IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
5 راه آسان برای غلبه بر رایتینگ تسک 1 آیلتس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
5 شهریور 1401

5 راه آسان برای غلبه بر رایتینگ تسک 1 آیلتس

بخش اول آزمون رایتینگ آیلتس (Writing Task 1) ممکن است بسیار چالش‌ برانگیز به نظر برسد. حتی شاید زبان‌آموزان فقط با فکر کردن به آن کمی عصبی شوند. به هر حال شما فقط 20 دقیقه فرصت دارید تا رایتینگ اول آزمون آیلتس (درک موضوع، برنامه‌ریزی برای متن و نوشتن آن) را انجام دهید. با این حال اگر بدانید چگونه عاقلانه و خوب از زمان خود استفاده کنید، در نوشتن رایتینگ موفق خواهید بود. شما حتی فرصتی برای تصحیح نوشته خود در پایان خواهید داشت. درست مانند بخش اسپیکینگ آزمون، همه چیز مربوط به آمادگی زبان‌آموز است. در این مقاله، 5 مرحله آسان که می‌توانید بخش رایتینگ اول آزمون را با موفقیت بنویسید، ارائه شده است. موسسه زبان ایرانمهر مجموعه بسیار بزرگی است که آموزش با کیفیت زبان‌های مختلف جهان از جمله انگلیسی، ایتالیایی، فرانسوی، آلمانی، اسپانیایی، ترکی استانبولی و سایر زبان‌ها را ارائه می‌دهد و اساتید حرفه‌ای و مجرب و روش‌های آموزشی استاندارد را در مجموعه خود بکار گرفته است.

5 راه آســـان برای غلبه بر رایتینگ تسک 1 آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

استراتژیک 5 مرحله‌ای برای رایتینگ تسک 1 آیلتس (IELTS Writing Task 1)

در Writing Task 1 آزمون آیلتس باید با اطلاعات ارائه شده در یک نمودار، نمودار میله‌ای یا دایره‌ای، جدول، نمودار مراحل، دنباله‌ای از رویدادها یا تصویری از یک شی که نحوه عملکرد آن را نشان می دهد، متن بنویسید. شما باید حداقل 150 کلمه بنویسید.

مرحله اول : برنامه‌ریزی سریع و خوب

همانطور که شما فقط زمان زیادی دارید، اما شما نمی‌توانید یک برنامه دقیق بنویسید. اما حدس بزنید چه برنامه‌ای؟ اگر نمودار، جدول یا چارتی که به شما داده شده را مطالعه کنید، در واقع می‌توانید از آن به عنوان یک طرح استفاده کنید.

برای مثال در وب سایت آیلتس، جدولی دارید که «تعداد دانش آموزانی که در بریتانیا زندگی می کنند که مدارک آموزشی معلمی زبان انگلیسی را در سال های 2007/8 و 2008/9 دریافت کرده‌اند و نسبت افراد واجد شرایط مرد را نشان می دهد.» جدول تعداد دانش آموزان دختر و پسر برای هر دو سال را به همراه تعداد کل و درصد دانش آموزان پسر نشان می دهد. همچنین نشان می دهد که چند دانش آموز مدرک TEFL و چند دانش‌آموز مدرک UCLES CELTA یا مدارک دیگر را کسب کرده‌اند.

شما نمی‌توانید برای هر سطر یا ستون این جدول یک پاراگراف بنویسید. در نهایت حداقل شش پاراگراف خواهید داشت که نوشتن آن در 20 دقیقه بسیار زیاد است. با این حال می توانید جدول را کمی مطالعه کنید و به این فکر کنید که چگونه می‌توانید اطلاعات را در دو پاراگراف اصلی دسته بندی کنید.

برای مثال ممکن است بخواهید در پاراگراف اول بر روی 2007/8 و در پاراگراف دوم 2008/9 تمرکز کنید. سپس می توانید بقیه اطلاعات را به عنوان جزئیات در هر یک از پاراگراف‌ها تنظیم کنید. از آنجایی که این کار از شما می‌خواهد تا جایی که مرتبط است مقایسه کنید، بهترین رویکرد این است که یک پاراگراف را با تمرکز بر شباهت‌های بین دو سال و یکی بر روی تفاوت‌ها بنویسید. از طرف دیگر، می‌توانید بند اول را در مورد تفاوت بین تعداد مرد و زن در دو سال و بند دوم را در مورد تفاوت بین مدارک تحصیلی بنویسید.

استراتژی برای رایتینگ تسک آیلتس

مرحله دوم : یک مقدمه تاثیر‌گذار بنویسید

تصور کنید که خواننده خلاصه اطلاعات (نمودار، چارت و غیره) را در مقابل خود ندارد. این به شما کمک می کند اطلاعاتی را که درج می کنید مرتبط نگه دارید تا او کاملا متوجه همه چیز شود. می‌توانید یک پاراگراف مقدماتی کاملاً جداگانه بنویسید، اما مطمئن شوید که خیلی طولانی نباشد یا طوری نباشد که برای نوشتن متن خود وقت نداشته باشید.

همچنین ممکن است تصمیم بگیرید که به مقدمه و پاراگراف اول را با هم بیاورید، اما این کار را فقط در Writing Task 1، انجام دهید. مقدمه شما باید یک جمله موضوعی داشته باشد که بقیه نوشته شما را ترسیم کند و به خواننده شما حس جهت دهد. در ادامه نمونه‌ای از جمله موضوعی است که می توانید برای اطلاعات داده شده در بالا استفاده کنید:

»The aim of this report is to summarize data on the qualifications obtained by English language teachers in 2007/2008 as opposed to 2008/2009 while also studying the differences in the numbers of male and female teachers in both years. «

چهار مهارت کلیدی زبان انگلیسی

مرحله سوم : هر ایده اصلی را در یک پاراگراف جداگانه بیان کنید

هر پاراگراف باید یک ایده اصلی داشته باشد. سایر ایده‌های در پاراگراف، ایده‌های حمایتی خواهند بود. با نوشتن یک مقدمه بسیار کلی، مانند مثال بالا، می توانید گزینه‌های خود را در مورد چگونگی ساختار بدنه گزارش باز نگه دارید. برای مثال ممکن است تصمیم بگیرید که شباهت‌های پاراگراف اول و تفاوت‌ها را در پاراگراف دوم دنبال کنید:

»In both 2007/2008 and 2008/2009 the total number of female students exceeds the number of male students by over 75%. Moreover, the TEFL certificate is the qualification preferred by both male and female students, with at least two-thirds choosing TEFL over Cambridge UCLES CELTA and other degrees.

There are also a number of differences between the two years. There is a 2% drop in the number of male students who qualified in 2008/2009 as opposed to 2007/2008, despite the total number of students being slightly higher in the second year. As for the certificates students chose to take, there is an increased preference for Cambridge UCLES CELTA and other degrees for female and male students combined in 2008/2009 as compared to the previous year. «

بسته به زمان باقی مانده و اینکه آیا توانسته‌اید حداقل 150 کلمه بنویسید، ممکن است تصمیم بگیرید که یک پاراگراف پایانی جداگانه بنویسید. همچنین می توانید از آخرین پاراگراف برای نتیجه گیری استفاده کنید. اشکالی ندارد که یک پاراگراف نتیجه گیری جداگانه نداشته باشید، زیرا در این بخش از آزمون رایتینگ، استدلال‌ها را جمع بندی نمی‌کنید یا نظرات شخصی را بیان نمی‌کنید. به خاطر داشته باشید که مثال بالا تنها یکی از راه‌های سازماندهی اطلاعات است. نگاهی دوباره به “پاسخ مدل” ارائه شده در صفحه IELTS به شما امکان می‌دهد دو روش مختلف را که می‌توانید در مورد این اطلاعات بنویسید مقایسه کنید.

استراتژی پنج مرحله ای برای رایتینگ تسک آیلتس

مرحله چهارم : از بیان واضح و مفید استفاده کنید

بیان درصدها : یکی از راه های مفید برای ارائه اعداد استفاده از درصد است. در ادامه برای بیان درصدهایی که ممکن است بخواهید در نوشته خود بگنجانید نگاهی بیندازید:

The smallest/largest percentage of students is currently unemployed.

Out of a total of 11,000 employees, only 15% are qualified.

The number of female drivers rose/dropped to 40% last year.

Their profit decreased/increased by 12%.

20% of the recruits were from rural areas.

The percentage doubled/tripled in the next year.

There were more children than adults (70% and 30% respectively).

  بیان تغییرات : ممکن است بخواهید از کلمات و عبارات دیگری برای بیان تغییرات استفاده کنید. در اینجا چند روش مفید برای ایجاد عبارات در مورد تغییرات وجود دارد.

  فعل + قید (Verb + adverb)

  The number of female employees having formal qualifications…

  rose dramatically.

  increased suddenly.

  decreased sharply.

  dropped steeply.

  fluctuated slightly.

  fell steadily.

   صفت + اسم (Adjective + noun)

   There was a dramatic rise in the number of female employees having formal qualifications.

   بسته به موقعیت، می‌توان گفت:

   There was a

   sudden increase

   sharp decrease

   steep drop

   slight fluctuation

   steady fall

    استفاده از لحن رسمی :

    این ایده خوبی است که سعی کنید لحن غیرشخصی و رسمی داشته باشید و از عبارات ذهنی و غیر رسمی خودداری کنید.

    1. برای انجام این کار، از استفاده از ” I ” به عنوان فاعل جمله خودداری کنید:

    شخصی: I can notice that

    غیر شخصی : It can be noticed that

    1. بعد از عباراتی مانند «it is necessary» یا «it is important» از مصدر (” to “) استفاده کنید:

    It is necessary to instruct all new recruits.

    It is important to organize reports well.

    1. بعد از عباراتی مانند «involve» از شکل جراند یک فعل (حالت «-ing») استفاده کنید:

    This part of the training involves participants working in pairs.

    مرحله پنجم : حتما متن خود را ادیت  و تصیح کنید

    تصحیح متن نوشته شده می‌تواند به شما کمک کند تا با به حداقل رساندن تعداد اشتباهات در نوشتار، امتیاز بیشتری کسب کنید. با این حال به یاد داشته باشید که شما زمان لازم برای بازنویسی کل جملات را ندارید. شما فقط می توانید اصلاحات کوچکی انجام دهید و این را در حین نوشتن به خاطر داشته باشید.  پس از پایان نوشتن، حدود پنج دقیقه را برای تصحیح در نظر بگیرید. اولویت شما این است که کار نوشتن را به پایان برسانید، بنابراین زمان نوشتن را فدای زمان تصحیح نکنید.

    یک قانون خوب این است که هرگز نوشته خود را زود تحویل ندهید. از هر زمانی که برای تصحیح باقی مانده استفاده کنید. در صورت امکان، یک بار برای اشتباهات گرامری و واژگان و سپس یک بار دیگر برای اشتباهات املایی تصحیح کنید. اگر روی دستور زبان و واژگان تمرکز کنید و برعکس، ممکن است متوجه اشتباهات املایی نشوید. به یاد داشته باشید که این یک آزمون زبان است، بنابراین ارزیابان روی دستور زبان، واژگان و املای شما و همچنین توانایی شما در سازماندهی متن شما تمرکز زیادی خواهند داشت.

    در پایان، کار زیادی نمی توانید در مورد سازمان انجام دهید، اما می توانید برخی از اشتباهات کوچک دستوری، املایی یا واژگانی را اصلاح کنید. آیلتس Writing Task 1 ممکن است در ابتدا دشوار به نظر برسد، اما هنگامی که نوشتن را به طرز مؤثری تمرین کنید، همراه با برنامه‌ریزی و تصحیح، دقیقاً می‌دانید که در آزمون چه کاری باید انجام دهید. شاید مهم‌تر از آن، آماده شدن برای این بخش از امتحان به شما کمک کند تا ارائه آمار را به شیوه‌ای منطقی و منسجم (روشن و منسجم) یاد بگیرید.

    راه های آسان برای غلبه بر رایتینگ تسک 1 آیلتس

    سخن پایانی

    در این مقاله تمام اصول و مراحلی که بایستی به هنگام نوشتن Writing Task 1 آزمون آیلتس رعایت کنید، با تمام جزئیات مورد بحث قرار گفت. موسسه زبان ایرانمهر روش‌های استاندارد تدریس زبان و تکنیک‌های آزمون را در فضایی پویا بکار می‌گیرد. همچنین موسسه زبان ایرانمهر مجموعه‌ کاملی از آموزش با کیفیت زبان‌های مختلف شامل ایتالیایی، فرانسه، آلمانی، ترکی استانبولی و سایر زبان‌ها را ارائه می‌دهد.

    بیشتر بخوانید:تقویت رایتینگ – writing

    چقدر این پست برایتان مفید بود؟
    1
    2
    3
    4
    5
    5 از 5 از 2 رای

    نظر خود را با ما در میان بزارید

    لغو پاسخ

    مقالات مرتبط

    برای مشاوره رایگان کلیک کنید