IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
برگزاری آزمون تافل
امتیاز کاربران: 3.7/5
نویسنده: محمد اشرفی
15 مرداد 1397

آزمون تافل (TOEFL IBT)

مقدمه

در بین زبان آموزان افراد بسیاری وجود دارند که قصد دارند در آزمون تافل شرکت کنند. شرکت کردن در این آزمون و دریافت مدرک بین المللی تافل امتیاز بزرگی برای زبان آموزان و افرادی است که تمایل به مهاجرت دارند. برخی از این افراد قصد دارند تا در کشورهای خارجی ادامه تحصیل بدهند یا در یک شرکت خارجی استخدام شوند. شرکت‌ها و دانشگاه‌های خارجی به مدرک زبان انگلیسی احتیاج دارند تا بتوانند فرد خارجی زبانی را استخدام کنند یا به یک دانشجو پذیرش بدهند. به همین دلیل شرکت کردن در آزمون تافل و دریافت نمره بالا برای افراد فرصت‌های جدیدی را ایجاد می‌کند. اگر قصد دارید تا در این آزمون بین المللی شرکت کنید و اطلاعاتی کافی ندارید، این مطلب را از دست ندهید.

نحوه برگزاری آزمون تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

آزمون تافل چیست؟

بدون شک یکی از پرتکرارترین سوالاتی که زبان آموزان دارند این است که آزمون تافل چیست یا چگونه می‌تواند در این آزمون شرکت کرد. تافل یکی از آزمون‌های بین المللی زبان انگلیسی است که در آن  مهارت‌ افراد در زبان انگلیسی سنجیده می‌شود. این آمون بخش‌های مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها به نوعی نمره نهایی شما را تعیین می‌کنند. از آنجایی که این آزمون بین المللی است، می‌توان مدرک آن را در دانشگاه‌ها و شرکت‌های خارجی ارائه کرد. مدرک بین المللی تافل در 9000 دانشگاه اعتبار دارد و مردم سراسر دنیا این مدرک را به عنوان یک مدرک معتبر می‌شناسند.

اعتبار مدرک تافل

به طور کلی دو سال زمان دارید تا از مدرک زبان خود برای ارائه به مراکز مورد نظر استفاده کنید. اگر این بازه زمان را از دست بدهید مزایای مدرک تافل شما از دست خواهد رفت و باید دوباره در آزمون شرکت کنید. برخی مواقع داوطلبان از نمره خود راضی نیستند و قصد دارند تا دوباره در امتحان شرکت کنند. استاندارد زمانی برای شرکت مجدد در آزمون 12 روز است و پس از این زمان داوطلب دوباره می‌تواند امتحان بدهد. اگر قصد دارید که چنین تصمیمی بگیرید به شما توصیه می‌کنیم عجله نکنید. با افزایش قیمت دلار هزینه شرکت در آزمون تافل به شدت افزایش پیدا کرده است. سعی کنید پس از هر آزمون نقاط ضعف خود را به طور کامل رفع کنید و سپس دوباره آزمون بدهید تا به نتیجه دلخواه دست پیدا کنید.

آزمون تافل به چه صورتی برگزار می‌شود؟

نحوه برگزاری امتحان تافل در ایران با سایر نقاط دنیا اندکی متفاوت است. در ایران از آزمون اینترنتی تافل یا Toefl ibt برای داوطلبان استفاده می‌شود. البته برای شرکت در این آزمون باید به مراکز معتبر و مورد تایید مراجعه کنید. زمان برگزاری امتحان تافل به صورت اینترنتی حدودا سه ساعت و نیم است و پس از دو ساعت اول به شرکت کننده ده دقیقه زمان استراحت داده می‌شود. تمام ارزیابی‌های این آزمون فقط در یک روز انجام می‌شود.  بخش  Speaking آزمون تافل در همان روز آزمون برگزار می‌شود و مانند آزمون آیلتس نیازی نیست که یک رو جداگانه برای بخش مکالمه امتحان بدهید.

سوالی که مدام توسط زبان آموزان پرسیده می‌شود این است که فایده شرکت کردن در آزمون تافل چیست؟ بسیاری از مردم بر این باورند که تنها برای مهاجرت باید مدرک تافل را دریافت کرد. این فکر تا حدودی درست است و با استفاده از این مدرک می‌توانید از دانشگاه‌های خارجی پذیرش بگیرید و به صورت تحصیلی مهاجرت کنید. البته که این تنها مزیت مدرک تافل نیست و می‌توان استفاده‌های دیگری هم از آن کرد. وجود مدرک آیلتس در رزومه کاری می‌تواند فرصت‌های شغلی بیشتری برای شما ایجاد کند و امتیاز بزرگی در رزومه باشد.

چگونه می‌توان در آزمون تافل ثبت نام کرد؟

برای اینکه مراحل ثبت نام آزمون خود را آغاز کنید باید به سایت ETS  مراجعه کنید. در این وبسایت بخش مخصوصی برای ثبت نام آزمون قرار گرفته است. در این بخش شما باید اطلاعات ثبت نام را وارد کرده و هزینه شرکت کردن در آزمون را بپردازید. برای پرداخت هزینه باید یک کارت بین المللی مثل Mastercard یا Paypal  داشته باشید. اگر این امکان را برای پرداخت ندارید می‌توانید به مراکز ثبت نام مراجعه کنید. این مراکز با دریافت هزینه بیشتر، پرداخت هزینه آزمون را انجام می‌دهند.

بعد از اینکه اطلاعات را وارد کردید، باید شهر، مکان و زمان آزمون را انتخاب کنید. در حال حاضر در شهرهای تهران، البرز، تبریز، زنجان، ارومیه و چند شهر دیگر آزمون تافل برگزار می‌شود. دقت کنید که در زمان مقرر برای شرکت کردن در آزمون به حوزه امتحانی مراجعه کنید. پس از اینکه مراحل ثبت نام به اتمام رسید کد منحصر به فردی داوطلب داده می‌شود که باید این کد را در محل آزمون به همراه داشته باشد.

آزمـــون تافل

دریافت نتیجه آزمون و مدرک

بعد از آزمون و گذشتن چند روز، مدرک و نتیجه نهایی به داوطلب ایمیل می‌شود. البته که نسخه دیجیتال با مدرک اصلی دارای تفاوت‌هایی است تا از سواستفاده افراد سودجو جلوگیری شود. در هنگام ثبت نام اگر گزینه دریافت مدرک را کلیک کنید، مدرک اصلی برای شما ارسال خواهد شد. مدرک اصلی برای اپلای و مهاجرت تحصیلی کاربردی ندارد اما می‌توان از آن برای رزومه استفاده کرد. درصورتی که مدرک خود را گم کنید می‌توانید درخواست چاپ مجدد را ارسال کنید اما برای انجام این کار باید 20 دلار بپردازید، به همین دلیل در حفظ و نگهداری مدرک آزمون تافل خود کوشا باشید.

در مدرک اصلی ریز نمرات هر بخش آزمون نوشته شده است و مجموع این نمرات، نمره کلی شما را تشکیل خواهد داد. دریافت مدرک آیلتس با یک نمره بالا از آرزوهای هر زبان آموزی است که تنها با اندکی تلاش می‌تواند به آن دست پیدا کند.

ساختار و بخش‌های مختلف آزمون تافل

در امتحان بین المللی تافل ساختار مشخصی وجود دارد که در هر دوره آزمون از همین ساختار برای سنجش داوطلبان استفاده می‌شود. به طور کلی تافل از چهار بخش مختلف تشکیل می‌شود.  ,Speaking , Reading Listening و Writing از بخش‌های اصلی آزمون هستند. داوطلبان بعد از پاسخ دادن به سوالات قسمت خواندن و شنیداری ده دقیقه زمان استراحت دارند و بعد از ان باید برای بخش گفتار و نوشتاری امتحان آماده شوند. در این بخش از مطلب قصد داریم تا به نفکیک بخش‌های مختلف آزمون را برررسی کنیم تا اگر در آینده می‌خواهید آزمون تافل بدهید، آمادگی بیشتری داشته باشید.

بخش اول، خواندن یا Reading

نام بخش‌های مختلف آزمون به داوطلب نشان خواهد تا چه مهارتی از زبان انگلیسی در این قسمت مورد بررسی قرار می‌گیرد. در بخش ریدینگ یا خواندن 60 تا 80 دقیقه زمان دارید تا به سوالات مشخصی پاسخ دهید. بخش خواندن سه تا چهار متن انگلیسی دارد و داوطلب باید به دقت این متون را مطالعه کند. در ادامه سوالات مشخصی قرار دارد که جواب آن‌ها در دل متون بخش خواندن است. مهارت زبان انگلیسی داوطلب باید به حدی باشد که بتواند درک مناسبی نسبت به مفهوم متن پیدا کند تا بتواند به درستی پاسخ سوالات را پیدا کند. به طور معمول تعداد سوالات این بخش بین 36 تا 54 متغیر است و با توجه به حجم محتوای متون تغییر می‌کند.

بخش دوم، شنیداری یا Listening

پس از بخش خواندن باید به سوالات قسمت شنیداری پاسخ دهید. این بخش از آزمون تافل حدود 60 تا 90 دقیقه از زمان کل آزمون را به خود اختصاص می‌دهد. در این بخش برای داوطلب چند فایل صوتی پخش می‌شود که نسبت به محتوای این فایل‌ها باید به سوالات بخش شنیداری پاسخ دهید. به طور کلی 6 تا 9 فایل مختلف پخش می‌شود و معمولا تعداد سوالات از 34 تا 51 متغیر است.

بسیاری از داوطلبان بر این باورند که لهجه در این فایل‌های صوتی آمریکایی است اما در برخی مواد دیده شده است که از لهجه بریتیش برای بخش شنیداری استفاده می‌کنند. به همین خاطر  اساتید تدریس زبان به داوطلبان آزمون تافل توصیه می‌کنند تا در تمرینات خود فقط روی یک لهجه تمرکز نکنند و همزمان از دو لهجه uk و us برای تمرینات بخش شنیداری استفاده کنند. پس از اتمام این بخش تایم استراحت آغاز می‌شود و بعد از آن بخش نوشتاری و گفتاری برگزار خواهد شد.

بخش سوم، گفتاری یا Speaking

بر خلاف قسمت‌های گذشته که زمان زیادی داشتند، این بخش تنها 20 دقیقه زمان می‌برد و در همان روز آزمون برگزار می‌شود. در این بخش داوطبان باید به شش سوال مختلف پاسخ دهد که چهار سوال به صورت تلفیقی و دو سوال مستقل خواهد بود. منظور از سوالات تلفیقی (Integrated) این است که باید با توجه به محتوای بخش شنیداری و گفتاری پاسخ داده شوند. به همین دلیل است که باید توجه داشته باشید تا محتوای متون و فایل صوتی بخش‌های گذشته آزمون را فراموش نکنید.

بخش چهارم، نوشتار یا Writing

همانند بخش شنیداری سوالات این بخش هم به صورت تلفیقی و مستقل خواهد بود. در این بخش از آزمون تافل دو سوال پرسیده می‌شود و داوطلب باید به صورت کتبی سوالات را پاسخ دهد. نکته قابل توجه در این بخش این است که متن نوشته شده توسط داوطلب نباید اشکالات املائی یا گرامری داشته باشد. پس در نوشتن متن باید دقت کنید تا اشتباهات سهوی نمره شما را کاهش ندهند. سوال اول این بخش به صورت تلفیقی خواهد بود و همزمان سه مهارت گفتاری، شنیداری و نوشتاری به چالش کشیده می‌شود.

نحوه برگزاری این بخش از آزمون به این صورت است که یک متن چهار پاراگرافی به داوطلب داده می‌شود و باید به دقت این متن را مطالعه کند. پس از این مرحله یکی از مسئولان یا اساتید آزمون چند دقیقه راجع به متن صحبت می‌کند. حالا نوبت داوطلب آزمون است که در 20 دقیقه مهارت نوشتاری خود را اثبات کند. در این متن داوطلب باید نظر استاد راجع به متن مربوطه چیست و چه دلایلی دارد که محتوای این متن را قبول یا رد کند. سوال مستقل هم به این صورت است که به داوطلب موضوع مشخصی داده می‌شود و باید انشایی درباره آن بنویسد.

یکی از نکات مهم در گرفتن بیشترین نمره بخش نوشتاری این است که داوطلب مهارت مناسبی در تایپ انگلیس داشته باشد. در آزمون آیلتس قسمت نوشتاری روی کاغذ انجام می‌شود اما در آزمون تافل داوطلب باید متن خود را در کامپیوتر تایپ کند. به بخش سوال مستقل هم حدود 20 دقیقه زمان داده می‌شود و به طور کلی بخش نوشتاری حدود 40 دقیقه زمان خواهد برد. دقت کنید که متن در این قسمت حداکثر باید با 300 کلمه جمع‌بندی شود و متون طولانی امتیاز زیادی نخواهند گرفت.

آزمون تافل چیست

موضوعات بخش نوشتاری

طی آزمون‌هایی که برگزار شده، هیچگاه از یک موضوع یکسان برای بخش نوشتاری استفاده نشده است. در بخش نوشتاری آزمون تافل طیف گسترده‌ای از موضوعات استفاده می‌شود. در این بخش از مطلب برخی موضوعات مختلف را معرفی می‌کنیم.

  • موضوعات اجتماعی مختلف مثل تجارت، روانشناسی، محیط زیست و آموزشی
  • موضوعات علمی متنوع مثل نجوم، شیمی، کامپیوتر، زمین شناسی و فیزیک
  • رشته‌های هنری مختلف مانند عکاسی، نقاشی، ادبیات، موسیقی و معماری
  • علوم طبیعی مانند پزشکی، بیوشیمی و جانور شناسی

نوع نمره‌دهی در آزمون تافل

به طور کلی نمره داوطلبان آزمون تافل بین 0 تا 120 خواهد بود. در تافل مانند آیلتس نمره قبولی وجود ندارد و این امتیاز تنها مهارت زبان انگلیسی داوطلب را مشخص می‌کند. 120 نمره به صورت مساوی بین چهار قسمت آزمون تقسیم می‌شود، یعنی هر یک از بخش‌ها 30 نمره از نمره کلی داوطلب را به خود اختصاص می‌دهند. بازه‌های مختلف نمره تافل، میزان مهارت زبان انگلیسی داوطلب را مشخص می‌کند و دانشگاه‌های خارجی بازه معینی از نمره تافل را برای پذیرش دانشجو قبول دارند. در این بخش از مطلب بازه‌های مختلف نمره تافل را بررسی می‌کنیم.

  • 110 تا 120: بیشترین بازه نمره تافل است که یک داوطلب می‌تواند کسب کند و اعتبار بالایی نزد دانشگاه‌های خارجی دارد
  • 100 تا 110: نمره در این بازه عالی محسوب می‌شود و اکثر دانشگاه‌ها به افرادی که این نمره را دارند پذیرش می‌دهند
  • 90 تا 100: خیلی خوب صفتی است که می‌توان به نمرات در این بازه داد
  • 80 تا 90: نمرات در این باز متوسط و قابل قبول است و برخی دانشگاه‌ها نمرات 80 تا 90 را قبول می‌کنند
  • زیر 80: پذیرش گرفتن با این نمره اندکی سخت است اما غیر ممکن نیست

تفاوت اصلی بین دو این دو فرمت، در بخش مکالمه‌ی آزمون خلاصه می‌شود که با ساختار و بیان نوشتاری در آزمون کاغذی جابه‌جا شده است.

نحوه‌ی برگزاری آزمون تافل

خواندن و درک مطلب (Reading)

در این بخش پنج متن با موضوعات دانشگاهی به شما ارائه و در ادامه از شما سوالاتی راجع به این‌ متن‌ها پرسیده می‌شود.

مهارت شنیداری (Listening)

بعد از سپری کردن مرحله‌ی خواندن و درک مطلب، به بخش شنیدن می‌رسیم. در این بخش فایل‌های صوتی برای شما پخش می‌شود که معمولا راجع به سخنرانی علمی و دانشگاهی است.

مهارت مکالمه (Speaking)

این بخش از شش تسک مختلف تشکیل شده است. دو تسک این بخش مستقل و چهار تسک به شکل غیر مستقل و تلفیقی ارائه می‌شود. در تسک مستقل، متقاضی باید راجع به موضوعی معمولی، نظر و عقیده‌ی خود را بیان کند ولی در تسک تلفیقی علاوه بر مهارت مکالمه، مهارت خواندن و شنیداری شما هم مورد بررسی و سنجش قرار می‌گیرد. طبق این تسک، شما باید منبعی را بخوانید و اطلاعات به دست آمده را ترکیب و بیان کنید.

این بخش از دو قسمت تشکیل شده است. در بخش اول متنی 200 تا 300 کلمه‌ای به شما ارائه می‌شود که باید آن را مطالعه کنید و نکات کلی آن را به خاطر بسپارید. بخش دیگری را هم باید از طریق هدفون گوش دهید و مطالب آن را به خوبی به خاطر بسپارید. این فاصل صوتی، مطلب 200 تا 300 کلمه‌ای را که خواندید، نقض یا تایید می‌کند.

سپس سوالاتی در رابطه با صورت مسئله پرسیده می‌شود که باید با توجه به اطلاعات خود از متن و فایل صوتی، ایده‌هایتان را بنویسید. حداقل متن نوشته شده باید بین 150 الی 200 کلمه‌ای باشد.

در بخش بعدی هم موضوعی به شما ارائه می‌شود که باید راجع به آن، یک انشاء سه پاراگرافی بنویسید. حداقل تعداد کلمات برای این بخش هم 300 کلمه است.

آزمون تافل

کجا می‌توانم در آزمون تافل شرکت کنم؟

تقریبا 4500 مرکز برگزاری آزمون تافل در 165 کشور مختلف وجود دارد. این یعنی مراکز شرکت در این آزمون به راحتی در دسترس شما قرار می‌گیرد و می‌توانید نزدیک‌ترین مرکز شرکت در این آزمون را از طریق وب‌سایت رسمی TOEFL پیدا کنید. در این وبسایت موقعیت‌ها و مراکز برگزاری آزمون ذکر شده‌اند و به شما مکان‌های مورد اعتماد و حقیقی را معرفی می‌کنند.

وضعیت زبان‌آموزان ایرانی برای شرکت در آزمون تافل

خوشبختانه بر خلاف گذشته که این آزمون فقط به صورت حضوری صورت می‌گرفت؛ اما امروزه می‌توان از راه دور و به صورت اینترنتی در این آزمون شرکت کرد. این آزمون اینترنتی در شهر‌های مهم و بزرگ کشورمان مثل تهران، اصفهان، شیراز و … نیز برگزار می‌شود.

سخن پایانی

موسسه ایرانمهر یکی از آموزشگاه‌های معتبر زبان در ایران است که دوره‌های مختلفی برای داوطلبان آزمون تافل برگزار می‌کند، شرکت‌کنندگان این آزمون با ثبت نام در دوره‌های موسسه ایرانمهر می‌توانند مسیر موفقیت خود را در آزمون تافل هموار کنند.

دوره های آزمون TOEFL 


برای دریافت مشاوره رایگان کلیک نمایید

مشاوره رایگان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 7 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید