود. در متن‌های علمی رایج‌ترین شکل اختصاری برای et al. به شمار می‌آید. در ادامه برخی از علامت‌های اختصاری که در آنها از یک نقطه استفاده شده است را آورده‌ایم:

–         etc. : و غیره

–         n.b. مخفف nota bene

–         cf. مخفف conferre

–         ibid. مخفف ibidem

برای آن دسته از افرادی که به خاطر سپردن و استفاده از چنین کلمات اختصاری سخت است می‌توانند از Trinka استفاده کنند که به شما در استفاده صحیح از دوره‌ها یا پریودها کمک می‌کند.

اهمیت استفاده از علائم نگارشی در زبان انگلیسی

کاربردهای استفاده از کاما در جملات انگلیسی

یکی از مهم‌ترین علائم نگارشی در WRITING آیلتس علامت کاما است که امروزه بسیاری از افراد با کاربردهای مهم آن آشنایی ندارند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا نتوانند به شکل درستی از این علامت نگارشی در جملات خود استفاده کنند. شاید برای شما جالب باشد که بدانید کاما یکی از علائم نگارشی است که بیشترین استفاده نادرست و اشتباه را در زبان انگلیسی دارد و شاید دلیل اصلی آن نیز کاربردهای فنی زیاد کاما باشد.

به طور کلی شما می‌توانید از کاما برای جدا کردن جملات فرعی از جملات اصلی استفاده کنید. سه کارکرد اصلی کاما در نوشته‌های آکادمیک شامل موارد زیر می‌شود:

جدا کردن عبارات قید یا مقدمه از بند اصلی

این یکی از استفاده رایج از کاما در نوشتار آکادمیک و دانشگاهی است که برای ایجاد یک خط استدلال بر عبارات انتقالی و قیدی مورداستفاده قرار می‌گیرد. از جمله نمونه‌ها و مثال‌های آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

However, the…

با این حال، …

Therefore, researchers argue…

بنابراین، محققان معتقدند…

As a result, participants…

در نتیجه، شرکت‌کنندگان…

After this occurred, the…

پس از وقوع این اتفاق، ….

بیشتر بخوانید :شرایط لازم برای آیلتس و موارد مجاز و غیرمجاز روز آزمون

بیشتر بخوانید :برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

جداسازی بندهای وابسته از بند اصلی

این کاربرد مهم کاما نیز در نوشتارهای پیچیده دانشگاهی رایج است، جایی که مفاهیم خاص اغلب به جزئیات یا اطلاعات اضافی نیاز دارند. هدف از چنین ویرگول‌هایی این است که به وضوح اطلاعات ضروری را که بخشی از بند اصلی هستند و اطلاعات غیرضروری که اطلاعات اضافی ارائه می‌دهند را برای خواننده جدا کنند. دقت داشته باشید که جمله فرعی می‌تواند در وسط جمله باشد که قبل و بعد از آن کاما آمده باشد. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

I hope it’s only a matter of time before, in the same spirit, we reimagine zoos.

امیدوارم که مسئله فقط مسئله زمان باشد، با همان روحیه، باغ وحش‌ها را دوباره تصویر کنیم.

This issue is, as described previously, central to this work.

این موضوع، همانطور که قبلا توضیح داده شد، محور اصلی این کار است.

The book, claimed Smith, was found in an attic.

کتاب، طبق ادعای اسمیت، در اتاق زیر شیروانی پیدا شد.

 

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که جمله فرعی را می‌توان در ابتدا یا انتهای جمله نیز قرارداد که در این شرایط شما تنها به یک کاما نیاز دارید. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

In the same spirit, I hope it’s only a matter of time before we reimagine zoos.

با همان روحیه، امیدوارم که مسئله فقط زمان باشد که باغ وحش‌ها را دوباره تصور کنیم.

This issue is central to this work, as described previously.

همانطور که قبلا توضیح داده شد، این موضوع محور اصلی این کار است.

The book was found in an attic, claimed Smith.

اسمیت ادعا کرد، کتاب در یک اتاق زیر شیروانی پیدا شده است.

اهمیت استفاده از علائم نگارشی

جدا کردن لیستی از آیتم‌ها

این کاربرد شاید رایج‌ترین کاربرد استفاده از کاما باشد. با این حال در مورد چیزی که به‌عنوان کاما آکسفورد یا کاما سریالی شناخته می‌شود بحث وجود دارد. در انگلیسی آمریکایی استفاده از کاما سریالی ضروری است و این در حالی است که در انگلیسی بریتانیایی این کاما تنها زمانی موردنیاز است که در لیست ما وضوح بین آیتم‌ها موردنیاز باشد. به همین علت نیز استفاده از کاما آکسفورد می‌تواند به بهبود وضوح لیست ما کمک کند.

مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

The organization has recently expanded into China, Brazil, India, and Russia.

این سازمان اخیرا در چین، برزیل، هند و روسیه گسترش یافته است.

The application can be downloaded to PCs, smartphones, tablets, and iPods.

این برنامه را می‌توان در کامپیوترهای شخصی، تلفن‌های هوشمند، تبلت‌ها و آی پد دانلود کرد.

The mice demonstrated higher fecundity, improved appetite, and increased activity.

موش‌ها باروری بالاتر، بهبود اشتها و افزایش فعالیت را نشان دادند.

کوتیشن یکی از مهم‌ترین علائم نگارشی در WRITING آیلتس

از دیگر علائم نگارشی در WRITING آیلتس که باید حتما با آن آشنا شده و اطلاعات کاملی را درباره آن به دست بیاورید می‌توان به کوتیشن اشاره کرد. یکی از کاربردهای مهم کوتیشن در زبان انگلیسی زمانی است که شما قصد دارید در گفتار و نقل قول از کتاب‌ها از آن استفاده کنید که این موضوع در میان نویسندگان بسیار رایج است. مثلا گاهی اوقات ممکن است شما از نقل قول شخص دیگری استفاده کنید تا بگویید که با یک موضوع مخالفر بوده یا با آن موافق نیستید.

متاسفانه یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که در استفاده از این علامت نگارشی در زبان انگلیسی وجود دارد این است که در این زبان بیش از اندازه از کوتیشن استفاده می‌شود و در بسیاری از موارد واقعا نیازی نیست که از کوتیشن استفاده کنید. همین موضوع نیز باعث ایجاد سردرگمی در افراد می‌شود و باعث می‌شود تا نتوانند به‌درستی از این علامت نگارشی استفاده کنند. پس زمانی که شما قصد دارید به‌درستی از علائم نگارشی که در زبان انگلیسی وجود دارند استفاده کنید حتما باید به نحوه استفاده از کوتیشن نیز دقت داشته باشید.

بیشتر بخوانید :ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

کاربردهای خط تیره در رایتینگ آیلتس

دقیقا مانند علامت کوتیشن علامت خط تیره نیز یکی از  علائم نگارشی در WRITING آیلتس به شمار می‌آید که بسیار رایج است و حتی توسط افراد بومی نیز مورداستفاده نادرست قرار می‌گیرد. معمولا اهمیت استفاده از این علامت نگارشی نیز دست کم گرفته می‌شود؛ ولی نباید فراموش کنید که این علامت نگارشی می‌تواند کل معنای یک جمله را تغییر دهد.

برای این‌که به شکل بهتری اهمیت آن را درک کنید دو عبارت ‘twenty-four hour shifts و twenty four-hour shifts را در نظر بگیرید. در عبارت اول شما احتمالا شیفت‌های 24 ساعته را در نظر می‌گیرید؛ ولی در حالت دوم شما درباره 20 شیفت چهارساعته صحبت می‌کنید. در ادامه یک مثال دیگر را نیز برای شما آورده‌ایم که به درک هرچه بیشتر و بهتر این موضوع کمک شایانی می‌کند:

Caution! Man eating crocodiles.

احتیاط کنید! مردی در حال خوردن کروکودیل است.

Caution! Man-eating crocodiles.

احتیاط کنید! کروکودیل‌های انسان‌خوار

همانطور که مشاهده می‌کنید استفاده از یک خط تیره ساده می‌تواند تا حد زیادی روی معنی جمله‌ای که شما در حال نوشتن آن هستید تاثیرگذار باشد و باعث شود که معنی جمله به طور کلی تغییر پیدا کند.

علائم نگارشی در WRITING آیلتس

نکاتی در خصوص اهمیت استفاده از علائم نگارشی در زبان انگلیسی

زمانی که قصد دارید از علائم نگارشی در WRITING آیلتس استفاده کنید باید به یک نکته بسیار مهم دقت داشته باشید و آن این است که دو نفر ممکن است یک جمله را به روش‌های مختلفی علامت‌گذاری کنند و همین عامل نیز باعث شود تا دو جمله از نظر معنی کاملا با یکدیگر متفاوت باشند. برای این‌که به شکل بهتری اهمیت علامت‌گذاری در زبان انگلیسی را در بیاموزید جمله A woman without her man is nothing. (یک زن بدون مردش هیچ چیز است) را در نظر بگیرید.

علامت‌گذاری این جمله با اشکال مختلف می‌تواند معانی متعددی را به این جمله بدهد و معنی آن را به طور کامل تغییر دهد که توجه داشتن به این موضوع در زمان استفاده از علامت‌های نگارشی در زبان انگلیسی به شما کمک می‌کند تا به موفقیت‌های بزرگ‌تری در آزمون آیلتس دست پیدا کنید. زمانی که این جمله را به مردان می‌دهید معمولا آنها جمله را تغییر ندادند یا این‌که تنها یک کاما را به شکل A woman, without her man, is nothing به ان اضافه کردند که همین معنی را می‌دهد که یک زن بدون مردش هیچ چیز نیست.

حال زمانی که همین جمله را به گروهی از زنان دادند تا آنها این جمله را علامت‌گذاری کنند نتیجه بسیار جالب بود: A woman: without her, man is nothing (زن: مردش بدون او هیچ چیز است) همانطور که مشاهده می‌کنید معنی جمله به طور کلی تغییر پیدا کرد و در واقع گویی در این جمله معنی کلمه زن را در مقابل آن نوشته است. همین مثال ساده به شما نشان می‌دهد که نحوه استفاده از علائم نگارشی چقدر اهمیت دارد و شما تا چه اندازه باید به این موضوع دقت و توجه داشته باشید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره علائم نگارشی در WRITING آیلتس پاسخ دهیم.

چرا باید به‌درستی از علائم نگارشی در زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

استفاده درست از علائم نگارشی در آزمون آیلتس تا حد زیادی مهم است؛ چراکه یک یا چند علامت نگارشی می‌توانند به‌راحتی روی معنی جمله شما تاثیرگذار باشند و از طرف دیگر استفاده از این علامت‌ها می‌تواند به شما کمک کند تا به جملات خود احساس را منتقل کنید.

مهم‌ترین علائم نگارشی در زبان انگلیسی کدام علائم هستند؟

از جمله مهم‌ترین علائم نگارشی در WRITING آیلتس می‌توان به مواردی همچون نقطه، کاما، علامت سوال، علامت تعجب، خط تیره، کوتیشن و … اشاره کرد.

سخن پایانی

علائم نگارشی در WRITING آیلتس از اهمیت زیادی برخوردار هستند و به همین علت نیز شما باید توجه ویژه‌ای به استفاده درست از آنها داشته باشید. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از دوره های آموزشی ایرانمهر نیز استفاده کنید. شرکت در کلاس‌های برگزار شده توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر هزینه چندانی برای شما نخواهد داشت و کیفیت این کلاس‌ها نیز بسیار بالاست.

بیشتر بخوانید :نکاتی برای نوشتن مقاله رایتینگ آیلتس (Writing IELTS)

بیشتر بخوانید :5 راه آسان برای غلبه بر رایتینگ تسک 1 آیلتس

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 6 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. kimia
  24 مهر 1402
  پاسخ دادن

  درود بر شما کلاس های مجموعه بصورت مختلط هست ؟ من بخوام تهرانپارس ثبت نام کنم شعبه دارین ؟

  • ایرانمهر
   24 مهر 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر تمامی کلاسها بصورت غیر مختلط برگزار میشود , بله در تهرانپارس شعبه داریم و نیز شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند .

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید