Loading ...
IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
صفت چیست ؟انواع و ترتیب صـفات در زبــان انگلیسی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
9 اردیبهشت 1402

صفت چیست؟ انواع آن و ترتیب صفات در زبان انگلیسی

صفت چیست؟ صفت به‌طورکلی یکی از نقش‌های کلیدی و بسیار مهم در زبان انگلیسی است که یادگیری نحوه استفاده از آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و به همین علت نیز شما باید با انواع مختلف آن و کارکردی که در جملات دارند آشنا شوید. به‌طورکلی می‌توان در تعریف صفت گفت که صفت کلمه‌ای است که قادر است اسم یا ضمیر را تغییر داده یا این‌که آن را توصیف کند. از صفت‌ها می‌توان به‌منظور توصیف ویژگی‌های شخص یا چیزی به طور مستقل نیز استفاده کرد. از طرف دیگر شما می‌توانید از آن به‌منظور مقایسه یک چیز با چیز یا چیزهای دیگر نیز استفاده کنید و از این نظر محدودیتی برای شما در گرامر زبان انگلیسی وجود ندارد. ما در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره کاربردهای مختلف صفت و انواع آن صحبت کرده و اطلاعات جذاب و کاملی را در این بخش از آموزش زبان انگلیسی در اختیار شما قرار دهیم.

پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

صفت چیست؟

اجازه دهید تا پیش از هر کار دیگری به این سوال پاسخ دهیم که اصلا صفت چیست؟ به‌طورکلی صفت‌ها کلماتی هستند که می‌توانند خیلی راحت اسم‌ها یا ضمایر را توصیف کنند. در واقع آنها می‌توانند محدودیت‌هایی را برای اسم‌ها یا ضمایر ایجاد کرده و براین‌اساس ویژگی‌های مختلف آنها را توضیح دهند. یک صفت درست قبل از اسم می‌آید. مثلا عبارت a red dress (یک لباس قرمز) را در نظر بگیرید که رنگ لباس با استفاده از صفت قرمز توضیح داده می‌شود. یکی از رایج‌ترین انواع صفت‌ها در زبان انگلیسی صفت‌های محمول هستند که به همراه یک فعل پیونددهنده مانند be یا seem مورداستفاده قرار می‌گیرند. برای مثال جملات That building is huge (آن ساختمان بزرگ است) را در نظر بگیرید که با استفاده از یک فعل be از یک صفت استفاده کرده‌ایم.

یک نکته بسیار جالب که باید درباره صفت‌ها در زبان انگلیسی بدانید این است که آنها دارای انواع مختلفی هستند که هریک کارکردهای مخصوص به خود را به شما ارائه می‌دهند. در ادامه درباره هریک از انواع این کلمات بیشتر صحبت خواهیم کرد.

صفت چیست ؟انواع و ترتیب صفات در زبان انگــــلیسی

صفت‌ها چگونه در جمله استفاده می‌شوند؟

به‌طورکلی باید به این نکته دقت داشت که صفت‌ها می‌توانند هم به‌عنوان اسناد (قبل از اسم) و هم به‌عنوان مسند (بعد از اسم) بیایند. صفت‌هایی که بعد از اسم می‌آیند معمولا از یک فعل پیونددهنده استفاده می‌کنند که در بخش قبلی درباره آن توضیحاتی را به شما ارائه دادیم. برای این‌که به شکل بهتری این موضوع را درک کنید مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

The proud soldier is home.

سرباز سرافراز در خانه است.

The soldier is proud.

سرباز افتخار می‌کند.

The dedicated employee starts early.

کارمند اختصاصی زود شروع می‌کند.

The employee is dedicated.

کارمند متعهد است.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که بیشتر صفت‌ها را هم می‌توان قبل از اسم و هم بعد از آن مورداستفاده قرار داد؛ ولی نباید فراموش کرد که برخی از انواع صفت‌ها تنها در یک موقعیت کاربرد دارند که باید به آنها نیز دقت و توجه ویژه‌ای داشته باشید. به‌عنوان‌مثال کلمه و صفت main یا اصلی را در نظر بگیرید. این صفت تنها می‌تواند در موقعیت اسنادی یعنی قبل از اسم مورداستفاده قرار گیرد و این در حالی است که کلمه asleep به معنای خوابیده را تنها می‌توان بعد از اسم مورداستفاده قرارداد.

مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

درست:

The main reason is that …

دلیل اصلی این است که…

غلط:

The reason is main.

دلیل اصلی است.

درست:

The man is asleep.

مرد خوابیده است.

غلط:

The asleep man is …

مرد خوابیده…

صفت چیست ؟ انواع و ترتیب صفات در زبان انگلیسی

دوره های آنلاین آموزش زبان انگلیسی

دوره های آنلاین انگلیسی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان انگلیسی برای بزرگسالان

صفت‌های مقایسه‌ای و عالی

انواع صفت چیست؟ به‌طورکلی صفت دارای انواع دسته‌بندی‌های مختلف است که یکی از آنها تقسیم این صفات به دودسته صفات مقایسه‌ای و عالی است. صفات مقایسه‌ای صفاتی هستند که برای مقایسه دو چیز استفاده می‌شوند. آنها معمولا با اضافه‌کردن پسوند er یا r برای کلماتی که به e ختم می‌شوند تشکیل می‌شوند. برای کلماتی که دوهجایی بوده و به y ختم می‌شوند نیز می‌توان y را  با ier جایگزین کرد. صفت‌های مقایسه می‌توانند با افزودن more یا less قبل از صفت نیز ایجاد شوند. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

Simon’s essay is longer than Claire’s.

مقاله سایمون طولانی‌تر از مقاله کلر است.

I have never met a more honorable person.

من تابه‌حال شخصی شریف‌تر را ندیده‌ام.

صفات عالی دسته دیگری از صفات در زبان انگلیسی هستند که برای نشان‌دادن این‌که چیزی بیشترین یا کمترین کیفیت را دارد مورداستفاده قرار می‌گیرند. معمولا قبل از آنها کلمه the قرار می‌‌گیرد و معمولا با اضافه‌کردن پسوند est یا st برای کلماتی که به e ختم می‌شوند نیز ساخته می‌شوند. برای کلمات دوهجایی که به y ختم می‌شود می‌توان iest را با y جایگزین کرد. صفت‌های عالی را می‌توان با اضافه‌کردن کلمات most یا least نیز ایجاد کرد. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

Even the greatest athletes need adequate rest.

حتی بزرگ‌ترین ورزشکاران نیز به استراحت کافی نیاز دارند.

All the courses were delicious, but the dessert was the tastiest.

همه غذاها خوشمزه بود؛ ولی دسر از همه خوشمزه‌تر بود.

صفات مطلق در زبان انگلیسی

صفات مطلق صفاتی هستند که حالت مطلقی را توصیف کرده و قابل‌مقایسه نیستند. به‌عنوان‌مثال کلمه dead به معنای مرده اغلب به‌عنوان یک صفت مطلق در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه ممکن نیست کسی مرده‌تر از دیگری باشد. بااین‌حال نباید فراموش کرد که استفاده از این کلمات و صفات در دنیای واقعی کمی متفاوت‌تر است و صفت‌های مطلق اغلب با کلماتی مانند almost به معنای تقریبا اصلاح می‌شوند.

صفت‌های مختصاتی

این صفات شامل دو یا چند صفت هستند که یک اسم را در یک جمله تغییر می‌دهند. این صفات را می‌توان با استفاده از یک کاما از هم جدا کرده یا این‌که با استفاده از حرف ربط “و” آنها را جدا کرد. برای درک بهتر این موضوع مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

صفت چیست ؟انواع و ترتیب صفــــــات در زبان انگلیسی

مقایسه میان صفت‌ها و قیدها در زبان انگلیسی

تفاوت قید و صفت چیست؟ به‌طورکلی باید دقت داشته باشید که از قیدها می‌توان برای اصلاح افعال، صفت‌ها یا سایر قیدها استفاده کرد و این در حالی است که صفت‌ها تنها می‌توانند اسم‌ها یا ضمایر را تغییر داده و آنها را اصلاح کنند. هنگامی که از یک قید برای اصلاح یک فعل استفاده می‌کنید در واقع در حال توصیف نحوه انجام یک عمل خاص هستید که با استفاده از آن فعل بیان می‌شود. نکته مهم دیگری که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که اغلب قیدها با اضافه‌کردن پسوند ly به صفت‌ها ساخته می‌شوند؛ ولی نباید فراموش کنید که تمامی کلماتی که به ly ختم می‌شوند قید نیستند. برای درک بهتر این موضوع مثلا می‌توانید مثال ugly به معنای زشت را در نظر بگیرید.

نکته مهم دیگری که دراین‌خصوص باید به آن توجه داشته باشید این است که قیدها را می‌توان از صفت‌ها با استفاده از روش‌های دیگری نیز ساخت و تنها روش ساخت آنها اضافه‌کردن پسوند Ly نیست. شاید برای شما جالب باشد که بدانید برخی از کلمات را می‌توان به‌عنوان صفت یا قید بدون این‌که نیازی به تغییر آنها باشد نیز استفاده کرد. برای مثال می‌توانید کلماتی مانند fast (سریع) یا late (دیر) را در نظر بگیرید.

اگر مطمئن نیستید که کلمه‌ای به‌عنوان صفت یا قید استفاده می‌شود بهتر است که کلمه‌ای که در حال اصلاح است را بررسی کنید. اگر کلمه‌ای که در حال اصلاح است یک اسم یا ضمیر باشد کلمه مدنظر شما نیز یک صفت خواهد بود. اگر کلمه‌ای که در حال اصلاح‌شدن است یک فعل، صفت یا قید باشد می‌توانید مطمئن باشید که کلمه‌ای که شما در حال استفاده از آن هستید یک قید است.

صفت در کنار افعال پیوندی

زمانی که صفت‌ها به‌عنوان مکمل برای پیوند افعال مورداستفاده قرار می‌گیرند اغلب با قیدها اشتباه گرفته می‌شوند. مثلا می‌توانید جمله the wife is devoted (همسر فداکار است) را در نظر بگیرید. در چنین مواردی یکی از اشتباهات رایجی که اکثر افراد مرتکب می‌شوند این است که از قید به‌جای صفت استفاده می‌کنند.

نکته مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که قیدها نحوه انجام یک عمل را توصیف می‌کنند، افعال پیوندی اغلب به یک حالت اشاره دارند تا یک عمل و به همین علت نیز از صفت استفاده می‌کنند و استفاده از قیدها در چنین افعالی کار درستی نخواهد بود. برای مثال جمله زیر را مشاهده کنید:

درست:

Jesse feels bad when he doesn’t finish his homework.

جسی وقتی تکالیفش را تمام نمی‌کند احساس بدی پیدا می‌کند.

غلط:

Jesse feels badly when he doesn’t finish his homework.

جسی وقتی تکالیفش را تمام نمی‌کند احساس بدی پیدا می‌کند.

همان‌طور که شما هم مشاهده می‌کنید در این مثال یک صفت موردنیاز است؛ چراکه احساس یک فعل پیوندی به شمار می‌آید.

ترتیب صفت‌ها در یک جمله

در یک جمله ترتیب صفت چیست؟ به‌عبارت‌دیگر می‌توان این سوال را به این شکل مطرح کرد که صفات را باید با چه ترتیبی در یک جمله مورداستفاده قرار داد؟ در خصوص این موضوع باید به یک نکته مهم دقت داشته باشید و آن این است که صفت‌ها و تعیین‌کننده‌های اسنادی معمولا باتوجه‌به عملکردشان به ترتیب خاصی در جملات استفاده می‌شوند. البته قانونی در این زمینه وجود ندارد؛ ولی زبان‌شناسان از این ترتیب به‌عنوان یک استاندارد یاد می‌کنند و به همین علت نیز اکثر مردم آن را پذیرفته و از آن استفاده می‌کنند. ترتیب این صفت‌ها به شکل زیر است:

 • تعیین‌کننده‌ها (مانند a، the و one)
 • نظر (مثلا beautiful، valuable و indecent)
 • سایز و اندازه (big، small و tiny)
 • شکل یا سن (round، square و hundred-year-old)
 • رنگ (white، brown و red)
 • منشا (Dutch، aquatic و lunar)
 • مواد (wooden، metal و glass)

مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

A valuable lunar stone.

یک سنگ قمری باارزش

A beautiful, small, Dutch windmill.

یک آسیاب بادی زیبای، کوچک هلندی

صفت چیست ؟ انواع و ترتیب صفات در انگـــــــلیسی

سایر انواع صفت‌ها

صفت‌ها در زبان انگلیسی دارای انواع دیگری نیز هستند که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صفت‌های بدل: این صفت‌ها صفت‌هایی هستند که بعد از اسم می‌آیند و آن را تغییر می‌دهند. معمولا این صفات با کاما یا خط تیره از اسم جدا می‌شوند. مثال: Then the cliffs, ominous and dark, came into view. (سپس صخره‌های شوم و تاریک نمایان شدند)
 • صفات مرکب: صفات مرکب صفاتی هستند که از دو یا چند کلمه که یک ایده واحد را بیان می‌کنند تشکیل شده‌اند. این صفات معمولا قبل از اسم می‌آیند. مثلا: A well-known man lives here (یک مرد سرشناس اینجا زندگی می‌کند)
 • صفت‌های مفعولی: صفت‌های مفعولی صفاتی هستند که با شکل مفعولی یک فعل ظاهر می‌شود و معمولا به ed، ing یا en ختم می‌شود. مثال: The light produced a blinding effect (نور اثری کورکننده ایجاد کرد)
 • صفت‌های خاص: نوع دیگری از صفات صفت‌های خاص هستند که از یک اسم تشکیل شده‌اند و برای نشان‌دادن مبدا و منشا مورداستفاده قرار می‌گیرند. دقت داشته باشید که دقیقا همان‌طور که اسم‌های خاص همیشه با حروف بزرگ شروع می‌شوند صفات خاص نیز با حروف بزرگ شروع می‌شوند. مثال: There is a popular Indian restaurant nearby (یک رستوران هندی بزرگ در همان نزدیکی وجود دارد)
 • صفات اسمی: این صفات جز صفاتی هستند که از یک اسم و گاهی اوقات به‌اضافه یک پسوند ساخته می‌شوند. معمولا این پسوند شامل مواردی مانند ly، ish و … می‌شود. مثال: Amira thinks Han is childish, but at least he’s friendly (امیرا فکر می‌کند که هان بچه گونه رفتار می‌کند، اما حداقل او دوستانه برخورد کرد)

دوره های خصوصی آموزش زبان انگلیسی

دوره های خصوصی انگلیسی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

همان‌طور که مشاهده کردید صفت‌ها دارای انواع مختلفی بوده و هریک از آنها نیز کاربردهای مخصوص به خود را در جملات دارند. به همین علت زمانی که شما قصد استفاده از این صفات را دارید باید به این نکته دقت داشته باشید که چگونه و در کدام بخش جمله از آنها استفاده می‌کنید. درصورتی‌که شما هم با مطالعه این مطلب علاقه‌مند شده‌اید تا اطلاعات بیشتری را درباره گرامر زبان انگلیسی به دست بیاورید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از بخش وبلاگ سایت آموزشگاه زبان ایرانمهر نیز دیدن کنید. در این وبلاگ شما می‌توانید اطلاعات جذاب و کاربردی را درباره گرامر انگلیسی به دست بیاورید و مهارت‌های زبان انگلیسی خود را نیز تا حد زیادی ارتقا دهید.

بیشتر بخوانید:صفات تفضیلی و عالی

بیشتر بخوانید:لیست صفت های زیبای انگلیسی برای توصیف افراد

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید