IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نمرات آزمون آیلتــس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
2 خرداد 1402

نمرات آزمون آیلتس

آزمون آیلتس بدون شک جزو معتبرترین و مهم‌ترین آزمون‌های ‌بین‌المللی زبان انگلیسی محسوب می‌شود. اگر شما هم خود را برای این امتحان آماده می‌کنید ممکن است از خود بپرسید نمرات آزمون آیلتس چگونه محاسبه می‌شود؟ و یا نمره‌ مطلوب آیلتس چه نمره‌ای است؟ ما در این مقاله می‌کوشیم تا ضمن پاسخگویی به پرسش‌هایی از این دست، درباره نمره مدرک آیلتس مورد نیاز برای پذیرش دانشگاه‌های کشورهای گوناگون جهان نیز مطالبی را بیان کنیم. پس تا پایان این مطلب همراه ما باشید.

نحوه نمره دهی آیلتس چگونه است؟

پیش از هر چیز باید بدانید که شما در کارنامه خود دارای یک نمره Band Score هستید. بند یا همان نمره آیلتس بین ۰ تا ۹ است. همچنین بند بر اساس تعداد پاسخ‌های درست شما به پرسش‌های امتحانی یا همان نمره خام شما محاسبه می‌شود. ابتدا میانگین 4 نمره شما گرفته می‌شود تا بند کلی آیلتس‌تان محاسبه شود. این موارد مربوط به هر بخش از آزمون یا همان نتیجه ارزیابی مهارت‌های 4 گانه Listening، Speaking، Reading و Writing شما می‌شود. نمره اصلی که در کارنامه درج می‌شود از میانگین کلیه نمرات‌تان بدست می‌آید که به‌ صورت جداگانه محاسبه می‌شود. شرکت در دوره‌های آموزشی همچون دورهDeveloping IELTS  ایرانمهر به شما کمک می‌کند تا مهارت‌های زبانی خود را تقویت کنید و بتوانید در همه این بخش‌ها نمره بالاتری به دست آورید.

نکته مهم در محاسبه نمره شما این است که اگر نمره یا بند کلی آیلتس‌تان عددی اعشاری شود، در نهایت نمره آزمون‌تان‌ به‌صورت گرد شده اعلام می‌شود و این تغییر همیشه به شکل گرد شدن به سوی عدد بالاتر است. فرضاً اگر در هر سه مهارت‌ شنیداری (لیسنینگ) و گفتاری (اسپیکینگ) و خواندن (ریدینگ) نمره 6/5 را کسب کرده باشید و نمره بخش رایتینگ یا مهارت نوشتاری شما نیز 6 باشد نمره نهایی شما در کارنامه 6/5 ثبت می‌شود. در اصل این نمره گرد شده نمره واقعی شما یا همان میانگین نمرات هر چهار بخش آزمون‌تان یا عدد‌ 6/375 است.

نمرات آزمون آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

نمره دهی آیلتس و معنای Band Score شما

هنگامی که میانگین نمره شما در هر چهار بخش امتحان حساب می‌شود، نمره کلی شما از صفر تا نه محاسبه و در کارنامه درج می‌شود. بنابراین از آنجا که نمره کلی براساس میانگین نمرات شما در هر چهار بخش جداگانه حساب می‌شود، IELTS نمره قبولی یا مردودی ندارد. به همین دلیل سازمان‌هایی مانند دانشگاه و یا اداره مهاجرت کشورها، که از شما خواستار مدرک آیلتس می‌شوند برای‌تان نمره معینی را در نظر می‌گیرند.

یکی از مطمئن‌ترین راه‌های افزایش نمره آیلتس، با برنامه خواندن آن و یاری گرفتن از اساتید کارآزموده و با سابقه است. زبان آموزان دوره  Mastering IELTS ایرانمهر با بهره‌گیری از دانش و تجربه اساتید خود، در کنار تلاش و پیگیری جدی امر آموزش، می‌توانند نمرات بالایی در آزمون آیلتس کسب کنند.

تفسیر نمره کلی آیلتس Scores IELTS Band
شما می‌توانید در عین شناخت بالا و عالی از زبان انگلیسی، به ‌صورت کاربردی و روان از آن در زندگی روزمره بهره ببرید. 9 Expert User
شما با کسب این نمره نشان می‌دهید شناخت و تسلطتان بر زبان انگلیسی خوب بوده و می‌توانید در بحث‌های تخصصی پیرامون موضوعات گوناگون شرکت نمایند. ناگفته نماند البته گاهی ممکن است  در شرایط خاصی در موضوعات بسیار دشوار اندکی با سختی مواجه شوید. 8 Very Good User
در برخی از موارد احتمال لغزش و خطا در شما وجود دارد. ولی با این همه، در بیشتر موقعیت‌ها می‌توانید راه خود را پیدا کنید. این نمره حداقل نمره آیلتس برای پذیرش تحصیلی یا شغلی در کشورهای انگلیسی زبان است. 7 Good User
این نمره به معنای competent بودن یا توانایی شما در تعاملات بدون مشکل با دیگران و شرکت در صحبت‌های روزمره و معمولی بدون دشواری است. ناگفته پیداست شما هنگام بحث در مباحث تخصصی با مشکلاتی مواجه خواهید شد. 6 Compenent User
شما به سادگی می‌توانید به برقراری ارتباطات اولیه بپردازید. حتی تا حدی امکان برآمدن از پس موقعیت‌های تخصصی را نیز برخوردارید. اما هنوز به مطالعه بیشتر انگلیسی احتیاج دارید. 5 Modest User
شما تنها دارای توانایی‌های اولیه در زمینه زبان انگلیسی بوده و در زمینه‌های تخصصی با مشکلات جدی مواجه هستید. 4 Limited User
شما می‌توانید به درک مفهوم کلی موضوعات در موقعیت‌های ساده و ابتدایی بپردازید، اما نمی‌توانید پی به جزئیات ببرید. همچنین هنگام صحبت کردن پیرامون بسیاری از موضوعات دچار مکث‌ها و مشکلات بسیاری می‌شوید. 3 Extremely Limited User
شما فقط می‌توانید کلمات و جملات بسیار رایج را بیان کنید. یعنی قادر به ارتباط با دیگران  تنها در حد رفع نیازهای ابتدایی خود هستید. 2 Intermittent User
این نمره بیانگر این است که اطلاعات شما از زبان انگلیسی تنها از محدوده چند واژه‌ ساده فراتر نمی‌رود. 1 Non User
این نمره یعنی شما هیچ پیوندی با زبان انگلیسی نداشته و اطلاعاتتان در این زمینه اصلاً قابل‌ اعتنا نیست. 0 Did not Attempt the Test

نمره دهی اسپیکینگ آیلتس

عوامل زیر در نمره این بخش تعیین کننده و تأثیرگذارند:

 • Pronunciation‌‌: چگونگی تلفظ شما و میزان تسلط روی لغات ارزیابی و مورد سنجش دقیق قرار می‌گیرد. کنترل استرس‌ می‌تواند به شما در موفقیت در این زمینه کمک شایانی کند.
 • Grammatical Range and Accuracy: ساختار گرامری جمله‌های‌ شما را بررسی می‌کند. در این بخش استفاده از ساختارهای پیچیده گرامری و کاربرد درست جملات مختلف روی نمره‌ بسیار مؤثرند.
 • Lexical Resource: به بررسی دایره‌ لغات و تسلط‌ شما بر کلمات گونگون انگلیسی می‌پردازد. به کار بردن لغات تخصصی و کمتر شنیده‌ شده به گرفتن نمره بالا در این بخش کمک فراوانی می‌کند.
 • Fluency and Coherence: بدون مکث‌های زیاد و روان، حرف زدن به همراه اعتماد به ‌نفس و تسلط ‌شما بر موضوع با این معیار سنجیده و در نمره شما اعمال می‌شود. تحلیل نمره این بخش به‌صورت زیر است:
نمره معنای نمره اسپیکینگ
9 شما می‌توانید کاملاً روان و با تلفظ درست به انگلیسی صحبت کنید. علاوه بر توانایی بحث منسجم و تخصصی دایره‌ لغات پیشرفته و خوبی داشته و همچنین توان شما در کاربرد درست ساختارهای گرامری بالاست.
8 حرف زدن به انگلیسی روان، با تلفظ دقیق و با استفاده از واژگان گوناگون و گسترده در کنار کاربرد صحیح ساخت‌های دستوری، از ویژگی‌های خوب صحبت کردن شماست. البته ندرتاً نیز ممکن است دچار مکث یا اشتباهاتی پیرامون لغت و گرامر شوید.
7 با این نمره بدون مکث‌های قابل توجه شما می‌توانید صحبت کنید. دایره‌ واژگان، تلفظ، و توانایی استفاده از ساختارهای دستوری پیچیده به همراه اشتباهات جزئی از ویژگی‌های حرف زدن شما به انگلیسی است.
6 با این نمره شما در عین داشتن دامنه لغات نسبتاً وسیع با مکث‌ و تکرار صحبت می‌کنید. بنابراین ممکن است موفق نشوید بهترین لغات را به کار ببرید. همچنین اشتباهاتی در حرف زدن شما بروز می‌کند. تلفظ شما در سطح متوسطی است. گرچه گاه از جمله‌ها و عبارت‌های پیچیده نیز بهره می‌برید.

نمره 5 و پایین‌تر از آن مشخص می‌کند که فرد شرکت کننده در آزمون، مهارت کافی برای صحبت کردن به زبان انگلیسی را ندارد. شخصی با چنین نمراتی در بخش اسپیکینگ، در شناخت کلمات مشکل دارد و در کنار آن، دامنه محدود واژگانش اجازه نمی‌دهد بتواند به جملات شکل دهد یا جملاتی پیچیده‌ بیان کند.

به‌طور کلی این فرد گذشته از موارد یاد شده، هنگام صحبت کردن مکث‌های بسیار و تلفظ‌های ضعیفی دارد و همه این‌ها سبب می‌شود او نتواند گفت‌و‌گویی را خوب پیش‌ ببرد یا به صحبتی شکل دهد؛ اگر هم چنین باشد، بیشتر مطالبی که شخص بیان می‌کند نامفهوم است و به خوبی منظور وی را به شنونده منتقل نمی‌کند.

هر یک از نمرات 1 تا 5 بیانگر تعدادی از مشکلات بالا هستند اما از آن‌جا که این نمرات عملاً به شما در کسب نمره خوب و قابل قبول کمکی نمی‌کنند، توضیح آن‌ها را یکجا آوردیم. همچنین باید دانست که نمره صفر نه نشانه ضعف فرد بلکه بیانگر غیبت او در آزمون است یا اینکه شخص ممکن است به سوالات ممتحن پاسخ‌های حفظ شده داده باشد. اگر شما نیز در صحبت کردن مشکل دارید و می‌خواهید خودتان را برای امتحان IELTS آماده کنید بهتر است هر چه زودتر برنامه آموزش زبان انگلیسی خود را تنظیم کرده و مطابق آن پیش بروید.

نمرات آزمــون آیلتس

نمره دهی Writing آیلتس

 باید بدانید در محاسبه نمرات آزمون IELTS ضریب تسک ۲ در قسمت رایتینگ آزمون آیلتس، دوبرابر تسک ۱ است. چهارچوب نمره‌دهی آن به شیوه زیر می‌باشد:

 • Task Response: به سنجش درک شما از پرسش و منظور آن می‌پردازد. کسب نمره بالا در آن وابسته به پاسخگویی کامل به همگی بخش‌هاست.
 • Coherence and Cohesion: این بخش به ارزیابی شیوه شرح ایده‌های شما، چگونگی ارتباط معنایی بندها، و انسجام و ساختار استاندارد متن‌ می‌پردازد.
 • Lexical Resource: شناخت و دانش شما از واژگان و همچنین کاربرد آن‌ها در جمله‌بندی زبان انگلیسی را مورد سنجش قرار می‌دهد.
 • Grammatical Range and Accuracy: میزان توانایی شما در بهره‌گیری از جملات و عبارت‌های پیچیده و نیز مهارت‌های دستوری شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
نمره معنای نمره Writing
9 این نمره بیانگر این است که در هر دو تسک و از نظر هر چهار معیار، شما پاسخ کاملی به پرسش‌ها داده‌اید. کاملاً پرسش را فهمیده‌اید. پاسخ‌های منسجم و قابل قبولی به آن داده‌اید. نوشته‌های منسجم، گسترش خوب دیدگاه‌ها و توانایی نتیجه‌گیری منطقی، نیز استفاده از کلمات گوناگون، در کنار کاربرد صحیح دستور زبان و کاربرد جملاتی با ساختار پیچیده از دیگر جنبه‌های مثبت مهارت‌ نوشتاری شماست.
8 شما بخش‌های اصلی پرسش را فهمیده‌اید. آن را در قالب متن‌هایی با نظم منطقی و به دور از نگارش پریشان و پراکنده پاسخ داده‌اید. پاراگراف‌بندی شما روشن و دقیق، بیشتر جمله‌ها دارای ساخت دستوری صحیح و کاربرد واژگان نیز گوناگون است. اما در کنار این خصوصیات ممکن است گاهی در انتخاب و گزینش کلمات خوب عمل نکنید.
7 درک فرد از بخش‌های عمده‌ پرسش‌ها و نگارش متن قابل پذیرش است. این نمره نشانگر دامنه لغات مطلوب و مناسب شما و منحرف نشدن از موضوع نوشتار است. گرچه با ذکر این نکته که می‌توانستید با پاسخ‌های بهتر مطلب خود را غنای بیشتری ببخشید.گرچه ساختارهای گرامری در جملات نه چندان پیچیده شما درست استفاده می‌شود، ولی گاه به نظر می‌رسد در گزینش واژه‌ها اشتباهاتی نیز دارید.
6 این نمره بیانگر این است که در فهم بخش‌های عمده سوال و درک و پاسخ به کلیات مشکلی متوجه متن شما نیست ولی کاملاً احتمال دارد پاسخ‌های شما بهترین پاسخ‌های ممکن نباشد. گهگاه پیوند میان پاراگراف‌ها شفاف و روشن نیست. همچنین در فهم جزئیات با مشکل روبه‌رو هستید. دایره کلمات شما متوسط است ولی از کلمات خوبی در نگارش بهره می‌گیرید.

نمرات کمتر از 6 در بخش Writing آیلتس بیانگر مشکلات اساسی فرد از جمله دامنه واژگان بسیار محدود، اشتباه در نوشتن جمله‌های ساده، ناتوانی در درک منظور سوال و نگارش متونی با ایرادات بسیار، جملات پراکنده و غیر مرتبط و به‌طور کلی نامفهوم یا بدون انسجام است.  نمره صفر نیز نشان می‌دهد شخص در امتحان غیبت داشته یا پاسخ‌های او حفظ شده و از پیش آماده بوده است.

اگر نمونه سوالات آیلتس را بررسی کرده‌ یا در آزمون‌های آزمایش آیلتس شرکت کرده‌اید و نمره‌تان پایین‌تر از 5 شده است، به شما پیشنهاد می‌کنیم در کلاس‌های آمادگی آیلتس شرکت کنید. دوره Pre-IELTS ایرانمهر  می‌تواند یاری‌تان کند تا نمره کم خود را تا حد قابل قبولی افزایش دهید.

نمره دهی لیسنینگ آیلتس

بخش Listening آیلتس تستی بوده و نمره شما در این بخش با توجه تعداد پاسخ‌های درستی که به سوالات آن داده‌اید محاسبه شده و همانند دیگر بخش‌ها تنها به‌صورت یک عدد اعلام می‌شود. توضیحاتی مانند نمرات رایتینگ یا اسپیکینگ برای نمرات این بخش وجود ندارد. در جدول زیر نمرات مهارت شنیداری براساس تعداد پاسخ‌های صحیح داوطلب آمده است:

نمره نهایی

(Band Score)

لیسنینگ
9 39-40
8.5 37-38
8 35-36
7.5 32-34
7 30-31
6.5 26-29
6 23-25
5.5 18-22
5 16-17
4.5 13-15
4 10-12
3.5 8-9
3 6-7
2.5 4-5
 

نمره دهی ریدینگ آیلتس

دیگر مهارت زبانی که در آزمون IELTSبا پاسخ‌های شما به سوالات تستی ارزیابی می‌شود بخش Reading است. نمره داوطلب آزمون در این بخش نیز صرفاً به‌شکل عددی از صفر تا 9 بیان می‌شود. در اینجا نیز تحلیل  و تفسیرهای مشخص وجود ندارد و نمره مهارت خواندن شخص براساس جدول زیر محاسبه می‌شود:

 

نمره نهایی

(Band Score)

نمره ریدینگ
  آیلتس آکادمیک آیلتس جنرال
9 39-40 40
8.5 37-38 39
8 35-36 37-38
7.5 32-34 36
7 30-31 34-35
6.5 26-29 32-33
6 23-25 30-31
5.5 18-22 27-29
5 16-17 23-26
4.5 13-15 19-22
4 10-12 15-18
3.5 8-9 12-14
3 6-7 9-11
2.5 4-5 6-8

نمــــرات آزمون آیلتس

چرا موسسه زبان‌های خارجی ایرانمهر؟

موسسه زبان ایرانمهر با 20 سال سابقه‌ درخشان در زمینه آموزش زبان‌های خارجی، با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش در شمار بهترین آموزشگاه‌های زبان ایران در زمینه آموزش زبان‌های روز دنیا از جمله انگلیسی، فرانسه، آلمانی، اسپانیایی، ترکی استانبولی و … است.

برگزاری کلاس‌های آموزش زبان بصورت حضوری و غیر حضوری در کنار تنوع دوره‌ها، همراه با سطوح بالای استانداردهای روز دنیا در حوزه آموزش زبان و همچنین استفاده از پیشرفته‌ترین امکانات آموزش و یادگیری زبان، سبب اطمینان زبان‌آموزان از کیفیت بالای آموزشی موسسه زبان‌های خارجی ایرانمهر شده است. از امکانات، خدمات و مزایای ایرانمهر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان شرکت در کلاس‌های حضوری و یا آنلاین
 • متنوع و گسترده بودن ساعات و روزهای کلاسی
 • مشاوره و تعیین سطح رایگان برای تمامی سنین در همه زبان‌ها
 • پشتیبانی آموزشی و جلسات رفع اشکال رایگان و وجودِ کتابفروشی در تمامی شعب
 • بهره‌گیری از جدیدترین و به روزترین کتب، روش‌های تدریس و سیستم آموزشی زبان در دنیا
 • بهره‌مندی از اساتید مجرب آموزش زبان در برگزاری دوره‌های خصوصی و نیمه گروهی تمامی زبان‌ها
 • برگزاری آزمون‌های آزمایشی و بین‌المللی دانشگاه کمبریج انگلستان CPE، FCE، PET، KET و …
 • برگزاری کلاس‌های CMC (Conversation & Movie Club) جهت ارتقاء مهارت شنیداری فیلم و اخبار
 • توجه خاص به اصل مشتری‌مداری، مسئولیت‌پذیری و پاسخگویی مناسب به مراجعین، و پشتیبانی آموزشی همه‌جانبه

همچنین ایرانمهر اولین آموزشگاه زبان زنجیره‌ای کشور به‌شمار می‌رود که امکان ارائه خدمات آموزشی به چهار زبان خارجی (انگلیسی، فرانسه، آلمانی، و ترکی استانبولی) را در قالب کلاس‌های گروهی، نیمه‌گروهی، و خصوصی در تمام سطوح و برای کلیه گروه‌های سنی فراهم آورده است. ناگفته نماند که تمامی اساتید زبان انگلیسی بزرگسال آموزشگاه ایرانمهر، دارای مدارک داخلی و بین‌المللی مهارت تدریس از جمله TTC، TKT، TESOL و CELTA DELTA  هستند.

نمــرات آزمــون آیلتس

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی مفصل موضوع نمرات آزمون آیلتس پرداختیم. آیلتس آزمونی بین‌المللی معتبری است که از چهار بخش تشکیل شده است و چهار مهارت زبانی زبان آموزان را می‌سنجد و مورد ارزیابی قرار می‌دهد. نمره هر بخش جداگانه محاسبه شده و سرانجام میانگین کلی نمرات هر چهار بخش، به عنوان نمره اصلی داوطلب در کارنامه او درج می‌شود. در این مطلب به بررسی نمرات و شیوه نمره دهی هر بخش به شکل مجزا پرداختیم. امیدواریم این مقاله مورد توجه شما قرار گرفته باشد.

بیشتر بخوانید: هزینه آزمون آیلتس (2023)  

بیشتر بخوانید: نمونه سوالات آیلتس

بیشتر بخوانید: منابع آزمون IELTS

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. آوین نیلفروشان
  28 آبان 1402
  پاسخ دادن

  می خواست بدونم وارد چه سایتی بشم تا نمره‌ی آزمونم را متوجه بشم

  • ایرانمهر
   28 آبان 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر نمرات خود را میتوانید از طریق شاهوار مشاهده نمایید و نیز جهت کسب اطلاعات بیشتر به سوپروایزر شعبه مربوطه مراجعه نمایید.

 2. درسا جمالی
  28 خرداد 1402
  پاسخ دادن

  سلام ایا اموزشگاه شما زبان اسپانیایی هم تدریس میکنه من میخوام فرزندم اسپانیایی یاد بگیره راهنمایی می نمایید.

  • ایرانمهر
   28 خرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله تمامی شعب زبان های خاص را دارند شما میتوانید جهت یادگیری زبان اسپانیایی برای فرزندتان به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در زمینه ثبت نام در اختیارتان قرار میدهند.

 3. نریمان صالحی
  2 خرداد 1402
  پاسخ دادن

  سلام ببخشید بنده چطور میتونم سطح خود را در آزمون آیلتس بسنجم راهنمایی میکنید؟

  • ایرانمهر
   2 خرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر آموزشگاه ما با برگزاری آزمون‌های آزمایشی آیلتس و آزمون‌های بین‌المللی دانشگاه کمبریج انگلستان C۱ Advanced – B۲ First – B۱ Preliminary – A۲ Key و … به شما این فرصت را می‌دهد تا سطح خود را بسنجید.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید