IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
فعل های لازم و متعدی در زبان انگلیسی چه تفاوتی دارند
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
18 آبان 1402

فعل‌های لازم و متعدی (گذرا و ناگذر) در زبان انگلیسی چه تفاوتی دارند؟

یکی از اشتباهات رایجی که در خصوص فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی وجود دارد این است که بسیاری از افراد گمان می‌کنند که این اصطلاحات تنها روش‌های خیالی هستند که برای توصیف کنش یا عدم کنش مورداستفاده قرار می‌گیرند. با این حال باید دقت داشته باشید که این اصطلاحات ربطی به فعال بودن یا فعال نبودن یک فعل ندارند و بیشتر به منظور انتقال مورداستفاده قرار گیرند.

به طور کلی می‌توان گفت که یک فعل متعدی باید عمل خود را به چیزی یا شخصی که مفعول نامیده می‌شود منتقل کند. در اصل می‌توان گفت که متعدی در گرامر زبان انگلیسی به معنای تاثیر گذاشتن بر چیز دیگری است که باید به این موضوع دقت داشته باشید. در ادامه این بخش از آموزش زبان انگلیسی قصد داریم کمی بیشتر درباره این موضوع در زبان انگلیسی صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم.

پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

فعل های گذرا و ناگذر در زبان انگلیسی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

افعال متعدی و لازم چیست؟

پیش از آن‌که بخواهیم درباره کاربردهای فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی و نحوه استفاده از این افعال صحبت کنیم اجازه دهید تا ابتدا کمی بیشتر درباره خود این افعال صحبت کرده و اطلاعاتی را درباره چیستی آنها به شما ارائه دهیم. به طور کلی باید دقت داشته باشید که افعال متعدی و لازم به این اشاره دارند که آیا یک فعل از مفعول مستقیم استفاده می‌کند یا خیر؟ در اصل می‌توان تعریف آنها را به شکل زیر ارائه داد:

 • افعال متعدی افعالی هستند که از مفعول مستقیم استفاده می‌کنند.
 • افعال لازم نیز افعالی هستند که از مفعول مستقیم استفاده نمی‌کنند.

یک نکته مهم که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که یک فعل را می‌توان بر اساس این‌که آیا برای بیان یک فکر کامل به یک مفعول نیاز دارد یا خیر به دو دسته متعدی و لازم تقسیم‌بندی کرد که هریک از این افعال دارای کاربردها و مزایای مخصوص به خود هستند و در زمان استفاده حتما باید به این موضوع دقت داشته باشید.

توجه داشته باشید که فعل متعدی تنها در صورتی معنا پیدا می‌کند که عمل خود را بر روی یک مفعول اعمال کند. این در حالی است که یک فعل لازم بدون مفعول نیز معنا پیدا می‌کند و می‌توانید آن را مورداستفاده قرار دهید. از طرف دیگر باید توجه داشته باشید که برخی از افعال را می‌توان هم بدون نیاز به مفعول و هم در کنار مفعول استفاده کرد که در ادامه درباره این موضوع نیز صحبت خواهیم کرد.

اساس های دستور زبان انگلیسی

چگونه فعل متعدی را تشخیص داده و از آن استفاده کنیم؟

زمانی که قصد داریم درباره فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی صحبت کنیم اولین مسئله‌ای که مطرح می‌شود این است که چگونه می‌توانیم یک فعل متعدی را تشخیص داده و به بهترین شکل ممکن از آن استفاده کنیم؟ به طور کلی باید توجه داشته باشید که افعال متعدی تنها افعالی نیستند که بتوانند یک مفعول را بگیرند. آنها در واقع نیازمند استفاده از مفعول هستند و بدون مفعولی که بتوانند روی آن تاثیر بگذارند کامل به نظر نمی‌رسند و به همین علت نیز به آنها فعل متعدی گفته می‌شود.

برای این‌که به شکل بهتری این موضوع را بیاموزید مثال زیر را در نظر بگیرید:

Please bring coffee.

لطفا قهوه بیاورید.

نکته مهمی که درباره این جمله باید بدانید این است که فعل bring در اینجا یک فعل متعدی است و چیزی که روی آن تاثیر می‌گذارد نیز coffee است و به همین علت نیز coffee را می‌توان مفعول این فعل دانست. دقت داشته باشید که در این جمله بدون این‌که مفعول را بیاورید جمله شما معنای خاصی نمی‌دهد که این موضوع یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های افعال متعدی در زبان انگلیسی به شمار می‌آید. حال جمله زیر را در نظر بگیرید:

Please bring.

لطفا بیاور

اولین سوالی که در اینجا به وجود می‌آید این است که چه چیزی یا چه کسی را بیاور؟ این سوال خود این موضوع را مطرح می‌کند که bring نیازمند مفعولی است که بتواند معنای خود را تکمیل کند. در ادامه چند مثال دیگر را نیز از افعال متعدی و مفعول‌هایی که در کنار آنها می‌آیند در اختیار شما قرار داده‌ایم تا بتوانید به شکل بهتری نحوه استفاده و تشخیص افعال متعدی در زبان انگلیسی را بیاموزید:

The girls carry water to their village.

دختران آب را به روستای خود می‌برند.

Juan threw the ball.

خوان توپ را پرتاب کرد.

Could you phone the neighbors?

امکانش هست که به همسایه‌ها زنگ بزنی؟

I caught a cold.

من سرما خوردم.

She loves rainbows.

او عاشق رنگین‌کمان است.

Lila conveyed the message.

لیلا پیغام را رساند.

دقت داشته باشید که هریک از این افعال در جمله‌هایی که مورداستفاده قرار گرفته‌اند مفعولی دارند که اعمالی که افعال انجام می‌دهند را تکمیل می‌کنند. اگر مفعول را از این جملات خارج کنید نتایج غیرمنطقی برای شما به وجود می‌آید و ممکن است سوالاتی را نیز برای خواننده ایجاد کند. برای مثال در جمله آخر فرض کنید که مفعول را حذف کنیم و در این صورت جمله ما به شکل لیلا منتقل کرد در می‌آید که اولین سوالی که به وجود می‌آورد این است که چه چیزی را منتقل کرد؟

فعل های لازم و متعدی در انگلیسی

نحوه تشخیص افعال لازم در زبان انگلیسی

در ادامه صحبت درباره فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی باید درباره نحوه تشخیص افعال لازم نیز صحبت کرده و توضیحاتی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. به طور کلی باید دقت داشته باشید که افعال لازم دقیقا نقطه مقابل افعال متعدی هستند و در نتیجه برای این‌که یک عمل را نشان دهند نیازی به مفعول نخواهند داشت. مثلا جمله‌های زیر را در نظر بگیرید که این مفهوم را به بهترین شکل ممکن به شما نمایش می‌دهند:

They jumped..

آنها پریدند.

The dog ran.

سگ دوید.

She sang.

او آواز خواند.

A light was shining.

نوری می‌درخشید.

نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که هیچ‌یک از این افعال برای معنی‌دار شدن جمله نیازی به مفعول ندارند و همه آنها می‌توانند یک جمله را به پایان برسانند و معنی کامل را منتقل کنند. دقت داشته باشید که برخی از اشکال امری افعال حتی می‌توانند جملات تک کلمه‌ای باشند که کاملا قابل درک هستند و معنای کاملی را منتقل می‌کنند. برای مثال جملات زیر را در نظر بگیرید:

Run!

اجرا کن

Sing!

آواز بخوان

از طرف دیگر تعدادی از افعال انگلیسی هستند که فقط می‌توانند به‌صورت لازم مورداستفاده قرار گیرند. این به آن معناست که آنها هرگز با یک مفعول معنی پیدا نخواهند کرد. دو مورد از این افعال که امروزه کاربردهای زیادی را نیز در جملات زبان انگلیسی دارند عبارت‌اند از arrive و die. در واقع شما چیزی را برسید و البته نمی‌توانید چیزی را بمیرید. در نتیجه غیرممکن خواهد بود که یک مفعول از هریک از این افعال پیروی کرده و بعد از آن بیاید.

فعل های لازم و متعدی گذرا و ناگذر در زبان انگلیسی چه تفاوتی دارند

لازم یا متعدی؟ برخی از افعال می‌توانند هردو آنها باشند

بسیاری از افعال را می‌توان بسته به نحوه استفده از آنها در یک جمله به‌عنوان متعدی یا لازم طبقه‌بندی کرد. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید تا بتوانید اطلاعات موردنیاز خود در این زمینه را به دست بیاورید:

Urged by the others, she sang.

با اصرار دیگران او آواز خواند.

She sang the national anthem at the hockey game.

او سرود ملی را در بازی هاکی خواند.

After he cleaned up, he left.

بعد از این‌که تمیز کرد، رفت.

He left the gift on the table.

او هدیه را روی میز گذاشت.

برای تصمیم‌گیری در مورد استفاده از افعال متعدی یا لازم تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تعیین کنید آیا فعل شما مفعولی دارد یا خیر؟ آیا او چیزی خواند؟ آیا او چیزی را ترک کرد؟ نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که فعل فقط زمانی متعدی است که پاسخ سوالی که پرسیدیم مثبت باشد و جمله شما به چیز دیگری نیز نیاز داشته باشد.

زمانی که درباره استفاده از فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی به شک می‌افتید تنها کاری که باید انجام دهید این است که آن فعلی که استفاده کرده‌اید را جستجو کنید. در فرهنگ لغات، افعال به‌عنوان متعدی، لازم یا هر دو بهرست می‌شوند و هرگونه تفاوتی که در معنی یک فعل وجود داشته باشد می‌تواند کاربردهای آن فعل را نیز به همین شکل تغییر دهد. پس با توجه به معنی می‌توانید مشخص کنید که آیا فعلی که شما انتخاب کرده‌اید لازم است یا متعدی؟

افعال عبارتی و بررسی گذرا بودن آنها

زمانی که صحبت از فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی می‌شود شما باید فاکتورها و موارد متعددی را بررسی کرده و به آنها دقت داشته باشید که یکی از مهم‌ترین آنها این است که بررسی کنید آیا افعال عبارتی در جمله شما وجود دارند یا خیر؟ نکته بسیار جالبی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که افعال عبارتی را نیز می‌توان به‌عنوان متعدی یا لازم طبقه‌بندی کرد و هریک از این دو نوع فعل عبارتی دارای کاربردها و مزایای مخصوص به خود هستند که باید به آن دقت و توجه کافی را داشته باشید.

برای این‌که به شکل بهتری با این موضوع آشنا شوید در ادامه مثالی را برای شما آورده‌ایم که این مسئله را به شکل بهتری برای شما توضیح خواهد داد:

Cindy has decided to give up red meat to lower her cholesterol.

سیندی تصمیم گرفته است که برای کاهش کلسترول خود، گوشت قرمز را کنار بگذارد.

مثال دیگری نیز در این زمینه وجود دارد که باید آن را نیز مشاهده کنید:

I hope Cindy doesn’t give up.

امیدوارم سیندی تسلیم نشود.

دقت داشته باشید که فعل Give up تنها یکی از افعال عبارتی است که می‌تواند هم به‌عنوان لازم و هم به‌عنوان متعدی مورداستفاده قرار گیرد بدون این‌که محدودیتی برای استفاده از آن وجود داشته باشد. این‌که عبارت تسلیم شدن یا ناامید شدن نیازمند مفعول باشد یا خیر بستگی به معنایی دارد که این عبارت فعلی در جمله به شما می‌رساند. در اولین قدم باید دقت داشته باشید که معنای اول این عبارت چشم‌پوشی از چیزی خواهد بود و این در حالی است که معنای دوم آن به معنی دست کشیدن از تلاش است.

مثال زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

Our plane will take off in twenty minutes.

هواپیمای ما بیست دقیقه دیگر بلند می‌شود.

I always take off my shoes on a long flight.

من همیشه در یک پرواز طولانی کفش‌هایم را در می‌آورم.

در اولین جمله عبارت فعلی take off  به معنی ترک کردن زمین است و این در حالی است که در جمله دوم همین عبارت فعلی به معنی برداشتن چیزی خواهد بود.

نکته مهمی که در اینجا دوباره باید به آن دقت داشته باشید این است که گذرا بودن یا متعدی بودن در مقابل لازم بودن تنها یکی از روش‌هایی است که امروزه برای طبقه‌بندی افعال مورداستفاده قرار می‌گیرد. شما می‌توانید در سایت ما اطلاعات جذاب دیگری را نیز درباره این موضوع به دست بیاورید و با روش‌های دیگری که امروزه برای دسته‌بندی و طبقه‌بندی افعال مورداستفاده قرار می‌گیرند بیشتر آشنا شوید.

تفاوت فعل های لازم و متعدی در زبان انگلیـــسی

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالاتی که ممکن است درباره فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی برای شما به وجود آمده باشد پاسخ دهیم.

در چه زمانی باید از فعل‌های متعدی در زبان انگلیسی استفاده کنیم؟

زمانی که شما یک فعل را مورداستفاده قرار می‌دهید و در جمله خود متوجه می‌شوید که جمله شما کامل نیست و نیازمند استفاده از یک مفعول است باید از فعل‌های متعدی استفاده کنید. در واقع این افعال، افعالی هستند که حتما باید در کنار آنها از یک مفعول استفاده کنید تا بتوانید مفهوم مدنظر خود را منتقل کنید.

 
چه زمانی باید از افعال لازم استفاده کنیم؟

اگر فعل شما نیازی به مفعول نداشته باشید در این شرایط می‌توانید افعال لازم را مورداستفاده قرار دهید.

سخن پایانی

تفاوت فعل های لازن و متعدی در زبان انگلیسی

فعل‌های لازم و متعدی در زبان انگلیسی از جمله مهم‌ترین عناصری هستند که حتما باید در زبان انگلیسی نحوه استفاده از آنها را بیاموزید. اگر شما هم علاقه‌مند به یادگیری زبان انگلیسی هستید شرکت در دوره های آموزشی ایرانمهر می‌تواند به میزان زیادی در این زمینه به شما کمک کند. انواع کلاس زبان انگلیسی که امروزه توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر برگزار می‌شود دارای هزینه بسیار مناسبی بوده و کیفیت آموزشی آنها نیز کاملا تضمین شده است.

بیشتر بخوانید :آموزش افعال در زبان انگلیسی

بیشتر بخوانید :افعال جدا شدنی در زبان انگلیسی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 20 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. ali shakeri
  18 آبان 1402
  پاسخ دادن

  سلام من و خواهرم میخوایم زبان یاد بگیریم کلاس هاتون مختلط هست ؟

  • ایرانمهر
   18 آبان 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر تمامی کلاس ها در مجموعه بصورت غیر مختلط برگزار میشود . شما میتوانید جهت ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. دانیال
  18 آبان 1402
  پاسخ دادن

  سلام من همیشه از مقالات شما استفاده میکنم و عالی هستن.
  برای اینکه بخوام بیام در مجموعه شما زبان انگلیسی تدریس کنم چکار باید انجام بدم؟ مدرس زبان میخواین؟

  • ایرانمهر
   18 آبان 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از همراهی شما , بله میتوانید جهت همکاری با مجموعه فرم جذب مدرس زبان انگلیسی از سایت را تکمیل نمایید همکاران ما پس از تکمیل فرم در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل می نمایند و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.
   https://iranmehrcollege.com/english-teacher-recruitment/

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید