IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
pre ielts

دوره های آمادگی آزمون Pre-IELTS

دوره های آمادگی آزمون Pre-IELTS

رده سنی
بزرگسالان

توضیحات دوره آموزشی

این آزمون برای نخستین بار در سال 1980 توسط دانشگاه کمبریج و شورای بریتانیا که در آن زمان با نام IELTS شناخته می‌شد، طراحی و اجرا شد. این آزمون در ابتدا داوطلبان بسیار کمی داشت. بنابراین در سال 1981 تنها 4000 نفر در این آزمون شرکت کردند. با محبوبیت بیشتر این آزمون، تعداد شرکت‌کنندگان در آزمون به 10000 نفر در سال 1985 افزایش یافت. در سال 1989، موسسه IDP استرالیا به این آزمون چهره‌ای بین‌المللی داد. در نهایت کلمه INTERNATIONAL اضافه شد و (IELTS) برای این آزمون انتخاب شد.

آیلتس، مخفف International English Language Testing System، در واقع یک سیستم استاندارد ارزیابی زبان انگلیسی برای اهداف تجاری، تحصیلی یا مهاجرتی در کشورهای بومی انگلیسی‌زبان است. این آزمون طراحی شده در حال پیاده‌سازی است. کشورهایی که گواهینامه این آزمون را پذیرفته‌اند عبارت‌اند از: کانادا، استرالیا، نیوزیلند، انگلستان و ایالات متحده. در این آزمون توانایی شما در خواندن، نوشتن، گوش دادن و صحبت کردن اندازه‌گیری و ارزیابی شده و نتایج با مقیاس 1 تا 9 اعلام می‌شود.

نمره شما در این آزمون بیانگر مهارت‌ها و توانایی‌های شما در استفاده از زبان انگلیسی برای برقراری ارتباط در محیط‌های حرفه‌ای، تحصیلی و اجتماعی است. این آزمون تحت نظارت مستقیم شرکت‌های زیر است:

شورای بریتانیا، IDP: برنامه توسعه بین‌المللی (IELTS استرالیا) و همچنین ارزیابی کمبریج زبان انگلیسی. آیلتس محبوب‌ترین آزمون رسمی بین‌المللی برای انواع متقاضیان مهاجرت در استرالیا، کانادا، ایالات متحده، نیوزلند و انگلستان است و نتایج آن توسط بیش از 11000 کارفرما، دانشگاه، مدرسه و آژانس مهاجرت به رسمیت شناخته شده است. همچنین این آزمون دو سال اعتبار دارد.

چارت دوره آیلتس

انواع مختلف آزمون آیلتس

آزمون آیلتس بر اساس هدف شرکت‌کننده به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

 1. آزمون تحصیلی یا آکادمیک (ACADEMIC)
 2. آزمون عمومی (GENERAL)
 3. آزمون مهارت‌های زندگی (LIFE SKILLS)
بخش تعداد سوالات زمان‌بندی
LISTENING 40 30 دقیقه و 10 دقیقه زمان اضافه برای درج پاسخ‌ها در پاسخنامه
READING 40 60 دقیقه
WRITING 2 بخش 60 دقیقه
SPEAKING 3 بخش 11 – 14 دقیقه

در همه آزمون‌های آیلتس، بخش‌های Writing، Reading و Listening (نوشتن، خواندن و شنیدن) ر یک روز بدون وقفه تکمیل می‌شود. اما قسمت سخن گفتن (Speaking) معمولا یک هفته قبل یا بعد از قسمت‌های دیگر انجام می‌شود. همچنین مدت زمان کل آزمون 2 ساعت و 45 دقیقه است.

در حال حاضر این آزمون به صورت کتبی و آنلاین انجام می‌شود. لازم به توضیح است که محتوای آزمون به شرح زیر است: بخش listening و speaking برای همه داوطلبان در این آزمون یکسان است، اما بخش خواندن و نوشتن یعنی Reading و Writingدر این دو نوع تست متفاوت است.

آزمون تحصیلی یا آکادمیک (ACADEMIC)

این آزمون سطح مهارت زبان انگلیسی داوطلبان را برای محیط‌های دانشگاهی اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند. این آزمون ویژگی‌های زبان دانشگاه را منعکس کرده و میزان آمادگی برای شرکت در تحصیلات دانشگاهی را ارزیابی می‌کند.

آزمون عمومی (GENERAL)

این آزمون سطح زبان انگلیسی و دانش داوطلبان را در موقعیت‌های عملی و روزمره اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند. قالب و نوع سوالات این آزمون نشان‌دهنده محیط کار و موقعیت‌های اجتماعی متفاوت است.

آزمون GENERAL برای کسانی است که برای تحصیلات متوسطه درخواست می‌کنند، متخصصانی که به دنبال تجربه کار و افرادی که به دنبال مهاجرت در برخی از کشورها مانند استرالیا، کانادا، نیوزلند و بریتانیا هستند.

چهار بخش برای آزمون وجود دارد: گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن.

تست‌های Listening، Reading و Writing در یک روز و پشت سر هم و بدون هیچ وقفه‌ای در این بین برگزار می‌شود. آزمون Speaking ممکن است در همان روز تا یک هفته قبل یا بعد از تاریخ آزمون برگزار شود.

آزمون مهارت‌های زندگی (LIFE SKILLS)

آزمون IELTS Life Skills برای برآوردن شرایط مهاجرتی خاص طراحی شده است که متقاضیان فقط باید مهارت‌های Speaking و Listening را نشان دهند.

برای این آزمون شما با یک آزمون دهنده و یک ممتحن دیگر در آزمون شرکت می‌کنید. عملکرد شما در صحبت کردن و شنیدن در این یک جلسه ارزیابی خواهد شد.

IELTS Life Skills در CEFR Level A1 16-18 دقیقه، IELTS Life Skills در CEFR Level A2 بیش از 20 دقیقه و سطح B1 22 دقیقه طول می‌کشد. هیچ وقفه‌ای بین اجزای گفتاری و شنیداری وجود ندارد؛ زیرا شما در هر دو مهارت به طور هم‌زمان ارزیابی خواهید شد.

دوره تربیت مدرس انگلیسی بزرگسال

اهمیت آزمون آیلتس

امروزه به طور متوسط ​​بیش از 200 میلیون آزمایش مختلف در سراسر جهان انجام می‌شود. بیش از 10000 سازمان در سراسر جهان از جمله دانشگاه‌ها، مراکز آموزش عالی، سازمان‌های دولتی و غیردولتی، این گواهی را استانداردی معتبر و قابل اعتماد برای تست مهارت زبان و جایگزینی گواهینامه‌ها و آزمون‌های دیگر مانند تافل می‌دانند (به جز موارد خاص و برخی از رشته‌ها). از جمله دلایل موفقیت آزمون آیلتس می‌توان به پذیرش و قبولی بیشتر آن در مقایسه با آزمون‌های مشابه مانند تافل، دقت و جدیت بالا در نحوه طراحی، ساختار و نحوه طرح سوالات آزمون اشاره کرد.

این آزمون علاوه بر سنجش دانش و سواد انگلیسی افراد، با ساختاری منسجم و سازمان‌دهی شده و روشی کاملا علمی، سطح دانش و مهارت دیگران را نیز ارزیابی می‌کند. همچنین سرعت، دقت و IQ نامزدها را اندازه‌گیری و ارزیابی می‌کند.

یکی دیگر از ویژگی‌های منحصر به فرد آزمون آیلتس ساختار نمره دهی و روش محاسبه امتیازات مهارت شنیداری و ریدینگ است. نمرات این بخش‌ها به گونه‌ای است که محدوده مشخصی برای نمرات مختلف در نظر گرفته شده است و هر سوال به عنوان نمره جداگانه محاسبه نخواهد شد. در واقع برای هر مدرک محدوده مشخصی تعیین می‌شود.

این سیستم میزان و درصد پاسخ‌های خودکار و تصادفی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. علاوه بر این، سوالات به گونه‌ای طراحی شده‌اند که ترکیبی متنوع از سوال‌های چند گزینه‌ای و سوال‌های کتبی باشد که انتخاب گزینه‌های مبتنی بر شانس را کاهش می‌دهد.

نتایج آزمون

نتایج آزمون کتبی 13 روز پس از تاریخ آزمون و نتایج آزمون رایانه‌ای ظرف 3 تا 5 روز از تاریخ آزمون اعلام خواهد شد. مراکز آزمون می‌توانند نمره آیلتس شرکت‌کنندگان در آزمون را به صورت رایگان به 5 سازمان مختلف ارسال کنند. چنانچه متقاضی درخواست امتیاز خود را به بیش از 5 سازمان ارسال کند باید هزینه آن را پرداخت کند.

همچنین برای داوطلبانی که به نتایج آزمون اعتراض دارند خدمات زیر وجود دارد:

پرسشنامه نتایج (EOR) ایجاد شده است تا داوطلبان بتوانند اعتراض خود را مطرح کرده و درخواست بررسی و اصلاح پاسخنامه خود را داشته باشند. بدیهی است که این امر مستلزم پرداخت هزینه تحقیق است و نتیجه اعتراض معمولا بین دو تا 21 روز طول می‌کشد.

شیوه نمره دهی

نتایج آزمون آیلتس ممکن است کامل یا نیم امتیاز باشد. به عنوان مثال: 8 یا 7.5.

در جدول زیر می‌توانید نتایج آزمون آیلتس در مقیاس BAND SCORE و همچنین نمره خام با توجه به پاسخ سوالات را مشاهده کنید.

نمره سطح مهارت تفسیر نمره
9 EXPERT USER کاملا مسلط بر زبان انگلیسی، با درک دقیق و روان از آن
8 VERY GOOD USER فرد به زبان انگلیسی مسلط است، اما گاهی اوقات استفاده نادرست از آن در موقعیت‌های غیرعادی ممکن است منجر به سوءتفاهم شود. همچنین به خوبی استدلال‌های مفصل و پیچیده را مدیریت می‌کند.
7 GOOD USER فرد تسلط عملیاتی بر زبان دارد، اما در برخی موارد استفاده نادرست منجر به سوءتفاهم می‌شود. به طور کلی از انگلیسی به خوبی استفاده کرده و جزئیات بحث را درک می‌کند.
6 COMPONENT USER در کل به خوبی بر زبان تسلط دارد، اما استفاده از عناصر نادرست اغلب منجر به سوء تفاهم می‌شود. ساختارهای زبانی نسبتا پیچیده را در محیط‌های آشنا به کار می‌برد و درک می‌کند.
5 MODEST USER فرد تسلط نسبی به زبان دارد و در بیشتر موارد مفهوم را درک می‌کند. اگرچه احتمال دارد اشتباهات زیادی مرتکب شود. شاید بتواند وضعیت را در سطح ارتباطی اولیه مدیریت کند.
4 LIMITED USER سطح تعامل در ارتباطات به موقعیت‌های آشنا محدود می‌شود. مشکلات درک و بیان زیادی وجود دارد. فرد نمی‌تواند از ساختارهای پیچیده استفاده کند.
3 EXTREMELY LIMITED USER در موقعیت‌های بسیار آشنا، او فقط مفهوم کلی را جذب و درک می‌کند. مشکلات ارتباطی زیادی دارد.
2 INTERMITTENT USER ارتباط با دیگران واقعا امکان‌پذیر نیست. اطلاعات با استفاده از کلمات ساده یا ساختارهای ناقص منتقل می‌شود. او در درک نوشتاری و گفتاری انگلیسی مشکل زیادی دارد.
1 NON-USER اساسا هیچ قابلیتی برای استفاده از زبان به جز چند کلمه مجزا ندارد.
0 DID NOT ATTEMPT THE TEST اطلاعات قابل ارزیابی ارائه نشده است.

 

نمره تعداد جواب درست از 40
LISTENING
تعداد جواب درست از 40

GENERAL TRAINING READING

تعداد جواب درست از 40

ACADEMIC READING

5 16 23 15
6 23 30 23
7 30 34 30
8 35 38 35

 دوره‌های آمادگی آیلتس در آموزشگاه زبان ایران‌مهر به صورت گروهی خصوصی و نیمه گروهی ارائه می‌شود. دروس نیمه گروهی در دو دوره زبان آیلتس شامل 28 جلسه است. هر دوره زبان آیلتس نیمه گروهی در 28 جلسه 90 دقیقه‌ای (دو روز در هفته) برگزار می‌شود.

برخی از ویژگی‌های کلیدی شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس شامل ارائه برنامه درسی منسجم و موثر، استفاده از اساتید خبره و مجرب، سنجش پیشرفت با آزمون‌های آزمایشی درون کتاب و تمرین‌های پایان ترم. همچنین تمرکز بر چهار مهارت‌های اصلی در کنار چهار بخش آزمون اصلی است.

مزایا و ویژگی‌های شرکت در دوره‌های آمادگی آزمون آیلتس

زبان‌آموزان دوره‌های آمادگی آیلتس IELTS در آموزشگاه ایران‌مهر از مزایای زیر برخوردار خواهند بود:

 1. تعیین سطح زبان و مشاوره رایگان
 2. امکان شرکت در دوره‌های آنلاین و حضوری: آموزشگاه زبان ایران‌مهر دوره‌های آمادگی آیلتس را به صورت حضوری و آنلاین را مانند دوره‌های بزرگ‌سالان به دو شیوه حضوری و آنلاین ارائه می‌دهد. البته دوره‌های آنلاین در بستر BIG BLUE BUTTON برگزار می‌شود. داوطلبان عزیز می‌توانند با انتخاب یکی از این دو شیوه با توجه به شرایط و تمایل خود دوره را تکمیل کنند. مزیت دیگر گذراندن دوره‌های آنلاین این است که زبان آموزان محترم بدون توجه به محل زندگی خود این امکان را دارند که دوره و شعبه مورد نظر خود را انتخاب کرده و از مزایای حضور در کلاس‌های آیلتس استفاده کنند.
 3. آمادگی برای شرکت در این دوره‌ها توسط اساتید برتر در زمینه آموزش آیلتس در کشور انجام می‌شود. کلیه مدرسان دوره‌های آیلتس در آموزشگاه زبان ایران‌مهر دارای مدرک معتبر ملی و بین‌المللی تدریس از قبیل CELTA, DELTA, TESOL, TKT, TTC هستند.
 4. همه مقاطع آموزشگاه ایران‌مهر به طور مستمر توسط مدیر شعبه و واحد آموزشی دفتر مرکزی تحت نظارت ارزیابی می‌شود. همچنین عملکرد مدرسان، نحوه تدریس آن‌ها و فرایند یادگیری افراد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.
 5. دوره‌های آمادگی آیلتس در آموزشگاه زبان ایران‌مهر به صورت خصوصی و نیمه گروهی برگزار می‌شود. متقاضیان شرکت در این دوره‌ها می‌توانند آزادانه هر یک از این دوره‌ها را انتخاب کرده و متناسب با شرایط خود در دوره‌ها شرکت کنند. در زمان ثبت‌نام به این موارد دقت کنید.
 • ظرفیت دوره‌های گروهی آمادگی آیلتس در آموزشگاه زبان ایران‌مهر حداقل 5 و حداکثر 10 نفر است.
 • اگر داوطلب نتواند در کلاس‌های گروهی شرکت کند، این امکان برای او فراهم شده است که در کلاس‌های خصوصی شرکت کند.
 • از جمله مزایای حضور در کلاس‌های خصوصی آیلتس عبارت‌اند از: تنوع زیاد ساعت و روزهای درس، امکان لغو کلاس‌ها بدون از دست دادن دوره (هر 10 جلسه)، بهره‌مندی از پشتیبانی آموزشی آیلتس.
 1. آموزش مدرسه به سه صورت حضوری، آنلاین و خارج از سازمان صورت می‌گیرد.
 • جلسات کلاس می‌تواند در هر مکان (منزل، محل کار و …) زبان‌آموز در کلاس‌های فضای باز برگزار شود.
 1. فراگیران زبان در صورت تمایل و بروز مشکل می‌توانند به صورت تلفنی یا حضوری با سرپرست شعبه یا پشتیبانی آموزشی صحبت کنند.
 2. همه افراد زبان‌آموز می‌توانند در صورت بروز مشکل، پیشنهاد یا انتقاد به طور مستقیم با دفتر مرکزی موسسه تماس بگیرند.
 3. همه دوره‌های نیمه گروهی آیلتس در ایران‌مهر به صورت یکپارچه و هماهنگ در تمام شعب و کلاس‌ها طبق تقویم آموزشی برگزار می‌شود. (شروع و پایان کلاس‌ها در تاریخ مشخصی است).
 4. در دوره‌های آنلاین و حضوری، در صورت درخواست و نیاز دانشجو، امکان انتقال و جابجایی دانشجو بین همه شعب انجام می‌شود.
 5. پشتیبانی آموزشی رایگان: کلیه هنرجویان محترم آموزشگاه زبان ایران‌مهر می‌توانند در طول هر دوره با تعیین وقت قبلی از یک ساعت پشتیبانی تدریس خصوصی و یک جلسه رفع اشکال رایگان موسسه بهره‌مند شوند.
 6. بهره‌مندی از تخفیف ثبت‌نام و حق تمدید ثبت‌نام در تاریخ‌ها، مناسبت‌های مختلف و تعطیلات مطابق با ابلاغیه دفتر مرکزی.

زمان برگزاری دوره‌های نیمه گروهی آیلتس در آموزشگاه زبان ایران‌مهر

 • شنبه و چهارشنبه
 • یکشنبه و سه‌شنبه
 • پنج‌شنبه و جمعه

دوره های آموزش آنلاین IELTS

موسسه زبان‌های خارجی ایران‌مهر دوره‌های آنلاین زبان و همچنین دوره‌های حضوری برگزار می‌کند. سیستم و مواد آموزشی این دوره‌ها مانند دوره‌های حضوری هستند. این دوره‌ها بر پلتفرم BIG BLUE BUTTON یکی از قدرتمندترین محیط‌ها برای برگزاری دوره‌های آموزشی برگزار می‌شود. داوطلبان از مزایای دوره‌های آنلاین به شرح زیر برخوردار خواهند شد:

 1. از آنجایی که دوره‌ها به صورت آنلاین هستند، دانشجویان می‌توانند در هر شعبه‌ای ثبت‌نام کنند و در دوره حضور یابند و در صورت بروز مشکل یا عدم موفقیت در طول دوره به شعبه دیگر منتقل شوند.
 2. درس‌ها تعاملی هستند و متقاضیان عزیز و مدرسان می‌توانند با فعال کردن وبکم و برقراری ارتباط چشمی، درس‌های آنلاین را به درس‌های حضوری نزدیک کنند.
 3. دوره‌های آنلاین موسسه، امکان بهره‌مندی از حضور بهترین و حرفه‌ای‌ترین اساتید مقیم خارج از کشور یا شهرستان‌ها را فراهم می‌کند.
 4. استفاده از ابزار Big Blue Button برای BREAKOUT ROOM فرصتی برای کار گروهی یا دو نفره فراهم می‌کند که در یادگیری مهارت‌های آیلتس بسیار مهم است.
 5. جلسات پشتیبانی رایگان ادمین و پشتیبانی آموزشی آنلاین برای زبان‌آموز ترتیب داده می‌شود.
 6. برای زبان آموزان موسسه ایران‌مهر در صورت وجود مشکل، پشتیبانی فنی دوره آنلاین به سرعت مشکل را به صورت تلفنی حل می‌کند.
 7. ضمنا شرایط تماس مستقیم جهت پاسخگویی به سوالات با مدیر واحد آنلاین فراهم شده است.
 8. زبان آموزان مقیم تهران و کرج می‌توانند در پایان هر دوره با یک تماس تلفنی ساده دوره خود را از دوره آنلاین به دوره حضوری یا بالعکس تغییر دهند.
 9. با قطعیت می‌توان گفت دوره‌های آنلاین و حضوری از نظر کیفیت تفاوتی با یکدیگر ندارند. تعداد زیاد دانشجویان زبان آنلاین ساکن داخل و خارج از موسسه زبان ایران‌مهر گواه این ادعاست.

درباره کتاب

منبع اصلی دوره‌های آیلتس در موسسه زبان ایران‌مهر مجموعه کتاب‌های MINSDET FOR IELTS است که توسط دانشگاه کمبریج منتشر شده است. این مجموعه توسط اساتید و مدرسان برتر آیلتس طراحی و نگارش شده است و ترکیب محتوای کتاب و آموزش آنلاین، قبولی در این آزمون را برای داوطلبان آزمون آسان می‌کند. علاوه بر این، ماژول‌های کتاب آنلاین به زبان‌آموز کمک می‌کند تا با مجموعه یادگیرنده کمبریج (CLC) تمرین بیشتری داشته باشند. CLC مجموعه‌ای از متون تستی است که توسط زبان آموزان انگلیسی و با همکاری CAMBRIDGE ENGLISH نوشته شده است. CLC برای بیش از 180000 دانشجو از نزدیک به 200 کشور ریز نمرات ارائه می‌دهد و به طور مداوم در حال توسعه و گسترش است.

این کتاب شامل 4 جلد است که شامل FOUNDATION , 1,2,3 می‌شود. با توجه به رتبه‌بندی این کتاب، اواخر BAND SCORE 5 یا INTERMEDIATE می‌توانند در این دوره‌ها شرکت کنند. سطح‌بندی این کتاب‌ها و دوره‌های آن به شرح زیر خواهد بود:

سطح متوسط یا LEVEL 2

این کتاب شامل 8 درس است که هر درس بر یکی از موضوعات رایج چهار مهارتListening، Writing، Speaking، Reading تمرکز دارد. در هر درس قسمت خاصی از تکنیک‌ها و روش‌های آزمون آموزش داده می شود. هر فصل توصیه‌ها و نکات مهمی را برای استفاده بهینه از آزمون ارائه می‌دهد. این دوره با هدف رساندن زبان آموزان به BAND SCORE 6.5 طراحی و نوشته شده است. با گذراندن این کتاب شما توانایی‌های زیر را به دست می‌آورید:

 • چهار مهارت آزمون را در 8 موضوع مشترک و رایج تقویت کنید.
 • لغات و دستور زبان مرتبط با موضوع‌هایی مانند محیط زیست، اخبار، رسانه‌های اجتماعی، مسافرت، حمل و نقل، کار، مشاغل، جشن‌ها و غیره را بیاموزید.
 • تکنیک‌های تست‌زنی را در تمرین‌های دقیق‌تر یاد بگیرید.
 • آزمون‌های مربوط به هر مهارت را با ترکیبی از دانش انگلیسی و مهارت‌های آزمون انجام دهید و نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کنید.

سوالات متداول دوره آیلتس سطح متوسط یا LEVEL 2

آیا امکان آزمون آزمایشی آیلتس یا ماک در موسسه زبان ایران‌مهر برگزار می شود؟
بله برگزاری آزمون ماک در دفتر مرکزی موسسه صورت می‌گیرد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با کارشناسان دفتر مرکزی موسسه زبان ایران‌مهر تماس حاصل فرمایید.
تفاوت مراکز آزمون در ایران با مراکز آزمون سایر کشورها چیست؟
این آزمون در تمام مناطق جهان با استاندارد یکسان برگزار می شود و تفاوتی در محتوای آزمون نخواهد داشت.
آزمون آیلتس در چه تاریخ هایی برگزار می شود؟
هر مرکز آزمون برنامه و تاریخ مشخصی برای این آزمون دارد و این آزمون تقریبا به صورت هفتگی در همه مراکز برگزار می شود.
چگونه در آزمون آیلتس ثبت نام کنیم؟
شما می‌توانید از طریق وب‌سایت مراکز آزمون، در آزمون مورد نیاز ثبت‌نام و تاریخ را تعیین کنید.

سطح فوق متوسط، متوسط – پیشرفته یا LEVEL 3

کتاب LEVEL 3 شامل 8 درس است که هر درس بر یکی از موضوعات رایج چهار مهارت اصلی زبان انگلیسی تمرکز دارد. در هر درس قسمت خاصی از تکنیک‌ها و روش‌های آزمون با زبان‌آموز کار می‌شود. هر فصل توصیه‌ها و نکات مهمی را برای استفاده بهینه از آزمون ارائه می‌دهد. این دوره با هدف رسیدن فرد به نمره BAND SCORE 7.5 طراحی و نوشته شده است.

پس از پایان این دوره آیلتس شما می‌توانید:

 • با ترکیب آموخته‌های قبلی و شرکت در آزمون‌های آزمایشی با زمان‌بندی مشخص، دانش خود را به صورت عملی و موثر به کار ببرید.
 • سوالات احتمالی چهار قسمت آزمون اصلی را بدانید و نحوه انجام آن را بیاموزید.
 • مباحث سطوح قبلی را در قالب مفاهیم پیچیده‌تر و گروه‌بندی‌شده بیاموزید و نتایج را در قسمت «ارزیابی مهارت‌های چهارگانه پایه» امتحان کنید.
 • از واژگان غیر رایج و ساختارهای دستوری پیچیده در بخش نوشتار و گفتار استفاده کنید و به دلیل آشنایی با طیف وسیعی از مهارت‌های زبانی، جزئیات را با دقت بیشتری در بخش خواندن و شنیدن درک کنید.

سوالات متداول سطح فوق متوسط، متوسط – پیشرفته یا LEVEL 3

بهترین نمره آیلتس برای مهاجرت چیست؟
به طور معمول فرد با نمره 7 یا بالاتر در آیلتس آکادمیک و آیلتس عمومی واجد شرایط مهاجرت است. هر چه امتیاز شما بالاتر باشد، رسیدن به هدف آسان‌تر است.
آیا دوره های آیلتس به صورت آنلاین ارائه می شود؟
بله، دوره های آیلتس نیز مانند سایر دوره های موسسه زبان ایران‌مهر به صورت آنلاین برگزار می شود.
اگر نمره مورد نظرم را نگرفتم، آیا می توانم بلافاصله در آزمون دیگری ثبت نام کنم؟
محدودیتی برای تعداد و مدت زمان ثبت‌نام آزمون آیلتس شما وجود ندارد.

آزمون آزمایشی آیلتس (IELTS MOCK TEST)

به دلیل هزینه بالای شرکت در آزمون اصلی و سنجش سطح داوطلبانی که در آزمون آیلتس شرکت خواهند کرد، موسسه ایران‌مهر اقدام به برگزاری آزمون‌های آزمایشی کرده است. این آزمون‌ها به صورت هفتگی در دفتر مرکزی موسسه با شرایط آزمون اصلی (رعایت پروتکل‌های بهداشتی، توزیع کاغذ، چیدمان فیزیکی سایت و برنامه امتحانی) و با نمونه سوالات برگزار می شود. تست‌های آزمایشی به دو صورت با آنالیز و بدون آنالیز انجام می شود و نتایج ظرف 3 تا 5 روز از تاریخ آزمون اعلام می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برنامه آزمون MOCK با دفتر مرکزی موسسه زبان ایران‌مهر تماس بگیرید.

نکته مهم در مورد تفاوت این آزمون با آزمون داخلی موسسه‌های مختلف این است که منبع آزمون‌های داخلی موسسه‌های معمولا بر اساس کتابی خاص یا روش تدریس خاصی است. اما این آزمون بر اساس کتاب خاصی نیست.

مزایای تست های ماک

 • داوطلب به لطف این آزمون سطح و توانایی خود را در زبان می‌شناسد و فرایند یادگیری و تدریس را هدفمندتر دنبال می‌کند.
 • افزایش اعتماد به نفس داوطلبان، کاهش استرس و آمادگی بهتر آن‌ها برای شرکت در آزمون اصلی
 • هزینه این آزمون نسبت به آزمون اصلی مقرون به صرفه‌تر است.
 • این آزمون راحت‌ترین راه برای سنجش سطح و دانش فعلی داوطلبان از نظر آمادگی برای شرکت در آزمون اصلی است.
 • تمرین و تسلط بر مدیریت زمان در آزمون اصلی

آزمون IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی زبان است. آزمون IELTS تحت نظر سازمان IDP و شورای فرهنگی بریتانیا  و با همکاری دانشگاه کمبریج انگلیس برگزار می‌شود. این آزمون برای آن دسته از متقاضیانی که تصمیم دارند به خارج از کشور مهاجرت کرده یا ویزای تحصیلی یکی از کشور‌های خارجی را دریافت نمایند، اهمیت بسیار زیادی دارد.

در ابتدا زبان‌آموزان باید دوره آیلتس را گذرانده؛ پس از آن برای شرکت در آزمون اقدام نمایند. با این حال در برخی مواقع زبان‌آموزان در سطح پایین‌تری قرار داشته و نمی‌توانند در دوره‌های مربوط به آیلتس شرکت کنند؛ از همین رو  پیشنهاد می شود در دوره Pre-IELTS مشغول به یادگیری و تقویت زبان عمومی شوند. امروز ما در این مطلب تصمیم داریم شما را با آزمون IELTS ، دوره‌های مختلف این آزمون، شرایط قبولی در آزمون و مسائل دیگر آشنا سازیم. برای یادگیری بیشتر همراه ما باشید!

آشنایی با آزمون  IELTS

همانطور که در  بخش قبلی هم اشاره کردیم، IELTS  یکی از آزمون‌های بین‌المللی و بسیار معتبر زبان است که برای سنجش میزان مهارت زبان متقاضیان اهمیت بسیار زیادی دارد. دانشگاه کمبریج انگلیس مسئول طراحی سوالات  و ناظر برگزاری این آزمون بوده؛ از همین رو آزمون نام برده در بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور معتبر است. آزمون IELTS  در مجامع بین‌المللی به رسمیت شناخته می‌شود و تمام افرادی که تصمیم دارند به خارج از کشور مهاجرت( تحصیلی /کاری) کنند، باید مدرک آیلتس داشته باشند.

بهتر است بدانید که آزمون IELTS به دو شکل برگزار می‌شود. در واقع می‌توانیم آزمون IELTS را به دو بخش آیلتس جنرال یا عمومی و آیلتس آکادمیک یا دانشگاهی تقسیم‌بندی کنیم. افرادی که تصمیم دارند در یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان خارج از کشور تحصیلات خود را ادامه دهند، باید آیلتس آکادمیک داشته باشند. اما آن دسته افرادی که تنها می‌خواهند به خارج از کشور مهاجرت کنند، شرکت در آزمون جنرال آیلتس انتخاب بهتری برای آنان خواهد بود.

آشنایی با ساختار آزمون آیلتس

با گذراندن دوره‌های آیلتس زبان‌آموزان می‌توانند در آزمون IELTS شرکت نمایند. اما بد نیست که آن‌ها پیش از آزمون با ساختار کلی آن و تکنیک های جواب دادن به انواع سوالات  آشنا شوند، به طور کلی آزمون IELTS شامل ۴ بخش اصلی است. زبان‌آموز در طی مدت زمان مشخصی باید به سؤالات این ۴ بخش پاسخ دهد.

بخش‌های مختلف آزمون IELTS شامل موارد زیر می‌شوند:

Listening

بخش Listening یکی از بخش‌های آیلتس آکادمیک و جنرال  است. در این بخش زبان‌آموزان  به سؤالات گوناگون در چهار بخش پاسخ می دهند. در قسمت Listening یک فایل صوتی پخش می‌شود که دارای  چهار  قسمت است. در دو  قسمت اول مکالمات  روزمره و در دو  قسمت بعدی مکالمات دانشگاهی صورت می‌گیرد.

Speaking

این بخش  مربوط به آیلتس آکادمیک و جنرال بوده و زبان‌آموز برای گذارندن این بخش تنها ۱۱ الی ۱۴ دقیقه زمان دارد. بخش Speaking به صورت حضوری و رو در رو برگزار شده و دارای سه بخش کلی است. در بخش اول که معمولاً ۴ تا ۵ دقیقه به زبان‌آموزان فرصت داده می‌شود، سؤالاتی مربوط به زندگی شخصی زبان‌آموز آماده شده است که باید در این بین به آن‌ها پاسخ دهند. اما دربخش بعدی که تقریباً یک مهلت ۲ دقیقه‌ای به زبان‌آموزان اختصاص داده شده و باید درمورد موضوعی که به آنان گفته می‌شود، صحبت کنند.

اما در بخش سوم که همانند بخش اول ۴ الی ۵ دقیقه طول می‌کشد، زبان‌آموزان باید با مصاحبه‌کننده در مورد موضوعی که در قسمت دوم مطرح شده، به بحث و گفت و گو مشغول شوند.

Writing

این بخش هم در آیلتس جنرال و هم در آیلتس آکادمیک برگزار می‌شود. در آیلتس  ۶۰ دقیقه به این بخش اختصاص داده شده است. معمولاً در این بخش زبان‌آموزان باید برای فردی یک نامه بنویسند. البته که موضوع نامه از قبل مشخص شده و تعداد کلماتی که در آن به کار برده می‌شود باید کمتر از ۱۵۰ کلمه نباشد. زبان‌آموزانی که می‌خواهند در این آزمون نمره بهتری به دست آورند بهتر است که در ۲۰ دقیقه نامه را نگارش کنند.

در آیلتس آکادمیک هم به این بخش ۶۰ دقیقه زمان اختصاص می‌یابد، در این ۶۰ دقیقه زبان‌آموزان باید در مورد دو موضوع یک متن نگارش کنند. در ابتدا موضوع به جدول یا نمودار مربوط می‌شوند، طبق این جداول و نمودار‌ها زبان‌آموزان باید توضیحاتی ارائه نمایند.

بهتر است در رابطه با موضوع اول زبان‌آموزان حداقل ۱۵۰ کلمه نگارش کنند. در صورتی که آزمون دهنده بتواند این قسمت را زیر ۲۰ دقیقه انجام دهد، بدون شک نمره بهتری به دست می‌آورند.

اما در رابطه با موضوع دوم، متقاضیان باید نظرات مثبت یا منفی خودشان را درمورد موضوعی که از پیش مشخص شده بنویسند. در این قسمت بهتر است که متقاضیان حداقل ۲۵۰ کاراکتر نگارش کنند. برای نگارش موضوعات زبان‌آموزان تقریباً ۴۰ دقیقه فرصت دارند.

Reading

این بخش هم در آزمون جنرال و هم در آزمون آدمیک آیلتس آورده می‌شود. متقاضیان برای پاسخ به سؤالات تقریباً ۶۰ دقیقه زمان دارند، در این مدت آزمون دهندگان باید به ۴۰ سؤال پاسخ دهند. بهتر است بدانید متونی که در این قسمت وجود دارند معمولاً از مجلات، کتاب‌ها و روزنامه‌ها انتخاب شده‌اند.

به یاد داشته باشید که دواطلبان در ابتدا باید سراغ سؤالات مربوط به بخش  Listening، پس از آن  سؤالات  Reading،  و به دنبال آن سؤالات مربوط به بخش Writing را پاسخ دهند و آزمون speaking نیز معمولا” در بازه یک هفته قبل/بعد از روز آزمون کتبی برگزار می شود.

نمره قبولی در آزمون  IELTS

 در آزمون IELTS نمره هر بخش بین عدد ۰ تا ۹ خواهد بود. داوطلب باید بتواند هر بخش از آزمون IELTS را با موفقیت پشت سر بگذارد. به عبارتی که نمره نهایی داوطلب میانگینی از توانایی‌های آزمون دهنده در چهار بخش اصلی است. با این حال زبان‌آموزان می‌توانند در کارنامه خود به صورت جداگانه نمرات هر بخش را مشاهده کنند.

حداکثر نمره‌ای که زبان‌آموزان می‌توانند در آزمون IELTS به دست آورند، نمره ۹ است. آن دسته از داوطلبانی که نمره ۹ را در آزمون کسب کنند، بدون شک تسلط بالایی روی زبان داشته و آن‌ها را می‌توان کارشناس متخصص زبان دانست.

نمره ۹ حتی نسبت به نمره‌ای که برای مهاجرت در نظر گرفته شده هم، بیشتر است. با کسب نمره ۹ زبان‌آموزان می‌توانند به راحتی در دانشگاه مورد نظر خود پذیرش گرفته و در صورت داشتن شرایط دیگر مهاجرت کنند.

اما به جز نمره ۹، کسب نمره ۸ در آزمون IELTS هم می‌تواند نمره بسیار خوبی باشد. با کسب این نمره می‌توان گفت که زبان‌آموزان برای صحبت کردن، خواندن متون و نوشتن در مورد مباحث مختلف زبان انگلیسی از تسلط کافی برخوردارند.

نمره‌ای که اکثر زبان‌آموزان و آزمون‌دهندگان IELTS به دنبال آن هستند، نمره ۷ است. این نمره برای بسیاری از دانشگاه‌های خارج از کشور قابل قبول بوده و معمولاً داوطلبانی که بتوانند این نمره را کسب کنند، تسلط کافی نسبت به زبان انگلیسی را داشته و به راحتی می‌توانند مسائل پیچیده را متوجه شوند.

کسب نمره ۶ از آزمون IELTS هم می‌تواند برای برخی از دانشگاه‌ها قابل قبول و برای دیگر غیر قابل قبول باشد. با این حال می‌توان گفت که این نمره یک نمره خنثی برای آزمون IELTS است. با کسب این نمره زبان‌آموزان به راحتی می‌توانند در حوزه مربوط به خانواده، شغل و مکالمات روزمره صحبت کنند. با این حال درک مسائل پیچیده و علمی برای آنان کمی سخت خواهد بود.

بهتر است بدانید که نمره پایین‌تر از ۶ در  تعداد محدودی از  دانشگاهها قابل قبول است و زبان‌آموز باید مجدداً برای کسب نمره بهتر در آزمون تلاش کند. به طور کلی می‌توان گفت که با توجه به هدف داوطلب نمره قبولی او متفاوت است. برای مثال همانطور که گفته شد، در صورتی که داوطلب بخواهد در یکی از دانشگاه‌های انگلیسی زبان‌ پذیریش شود، باید حتماً نمره ۶ را کسب کند. اما به هر حال‌ایده‌آل‌ترین نمره، بالاتر از ۷ است. با کسب نمره ۷ داوطلب به راحتی می‌تواند به خارج از کشور مهاجرت کرده، در دانشگاه سطح بالایی ‌پذیریش شده و به بازار کار وارد شود.

مدرک IELTS چقدر اعتبار دارد؟

همانطور که در بالا هم اشاره کردیم، آزمون IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌های بین‌المللی برای سنجش میزان استعداد و مهارت زبان‌آموز به شمار می‌رود. شورای بریتانیا، سازمان IDP و دانشگاه کمبریج انگلستان ناظران این آزمون هستند.

داوطلبانی که در آزمون IELTS نمره قبولی را کسب کنند، می‌توانند مدرک IELTS را دریافت نمایند. بهتر است بدانید این مدرک دو سال اعتبار دارد.

شاید این سؤال برای زبان‌آموزان و آزمون‌دهندگان پیش آید که آیا می‌توان اعتبار مدرک IELTS را تمدید کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که خیر این امکان وجود ندارد؛ از همین رو زبان‌آموزان باید در طی یک سال تمام اقدامات خود برای مهاجرت و گرفتن ویزا را انجام دهند. در غیر این صورت باید مجدداً برای دریافت مدرک IELTS در آزمون مربوطه شرکت کنند.

آشنایی با دوره Pre-IELTS

دوره Pre-IELTS یکی از دوره‌هایی است که معمولاً زبان‌آموزان به منظور آمادگی بیشتر برای شرکت در آزمون IELTS باید بگذرانند. به طور کلی در ایرانمهر این دوره برای افرادی مناسب است که برای ارتقای زبان خود به آموزش نیاز دارند. با گذراندن این دوره‌ها در یک آموزشگاه معتبر مانند مؤسسه زبان ایرانمهر زبان‌آموزان بدون شک می‌توانند مهارت‌های چهارگانه زبان انگلیسی خود را تقویت کرده و در آزمون Pre-IELTS نمره قبولی را کسب کنند.

نحوه برگزاری دوره‌های Pre-IELTS در آموزشگاه ایرانمهر

همانطور که در بالا اشاره کردیم دوره Pre-IELTS برای آن دسته از زبان‌آموزانی که برای ارتقای مهارت‌های زبان خود به آموزش نیاز دارند، مناسب است. در مؤسسه ایرانمهر این دوره‌ها در طی دو ترم برگزار می‌شود. برگزاری دوره‌ها به صورت بسیار فشرده و در طی ۴ ماه و نیم صورت می‌گیرد. زبان‌آموزان می‌توانند در ۳۶ جلسه ۹۰ دقیقه‌ای به آموزش زبان مشغول شده یا در ۲۷ جلسه ۲ ساعته دوره‌های خود را بگذارنند.

با گذارندن این دوره‌ها در ایرانمهر زبان‌آموزان بدون شک از سطح Elementary زبان به سطح Intermediate می‌رسند و می‌توانند در دوره‌های آیلتس شرکت کنند. بهتر است بدانید در زبانسرای ایرانمهر کتاب Speak Out که یکی از بهترین مجموعه‌ها برای یادگیری زبان به شمار می‌رود، آموزش داده می‌شود. به طور کلی در ایرانمهر مدون دیکشنری Longman و کتاب Speak Out از انتشارات Pearson مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا در مؤسسه ایرانمهر از کتاب Speak Out استفاده می‌شود؟

کتاب Speak Out یکی از بهترین کتاب‌ها برای آمادگی زبان‌آموزان به دلایل زیر است.

✅در کتاب Speak Out از لهجه بریتانیایی استفاده شده است.

به طور کلی می‌توان گفت Speak Out یکی از محدود کتاب‌هایی به شمار می‌رود که در آن به لهجه British آموزش داده شده است. همانطور که می‌دانید در آزمون IELTS لهجه غالب، لهجه بریتیش بوده و یادگیری آن نسبت به لهجه آمریکایی کمی مشکل خواهد بود. بسیاری از زبان‌آموزان هم دقیقاً با این مسأله مشکل دارند. با این وجود زبان‌آموزان با گذارندن دوره‌های پری آیلتس و مطالعه کتاب‌های Speak Out می‌توانند لهجه بریتانیایی خود را تقویت نمایند.

✅تمرین‌های مربوط به آزمون IELTS در این کتاب وجود دارد

در بین کتاب‌های موجود در زمینه آموزش زبان، می‌توان گفت که Speak Out تنها کتابی است که تمرینات آن روی آزمون IELTS متمرکز هستند. برای مثال در هر بخش دو پارت Speaking مربوط به آزمون IELTS وجود دارد. این پارت‌ها زبان‌آموزان را برای بخش Speaking آماده خواهد کرد.

سوالات بخش لیسنینگ آزمون آیلتس
ســوالات بخش لیسنینگ آزمون آیلتس

✅طراحان کتاب Speak Out با شناسایی  موضوعات مورد استفاده در آیلتس، محتوای کتاب‌ها را حول مطالب مربوطه نگارش کرده‌اند.

کتاب speak out
speak out

✅کتاب Speak Out روی مهارت‌های چهارگانه زبان تمرکز دارد

✅مهارت‌های مربوط به آزمون IELTS و آزمون‌های بین‌المللی با مطالعه این کتاب بهبود پیدا می‌کند.

جمع‌بندی

همانطور که در این مطلب اشاره کردیم، IELTS یکی از معتبرترین آزمون‌هایی است که در زمینه سنجش مهارت‌های چهارگانه زبان بگذار می‌گردد. در حال حاضر بدون داشتن مدرک مربوط به این آزمون، امکان اخذ ‌پذیریش در دانشگاه‌های انگلیسی زبان یا مهاجرت به خارج از کشور امکان‌ پذیر نیست. با توجه به این مسأله گذراندن دوره‌های مربوط به آزمون IELTS به خصوص دوره‌های Pre-IELTS ایرانمهر  برای آن دسته از زبان‌آموزانی که نیاز به ارتقای مهارت‌های چهارگانه دارند، ضروری خواهد بود.

 سوالات متداول

مهارت های چهارگانه زبان کدام ها هستند؟
مهارت های چهارگانه زبان شامل Listening، Speaking، Reading، writing می شود.
آیا در آزمون آیلتس جنرال تمامی مهارت های زبان مورد سنجش قرار می گیرد؟
بله ,در هر دو ماژول (آکادمیک و جنرال) چهار مهارت مورد ارزیابی و آزمون قرار می گیرند.
آیا می توان مدت زمان مدرک آیلتس را تمدید کرد؟
خیر؛ مدرک آیلتس تنها دو سال اعتبار دارد و بعد از اتمام اعتبار زبان آموز در صورت نیاز به مدرک باید مجددا آزمون دهد.
برای آگاهی از دوره های آیلتس ایرانمهر چطور اقدام کنم؟
فقط کافی فرم پیش مشاوره را تکمیل و یا با شعب ما تماس بگیرید,مشاوران ما در دپارتمان آیلتس دفتر مرکزی در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
امتیاز شما برای این دوره
1
2
3
4
5
4.1 از 5 از 34 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. کریمیان
  28 آذر 1402
  پاسخ دادن

  سلام بسیار کاربردی و عالی توضیح دادین .

  • ایرانمهر
   28 آذر 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از شما موفق باشین .

 2. Hossein
  7 اردیبهشت 1402
  پاسخ دادن

  سلام، من نزدیک چند ماهی هست که زبانم تموم شده و از اون فاصله گرفتم. الان میخوام دوره های آیلتس شرکت کنم آموزشگاه شما برگزار میکنه این دوره رو ؟

  • ایرانمهر
   7 اردیبهشت 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله دوره های آیلتس هم برگزار میشود و شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام و برگزاری دوره به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 3. محمد
  11 اسفند 1401
  پاسخ دادن

  سلام،برای شرکت در این دوره ها چطور باید ثبت نام نماییم

  • ایرانمهر
   11 اسفند 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر شما میتوانید جهت اگاهی از نحوه ثبت نام و برگزاری دوره به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 4. درسا اصغری
  12 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  با سلام میخواستم بپرسم که آیا کلاس آمادگی آزمون آیلتس حضوری هست یا آنلاین؟ با تشکر

  • ایرانمهر
   12 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   سلام دوره آنلاین و حضوری داریم جهت آگاهی از نحوه ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 5. نگین حسینی
  4 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  هزینه این دورتون رو میشه لطف کنید

  • ایرانمهر
   4 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر جهت آگاهی از نحوه ثبت نام و شهریه دوره های آموزشی به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 6. نیر چاوشی
  13 دی 1401
  پاسخ دادن

  می خوام دوره های آمادگی آزمون آیلتس ثبت نام کنم

  • ایرانمهر
   13 دی 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در زمینه ثبت نام در اختیارتان قرار میدهند.

 7. maryamnazerian
  12 آبان 1401
  پاسخ دادن

  سلام من میخوام دوره فشرده ثبت نام کنم در کرج هم شعبه دارین؟ واینکه هزینه این دوره به چه صورت؟ و در چه روزهاو ساعاتی کلاس تشکیل میشه؟ ممنون از راهنمایی شما

  • ایرانمهر
   12 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله دوره های فشرده هم داریم شما میتوانید به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با یکی از شعبه های کرج (گلشهر ,گوهردشت,طالقانی) تماس حاصل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در خصوص نحوه ثبت نام در اختیارتان قرار میدهند.

برای مشاوره رایگان کلیک کنید