IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
فاعل در انگلیسی چیست با مثال
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: محمد اشرفی
12 آذر 1402

آموزش فاعل در انگلیسی

فاعل یکی از مهم‌ترین بخش‌ها و اجزای جمله در گرامر زبان انگلیسی به شمار می‌آید که در واقع نشان می‌دهد چه کسی یک عمل خاص که توسط فعل انجام شده است را انجام داده است. به‌طورکلی زمانی که قصد ایجاد جملات مختلف در زبان انگلیسی را دارید حتما باید با انواع فاعل و کاربردهای هریک از انواع آن آشنا شده باشید تا بتوانید به‌درستی از آن استفاده کنید. متاسفانه امروزه بسیاری از افراد نمی‌توانند به‌درستی در زبان انگلیسی از فاعل استفاده کنند و همین عامل نیز باعث بروز مشکلات زیادی در زمان جمله‌سازی توسط این افراد می‌شود.

فاعل (subject) چیست؟

فاعل شخص یا شی‌ای است که فعل جمله را انجام می‌دهد، کنترل می‌کند یا اجرا می‌کند. تمام جمله‌ها برای کامل شدن  نیاز به فاعل و فعل دارند. بدون فاعل ما فعلی داریم که چیزی یا کسی نیست که انجامش دهد به عبارتی خودش واسه خودش اتفاق می‌افتد که در واقع اتفاقی نمی‌اقتد. (تنها استثنا جمله‌های دستوری یا امری است که فاعل درون جمله مستتر است و در ظاهر جمله دیده نمی‌شود، مثلا: مشق هایت را بنویس)

ما در ادامه این مطلب و این جلسه از آموزش زبان انگلیسی قصد داریم بهترین آموزش فاعل در زبان انگلیسی را به شما ارائه دهیم که بدون شک به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید به شکل بهتری با ساختار فاعل در جملات زبان انگلیسی آشنا شده و به‌درستی از آن در جملات خود استفاده کنید. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

آموزش فاعل در انگلیسی

فاعل در زبان انگلیسی

در اولین بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی اجازه دهید تا ابتدا درباره خود فاعل صحبت کرده و نکات مهمی را درباره این بخش از جملات زبان انگلیسی به شما ارائه دهیم. در تعریف فاعل می‌توان گفت که فاعل شامل عبارات و جملاتی هستند که عمل فعل را انجام می‌دهند یا بر اساس آن عمل می‌کنند. اسم‌ها، ضمایر و عبارات اسمی اغلب می‌توانند به‌عنوان فاعل در یک جمله عمل کنند. به‌طورکلی چهار شکل دستوری را می‌توان برای فاعل در یک جمله در نظر گرفت که این چهار شکل دستوری و گرامری شامل موارد زیر هستند:

 • عبارات اسمی
 • بندهای اسمی
 • عبارات فعلی
 • عبارات اضافی

دقت داشته باشید که در یک جمله خبری ساده معمولا فاعل قبل از فعل می‌آید و این در حالی است که در جملات پرسشی معمولا فاعل از قسمت اول یک فعل پیروی می‌کند و بعد از آن می‌آید. نکته مهم دیگری که باید درباره فاعل بدانید این است که در جملات امری معمولا به فاعل چیزی گفته می‌شود یا دستوری به او داده می‌شود. در ادامه درباره این مسائل بیشتر صحبت خواهیم کرد.

چگونه فاعل را در یک جمله شناسایی کنیم؟

در دومین بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی قصد داریم درباره تشخیص فاعل در یک جمله صحبت کرده و نکاتی را در این زمینه بیان کنیم. بهترین و آشکارترین روشی که برای تشخیص یک فاعل در جمله وجود دارد تبدیل جمله به یک جمله سوالی که پاسخ آن بله یا خیر است خواهد بود. در زبان انگلیسی می‌توان جملات را با معکوس کردن ترتیب و جایگاه میان فاعل و اولین فعل به جملات پرسشی تبدیل کرد. برای درک هرچه بهتر این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

He can keep a Tamagotchi alive for more than a week.

او می‌تواند تاماگوچی را بیش از یک هفته زنده نگه دارد.

برای این‌که این جمله را به جمله پرسشی که پاسخ آن از طریق بله یا خیر داده می‌شود می‌توان به شکل زیر عمل کرد:

Can he keep a Tamagotchi alive for more than a week?

آیا او می‌تواند تاماگوچی را بیش از یک هفته زنده نگه دارد؟

در اینجا مشاهده می‌کنید که جای he و can عوض شده است و این به آن معناست که در اینجا he فاعل جمله خواهد بود. اگر در جمله اصلی فعل مناسبی وجود ندارد شما می‌توانید از do استفاده کنید و فاعل در اینجا معمولا جز سازنده‌ای است که بین do و فعل اصلی قرار می‌گیرد.

تاثیر یادگیری گرامر زبان انگلیسی

فاعل چگونه در جمله مورداستفاده قرار می‌گیرد؟

اگرچه در بیشتر مواقع در آموزش زبان انگلیسی این چنین در نظر گرفته می‌شود که فاعل انجام‌دهنده فعل است؛ ولی نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید این است که همیشه این طور نیست. برای مثال به جمله زیر دقت کنید:

My paycheck was deposited last Friday.

چک حقوق من جمعه گذشته واریز شد.

در این جمله چک حقوقی من یا همان My paycheck در واقع فاعل جمله ماست. با این حال My paycheck این عمل را انجام نمی‌دهد و در واقع عمل برای آن انجام شده است. در بسیاری از جملات در حالت مجهول فاعل گیرنده فعل است که حتما باید به این موضوع دقت داشته باشید. دلیل این‌که در عوض مفعول مستقیم جمله نیست نیز این است که تنها اسم موجود در جمله به شمار می‌آید.

نکته دیگری که باید به آن دقت داشته باشید این است که اگر جمله‌ای مفعول مستقیم نداشته باشد امکان‌پذیر است؛ ولی جمله‌ای بدون فاعل امکان‌پذیر نخواهد بود. برای این‌که چک حقوقی من را به مفعول مستقیم این جمله تبدیل کنید باید اسم دیگری را به‌‌عنوان فاعل به جمله خود معرفی کنید. برای مثال جمله بازنویسی شده زیر را در نظر بگیرید:

My employer deposited my paycheck last Friday.

کارفرمای من چک حقوق من را جمعه گذشته واریز کرد.

حال در این جمله باید توجه داشته باشید که کارفرمای من فاعل جمله شما خواهد بود و به این ترتیب چک حقوقی من به یک مفعول مستقیم تبدیل می‌شود. نکته مهم دیگری که باید به آن دقت کنید این است که یک فاعل را می‌توان در یک جمله نیز توصیف کرد. برای مثال جمله زیر را در نظر بگیرید:

The painting was technically brilliant but not very imaginative.

این نقاشی از نظر فنی درخشان بود؛ ولی خیلی تخیلی نبود.

اگرچه این جمله حاوی فعل was است؛ ولی باید دقت داشته باشید که نقاشی در واقع عملی را در این جمله انجام نمی‌دهد. با این حال همچنان نقاشی به‌عنوان فاعل جمله در نظر گرفته می‌شود؛ چراکه دوباره تنها اسمی است که در جمله موجود است و در واقع نقطه کانونی جمله ما را در بر می‌گیرد.

با این حال در بسیاری از جملات فاعل اسمی است که عملی را انجام می‌دهد. در ادامه یک نوع رایج از این جملات را برای شما به‌عنوان نمونه آورده‌ایم تا بتوانید به شکل بهتری با این مفهوم آشنا شده و آن را بیاموزید:

We studied for the midterm exam together.

برای امتحان میان‌ترم با هم درس می‌خواندیم.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

بیشتر بخوانید : ساختار جمله در انگلیسی (و انواع جمله با مثال)

بیشتر بخوانید : آموزش افعال در زبان انگلیسی

چند مثال کاربردی از فاعل در جملات مختلف

برای این‌که با مفهوم فاعل در انگلیسی بیشتر و بهتر آشنا شوید در این بخش از آموزش گرامر زبان انگلیسی قصد داریم چند مثال کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم که بدون شک مطالعه این مثال‌ها می‌تواند اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهد:

Next Spring, I will plant asparagus.

بهار آینده مارچوبه می‌کارم.

Mahmoud is writing his third novel.

محمود سومین رمان خود را می‌نویسد.

Our friends arrived too late to get into the concert venue.

دوستان ما برای ورود به سالن کنسرت خیلی دیر رسیدند.

A snake slithered out of its enclosure at the zoo.

یک مار از محوطه خود در باغ وحش بیرون لغزید.

My cat was taken to the veterinarian.

گربه‌ام را پیش دام‌پزشکی بردم.

The most talented drummer in the marching band was a short girl with red hair.

با استعدادترین درامر گروه مارش، دختری قد کوتاه با موهای قرمز بود.

Our favorite meal is spaghetti carbonara.

غذای موردعلاقه ما اسپاگتی کاربونارا است.

فاعل در انگلیســـــی گرامر به زبان ساده

چرا باید نحوه درست استفاده از فعال در زبان انگلیسی را بیاموزیم؟

فاعل در انگلیسی یکی از مهم‌ترین عناصری است که در هر جمله مورداستفاده قرار می‌گیرد و با توجه به این موضوع یادگیری نحوه استفاده درست از آن نیز از اهمیت بسیار زیادی برای شما برخوردار خواهد بود. با وجود این‌که فاعل دارای کاربردهای زیادی در جملات زبان انگلیسی است؛ ولی شاید برای شما جالب باشد که بدانید بسیاری از افراد اطلاعات چندانی در خصوص استفاده درست از آن را ندارند و با توجه به انواع مختلف فاعل که وجود دارد نیز زبان‌آموزان تازه‌کار معمولا در استفاده از آن به مشکل برمی‌خورند.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که قصد دارید به درست‌ترین شکل ممکن از فاعل در جملات خود استفاده کنید و جملات شما از نظر گرامری و دستور زبان انگلیسی مشکلی نداشته باشند به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات و کلاس زبان ایرانمهر در این زمینه استفاده کنید. این کلاس‌ها دارای کیفیت آموزشی بسیار بالایی بوده و در عین حال از قیمت و هزینه مناسبی نیز برخوردار هستند که به کاهش هزینه‌های یادگیری شما کمک شایانی خواهد کرد.

فرم‌های فاعل

در یک کلام هر چیزی که به لحاظ گرامری می‌تواند نقش اسم را داشته باشد می‌تواند فاعل یک جمله باشد. چرا که فقط اشخاص یا اشیا هستند که می‌توانند فعلی را انجام دهند، اجرا کنند و یا کنترل کنند. نقش گرامری در جمله می‌تواند یکی از فرم‌های زیر را داشته باشد:

Type of SubjectExample SentenceTranslate
nouns“Computers can process numbers very quickly.”کامپیوترها می‌توانند اعداد را خیلی سریع پردازش کنند.
noun phrases“A boy I know owns a motorcycle.”پسری که می‌شناسمش یک موتورسیکلت دارد.
pronouns“Someone ate this cake!”یه نفر این کیکُ خورده.
gerunds“Swimming is great exercise.”شناکردن یک ورزش فوق العاده ست.
gerund phrases“Traveling the world has been my lifelong dream.”سفرکردن به دور دنیا رویای همیشه‌ی من بوده.
infinitives“To err is human; to forgive is divine.”خطا انسانیست، بخشش الهی.
infinitive phrases“To fall in love can be both wonderful and tragic.”به عشق اندر افتادن! هم می‌تواند فوق العاده باشد هم غمبار.
noun clauses“Whoever knows the truth should come forward.”هر کسی که حقیقت را می‌‎داند باید پا پیش بگذارد.
dummy pronouns“There is nothing we can do for him now.”چیزی که از دست ما بر بیاید نیست.

فاعل ساده

 در این بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی قصد داریم درباره یکی از کاربردی‌ترین انواع فاعل در زبان انگلیسی صحبت کنیم که دارای کاربردهای بسیار زیادی بوده و در موارد متعددی مورداستفاده قرار می‌گیرد. فاعل ساده در واقع یک کلمه ساده است که گاهی اوقات ممکن است به همراه یک کلمه معین یا نامعین بیاید و به‌عنوان فاعل در یک جمله عمل می‌کند. دقت داشته باشید که چنین کلمه‌ای می‌تواند جز یکی از گروه‌های زیر باشد:

 • ضمایر فاعلی شخصی
 • اسامی خاص مذکر یا مونث
 • اسم‌های جمع

برای درک هرچه بهتر این موضوع به شما پیشنهاد می‌کنیم مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید:

We are watching TV.

ما تلویزیون می‌بینیم.

He’s running to catch up to the bus.

او می‌دود تا به اتوبوس برسد.

Lucy sleeps at 9 P.M.

لوسی ساعت 9 شب می‌خوابد.

Mathew is seven years old.

متیو هفت‌ساله است.

The team failed to score.

تیم موفق به گل‌زنی نشد.

همان‌طور که مشاهده کردید هریک از سه نوع فاعل ساده‌ای که بیان کردیم در این مثال‌ها آمده که در واقع انجام‌دهنده کار هستند.

فاعل در انگلیسی

فاعل مرکب در زبان انگلیسی

نوع دیگری از انواع فاعل که امروزه در زبان انگلیسی وجود دارد و ما در این بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی قصد داریم کمی بیشتر درباره آن صحبت کنیم فاعل مرکب است. همان‌طور که از نام این نوع فاعل پیداست آنها از دو یا چند اسم یا ضمیر تشکیل شده‌اند. برای این‌که ساختار و نحوه استفاده از آنها را به شکل بهتری درک کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

Jake and Sally began singing ‘Happy Birthday’ to me.

جیک و سالی شروع به خواندن “تولدت مبارک” برای من کردند.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید ما در این جمله دو فاعل داریم که شامل جیک و سالی هستند. این دو فاعل با استفاده از یک حرف ربط یعنی “و” به یکدیگر متصل شده‌اند و در نتیجه فاعل کلی جمله ما را ایجاد کرده‌اند. مثال دیگری که می‌تواند به شما کمک کند مثال زیر است:

Jake and his sister began singing ‘Happy Birthday’ to me.

جیک و خواهرش شروع به خواندن “تولدت مبارک” برای من کردند.

در این جمله نیز مشاهده می‌کنید که نیازی نیست که حتما از دو اسم استفاده کنید و می‌توانید از ترکیب میان اسم و ضمیر استفاده کنید که همگی آنها در کنار یکدیگر می‌توانند فاعل جمله ما را بسازند.

فاعل کامل در زبان انگلیسی

فاعل کامل از دیگر انواع فاعل در زبان انگلیسی است که در این بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی قصد داریم درباره آن صحبت کرده و نکات مهمی را در این زمینه بیان کنیم. به‌طورکلی به فاعلی که یک عبارت یا بند اسمی باشد فاعل کامل گفته می‌شود. دقت داشته باشید که یک عبارت اسمی به گروهی از کلمات گفته می‌شود که باهم مانند یک اسم عمل می‌کنند. برای درک هرچه بهتر این موضوع مثال‌های زیر را بادقت مشاهده کنید:

An eight-year-old boy who won the contest dedicated the reward to his mother.

پسر هشت‌ساله‌ای که برنده مسابقه شد جایزه را به مادرش تقدیم کرد.

The boy standing next to Max is Michelle’s new boyfriend.

پسری که در کنار میکس ایستاده دوست‌پسر جدید میشل است.

یکی از نکات بسیار کلیدی و مهمی که در زمان استفاده از فاعل کامل باید بدانید و به آن توجه داشته باشید این است که شما نمی‌توانید مرکز عبارت اسمی خود را انتخاب کرده و آن را به‌عنوان فاعل جمله در نظر بگیرید. دلیل این موضوع این است که ما تنها درباره آن کلمه صحبت نمی‌کنیم. به‌عنوان‌مثال در نمونه بالا ما درباره پسر صحبت نمی‌کنیم؛ بلکه درباره پسری صحبت می‌کنیم که کنار مکس ایستاده است.

یک فاعل دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

در آموزش فاعل در زبان انگلیسی باید به یک نکته مهم دقت داشته باشید و آن این است که فاعل جمله می‌تواند کارهای مختلفی را در جمله انجام دهد. از جمله مهم‌ترین کاربردهای آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

فاعل می‌تواند یک عمل خاص را انجام دهد. مثلا مثال زیر را در نظر بگیرید:

Malcom is playing at the beach.

مالکوم در ساحل بازی می‌کند.

ممکن است فاعل در یک جمله تشخیص داده شده و توصیف شود. در چنین شرایطی باید دقت داشته باشید که فعل جمله حتما از نوع فعل‌های ربطی خواهد بود که می‌توانید در سایت ما اطلاعات کاملی را درباره این نوع فعل‌ها به دست بیاورید. برای درک هرچه بهتر این موضوع مثال زیر را مشاهده کنید:

My sister is very stubborn. She is the one with red hair.

خواهر من بسیار لجباز است. او همانی است که موهای قرمز دارد.

حالت سوم این است که کاری برای فاعل انجام شده باشد. در چنین شرایطی باید به این موضوع دقت داشته باشید که جمله به حالت مفعولی نوشته می‌شود. برای درک هرچه بهتر این موضوع مثال زیر را مشاهده کنید:

My sister was taken to the hospital.

خواهرم را به بیمارستان بردند.

در اینجا دقت داشته باشید که my sister فاعل است؛ چراکه کاری برای آن انجام شده و او را به بیمارستان برده‌اند.

چه روش‌های رایجی برای تشخیص و مشخص‌کردن فاعل در جمله وجود دارد؟

یکی از مهم‌ترین مسائلی که در آموزش فاعل در زبان انگلیسی مطرح می‌شود مسئله پیداکردن فاعل در داخل یک جمله است. یکی از ساده‌ترین روش‌هایی که برای انجام این کار وجود دارد این است که ابتدا فعل جمله را پیدا کنید. زمانی که موفق شدید فعل جمله را پیدا کنید می‌توانید خیلی راحت فعل را نیز پیدا کنید. برای این کار کافی است که بررسی کنید که فعل جمله توسط چه کسی انجام شده است. به‌طورکلی سه نوع جمله داریم که در ادامه نحوه پیداکردن فاعل در هریک از این جملات را بررسی خواهیم کرد:

در جمله‌های خبری معمولا فاعل قبل از فعل ظاهر می‌شود. مثال زیر را مشاهده کنید:

The bear eats honey.

خرس عسل می‌خورد.

حال زمانی که جمله شما به جمله پرسشی تبدیل می‌شود معمولا فاعل بعد از فعل کمکی و قبل از فعل اصلی در جمله می‌آید که می‌توانید از این روش برای تشخیص فاعل استفاده کنید. مثال زیر را مشاهده کنید:

Does the bear eat honey?

آیا خرس عسل می‌خورد؟

در یک جمله امری معمولا فاعل به‌صورت ضمنی در جمله می‌آید و به همین علت نیز در اکثر مواقع حذف می‌شود. مثال زیر را مشاهده کنید:

Eat! → (You) eat!

بخور

در واقع در اینجا منظور این است که شما بخور و در نتیجه شما یا you فاعل جمله خواهد بود که از جمله حذف شده است.

آموزش فاعل در زبان انگلیسی

فاعل‌های خاص در زبان انگلیسی

در این بخش از آموزش فاعل در زبان انگلیسی قصد داریم درباره برخی از انواع فاعل‌های خاص صحبت کنیم که دارای کاربردها و ویژگی‌های مخصوص به خود هستند. آشنایی با این نوع فاعل‌ها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید درک بهتری را نسبت به اهمیت و نقش فاعل در جمله به دست بیاورید و به شکل بهتری از آنها استفاده کنید. برای درک هرچه بهتر این موضوع موارد زیر را بادقت مطالعه کنید:

فاعل در جملات وارونه

گاهی برای تاکید بیشتر روی یک موضوع خاص یا به‌منظور اهداف ادبی افراد جایگاه برخی از بخش‌های جمله را تغییر می‌دهند. در چنین حالتی معمولا فاعل بعد از فعل می‌آید. برای درک بهتر این موضوع مثال زیر را مشاهده کنید:

Behind the picture was the safety box with all the money.

پشت عکس، صندوق امانات با تمام پولش بود.

در ابتدا باید فعل جمله را پیدا کنید که was است. در ادامه باید از خود بپرسید که چه چیزی بود؟ پاسخ این سوال صندوق امانات است؛ ولی باید توجه داشته باشید که صندوق امانات به‌تنهایی فاعل جمله نیست؛ بلکه the safety box with all the money در واقع فاعل جمله ماست.

جملات با عبارات اضافه

زمانی که جمله‌ای با عبارت قیدی یا یک قید مانند here یا there آغاز می‌شود باید دقت داشته باشید که آنها هرگز فاعل نخواهند بود. مثال‌های زیر را در نظر بگیرید:

After the interview, I went to a bar to relax.

بعد از مصاحبه برای استراحت به یک بار رفتم.

در اینجا عبارت قیدی جز محمول است، حتی اگر در اول جمله آمده باشد.

Here are the books you wanted.

این‌ها کتاب‌هایی هستند که می‌خواستی.

می‌توانید جمله را به ترتیب عادی خود تنظیم کنید:

The books you wanted are here

کتاب‌هایی که می‌خواستی اینجا هستند.

پس دقت داشته باشید که در اینجا here یک قید خواهد بود.

موقعیت فاعل در جمله

اگر به مثال‌های بالا دقت کنید فاعل در همه ی جملات یا در ابتدای جمله است یا خیلی نزدیک به ابتدای جمله، ماقبل از فعل اصلی که بیانگر عمل جمله است ( که به اسم نهاد می‌شناسیمش).

سوال های کمکی یا auxiliary question

وقتی که افعال کمکی  بدون کلمات پرسشی، برای ساختن سوالات مورد استفاده قرار می‌گیرند ( جملات بازجویانه)، فاعل جمله  بین فعل کمکی و فعل اصلی قرار می‌گیرد. به طور مثال:

آیا  پیاده روی فعالیت مورد علاقه‌ت است؟

“Is hiking your favorite activity?”

آیا مری دیروز آمد؟

“Did Mary come by yesterday?”

آیا این آهنگ را قبلا شنیده بودی؟

“Have you heard this song before?”

 فاعل در جهت مجهول

همه‌ی مثال‌هایی که تا این‌جا دیدیم همه از جمله هایی بود که همگی جهت معلوم دارند، یعنی که فاعل جمله یا جمله‌واره نهاد جمله هم هست.

اما جمله‌های مجهول قدری ممکن است گیج کننده باشند. از نظر ساختاری در این جملات، مفعول جملات معلوم تبدیل به فاعل گرامری جمله می‌شوند یعنی فقط از نظر ساختاری ( و نه معنایی) در جای فاعل جمله قرار می‌گیرند، در حالی که فاعل جمله‌ی معلوم ( یا نهاد) تبدیل به اطلاعات گزاره‌ای  – توضیحی- می‌شوند. برای مثال:

جک در حال خواندن کتاب است.

“Jack is reading the book.” (active voice)

کتاب دارد خوانده می‌شود توسط جک.

The book is being read by Jack.” (passive voice)

 در جمله‌ی اول جک هم فاعل جمله است و هم نهادی برای گزاره‌ی «در حال کتاب خواندن است». اما در جمله‌ی دوم این کتاب است که فاعل جمله ست و نهاد جمله‌ی معلوم یعنی جک در این جمله تبدیل شده به مفعول عبارت حرف اضافه‌ای یعنی توسط جک. که توضیحی است برای فعل دارد خوانده می‌شود.

مطابقت فعل و فاعل

مبحث مطابقت فعل با فاعل اشاره دارد به صرف فعل برای اشخاص گرامری مختلف. این مطابقت برای فعل to be  بیشتر از سایر افعال دیده می‌شود که به صورت is  و was برای اشخاص مفرد و are  و were  برای اشخاص جمع صرف می‌شود.

برادرم از مدرسه بر می‌گردد (حال ساده مفرد)

“My brother is back from college.” (singular present simple tense)

کارخانه در بحران مالی بود (گذشته ساده مفرد)

“The company was in financial trouble.” (singular past simple tense)

 

بعضی مردم از دولت نا امیدند (گذشته ساده جمع)

 “Many people are frustrated with the government.” (plural present simple tense)

کامپیوترها بیشتر قدیمی بودند. ( گذشته ساده جمع)

“The computers were rather old.” (plural past simple tense)

برای سایر افعال ( به جز to be ) تنها تغییری که لازم داریم برای تحقق مطابقت فعل و فاعل در مورد زمان حال ساده است. برای سوم شخص مفرد در اکثر افعال با افزودن s   به انتهای شکل ساده‌ی فعل این مطابقت انجام می‌شود. برای مثال :

پدرم کسب و کار خودش را راه انداخت. (مفرد)

“My father runs his own business.” (singular)

ولی پسرانش وقتی او نیست آن‌جا را می‌گردانند. (جمع)

“But his sons run it when he’s away.” (plural)

 

سگ وقتی خوشحال است دمش را تکان می‌دهد. (مفرد)

“The dog wags his tail when he is happy.” (singular)

سگها وقتی خوشحالند دمشان را تکان می‌دهند. (جمع)

“Dogs sometimes wag their tails when they’re angry or scared.” (plural)

 فعلهای have   و do  هم برای سوم شخص مفرد تغییر شکل می‌دهند منتها صرف این افعال هم جزء موارد بی‌قاعده‌ست. سوم شخص مفرد این افعال به ترتیب: has و  does هستند. مثلا:

سیب روی خودش علامت دارد. (مفرد)

“The apple has a mark on it.” (singular)

همه‌ی سیب‌ها علامتی رویشان دارد. (جمع)

“All the apples have marks on them.” (plural)

معلمم فکر نمی‌کند که این ایده‌ی خوبی ست. (مفرد)

“My teacher does not think it’s a good idea.” (singular)

باقی معلم‌ها ولی موردی ندارند. (جمع)

“The other teachers do not mind, though.” (plural)

 دست آخر افعال کمکی وجهی (will, would, shall, should, can, could, might, must, and ought to) در هیچ موقعیتی صرف نمی‌شوند و تنها با شکل ساده‌ی خودشان استفاده می‌شوند. برای مثال:

این تلفن قابلیت جست و جو در اینترنت هم دارد. (مفرد)

This phone can also surf the Internet!” (singular)

بیشتر تلفن‌ها امروزه این می‌توانند این کار را بکنند. (جمع)

“Most phones can do that now.” (plural)
 رییس جمهور هفته‌ی آینده به مالتا خواهد رسید. (مفرد) “The president will arrive in Malta next week.” (singular)

باقی دیپلمات‌ها کمی بعد خواهند رسید. (جمع)

 “The other diplomats will arrive shortly after that.” (plural)
آموزش فاعل در انگلیسی

ضمایر فاعلی

ضمایر به جای افراد یا اشیایی که مد نظر ماست می‌نشینند. استفاده از ضمایر با هدف این استفاده می‌شود که به کاربردن فاعل در کلاممان تکراری نشود. ضمایر شخصی در نقش فاعلی  I, you, he, she, it, we, and they  می‌توانند به عنوان جایگزینی برای فاعل جمله یا جمله واره قرار بگیرند در این موقعیت آن‌ها به عنوان ضمایر فاعلی شناخته می‌شوند. مثلا:

جان دیرش شده، ولی او تقریبا حاضر است.

“John is running late, but he is almost ready.”

( He جایگزین  John شده در جمله‌واره‌ی دوم.)

در مواردی who  و what هم در نقش ضمایر فاعلی در جمله دیده می‌شوند.

چه کسی بعدا به مهمانی می‌رود؟

“Who is going to the party later?”

چه اتفاقی افتاد؟

“What just happened?”

 این فرم را ما به عنوان فاعل سوالی می‌شناسیم که بعدتر نگاه عمیق تری به‌شان خواهیم انداخت.

سایر ضمایر

در زبان انگلیسی ضمایر دیگر هم هستند که می‌توانند نقش فاعل جمله را داشته باشند. مثلا ضمایر نامعین یکی از انواع این ضمایر هستند که در واقع جایگزین اسم‌هایی شدند که بازتاب دهنده افراد یا چیز خاصی نیستند. در جمله های زیر ببینید:‌

همه منتظرند مهمانی شروع شود. (فعل انتظار کشیدن توسط همه انجام می‌شود.)

“Everyone is waiting for the party to begin.” (The action of waiting is being done by everyone.”

من پنج معلم دارم. ولی فقط یکی از آن‌ها برای من توصیه نامه می‌نویسد. (فعل نوشتن توسط یکی انجام می‌شود.)

“I have five teachers, but only one is writing me a recommendation.” (The action of writing is being done by one.)
کسی چیزی دراین باره به من نگفت. (فعل گفتن توسط هیچکس انجام شده)“Nobody told me about this.” 

 اشتباهات رایج در مبحث فاعل ها

به خاطر گستردگی فاعل در زبان انگلیسی، اشتباهاتی در به کاربردن فاعل ها اتفاق می‌افتد که چندتایی از آن‌ها را با هم مرور می‌کنیم.

اشتباه در صرف فعل برای حال ساده

سوم شخص:

دوم شخص:

اول شخص:

“He lives in Paris.” (correct)

“You live in Paris.” (correct)

“I live in Paris.” (correct)

“He live in Paris.” (incorrect)

“You lives in Paris.” (incorrect)

“I lives in Paris.” (incorrect)

جمع‌های بی‌قاعده

برخی از اسم ها در ظاهر مفردند و ممکن است استفاده از تطابق فغل و فاعل را به اشتباه بیاندازند.

“The children are playing” (correct)

“People live” (correct)

“The children is playing” (incorrect)

“People lives” (incorrect)

 ضمایر نامعین

ضمایر نامعین یکی دیگر از مواردیست که می‌تواند قدری گیج کننده شود. این جور ضمائر درمواردی به نظر می‌رسد که به گروهی از اشخاص و اشیاء اشاره دارد و برای‌شان باید فعل جمع به کار برد در حالی که چنین نیستند.

“Everyone has a television.” (correct)

“Everyone have a television.” (incorrect)

 چرا که ضمیر نامعین everyone  اشاره می‌کند به «هر شخص به طور مجزا» به همین خاطر باید از فعل مفرد برای این ضمیر استفاده کرد. سایر ضمایری که باید برایشان از فعل مفرد استفاده کرد :   no one/nobody, someone/somebody, and anyone/anybody

برخی دیگر از ضمایر نامعین که اطلاعاتی کیفی ارائه می‌دهد می‌توانند در تطابق فعل و فاعل دشواری ایجاد کنند. برای مثال:‌

“One of my students hasgone to England.” (correct)

“One of my students have gone to England.” (incorrect)

در این مواقع فعل کمکی have  باید با فاعل نامعین منطبق باشد که در این جمله one  است نه students. چون در این جمله در واقع one فاعل جمله ست و of my students یک عبارت حرف‌اضافه‌ای توصیفی‌ است که درواقع one  را توضیح می‌دهد.

یک مثال دیگر از این دست:

“Each person studies” (correct)

“Each person study” (incorrect)

 در این مثال each هم نشین person  شده تا اطلاعاتی راجع به each  بدهد. مانند مورد قبل فعل را باید با each که مفرد است مطابقت داد.

فاعل زبان انگلیسی

آوردن دو فاعل همزمان

باید به این نکته نیز توجه کنیم که ضمیر را بعد از فاعل اصلی جمله استفاده نکنیم. به این موارد دقت کنید:

My brother speaks English.” (correct)

He speaks English.” (correct)

My brother he speaks English.” (incorrect)

My country is very beautiful.” (correct)

It is very beautiful.” (correct)

My country it is very beautiful.” (incorrect)

My car cost me a lot of money.” (correct)

 “This cost me a lot of money.” (correct)
 “This my car cost me a lot of money.” (incorrect)

حذف فاعل

در مواقعی ممکن است نوعی از فاعل را به کار بگیریم که موسوم است به ضمیر تهی. دو ضمیر تهی در زبان انگلیسی داریم یکی there  و یکی هم it  که هیچ کدامش در جایگاه ضمیر تهی مرجع ضمیر مشخصی چنانی که سایر ضمایر دارند ندارند. از این روی به نظر می‌آید که در مواردی قابل حذف شدن است اما باید حواس جمع باشیم که به درستی از آن‌ها استفاده کنیم و جایی که باید باشند حذف نشوند. برای مثال:

“I think it is going to rain.” (correct)

“I think is going to rain.” (incorrect)

در جمله‌ی اول فاعلی برای is وجود ندارد و ما همیشه برای فعل جمله باید فاعل داشته باشیم. زمانی که داریم درباره‌ی هوا، زمان، سرعت، فاصله و از این دست حرف می‌زنیم it  را باید به عنوان فاعل لحاظ کنیم. یک مورد مشابه از همین خطا:

“Is there anything I can help you with?” (correct)

“Is anything I can help you with?” (incorrect)

در جمله‌ی اول نویسنده نمی‌داند که دقیقن چه چیزی را قرار است کمک کند به نتیجه چون جمله بدون فتعل مشخص است از فاعل تهی استفاده می‌کنیم.

فاعل قبل از فعل کمکی در سوال‌ها

وقتی جملات به صورت سوالی در می‌آیند فاعل هم‌چنان قبل از فعل اصلی قرار دارد. ولی این مهم است که به خاطر داشته باشید اگر در سوال از فعل کمکی استفاده شده، فاعل جمله بعد از فعل کمکی می‌آید. بعد از فعل کمکی و قبل از فعل اصلی. به این نمونه‌ها توجه کنید: 

“Where does Mary work?” (correct)

“Where does work Mary?” (incorrect)

“Where Mary does work?” (incorrect)

“Do you speak English?” (correct)

“You do speak English?” (incorrect)

 اشتباه رایج در کلمات پرسشی به عنوان فاعل

در این موارد که فاعل به نوعی در سوال مستتر است ما معمولا فعل کمکی do  را به جمله وارد نمی‌کنیم چنانی که در سوالات مرسوم و معمولی وارد می‌کنیم. مثلا:‌

 “What did happen last night?”

این مورد کمتر مرسوم است و در مواقعی استفاده می‌شود که هدف بیان تاکید است.

“What happened last night?”

این مورد بسیار مرسوم تر است در صورتی که منظور تاکید بر چیز خاصی نباشد.

از آنجایی که فاعل در جمله مستتر است نیازی نیست که در این جملات از فعل کمکی استفاده کنیم. در چنین مواقعی فقط باید زمان فعل را به فرم مناسب صرف کرد.

آموزش فاعل در انگلیسی

 سوالات معمولی و فاعلی

برای درک بهتر این موضوع بهتر است اول مقایسه ای داشته باشیم بین یک سوال معمولی و سوال فاعلی. این دو جمله را ببینید:

A) I saw Mary.

B) Anne saw me.

اگر سوالی پرسیده باشیم که جمله‌ی اول جوابش باشد آن سوال یک سوال معمولی‌ست:

 “Who did you see?”

“I saw Mary.”

فاعل در جمله‌ی سوالی معمولی یعنی you مشابهت دارد با فاعل I در جمله‌ی پاسخ. از آن‌جایی که این یک سوال معمولی ست از فعل کمکی did برای ساخت زمان گذشته‌‌ی see به کار گرفته می‌شود.

اما اگر ما سوالی پرسیده بودیم که جوابش جمله‌ی دوم بود درواقع داریم یک سوال فاعلی می‌پرسیم.

 “Who saw you?”

“Anne saw me.”

این جا، who، کلمه‌ی پرسشی با فاعل جمله‌ی پاسخ یعنی Anne، مطابقت دارد. You مفعول مستقیم فعل saw است که خودش به صورت گذشته استفاده شده به خاطر این که ما فعل کمکی نداریم.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره فاعل در انگلیسی پاسخ دهیم.

فاعل جمله چیست؟

فاعل جمله اسم، عبارت اسمی یا ضمیری است که به‌عنوان نقطه کانونی جمله عمل می‌کند. در واقع فاعل جمله ممکن است به شکلی که یک عمل را انجام می‌دهد، شکلی که یک عمل روی آن انجام می‌شود یا توصیف کلی از عمل اشاره داشته باشد.

انواع مختلف فاعل‌ها در جملات کدام هستند؟

به طور کلی می‌توان انواع فاعل در جملات  زبان انگلیسی را به سه دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد که این سه دسته شامل فاعل‌های ساده، فاعل‌های کامل و فاعل‌های پیچیده می‌شوند. فاعل‌های ساده همانطور که از نامشان پیداست فاعل‌های تک‌کلمه‌ای هستند، فاعل‌های کامل تک‌ کلمه‌هایی هستند که از یک اصلاح‌کننده یا حرف تعیین‌کننده نیز در کنار آنها استفاده شده است و در نهایت فاعل‌های پیچیده فاعل‌هایی هستند که از ترکیب دو یا چند کلمه تشکیل شده‌اند.

توافق فاعل و فعل چیست و چرا از اهمیت زیادی برخوردار است؟

توافق فعل و فاعل قاعده‌ای است که می‌گوید در یک جمله فعل با توجه به تعداد فاعل و این‌که آنها به‌صورت اول، دوم یا سوم شخص نوشته شده باشند صرف می‌شود. این قاعده یکی از قواعد بسیار مهم در گرامر زبان انگلیسی به شمار می‌آید که توجه داشتن به آن از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه جملات شما باید بتوانند منظور شما را به‌درستی به مخاطبی که دارید منتقل کنند که برای این کار نیز توافق بین فاعل و فعل بسیار مهم خواهد بود.

فاعل در انگلیسی گرامر به زبان ساده

به‌طورکلی فاعل یکی از مهم‌ترین اجزای جمله در زبان انگلیسی به شمار می‌آید و به همین علت است که آموزش فاعل در زبان انگلیسی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. اگر شما هم علاقه‌مند هستید تا آموزش‌های بیشتری را در زمینه زبان انگلیسی و یادگیری این زبان مشاهده کنید حتما از بخش وبلاگ در سایت موسسه زبان ایرانمهر نیز دیدن کنید. فراموش نکنید که شما برای ارتقای مهارت‌های زبان انگلیسی خود می‌توانید در دوره‌های برگزار شده توسط این موسسه آموزش زبان نیز شرکت کنید.

بیشتر بخوانید: اشتباهات رایج در جملات با دو فاعل

بیشتر بخوانید: اجزای جمله در انگلیسی

آزمون

Where is the subject usually placed in a clause?

When does a third-person verb conjugate differently to accommodate the subject?

What role does the subject have in a clause or sentence that’s in the active voice?

What role does the subject have in a clause or sentence that’s in the passive voice?

Which of the following has a clause with a subject that is a gerund phrase?

Which of the following has a clause with a subject that is a pronoun?

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 43 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. Alishahrokh
  30 اردیبهشت 1402
  پاسخ دادن

  عالی ممنونم

  • ایرانمهر
   30 اردیبهشت 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید