IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکات مهم و کاربردی در بخش لیسنینگ آزمـــون آیلتس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
14 شهریور 1402

نکات مهم و کاربردی در بخش LISTENING آزمون آیلتس

آزمون آیلتس یکی از معتبرترین آزمون‌هایی است که در حال حاضر برای دریافت مدرک زبان وجود دارد و بسیاری از افراد در این آزمون شرکت می‌کنند تا بتوانند با دریافت یک مدرک زبان معتبر مشغول به تدریس این زبان شده یا به کشورهای خارجی مهاجرت کنند. یکی از مهم‌ترین بخش‌های این آزمون بخش لیسنینگ آن است که دریافت امتیاز بالا در آن می‌تواند به میزان زیادی روی امتیاز و نمره آزمون آیلتس شما تاثیرگذار باشد. بخش LISTENING آزمون آیلتس معمولا دارای چالش‌های بسیار زیادی برای شرکت‌کنندگان در این آزمون است.

همین عامل نیز باعث می‌شود تا افراد معمولا نتوانند امتیاز لازم را در این بخش دریافت کنند. این در حالی است که توجه داشتن به چند نکته ساده و البته کاربردی می‌تواند به شما کمک کند تا امتیاز لازم را در این بخش دریافت کنید. ما در ادامه این مطلب قصد داریم چند نکته بسیار مهم را برای شما بیان کنیم که بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بالاترین امتیاز ممکن را در این بخش از آزمون‌های آیلتس دریافت کرده و در نتیجه نمره کلی خود را نیز ارتقا دهید.

پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد شرکت در این آزمون را دارید حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

نکات مهم و کاربردی در بخش لیسنینگ آزمــون آیلتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آشنایی با ساختار بخش لیسنینگ در آزمون آیلتس

یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی که می‌تواند به میزان زیادی در موفقیت در بخش LISTENING آزمون آیلتس تاثیرگذار باشد این است که شما ساختار این بخش را در آزمون‌های آیلتس شناسایی کرده و بتوانید با آشنایی بیشتر با این ساختار به شکل بهتری به سوالات آن پاسخ دهید. به طور کلی باید دقت داشته باشید که در این آزمون شما به چهار قطعه صوتی گوش می‌دهید و سپس به 10 سوال کتبی که از این قطعات صوتی پرسیده می‌شود پاسخ خواهید داد. دقت داشته باشید که هر قطعه صوتی دارای ده سوال است.

پس به طور کلی شما باید در این بخش به چهل سوال مختلف پاسخ دهید. نکته مهم دیگری که در اینجا وجود دارد این است که شما در مجموع 40 دقیقه برای پاسخ دادن به این سوالات وقت دارید و در نتیجه برای هر سوال تقریبا 1 دقیق فرصت دارید. از طرف دیگر شما 10 دقیقه نیز فرصت دارید که بتوانید پاسخ سوالات خود را به برگه منتقل کنید. اولین قطعه صوتی که شما به آن گوش می‌دهید یک مکالمه روزمره بین دو شخص است. آنها ممکن است درباره آخر هفته خود برنامه‌ریزی کنند یا این‌که درباره این موضوع صحبت کنند که وعده شام خود را کجا میل کنند؟

بخش دوم از این قطعات صوتی مربوط به یک مونولوگ است که در آن یک نفر صحبت می‌کند. این شخص ممکن است در مورد یک موقعیت روزمره صحبت کند یا این‌که ممکن است یک سخنرانی خاص داشته باشد. بخش سوم این قطعات صوتی مربوط به یک مکالمه آکادمیک است که در آن حداقل 4 نفر در موقعیت‌های مختلف با یکدیگر صحبت می‌کنند و شما باید متوجه صحبت‌هایی که میان این افراد صورت می‌گیرد شوید. بخش آخر از این قطعات صوتی نیز مربوط به یک مونولوگ در مورد یک موضوع دانشگاهی است.

یک نکته بسیار مهم درباره بخش LISTENING آزمون آیلتس این است که قطعات صوتی که در این بخش وجود دارند معمولا شامل طیف وسیعی از لهجه‌ها از جمله لهجه‌های بریتیش و آمریکایی می‌شوند و حتی ممکن است لهجه استرالیایی را نیز در آنها مشاهده کنید. به همین علت نیز شما باید سعی کنید با تمامی این لهجه‌ها آشنایی مقدماتی داشته باشید تا بتوانید در آزمون آیلتس موفق شوید.

شاید گوش دادن به این قطعات صوتی در ابتدا کمی طاقت‌فرسا به نظر برسد؛ ولی زمانی که شما در دوره های آمادگی آیلتس که توسط موسسه آموزش زبان ایرانمهر برگزار می‌شوند شرکت می‌کنید این امکان را پیدا می‌کنید تا مهارت‌های خود در این زمینه را ارتقا داده و در نتیجه بتوانید به شکل بهتری از پس بخش لیسنینگ آیلتس بر بیایید.

بیشتر بخوانید :ساختار آزمون آیلتس چگونه است؟

بیشتر بخوانید :بهترین منابع آزمون آیلتس برای روش خودخوان (نمره بالای 7)

نکات مهم و کاربــردی در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

نکات آموزشی برای آزمون لیسنینگ آیلتس

در این بخش قصد داریم برخی از نکات آموزشی مهم در خصوص آزمون آیلتس و بخش لیسنینگ این آزمون را در اختیار شما قرار دهیم.

تست‌های تمرینی را جدی بگیرید

اگر قصد شرکت در آزمون‌های آیلتس را دارید باید بدانید که امروزه آزمون‌های تستی و آزمایشی زیادی به شما ارائه می‌شود که می‌توانید در آنها شرکت کرده و در نتیجه مهارت‌های خود را بسنجید. نکته بسیار مهمی که باید درباره بخش LISTENING آزمون آیلتس بدانید این است که برای موفقیت در این بخش داشتن تمرین مرتب از اهمیت زیادی برخوردار است. در واقع شما باید قطعات صوتی مختلف مربوط به این آزمون‌ها را گوش داده و به سوالات آنها پاسخ دهید تا متوجه شوید که دقیقا در کدام بخش امتیاز از دست می‌دهید.

تست‌ها و آزمون‌های تمرینی بسیار خوب و جذاب هستند؛ چراکه نشان می‌دهند چه زمینه‌هایی از مهارت لیسنینگ شما نیازمند تقویت است و در کدام بخش‌ها به شکل بهتری عمل می‌کنید. به این ترتیب می‌توانید متوجه شوید که دقیقا باید تمرکز خود را روی چه بخشی قرار دهید تا بتوانید نتیجه بهتری را دریافت کنید. برای دریافت نتیجه بهتر در این بخش به شما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا روی نقاط ضعف خود تمرکز کنید و سپس سعی کنید نقاط قوت خود را نیز بهبود دهید.

مهارت تمرکز خود را بهبود دهید

یکی از اشتباهات رایجی که معمولا اکثر افراد در زمان شرکت در بخش LISTENING آزمون آیلتس مرتکب آن می‌شوند این است که در حین گوش دادن به قطعات صوتی شروع به نوشتن می‌کنند و تلاش می‌کنند تا نکات مهم را یادداشت کنند. این کار نه‌تنها می‌تواند تمرکز شما را بهم بریزد؛ بلکه باعث می‌شود تا شما زمان کم بیاورید و زمان کمتری برای پاسخ دادن به سوالات این بخش داشته باشید. به همین علت نیز اکثر کارشناسان در این زمینه پیشنهاد می‌کنند که سعی کنید در این بخش تنها به‌خوبی گوش دهید.

البته گوش دادن متمرکز نیازمند تمرین زیادی است. یکی از بهترین تمریناتی که برای افزایش تمرکز در این بخش وجود دارد مدیتیشن است که به شما کمک می‌کند تا بتوانید با تمرکز کامل گوش دهید و نتیجه بهتری را نیز دریافت کنید.

چهار مهارت کلیدی زبان انگلیسی

نکات کاربردی برای پیش بینی پاسخ سوالات آزمون لیسنینگ آیلتس

مهندسی معکوس یکی از تکنیک‌هایی است که می‌تواند به میزان زیادی در موفقیت شما در بخش LISTENING آزمون آیلتس کمک‌کننده باشد و به شما کمک کند تا بالاترین امتیاز ممکن را در این بخش دریافت کنید. نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که سعی کنید آزمون‌های سال‌های قبل را پیدا کرده و پاسخ‌های آنها را بادقت مشاهده کنید. در این بخش شما باید بررسی کنید که سوالات مربوط به این آزمون‌ها معمولا چگونه پرسیده می‌شوند و روی چه موضوعاتی تمرکز دارند؟

این استراتژی به شما کمک می‌کند تا در زمان گوش‌دادن به قطعات صوتی بتوانید نکات مهم و بخش‌های مهم قطعات صوتی را شناسایی کرده و در همان لحظه پاسخ بسیاری از سوالات را پیدا کنید. این استراتژی می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند تا این بخش از آزمون‌های آیلتس را ساده‌تر پشت سر بگذارید و البته نتیجه بهتری را نیز از آزمون خود دریافت کنید. دوره های پیشرفته آیلتس که امروزه توسط موسسه ایرانمهر برگزار می‌شوند نیز می‌توانند به میزان زیادی به شما کمک کنند.

از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که این تکنیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید پیش‌بینی تقریبا خوبی را از سوالات لیسنینگ داشته باشید و در نتیجه خود را برای مشاهده سوالات این بخش آماده کنید.

بیشتر بخوانید : هر آنچه که لازم است درمورد آزمون آیلتس بدانید

بیشتر بخوانید :منابع آزمون آیلتس

نمره لیسنینگ آیلتس چگونه محاسبه می شود؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که احتمالا برای شما هم در خصوص بخش LISTENING آزمون آیلتس به وجود آمده این است که نمراتی که در این بخش محاسبه می‌شوند به چه شکل هستند و امتیاز نهایی ما به چه شکل محاسبه می‌شود؟ در پاسخ به این سوال باید دقت داشته باشید که آزمون لیسنینگ مهارت‌های درک زبان انگلیسی را در شما آزمایش کرده و امتیازات خود را نیز بر اساس این موضوع ارائه می‌دهد.

شخصی که آزمون شما را بررسی کرده و به آن نمره می‌دهد به دنبال این است که بررسی کند آیا شما به‌خوبی به محتوای صوتی گوش داده و موفق شده‌اید که این گفتگوها را درک کنید یا خیر؟ امتیاز شنیداری و بخش لیسنینگ کلا 40 است که بر اساس تعداد پاسخ‌های صحیحی که شما در برگه خود وارد کرده‌اید محاسبه می‌شود. از طرف دیگر باید دقت داشته باشید که برای پاسخ‌های نادرست شما امتیازی در نظر گرفته نمی‌شود و البته امتیاز منفی نیز ندارد.

5 روش برای بهبود مهارت لیسنینگ برای آیلتس

بهبود مهارت‌های لیسنینگ نیازمند این است که شما به‌صورت فعال گوش دادن را تمرین کنید تا بتوانید به نتیجه دلخواه خود در این زمینه دست پیدا کنید. در زمان تمرین گوش دادن تمرکز بر درک آنچه که شما به آن گوش می‌دهید از اهمیت زیادی برخوردار است که ما در این بخش روش‌هایی را برای بهبود این شیوه گوش دادن در اختیار شما قرار خواهیم داد. به طور کلی بهترین تمرینی که برای این کار وجود دارد این است که نمونه‌های صوتی را با رونوشت آنها پیدا کرده و سپس در حین گوش دادن به متن نگاه کنید.

برای این‌که به شکل بهتری مهارت خود را در بخش LISTENING آزمون آیلتس تقویت کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم مراحل زیر را دنبال کنید:

        مرحله اول: بدون این‌که رونوشت را مطالعه کنید به محتوای صوتی گوش دهید: در این مرحله شما باید ببینید چقدر می‌توانید کلیات محتوای صوتی را درک کنید و سپس تلاش کنید تا کلمات کلیدی که در این محتوا بیان می‌شوند را شناسایی کنید.

        مرحله دوم: در این بخش باید مدام مرحله یک را تکرار کنید و هنوز وارد بخش مطالعه رونوشت نشوید. دقت داشته باشید که در این مرحله شما باید دوباره محتوای صوتی که به آن گوش داده‌اید را گوش داده و بررسی کنید که آیا چیزهای جدیدی را از آن متوجه می‌شوید یا خیر؟ آیا کلمات کلیدی جدیدی هستند که بخواهید آنها را در لیست کلمات کلیدی خود انتخاب کنید؟ این کار را مدام تکرار کنید تا ببینید آیا هر بار می‌توانید مقدار بیشتری از محتوا را درک کنید یا خیر؟ تنها زمانی وارد مرحله سه شوید که دیگر چیز جدیدی را برای درک کردن از محتوای صوتی ندارید.

        مرحله سوم: متن را بخوانید. در این بخش شما باید متن را بخوانید و آنچه که درک کرده‌اید را بررسی کرده و سپس واژگان کلیدی جدیدی را به لیست خود اضافه کنید. قبل از این‌که جستجوی خود را به پایان برسانید بررسی کنید که آیا می‌توانید معنای هر کلمه جدیدی را بر اساس زمینه‌ای که دارد حدس بزنید یا خیر؟

        مرحله چهارم: به همراه متن گوش دهید. در این بخش باید به تلفظ صحیح عبارات و گروه‌های کلماتی که انتخاب کرده‌اید دقت داشته باشید تا بتوانید مهارت لیسنینگ خود را تقویت کنید.

        مرحله پنجم: چندین بار دیگر بدون نگاه کردن به متن محتوای صوتی را گوش دهید. در این مرحله شما باید بتوانید بخش عمده‌ای از محتوای صوتی را درک کنید بدون این‌که نیاز داشته باشید تا به متنی که برای خود آماده کرده‌اید نگاه کنید. دقت داشته باشید که تکرار کردن این مراحل به درک هرچه بهتر کلمات و عبارات کمک کرده و به شما کمک می‌کند تا شنیدن دوباره آنها برای شما ساده‌تر شود.

این تمرینات شنیداری و روش‌هایی که در این بخش بیان کردیم به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید بهترین امتیاز لازم را در بخش LISTENING آزمون آیلتس دریافت کنید. دقت داشته باشید که در صورت نیاز شما می‌توانید از خدماتی که توسط مجموعه ما در اختیارتان قرار می‌گیرد نیز استفاده کرده و مهارت‌های لیسنینگ خود را به میزان زیادی ارتقا دهید.

نکات مهم و کاربردی در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

منابع لیسنینگ (منابع معتبر انگلیسی)

در ادامه منابعی را برای شما آورده‌ایم که مطالعه و استفاده از آنها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در آزمون لیسنینگ آیلتس بهترین امتیاز را دریافت کنید:

        آزمایشگاه لیسنینگ RANDAL ESL: این وب سایت می‌تواند به شما کمک کند تا مهارت‌های لیسنینگ خود را به میزان زیادی بهبود دهید. یادگیری با لهجه‌های آمریکایی و بریتیش از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های این سایت به شمار می‌آید.

        Exam English: یکی دیگر از سایت‌هایی است که به‌عنوان یک منبع مهم برای لیسنینگ آیلتس به شمار می‌آید. این سایت آزمون‌هایی را برای تمرین مهارت لیسنینگ برای شما فراهم می‌کند که می‌توانید از آنها استفاده کنید.

        Lyrics Gaps: این یک سایت سرگرمی است؛ ولی می‌تواند به میزان زیادی در ارتقای مهارت‌های لیسنینگ کمک‌کننده باشد. در این سایت شما می‌توانید به طیف گسترده‌ای از موزیک ویدئوها دسترسی پیدا کرده و از آنها برای بهبود مهارت لیسنینگ خود استفاده کنید.

        Six Minutes English by the BBC: این سایت نیز یک منبع رایگان دیگر است که می‌توانید به مکالمات روزمره به زبان انگلیسی دسترسی پیدا کرده و از آن برای افزایش منبع واژگان و البته تقویت مهارت‌های لیسنینگ خود استفاده کنید.

دقت داشته باشید که این‌ها تنها مواردی هستند که محبوبیت و شهرت بیشتری نسبت به سایر منابع دارند. شما می‌توانید از منابع دیگر نیز برای تقویت مهارت‌های خود در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس استفاده کنید. یکی از بهترین منابعی که برای این کار وجود دارد دوره‌هایی است که در حال حاضر توسط مجموعه ایرانمهر برگزار شده و دارای هزینه و قیمت بسیار مناسبی نیز هستند.

نکات مهـم و کاربردی در بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالاتی که درباره بخش LISTENING آزمون آیلتس وجود دارند پاسخ داده و توضیحات کاملی را در خصوص هریک از این سوالات در اختیار شما قرار دهیم.

آزمون لیسنینگ آیلتس از چند بخش تشکیل شده است؟

به طور کلی این آزمون از چهار قطعه صوتی تشکیل شده است که هریک از این قطعات دارای 10 سوال هستند. پس در مجموع چهار بخش وجود دارد که جمعا 40 سوال را در اختیار شما قرار می‌دهند و امتیاز نهایی شما در این آزمون بر اساس پاسخی که به این چهل سوال داده‌اید محاسبه می‌شود.

بهترین تمرین برای تقویت مهارت لیسنینگ چیست؟

بهترین تمرین این است که محتواهای صوتی را به همراه رونوشت آنها تهیه کنید و در ابتدا چندین و چند بار محتوای صوتی را گوش دهید تا به‌خوبی آن را درک کنید. زمانی که دیگر چیز جدیدی درک نکردید زمان آن است که متن محتوا را مطالعه کرده و با کلمات و عبارات بیشتر آشنا شوید. در ادامه همین مراحل را چندین و چند بار تکرار کنید.

بهترین تمرین برای افزایش تمرکز در آزمون لیسنینگ چیست؟

بهتر است برای این‌که تمرکز خود را در آزمون لیسنینگ بهبود دهید حتما به‌صورت مرتب مدیتیشن کرده و سعی کنید گوش دادن فعال را بیاموزید. برای گوش دادن فعال نیز شما باید محتواهای صوتی مختلف را گوش داده و تلاش کنید تا بیشترین درک را از آنها به دست بیاورید.

نکات مهم و کاربردی در بخش LISTENING آزمــون آیلتس

سخن پایانی

بخش LISTENING آزمون آیلتس یکی از مهم‌ترین بخش‌های آزمون آیلتس به شمار می‌آید که بسیاری از زبان‌آموزان در این بخش با مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در این بخش از آزمون‌های آیلتس بالاترین نمره ممکن را بیاورید باید تکنیک‌های آن را بیاموزید. برای انجام این کار خدمات و دوره‌های ارائه شده در موسسه زبان ایرانمهر می‌تواند به میزان زیادی به شما کمک کند. کیفیت این دوره‌ها بسیار بالا بوده و شما با هر سطحی می‌توانید در آنها شرکت کنید و از طرف دیگر هزینه شرکت در این دوره‌ها نیز بسیار مناسب است.

بیشتر بخوانید :نقش و اهمیت گرامر در آزمون آیلتس

بیشتر بخوانید:برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 6 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. جواد صالحی تمانی
  16 شهریور 1402
  پاسخ دادن

  سلام بسیار عالی بود . من قصد دارم با مجموعه شما همکاری کنم و سوپروایزر در بخش بزرگسال در یکی از شعبه هایی که پیشنهاد میکنین بشم چطور میتونم اقدام کنم بنده را ممنون میشوم راهنمایی فرمایید .

  • ایرانمهر
   16 شهریور 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از شما . جهت همکاری با مجموعه لطف کنید فرم جذب سوپروایزر از سایت را تکمیل نمایید همکاران مجموعه در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل می نمایند و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.
   https://iranmehrcollege.com/recruitment-of-supervisors/

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید