IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
صرف افعال در زبان انگلیسی را برای همیشه یاد بگیرید
امتیاز کاربران: 4.1/5
نویسنده: ایرانمهر
9 دی 1398

صرف افعال در زبان انگلیسی را برای همیشه یاد بگیرید

از صرف افعال انگلیسی می‌ترسید؟ پس حتما این مقاله را بخوانید

آیا وقتی با «صرف افعال انگلیسی» رو‌به‌رو می‌شوید، ترس تمام وجودتان را در بر می‌گیرد و احساس می‌کنید تقریبا هیچ‌چیزی از گرامر بلد نیستید؟

تنها نیستید?

مطمئنا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که صرف افعال به چه دردی می‌خورد؟ در حقیقت صرف افعال روشی بسیار زیبا برای بیان حالت، وجه، زمان و تغییرات موجود در فاعل است.

بسیار خوب، این یعنی چی؟‌

هر بار که شما از یک فعل استفاده می‌کنید، می‌توانید به کمک آن، به اطلاعات مربوط به فاعل دسترسی پیدا کنید و همچنین‌ راجع به  مواردی چون زمانی این عمل انجام شده است و حتی اینکه شخص نسبت به آن عمل چه احساسی دارد نیز صحبت کنید.

یادگیری صرف افعال انگلیسی، نه تنها به شما کمک می‌کند که مثل یک بومی انگلیسی‌زبان صحبت کنید، بلکه به شما در بیان اطلاعات مهم نیز کمک می‌کند.

اما چگونه صرف افعال را یاد بگیریم؟ راز تبحر در صرف افعال به تبحر در این سه عنصر بستگی دارد: شخص ، زمان و وجه فعل.

وقتی که به این عناصر مسلط شوید، صرف افعال برایتان مثل آب خوردن خواهد شد!

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری آموزش زبان انگلیسی برای کودکان آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

تکنیک‌هایی برای حل مشکلات رایج در صرف افعال انگلیسی

اگر در رابطه با صرف افعال انگلیسی مشکل دارید، تنها نیستید. در ادامه راجع به موارد متداولی صحبت می‌کنیم که هر زبان‌آموزی هنگام صرف افعال با آن دست و پنجه نرم می‌کند و برای غلبه بر آن‌ها نکاتی نیز ارائه می‌دهیم.

وجه فعل و فاعل باهم نامتناقض است

اگر ماجرا در گذشته اتفاق افتاده است، فعل را در گذشته نگه دارید. اگر در مورد آنچه اکنون در حال رخ دادن است صحبت می‌کنید، در زمان فعلی بمانید و اگر در مورد آینده صحبت می‌کنید، فقط از وجه‌های آینده استفاده کنید.

یکی از راه‌های غلبه بر این مشکل این است که در زمان حال یا گذشته داستانی بگویید یا بنویسید (البته به زبان انگلیسی، می‌دانم تعداد زیادی از شما از انشا نویسی متنفر هستید. اما برای حل این مشکل، مجبور به انجام این کار هستید). اگر واقعا می‌خواهید به نتیجه برسید و چیزی یاد بگیرید، ابتدا داستان را بنویسید و بعد بدون اینکه به نوشته‌ی خود نگاه کنید، داستان را با صدای بلند بیان کنید.

در این مورد می‌توانم به شما کتابی معروف را معرفی کنم که دانشجویان زبان انگلیسی همیشه با آن سروکله می‌زنند! کتاب بتی ایزر (Betty Azar) با عنوان “Fundamentals of English Grammar” که شامل فعالیت‌های تعاملی، نوشتاری و گفتاری می‌شود تا به شما هم وجه‌های مختلف افعال در زبان انگلیسی را یاد دهد، هم نکات گرامری بیاموزد. بتی ایزر در این کتاب قطور آبی رنگ، انگلیسی در زندگی را آموزش می‌دهد تا کاربرد گرامر در مکالمات روزمره را یاد بگیرید.

زبان‌آموز یادش می‌رود که به انتهای فعل «ed» یا «s» اضافه کند

البته تکلیف کسانی که از آن ور بوم میفتند و تمام افعال را با s سوم شخص تزئیین می‌کنند،‌ کاملا جداست. زبان آموزان انگار عاشق این هستند که «s» یا «ed» در انتهای فعل را فراموش کنند و در زبان گفتاری و نوشتاری به اشتباه بیفتند. این به این دلیل اتفاق میفتد که زبان‌آموز مطمئن نیست که آیا باید آن لحظه، از آن وجه استفاده کند یا خیر. در نتیجه کلا فراموش می‌کند که پسوند را به انتهای فعل اضافه کند و از نظر بومی‌های انگلیسی زبان جمله‌ای شبیه « من خیلی خوشحال است» بیان می‌کند.  

در این مورد می‌توانیم سایت Education.com را معرفی کنیم که تمرینات خیلی خوبی ارائه می‌دهد و به شما «افزودن پسوند به انتهای فعل» را یاد می‌دهد.

املای اشتباه افعال بی‌قاعده (خصوصا قسمت سوم فعل)

قبول داریم که یادگیری قسمت سوم فعل، بد قلق و آزاردهنده ( و  وحشتناک و روی اعصاب و سخت و …) است. اما برای جلوگیری از اشتباه راه‌حل‌هایی وجود دارد. برای جلوگیری از خطاهای املایی و تلفظی، زبان‌آموزان می‌توانند یک دفترچه داشته باشند که در آن افعال بی‌قاعده و قسمت سوم آن‌ها نوشته شده است، سپس مرتبا آن‌ها را نگاه کنند یا با صدای بلندی از رویشان بخوانند. البته تلفظ کلمه را با دیکشنری چک کنید که مبادا تلفظ غلطی در ذهنتان جا بیفتد. برای تمرین املایی، وب سایت Quizlet بسیار مفید است. این وب‌سایت این امکان را به شما می‌دهد که لیستی از کلمات را بنویسید و سپس  املای آن‌ها را تمرین کنید.

زبان‌آموز بیخیال صرف افعال می‌شود

اغلب اوقات زبان‌آموزان در هر جمله و شرایطی از وجه «حال ساده»‌ استفاده می‌کنند و کلا بیخیال وجه‌های خاص‌تر می‌شوند. مثلا وجه عزیز «present perfect»! کجا؟ صفحه را نبندید! این وجه اصلا هم ترسناک نیست?

هنگامی که یادگیری زبان انگلیسی یا هر زبان دیگری را شروع می‌کنید، اولین وجهی که یاد می‌گیرید زمان حال ساده است. استفاده از سایر وجه‌ها شاید در ابتدا چالش برانگیز و سخت باشد، برای همین ممکن است ترجیح دهید که به همان وجهی تکیه کنید که در استفاده از آن راحت‌تر هستید.

اما اگر به این بیخیالی ادامه دهید و فقط از وجه‌های ساده برای رساندن منظور خودتان استفاده کنید، منظور واقعیتان از بین می‌رود و ممکن است شنونده را گیج کنید. خصوصا شنونده‌ای که بومی انگلیسی زبان باشد. سعی کنید از بازی‌های مختلفی استفاده کنید تا صرف افعال را یاد بگیرید و بدون ترس، آن‌ها را صرف کنید و منظورتان را به خوبی منتقل نمایید.

صرف افعال در زبان انگلیسی را برای همیشه یاد بگیرید

فعالیت‌های سرگرم‌کننده برای تمرین صرف افعال

وقتی پای تبحر در صرف افعال انگلیسی در میان باشد،‌ نباید صرف هر فعل را بارها و بارها بنویسید. مگر دبستان است که مشق می‌نویسید؟ روش‌های خیلی جالب‌تر و سرگرم‌کننده‌تری وجود دارد که صرف افعال را بهتر هم به شما یاد می‌دهند. برای مثال می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فیلم « Bean» را تماشا کنید و کاراکتر او را در سه وجه مختلف توصیف نمایید

 • ماجرای بامزه یا مهمی را که اخیرا رخ داده است، تعریف کنید

 • از بازی‌های مختلف برای صرف افعال کمک بگیرید. برای مثال می‌توان به «Hot Verb-tato» و «Pantomine Verbs» اشاره کرد.

منابع مناسب برای تمرین صرف افعال

اگر از منابع زیر برای تمرین صرف افعال استفاده کنید،‌  چه باور کنید چه نکنید، عاشق صرف افعال می‌شوید?

Reverso Conjugator

Cooljugator

Verbix

The-conjugation.com

اکنون که منابع و ایده‌های خوبی برای تمرین صرف افعال به دست آورده‌اید، وقت آن است که دقیقاً بدانید که چگونه صرف افعال بر اساس فاعل، وجه و زمان فعل تغییر می‌کند.

نقش فاعل در صرف افعال انگلیسی

در صرف فعل انگلیسی، فعل را باید با فاعل سازگار سازید. سازگاری فعل با فاعل به زمانی اشاره می‌کند که فعل به خاطر فاعل دچار تغییر شکل می‌شود. منظورمان همان «s» سوم شخص بیچاره است که همیشه مورد عنایت زبان‌آموزان قرار می‌گیرد?

مثال:

She walksdown the street.

 

کلمه‌ی «walk» در حقیقت در حالت مصدری خود قرار دارد، اما وقتی فاعل سوم شخص مفرد یعنی «she، he‌ یا it» باشد، باید «s» سوم شخص را به فعل اضافه کنید. اما اگر فاعل سوم شخص مفرد نباشد و در عوض «I، we، they یا you» باشد، دیگر نیازی به افزودن این «s» نیست.

 

walkdown the street.

 

فاعل همچنین می‌تواند در مورد جنسیت و «جمع و مفرد»‌ شخص به ما اطلاعات مفیدی بدهد. در مثال بالا،‌ «she» به ما می‌گوید که فاعل «مونث» است.  ما همچنین می‌دانیم که «she»  مفرد و «we»‌ جمع است.

فعل اصلی جمله

در حقیقت «Walk»‌ به عنوان فعل اصلی یا  فعلی با معانی بیشتر در نظر گرفته می‌شود. افعال اصلی در جمله یک عمل خاص را نشان می‌دهند که بر موضوع جمله تأثیر می‌گذارند و می‌توانند به تنهایی یا به کمک افعال کمکی در جمله قرار بگیرند.

مثال:

skipto grandma’s house.

ما می‌دانیم که فعل «skip» کاملا با «Walk» یا حتی «run» تفاوت دارد. افعال اصلی همیشه معنی کلی و اصلی را بیان می‌کنند و شما را به حاشیه نمی‌برند. برای صرف افعال یا باید «s»‌ سوم شخص را اضافه کنید، یا این کار را نکنید. این به فاعل (و البته زمان جمله) بستگی دارد.

I/we/they skipto grandma’s house.

She/he/it skipsto grandma’s house.

 

نحوه‌ی صرف افعال کمکی

معروف‌ترین فعل کمکی، فعل «to be»‌ است.  با اینکه افعال «to be» نسبت به فعل اصلی معنای کمتری دارند، اما فوق العاده متداول و پرکاربرد است. یعنی بخش خطرناک جمله را تشکیل می‌دهند که نمی‌توان آن‌ را نادیده گرفت و اهمیت زیادی برایش قائل نشد! افعال «to be»‌معنای کمتری دارند، چون معمولا به فعل اصلی کمک می‌کنند تا یک عبارت فعلی صحیح را تشکیل دهد.

فعل «to be»‌ هم به تنهایی در جمله قرار می‌گیرد، هم می‌تواند با یک فعل اصلی وارد جمله شود. البته بیش از اینکه از این افعال به عنوان افعال کمکی استفاده شود، از آن‌ها در موارد دستوری استفاده می‌گردد. برای مثال از این افعال برای بیان مفهوم اصلی و ساختار صحیح گرامری استفاده می‌شود.

مثال:

amhappy that I’m learning

am skippingto grandma’s house.

She is skippingto grandma’s house.

 

درست مثل افعال اصلی، افعال «To be»‌ هم باید با فاعل سازگاری داشته باشند و تعداد و جنسیت فاعل را نمایان کنند. غر نزنید! اگر زبان اسپانیایی یا فرانسوی بود، علاوه بر سازگاری فعل با فاعل،‌ باید فاعل را با حرف تعریف مخصوصش هم مطابقت می‌دادید و کارتان چند برابر سخت‌تر می‌شد.

آموزش صرف افعال در زبان انگلیسی

نقش وجه در صرف افعال انگلیسی

هنگام صرف افعال انگلیسی، وجه در حقیقت زمان وقوع آن فعل را نشان می‌دهد. در زبان انگلیسی،‌ سه وجه اصلی وجود دارد : حال،‌ گذشته و آینده.

وجه حال ساده و حال استمراری هر دو بخشی از وجه  «حال» یا «present» را تشکیل می‌دهند.

 

وجه حال ساده در صرف افعال انگلیسی

وجه حال ساده عملی را که در زمان حال و همین الان اتفاق میفتد، بیان می‌کند:‌

love

She worksat a language school.

این وجه حتی می‌تواند یک عادت یا چیزی که مرتبا اتفاق میفتد را نشان دهد:‌

runevery day.

practicethe piano all the time.

وجه حال استمراری در صرف افعال انگلیسی

وجه حال استمراری «present continuous» عملی را که در حال انجام است، نشان می‌دهد:

am runningto the store.

وجه حال استمراری از فعل «to be» + فعل اصلی + «ing» تشکیل می‌شود. به یاد داشته باشید که فعل «To be» باید با فاعل هماهنگ باشد:‌

She is runningto the circus.

وجه حال استمراری می‌تواند عملی را که در آینده،‌ بزودی و مرتبا اتفاق خواهد افتاد نیز نشان دهد:

am workingas a juggler now.

am goingto meet him in an hour.

وجه «گذشته‌ی ساده» در صرف افعال انگلیسی

وجه «گذشته‌ی ساده» عملی را که در گذشته به اتمام رسیده است، بیان می‌کند.

walkedhome yesterday from juggling practice.

 

وجه «گذشته‌ی ساده»‌ از فعل اصلی و پسوند «ed» برای افعال باقاعده تشکیل می‌شود.

در وجه گذشته‌ی ساده می‌توان از فعل «To be» برای ابراز احساسات فاعل نسبت به موضوعی استفاده کرد.

was proudto become the world’s fastest juggler.

 

وجه گذشته‌ی استمراری در صرف افعال

وجه گذشته‌ی استمراری عملی در گذشته را نشان می‌دهد که مدت زمانی انجام و توسط عملی کوتاه‌تر، متوقف شده است.

 

was talkingon the phone when my brother arrived.

 

این وجه از فعل «to be» + فعل اصلی + ing تشکیل می‌شود.

از این وجه می‌توان برای نشان دادن عملی استفاده کرد که برای مدت زمان مشخصی در گذشته انجام شده است.

was workingat 6 p.m. on Tuesday.

was doinghomework yesterday.

وجه «ماضی نقلی»‌ (present perfect) در صرف افعال انگلیسی

بالاخره به وجه ترسناک یعنی «present perfect»‌ رسیدیم. وجهی که به دلایل نامعلوم، هر زبان‌آموزی را به وحشت میندازد. آنقدر که چهار «ز» و دو «ت» مختلف در زبان فارسی را فراموش می‌کنند و زبان انگلیسی را بی‌رحم‌ترین و ملعون‌ترین زبان دنیا می‌پندارند!

ما شما را درک می‌کنیم. این وجه برای زبان‌آموزان انگلیسی یک چالش بزرگ است، نه تنها درک معنی آن کمی سخت است، بلکه هنگام صرف افعال بی‌قاعده با این وجه، حسابی دردسر ساز خواهد شد. الحق حفظ «قسمت سوم فعل» کابوس بدی است که بالاخره باید از سر گذرانده شود و هیچ قرص و آمپولی هم برای یادگیری آن‌ها وجود ندارد. به مثال‌های زیر توجه کنید:‌

 

have studiedEnglish here before.

He has writtento me several times.

من این وجه را بر اساس مطابقت معنی با وجه «ماضی نقلی» یاد گرفتم. اگر صرف افعال ماضی نقلی را به خاطر داشته باشید، به راحتی می‌توانید معنی این وجه را هم درک کنید. این وجه از بهم پیوستن فعل کمکی «have یا has» + «قسمت سوم فعل افعال بی‌قاعده» تشکیل می‌شود.

وجه ماضی بعید (past perfect) در صرف افعال انگلیسی

این وجه عملی را توصیف می‌کند که قبل از عملی دیگر در گذشته اتفاق افتاده باشد.

had walkedhome before she told me I couldn’t do it.

این وجه از «had» + قسمت سوم فعل تشکیل می‌شود.

Thomas was happy that she/he/we/they had walkedhome yesterday.

وجه آینده‌ی ساده در صرف افعال انگلیسی

وجه آینده‌ی ساده، عملی را که در آینده اتفاق خواهد افتاد، بیان می‌کند.

will studyin the morning.

 

وجه آینده‌ی ساده از فعل کمکی «will» + فعل اصلی تشکیل می‌شود. حتما به یاد داشته باشید که وجه آینده‌ی ساده شکل فعل اصلی را تغییر نخواهد داد.

He/she/we/they will study in the morning.

 

وجه آینده در حال استمراری در صرف افعال انگلیسی

شما می‌توانید وجه آینده را با صرف افعال در حال استمراری نیز نشان دهید:‌

 

am going to study in the morning.
We are going to the movies later.

افعال بی‌قاعده در صرف افعال در زبان انگلیسی

وقتی پای افعال بی‌قاعده وسط باشد،‌ صرف آن‌ها نیز سخت‌تر و پردردسرتر خواهد بود. چون املا و تلفظ آن‌ها تغییر خواهد کرد. برای افعال باقاعده، فقط کافی است که یک «ed» یا «s» به انتهای فعل اصلی اضافه کنید و تمام! اما برای افعال بی‌قاعده باید شکل تغییر یافته‌ی آن‌ها را در زمان گذشته و قسمت سوم فعل، حفظ کنید.

مثال:‌

حالت مصدری فعل وجه گذشته قسمت سوم فعل

Go

Went Gone
Be Was/Were Been
Begin Began Begun
Buy Bought Bought

 

حالت  افعال در صرف افعال انگلیسی

همانطور که در زبان فارسی،‌ هر جمله با حالت و لحن خاصی بیان می‌شود، در زبان انگلیسی هم همینطور است. در زبان انگلیسی  جملات با سه حالت (Mood) بیان می‌شوند: حالت اخباری، التزامی و امری

حالت اخباری

این حالت یک ایده یا حقیقت را بیان می‌کند:‌

She thinksthat Mozart is the best composer.

در این مورد، حالت اخباری در وجه «حال ساده»‌ بیان شده است،‌ اما «mood» گوینده یک ایده یا حقیقت را بیان می‌کند.

حالت التزامی

این حالت یک شرایط فرضی و احتمالی را بیان می‌کند.

If I werea millionaire, I would quit my job.

حالت امری

این حالت یک دستور یا درخواست را بیان می‌کند. برای بیان جملات در حالت امری می‌توانید فعل را دست نخورده و به شکل اصلی در جمله قرار دهید.

Eat all your vegetables.

Sitdown next to me.

 

سوالات متداول

به یک فعل صرف نشده چه می‌گویند؟

فعلی که صرف شده باشد «finite»‌و فعلی که صرف نشده باشد «infinitive» نام دارد. چیزی با عنوان «present infinitive» و «past infinitive» وجود ندارد.

منظور از فعل «infinitive» چیست؟‌

فعل «infinitive» در حقیقت ریشه یا بن فعل است. یعنی همان فعلی که در دیکشنری مشاهده می‌کنید. به این افعال، مصدر می‌گویند. برای مثال می‌توان به to run، to dance و to think اشاره کرد.

افعال کمکی دقیقا کدام افعال هستند؟

اگر بخواهیم فعل‌هایی را که می‌توانند فعل کمکی باشند، در یک پاراگراف به شما معرفی کنیم، می‌توانیم موارد زیر را در نظر بگیریم:

be (am, are, is, was, were, being, been), can, could, dare, do (does, did), have (has, had, having), may, might, must, need, ought, shall, should, will, would.

سخن آخر

حالا که این مقاله را خوانده‌اید،‌ راز صرف افعال در زبان انگلیسی را می دانید. صرف یک فعل برای بیان حالت، زمان، تعداد و جنسیت فاعل به کار می‌رود و به ما در رساندن منظورمان کمک می‌کند. اگر بتوانید تغییراتی که در صرف افعال صورت می‌گیرد را به خوبی یاد بگیرید، به یک حرفه‌ای تمام عیار تبدیل خواهید شد!

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.1 از 5 از 15 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. احمد رضا
  10 شهریور 1399
  پاسخ دادن

  ترا به خدا وزمین وآسمان قسمتون میدم این لامپ ومشاور رایگان در روی صفحه را طوری تنظیم کنید که با اعصاب مخاطب بازی نکند یک متن در مورد فعل گذاشتید بسیار ممنون ولی چرا باید با شکنجه بخوانیم واز لابلای صفحه وتیتر بزرگ ایران مهر ودر پایین هم مشاور رایگان شما خودتان یکبار امتحان کنید ببینید راحت میتونید یک متن بنویسید ویا مقاله را راحت بخوانید باید یک درود به طراح سایت گفت

  • آموزشگاه ایرانمهر
   10 شهریور 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر چشم گزارش داده می شود

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید