IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم ؟
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
25 دی 1401

برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

با حدود 3.5 میلیون زبان‌آموز  که هر سال در آزمون آیلتس شرکت می‌کنند، می‌توان گفت که این آزمون محبوب‌ترین آزمون زبان انگلیسی برای آموزش عالی و مهاجرت جهانی است. دلیلی برای این وجود دارد: آیلتس توسط هزاران دانشگاه در سراسر جهان، از بریتانیا و ایرلند گرفته تا استرالیا و آمریکا به رسمیت شناخته شده است.

راهنمای ما همه چیزهایی را که در مورد آزمون آیلتس به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی نیاز دارید، از الزامات معمول دانشگاه گرفته تا هزینه‌ها و ساختار امتحان، پوشش می‌دهد.

آزمون آیلتس چیست؟

آیلتس که به طور مشترک توسط شورای بریتانیا، IDP: IELTS استرالیا و کمبریج انگلیس مدیریت می‌شود، به افراد کمک می‌کند تا ثابت کنند که استانداردهای زبان انگلیسی مورد نیاز موسسات آموزش عالی، مقامات مهاجرت، کارفرمایان و سازمان‌های ثبت حرفه‌ای را دارند.

به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی که زبان اولش انگلیسی نیست، باید یکی از دو نوع مختلف آیلتس را امتحان بدهید تا بتوانید مهاجرت کنید: یا آیلتس آکادمیک استاندارد یا آیلتس برای ویزای بریتانیا و مهاجرت (UKVI).

برای گـــرفتن مدرک آیلتس چه کنیم ؟

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

IELTS for UKVI Academic برای دانشجویانی است که برای تحصیل در انگلستان به ویزا نیاز دارند. محتوای آزمون، مشابه آزمون آیلتس آکادمیک معمولی است، اما برای برآوردن شرایط خاص ویزا که توسط دولت بریتانیا تعیین شده است طراحی شده است. اگر مطمئن نیستید که آیا برای تحصیل در انگلستان به ویزا نیاز دارید، راهنماهای لازم در مورد ویزای انگلستان برای دانشجویان بین‌المللی را مطالعه کنید.

اگر اهل کشوری هستید که باعث می‌شود برای تحصیل در انگلستان نیازی به ویزا نداشته باشید، فقط در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید. اگر هم می‌خواهید به کشور دیگری جز انگلستان مهاجرت کنید، باز هم فقط لازم است که در آزمون آیلتس آکادمیک شرکت کنید.

آزمون بین‌المللی آیلتس
مدت زمان آزمون165 دقیقه
تعداد زبان‌آموزانسالانه 3.5 میلیون زبان‌آموز
بازه‌ی نمره0-9
مکان برگزاری آزمونبیش از 1200 مرکز در بیش از 140 کشور برای برگزاری این آزمون وجود دارد
هزینه‌‌ی کل£165
سال برگزاری آزمون1989

آزمون آیلتس چگونه کار می‌کند؟

آزمون آیلتس می‌تواند به صورت کاغذی یا کامپیوتری باشد. این شامل چهار مبحث متمایز است که وقتی با هم جمع شوند، دو ساعت و 45 دقیقه برای تکمیل آنها زمان می‌برد. قالب‌های سؤال از چند گزینه‌ای و کتبی متغیر است. مطمئنا شما در پروسه‌ی آموزش زبان انگلیسی، بهتر و دقیق‌تر از این مقاله با بخش‌های مختلف آن آشنا خواهید شد.

 • listening- به 40 سوال در چهار صدای ضبط شده مختلف از زبان مادری انگلیسی زبانان (با لهجه‌های مختلف) پاسخ خواهید داد. این بخش 30 دقیقه طول می‌کشد.
 • reading – مجدداً به 40 سؤال در مورد یک سری متون با علاقه عمومی ‌که برای مخاطبان غیرمتخصص نوشته شده است پاسخ خواهید داد. این بخش یک ساعت است.
 • writing – شما باید دو بخش نوشتاری را در یک ساعت انجام دهید که یکی از آنها باید حدود 150 کلمه و دیگری 250 کلمه باشد. بخش کوتاه‌تر شامل نوشتن شرحی از یک قطعه اطلاعات بصری (به عنوان مثال یک نمودار یا جدول) است، در حالی که بخش طولانی‌تر پاسخ کتبی به یک استدلال یا موضوع است.
 • Speaking – در بین آزمون‌های اصلی زبان انگلیسی، بخش اسپیکینگ آیلتس یک مصاحبه حضوری با ممتحن است که بین 11 تا 14 دقیقه طول می‌کشد. از شرکت کنندگان در آزمون یک سری سؤالات کلی پرسیده می‌شود و سپس باید در مورد موضوع خاصی صحبت کنند. سپس این مبحث اساس بحث در بخش پایانی امتحان اسپیکینگ را تشکیل می‌دهد. در برخی موارد می‌توانید تا یک هفته قبل یا بعد از بقیه ارزیابی در آزمون گفتاری شرکت کنید.

نتایج آیلتس خود را 13 روز پس از شرکت در آزمون دریافت خواهید کرد.

معیارهای واجد شرایط بودن آیلتس چیست؟

هیچ معیاری برای شرکت در آزمون آیلتس وجود ندارد. هر کسی می‌تواند آن را در هر زمانی، صرف نظر از پیشینه، سن، ملیت و … انجام دهد.

چه نمره‌ای برای قبولی در آزمون آیلتس نیاز دارم؟

این بستگی به موسسه، محل کار، دانشگاه و رشته‌ی تحصیلی شما دارد، اما به طور کلی شما به نمره کلی آیلتس حداقل 6.5 نیاز دارید. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است نمره آیلتس 6.0 را قبول کنند.

برای گرفتن مدرک آیـــلتس چه کنیم؟

اگر برای دوره‌ای درخواست می‌کنید که سطح سواد بالایی را می‌طلبد – برای مثال ادبیات انگلیسی – ممکن است مجبور شوید که نمره آیلتس 7.0 یا 7.5 را کسب کنید.

چه کسی آیلتس را به رسمیت می‌شناسد؟

بیش از 10000 مرکز آموزشی در سراسر جهان آیلتس را به عنوان مدرک اثبات مهارت زبان انگلیسی پذیرفته‌اند. این شامل تقریباً تمام دانشگاه‌های بریتانیا، استرالیا، کانادا و نیوزلند و همچنین بیش از 3000 مؤسسه آمریکایی می‌شود.

به احتمال زیاد، اگر به دنبال تحصیل در یک دوره آموزشی انگلیسی هستید، آیلتس توسط دانشگاه مورد نظر شما پذیرفته خواهد شد. با این حال، همیشه بهتر است قبل از رزرو آزمون، شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه مورد نظر، دوباره بررسی شود.

شما می‌توانید لیستی از سازمان‌هایی که آیلتس را قبول می‌کنند را در وب سایت آزمون مشاهده کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که همانطور که در بالا ذکر شد، در صورت درخواست ویزای انگلستان، باید نسخه آیلتس VI را دریافت کنید. همچنین، نمره آیلتس فقط دو سال پس از شرکت در آزمون معتبر است.

چه زمانی و کجا می‌توانم در آزمون آیلتس شرکت کنم؟

آیلتس در بیش از 1200 مرکز آزمون در بیش از 140 کشور در دسترس است – لطفاً فهرستی از مکان‌های آزمون آیلتس را ببینید. معمولاً هر سال 48 تاریخ ثابت برای آزمون آیلتس وجود دارد که بسته به تقاضای محلی حداکثر چهار آزمون در ماه در آن برگزار می‌شود.

اگر به نتیجه‌ای که می‌خواستید نرسیدید، هیچ محدودیت زمانی برای شرکت مجدد در آزمون وجود ندارد. اما ارزش آن را دارد که کمی‌وقت بگذارید و روی گزینه‌های خود فکر کنید و مطمئن شوید که برای یک دوره دیگر در آیلتس کاملا آماده هستید. برای تکرار امتحان عجله نکنید! بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌های آمادگی آیلتس را برگزار می‌کنند، بنابراین اگر نیاز به ارتقای نمره خود دارید، می‌تواند به فکر ثبت نام در یکی از آن‌ها باشد. همچنین به خاطر داشته باشید که این آزمون رایگان نیست و با توجه به افزایش نرخ ارز در کشور، احتمالا شرکت در این آزمون برای شما هزینه‌بر خواهد بود.

آیلتس آنلاین

در پاسخ به همه گیری ویروس کرونا، شاخص آیلتس به عنوان نسخه آنلاین آزمونی که می‌توانید از خانه انجام دهید، معرفی شده است. امکان شرکت در آزمون آیلتس خانگی یا همان‌ آنلاین، در کشورهایی که مراکز آزمون زبان به دلیل کووید-19 بسته شده‌اند، وجود دارد.

هزینه آیلتس چقدر است؟

هزینه‌های آیلتس به نوع امتحانی که شرکت می‌کنید و ارائه دهنده آزمون بستگی دارد.

اگر در آیلتس برای UKVI  (آکادمیک) شرکت می‌کنید، هزینه استاندارد 200 پوند است.

اگر در آزمون استاندارد آیلتس آکادمیک (بدون نیاز به ویزای انگلستان) شرکت می‌کنید، هزینه آن از ارائه دهنده‌ای به ارائه دهنده دیگر متفاوت است. اما نرخ‌ها به طور معمول به شرح زیر است.

 • 165 پوند در انگلستان
 • 68000 NGN در نیجریه (190 دلار آمریکا)
 • 12100 INR در هند (185 دلار آمریکا)
 • 1960 یوان در چین (310 دلار آمریکا)
 • 223 یورو در آلمان
 • 230 یورو در فرانسه

بـــرای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

چگونه آیلتس 7 بگیریم؟

نمره‌ی 7 در آزمون آیلتس، هدف نهایی اکثر دانشجویان بین‌المللی است. نمره آیلتس 7.0 یا 7.5 مدرکی است که نشان می‌دهد زبان انگلیسی شما به اندازه‌ای خوب است تا به هر دانشگاهی که می‌خواهید بپیوندید.

فقط تعداد بسیار کمی ‌از رشته‌های تحصیلی به نمره بالاتر از 7 در آزمون آیلتس نیاز دارند و این دوره‌ها معمولاً دوره‌های زبان فشرده مانند ادبیات زبان انگلیسی، زبان‌شناسی و حقوق هستند.

در ادامه به شما می‌گوییم که برای کسب نمره 7 آیلتس در هر یک از چهار ماژول آزمون باید چه کاری انجام دهید.

نمره کل آیلتس شما بسته به میانگین نمره در بین هر چهار ماژول، به عنوان 7.0 یا 7.5 طبقه بندی می‌شود.

مهارت های شنیداری و فهم مکالمات انگلیسی

نمره‌ی 7 در بخش listening

 • اگر 30 از 40 سوال موجود را صحیح پاسخ دهید: آیلتس 7
 • اگر 32 از 40 سوال موجود را صحیح پاسخ دهید: آیلتس 7.5
 • مراقب املا و اسپل صحیح کلمات باشید
 • برای هر سوال بیشتر از حداکثر تعداد کلمات مشخص شده ننویسید

نمره‌ی 7 در بخش reading

 • اگر 30 از 40 سوال موجود را صحیح پاسخ دهید: آیلتس 7
 • اگر 33 از 40 سوال موجود را صحیح پاسخ دهید: آیلتس 7.5
 • مراقب املا و اسپل صحیح کلمات باشید
 • برای هر سوال بیشتر از حداکثر تعداد کلمات مشخص شده ننویسید

نمره‌ی 7 در بخش writing

 • به هر دو سوال به طور کامل پاسخ دهید
 • پاراگراف‌ها را با ایده‌ها و استدلال‌های اصلی مطرح کنید و از جملات پشتیبانی استفاده کنید.
 • از واژگان سطح بالاتر استفاده کنید و سینونیم‌ها و مترادف‌های هر کلمه را به کار ببرید.
 • یک نمای کلی با مقایسه‌های دقیق ارائه دهید
 • یک موقعیت واضح را مشخص کنید و به طور مداوم در بخش دوم (پاسخ تشریحی طولانی‌تر) به آن بچسبید.
 • جملات عاری از خطا را تولید کنید

نمره‌ی 7 در بخش speaking

 • در مورد هر موضوعی روان و طولانی صحبت کنید.
 • برای ارتباط ایده‌ها، به طور دقیق از طیف وسیعی از کلمات پیوند دهنده استفاده کنید.
 • از واژگان رایج و اصطلاحی کمتری استفاده کنید (چون این آزمون آکادمیک است).
 • جملات به طور کلی بدون خطا بیان کنید (ولی اگر خطا کردید، دستپاچه نشوید. این امری طبیعیست).
 • کنترل خوبی بر تلفظ و لحن از خود نشان دهید.
برای گرفتن مدرک آیلـــتس چه کنیم؟

سخن آخر

ما در این مقاله تلاش کردیم شما را به طور کلی با آزمون آیلتس آشنا کنیم تا نحوه‌ی گرفتن مدرک این آزمون مهم و بین‌المللی را یاد بگیرید. برای تسلط کامل و یادگیری عمیق می‌توانید به دوره‌های آزمون آیلتس ایرانمهر مراجعه کنیدک ه توسط بهترین و حرفه‌ای ترین اساتید آموزش زبان انگلیسی، ارائه و تدریس می‌شوند.

بیشتر بخوانید:هر آنچه که لازم است درمورد آزمون آیلتس بدانید

بیشتر بخوانید:بهترین منابع آزمون آیلتس برای روش خودخوان (نمره بالای 7)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید