IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آشنایی با گزاره و اجزای آن در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: محمد اشرفی
4 اسفند 1398

آشنایی با گزاره و اجزای آن در زبان انگلیسی

تعریف گزاره

همه جملات در زبان انگلیسی دارای یک نهاد و گزاره (Predicate) هستند. نهاد درواقع اسمی (شخص، مکان یا چیز) است که فعلی را انجام می‌دهد یا در قبال انجام گرفتن فعل مسئولیتی دارد. درواقع اگر بخواهیم گزاره را در جمله پیدا کنیم باید بگویم که هرآنچه بعد از فاعل یا نهاد آورده می‌شود بعنوان گزاره شناخته می‌شود. گزاره حداقل از یک فعل شکل می‌گیرد که مسئولیت انجام آن فعل را فاعل برعهده دارد. علاوه بر این ممکن است یک گزاره شامل موارد زیر نیز باشد:

وجوه وصفی (Participles) که برای ساخت ساختارهای کامل و استمراری بکار برده می‌شوند.
مفعول مستقیم یا غیر مستقیم (در صورت متعدی بودن فعل)
دیگر مکمل‌ها (Complements) نظیر مکمل‌های مفعولی،‌ وصفی و فاعلی
معرف‌ها (Modifiers)

ابتدا درکنار هم روش شناسایی گزاره را در شبه جملات و جملات انگلیسی بررسی می‌کنیم و سپس نگاهی دقیق‌تر به اجزای گزاره خواهیم انداخت.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

شناسایی گزاره

در بیشتر مواقع در جملات و شبه جملات انگلیسی، گزاره پس از فاعل آورده می‌شود. در جملات ساده ممکن است تنها یک فاعل و یک فعل ساده داشته باشیم؛ به مثال‌های زیر توجه کنید:

انکار می‌کنم. “I refuse.”
سگ پارس می‌کند. “Dogs bark.”
زنبورها نیش می‌زنند. “Bees sting.”
گربه‌ها میو میو می‌کنند. “Cats meow.”

 در مثال‌های بالا، فاعل‌ها جمله را شروع و گزاره که تنها شامل یک فعل است جمله را به پایان می‌رساند. گزاره در این جملات از یک فعل لازم در ساختار حال ساده شکل می‌گیرد و بطور کامل اطلاعات کافی و لازم را ارائه می‌کند. در واقع این جملات مستقل و کامل هستند. با این حال معمولا گزاره شامل اجزای بیشتری می‌شود و به یک فعل خلاصه نخواهد شد. مثال زیر را با تمام اجزای آن برای شما تحلیل کرده‌ایم تا بیشتر با گزاره آشنا شوید:

خانوادم عاشق این هستند که هر تابستان به ساحل بروند. “My family loves going to the beach each summer.”

 در این جمله “My family” فاعل جمله و باقی جمله همان گزاره است که اطلاعاتی را در مورد فاعل و فعلی که انجام می‌دهد ارائه می‌کند. این جمله فراتر از جملات ساده‌ای است که پیش از این مشاهده کردید. در این جمله “loves” یک فعل متعدی در ساختار حال ساده است که مفعول مستقیم آن عبارت “going to the beach each summer” است. خود “going” یک اسم فعل (gerund) است که نقش اسم را در جمله ایفا می‌کند. علاوه بر این “to the beach”  یک مکمل قیدی است که در مورد “going” توضیحی ارائه می‌دهد. در نهایت عبارت “each summer” را داریم که یک عبارت قیدی دیگر است که درباره‌ی “going to the beach” توضیحی ارائه می‌دهد. نکته‌ی تکمیلی که باید اینجا خدمت شما عزیزان عرض کنم این است که از آنجایی که تمام عبارتی که بعد از فاعل “My family” آمده است به فعل “loves” مرتبط است، کل این عبارت را بعنوان گزاره می‌شناسیم.

توجه داشته باشید که قیودی که در توضیح هرچه بیشتر اجزای گزاره آورده می‌شوند همواره بعد از فاعل در جمله ظاهر نمی‌شوند؛ گاهی اوقات برای بیان تاکید بیشتر، قیود در ابتدای جمله ظاهر می‌شوند. به مثال زیر با دقت توجه کنید:

در مدرسه است که ما درباره‌ی انقلاب امریکا یاد می‌گیریم. In school we are learning about the American Revolution.”

خب بیایید این جمله را هم مورد بررسی قرار دهیم. به ظاهر این جمله با جمله قبل تفاوت‌هایی دارد؛ اما اگر اجزای آن را مورد بررسی قرار دهیم می‌بینیم که تمام اجزای آن همان اجزای جمله قبل هستند که کمی در ترتیب حضورشان در جمله دستکاری شده است.

عبارت “in school” در واقع یک عبارت قیدی اضافی است که در توصیف وجه وصفی معلوم “learning” آورده شده است. استفاده از این عبارت در ابتدای جمله تنها به جهت تاکید بیشتر است. “are”  یک فعل کمکی است که در کنار وجه وصفی معلوم “learning” سازنده ساختار حال استمراری است و در نهایت عبارت “about the American Revolution” یک عبارت قیدی اضافی دیگر است که باز هم در توصیف “learning” آورده شده است. نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگرچه “in school” در ابتدای جمله آورده شده است اما همچنان بخشی از اجزای گزاره است. 

گزاره‌ مرکب

فاعل یک شبه جمله یا یک جمله کامل حداقل باید کننده‌ی یک فعل باشد؛ اما در بسیاری از موارد فاعل مسئول انجام بیش از یک فعل است. در واقع در چنین مواردی که فاعل کننده دو یا بیش از دو فعل است، ما با جمله‌ای مواجه هستیم که گزاره‌ی آن مرکب است.

معمولا برای اتصال افعال یک گزاره مرکب از حروف هم‌پایه استفاده می‌شود. اگر بیش از دو فعل در گزاره ما وجود داشته باشد، افعال را با کاما یا ویرگول انگلیسی بهم متصل می‌کنیم و پیش از فعل آخر از حرف ربط استفاده می‌کنیم. به مثال زیر توجه کنید:

در نیوجرسی زندگی می‌کنم اما در نیویورک کار می‌کنم.  “I live in New Jersey but work in New York City.”
دوستم دنیل صبح‌ها تدریس می‌کند، بعدازظهرها کار داوطلبانه می‌کند و عصرها والیبال بازی می‌کند. “My friend Daniel teaches in the morning, volunteers in the afternoon, and plays volleyball in the evening.”

فاعل‌ مرکب

همانطور که ممکن است برای یک فاعل گزاره مرکب آورده شود، یک گزاره واحد هم ممکن است فاعل‌های متعددی داشته باشد که به آن فاعل مرکب گفته می‌شود. نحوه‌ی اتصال فاعل‌های متعدد نیز مانند اجزای یک گزاره مرکب است؛ از حروف هم‌پایه و کاما می‌توان برای اتصال فاعل‌ها استفاده کرد:

برادرم و من آخرهفته‌ا ماهیگیری می‌کنیم. “My brother and I go fishing on the weekends.”
جان، مری و جو با هم به مدرسه می‌روند. “John, Mary, and Joe went to school together.”

رویکردهای جذاب و موثر در یادگیری زبان

گزاره‌ی مرکب در برابر جملات مرکب

حواستان باشد که گزاره مرکب را با جمله مرکب اشتباه نگیرید؛ یک جمله مرکب از دو شبه جمله مستقل که با یک حرف ربط بهم متصل شده باشند، شکل می‌گیرد. در جملات مرکب، هر شبه جمله فاعل خود را دارد. ممکن است این فاعل‌ها به یک شخص یا یک چیز برگردد اما گزاره در هر کدام از این شبه جمله‌ها متفاوت است. به مثال زیر توجه کنید:

جان در هاروارد درس می‌خواند اما آخر هفته در مکانیکی هم کار می‌کند. “John studies at Harvard, but he also works as a mechanic on the weekend.

مثال بالا نشان دهنده‌ی یک جمله مرکب است. در این جمله مرکب دو شبه جمله یا همان کلاز مستقل می‌بینید که دو فاعل دارد. البته این دو فاعل به یک شخص برمی‌گردد: “John and he” در واقع هر دو یکسان هستند اما گزاره در این دو شبه جمله مستقل کاملا متفاوت هستند.

جمله پیچیده

جملات پیچیده از یک شبه جمله مستقل و یک یا چند شبه جمله وابسته ساخته می‌شود. هر شبه جمله (Clause) در جمله پیچیده یک فاعل دارد و هر فاعل نیز با گزاره خود همراه است. به مثال زیر توجه کنید:

وقتی پدرم آخر هفته‌ها خانه است، همه خانواده با هم به سینما می‌رویم. When my father is home on the weekends, the whole family always goes to a movie together.”

فاعل شبه جمله وابسته “my father” است و گزاره‌ی آن عبارت “is home on the weekends”‌ است. در این جمله پیچیده جمله وابسته با حرف ربط وابسته “when” به جمله مستقل بعدی متصل شده است. فاعل شبه جمله مستقل “the whole family” است و باقی جمله گزاره آن محسوب می‌شود.

جملات می‌توانند از مثال بالا نیز پیچیده‌تر باشند؛ با آوردن تعداد بیشتری از شبه جملات مستقل و وابسته می‌توان جملات پیچیده‌تری ساخت. آنچه باید به آن توجه شود این است که هر شبه جمله می‌تواند یک یا بیش از یک گزاره داشته باشد.

اجزای گزاره

تا به اینجا با نحوه‌ی شناسایی گزاره آشنا شدیم و فهمیدم در کجای جمله باید سراغ گزاره را بگیریم. حالا بیایید به اجزای گوناگون گزاره نگاه دقیق‌تری بیندازیم. 

فعل معین در مقابل فعل نامعین

برای شناسایی گزاره جمله باید به دنبال ریشه جمله بگردیم. ریشه جمله در واقع همان “فعل معین” جمله است. در واقع وقتی می‌خواهیم گزاره را پیدا کنید به دنبال یک فعل معین می‌گردیم. فعل معین یا همان “Finite Verb” شامل شکل ساده تمام افعال بدون حرف “to”، شکل گذشته افعال، صرف سوم شخص افعال و صرف فعل “be” می‌شود. به مثال زیر که قبلا از آن استفاده کرده‌ایم دوباره توجه بفرمایید:

In school we are learning about the American Revolution.”

در این جمله از فعل حال استمراری “are learning” استفاده شده است. این عبارت در واقع بخش عمده‌ای از بار معنایی جمله را به دوش می‌کشد و در عین حال تنها یک واحد از گزاره جمله فوق محسوب می‌شود. “learning” وجه وصفی معلوم است که در دسته افعال غیر معین قرار می‌گیرد. تنها فعل معین این جمله همان “are” است.

افعالی که هیچگاه در دسته‌ی افعال معین قرار نمی‌گیرند، “gerunds”، “infiniteve” و وجه‌های وصفی معلوم و مجهول است. تفاوت افعال معین و غیر معین را در مثال‌های زیر مشاهده خواهید کرد:

 به خاطر داشته باشید که “gerunds” و “infinitives” می‌توانند نقش اسم را در جمله ایفا کنند؛ به همین خاطر ممکن است در نقش فاعل  شبه جمله ظاهر شوند و دیگر بخشی از گزاره نباشند. در همین راستا باید بدانید که اگر این دو مورد پیش از افعال معین در جمله ظاهر شوند، معمولا نقش فاعل جمله را خواهند داشت. به مثال‌های زیر توجه کنید:

کار کردن در تمام طول هفته من را خسته می‌کند. Working all week makes me so tired.”
بشر جایرالخطاست. To err is human.”

برای مطالعه بیشتر در مورد افعال معین و غیرمعین به مقاله انواع فعل در زبان انگلیسی مراجعه کنید.

انواع مفعول فعل

مفعول در گرامر انگلیسی به اسم یا ضمیری اطلاق می‌شود که معنای افعال یا حروف اضافه را تکمیل می‌کند. مفعول افعال به ما می‌گویند که فعل در موردش چه کسی یا چه چیزی اتفاق افتاده است. در واقع به نوعی مکمل فعل هستند و به آن‌ها “verb complement” گفته می‌شود. با این حال از آنجایی که مفعول فعل جز بسیار مهمی از ساختمان گزاره است، معمولا آن را بخشی منحصربفرد و مستقل از فعل می‌دانند و آن را به گزاره نسبت می‌دهند. مفعول فعل می‌تواند مفعول مستقیم باشد یعنی بصورت مستقیم از فعل تاثیر بگیرد یا مفعول غیرمستقیم باشد یعنی متاثر از مفعول مستقیم فعل باشد. نکته‌ای که باید به آن بسیار توجه داشته باشید این است که تنها افعال متعدی به مفعول نیاز دارند. 

مفعول مستقیم

مفعول مستقیم آن دسته از مفعول فعل است که فعل بطور مستقیم در مورد آن اتفاق میفتد و بر روی آن تاثیر می‌گذارد. برای درک بهتر این موضوع به مثال‌های زیر توجه کنید:

سگ به دنبال دم خود گذاشته است. “The dog chased its tail.” (The object its tail is receiving the action of the verb chase.)
مری هر هفته کتاب جدید می‌خواند. “Mary reads a new book every week.” (The object a new book is receiving the action of the verb read.)
از جاناتان خواستم با من به سر قرار بیاید. “I asked Jonathan on a date.” (The object Jonathan is receiving the action of the verb asked.)

مفعول غیرمستقیم

مفعول غیرمستقیم آن دسته از مفعول‌های فعل هستند که فعل با واسطه‌ی مفعول مستقیم بر روی آن‌ها تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل مفعول غیرمستقیم در جمله بین فعل و مفعول مستقیم ظاهر می‌شود. به مثال‌های زیر توجه کنید تا جایگاه مفعول غیرمستقیم را در جمله بهتر بشناسید:

لطفا نمک را به من بده. “Please pass me the salt.” (The pronoun me is receiving the direct object the salt, which receives the action of the verb pass.)
برای شرکت یک درخواست کار ارسال کردم. “I sent the company an application for the job.” (The noun phrase the company is receiving the direct object an application, which receives the action of the verb sent.)

مکمل‌ها

مکمل‌ها کلمات یا دسته‌ای از کلمات هستند که برای تکمیل معنای بخش دیگری از جمله الزامی‌اند. برخلاف معرف‌ها، مکمل‌ها اطلاعاتی را که برای فهم معنای جمله ضروری باشند تامین می‌کنند. در زبان انگلیسی چهار نوع مکمل‌ وجود دارد که عبارتند از: مکمل‌های مفعولی، مکمل‌های صفتی، مکمل‌ها قیدی و مکمل‌های فاعلی. در ادامه به بررسی هر کدام از این مکمل‌ها در قالب مثال خواهیم پرداخت.

آشنایی با گزاره و اجزای آن در زبان انگلیسی

مکمل‌های مفعولی

مکمل مفعولی درواقع  کلمه یا گروهی از کلمات است که مفعول مستقیم فعل را توضیح می‌دهد و اطلاعاتی در تکمیل معنای آن ارائه می‌دهد. مکمل مفعولی می‌تواند اسم، صفت، شبه جمله موصولی (relative clause)، اسم مصدر یا وجه وصفی (participle) باشد.

کمیته او را بعنوان خزانه‌دار برگزید. “The committee elected him treasurer.” (The noun treasurer renames the object him.)
تمام چیزی که او می‌خواست خوشحالی همسرش بود. “All he wanted was to make his husband happy.” (The adjective happy describes the object his husband.)
 آیا کسی را می‌شناسی که بتواند با پرینتر کار کند؟ “Do you know someone who can work the printer?” (The relative clause who can work the printer describes the object someone.)
انتظار نداشتم که موافقت کنی. “I didn’t expect you to approve.” (The infinitive to approve describes a potential action of the object you.)
در حالی که در حیاط دراز کشیده بود به او برخوردیم. “We came across him lying in the yard.” (The participle phrase lying in the yard describes the action of the object him.)

مکمل‌های صفتی

مکمل صفتی یک عبارت یا یک شبه جمله است که در تکمیل معنای صفت اطلاعات ضروری ارائه می‌کند. مکمل‌های صفتی تقریبا همیشه در کنار صفات خبری (Predicative Adjectives) قرار می‌گیرند. صفات خبری خود بعد از افعال ربطی (Linking Verbs) قرار می‌گیرند. مکمل‌های صفتی می‌توانند بصورت عبارت حرف اضافی، مصدر، عبارت مصدری یا شبه جملات اسمی باشند:

کاملا از خودم راضی هستم. “I am perfectly content on my own.” (The prepositional phrase on my own completes the meaning of the adjective content.)
خوشحالیم که در خدمتیم. “We’re just glad to be of service.” (The infinitive phrase to be of service completes the meaning of the adjective glad.)
کمی کنجکاویم که چرا تصمیم گرفتند بروند. “We were a little curious why they decided to leave.” (The noun clause why they decided to leave completes the meaning of the adjective curious.)

مکمل‌های قیدی

مکمل‌های قیدی در واقع قیود یا عناصر قیدی هستند که در راستای تکمیل معنای فعل در جمله ظاهر می‌شوند. مکمل‌های قیدی همواره پس از فعل در جمله به کار برده می‌شوند.

معلم تیم را به خانه فرستاد. “The teacher sent Tim home.” (The adverbial noun home completes the meaning of the verb sent.)
لطفا کتاب را در قفسه بگذار. “Please put the book on the shelf.” (The adverbial prepositional phrase on the shelf completes the meaning of the verb put.)

مکمل‌های فاعلی

مکمل فاعلی در واقع اطلاعاتی است که در جمله پس از افعال ربطی و برای توصیف فاعل جمله بکار برده می‌شوند. مکمل‌های فاعلی می‌توانند اسم، ضمیر یا صفت باشند. اگرچه مکمل‌های فاعلی در توصیف و توضیح بهتر فاعل بکار برده می‌شوند اما به فعل جمله وابسته هستند و جزئی از گزاره جمله به حساب می‌آیند:

عشق یک خاصیت است. Love is a virtue.” (The noun phrase a virtue renames the subject love.)
همه اعتبار نصیب همسرش شد در حالیکه تمام کار را او انجام داده بود. “Her husband took all the credit, but it was she who did all the work.” (The pronoun she re-identifies the subject it.)
خوب به‌نظر می‌رسی. You look nice.” (The adjective nice describes the subject you.)

معرف‌ها

معرف‌ها یا همان “Modifiers” صفات و قیودی هستند که درباره‌ی دیگر بخش‌های جمله اطلاعاتی ارائه می‌دهند. این اجزای جمله بسته به اینکه در مورد کدام بخش از جمله توضیح بدهند، ممکن است بخشی از فاعل (نهاد) یا گزاره‌ی جمله باشند. علاوه بر این صفات و قیود می‌توانند در قالب عبارت یا شبه جمله ظاهر شوند.

در ادامه برایتان مثال‌هایی از معرف‌هایی که بعنوان بخشی از گزاره در جمله بکار برده شده‌اند آماده کرده‌ایم. با دقت به این مثال‌ها توجه کنید:

Example sentence
Modifiers
What they modify
“Jonathan always brings his favorite toy to school.”
1. always — adverb
3. favorite — adjective
4. to school — adverbial prepositional phrase
1. The verb brings
2. The noun toy
3. The noun toy
4. The verb brings
“I work in a restaurant that is often busy.”
1. in a restaurant — adverbial prepositional phrase
2. often — adverb
3. often busy — predicative adjective phrase
4. that is often busy — relative clause (also called an adjective clause)
1. The verb work
2. The adjective busy
3. The subject pronoun that
4. The noun restaurant
“We took the bright orange painting in the living room off the wall.”
1. bright — adverb
2. bright orange — adjective phrase
3. in the living room — adjectival prepositional phrase
4. off the wall — adverbial prepositional phrase
1. The adjective orange
2. The noun painting
3. The noun painting
4. The verb took

 


آزمون

Where does the predicate usually appear in a sentence?

What must the predicate always contain?

Which of the following is used to create a compound predicate?

Identify the predicate in the following sentence:rn“My sister and my brother both like to read.”

Identify the finite verb in the following sentence:rn“I have been working a lot lately.”

Which part of the predicate tells us who or what is receiving the action of the verb?

Which part of the predicate completes the meaning of another part of the sentence?

Which of the following is used to create a compound predicate?

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. احسان رشیدی
  21 مرداد 1399
  پاسخ دادن

  سلام ممنون میشم بهم جواب بدین در عبارت پایین
  ‘Take care of yourself, Peter,’ his mother said, giving him his coat.
  ‘I must go,’ Peter said, finishing his cup of tea.

  “giving” و “finishing ” اسم فعل یا وجه وصفی یا مکمل مفعولی ؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   21 مرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید