IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
چگونه زبان آموزان را برای Matching Headings در آزمون ریدینگ آیلتس آماده کنیم
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
7 خرداد 1402

چگونه زبان آموزان را برای Matching Headings در آزمون ریدینگ آیلتس آماده کنیم

Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف ها) در آزمون ریدینگ آیلتس یکی از موارد بسیار مهمی است که اکثر زبان‌آموزان و افرادی که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارند با آن مواجه می‌شوند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا افراد به دنبال راهکارهایی باشند که بتوانند بر این چالش غلبه کرده و در نتیجه در آزمون ریدینگ موفق شوند. یکی از بهترین دوره‌های آموزش زبان انگلیسی برای آزمون آیلتس که می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند دوره Pre-IELTS ایرانمهر است که اطلاعات جذاب و کاربردی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار داده و به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید درک درستی را از بخش‌های مختلف این آزمون به دست آورده و در نتیجه عملکرد بهتری را در این آزمون داشته باشید.

در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر در خصوص تطبیق سرفصل‌ها صحبت کرده و اطلاعات جذاب و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

اهمیت Matching Headings

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

اهمیت Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف) در آزمون ریدینگ آیلتس

Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف) یکی از انواع وظایفی است که افرادی که در آزمون ریدینگ آیلتس شرکت می‌کنند باید آن را انجام داده و با موفقیت پشت سر بگذارند. به‌طورکلی این یکی از مهم‌ترین بخش‌های آزمون ریدینگ به شمار می‌آید که شما باید امتیاز خوبی را در آن دریافت کنید تا امتیاز کلی آزمون ریدینگ شما نیز بالا برود. در این بخش از آزمون ریدینگ از افرادی که در این آزمون شرکت کرده‌اند خواسته می‌شود تا لیستی از عناوین (Headings) را با پاراگراف‌ها یا بخش‌هایی از یک متن تطبیق دهند. یکی از نکات بسیار مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که ممکن است شرکت‌کنندگان زمان کمی را برای انجام این کار در اختیار داشته باشند. به همین علت نیز باید مهارت خود در این زمینه را تقویت کرده و بتوانند این کار را به نحو احسنت انجام دهند.

از طرف دیگر برخی استراتژی های خاص وجود دارد که می‌تواند به میزان زیادی در این زمینه موثر بوده و باعث شود تا شما بهترین عملکرد را داشته باشید. در ادامه هریک از این استراتژی‌ها را نیز به شما معرفی خواهیم کرد.

سوالات Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف) به چه شکل ارائه می‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین سوالاتی که ممکن است برای شما هم به وجود آمده باشد این است که سوالاتی که در این بخش پرسیده می‌شوند شامل چه مواردی هستند و آیا ما باید به‌تمامی مفاهیم این زمینه مسلط باشیم؟ به‌طورکلی باید بدانید که در این بخش یک سوال وجود دارد و آن این است که پاراگراف‌ها و سرفصل‌های مربوطه را به یکدیگر متصل کنید. حال این‌که گاهی اوقات ممکن است سرفصل‌های ارائه شده بیشتر از تعداد پاراگراف‌هایی باشند که در متن وجود دارد. درهرصورت این تسلط شما به استراتژی‌های موجود در این زمینه است که به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید این بخش از آزمون ریدینگ آیلتس را با موفقیت پشت سر بگذارید. یک نکته کلیدی و بسیار مهم که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که پارامترهای مختلفی می‌توانند روی میزان سختی این آزمون تاثیرگذار باشند که شما باید به این پارامترها دقت و توجه داشته باشید. در ادامه بیشتر درباره دلایل سخت بودن این بخش از آزمون ریدینگ صحبت خواهیم کرد.

آزمون ریدینگ آیلتس

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

دلایل سخت بودن آزمون ریدینگ و بخش Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف)‌

یکی از مهم‌ترین دلایلی که برای سخت بودن بخش Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف) در آزمون ریدینگ وجود دارد این است که تکمیل این بخش ممکن است نیازمند صرف زمان بیشتری در مقایسه با سایر بخش‌های آزمون زبان باشد. به همین علت نیز شما باید زمان خود را به‌صورت کاملا بهینه‌ای مدیریت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را دریافت کنید. از طرف دیگر باید به این موضوع مهم نیز دقت داشته باشید که اغلب عناوینی که مطرح می‌شوند معمولا از پاراگراف‌های متن مطرح می‌شوند. به همین علت نیز شما باید متن را به‌خوبی مطالعه کرده و آن را درک کرده باشید تا بتوانید از این پاراگراف‌ها استفاده کرده و پاسخ سوالات Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف) را به‌خوبی ارائه دهید.

در بسیاری آزمون‌های ریدینگی که در حال حاضر برگزار می‌شوند برخی از پاراگراف‌ها نیازی به‌عنوان نخواهند داشت. یکی دیگر از سختی‌هایی که در خصوص این آزمون‌ها وجود دارد این است که شباهت‌هایی بین سرفصل‌های مختلف وجود دارد که درک درست این شباهت‌ها  به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پاسخ درست را از میان گزینه‌های موجود انتخاب کنید. دقت داشته باشید که تنها عاملی که به شما کمک می‌کند تا بتوانید در این زمینه به موفقیت برسید این است که استراتژی‌هایی که در ادامه معرفی می‌کنیم را به‌خوبی آموخته و به‌درستی از آنها استفاده کنید.

استراتژی اول: ابتدا سوال را بخوانید

این اولین استراتژی برای بخش Matching Headings (تطبیق عنوان با پاراگراف)‌ در آزمون ریدینگ آیلتس است که باید به آن دقت و توجه داشته باشید. در این بخش شما باید چند گام مهم را طی کنید که در ادامه این گام‌ها را به طور کامل به شما معرفی خواهیم کرد.

1-ابتدا هر عنوان را بادقت مطالعه کنید

در این بخش شما باید سعی کنید با خواندن کامل هریک از عناوین و سرفصل‌هایی که به شما ارائه شده است معنای هریک از آنها را به‌خوبی درک کنید. در واقع شما باید درک کنید که هریک از آنها چه ایده اصلی را به شما ارائه می‌دهند. یکی از بهترین اقدامات در اینجا این است که ایده اصلی آنها را بازنویسی کنید.

2-دور کلمات کلیدی در سرفصل‌ها یک دایره بکشید

در این بخش باید یک اقدام بسیار مهم انجام دهید و آن این است که سعی کنید زیر کلمات کلیدی که در هر سرفصل قرار دارد خط بکشید. از جمله این کلمات کلیدی می‌توان به نام‌ها، مکان‌ها، تاریخ‌ها، اسم‌ها و… اشاره کرد. پیشنهاد ما به شما این است که در حین مطالعه این سوالات زیر کلمات کلیدی آنها خط بکشید. با انجام چنین کاری متصل‌کردن هریک از سرفصل‌ها به پاراگراف‌های مربوطه که در متن به شما داده می‌شود بسیار ساده‌تر خواهد بود

3-هرگونه شباهت یا تفاوت بین سرفصل‌ها را باید موردتوجه قرار دهید

در این نوع سوالات معمولا از سرفصل‌های بسیار شبیه یا کاملا متضاد به یکدیگر استفاده می‌شود که باید به این موضوع دقت و توجه کافی را داشته باشید. هنگامی که کلمات کلیدی خود را انتخاب کردید شباهت‌ها و تفاوت‌ها در میان سرفصل‌ها بسیار واضح‌تر می‌شود و همین مسئله نیز به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به شکل بهتری آنها را به پاراگراف‌های مربوطه متصل کنید. این مسئله نیز در نهایت به شما کمک می‌کند تا بتوانید حداکثر امتیاز را از این آزمون دریافت کنید.

4-دو جمله اول و آخر پاراگراف مربوطه را بخوانید

به‌طورکلی باید به این موضوع دقت داشته باشید که اولین و آخرین جمله یک پاراگراف معمولا حاوی اطلاعات بسیار مهم و ایده اصلی است که در آن پاراگراف وجود دارد. این می‌تواند تمرین خوبی باشد که جملات اول و آخر هر پاراگراف را بادقت بخوانید که این مسئله به صرفه‌جویی در زمان شما نیز کمک شایانی خواهد کرد. علاوه بر این رعایت‌کردن این نکته بسیار مهم است که جملات دیگر را نیز با سرعت مرور کنید؛ چراکه گاهی اوقات ممکن است ایده اصلی در جمله دوم آشکار شود. معمولا عنوان هر پاراگراف خلاصه جمله اصلی (Topic Sentence) آن پاراگراف است و اکثر اوقات، تاپیک سنتنس را می توان در جمله اول یا جمله آخر هر پاراگراف یافت.

5-عنوانی که برای پاراگراف مناسب است را انتخاب کنید

یکی از نکات بسیار مهمی که در این بخش از آزمون ریدینگ آیلتس باید به آن دقت و توجه کافی را داشته باشید این است که عنوانی را انتخاب کنید که بیشتر با پاراگراف شما مطابقت دارد که این کار را باید با مطالعه مجدد این سرفصل‌ها انجام دهید. اگر در میان تفاوت‌هایی که بین سرفصل‌ها وجود دارد به انتخاب گزینه مناسب مطمئن نیستید سعی کنید آنها را یادداشت کرده و کار خود را ادامه دهید. ممکن است بتوانید برخی از گزینه‌های مطرح شده در میان سرفصل‌ها را نیز حذف کنید که این مسئله به‌خصوص زمانی که کل پاراگراف‌ها را بخوانید ساده‌تر شده و انتخاب گزینه درست را برای شما واضح‌تر می‌کند. نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که سرفصل باید ایده اصلی پاراگراف باشد نه این‌که جزئیاتی را درباره آن بیان کند. این مسئله گاهی اوقات ممکن است برای افرادی که در این آزمون شرکت کرده‌اند گیج‌کننده باشد که دقت داشتن به آن می‌تواند رمز موفقیت شما باشد.

نکته بسیار مهمی که باید به آن دقت کنید این است که ما در دوره Developing IELTS ایرانمهر به طور کامل روی این موضوع تمرکز کرده و تمامی اطلاعات موردنیاز شما دراین‌خصوص را در اختیارتان قرار خواهیم داد. از طرف دیگر تمریناتی در طول این دوره به شرکت‌کنندگان ارائه می‌شود که مهارت آنها در پیداکردن سرفصل‌ها را به طور کامل تقویت می‌کند. در این دوره از استراتژی‌های مختلفی استفاده شده است که هریک از این استراتژی‌ها می‌توانند بسیار مفید عمل کرده و نتیجه دلخواه را در آزمون ریدینگ آیلتس به شما ارائه دهند.

آزمون آیلتس

استراتژی دوم: ابتدا متن را بخوانید

برخی از داوطلبانی که در آزمون ریدینگ آیلتس شرکت می‌کنند ترجیح می‌دهند که ابتدا متن و هر پاراگراف را مرور کرده و با سرعت پاراگراف‌ها را بخوانند تا بتوانند خلاصه‌ای از آنچه که در پاراگراف‌ها آمده است را در ذهن داشته باشند و بدانند که ایده اصلی که در هر پاراگراف وجود دارد چه چیزی است. بااین‌حال اگر شما قصد دارید چنین کاری را انجام دهید باید دقت زیادی به زمان‌بندی خود داشته باشید. به یاد داشته باشید که برای هر بخش شما تنها 20 دقیقه فرصت خواهید داشت و به همین علت نیز علاقه‌ای نخواهید داشت که کل 20 دقیقه را صرف پاسخ‌دادن به یک نوع سوال کنید. به همین علت نیز ما در ادامه استراتژی را به شما معرفی خواهیم کرد که در این زمینه به شما کمک خواهد کرد. برای موفقیت در آزمون ریدینگ آیلتس به شما پیشنهاد می‌کنیم که گام‌های زیر را طی کنید:

1-هر بار یک پاراگراف را بخوانید

در این بخش همان‌طور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم شما باید زمان بیشتری را برای مطالعه اولین و آخرین جملاتی که در یک پاراگراف وجود دارند صرف کنید و تلاش کنید تا ایده اصلی که در آنها وجود دارد را به دست بیاورید.

2-عنوان مخصوص به خود را ایجاد کنید

به‌محض این‌که هریک از پاراگراف‌های متن را مرور کردید سعی کنید تا یک جمله کوتاه را در ذهن خود ایجاد کنید که جای عنوان آن پاراگراف را بگیرد. این عنوان باید خلاصه‌ای از آنچه که شما خوانده‌اید باشد. این عنوان به شما کمک خواهد کرد تا هم بتوانید ایده اصلی را به دست بیاورید. دقت داشته باشید که این عنوان تنها باید شامل ایده اصلی باشد و نباید بیانگر جزئیات موضوعی که در پاراگراف وجود دارد باشد.

3-هر سرفصل را مطالعه کنید

برای این‌که بتوانید به طور کامل معنی را درک کنید باید سرفصل‌ها را نیز به طور کامل بخوانید. این بار سعی کنید عنوانی را برای هر پاراگراف انتخاب کنید که ارتباط نزدیکی با عنوانی که خود شما برای آن پاراگراف انتخاب کرده‌اید دارد. مجددا در این بخش نیز ممکن است برخی از گزینه‌ها با چند پاراگراف در ارتباط باشند که در این شرایط باید حتما آنها را یادداشت کرده و به‌خاطر بسپارید. با خواندن پاراگراف‌های بیشتر ممکن است شما بتوانید از میان گزینه‌هایی که در اختیار دارید برخی از گزینه‌ها را حذف کنید و به‌این‌ترتیب انتخاب از میان گزینه‌هایی که باقی‌مانده‌اند برای شما ساده‌تر خواهد شد. دقت داشته باشید که در این مرحله از آزمون ریدینگ آیلتس سعی کنید کلیدواژه‌هایی که شباهت‌ها و تفاوت‌ها را شامل می‌شوند را علامت‌گذاری کنید. این علامت‌گذاری به حذف عناوینی که داری معانی مشابه و مشترک هستند کمک شایانی می‌کند.

آزمــون ریدینگ آیلتس

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

مجددا باید به این موضوع دقت و توجه داشته باشید که ما در دوره  Mastering IELTS ابرانمهر این استراتژی را نیز از طریق تمرینات مختلف به شما آموزش داده‌ایم و به شما کمک می‌کنیم تا بتوانید به بهترین شکل ممکن در این آزمون شرکت کرده و بالاترین امتیاز و نمره را دریافت کنید. درصورتی‌که شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به شرکت در آزمون ریدینگ آیلتس بوده و نگرانی‌هایی در این زمینه برای شما وجود دارد باید بدانید که خدمات ارائه شده توسط   آموزشگاه زبان ایرانمهر خدمات فوق‌العاده باکیفیتی هستند که به شما این اجازه را می‌دهند تا بتوانید در بهترین و باکیفیت‌ترین سطح آموزش دیده و خود را کاملا آماده شرکت در این آزمون کنید.

بیشتر بخوانید: منابع آزمون آیلتس

بیشتر بخوانید: نمرات آزمون آیلتس

بیشتر بخوانید: نمونه سوالات آیلتس

بیشتر بخوانید : هزینه آزمون آیلتس (2023)  

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. دنیا سرایی
  24 مرداد 1402
  پاسخ دادن

  سلام من اگه بخوام زبان یاد بگیرم در کرمانشاه شعبه دارین ثبت نام کجا باید برم انجام بدم/

  • ایرانمهر
   24 مرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر در کرمانشاه شعبه نداریم اما شما میتوانید در کلاس های آنلاین مجموعه شرکت نمایید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. لیلا نریمانی
  25 خرداد 1402
  پاسخ دادن

  سلام میخوام در آموزشگاه شما زبان روسی تدریس کنم چطور میتونم اقدام کنم راهنمایی می کنید؟

  • ایرانمهر
   25 خرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر شما میتوانید جهت همکاری با مجموعه فرم جذب مدرس سایر زبانها (زبان روسی ) را تکمیل نمایید همکاران ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل می نمایند و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید