IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
صفات ملکـــی چیست؟ تعریف و مثال های آن در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4.8/5
نویسنده: ایرانمهر
8 آذر 1402

صفات ملکی چیست؟ تعریف و مثال های آن در زبان انگلیسی

صفت یکی از مهم‌ترین اجزای جمله در زبان انگلیسی است که امروزه بسیاری از افراد به دنبال یادگیری نحوه استفاده از آن هستند. اگر با انواع صفت آشنایی داشته باشید حتما می‌دانید که صفت‌ها دارای انواع مختلفی هستند که یکی از کاربردی‌ترین آنها صفت‌های ملکی هستند. صفات ملکی در زبان انگلیسی صفاتی است که نشان‌دهنده مالکیت بوده و کاربردهای زیادی در جملات زبان انگلیسی دارند. در واقع این صفت‌ها یکی از مهم‌ترین بخش‌های گرامر زبان انگلیسی به شمار می‌آیند و به همین علت نیز شما باید توجه ویژه‌ای روی آنها داشته باشید. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به یادگیری نکات بیشتری در خصوص صفات ملکی هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما این بخش از آموزش زبان انگلیسی را بادقت مطالعه کنید.

در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره انواع صفات ملکی و کاربردها و ویژگی‌هایی که هریک از آنها دارند صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دهیم.

صفات ملکی چیست؟ تعریف و مثال های آن در زبان انگلیسی

صفت ملکی چیست؟

صفات ملکی صفاتی هستند که اسم را با مشخص‌کردن مالکیت آن تغییر می‌دهند. این یک تعریف خلاصه و تقریبا کامل از صفت ملکی است که در همین ابتدای کار باید بدانید. برای مثال جمله Andrew lost his keys (اندرو کلیدهایش را گم کرد) را در نظر بگیرید. در این جمله کلمه his یک صفت ملکی است که نشان می‌دهد کلیدها به اندرو تعلق دارد. متداول‌ترین انواع صفت‌های ملکی که امروزه در جملات زبان انگلیسی مورداستفاده قرار می‌گیرند شامل its، her، his، yours، My، them، our و whose هستند. دقت داشته باشید همان‌طور که از نام این صفات پیداست آنها اغلب برای بیان تملک یا مالکیت استفاده می‌شوند. جمله Gregory put his hat on the table (گرگوری کلاهش را روی میز گذاشت) از صفت his برای بیان این ایده استفاده می‌شود که گرگوری صاحب کلاه است. همچنین می‌توانیم از صفات ملکی برای اشاره به چیزهای مجازی که شخصی داراست نیز استفاده کنیم.

از صفت‌های ملکی برای اشاره به افرادی استفاده می‌شود که با کسی یا چیزی رابطه دارند. به‌عنوان‌مثال جمله ince and Helena are with their parents (وینس و هلنا با والدین خود هستند) را در نظر بگیرید. در این جمله از صفت ملکی برای بیان این‌که والدین وینس و هلنا مرتبط هستند استفاده شده است. در واقع آنها مالک والدین خود نیستند؛ ولی والدین آنها چیزی هستند که این کودکان دارند.

هنگامی که تصمیم می‌گیرید از کدام صفت ملکی استفاده کنید باید متوجه شوید که از کدام ضمیر برای شناسایی همان شخص یا چیزی که مالک دارد و شما در حال تغییر آن هستید استفاده می‌کنید. مثال زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

The mother bird was building ____ nest.

در این جمله می‌خواهیم nest را با صفت ملکی اصلاح کنیم. لانه متعلق به پرنده مادر است. چون پرنده ماده است از ضمیر she استفاده می‌کنیم. صفت ملکی که با she استفاده می‌شود her است. پس جمله ما باید به شکل زیر باشد:

The mother bird was building her nest.

پرنده مادر در حال ساختن لانه خود بود.

کاربردهای صفات ملکی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

رایج‌ترین صفات ملکی در زبان انگلیسی

از جمله رایج‌ترین صفات ملکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

my

your

her

his

its

our

their

whose

بااین‌وجود شما ممکن است صفت‌های ملکی دیگری را نیز مشاهده کرده باشید. هر ضمیر شخصی یک صفت ملکی دارد که معمولا با آن همراه می‌شود. ممکن است صفت‌های ملکی بالقوه دیگری مانند hir و xyr را نیز مشاهده کنید که در صورت عدم استفاده از ضمایر جنسیتی ممکن است نیازمند استفاده از آنها باشید.

صفات ملکی چیست؟ تعریف و مثـــال های آن در زبان انگلیسی

مثال‌های واقعی استفاده از ضمایر ملکی در انگلیسی

در این بخش قصد داریم چند مثال کاربردی و بسیار مهم از استفاده و کاربرد صفات ملکی در انگلیسی را به شما ارائه دهیم که بدون شک مطالعه این نمونه‌ها و مثال‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید به بهترین شکل ممکن با این ضمایر آشنا شده و کاربردهای مهمی که آنها دارند را شناسایی کنید. پس حتما این نمونه‌ها را بادقت مشاهده کنید:

ضمیر ملکی my:

I do not choose that my grave should be dug while I am still alive.

من این را انتخاب نمی‌کنم که قبرم را تا زمانی که زنده‌ام حفر کنند.

ضمیر ملکی your:

If you want peace, you don’t talk to your friends. You talk to your enemies.

اگر آرامش می‌خواهید، با دوستانتان صحبت نکنید، با دشمنان خود صحبت کنید.

ضمیر ملکی his:

If a man could have half of his wishes, he would double his troubles.

اگر مردی می‌توانست نیمی از آرزوهایش را داشته باشد، مشکلاتش را دوچندان می‌کرد.

ضمیر ملکی her:

She got her looks from her father. He’s a plastic surgeon.

او ظاهرش را از پدرش گرفته است. او یک جراح پلاستیک است.

ضمیر ملکی its:

Worry never robs tomorrow of its sorrow. It only saps today of its joy.

نگرانی‌اش هرگز اندوه فردا را از بین نمی‌برد. فقط امروز از شادی‌اش می‌کاهد.

ضمیر ملکی our:

How we spend our days is how we spend our lives.

این‌که ما چگونه روزهای خود را می‌گذرانیم دقیقا روشی است که داریم زندگی خود را می‌گذرانیم.

ضمیر ملکی their:

Men are like steel. When they lose their temper, they lose their worth.

آنها مردانشان مانند فولاد هستند. وقتی عصبانی می‌شوند، ارزش خود را از دست می‌دهند.

ضمیر ملکی whose:

The key is to keep company only with people whose presence calls forth your best.

کلید نگهداری از یک شرکت این است که تنها با افرادی همراهی کنید که حضورشان بهترین نسخه از شما را می‌طلبد.

صفات ملکی چیست ؟

صفت‌های ملکی خنثی و غیر دودویی

در لیستی که در بخش قبلی به شما معرفی کردیم باید بدانید که صفات ملکی her و his از این نظر منحصربه‌فرد هستند که برای تعیین جنسیت یک شخص یا حیوان مورداستفاده قرار می‌گیرند. درحالی‌که این‌ها صفت‌های کاملا رایجی هستند؛ ولی شما باید بدانید که تعداد زیادی صفت ملکی دیگر نیز وجود دارند که هیچ‌گونه ارتباطی با جنسیت خاص ندارند.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که به‌صورت بی‌دقت از این صفات استفاده نکرده و شخص خاصی را خطاب قرار ندهید. خوشبختانه یک راه آسان برای اطمینان از این‌که شما به‌درستی از صفات ملکی جنسیتی استفاده کرده‌اید وجود دارد و آن این است که از صفاتی استفاده کنید که از نظر جنسی بی‌طرف هستند.

یکی از نکات بسیار مهمی که در خصوص صفت their وجود دارد این است که می‌توان از آن به‌عنوان یک‌جانشین مفرد جنسیت خنثی یا دودویی برای صفت‌های خاص جنسیتی مانند her و his استفاده کرد. البته باید دقت داشته باشید که صفت‌های دیگری نیز در این زمینه مورداستفاده قرار می‌گیرند که شما می‌توانید بر حسب نیاز خود از هریک از آنها استفاده کنید.

زمانی که نمی‌خواهید یا نیازی به تعیین جنسیت شخصی ندارید می‌توانید از It برای اشاره‌کردن به شخص استفاده کنید. یک کاربرد بسیار مهم دیگر It زمانی است که شما قصد دارید به شخصی به‌عنوان یک شخص غیر باینری اشاره کنید. در این مورد همیشه مهم است که از صفت‌ها و ضمایری که خود شخص ترجیح می‌دهد استفاده کنید؛ ولی اگر به این موضوع آگاهی ندارید می‌توانید از it نیز استفاده کنید.

بیشتر بخوانید :آموزش مبحث Determiners یا معرف‌ های اسم در گرامر زبان انگلیسی

بیشتر بخوانید :آموزش گرامر ضمیر در انگلیسی و ( انواع ضمیر)

در کجای جمله صفات ملکی را وارد می‌کنیم؟

یکی از سوالات بسیار مهمی که در خصوص استفاده از صفات ملکی پرسیده می‌شود این است که این صفات در چه موقعیت‌هایی باید مورداستفاده قرار بگیرند؟ برخلاف بسیاری از صفت‌های دیگر، صفت‌های ملکی را فقط می‌توان به طور مستقیم در مقابل اسمی که آن را تغییر می‌دهند مورداستفاده قرارداد. مثلا نمونه‌ جملات زیر را مشاهده کنید تا نسبت به این موضوع آگاه شوید:

مثال درست:

We went to my house.

به خانه من رفتیم.

مثال نادرست:

This house is my.

این خانه مال من است.

مثال درست:

The lions hunted their prey.

شیرها طعمه خود را شکار کردند.

مثال نادرست:

I want to give the lions this toy because I know it is their.

می‌خواهم این اسباب‌بازی را به شیرها بدهم چون می‌دانم این اسباب‌بازی است.

صفات ملکی چیست؟ تعریف و مثـــال های آن در زبان انگلیــــسی

صفت‌های ملکی نوعی ضمیر به شمار می‌آیند

یکی از نکات بسیار مهم و کلیدی که باید در آموزش زبان انگلیسی به آن دقت داشته باشید این است که صفات ملکی در این زبان در واقع نوعی ضمیر به شمار می‌آیند که دارای کاربردهای مخصوص به خود هستند. برای این‌که به شکل بهتری متوجه این موضوع شوید به این مثال نگاه کنید:

Is that the Queen’s hat?

No, it’s her crown.

این کلاه ملکه است؟

نه، این تاج اوست.

در این مثال باید دقت داشته باشید که صفت ملکی her جایگزین اسم یعنی the Queen شده است. این مثال ثابت می‌کند که صفات ملکی می‌توانند دقیقا مانند ضمیر عمل کنند و کاربرد داشته باشند. البته باید توجه داشته باشید که صفات عادی مانند big, yellow, funny و … تابع ضمیری ندارند. به همین علت نیز برخی از دستور زبان‌ها صفات ملکی را به هیچ‌وجه به‌عنوان صفت طبقه‌بندی نمی‌کند و به طور مستقیم آنها را در دسته ضمایر قرار می‌دهد.

ممکن است در آموزش گرامر زبان انگلیسی یادگیری این موضوع برای شما مفید باشد که بدانید صفات و ضمایر ملکی را می‌تواند تقریبا در یک گروه دسته‌بندی کرده و به شکل تقریبا مشابهی از آنها استفاده کرده و از مزایایی که به شما ارائه می‌دهند بهره‌مند شوید. در جدول زیر تلاش کرده‌ایم تا فهرستی از ضمایر شخصی با صفات ملکی و ضمایر ملکی مربوط به آنها یعنی اشکال ملکی آنها را برای شما بیاورید تا به شکل بهتری بتوانید کاربرد آنها را بیاموزید:

Personal PronounPossessive Form
Possessive
Adjective
Possessive
Pronoun
Imymine
youyouryours
hehishis
sheherhers
itits[not used]
weourours
theytheirtheirs
whowhosewhose
مثال های صفات ملکی در زبان انگلیسی

مقایسه میان صفات و ضمایر ملکی

یک نکته بسیار مهم که باید در خصوص صفات ملکی به آن دقت داشته باشید این است که ما نمی‌توانیم از صفات ملکی به‌عنوان فاعل، مفعول یا مکمل استفاده کنیم. در عوض ما به کلماتی نیاز داریم که به‌عنوان ضمایر ملکی شناخته می‌شوند و در چنین موقعیت‌های مورداستفاده قرار گرفته و کاربردهای زیادی دارند. ازآنجایی‌که این کلمات ضمیر هستند می‌توان از آنها در موقعیت‌هایی استفاده کرد که صفت‌های ملکی کاربرد چندانی در آنها ندارند. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که ضمایر ملکی تطابق کاملی با صفت‌های ملکی دارند که این مسئله به شکل زیر است:

I : my : mine

you : your : yours

she : her : hers

he : his : his

it : its : its

we : our : ours

they : their : theirs

who: whose : whose

در اینجا باید به یک نکته دیگر نیز دقت داشته باشید و آن این است که به‌طورکلی ترجیح داده می‌شود که از its به‌تنهایی به‌عنوان ضمیر استفاده نشود. از طرف دیگر شما متوجه خواهید شد که کلمات his و whose هر دو صفت ملکی و جز ضمایر ملکی نیز هستند و برای کلماتی مانند he و who مورداستفاده قرار می‌گیرند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا استفاده از این دو کمی ساده‌تر از سایر ضمایر ملکی باشد.

مقایسه میان صفت‌های ملکی و تعیین‌کننده‌های ملکی

برخلاف اسم‌ها و افعال دسته‌های مختلف صفت اغلب کمتر مورد تعریف قرار گرفته‌اند. به‌عنوان‌مثال بسیاری از مدرسان و دوره‌های آموزشی که در زمینه گرامر زبان انگلیسی برگزار می‌شوند صفت‌های ملکی را در واقع دسته‌ای از کلمات می‌دانند که به‌عنوان تعیین‌کننده نیز شناخته می‌شود. نکته بسیار مهمی که باید درباره صفات ملکی بدانید این است که این صفات می‌توانند مشابه ضمایر نیز عمل کنند؛ چراکه جایگزین اسم‌های ملکی می‌شوند. برای این‌که به شکل بهتری این موضوع را درک کنید جمله  I found Fred’s cat (من گربه فرد را پیدا کردم) و I found his cat (من گربه او را پیدا کردم) را در نظر بگیرید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر دو این جملات دارای معنی مشابهی هستند. علاوه بر این صفت‌های ملکی را نمی‌توان به صفت‌های عالی یا مقایسه‌ای تبدیل کرد که این مسئله نیز یک مسئله مهم دیگر است که باید به آن توجه داشت.

شاید در نگاه اول این معیارها باعث شوند تا شما صفت‌های ملکی را به‌عنوان یک‌شکل جدید از گفتار در نظر بگیرید؛ ولی نباید فراموش کنید که ما کلماتی مانند my، your و our  را بیشتر از این‌که یک تعیین‌کننده بدانیم جز گروه صفت‌ها قرار می‌دهیم.

اساس های دستور زبان انگلیسی

مثال‌هایی از صفات ملکی در جمله

در هریک از جملات زیر صفت ملکی به طور پررنگ مشخص شده است که می‌توانید آن را مشاهده کنید. مشاهده این مثال‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید درک بهتری را از صفات ملکی در جملات زبان انگلیسی به دست بیاورید. پس بادقت بالایی این جملات را مطالعه کنید.

 We looked everywhere for my dog.

همه‌جا را دنبال سگ گشتیم.

همان‌طور که در این جمله مشاهده می‌کنید صفت ملکی my اسم سگ را تغییر می‌دهد تا نشان دهد که سگ متعلق به من است.

Their team was a lot better than our team.

تیم آنها خیلی بهتر از تیم ما بود.

در این جمله نیز مشاهده می‌کنید که از دو صفت ملکی their و our استفاده شده است که کلمه team را تغییر می‌دهند تا نشان دهند که تیم متعلق به چه کسی است.

Whose soda is this?

این نوشابه مال کیست؟

در این جمله نیز مشاهده می‌کنید که صفت ملکی می‌تواند کلمه نوشابه را تغییر دهد. این صفت در واقع صفت whose است که یک صفت سوالی نیز به شمار می‌آید. به همین علت نیز اغلب از این صفت ملکی برای سوال پرسیدن درباره این‌که یک چیز متعلق به چه کسی است مورداستفاده قرار می‌گیرد.

چرا یادگیری صفات ملکی از اهمیت زیادی برخوردار است؟

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که این مطلب را درباره صفات ملکی در انگلیسی تا به این‌جای کار مطالعه کرده‌اید احتمالا این سوال برای شما هم به وجود آمده است که چرا باید این صفات را بیاموزید و یادگیری نحوه استفاده از آنها چرا در گرامر زبان انگلیسی از اهمیت زیادی برخوردار است؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که اشتباهات دستوری که با صفات ملکی به وجود می‌آیند بسیار نادر هستند. با این حال اشتباهات املایی با صفات ملکی تقریبا رایج هستند که شما باید دقت ویژه‌ای به آنها داشته باشید.

با توجه به این‌که صفات ملکی بسیار رایج هستند رخ دادن غلط املایی در آنها( مخصوصا اگر به این کار عادت کنید) ممکن است به طور کلی اعتبار نوشتار شما را از بین ببرد. چهار اشتباه املایی رایج در این زمینه وجود دارد که این چهار اشتباه شامل موارد زیر می‌شوند:

 • زمانی که منظورتان its است به هیچ وجه نباید از it’s استفاده کنید.
 • زمانی که منظور شما your است نباید به هیچ وجه از you’re در جمله خود استفاده کنید.
 • زمانی که قصد دارید در جمله خود از کلمه there استفاده کنید نباید به اشتباه از they’re یا their به‌جای آن به اشتباه استفاده کنید.
 • اشتباه رایج دیگری که معمولا در این زمینه رخ می‌دهد این است که گاهی اوقات منظور شما کلمه whose است؛ ولی به اشتباه به جای آن از کلمه who’s استفاده می‌کنید.
صفات ملکی در زبان انگلیسی چیست؟

نکاتی کاربردی برای استفاده از صفات ملکی در جملات انگلیسی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که باید در زمان استفاده از صفات ملکی به آن دقت داشته باشید این است که به طور تصادفی از آنها به‌جای اسم استفاده نکنید. از صفت‌های ملکی به‌عنوان فاعل، مفعول یا مکمل فاعل استفاده کنید. در واقع تنها کاربردی که این صفات دارند زمانی است که شما قصد دارید از آنها به‌عنوان ضمیر ملکی استفاده کنید. مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید تا متوجه این موضوع شوید:

نادرست:

This backpack is my.

این کوله‌پشتی مال من است.

درست:

This backpack is mine.

این کوله‌پشتی مال من است.

نادرست:

His cat is older than your.

گربه او از مال شما بزرگ‌تر است.

درست:

His cat is older than yours OR His cat is older than your cat.

گربه او از گربه شما بزرگ‌تر است.

نکته مفید دیگری که باید دراین‌خصوص به‌خاطر بسپارید این است که صفت ملکی their را می‌توان برای اشاره به یک شخص نیز مورداستفاده قرارداد و از این نظر محدودیت چندانی وجود ندارد. اگرچه در زبان انگلیسی their یا they معمولا برای اشاره به افراد یا چیزهای متعددی استفاده می‌شوند اما می‌توان از آنها برای اشاره به یک فرد واحد نیز استفاده کرد. مثال‌های زیر را مشاهده کنید:

The banker sat in their chair.

بانکدار روی صندلی آنها نشست.

Each person is responsible for their own property.

هر شخصی مسئول دارایی خود است.

ازآنجایی‌که it یک کلمه جنسیتی نیست شما می‌توانید از آن در مواقعی استفاده کنید که نمی‌دانید یک فرد چگونه خود را شناسایی می‌کند. مثال زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

I am meeting someone named Alex who agreed to sell me their extra ticket.

من با شخصی به نام الکس ملاقات می‌کنم که موافقت کرد بلیط اضافی خود را به من بفروشد.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره صفات ملکی در انگلیسی پاسخ دهیم.

صفت ملکی در زبان انگلیسی چیست؟

صفات ملکی در واقع صفاتی هستند که اسم را با مشخص کردن مالکیت آن تغییر می‌دهند. آنها در واقع نوعی صفت به شمار می‌آیند؛ ولی شاید برای شما جالب باشد که بدانید کارکردهای مشابه زیادی با ضمایر ملکی نیز دارند.

رایج‌ترین انواع صفات ملکی در انگلیسی شامل چه مواردی می‌شوند؟

از جمله رایج‌ترین انواع صفات ملکی که امروزه در زبان انگلیسی و گرامر آن مورداستفاده قرار می‌گیرند می‌توان به مواردی همچون my، your، her، his، its، our، their و whose اشاره کرد.

صفات ملکی چیست؟ تعریف و مثال های آن در زبان انگلیـسی

سخن پایانی

صفات ملکی در انگلیسی از جمله پرکاربردترین نوع صفات به شمار می‌آیند که می‌توانند اسامی را به‌راحتی با مالکیت دادن به آنها تغییر دهند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ارائه شده در سایت آموزشگاه زبان ایرانمهر نیز استفاده کنید. با استفاده از این خدمات می‌توانید به ساده‌ترین شکل ممکن دانش زبان خود را افزایش دهید.

بیشتر بخوانید: صفت چیست؟ انواع آن و ترتیب صفات در زبان انگلیسی

بیشتر بخوانید : صفات مالکیت و ضمایر فاعلی در زبان انگلیسی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.8 از 5 از 30 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. پرستو
  26 تیر 1402
  پاسخ دادن

  سلام مفید بودو ارزشمند میشه راهنمایی برای ثبت نام در کلاس زبان انگلیسی بزرگسال من باید چکار انجام بدم ؟

  • ایرانمهر
   26 تیر 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ممنونم از شما . شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه برگزاری دوره و نیز ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید