IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
معرفی کامل تمام مهارت های آزمون تافل
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
28 آذر 1401

معرفی کامل تمام مهارت های آزمون تافل

آیا در مورد الگوی آزمون تافل سؤالی دارید؟ آیا وقتی به تافل فکر می‌کنید، سوالات زیادی در مورد این آزمون به ذهن شما می‌آید؟ آیا می‌دانید تافل دقیقا چه جور آزمونی است؟ و آیا اطلاع دارید که قرار است در آزمون تافل کدام مهارت‌های زبان انگلیسی شما سنجیده شود؟

اگر در ذهن شما سؤالاتی از این دست در مورد آزمون تافل وجود دارد به شما تبریک می‌گوییم‌! این مقاله دقیقاً همان چیزی است که شما برای پاسخ‌گویی به سؤالاتتان نیاز دارید. درصورتی که به راهنمایی بیشتری در خصوص شرکت در آزمون تافل نیاز داشتید با تیم مشاوران ما در مؤسسه ایرانمهر تماس بگیرید و سؤالات خود را مطرح نمایید.

تافل یک آزمون بین‌المللی شناخته شده برای سنجش سطح زبان انگلیسی است. زمان برگزاری این آزمون طولانی است و معمولاً به چندین ماه مطالعه و آمادگی نیاز دارد. اگر در حال خواندن این مطالب هستید، احتمالاً نیاز به شرکت در تافل دارید.

شاید قصد تحصیل در یک کشور خارجی را دارید و یا می‌خواهید برای یک شرکت بین‌المللی کار کنید. طبیعی است که سوالات زیادی در مورد آزمون تافل، فرمت آن و الگوی کلی امتحان در ذهن داشته باشید.

اولین قدم برای موفقیت این است که بفهمید چه مهارت‌ها و اطلاعاتی برای کسب نمره خوب در این آزمون نیاز دارید. درک الگوی امتحان تافل ضروری است، زیرا به راهنمایی شما برای آمادگی در آزمون کمک می‌کند. برای مطالعه مؤثر و کسب نمره خوب، واقعاً باید بدانید که برای چه چیزی مطالعه کنید!

در هر بخش تافل (این آزمون در مجموع چهار بخش دارد) باید سؤالات خاصی را پاسخ دهید. ممکن است با برخی از این سؤالات و موضوعات در کلاس‌های انگلیسی خود مواجه نشده باشید، بنابراین بسیار مهم است که قبل از برگزاری امتحان آنها را تمرین کرده باشید.

موضوعاتی که در این آزمون مورد بحث قرار می‌گیرند و سؤالات خاصی که پرسیده می‌شود همیشه در حال تغییر است اما قالب تافل همیشه یک مدل است و تغییری نمی‌کند و همیشه فرمت یکسانی دارد! به همین دلیل باید اطلاعاتی که در این مقاله برای شما آماده کرده‌ایم را بسیار جدی بگیرید.  در این مقاله هر آنچه که باید در مورد آزمون تافل و قالب ثابت آن بدانید، توضیح داده شده است.

تافل از چهار بخش Reading، Listening، Speaking و Writing تشکیل شده است.

بخش Reading  که باید در 60-100 دقیقه به تمام سؤالات آن پاسخ داده شود، توانایی داوطلب را در درک و تجزیه و تحلیل متون نوشته شده در موضوعات و بحث‌های علمی و دانشگاهی ارزیابی می‌کند.

بخش Listening (مدت زمان پاسخ‌گویی 60 تا 90 دقیقه) برای اطمینان از توانایی شما در درک اطلاعاتی است که به‌صورت شفاهی به شما داده می‌شود – مثلاً وقتی به یک سخنرانی گوش می‌دهید یا با یک استاد دانشگاه صحبت می‌کنید. این بخش دربردارنده چهار تا شش سخنرانی و سؤال است که درک شما از محتوا و همچنین درک شما از انگیزه‌ها و احساسات سخنرانان را آزمایش می‌کند.

بخش Speaking  (مدت زمان پاسخ‌گویی 20 دقیقه) شامل شش فعالیت است که از طریق صحبت کردن با میکروفون در طول آزمون انجام می‌دهید. اهمیت مهارت اسپیکینگ در بیان افکار و ایده‌های داوطلبان به زبان انگلیسی است.

مهارت های آزمون تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

و در نهایت، بخش Writing  (مدت زمان پاسخ‌گویی 50 دقیقه) برای نشان دادن نحوه استفاده از زبان انگلیسی در نوشتن است. در این بخش از آزمون دانش خود را در گرامر و واژگان به‌کار گرفته و جملات و پاراگراف‌های طبیعی را باید بسازید.

حداکثر نمره هر بخش 30 است، بنابراین حداکثر نمره تافل در کل 120 است. یعنی نمره کامل آزمون تافل 120 است.

برعکس آزمون آیلتس، تافل آزمونی است که تمام بخش‌ها را در یک روز باید انجام دهید. این آزمون به مدت چهار ساعت و نیم طول می‌کشد و یک استراحت کوتاه در وسط، بین بخش‌های Listening و Speaking وجود دارد. در ادامه جزئیات بیشتری در مورد شرکت در آزمون تافل را خواهید خواند:

  • یکی از نکات خیلی مهم در مورد آزمون تافل این است که شما در طول آزمون مجاز به یادداشت‌برداری هستید. مقداری کاغذ و یک مداد به شما داده می‌شود که می‌توانید از آنها در بخش‌های Reading، Listening، Speaking و Writing استفاده کنید. شما باید تمام یادداشت‌ها و کاغذهای استفاده نشده را پس از اتمام آزمون و هنگام ترک محل برگزاری آزمون به افسران برگزار کننده تحویل دهید!
  • در طول 10 دقیقه استراحتی که دارید می‎‎توانید میان وعده و نوشیدنی خود را میل نمایید.

اگر در طول آزمون نیاز به رفتن به دستشویی یا استراحت کوچک دیگری داشته باشید، می‌توانید اینکار را انجام دهید اما باید به یاد داشته باشید که ساعت آزمون برای شما متوقف نمی‌شود و باید مراقب زمان خود باشید.

بدیهی است که تحت هیچ شرایطی اجازه ورود تلفن همراه، تبلت یا وسایل دیگر به محل برگزاری آزمون به شما داده نخواهد شد. حتی در زمان استراحت رسمی که به شما داده می‌شود نیز نمی‌توانید از این ابزار و وسایل استفاده کنید.

حال باید ببینیم که از هر یک از بخش‌های تافل چه انتظاری باید داشت؟

بخش ریدینگ تافل

بخش Reading سه تا پنج متن آکادمیک (تکه‌هایی از متون دانشگاهی یا سخنرانی‌ها) را به شما ارائه می‌کند که هر کدام تقریباً 700 کلمه است. هر قسمت ممکن است در مورد یک موضوع خاص یا صحبت در مورد مقایسه چندین دیدگاه مختلف با یکدیگر باشد. این موضوعات می‌توانند علمی، تاریخی و حتی فلسفی باشند.

پس از هر متن 12 تا 14 سؤال ارائه خواهد شد. این سوالات ممکن است از شما بخواهد که یکی از وظایف زیر را انجام دهید:

  • تعریف یک کلمه (آزمایش دایره لغات خود)
  • درک یک ایده یا استدلال (آزمایش درک شما)
  • یافتن یک عبارت نادرست (آزمایش درک کلی)

برای تکمیل این بخش بسته به تعداد قسمت‌ها و سوالات از 60 تا 100 دقیقه به شما زمان داده خواهد شد.

بخش Reading بخش دشواری است زیرا متونی که در آزمون دریافت می‌کنید اغلب پیچیده هستند و نباید به یک متن آسان با واژگان آسان دلخوش کنید.

برای اینکه خوب از عهده این بخش برآیید، باید به خواندن پاراگراف‌های طولانی و پیچیده عادت کنید. باید یاد بگیرید که با کلمات ناآشنا کار کنید تا بتوانید معنای آنها را بدون اتلاف وقت حدس بزنید. متون ارائه شده در بخش Reading ممکن است دارای سؤال درک مطلب باشند. همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم باید بتوانید در محدوده زمانی داده شده سؤالات را پاسخ دهید و اگر از قبل تمرین کافی در این مورد نداشته باشید ممکن است نتوانید در زمان مقرر بخش ریدینگ را تکمیل کنید و یا با کمبود زمان مواجه شده و دچار اضطراب شوید و همین مسأله باعث شود امتحان خود را به کلی خراب کنید.

بخش لیسنینگ تافل

در طول Listening، شما با دو نوع مختلف لسنینگ مواجه خواهید شد:

  • سخنرانی‎های آکادمیک
  • مکالمات غیررسمی

برای شما چهار تا شش سخنرانی پخش خواهد شد که به موضوعات آکادمیک می‌پردازد. مکالمات غیررسمی‌تر هستند، بنابراین معمولاً فقط دو تا سه مورد از آنها برای شما پخش خواهد شد.

هر فایل صوتی ممکن است بین سه تا پنج دقیقه طول بکشد و به‌دنبال آن پنج تا شش سؤال پرسیده شود. ممکن است سؤالات در مورد محتوای ضبط شده باشد. و یا ممکن است سؤالاتی که از شما پرسیده می‌شود در این مورد باشد که فکر می‌کنید قبل از آن چه اتفاقی افتاده یا بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد. همچنین می‌تواند از نوع سؤالات «چرا» و «چگونه» باشد.

هر سخنرانی یا مکالمه صوتی تنها یک‌بار برای شما پخش خواهد شد اما یک استثنا وجود دارد: در برخی از سؤالات بخشی از فایل صوتی مجدداً برای شما پخش خواهد شد. با این حال، نباید ابه این موضوع دلخوش کنید و تنها همان یکبار شنیدن را برای خود درنظر داشته باشید.

بزرگترین اشکال بخش لسنینگ همان یک‌بار پخش شدن فایل‌های صوتی است. به همین دلیل باید یادداشت‌های دقیقی بردارید و حدس‌‌های درستی برای پاسخ سؤالات بزنید.

درک مکالمه انگلیسی یکی از سخت‌ترین کارها برای زبان‌آموزان انگلیسی است، بنابراین بسیار مهم است که به گوش دادن به انواع مختلفی از گفتگوها و دیالوگ‌ها عادت کنید. آزمون تافل شامل لهجه‌های مختلف انگلیسی در بخش Listening است. شما به انگلیسی آمریکایی، بریتانیایی، نیوزیلندی و استرالیایی در آزمون گوش خواهید داد! سعی کنید قبل از امتحان به تمام انواع مختلف لهجه‌های زبان انگلیسی عادت کنید و آن‌ها را درک کنید.

برای آماده شدن برای Listening، به دنبال فیلم‌های انگلیسی زبان، برنامه‌های تلویزیونی و ویدیوهای YouTube بگردید (این‌ها به‌ویژه برای درک لهجه‌ها بسیار مفید هستند). به سخنرانی‌ها و پادکست‌های مختلف گوش دهید و به تفاوت لهجه‌های مختلف دقت کنید. با تماشای اخبار آمریکا و گوش دادن به رادیو بریتانیا نیز می‌توانید خود را در معرض انواع مختلف لهجه‌های زبان انگلیسی قرار دهید. انجام منظم این کار توانایی شنیداری شما را بهبود خواهد بخشید.

امتحان تافل

آیا می‌توان در هنگام امتحان تافل استراحت کرد؟

وسط امتحان تافل 10 دقیقه استراحت اجباری خواهید داشت به این معنی که همه باید توقف کنند.

از شما خواسته می‌شود که حتماً اتاق را ترک کنید! از این زمان برای راه رفتن، انجام حرکات کششی، خوردن میان وعده و نوشیدنی خود استفاده کنید!

این 10 دقیقه خیلی سریع تمام می‌شود و اکنون که استراحت کرده‌اید می‌توانید با انرژی بیشتری سراغ بخش بعدی آزمون بروید. استراحت کردن باعث می‌شود تمرکز بیشتری داشته باشید. تا کنون بخش‌های ریدینگ و لسنینگ آزمون را پشت‌ سر گذاشته‌اید.

بعد از استراحت نوبت به شروع بخش Speaking و Writing می‌رسد.

بخش اسپیکینگ تافل

این بخش تنها چندین سال است که به آزمون تافل اضافه شده است. آیا می‌توانید تصور کنید که چند سال پیش شرکت کنندگان در آزمون مجبور نبودند در بخش اسپیکینگ شرکت کنند؟

اکنون Speaking بخش مهمی از آزمون است. این بخش توانایی شما در صحبت کردن انگلیسی را ارزیابی می‌کند و می‌تواند بسیار سخت باشد. شما مصاحبه کننده‌ای نخواهید داشت که از شما سوال بپرسد و به پاسخ‌های شما گوش دهد، فقط یک میکروفون در جلوی شما قرار دارد که باید با آن صحبت کنید. میکروفون صدای شما را ضبط می‌کند و بعداً کسی به پاسخ‌های شما گوش می‌دهد.

زمان بسیار کمی برای پاسخ دادن به هر سوال وجود دارد و حتی زمان کمتری برای آماده کردن هر پاسخ قبل از شروع صحبت وجود دارد. صحبت کردن سخت‌ترین بخش یادگیری هر زبانی است. اگر بدانید چطور باید برای این بخش آماده شوید مطمئناً به‌راحتی از عهده آن برخواهید آمد.

در مجموع شش بخش در Speaking به شما داده خواهد شد. دو نفر از آنها از شما می‌خواهند که در مورد یک موضوع روزمره نظر خود را بیان کنید. این بخش Independent Speaking است. برای بخش Independent Speaking، تنها چیزی که می‌شنوید یک سوال است. شما نیازی به گوش دادن به یک ضبط طولانی یا خواندن هر قطعه طولانی نخواهید داشت.

چهار تمرین باقیمانده از شما می‌خواهد که درباره چیزی که خوانده‌اید و می‌شنوید بحث کنید. این بخش Speaking یکپارچه است. برای سخنرانی یکپارچه، شما یک قطعه کوتاه را می‌خوانید یا به یک صدای ضبط شده گوش می‌دهید و بعد یک سوال در فایل صوتی از شما پرسیده می‌شود. حداکثر 30 ثانیه برای آماده کردن پاسخ و حداکثر یک دقیقه برای ضبط آن با صحبت کردن در میکروفون فرصت خواهید داشت.

این بخش تافل بخشی است که در آن یادداشت‌برداری بسیار مفید خواهد بود. پس از شنیدن سؤال، ایده‌هایی را یادداشت کنید تا هنگام صحبت به آنها نگاه کنید. زمان‌بندی دقیق را تمرین کنید، اما سعی نکنید خیلی باعجله صحبت کنید، حتی اگر عصبی باشید.

به یاد داشته باشید که لهجه شما اصلاً مهم نیست – تنها چیزی که اهمیت دارد این است که واضح صحبت کنید و ایده‌های خوبی را در پاسخ خود ارائه دهید. نفس عمیق بکشید و به توانایی خود باور داشته باشید.

بخش رایتینگ تافل

تمام مهارت‌های انگلیسی شما در آخرین بخش تافل جمع می‌شود. این بخش آخر، بخش Writing است. این بخشی است که توانایی نوشتن، دانش گرامر و استفاده از واژگان شما با هم به تولید یک نوشته قابل قبول منجر می‌شود.

بخش نوشتن از دو تسک تشکیل شده است: یک تسک نوشتن یکپارچه و یک تسک نوشتن مستقل.

ایده پشت این تسک‌ها شبیه به قسمت‌های بخش Speaking است. برای تسک نوشتن مستقل، نظر خود را در مورد یک موضوع معمولی بنویسید. شما یک سوال برای پاسخ دریافت خواهید کرد، اما نیازی به گوش دادن به یک ضبط صوتی طولانی یا خواندن یک قطعه طولانی نخواهید داشت.

برای تسک نوشتن یکپارچه، شما یک مقاله بر اساس مطالب خواندنی و شنیداری اضافی خواهید نوشت. شما زمان بیشتری (30 دقیقه) برای صرف کار مستقل در مقایسه با کار یکپارچه (20 دقیقه) خواهید داشت، بنابراین از شما انتظار می‌رود که یک مقاله بسیار خوب در مورد تسک اول (تکلیف مستقل) و یک پاسخ کمی کوتاه‌تر در مورد تسک دومی (آزمون یکپارچه) است. یادداشت‌برداری و ایجاد طرح کلی از پاسخ شما در هر دو قسمت از بخش Writing بسیار مفید است.

بخش رایتینگ تافل

تنها روش برای کسب آمادگی برای رایتینگ تافل، نوشتن مقالات تمرینی تا حد امکان است.

به یاد داشته باشید که نظر واقعی شما در بخش Writing اهمیتی ندارد. می‌توانید بگویید که عاشق زمستان‌های سرد هستید و از بستنی متنفر هستید، حتی اگر برعکس این باشد. افرادی که به مقاله شما نمره می‌دهند، به این موضوع نگاه می‌کنند که شما چقدر صادقانه صحبت می‌کنید و چقدر خوب انتخاب خود را توضیح می‌دهید. ساختار مقاله و جملات واضح و صحیح از نظر گرامری بیشترین اهمیت را دارند.

نوشتن انشا را با مقدمه مناسب، متن اصلی و پاراگراف پایانی تمرین کنید. گرامر مناسب را برای بیان ایده‌های خود استفاده کنید. یاد بگیرید که از رابط‌هایی مانند «بنابراین»، «هر چند» و «اگرچه» استفاده کنید تا مقاله‌تان روند بهتری را دنبال کند. سعی نکنید از کلمات زیاد طولانی استفاده کنید، به‌خصوص اگر از معنی آنها مطمئن نیستید. به معنای دیگر دنبال کیفیت باشید نه کمیت!

تافل آزمون سختی است، شکی در آن نیست. اما شما می‌توانید موفق شوید.

شما باید از قبل در این آزمون ثبت‌نام کرده و حداقل سه یا چهار ماه به خودتان فرصت مطالعه دهید و به‌خوبی برای آن آماده شوید.

سعی کنیدحتما حداقل یک بار در آزمون‌های آزمایشی تافل شرکت کنید. با شرکت در این امتحانات شما نه تنها در امتحان عملی تافل که کاملاً شبیه به امتحان اصلی است شرکت‌ کرده‌اید، بلکه بازخوردی از معلمان معتبر تافل و هزاران ابزار مطالعه تعاملی دریافت خواهید کرد. اگر می‌خواهید برای روز امتحان واقعی آمادگی کامل داشته باشید، حتماً اینکار را انجام دهید.

فرمت آزمون هرگز تغییر نمی‌کند، که این یک خبر عالی برای داوطلبان است زیرا به این معنی است که یافتن مطالب و منابع مطالعه بسیار آسان‌تر است.

شما فقط باید یک بار با فرمت تافل آشنا شوید. هنگامی که آن را دریافت کردید، می‌توانید برنامه مطالعاتی خود را تنظیم کرده، بر روی متون انگلیسی خود تمرکز کنید و در نهایت شانس موفقیت خود را در تافل افزایش دهید.

با رعایت این مواردی که ذکر شد حتماً می‌توانید آزمون تافل خود را با موفقیت پشت سر بگذارید. موفق باشید!

درصورتی که در روند آمادگی آزمون تافل خود نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید با متخصصان ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، زبان آلمانی، زبان فرانسه و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید :ساختار آزمون تافل و هر آنچه که راجع به نحوه برگزاری آن باید بدانید

بیشتر بخوانید:آزمون تافل (TOEFL IBT)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید