IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
کتاب اموزش عالی مناسب تمام زبان آموزان
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
7 آذر 1401

14 کتاب آموزشی عالی مناسب تمام زبان‌آموزان ایتالیایی

این پست، انواع کتاب‌ها را که برای زبان آموزان ایتالیایی در تمام سطوح مناسب است پوشش خواهد داد.

برخی از این کتاب‌ها کتاب‌های درسی سنتی و راهنماهای خودآموز هستند، برخی رویکردهای نسبتاً غیر سنتی دارند و برخی نیز کتاب‌هایی هستند که من به شخصه آن‌ها را با جست‌و جوی فراوان پیدا کرده‌ام که می‌توانند بسیار مفید فایده واقع شوند.

باید توجه داشته باشید که بسیاری از توصیه‌های من در این مقاله بر اساس تجربه شخصی من به‌عنوان یک زبان‌آموز و نیز طرفدار دو آتشه زبان ایتالیایی است. علاوه بر آن پیشنهاداتی را نیز که مادرم در این باره به من داده است برای شما بازگو خواهم کرد.

راهکارهایی برای یادگیری زبان ایتالیایی از طریق کتاب

خواه در فرآیند یادگیری زبان ایتالیایی به شیوه خودخوان پیش می‌روید یا به یک یا چند معلم اجازه می‌دهید این مسیر را برای شما تعیین کنند، داشتن حداقل یک کتاب درسی سنتی خوب برای راهنمایی شما لازم و ضروری است.

بنابراین، سؤالی که در اینجا مطرح می‌شود این است که چرا من بیش از یک کتاب را به شما پیشنهاد می‌دهم؟

– در درجه اول باید گفت که کتاب‌های مختلف بسته به اهدافی که پیش می‌برند برای افراد و سطوح زبان مختلف تنظیم شده است.

– در مرحله بعد، استفاده از بیش از یک کتاب دیدگاه‌های تکمیلی و تنوع مطلب را رقم می‌زند. با این تنوع مطلب می‌توانید از مناظر گوناگون نکات و قواعد را یاد بگیرید.

– و بعد زمانی که توانستید به نقطه‌ای برسید که بخواهید به مطالعه داستان‌ها و مقالاتی به زبان ایتالیایی بپردازید، این پیشنهادات می‌تواند به شما کمک کند این متون را با سختی کمتری مطالعه کنید:

– مطمئناً مطالعه دو صفحه اول بسیار کند خواهد بود. پس نباید ناامید شد.  در آن ابتدا باید زمان زیادی را صرف جست‌وجو و پیدا کردن معنی لغات کنید. صبور باشید و بدانید که وقتی مجموعه کلماتی را برای یک داستان/نویسنده خاص یاد بگیرید، پس از آن همه‌چیز سرعت خواهد گرفت.

– خودتان می‌توانید نویسنده شوید! برای مثال سعی کنید در مورد شخصیت‌ها و موضوعات مطالبی که می‌خوانید بنویسید. این به حفظ کردن و بررسی آنچه به کمک معلمتان می‌نویسید کمک می‌کند تا یادگیری و توانایی شما را در استفاده واقعی از واژگان و ساختارهای جدید تأیید کند.

با فرض اینکه هدف شما این باشد که بتوانید به زبان ایتالیایی به‌خوبی صحبت کنید، نخست باید مطمئن شوید که واژگانی را که در مکالمه فرا گرفته‌اید تمرین می‌کنید – و بهترین روش برای انجام این کار صحبت کردن با یک پارتنر زبان یا معلم خصوصی درباره آنچه می‌خوانید است.

چهارده کتاب آموزش عالی مناسب تمام زبان آموزان ایتالیایی

14 کتاب آموزشی عالی برای همه دانش آموزان ایتالیایی

قبل از اینکه سراغ معرفی این کتاب‌های ارزشمند برویم، باید به شما یک هشدار دهم. باید این نکته را مدنظر داشته باشید که حتی بهترین کتاب‌ها برای زبان‌آموزان هنوز هم می‌توانند حاوی اشتباهاتی باشند.

نکته دیگری که گفتن آن ضروری است این است که گرامر ایتالیایی را بی‌شکل و دائماً در حال تغییر خواهید دید. این مسأله در عین حال که ناامید کننده است، بخشی از سرگرمی و تفریح کار شماست. حال بیایید سراغ معرفی کتاب‌هایمان برویم:

“Complete Italian: Beginner to Intermediate Course (Teach Yourself)”

این اولین کتاب ایتالیایی بود  که من مطالعه کردم و آن را بسیار دوست داشتم.

هدف اصلی کتاب کمک به شما برای برقراری ارتباط در موقعیت‌های واقعی زندگی است که ممکن است زمانی که به ایتالیا سفر می‌کنید برای شما پیش بیاید. من از کار کردن با این کتاب در کل بسیار لذت بردم، اما می‌تواند برای کسی که فقط می‌خواهد چند اصول اولیه را از فصل‌های اولیه کسب کند، مفید واقع شود زیرا در تمام کتاب عبارات و واژگان مورد استفاده در یک سفر کوتاه در اختیار شما قرار داده می‌شود.

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این کتاب استفاده از روش “کشف” در تدریس است.

دیالوگ‌های نمونه به صورت متنی و روی سی‌دی‌های صوتی همراه ارائه می‌شوند و سپس گرامر و واژگان اولیه تجزیه می‌شوند تا خودتان نحوه استفاده از آن را بیابید.

تمرین‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند روی این این گرامر و واژگان آموزش داده شده کار کنید، هرچند من فکر می‌کنم این تمرینات کاملاً کافی نیست – پیشنهاد می‌کنم راه‌هایی برای تمرین آنچه در هر بخش یاد گرفته‌اید با کمک فعالیت‌های نوشتاری و پارتنرهای زبان و نیز استفاده از منابع تکمیلی و مطالعه سایر کتاب‌ها در کنار این کتاب امتحان کنید.

این کتاب همچنین یادداشت‌های فرهنگی را ارائه می‌دهد که لذت‌بخش هستند و زمینه‌ای را برای نحوه استفاده از زبان در دنیای واقعی و در تعامل با افراد بومی زبان برای شما فراهم می‌کنند.

“Soluzioni! A Practical Guide to Italian Grammar”

این کتاب یک راهنمای شگفت‌انگیز برای زبان‌آموزان متوسط ​​تا پیشرفته است.

این کتاب بر اساس بخش‌هایی از گفتار ساخته شده است و موضوعاتی که در بر می‌گیرد بسیار متنوع است، از اسم گرفته تا حرف تعریف و غیره و در نهایت در مورد زمان‌های ایتالیایی به بحث‌ می‌پردازد.

اگر بخواهید تغییرات اساسی در زبان ایتالیایی خود بوجود بیاورید، باید به صورت برعکس به مطالعه این کتاب بپردازید به این صورت که بخش‌های انتهایی این کتاب را قبل از بخش‌های ابتدایی آن مطالعه کنید و در صورت نیاز باید به بخش‌هایی مختلف کتاب مراجعه کنید و نکات مرتبط با هر بخش را یاد بگیرید. از این کتاب می‌توانید به‌عنوان یک مرجع نیز استفاده کنید، برای مثال، اگر در بخش اعداد مشکل داشته باشید می‌توانید به بحث مرتبط این کتاب مراجعه کرده و تمام ابهامات خود را آنجا برطرف کنید.

توضیحات گرامری بسیار کامل بوده و شما را به هر اطلاعاتی که باید مجهز می‌کند. من به‌ویژه از تلاش‌های کتاب برای توصیف دستور زبان ایتالیایی قدردانی می‌کنم، زیرا اغلب قواعدی را آموزش می‌دهد که در زندگی روزمره و توسط بومیان ایتالیایی زبان استفاده می‌شود. بنابراین این اطمینان وجود دارد که شما با خواندن این کتاب زمان خود را صرف خواند اطلاعات غیرمفید و غیر کاربردی نخواهید کرد.

“The Complete Idiot’s Guide to Learning Italian”

این کتاب یک راهنمای آموزشی نسبتاً بزرگ است در بسیاری از جنبه‌های زبان ایتالیایی برای افرادی که از این زبان وحشت دارند.

اگر اصطلاحات مربوط به دستور زبان انگلیسی همانند اصطلاح “reflexive verb” شما می‌ترساند، پس این کتاب مکمل مفیدی برای یادگیری شما خواهد بود.

این سبک کتاب را تقریباً می‌توان روده درازی نامید، زیرا برای هر نکته توضیحات بسیاری ارائه می‎دهد اگرچه این جنبه از کتاب به شما کمک می‌کند که به سادگی یک نکته گرامری پیچیده ایتالیایی را یاد بگیرید. می‌توانید به این کتاب مانند دوستی فکر کنید که می‌خواهد دست شما را بگیرد و مطمئن شود که از ابتدا تا انتها با هم درس گرامر را طی می‌کنید.

“English Grammar for Students of Italian”

هر بخش از این کتاب با یک سوال اساسی در مورد واژگان مورد استفاده برای توصیف زبان شروع می‌شود. کلمه گرامر مورد نظر در انگلیسی با عبارات بسیار قابل دسترس تعریف شده است، و سپس مثال‌هایی از نحوه استفاده انگلیسی، مثلاً از “اسم” و “صفت‌های نمایشی” ارائه می‌شود. تنها زمانی که به درک کامل از آنچه در زبان انگلیسی روی می‌دهد رسیدید، کتاب وارد حوزه زبان ایتالیایی شده و گزینه‌هایی را که زبان ایتالیایی برای آن بخش از گرامر دربر دارد توضیح می‌دهد.

خوشبختانه این کتاب بسیار کمک کننده است زیرا زبان انگلیسی و ایتالیایی هر دو از بسیاری از زمان‌ها و بخش‌های گفتار یکسان استفاده می‌کنند.

کتاب های آموزشی عالی برای زبان آموزان ایتالیایی

بدیهی است که این کتاب برای افرادی که سعی دارند از طریق تقویت گرامر، مکالمه خود را بهبود ببخشند نیست. بلکه این کتاب مرجعی عالی برای کسانی است که به یادگیری زبان ایتالیایی در کلاس‌های رسمی زبان می‌پردازند و یا در موقعیت‌های دیگر از این قبیل قرار گرفته‌اند و با شنیدن کلماتی مانند ” “subjunctive mood ” یا “participle” به یکباره دست و پای خود را گم کرده‌اند.

این کتاب می‌تواند بسیاری از آمریکایی‌ها، به‌خصوص افراد زیر 40 سال یا بیشتر که هیچوقت مجبور نبودند برای تجزیه و تحلیل اجزای تشکیل‌دهنده جملات نمودار رسم کنند را به واژگانی مجهز کند که برای درک یک درس گرامر رسمی ایتالیایی ضروری است. حتی مادرم، که جملات نموداری را انجام می‌داد، می‌گوید که این کتاب مرجع مفیدی برای استفاده است و او هر وقت یک اصطلاح خاص که از دوران مدرسه‌اش آموخته از یادش می‌رود، به این کتاب مراجعه می‌کند.

“Practice Makes Perfect: Complete Italian Grammar”

این کتاب مملو از تمرینات گرامر است. این تمرینات شامل تکالیفی است با جاهای خالی و تمرین‌های دیگر برای تمام موضوعاتی که گرامر ایتالیایی برای زبان‌آموزان سطح متوسط ارائه می‌دهد. ساختار این کتاب کاملاً شبیه به دومین کتابی است که پیش‌تر معرفی شد، با این تفاوت که آن کتاب تمرینات بسیار کمی را در بر داشت اما این یکی فرصت‌های بسیار خوبی را برای تمرین و یادگیری شما در اختیارتان قرار می‌دهد.

اگرچه توضیحات گرامری کتاب واضح است، اما نمی‌توان کاملاً به آن‌ها تکیه و اعتماد کرد و همچنین پاسخ‌هایی که برای این تمرینات ارائه شده ممکن است صحیح نباشد. معلمان من اغلب از این کتاب اشتباهات عجیب و غریبی را پیدا می‌کردند. اما به هر حال به استفاده از کتاب ادامه دادم، زیرا  اغلب تمرینات پیشنهادی این کتاب بسیار خوب و مفید هستند. من با این تمرینات می‌توانستم تمام چیزهایی را که با یک معلم یا پارتنر زبان آموخته بودم را مرور کنم.

علاوه بر آمازون، می‌توانید این کتاب را در VitalSource نیز تهیه کنید، سایتی که می‌توانید کتاب‌های درسی را اجاره یا خریداری کنید و در اپلیکیشن Bookshelf به آن‌ها دسترسی داشته باشید، همراه با انواع دیگر کتاب‌های آموزشی ایتالیایی.

“Short Stories in Italian (New Penguin Parallel Texts)”

اگر می‌خواهید در ادبیات مدرن ایتالیایی غوطه‌ور شوید اما مطمئن نیستید از کجا شروع کنید، این کتاب می‌تواند برای شما گزینه مناسبی باشد.

در این کتاب نه داستان کوتاه از نویسندگان ایتالیایی اواخر قرن بیستم با زبان ایتالیایی در یک طرف صفحه و انگلیسی در طرف دیگر ارائه شده است.

یک مقدمه مختصر به زبان انگلیسی وجود دارد تا شما را با نویسندگان این داستان‌ها آشنا کند و نکات مفید و مختصری نیز در انتهای کتاب در مورد برخی نکات اولیه در مورد زبان ایتالیایی که هر داستان وجود دارد، ارائه می‌شود.

“A Reference Grammar of Modern Italian (Routledge Reference Grammar

اگر می‌خواهید واقعاً وارد حاشیه دستور زبان ایتالیایی شوید، این یکی از جامع‌ترین منابعی است که می‌توانید به زبان انگلیسی در این زمینه پیدا کنید. این کتاب برای زبان‌آموزان سطح مقدماتی و یا متوسط تألیف نشده است، بلکه این کتاب مرجعی است که زبان‌آموزان سطح پیشرفته باید به آن مراجعه کنند.

“Contemporary Italian Women Poets: A Bilingual Anthology”

در محفل نویسندگان ایتالیایی زنان کمتری دیده‌ می‌شوند اما بهرحال تعدادی از آنها وجود دارند، و این کتاب به معرفی 25 نفر از زنان نویسنده ایتالیایی می‌پردازد.

در این کتاب گزیده‌ای از اشعار به زبان ایتالیایی توسط هر یک از این شاعران ارائه شده که ترجمه انگلیسی آن در صفحه روبرو است. اشعار آن‌ها کوتاه بوده و مطالعه آن‌ها زمان زیادی از شما نمی‌گیرد و می‌توانید زمانی که چند دقیقه وقت برای مطالعه آزاد دارید، سراغ آن‌ها بروید. از دل این اشعار می‌توان تکه‌های مکالمه درخشانی برای تبادل زبان ایتالیایی-انگلیسی نیز بیرون کشید.

“Easy Italian Reader

بسیاری از مطالب خواندنی برای زبان‌آموزان ایتالیایی در سطح متوسط ​​یا بالاتر است و این کتاب با ارائه داستان‌های بسیار آسان برای زبان‌آموزان مبتدی برای پر کردن شکافی تهیه شده است.

قسمت اول این کتاب به روایت داستان کریستین، یک آمریکایی در ایتالیا می‌پردازد و زبان‌آموزان را نه تنها برای واژگان، بلکه برای تجربیات فرهنگی که در یک سفر مشابه با آنها مواجه خواهند شد، آماده می‌کند. بخش دوم کمی پیشرفته‌تر است و در مورد قسمت‌های مختلف تاریخ ایتالیا صحبت می‌کند، و بخش سوم برخی از گزیده‌های معتبر ادبیات معاصر را ارائه می‌دهد.

هر درس با واژه نامه‌ها و تمریناتی همراه شده است تا به شما در یادگیری کلماتی که تاکنون با آن‌ها آشنا شده‌اید کمک کند.

“Streetwise Italian Dictionary/Thesaurus”

من عاشق یادگیری زبان عامیانه ایتالیایی و واژگان غیررسمی بودم زیرا کیفیت و احساس تعاملات در زبان را بهبود می‌بخشد. گفته می‌شود، وقتی که عبارتی را که ایتالیایی‌ها در یک گروه اجتماعی-اقتصادی، و یا در یک گروه دوستانه استفاده می‌کنند، یاد می‌گیرید، متوجه می‌شوید که دیگران این عبارات را غیرقابل قبول، اشتباه یا مضحک می‌دانند.

این کتاب برخی از همین اشتباهات را پوشش می‌دهد. در واقع کاری که این کتاب می‌کند این است که عبارات عامیانه جذابی را که توسط برخی ایتالیایی‌ها استفاده می‌شود به‌طور کامل توصیف می‌کند، اما بسیاری از ایتالیایی‌ها تصور می‌کنند که بسیاری از این عبارات نیز اشتباه هستند یا معتبر نیستند. با این حال، این کتاب را می‌توان به‌عنوان یک نقطه پرش عالی برای پرسیدن سوال و کشف اینکه ایتالیایی‌ها واقعا چگونه صحبت می‌کنند، در نظر گرفت.

“Rick Steve’s Italian Phrase Book & Dictionary”

این کتاب به اندازه‌ای کوچک است که در یک جیب کت یا کیف جا می‌گیرد.

مطمئناً، این کتاب برای مبتدیانی که به ایتالیا سفر می‌کنند و به یادگیری عبارات مرتبط با انواع تجربیاتی که در آنجا خواهند داشت، نیاز دارند، گزینه‌ای بسیار عالی به شمار می‌رود.

“Damnatio Memoriae: A Play”

نه، مهاجرت پدیده‌ای نیست که اخیراً برای ایتالیا رخ داده است. این ویژگی جاودانه آن سرزمین و مردم آن است. این نمایشنامه به معنای شهروندی رم یا شهروندی هر جای دیگر است.

این داستانی است برای مدعیان تاج و تخت روم – و درگیری نیروهای رقیب تئاتر بر سر حق تاریخ صحنه. این کتاب توسط یک زوج ادبی ایتالیایی-آمریکایی نوشته شده است، و از آنجایی که یک نمایشنامه است، می‌توان از آن به عنوان منبعی برای تمرین و تقویت مکالمه خصوصاً برای برای زبان‌آموزان متوسط ​​استفاده کرد.

نیمه اول کتاب متن نمایشنامه به زبان انگلیسی است، نیمه دوم همین متن به زبان ایتالیایی است.

 “Better Reading Italian”

این کتاب متون کوتاهی را برای زبان‌آموزان مبتدی و متوسط ​​ایتالیایی در موضوعات مختلف ارائه می‌دهد که برای کسانی که این زبان را مطالعه می‌کنند جالب خواهد بود: غذاهای خاص، حومه ایتالیا، مد، طراحی، نظرات ایتالیایی‌ها درباره فرهنگ آمریکایی و موارد دیگر.

در ادامه هر مطلب، به زبان ایتالیایی سوالات و تمرین‌های درک مطلب زیادی وجود دارد که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید که از واژگان و ساختارهایی که اخیراً تجربه کرده‌اید بیشترین بهره را خواهید برد.

“Basic Italian Conversation”

این کتاب بسیار شبیه به اولین کتابی است که در این فهرست ذکر شد. این کتاب با این هدف طراحی شده است تا به شما کمک کند گرامر و واژگان ایتالیایی را از طریق موقعیت‎های واقعی و محتمل یاد بگیرید.

چهارده کتاب آموزش عالی

 

با وجود قدیمی بودن این کتاب، می‌توان به‌راحتی آن را تهیه کرد. فکر می‌کنم این کتاب برای تمام زبان‌آموزان در هر سطحی مناسب است و حتی می‌توانید واژگان زیادی را در خلا‌ درس‌های آن یاد بگیرید. دستور زبانی که آموزش می‌دهد از سطح متوسط شروع می‌شود.

البته منابعی که در اینجا معرفی شد تنها بخش کوچکی از گنجینه موجود برای یادگیری زبان آیتالیایی است و هزاران کتاب دیگر برای کمک به یادگیری این زبان لذت بخش و جذاب وجود دارد. زمانی که توانستید خواندن این منابع را تمام کنید، ممکن است بخواهید در دنیای ادبیات بی‌پایان ایتالیایی نیز وارد شوید. اما چیزی که باید از آن اطمینان کسب کنید این است که این منابع را باید با دقت و با جزئیات و انجام مرتب تمرینات آن به پایان برسانید. با این کار برای ورود به سطوح بالاتر بسیار آماده خواهید بود.

سخن پایانی

درصورتی که در یادگیری زبان ایتالیایی به راهنمایی بیشتری نیاز داشتید با متخصصان ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسه و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:معرفی کتاب‌های صوتی ایتالیایی برای تقویت زبان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید