IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آزمون آیلتس کامپیوتری یا کتبی کدامیک
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
16 مهر 1402

آزمون آیلتس کامپیوتری یا کتبی، کدامیک؟

آزمون آیلتس یکی از آزمون‌هایی است که امروزه دارای محبوبیت زیادی است و افراد زیادی تمایل به شرکت در این آزمون دارند. زمانی که شما هم قصد شرکت در این آزمون را دارید باید توجه داشته باشید که از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی باید یکی را انتخاب کنید. این دو نوع شیوه آزمون دادن از مهم‌ترین مزایای شرکت در این آزمون به شمار می‌آید که به شما اجازه می‌دهد تا به‌راحتی هرچه تمام بتوانید از بین این دو انتخاب کنید. حال ممکن است این سوال به ذهن شما برسد که برای انتخاب از میان این دو باید به چه نکاتی دقت داشته باشیم؟

ما در ادامه این بخش از آموزش زبان انگلیسی قصد داریم کمی بیشتر درباره این دو شیوه آزمون آیلتس صحبت کنیم و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید در آزمون آیلتس شرکت کنید و سوالاتی در این زمینه برایتان به وجود آمده به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

اطلاعات کلی درباره آیلتس کامپیوتری یا کتبی

پیش از آن‌که بخواهیم به‌صورت جزئی‌تر درباره انتخاب بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی صحبت کنیم اجازه دهید تا اطلاعات کلی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. اولین نکته‌ای که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که فرمت آزمون، زمانی که به هر بخش از آزمون آیلتس اختصاص داده می‌شود، محتوای هر آزمون و سوالاتی که شما مشاهده می‌کنید تقریبا یکسان هستند و از این نظر تفاوتی بین این دو وجود ندارد. تنها تفاوتی که در واقع در اینجا وجود دارد تجربه‌ای است که شما در روز آزمون به دست می‌آورید.

اگر انتخاب کنید که آزمون آیلتس خود را به‌صورت کامپیوتری کامل کنید. بخش‌های ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ شما با استفاده از سیستم کامپیوتری انجام خواهد شد. آزمون اسپیکینگ آیلتس با مصاحبه حضوری و با حضور ممتحن ثابت انجام می‌شود. دقت داشته باشید که آزمون اسپیکینگ دقیقا بعد از کامل کردن آزمون‌های لیسنینگ، ریدینگ و رایتینگ کامل خواهد شد. اگر آزمون خود را به‌صورت کتبی کامل کنید باید بخش‌های نام برده را روی کاغذ کامل کرده و سپس در جلسه حضوری آزمون اسپیکینگ شرکت کنید.

اطلاعات کلی درباره آیلتس کامپیوتری یا کتبی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

مقایسه سریع برای انتخاب آیلتس کامپیوتری یا کتبی

اولین تفاوتی که بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی وجود دارد این است که در روش کامپیوتری شما باید سوالات بخش ریدینگ، لیسنینگ و رایتینگ را روی کامپیوتر پاسخ دهید و در روش کتبی پاسخ‌های شما روی کاغذ ثبت می‌شود. زمانی که شما روش کامپیوتری را برای پاسخ دادن به سوالات خود انتخاب می‌کنید باید دقت داشته باشید که نتایج شما طی نهایتا 3 الی 5 روز بررسی شده و پاسخ آن در دسترس شما قرار می‌گیرد. این در حالی است که اگر روش کتبی را برای پاسخ دادن انتخاب کنید نتایج پس از 13 روز به شما تحویل داده می‌شود.

اگر قصد شرکت در آزمون کامپیوتری را دارید باید در زمان انتخاب نوع آزمون خود به دنبال آیکون کامپیوتری باشید و این در حالی است که اگر قصد شرکت در آزمون کتبی را دارید باید در زمان انتخاب آیکون کاغذ را انتخاب کنید تا آزمون شما به‌صورت کتبی گرفته شود. مهم‌ترین مزیت آزمون کامپیوتری این است که شما در هر 7 روز هفته اجازه شرکت در این آزمون را دارید و البته نباید فراموش کنید که روزانه سه بار این امکان به شما داده می‌شود.

این در حالی است که در آزمون کتبی تنها 48 روز در سال شما اجازه شرکت در این آزمون را دارید که این روش محدودیت‌هایی را ممکن است برای شما به وجود بیاورد. پس با توجه داشتن به این تفاوت‌ها می‌توانید به شکل بهتری از میان این دو آزمون یکی را انتخاب کنید.

چهار مهارت کلیدی زبان انگلیسی

تمرین گوش دادن در سیستم کامپیوتری

اگر از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی شما هم روش کامپیوتری را انتخاب کرده‌اید باید به این نکته بسیار مهم دقت داشته باشید که تمرین گوش دادن در سیستم کامپیوتری از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود تا شما بتوانید بخش لیسنینگ را با موفقیت پشت سر بگذارید. به طور کلی در آیلتس کامپیوتری بخش لیسنینگ از 6 نوع سوال و در مجموع 24 سوال تشکیل شده است که این سوالات شامل موارد زیر هستند:

 • سوالات چند گزینه‌ای
 • سوالات تطبیقی
 • سوالات مربوط به پلان، نقشه و برچسب گذاری نمودار
 • تکمیل یادداشت‌ها
 • سوالات پاسخ کوتاه

شما باید با تمرین کردن مداوم بیاموزید که در یک سیستم کامپیوتری چگونه باید در کمترین زمان ممکن به هریک از انواع این سوالات پاسخ دهید و بتوانید در زمان خود نیز صرفه‌جویی کنید. فراموش نکنید که مدیریت زمان در آزمون آیلتس از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود که حتما باید به این موضوع دقت کنید.

تمرین گوش دادن در آزمون کتبی

اگر از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی شما شیوه کتبی را برای ازمون دادن انتخاب کرده‌اید باید حتما به این نکته بسیار مهم دقت داشته باشید که نمونه سوالات رایگانی که در سطح اینترنت وجود دارند را دانلود کرده و سعی کنید به‌صورت کتبی به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید. دقت داشته باشید که تمرینات شما حتما باید به‌صورت کتبی باشند تا شما آماده شرکت در آزمون کتبی آیلتس شوید. از جمله انواع مختلف سوالاتی که در این آزمون از شما پرسیده می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سوالات چند گزینه‌ای: شما می‌توانید آیکون‌های مربوط به سوال خارجی و ضبط صدا را در این بخش مشاهده کنید.
 • سوالات تطبیقی
 • سوالات مربوط به برنامه، نقشه، نمونه و برچسب‌گذاری
 • سوالات مربوط به تکمیل جملات
 • سوالات پاسخ کوتاه

همانطور که شما هم در این بخش مشاهده کردید تفاوت چندانی از نظر نوع سوالاتی که در آیلتس کامپیوتری یا کتبی از شما گرفته می‌شود وجود ندارد و این مسئله در خصوص تمامی بخش‌های آزمون آیلتس صدق می‌کند. تنها نکته‌ای که در اینجا وجود دارد این است که شما باید سعی کنید خود را آماده پاسخ دادن سریع کنید.

مهم‌ترین مزایای آزمون آیلتس کامپیوتری چیست؟

زمانی که قصد انتخاب بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی را دارید احتمالا یکی از مهم‌ترین سوالاتی که برای شما هم به وجود می‌آید این است که چرا باید آزمون آیلتس کامپیوتری را انتخاب کنیم و انتخاب این شیوه برای آزمون دادن چه مزایایی می‌تواند برای ما داشته باشد؟ از جمله مهم‌ترین مزایای آزمون آیلتس کامپیوتری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اگر شما سرعت تایپ بالایی دارید با انتخاب این شیوه آزمون می‌توانید به میزان زیادی در زمان خود صرفه‌جویی کنید.
 • می‌توانید صفحه نمایشگر خود را تنظیم کنید که به سرعت خواندن سوالات توسط شما کمک شایانی می‌کند.
 • تایمری که در صفحه نمایش شما وجود دارد به شما کمک می‌کند تا بتوانید مدیریت زمان بهتری را داشته باشید.
 • شلوغی کمتری وجود دارد و در نتیجه شما می‌توانید در زمان کمتری امتیاز آیلتس خود را دریافت کنید.
 • شما به‌راحتی هرچه تمام می‌توانید این آزمون را در منزل نیز تحویل دهید و نیازی نیست که حتما در جلسه حضوری شرکت کنید. این کار به راحتی و آرامش بیشتر شما در زمان امتحان و آزمون دادن کمک می‌کند.
 • به‌راحتی می‌توانید روی نمایشگر خود یادداشت برداشته یا مسائل مختلف را هایلایت کنید.
آیلتس کامپیوتری یا کتبی

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آزمون آیلتس کامپیوتری چه معایبی دارد؟

برای انتخاب از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی شما حتما باید با معایب آزمون آیلتس کامپیوتری نیز آشنا شده و اطلاعاتی را در این زمینه به دست بیاورید. از جمله مهم‌ترین معایبی که این روش برای آزمون دادن می‌تواند برای شما به همراه داشته باشد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین عیب این روش این است که شما حتما باید سرعت تایپ بالایی داشته باشید تا بتوانید در این آزمون موفق شوید. افرادی که سرعت تایپ چندان بالایی ندارند معمولا در زمان پاسخ دادن به سوالات آیلتس با مشکلات و چالش‌های بسیار زیادی مواجه می‌شوند.
 • صفحه نمایش شما دقیقا در زمانی که تایم شما به پایان برسد قفل خواهد شد و دیگر شما نمی‌توانید تحت هیچ شرایطی به سوالات پاسخ دهید. این یکی از مهم‌ترین معایب آزمون کامپیوتری آیلتس به شمار می‌آید.
 • در یک دقیقه پایانی آزمون تایمر از روی صفحه شما برداشته می‌شود و دیگر شما نمی‌دانید که دقیقا چند ثانیه تا پایان زمان شما باقی مانده است که این موضوع ممکن است استرس شما را در یک دقیقه پایانی افزایش دهد.
 • کامپیوتر میزان مهارت شما در گرامر زبان انگلیسی یا نوع اسپل حروف را بررسی نمی‌کند.

آزمون کتبی آیلتس چه مزایا و معایبی دارد؟

در بخش‌های قبلی درباره برخی از مهم‌ترین مزایا و معایب آزمون کامپیوتری آیلتس صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در این زمینه در اختیار شما قرار دادیم که به انتخاب هرچه بهتر از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی کمک شایانی می‌کند. حال در این بخش قصد داریم توضیحاتی را در خصوص مزایای مهم آزمون کتبی آیلتس در اختیار شما قرار دهیم. از جمله مهم‌ترین این مزایا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • اولین مزیت شرکت در این آزمون این است که شما می‌توانید چند ثانیه پایانی را برای پاسخ دادن به سوال از ممتحن دریافت کنید که این موضوع به بالا بردن امتیاز شما کمک شایانی می‌کند.
 • مزیت مهم دیگر این است که شما در یک محیط رسمی حضور دارید و این موضوع می‌تواند به تسلط شما کمک کند.
 • برای افرادی که قدرت تایپ بالایی ندارند و برای پاسخ دادن با مداد بهتر عمل می‌کنند روش کتبی می‌تواند گزینه بسیار بهتری باشد.
 • در این روش شما می‌توانید دور سوالات خط یا دایره بکشید و همین موضوع نیز روند پاسخ‌دهی به سوالات را برای شما ساده‌تر می‌کند.
 • شما در این روش نیازی به تمرکز روی مهارت کامپیوتری خود نخواهید داشت و می‌توانید کل تمرکز خود را روی پاسخ دادن به سوالات بگذارید.
 • سرعت تایپ شما هیچ تاثیری در این روش برای آزمون دادن ندارد و همین موضوع نیز به طور مستقیم روی سرعت پاسخ‌دهی شما اثرگذار خواهد بود.

از جمله مهم‌ترین معایب این روش نیز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • در این روش شما تنها 48 روز در طول سال اجازه حضور در آزمون را خواهید داشت.
 • در این روش شما تایمری در کنار خود ندارید و باید مدام به ساعت نگاه کنید.
 • امکان حضور در خانه برای شرکت در آزمون وجود ندارد.
 • در این روش داوطلب در زمان پاسخ دادن به برخی از سوالات باید تعداد کلمات خود را بشمارد که در روش کامپیوتری این موضوع به‌سادگی توسط سیستم انجام می‌شود.
 • داوطلب نمی‌تواند میزان پیشرفت در سوالات را پیگیری کند.

تفاوت‌های عمده دیگری که در آیلتس کامپیوتری و کتبی وجود دارد

زمانی که شما در آزمون آیلتس کتبی شرکت می‌کنید با یک مشکل اساسی مواجه می‌شوید و آن این است که در چنین شرایطی معمولا شما 10 دقیقه پایانی زمان لیسنینگ خود را باید به این مسئله اختصاص دهید که پاسخ‌هایی که یادداشت کرده‌اید را به پاسخ‌نامه رسمی منتقل کنید. این انتقال در آزمون کامپیوتری زمان بسیار کمتری از شما می‌گیرد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید مدیریت زمان بهتری داشته باشید.

معمولا آزمون‌های کتبی در محیط‌های بزرگ آموزشی گرفته می‌شوند و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا شما شرایط آسوده‌ای را برای آزمون دادن نداشته باشید. این در حالی است که زمانی که شما در آزمون کامپیوتری شرکت می‌کنید در واقع یک اتاق کوچک را برای آزمون دادن انتخاب می‌کنید که کاملا مطابق با نیازهای شما طراحی شده و همین موضوع نیز باعث می‌شود تا شما بتوانید نتیجه بهتری را در آزمون خود دریافت کنید.

تفاوت آیلتس کاپیوتری یا کتبی

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات در خصوص انتخاب بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی پاسخ دهیم.

آزمون کتبی برای آیلتس بهتر است یا آزمون کامپیوتری؟

انتخاب از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آنها می‌توان به میزان مهارت کامپیوتری شما اشاره کرد.

مزایای مهم آزمون آیلتس کامپیوتری چیست؟

از جمله مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به بهبود مدیریت زمان، پاسخ‌دهی راحت‌تر به سوالات، امکان آزمون دادن در منزل و … اشاره کرد.

سخن پایانی

آزمون آیلتس کامپیوتری یا کتبی

انتخاب از بین آیلتس کامپیوتری یا کتبی همواره کار سخت و دشواری است و شما ابتدا باید تفاوت میان این دو آزمون را درک کرده و سپس بر اساس شرایطی که دارید از میان این دو یکی را انتخاب کنید. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد شرکت در آزمون آیلتس را دارید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما در دوره های آموزشی ایرانمهر شرکت کنید. با شرکت در این دوره‌ها که توسط آموزشگاه زبان ایرانمهر برگزار می‌شوند این امکان را خواهید داشت که بتوانید بهترین و بالاترین امتیاز را در آزمون آیلتس دریافت کنید.

بیشتر بخوانید :شرایط لازم برای آیلتس و موارد مجاز و غیرمجاز روز آزمون

بیشتر بخوانید :برای گرفتن مدرک آیلتس چه کنیم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 8 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. غزل
  1 آبان 1402
  پاسخ دادن

  سلام بنده چطور میتوانم در موسسه زبان شما مدرس آیلتس بشم راهنمایی می کنید اقدامات لازمش چیه ؟

  • ایرانمهر
   1 آبان 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر شما میتوانید جهت همکاری با مجموعه فرم جذب مدرس آیلتس را تکمیل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در کوتاه ترین زمان ممکن در اختیارتان قرار میدهند.
   https://iranmehrcollege.com/ielts-teacher-recruitment/

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید