IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ساخـــتار آزمون آیلتس چگونه است؟
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
22 دی 1401

ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

آموزش زبان انگلیسی می‌تواند یکی از مفرح‌ترین، پرهیجان‌ترین و جذاب‌ترین کارهایی باشد که در زندگی انجام می‌دهید. شما طی این پروسه با آزمون آیلتس هم آشنا می‌شوید و ممکن است برای شرکت در آن و استفاده از مدرک معتبر آن مشتاق شوید. پس خوب است که راجع به ساختار آزمون آیلتس و نحوه آمادگی برای شرکت در آن، اطلاعاتی به دست بیاورید. ما در این مقاله، راجع به آن‌ها صحبت خواهیم کرد.

ساختار آزمون آیلتس

دو نوع آیلتس وجود دارد: آکادمیک و عمومی. آیلتس آکادمیک را می‌توان به صورت فیزیکی یا کامپیوتری شرکت کرد، و اکنون می‌توان آن را به صورت آنلاین از خانه یا مکان خصوصی دیگری که اتصال اینترنتی پایدار دارد، اجرا کرد.

برای آزمون آکادمیک و عمومی، شما در آزمون‌های Listening و Speaking یکسان شرکت می‌کنید، اما Reading و Writing متفاوت است. بخش‌های Listening، Reading و Writing تمام آزمون‌های آیلتس در یک روز بدون وقفه بین آن‌ها تکمیل می‌شوند.

با این حال، آزمون Speaking ممکن است تا یک هفته قبل یا بعد از آزمون‌های دیگر برنامه ریزی شود. اگر برای آیلتس آنلاین وقت رزرو کرده باشید، آزمون Speaking شما معمولاً قبل از سایر آزمون‌های شما برگزار می‌شود. زمان کل آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

ساختار آزمون آیلتـــس چگونه است؟

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

بخش‌های مختلف آزمون آیلتس

بخش listening (30 دقیقه)

شما به چهار صدای ضبط شده از بومیان انگلیسی زبان گوش می‌دهید و سپس پاسخ‌های خود را به یک سری سوالات می‌نویسید.

 • صدای 1 – مکالمه بین دو نفر که در یک زمینه اجتماعی روزمره اتفاق میفتد.
 • صدای 2 – یک مونولوگ در یک زمینه اجتماعی روزمره، به عنوان مثال. سخنرانی در مورد امکانات محلی
 • صدای 3 – مکالمه بین حداکثر چهار نفر در زمینه آموزشی، به عنوان مثال. یک استاد دانشگاه و یک دانشجو در حال بحث در مورد یک تکلیف.
 • صدای 4 – یک مونولوگ در مورد یک موضوع دانشگاهی، به عنوان مثال. یک سخنرانی دانشگاهی

ارزیابان به دنبال شواهدی مبنی بر توانایی شما در درک ایده‌های اصلی و اطلاعات واقعی دقیق، نظرات و نگرش‌های سخنرانان، هدف بیان و شواهدی مبنی بر توانایی شما در توسعه ایده‌ها خواهند بود.

تقویت مهارت های خواندن و تفسیر متون انگلیسی

بخش reading آکادمیک (60 دقیقه)

بخش Reading شامل 40 سوال است که برای آزمایش طیف گسترده‌ای از مهارت‌های خواندن و درک مطلب طراحی شده است.

این بخش در واقع شامل سه متن طولانی است که از موضوعات توصیفی و واقعی تا موضوعات گفتمانی و تحلیلی را شامل می‌شود. این‌ها از کتاب‌ها، مجلات و روزنامه‌ها گرفته شده است. آنها برای مخاطبان غیر متخصص انتخاب شده‌اند، اما برای افرادی که وارد دوره‌های دانشگاهی می‌شوند یا به دنبال ثبت نام حرفه‌ای هستند نیز مناسب هستند.

بخش writing آکادمیک (60 دقیقه)

موضوعات این بخش، مورد علاقه‌ی عموم و مناسب برای آزمون دهندگانی است که وارد مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد می‌شوند یا به دنبال ثبت نام حرفه‌ای هستند. این بخش، دو تسک دارد.

تسک 1 – یک نمودار یا جدول به شما ارائه می‌شود و از شما خواسته می‌شود که اطلاعات را با کلمات خود توصیف، خلاصه یا توضیح دهید. ممکن است از شما خواسته شود که داده‌ها را توصیف کنید یا اینکه مراحل یک فرآیند، نحوه عملکرد چیزی یا توصیف یک شی یا رویداد را توضیح دهید.

تسک 2 – از شما خواسته می‌شود که در پاسخ به یک دیدگاه، استدلال یا مشکل، مقاله بنویسید. پاسخ به هر دو تسک باید به سبک رسمی باشد.

بخش speaking (11 تا 14 دقیقه)

بخش اسپیکینگ مهارت شما از انگلیسی گفتاری را ارزیابی می‌کند. هر آزمون توسط دوربین، ضبط می‌شود.

بخش 1 – ممتحن از شما سوالات کلی در مورد خودتان و طیف وسیعی از موضوعات آشنا مانند خانه، خانواده، کار، مطالعات و علایق می‌پرسد. این قسمت بین چهار تا پنج دقیقه طول می‌کشد.

بخش 2 – کارتی به شما داده می‌شود که از شما می‌خواهد در مورد یک موضوع خاص صحبت کنید. قبل از صحبت کردن تا دو دقیقه یک دقیقه فرصت دارید تا آماده شوید. سپس ممتحن یک یا دو سوال در مورد یک موضوع می پرسد.

بخش 3 – سوالات بیشتری در مورد موضوع در قسمت 2 از شما پرسیده می‌شود. اینها به شما فرصت می‌دهد تا در مورد ایده‌ها و موضوعات انتزاعی بیشتری بحث کنید. این بخش از آزمون بین چهار تا پنج دقیقه طول می‌کشد.

ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

آمادگی برای آزمون آیلتس

آمادگی برای آزمون آیلتس شامل درک فرمت آزمون، نحوه نمره‌دهی و سپس برنامه ریزی برای رسیدن به نمره مورد نظر شما است. برای انجام این کار، باید زبان انگلیسی خود را بهبود ببخشید، مهارت‌های لازم برای شرکت در آزمون را تمرین کنید و به یک دوره آمادگی آزمون آِلتس بپیوندید تا پیشرفت خود را قبل از ثبت نام در آزمون بررسی کنید.

چگونه برای آزمون آیلتس آماده شویم

در زیر یک چک لیست سریع برای کمک به آمادگی برای آیلتس وجود دارد:

 1. فرمت آزمون را درک کنید
 2. نحوه‌ی نمره‌دهی را درک کنید
 3. اطراف خود را با زبان انگلیسی احاطه کنید
 4. یک برنامه عملی تهیه کنید
 5. به یک دوره آمادگی بپیوندید
 6. با نمونه سوالات تمرین کنید
 7. مهارت‌های آیلتس خود را کامل کنید
 8. پیشرفت خود را بررسی کنید
 9. ثبت نام در آزمون

چگونه می‌توانم به سرعت برای امتحان آیلتس خود آماده شوم؟

حقیقتاً، پاسخ به این سؤال برای هر فردی که این مقاله را می‌خواند متفاوت خواهد بود، که ارائه یک راه‌حل که به همه کمک می‌کند را برای ما دشوار می‌کند. با این حال، می‌توانیم به شما بگوییم که چگونه برای امتحان خود به درستی آماده شوید!

چرا آمادگی  برای آزمون آیلتس اینقدر دشوار است؟

خیلی ساده، اطلاعات زیادی در دسترس است و زبان آموزان نمی‌دانند به کدام منابع باید اعتماد کنند. اخذ نتیجه‌ی مطلوب در آزمون آیلتس ممکن است ماه‌ها (گاهی اوقات سال‌ها!) طول بکشد، بنابراین فشار زیادی روی زبان‌آموز وجود دارد.

سه چیز اصلی وجود دارد که باید بهبود ببخشید:

 1. سطح عمومی ‌زبان انگلیسی
 2. مهارت‌ها
 3. دانستن نحوه نمره‌دهی در آزمون

سطح عمومی‌ زبان انگلیسی خود را بهبود بخشید

آیلتس در اصل یک آزمون زبان انگلیسی است. بنابراین، هر چه سطح زبان انگلیسی شما بالاتر باشد، نمره شما باید بهتر باشد. اگر سطح زبان انگلیسی شما به اندازه کافی بالا نباشد، صرف مطالعه مهارت‌های آیلتس و انجام تست‌های عملی کافی نخواهد بود.

همانطور که در بالا ذکر شد، این احتمالاً زمان‌برترین بخش آماده سازی شما است. اکثر موسسات انگلیسی حداقل 6 ماه را برای اخذ نمره‌ی صفر تا یک و نیم در آزمون آیلتس، توصیه می‌کنند.

مهارت‌های خود را کامل کنید

آزمون آیلتس چهار بخش دارد: listening، speaking، reading و writing. هر کدام از این بخش‌ها سؤالات مختلفی دارند که هر کدام مهارت خاصی دارند که باید کسب کنید.

به عنوان مثال، دانشجویان دانشگاهی می‌توانند انتظار داشته باشند که یکی از هفت نوع مختلف سوال را در تسک یک Writing ببینند. هر یک از این سوالات به مهارت‌های متفاوتی نیاز دارند.

تست‌های Listening و Reading هر کدام بیش از 10 نوع سوال مختلف دارند. باز هم، همه این سؤالات مستلزم استراتژی و مجموعه‌ای از مهارت‌های متفاوت است.

بیشتر زمان آماده سازی آیلتس شما باید صرف یادگیری این مهارت‌ها شود و زمانی که این مهارت‌ها با سطح بالایی از زبان انگلیسی ترکیب شوند، نمره بالایی کسب می‌کنید.

یادگیری این مهارت‌ها به اندازه یادگیری خود زبان زمان نمی‌برد، اما زمان قابل توجهی را می‌طلبد. اکثر موسسات توصیه می‌کنند 2-3 ماه برای یادگیری این مهارت‌ها وقت بگذارید.

در زیر به چگونگی بهبود این موارد خواهیم پرداخت.

نحوه نمره‌دهی آزمون آیلتس را درک کنید

سریع‌ترین و مؤثرترین راه برای بهبود نمره‌تان این است که دقیقاً بدانید امتحان‌کنندگان چه می‌خواهند و آن را به آنها بدهید. بیشتر آموزه‌های ما بر این اصل استوار است.

با این حال، شما نمی‌توانید این را به سادگی یاد بگیرید و نمره بالایی اخذ کنید. آنها باید با بهبود سطح زبان انگلیسی و مهارت‌های آزمون ترکیب شوند.

در زیر به معیارهای رسمی نمره‌دهی نگاه می‌کنیم تا به ما در درک آنچه که ممتحن می‌خواهد کمک کند.

 1. تصمیم بگیرید که آیا در آزمون عمومی شرکت خواهید کرد یا تخصصی
 2. فرمت تست را درک کنید
 3. اهداف واقع بینانه تعیین کنید

کلمه کلیدی در اینجا واقع بینانه است. بین نمره‌ای که می‌خواهید و نمره‌ای که می‌گیرید تفاوت زیادی وجود دارد.

آمادگی مؤثر به شما کمک می‌کند تا موفق شوید و مطمئن شوید که بهترین امتیاز ممکن را کسب می‌کنید، اما معجزه را تضمین نمی‌کند.

ساختار آزمون آیلتس چــگونه است؟

4. معیارهای نمره‌دهی را درک کنید

آزمون آیلتس 9 نمره‌ای است و هر بخش به صورت جداگانه، 9 نمره دارد. نمره‌ی کل شما با میانگینی از نمرات هر بخش تعیین می‌شود. شاید از خودتان بپرسید که چرا هر بخش به صورت جداگانه، 9 نمره دارد، این برای این است که مهارت کامل شما در هر بخش به صورت مجزا نیز سنجیده شود. این به موسسات، دانشگاه‌ها یا سازمانی که قرار است نمرات آزمون آیلتس خود را به آن‌ها ارائه دهید، در درک توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف شما در زبان انگلیسی، کمک خواهد کرد.

5. انواع مختلف سوال را درک کنید

بیش از 10 نوع سوال مختلف برای Reading و Listening وجود دارد. باز هم، بیش از 10 نوع سوال مختلف در آزمون Writing وجود دارد.

دانستن این موارد به شما مزیت بزرگی می‌دهد زیرا هر یک از آنها رویکرد و استراتژی متفاوتی را می‌طلبد.

6. مهارت‌های خود را کامل کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، رویکردها و استراتژی‌های مختلفی وجود دارد که برای موفقیت در آیلتس به آنها نیاز دارید. به عنوان مثال، آیا می‌دانید چگونه یک مقدمه و نتیجه گیری موثر بنویسید؟ آیا می‌دانید چگونه پاسخ‌های خود را در آزمون اسپیکینگ توسعه دهید؟ آیا می‌دانید چگونه به سرعت اطلاعات تصحیح را در آزمون خواندن پیدا کنید؟

7. دایره لغات خود را بهبود بخشید

واژگان بخش بزرگی از آزمون آیلتس است. این 25 درصد از نمره کل شما در Speaking و Writing را پوشش می‌دهد. همچنین در تست‌های Reading و Listening تاثیر خوبی دارد. پس شما باید یک طرح بهبود واژگان را در اسرع وقت اجرا کنید.

8. هر روز انگلیسی را تمرین کنید

وقتی صحبت از بهبود زبان انگلیسی می‌شود، واقعاً هیچ جایگزینی برای ‌تمرین وجود ندارد.

صدها، اگر نگوییم هزاران روش وجود دارد که می‌توانید هر روز تمرین کنید، و نیازی به انجام تست‌های آیلتس خسته کننده نیست. موفق‌ترین زبان‌آموزان کاری را پیدا کردند که از انجام آن لذت می‌بردند و سپس این کار را به طور منظم انجام دادند. هر چه بیشتر از انگلیسی استفاده کنید. مهارت‌های شما بیشتر بهبود می‌یابد و شانس شما برای کسب نمره مورد نیاز بیشتر می‌شود.

همچنین می‌توانید یادگیری زبان انگلیسی را با رایج‌ترین موضوعات آیلتس ترکیب کنید. برخی موضوعات مانند محیط زیست، آموزش و فناوری بارها و بارها مطرح می‌شوند. خواندن و گوش دادن به این موضوعات رایج یک تکنیک بسیار قدرتمند است که به شما کمک می‌کند تا دایره لغات و ایده‌های خود را بهبود بخشید و در عین حال انگلیسی خود را بهبود بخشید.

9. تمرین تست‌زنی کنید

شما باید آزمون‌‌های تمرینی آیلتس را انجام دهید تا نمره باند فعلی خود را مشخص کنید و با آزمون آشنا شوید. با این حال، دو نکته وجود دارد که قبل از انجام این کارها باید به شما هشدار دهیم.

اولین این است که تست‌های جعلی زیادی وجود دارد. این آزمون‌ها را می‌توان به صورت آنلاین یا در کتابفروشی محلی شما یافت. جایی که ما زندگی می‌کنیم، صدها کتاب در فروشگاه محلی وجود دارد که همگی ادعا می‌کنند تست‌های رسمی ارائه می‌دهند. مشکل این است که آنها اغلب توسط افرادی نوشته می‌شوند که چیزی در مورد آیلتس نمی‌دانند و به سادگی به دنبال کسب چند دلار یا ریال هستند.

تست‌های جعلی می‌تواند بسیار گمراه کننده باشد و اغلب زبان‌آموزان را از درک آزمون واقعی باز می‌دارد.

شما فقط باید از منابع رسمی‌ و معتبر تست کنید. بهترین منابع مقالات گذشته، کتاب‌های Cambridge Past Papers هستند.

دومین نکته‌ای که می‌خواهیم به شما هشدار دهیم این است که اینها را تنها بخشی از آمادگی آیلتس خود قرار ندهید. بسیاری از زبان‌آموزانی که می‌شناسیم در تمام طول روز، هر روز در آزمون‌های تمرینی آیلتس شرکت می‌کنند و بیشتر آنها پیشرفت بسیار کمی ‌دارند. آنها فقط باید به عنوان آزمونی از توانایی فعلی شما استفاده شوند. شما باید بیشتر وقت خود را صرف ارتقای سطح زبان انگلیسی و مهارت‌های آیلتس خود کنید.

اگر تمام هفته را تمرین می‌کنید، فقط باید 1 یا 2 تست تمرینی انجام دهید. به عبارت دیگر، آنها باید بخش بسیار کوچک اما مهمی ‌از آماده سازی شما باشند.

10. صحبت کردن و نوشتن خود را ارزیابی کنید

شما باید یک معلم واجد شرایط برای ارزیابی صحبت کردن و نوشتن خود داشته باشید. آنها می‌توانند سطح فعلی شما را به شما بگویند، اما مهمتر از آن، می‌توانند نقاط ضعف شما را به شما بگویند.

این احتمالاً مهمترین بخش آمادگی آیلتس شما است. اگر نقاط ضعف خود را نمی‌دانید، زمان زیادی را تلف می‌کنید زیرا نمی‌دانید روی چه چیزی تمرکز کنید. برای بهبود باید روی چیزهایی تمرکز کنید که در آنها خوب نیستید.

موثرترین استراتژی برای آمادگی آیلتس این است که نقاط ضعف خود را بیابید، بروید و روی آنها کار کنید و سپس برگردید و کار خود را توسط یک معلم با تجربه آیلتس ارزیابی کنید. سپس آنها می‌توانند به شما بگویند که آیا پیشرفت کرده‌اید یا خیر و به شما توصیه می‌کنند که در مرحله بعد روی چه چیزی تمرکز کنید.

ساختار آزمون آیلتس چگـــونه است؟

چگونه بفهمم که برای آزمون آیلتس آماده هستم؟

صدها هزار زبان‌آموز هر ساله به یک دلیل ساده در آزمون آیلتس مردود می‌شوند: آنها قبل از اینکه برای آن آماده شوند، امتحان دادند!

چند نکته برای روز آزمون

وقتی برای آزمون خود حاضر شدید و آمادگی شما در آزمون آیلتس کامل شد، باید چند نکته‌ی دیگر را برای روز آزمون بدانید تا از اینکه در روز آزمون بهترین کار را انجام می‌دهید و بهترین عملکرد را دارید، اطمینان پیدا کنید.

 1. زود بخوابید. به خواب زیاد نیاز خواهید داشت
 2. یک صبحانه خوب بخورید. بیشتر از حد معمول غذا بخورید تا خسته و گرسنه نشوید. پروتئین و چربی بهتر از کربوهیدرات‌های ساده هستند.
 3. لباس راحت بپوشید. این زمان وقت مناسبی برای استالیست بودن نیست.
 4. همراه داشتن شناسنامه و مدارک ضروری را فراموش نکنید.
 5. مطمئن شوید که می‌دانید مرکز آزمون کجاست و چگونه به آنجا بروید.
 6. زودتر به مرکز آزمون بروید. تمام آمادگی‌های خود را با تاخیر دور نریزید.
 7. اتاق آزمون و دستشویی را پیدا کنید.
 8. مقداری آب و مقداری غذا یا نوشیدنی شیرین همراه داشته باشید.
 9. وحشت نکنید. استرس طبیعی است. از آن انرژی عصبی برای تمرکز استفاده کنید، اما اجازه ندهید که شما را کنترل کند.
 10. در صورت نیاز به کمک، با کارکنان ارتباط بگیرید. آن‌ها آنجا هستند تا به شما کمک کنند.

برنامه عملی و تضمینی

اکنون که می‌دانید چه کاری باید انجام دهید، وقت آن است که یک برنامه مطالعاتی تهیه کنید. هر کس از انجام این کار متفاوت استفاده خواهد کرد. با این حال، در زیر برخی از مواردی است که باید هنگام تنظیم برنامه مطالعه خود در نظر بگیرید:

1. تاریخ آزمون شما:

چند روز/هفته به آزمون باقی مانده است؟  آیا انعطاف پذیر است، یعنی می‌توانید تاریخ را تغییر دهید؟

2. چقدر در روز برای مطالعه وقت دارید؟

باید هدفتان این باشد که بتوانید در آرامش مطالعه کنید و کاملاً روی کاری که انجام می‌دهید تمرکز کنید. آیا در روزهای خاصی مانند شنبه و یکشنبه وقت بیشتری دارید؟

چه تعهدات دیگری دارید؟

آیا تعهداتی وجود دارد که بتوانید تا زمانی که در آزمون آیلتس شرکت نکنید، انجامش را متوقف کنید؟ این کار زمان زیادی را آزاد می‌کند. شما باید در این مورد واقع بین باشید. با خودتان صادق باشید.

3. سطح انگلیسی شما در حال حاضر چقدر است؟

هر چه سطح عمومی ‌زبان انگلیسی شما بالاتر باشد، سریعتر می‌توانید این دوره را به پایان برسانید.

4. سبک یادگیری شما چیست؟

آیا معمولاً می‌توانید همه چیز را بار اول درک کنید یا بارها تمرین و تکرار انجام دهید؟ آیا ترجیح می‌دهید با افراد دیگر مطالعه کنید یا تنها؟

توصیه می‌کنیم یک تقویم بردارید و تمام روزهایی را که می‌خواهید مطالعه کنید، با کارهایی که در بالا باید انجام دهید پر کنید. این به شما کمک می‌کند سازماندهی شده باشید و استرس خود را در مورد آمادگی برای آزمون کاهش دهید. این همچنین به شما ایده می‌دهد که هر روز چقدر باید مطالعه داشته باشید.

می‌توانید این کار را با یک تقویم کاغذی انجام دهید یا از یکی از بسیاری از برنامه‌های آنلاین استفاده کنید. هر چه در حال حاضر سازماندهی بیشتری داشته باشید، آماده سازی شما آسان‌تر خواهد بود.

ساخـــتار آزمون ایلتس چگونه است؟

دوره‌های آمادگی آیلتس

شما احتمالاً فکر می‌کنید، چه چیزی شما را متفاوت می‌کند؟ به طور خلاصه، موفقیت دانش آموز ما موفقیت ماست، بنابراین ما در تلاش هستیم تا بهترین دوره‌ها و خدمات آیلتس را در سطح جهانی ایجاد کنیم. چیزی که ما را در ایرانمهر متمایز می‌کند سیستم منحصر به فرد ما است.

 1. ابتدا به شما کمک می‌کنیم تا دلایل دقیقی که نمره لازم را کسب نمی‌کنید را شناسایی کنید. ما این کار را با مشاهده کار شما و ارائه بازخورد به شما انجام می‌دهیم.
 2. سپس به شما یاد می‌دهیم که چگونه نقاط ضعف را برطرف کرده و به نقاط قوت تبدیل کنید.
 3. سپس آنچه را که آموخته‌اید در عمل به کار می‌گیرید، و ما به ارائه بازخورد شخصی در مورد کارهایی که در حال حاضر به اندازه کافی خوب انجام نمی‌دهید، ادامه می‌دهیم.
 4. تا زمانی که بتوانید همه چیز را به طور مؤثر انجام دهید، به شما کمک می‌کنیم تا مشکلات را اصلاح و برطرف کنید. سپس برای آزمون آماده هستید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های آمادگی آیلتس، لطفا به موسسه زبان ایرانمهر مراجعه کنید یا با مشاورین ما تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید:هر آنچه که لازم است درمورد آزمون آیلتس بدانید

بیشتر بخوانید:برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید