IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هزینه آزمـــون آیلتس
امتیاز کاربران: 4.4/5
نویسنده: ایرانمهر
31 اردیبهشت 1402

هزینه آزمون آیلتس (2024)  

شاید شما نیز قصد شرکت در آزمون IELTS را داشته باشید. بنابراین بی شک باید این پرسش برایتان آشنا باشد که هزینه ثبت نام آزمون آیلتس چقدر است؟ بسیاری از افراد هنگامی که تصمیم می‌گیرند تا برای مهاجرت، ادامه تحصیلات و یا یافتن شغل و پیشه بهتر به کشورهای دیگری عزیمت کنند نیاز به مدرک آزمون آیلتس دارند. چون IELTS در جهان از اعتبار خاصی برخوردار بوده و مدرک آن همواره برای دانشگاه‌ها و مراکز مهاجرتی فراوانی قابل پذیرش است.

افراد باید پیش از ورود به دانشگاه‌ها و کشورهای انگلیسی زبان این مدرک را دریافت کرده باشند تا هنگام ورود به آن کشور و یا دانشگاه به ارائه آن بپردازند. این مدرک نشانگر سطح مهارت فرد در زبان انگلیسی می‌باشد. دریافت مدرک آیلتس برای داوطلبان از راه شرکت در آزمون IELTS میسر می‌شود. این مدرک به دولت‌ها، کارفرمایان و موسسات آموزشی اطمینان می‌دهد که فرد در زمینه زبان انگلیسی در مدت اقامت، تحصیل و یا کار به مشکل خاصی دچار نخواهد شد. با شرکت در دوره‌های تخصصی آیلتس موسسات گوناگون از جمله دوره Mastering IELTS ایرانمهر شما می‌توانید با بالاترین سطح آمادگی، در این آزمون شرکت کرده و مدرک خود را با نمره بالا دریافت کنید.

از آنجا که هزینه آیلتس اندک نیست، یکی از نگرانی‌‌های داوطلبان شرکت در این آزمون است. ‌داوطلبان بهتر است پیش از ثبت نام، به محاسبه هزینه‌های احتمالی بپردازند داشته تا دچار ضرر نشوند. در ایران تنها مرجع رسمی مجوز برگزاری آزمون سازمان سنجش و آموزش کشور است. بنابراین قطعاً این سازمان به تعیین و محاسبه تعرفه آیلتس می‌پردازد. تنها داوطلبانی که تا تاریخ برگزاری آزمون مبلغ ورودی را تسویه کرده باشند مجوز شرکت در IELTS را دریافت خواهند کرد. در این مقاله به بررسی این مطلب می‌پردازیم. پس با ما تا پایان این مقاله همراه باشید.

هزینه آزمون آیلتس در ایران

نمی‌توان پاسخ دقیقی درباره هزینه آزمون IELTS ارائه داد. چون بسیاری از هزینه‌‌‌های آزمون IELTS به کشور و یا مکان برگزاری آن مرتبط است. با این همه، ‌‌می‌توان در این زمینه برآوردی داشت. هزینه آزمون با نوسان چیزی نزدیک به 245 تا 255 دلار آمریکا است. سازمان‌های متولی برگزاری IELTS به شکل معمول دویست و بیست و پنج دلار از شما برای ثبت نام دریافت خواهند کرد. ناگفته پیداست همین مبلغ نیز می‌تواند متغیر باشد، پس بهتر است در مورد قیمت و جزئیات دیگر مالی اطلاعات کاملی از مراکز ثبت نام دریافت کنید.

در مورد کشور ایران تنها می‌توان به این نکته خلاصه وار اشاره داشت که با توجه به بی ثباتی ارزی و افزایش و کاهش قیمت دلار، هزینه آزمون توسط سازمان سنجش کشور تعیین و محاسبه می‌شود. فراموش نکنید که بهتر است با شرکت در کلاس‌‌های تقویت زبان انگلیسی یا دوره‌هایی مانند دوره Developing IELTS ایرانمهر می‌توانید سطح آمادگی خود را برای آزمون افزایش دهید و سپس با خاطری آسوده در آزمون آیلتس ثبت نام کنید.

هزینه آزمون آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

هزینه ثبت نام آزمون آیلتس در سال 1402

آیلتس آزمونی بین‌المللی است و متولی برگزاری آن مراکز خارج از کشور هستند. به همین دلیل هزینه آن براساس نرخ دلار تعیین می‌شود. 220 دلار آمریکا حداقل هزینه برای شرکت در امتحان IELTS است. البته هزینه امتحان آیلتس در سال 1403 یا 2024 میلادی در ایران بین 245 تا 255 دلار آمریکا بوده است. از آنجا که نرخ برابر ارز در ایران فعلاً همواره دچار نوسان است و هزینه دلار بالاتر و یا پایین‌تر از نرخ امروز تعیین می‌گردد، قیمت تمام شده آزمون آیلتس نیز طبق گفته سازمان سنجش احتمالی است و احتمال دگرگونی هزینه‌ها با توجه به شرایط پیشگفته بسیار بالاست.

در سال جاری بهای آزمون آیلتس در ایران 61٫510٫400 ریال (شش میلیون و صد و پنجاه و یک هزار و چهارصد تومان) ‌‌می‌باشد. روشن است باید از قیمت به روز اطلاع حاصل کنید تا به مشکلی برنخورید. البته افزایش دوباره قیمت دوباره اعلام خواهد شد. همچنین گوشزد می‌کنیم نرخ دلار برای شرکت در این امتحان مشمول ارز دولتی نمی‌شود.

آزمون آیلتس لایف اسکیلز IELTS Life Skills

آزمون آیلتس لایف اسکیلز برای مهاجرت به کشور انگلستان در نظر گرفته شده است. هزینه IELTS Life Skills در ایران در سال 1402 در حدود مبلغ 000,380,51 ریال (پنج میلیون و صد و سی و هشت هزار تومان) بوده است.

آزمون آیلتس IELTS UKVI

کاربرد آیلتس UKVI‌ برای مهاجرت شغلی و یا تحصیلی به انگلستان است. هزینه IELTS UKVI در سال جاری خورشیدی مبلغ 000, 950,67 ریال (شش میلیون و هفتصد و نود پنج هزار تومان) ‌‌می‌باشد.

اکنون شما هزینه امتحان IELTS را ‌‌می‌دانید. بنابراین باید به بررسی مبالغ دیگری بپردازید که ممکن است بپردازید. در نگاه اول این این هزینه‌‌‌ها ممکن است چندان مهم به نظر نرسند اما نظر به شرایط خاصی، گاهی ‌برای داوطلب مشکل‌ساز می‌شوند. پس، نباید از برنامه‌ریزی در مورد این هزینه‌ها نیز اجتناب کرد.

هزینه آزمون آیلتس

هزینه آیلتس در کشورهای دیگر

‌‌سفر به کشورهای همسایه برای بسیاری از داوطلبان IELTS به امری متداول بدل شده است. ممکن است این پرسش پیش بیاید چرا برای آزمون باید به کشورهای همسایه رفت؟ یا مگر امتحان دادن در ایران چه مشکلی دارد؟ محدودیت دفعات برگزاری در ایران یکی از مشکلات داوطلبان است. همه ساله تعداد معینی امتحان در کشورمان برگزار ‌‌می‌شود. به همین دلیل داوطلبانی که نتوانند نمره مطلوب خود را کسب کنند نمی‌توانند دوباره آزمون بدهند.

روشن است که در همه کشورها قیمت امتحان IELTS یکسان نیست. میانگین هزینه‌‌ها چیزی نزدیک به 210 تا 250 دلار آمریکاست. ولی بر این رقم می‌تواند در برخی از کشورها افزوده شود. بنابراین بسیاری از افراد با وجود آنکه دوره‌های آموزش زبان انگلیسی و آمادگی آزمون خود را در داخل کشور می‌گذرانند، برای شرکت در آزمون، البته در شرایط ویژه و نیز در صورت داشتن توان مالی، ممکن است به خارج از کشور سفر کنند و بیرون از ایران آزمون بدهند. در اینجا نگاهی گذرا می‌کنیم به هزینه‌‌ آزمون آیلتس در چند کشور دور و نزدیک.

ترکیه: در کشور ترکیه 401,1 لیر برای امتحان کتبی و اینترنتی هزینه در نظر گرفته می‌شود. از آنجا که این کشور همسایه ایران و نزدیک به آن است داوطلبان فراوانی برای شرکت در آزمون IELTS این کشور را بر می‌گزینند.

قطر: در قطر شما باید وجهی برابر 030, 1ریال قطر بابت ثبت نام آزمون آیلتس پرداخت کنید.‌

ارمنستان: بهای امتحان IELTS در ارمنستان چیزی نزدیک به 000,97 درام ارمنستان است. این کشور به همان دلیلی که در مورد ترکیه ذکر خواهد شد از انتخاب‌های اصلی ایرانیان می‌باشد.

عمان: در عمان ۹۰ ریال عمان بهای ثبت نام IELTS است. این کشور نزدیک به مرزهای ایران است و یکی از عمده انتخاب ایرانی‌هاست.

جمهوری آذربایجان: سفر به آذربایجان ایرانیان بسیاری مقرون به صرفه است. همه ساله میزان چشمگیری از داوطلبان ایرانی آزمون IELTS مسافر این همسایه شمالی می‌شوند. هزینه امتحان آیلتس آکادمیک و جنرال در جمهوری آذربایجان و در سال 2024، 350 منات و هزینه آیلتس لایف اسکیل، ۳۶۰ منات است.

کویت: هزینه آیلتس در کویت ۸۵ دینار بوده و آزمون اینترنتی آن نیز هزینه آزمون ۸۸ دینار است.

گرجستان: هزینه آیلتس در گرجستان، ۵۵۵ لاری گرجستان است. برای کثیری از ایرانیان سفر به گرجستان دشوار نیست. بنابراین برخی ثبت نام آزمون IELTS در این کشور را ترجیح می‌دهند.

بحرین: قیمت امتحان در کشور بحرین 110 دینار بحرین است. و برای شرکت در آزمون لایف اسکیل در این کشور باید 90 دینار بپردازید.

مالزی: ۷۹۵ رینگیت هزینه شرکت در امتحان آیلتس در کشور مالزی است. دریافت ویزای مالزی نسبتاً ساده‌تر از بقیه کشورهاست. به همین دلیل ترجیح ‌‌بسیاری از ایرانی‌ها سفر و شرکت در آزمون IELTS در این کشور است.

روسیه: هزینه IELTS در کشور روسیه چیزی نزدیک به 000,8 تا 000,15 روبل است. روسیه نیز یکی از مقصدهای اصلی ایرانیان برای ثبت نام آزمون آیلتس می‌باشد.

هزینه آزمــون آیلتس

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در آزمون آیلتس 2024

باید توجه داشت فارغ از هزینه آزمون آیلتس، داوطلبان به مدارک دیگری نیز برای ثبت نام و شرکت در این امتحان مهم نیاز دارند که شامل موارد زیر می‌باشد:

فرم IELTS Application که داوطلبان پس از دانلود از سایت مراکز مربوطه به تکمیل آن پرداخته و پس از تکمیل فرم، روز آزمون SPEAKING یا آزمون کتبی، باید آن را همراه خود داشته باشند.

اگر داوطلب پیش‌تر در آزمون آیلتس شرکت کرده باشد، ملزم به ارائه مدرک پیشین است.

از دیگر مدارک مورد نیاز برای ثبت نام آزمون IELTS می‌توان به یک قطعه عکس رنگی زمینه سفید، گذرنامه و یا کارت ملی اشاره کرد.

گذرنامه مهلت دار مهمترین مدرکی است که برای آزمون IELTS از داوطلب خواسته می‌شود. و این به معنای آن است که هنگام آزمون گذرنامه داوطلب نباید منقضی شده باشد. به عبارت دیگر باید دستکم شش ماه به مهلت انقضای گذرنامه مانده باشد. ممکن است داوطلبانی دارای گذرنامه نباشند که در این صورت باید به ارائه حداقل یکی از مدارک گواهی فراغت از تحصیل، گواهی اشتغال به تحصیل و یا نامه سازمان نظام وظیفه یا پلیس +۱۰بپردازند. به این ترتیب می‌توانند فقط در آزمون آکادمیک IELTS شرکت نمایند.

در صورت تغییر مبلغ هزینه آیلتس مابه‌التفاوت آن چطور محاسبه می‌شود؟

گاهی پیش می‌آید که داوطلبان جهت شرکت در آزمون آیلتس هزینه‌ای را علی‌الحساب به حساب مراکز برگزاری مربوطه واریز می‌کنند ولی پیش از جلسه آزمون مبلغ نهایی آن کاهش و یا افزایش می‌یابد. ناگفته پیداست این تغییرات هزینه، همیشگی نیستند و در بسیاری از اوقات همان وجهی که به عنوان علی‌الحساب اعلام شده است، هزینه نهایی و قطعی آزمون خواهد بود.

روشن است در صورت افزایش قیمت پس از ابلاغ هزینه امتحان IELTS توسط سازمان سنجش، داوطلبان باید مبلغ باقی مانده را به مرکز مربوطه بپردازند. ولی اگر اعلام قیمت با کاهش همراه باشد این مراکز برگزاری هستند که باید مابه‌التفاوت قیمت را به داوطلبان بازگردانند. بدیهی است بیشتر تغییرات در قیمت آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی، از تغییرات در قیمت ارز پیروی می‌کند. در واقع با افزایش و یا کاهش قیمت ارز، تغییراتی به ناگزیر در هزینه آزمون‌های IELTS اعمال می‌شود.

نکاتی در مورد کنسل کردن آزمون آیلتس

نظر به اینکه با توجه به برنامه‌ریزی وسیع و بزرگ سازمان‌های برگزار کننده امتحان آیلتس کنسل کردن آن دشوار است. دانستن شرایط کنسل کردن امتحان سبب می‌شود متقاضیان ضرر زیادی نکنند. در گام نخست باید دانست هزینه کنسلی آزمون چیزی نزدیک به ۲۵٪ هزینه آزمون اصلی ‌‌است. (حدود ۵۵ الی ۷۵ دلار آمریکا) بنابراین در صورت نیاز برای کنسل کردن آزمون، داوطلبان بهتر است به نکات زیر توجه کنند:

داوطلب باید حتماً پنج هفته باقی مانده به زمان برگزاری امتحان درخواست کنسلی دهد. در غیر این صورت هیچ هزینه‌ای به داوطلب بازگشت داده نخواهد شد. فقط در صورتی که مشکل جدی داوطلب اثبات شود، به عنوان مثال با ارائه گواهی پزشکی، او می‌تواند بخشی از مبلغ پرداختی را دریافت کند.

اگر داوطلب به تغییر تاریخ آزمون بپردازد، مشمول پرداخت ۲۵٪ از هزینه کل آزمون می‌شود. مانند مورد پیشین باید پنج هفته پیش از برگزاری آزمون داوطلب درخواست تغییر تاریخ را تقدیم مسئولین برگزاری امتحان نماید. همچنین لازم به ذکر است تاریخ تازه داوطلب در نهایت باید سه ماه با تاریخ آزمون قبلی متفاوت باشد. ناگفته نماند داوطلب فقط یک بار مجاز است اقدام به تغییر تاریخ شرکت در آزمون کند.

چرا ایرانمهر؟

موسسه زبان ایرانمهر با 20 سال سابقه‌ درخشان در زمینه آموزش زبان‌های خارجی، با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش در شمار بهترین آموزشگاه‌های زبان ایران در زمینه آموزش زبان‌های روز دنیا (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اسپانیایی، ترکی استانبولی و …) است. برگزاری کلاس‌های آموزش زبان بصورت حضوری و غیر حضوری در کنار تنوع دوره‌ها، همراه با سطوح بالای استانداردهای روز دنیا در حوزه آموزش زبان و همچنین استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات آموزش و یادگیری زبان، سبب اطمینان زبان‌آموزان از کیفیت بالای آموزشی موسسه زبان ایرانمهر شده است. از امکانات، خدمات و مزایای ایرانمهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • امکان شرکت در کلاس‌های حضوری و یا آنلاین
  • متنوع و گسترده بودن ساعات و روزهای کلاسی
  • مشاوره و تعیین سطح رایگان برای تمامی سنین در همه زبان‌ها
  • پشتیبانی آموزشی و جلسات رفع اشکال رایگان و وجودِ کتابفروشی در تمامی شعب
  • بهره‌گیری از جدیدترین و به روزترین کتب، روش‌های تدریس و سیستم آموزشی زبان در دنیا
  • بهره‌مندی از اساتید مجرب آموزش زبان در برگزاری دوره‌های خصوصی و نیمه گروهی تمامی زبان‌ها
  • برگزاری آزمون‌های آزمایشی و بین‌المللی دانشگاه کمبریج انگلستان CPE، FCE، PET، KET و …
  • برگزاری کلاس‌های CMC (Conversation & Movie Club) جهت ارتقاء مهارت شنیداری فیلم و اخبار
  • توجه خاص به اصل مشتری‌مداری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مناسب به مراجعین، و پشتیبانی آموزشی همه‌جانبه
  • اولین آموزشگاه زبان زنجیره‌ای کشور با امکان ارائه خدمات آموزشی چهار زبان خارجی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، و ترکی استانبولی) در قالب کلاس‌های گروهی، نیمه‌گروهی، و خصوصی در تمام سطوح و برای کلیه گروه‌های سنی

همچنین لازم به ذکر است که تمامی اساتید زبان انگلیسی بزرگسال آموزشگاه ایرانمهر، دارای مدارک داخلی و بین‌المللی مهارت تدریس از جمله TTC، TKT،TESOL و CELTA DELTA  هستند.

هــزینه آزمون آیلتس

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

کلام پایانی

این مطلب به هزینه آزمون آیلتس اختصاص داشت. با توجه به قیمت بالا و بی‌ثباتی نرخ ارز در کشور توصیه می‌کنیم پیش از شرکت در آزمون حتماً از قابل قبول بودن سطح آمادگی‌تان برای کسب نمره مطلوب IELTS مطمئن شوید تا هزینه ثبت‌نام شما هدر نرود. اگر آمادگی بسیار کمی دارید بهتر است از سطوح پایین آغاز به یادگیری کنید. شرکت در دوره Pre-IELTS ایرانمهر برای آغاز کار و نظم دادن به برنامه مطالعاتی شما مناسب و راهگشا خواهد بود. امیدواریم این مقاله مورد پسند شما قرار گرفته باشد.

بیشتر بخوانید: نمونه سوالات آیلتس

بیشتر بخوانید: نمرات آزمون آیلتس

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.4 از 5 از 9 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید