IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
6 اپلیکیشن جهت یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 3.3/5
نویسنده: محمد اشرفی
4 دی 1398

6 اپلیکیشن جهت یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی

شاید آخرین چیزی که در یادگیری زبان انگلیسی به آن اهمیت دهید، یادگیری تلفظ حروف و کلمات باشد. منظورم از اهمیت، اهمیت واقعی است. یعنی تا وقتی در شرایط پرتنشی قرار نگیرید، متوجه نمی‌شوید که تلفظ صحیح کلمات انگلیسی تا چه اندازه مهم است.

در حقیقت اشتباه در تلفظ می‌تواند موجب سوتفاهم‌های زیادی شود و مشکلات زیادی ایجاد کند. کمترینش این است که هیچ‌کس متوجه منظور شما نشود و هم اعتماد به نفستان را از دست دهید، هم یک خاطره‌ی خیلی بد در ذهنتان باقی بماند. حالا می‌خواهم به این سوال پاسخ دهید:

آیا تا به حال کلمه‌ای را پیدا کرده‌اید که مدت‌ها آن را به اشتباه تلفظ می‌کردید؟

شما با این احساس آشنایی دارید: حتما تا به حال شده کلمه‌ای را بشنوید که یک بومی انگلیسی‌زبان آن را بیان می‌کند، کلمه‌ای که تا آن لحظه فکر می‌کردید تلفظ صحیحش را می‌دانید؛ اما بعد از شنیدن تلفظ صحیح آن کلمه توسط بومی‌زبان‌ها، متوجه می‌شوید که اشتباه می‌کردید.

احتمالا با خود اینگونه فکر کنید: چند بار من این کلمه را اشتباه تلفظ کرده‌ام؟

یعنی بقیه پشت سرم به من خندیده‌اند؟

چرا، وای چرا هیچکس ایرادم را اصلاح نکرد؟

بسیار خوب، اصلا نگرانش نباشید. همه اشتباه می‌کنند. اشتباه اجتناب ناپذیر است و بخش طبیعی روند یادگیری زبان انگلیسی را تشکیل می‌دهد. علاوه بر این، یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی آنقدر که فکرش را می‌کنید، آسان نیست. یعنی نمی‌تواند باشد! چون بسیاری از صداهای انگلیسی در زبان فارسی وجود ندارد و برای بیان آن‌ها، قطعا دچار مشکل می‌شوید و به تمرین زیادی وجود دارد.

البته این نکته را هم به خاطر بسپارید که هر زبان‌آموز انگلیسی می‌تواند در تلفظ کلمات انگلیسی تبحر پیدا کند، فقط به کمی زمان، کمی صبر و شاید به کمک چند اپلیکیشن نیاز داشته باشد.

6 اپلیکیشن جهت یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

روش هایی برای بهبود تلفظ کلمات در زبان انگلیسی:

صدای خود را ضبط کنید

بعضی اوقات، تا وقتی که به صدای ضبط شده‌ی خودمان گوش نکنیم، نمی‌دانیم که چگونه کلمات را تلفظ می‌کنیم. بنابراین وقتی در حال تمرین تلفظ هستید، صدای خود را ضبط کنید و سپس آن را با مطالب آموزشی و فایل‌های صوتی مقایسه کنید.

در روند یادگیری، اجتماعی باشید

در زبان انگلیسی، تلفظ مانند املا یا دستور زبان نیست. شما نمی‌توانید از تلفظ این انتظار را داشته باشید که برخی از قوانین را به خاطر سپرده و سپس به طرز جادویی همه چیز را به شکل صحیحش تلفظ کنید. شما باید بیشتر به زبان انگلیسی صحبت کنید و از افرادی که با آن‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنید بازخورد بگیرید.

علاوه‌ بر اپلیکیشن‌های یادگیری تلفظ، از سایر محتواهای انگلیسی استفاده کنید.

هرچه بیشتر با زبان انگلیسی سروکله بزنید، برای شما بهتر خواهد بود. بنابراین، زمانی که از اپلیکیشن‌های یادگیری تلفظ استفاده نمی‌کنید، برنامه‌های تلویزیونی انگلیسی تماشا کنید یا اخبار را در BBC دنبال کنید. هنگام تماشای اخبار، به نحوه صحبت مردم توجه کنید. به یاد داشته باشید که معمولا لهجه‌ی افراد در اخبار BBC بریتانیایی است.

فیلم‌ها و ویدیوها را مجددا نگاه کنید.

شما نمی‌توانید فقط با یکبار گوش دادن به یک کلمه، تلفظ صحیح آن را به خاطر بسپارید. بنابراین بارها و بارها فایل‌های صوتی یا ویدیویی خود را تکرار کنید تا مطمئن شوید که تلفظ صحیح کلمات و جملات را یاد گرفته‌اید.

الفبای آوایی بین المللی (IPA) را بیاموزید:

IPA برای یادگیری بسیار مفید است. به خصوص برای کسانی که بومی انگلیسی‌زبان نیستند. همانطور که در نمودار IPA می‌توانید مشاهده کنید، صداهای مختلف با حروف و نمادهای خاصی نمایش داده شده‌اند. وقتی نمودار را با دل و جان یاد بگیرید، به راحتی می‌توانید هر کلمه‌ای را تلفظ کنید. وقتی می‌گوییم با دل و جان یاد بگیرید، سعی داریم به شدت سختی این الفبا اشاره کنیم. چون یادگیری آن‌ها آنقدر که به نظر می‌رسد، آسان نیست!

بهترین اپلیکیشن‌ها برای تقویت تلفظ در زبان‌انگلیسی

روش‌هایی ساده برای تقویت تلفظ در زبان انگلیسی با اپلیکیشن‌های مختلف:

متاسفانه تعداد اپلیکیشن‌های آموزشی آنقدر بالاست که ممکن است در انتخاب بهترین اپلیکیشن تلفظ انگلیسی با مشکل و سختی رو‌به‌رو شوید. من بر اساس نیازها ، اهداف و بودجه‌ی شما، لیستی از هفت اپلیکیشن قدرتمند یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی درست کرده‌ام که می‌توانید از میان آن‌ها،‌ یکی را انتخاب کنید.

ELSA Speak: English Accent Coach (Android/iOS)

تا به حال شده به این فکر کنید که چقدر خوب می‌شد اگر یک مدرس خصوصی زبان انگلیسی داشته باشید که علاوه بر اینکه بومی‌ انگلیسی‌زبان است و تمام مشکلات شما در تلفظ را نشان می‌دهد، با صبر و شکیبایی به شما در بهبود لهجه و تلفظ کمک ‌می‌کند. مطمئنا هر کسی برای خودش چنین آرزوهایی در سر دارد. ما هم خبرهای خوبی برایتان داریم.

اپلیکیشنی وجود دارد که چنین فرصتی را برایتان فراهم می‌کند. اپلیکیشن ELSA Speak روی زبان  انگلیسی با لهجه‌ی آمریکایی تمرکز دارد. این اپلیکیشن به تکنولوژی تشخیص گفتار مجهز است که به شما در تلفظ صحیح کلمات و عبارات رایج در زبان انگلیسی کمک می‌کند. علاوه بر این، روش این اپلیکیشن به گونه‌ای است که انگار در حال صحبت با یک شخص واقعی هستید، چون در مورد نحوه صحیح حرکت لب و زبان توصیه‌هایی ارائه می‌دهد.

Pronunroid – IPA pronunciation (Android)

ما قبلا راجع به «IPA» صحبت کرده‌ایم. اگر شما می‌خواهید آن مسیر را طی کنید، پس می‌توانید از این اپلیکیشن استفاده کنید. در این اپلیکیشن، زبان‌آموز از طریق بازی‌های حدسی و سرگرم‌کننده یاد می‌گیرد که صداهای گفتاری با کدام حروف یا نمادها مرتبط هستند. با تمرین با این اپلیکیشن به مرحله‌ای می‌رسید که باورتان نمی‌شود. مرحله‌ای که در آن قادر خواهید بود تنها با نگاه کردن به یک کلمه‌ی ناآشنا، تلفظش را حدس بزنید و آن را خیلی هم خوب تلفظ کنید.

این اپلیکیشن علاوه برآموزش IPA ، دارای ویژگی جستجو است که به شما امکان می‌دهد تلفظ هر کلمه‌ای را که می‌خواهید، جستجو کنید.

English Pronunciation (Android)

حتی اگر در سطح خیلی خوبی از زبان انگلیسی قرار داشته باشید، ممکن است با تلفظ برخی کلمات درگیر باشید، در حالی که سایر کلمات را به خوبی تلفظ می‌کنید. همیشه برخی از حروف صامت و مصوت ما را بدجوری به دردسر میندازند. اگر شما هم چنین مشکلی دارید، اپلیکیشن «English Pronunciation» اپلیکیشنی مناسب برای حل مشکلتان است.

با استفاده از این اپلیکیشن، شما می‌توانید صداهای مختلف را به صورت صحیح تلفظ کنید. ابتدا دستورالعمل‌های مفصلی (با تصاویر) دریافت خواهید کرد که به شما نشان می‌دهد، چگونه زبان و فک خود را به روشی صحیح برای تولید یک صدای خاص حرکت دهید. همچنین می‌توانید برای یادگیری تلفظ صحیح آن‌ها، روی کلمات به صورت جداگانه ضربه بزنید. همچنین می‌توانید به فیلم‌های مخصوصی که «فونتیک‌ها» (هنر تلفظ) را با شیوه‌ای دقیق و واضح توضیح می‌دهد، دسترسی پیدا کنید.

Say It: English Pronunciation (Android/iOS)

این اپلیکیشن دارای یک تکنیک یادگیری منحصر به فرد است که برای زبان‌آموزان بصری بسیار مناسب است. زبان‌آموز بصری به کسی گفته می‌شود که با دیدن و تماشا کردن بهتر یاد می‌گیرد. اگر زیاد اعتماد به نفس ندارید که با گوش دادن به صدای ضبط شده‌ی خودتان مقایسه‌های مختلفی انجام دهید، ممکن است نمایش تصویری از صدای شما کمکتان کند.

اجازه دهید نحوه‌ی عملکرد این اپلیکیشن را به شما توضیح دهیم. این اپلیکیشن، تصویری از موج صوتی ایجاد شده را نمایان می‌کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که موج تصویری صدای خود را  با موج صوتی بومی مقایسه کنید. منظور از بومی، صوتی است که توسط یک بومی انگلیسی‌زبان ضبط شده است.  به این ترتیب شما علاوه بر تلفظ، با «stress» لغات و «intonation» آن‌ها هم آشنا خواهید شد. علاوه بر این  حتی می‌توانید سرعت هر فایل صوتی را کاهش دهید تا تلفظ را بهتر درک کنید و یاد بگیرید. بنابراین اگر کلمه‌ی مورد نظر شما تصادفا طولانی و خاص مثل «hypothetically» است‌ (جرات ندارم همین الان تلفظش را چک کنم)، می‌توانید سرعت تلفظش را کمتر کنید.

Sounds: Pronunciation App (Android/iOS)

این اپلیکیشن واقعا خارق العاده است. زیرا شامل نمودارهای تلفظ آن، هم انگلیسی بریتانیایی را آموزش می‌دهد هم راجع به انگلیسی آمریکایی است. بیشتر اپلیکیشن‌های بالا یا انگلیسی بریتانیایی هستند یا آمریکایی. وقتی یک اپلیکیشن هردو لهجه را آموزش می‌دهد، به راحتی می‌توانید تلفظ‌ها را با یکدیگر مقایسه کنید، اطلاعات خود را بالاتر ببرید و راجع به تلفظی که می‌خواهید در آینده داشته باشید، تصمیم بگیرید (برخی از کلمات در بریتانیایی و آمریکایی، تلفظ متفاوتی دارند).

Learn English Daily (Android)

 این اپلیکیشن قول می‌دهد مهارت شنیداری و گفتاری شما را به طور  همزمان بهبود ببخشد. مکالمات روزمره زیادی در این اپلیکیشن وجود دارد که همه‌ی آن‌ها توسط بومی‌های انگلیسی زبان ضبط شده‌اند و به کمک آن‌ها هم می‌توانید مهارت شنیداری خود را تقویت کنید، هم  به تقویت مکالمه بپردازید. با استفاده از این اپلیکیشن، شما علاوه بر یادگیری روش‌های صحیح تلفظ کلمات مختلف، واژگان مفیدی را نیز یاد خواهید گرفت و روی دستور زبان خود کار خواهید کرد. این برنامه حتی امکان دسترسی به فرهنگ لغت آفلاین را نیز فراهم می‌کند. از این بهتر چه می‌خواهید؟

بنابراین اگر به دنبال یک برنامه همه جانبه‌ و خوب می‌گردید تا زبان انگلیسی را تمام و کمال یاد بگیرید، پس حتما از این اپلیکیشن استفاده کنید.

6 اپلیکیشن جهت یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی

سوالات متداول

تاکید (Stress) لغات در تلفظ انگلیسی چیست؟

تاکید یا «Stress» در حقیقت تاکیدی است که روی یک حرف خاص در یک کلمه قرار می‌گیرد. البته ممکن است این تاکید روی کلمات یک عبارت، یا عبارات یک جمله هم قرار بگیرد. در زبان انگلیسی، هجاهایی که «stress» دارند، بلند‌تر از سایر هجاها تلفظ می‌شوند. در حقیقت می‌توان آن‌ها را به نوعی همان «تشدید» در زبان فارسی دانست. علاوه بر تشدید،‌ هجا با قدرت بیشتری هم بیان خواهد شد.

تفاوت «intonation» و «Stress»‌ چیست؟

همانطور که گفتیم، «stress» به برخی هجاها تاکید بیشتری اضافه می‌کند، اما «intonation» به زیر و بم صدای گوینده بر می‌گردد و به آن مفهوم می‌بخشد.

آیا لهجه و تلفظ یکی هستند؟

همگی می‌دانیم که زبان انگلیسی با لهجه‌های مختلفی صحبت می‌شود. ولی چیزی که در یادگیری زبان انگلیسی اصلا اهمیتی ندارد، همان لهجه است. فرقی نمی‌کند که با چه لهجه‌ای (بریتانیایی، آمریکایی یا استرالیایی) صحبت می‌کنید، حتی اگر هیچ‌ لهجه‌ای هم نداشته باشید، تنها باید به تلفظ حروف و کلمات دقت کنید. چون اگر لهجه نداشته باشید، مشکلی پیش نمی‌آید، ولی اگر کلمه‌ای را غلط ولی لهجه‌دار تلفظ کنید، هم خنده‌دار به نظر می‌رسید، هم کسی متوجه منظورتان نمی‌شود.

سخن آخر

با وجود تمام این اپلیکیشن‌ها، یادگیری تلفظ در زبان انگلیسی فقط مستلزم یک چیز است! آن هم تمرین و مکالمه‌ی پی‌در‌پی است. یعنی تا جایی که می‌توانید باید به تمرین مکالمه به زبان انگلیسی بپردازید و تلفظ خود را نیز مرتبا چک کنید.

بله، وقتی شروع می‌کنید ممکن است کلی اشتباه داشته باشید و خجالت بکشید. اما نکته‌ی مهم اینجاست که انسان‌ها از اشتباهات خود درس می‌گیرند. این تنها راه پیشرفت است. پس باید پی اذیت اولیه را به تن خود بمالید و سپس شروع به یادگیری و تمرین کنید.

هرچه بیشتر صحبت کنید و با سایر بومی‌های انگلیسی‌زبان ارتباط برقرار کنید، سریع‌تر یاد می‌گیرید. پس همیشه سعی خود را بکنید و هیچ‌وقت تسلیم نشوید. طولی نمی‌کشد که شبیه بومی‌های انگلیسی‌زبان صحبت خواهید کرد.


بیشتر بخوانید: معرفی اپلیکیشن Rosetta Stone

بیشتر بخوانید: کتاب 1100 Words You Need to Know


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.3 از 5 از 19 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. سولماز صالحی
  12 آبان 1401
  پاسخ دادن

  ممنون از اپلیکیشن های بسیار مفیدی که معرفی کردید.
  موفق و پیروز باشید.

  • ایرانمهر
   12 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید