IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
مدت اعتبار تافل چقدر است؟ مدت اعتبار آیلتس چقدر است
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
10 بهمن 1401

مدت اعتبار تافل چقدر است؟ مدت اعتبار آیلتس چقدر است؟

آیا می‌دانید اعتبار آزمون تافل شما چقدر است؟ در مورد آزمون تافل و آیلتس چه می‌دانید؟  این مقاله را بخوانید تا در مورد آزمون تافل و آیلتس بیشتر بدانید و بدانید نمرات این دو آزمون برای چه مدت اعتبار دارد. این مقاله همچنین به شما هشدارهایی در رابطه با شرکت مجدد در آزمون و برنامه‌ریزی هماهنگ و منظم برای شرکت در آزمون و درخواست اخذ پذیرش از موسسات و دانشگاه‌ها می‌شود. پس از خواندن آن، غافل نشوید.

آزمون تافل

تافل یک آزمون انگلیسی بین‌المللی است که مهارت زبان انگلیسی شما را به صورتی معتبر می‌سنجد. نمرات آزمون تافل توسط بیش از 10000 دانشگاه و سایر مؤسسات در سراسر جهان، از جمله دانشگاه‌های استرالیا، کانادا، نیوزیلند، بریتانیا، ایالات متحده و در سراسر اروپا و آسیا پذیرفته می‌شود. نمرات تافل برای پذیرش در هر دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد پذیرفته می‌شود. این آزمون در طول سال با حق انتخاب تاریخ مورد نظر، بارها برگزار خواهد شد.

بازه نمرات آزمون تافل

آزمون تافل در 4 زمینه مهارتی زبان انگلیسی – Reading، Listening، Speaking و Writing نمره می‌دهد.

 • خواندن (reading) 0-30
 • گوش دادن (listening) 0-30
 • صحبت کردن (speaking) 0-30
 • نوشتن (Writing) 0-30
 • امتیاز کل 0-120

آزمون تافل از شرکت کنندگان در آزمون می‌خواهد که مهارت‌های ذکر شده در بالا را ترکیب کرده و به سؤالات مطرح شده پاسخ دهند. نمره نهایی تافل حاصل جمع 4 نمره شما در مهارت‌های مختلف است.

مدت اعتبار تافل چقدر است

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

اعتبار آزمون تافل

پس از شرکت در آزمون بر خلاف آزمون‌های دیگر مانند GRE، GMAT، نمره تافل فقط برای دو سال معتبر است. در طول دوره اعتبار دو ساله، می‌توانید امتیاز تافل را با مؤسسه‌های مورد نظر خود به اشتراک بگذارید.

گزارش نمرات هر فرد در وب سایت رسمی‌ETS در دسترس خواهد بود. این گزارش شامل نمرات کسب شده برای هر بخش آزمون و نمره کل آزمون خواهد بود. با ارسال دوره اعتبار، نمرات از وب سایت حذف می‌شوند و دیگر برای اشتراک گذاری یا مشاهده در دسترس زبان‌آموزان نخواهند بود.

با توجه به واقعیت ذکر شده در بالا، توصیه می‌شود برای ثبت، از گزارش‌ها پرینت بگیرید. با این حال، نمرات تافل پس از پایان دوره اعتبار توسط موسسات پذیرفته نمی‌شود.

ممکن است تعجب کنید که چرا اعتبار نمره تافل در مقایسه با سایر آزمون‌ها بسیار کوتاه است. پاسخ به سوال در این واقعیت نهفته است که این یک آزمون سنجش مهارت زبان است. طی یک دوره زمانی، توانایی‌های زبانی فرد بسته به تمرین یا میزان استفاده از زبان ممکن است بهتر یا ضعیف‌تر شود، که ممکن است بر موفقیت تحصیلی فرد تأثیر بگذارد.

چه زمانی در آزمون تافل شرکت کنیم؟

با توجه به معیارهای اعتبار دو ساله، برنامه ریزی دقیق برای تاریخ‌های آزمون مهم است. نمرات معتبر تافل به عنوان بخشی از درخواست‌های پذیرش در دانشگاه‌ها و موسسات در نظر گرفته می‌شود.

برای یک دانشجو، این موضوع قبل از شرکت در آزمون تافل به یک نکته مهم تبدیل می‌شود، زیرا ممکن است فاصله زمانی قابل توجهی، معمولاً چندین ماه، بین تاریخ درخواست به دانشگاه و تاریخ شروع تدریس رشته‌ تحصیلی مورد نظر، وجود داشته باشد. اگر پروسه‌ درخواست و اخذ پذیرش شما زیاد طول بکشد، شاید مجبور شوید دوباره در آزمون تافل شرکت کنید.

بنابراین، بررسی معیارهای اعتبار تمام مؤسساتی که قصد درخواست ثبت نام آنها را دارید، مهم است. تنها پس از تحقیق دقیق و جمع آوری اطلاعات و الزامات مربوطه باید تاریخ آزمون تافل را انتخاب کرد.

جدول زمانی نمرات تافل

نمرات آزمون تافل بلافاصله منتشر نمی‌شود. آنها تقریباً 6 روز پس از امتحان به صورت آنلاین ارسال می‌شوند. در صورت درخواست قبلی، طی مراحل ثبت نام، حداکثر تا 11 روز پس از شرکت در آزمون، نمرات نهایی به موسسات یا آژانس‌های مورد نظر شما ارسال می‌شود.

ممکن است ۷ تا ۱۰ روز برای تحویل پست در ایالات متحده و ۴ تا ۶ هفته برای مناطق خارج از ایالات متحده طول بکشد. بنابراین توصیه می‌شود حداقل 2-3 ماه قبل از تاریخ درخواست در آزمون شرکت کنید.

نمره تافل خوب

هیچ قبولی یا مردودی در آزمون تافل وجود ندارد. امتیاز مورد نیاز از کالج و دانشگاهی به کالج دیگر متفاوت است، زیرا این به موسسات بستگی دارد که براساس نیاز خود سطح امتیازات و نمرات مورد نظر را تعیین کنند. بنابراین، همیشه توصیه می‌شود  با کالج یا دانشگاه در مورد شرایط آن‌ها نسبت به نمره تافل صحبت کنید.

به طور کلی، نمره‌ 90 -110 برای پذیرش در موسسات معتبر کافی در نظر گرفته شده است.

در کنار نمره مورد نیاز، توجه به این نکته نیز مهم است که چه نوع نمره تافل در یک کالج یا دانشگاه خاص قابل قبول است. رایج ترین مورد پذیرفته شده تافل iBT است.

سه نوع تست وجود دارد:

 • PBT- تست کاغذی
 • CBT – کامپیوتری
 • تست اینترنتی: iBT

در حال حاضر، تافل iBT رایج‌ترین نوع امتحانی است که جایگزین نسخه CBT شده است. اکثر موسسات برای واجد شرایط بودن درخواست پذیرش، به روزترین نمره آزمون تافل را می‌پذیرند. تست‌های کاغذی فقط در موارد خاص و در مناطقی که امکانات اینترنتی وجود ندارد انجام می‌شود.

اعتبار تافل و آیلتس

بررسی و قبولی مجدد نمره آزمون تافل

شرایطی برای بررسی نمره آزمون تافل وجود دارد. تا 30 روز پس از تاریخ آزمون می‌توان درخواست بررسی نمره داد. درخواست بازبینی هر دو بخش Speaking یا Writing را می‌توان با 80 دلار آمریکا و یا درخواست بررسی هر دو بخش Speaking و Writing تافل با 160 دلار آمریکا انجام داد.

اما در صورتی که در مراحل ثبت نام قبلاً درخواست ارسال گزارش امتیاز به موسسه‌ای داده شده باشد، نمرات را نمی‌توان برای بررسی ارسال کرد.

تست مجدد تافل

اگر در اولین تلاش فردی از نمرات راضی نباشد، شرط حضور مجدد در آزمون وجود دارد. با این حال، فرد باید در مدت اعتبار دو ساله و با فاصله حداقل 12 روز دوباره در آزمون شرکت کند. اگر نمرات جدید بهتر از تلاش‌های قبلی باشد، نمره‌های جدید برای شما در نظر گرفته می‌شود. با این حال، موسساتی مانند ‌هاروارد هستند که بهترین نمرات را قبول نمی‌کنند و فقط به روزترین نمره تافل را در نظر می‌گیرند.

با توجه به تمام جنبه‌های مهم و اطلاعات ارائه شده در بالا، برای داوطلبان مهم است که تاریخ آزمون تافل خود را به دقت برنامه ریزی کنند. این می‌تواند آنها را از دردسرهای زیادی در طول فرآیند درخواست نجات دهد. از آنجایی که شرط نمره تافل متفاوت است، بررسی کامل با موسسات به همان اندازه مهم است.

حالا که به طور کامل راجع به آزمون تافل، نمرات آن و مدت اعتبار آن صحبت کردیم، وقت آن است که راجع به اعتبار آزمون آیلتس، نمرات و سایر جزئیات مربوط به آن نیز صحبت کنیم.

چه زمانی نتایج آیلتس خود را دریافت خواهم کرد؟

لازم نیست مدت زیادی منتظر نتایج آزمون آیلتس خود باشید.

می‌توانید نتایج خود را در پرتال آزمون گیرنده مشاهده کنید. بسته به آزمون آیلتس که شرکت کرده‌اید، نتایج خود را مطابق شکل زیر دریافت خواهید کرد:

آزمون زمان
آزمون آیلتس کاغذی 13 روز
آزمون آیلتس کامپیوتری یا آنلاین 3-6 روز
آیلتس برای مهاجران انگلیس 13 روز
مهارت‌های زندگی آیلتس 7 روز

نتایج آیلتس به مدت 28 روز آنلاین باقی می‌ماند اما نباید به عنوان تاییدیه رسمی ‌عملکرد شما استفاده شود. لطفاً توجه داشته باشید که اگر برای UKVI شرکت کرده باشید، تنها زمانی که ایمیلی با لینک سیستم دریافت کنید، می‌توانید نتایج خود را ارائه دهید.

اگر فرم گزارش آزمون خود را گم کردید یا نتایج آزمون خود را فراموش کردید، لطفاً با مرکز آزمون خود تماس بگیرید.

چه زمانی یک نسخه فیزیکی از نتیجه خود دریافت خواهم کرد؟

مرکز آزمون آیلتس، یک نسخه کاغذی از نمره آزمون آیلتس شما و فرم گزارش آزمون (TRF) را از طریق پست و 13 روز پس از تاریخ آزمون به صورت کاغذی ارسال خواهد کرد. البته نمرات شما از 3 تا 5 روز پس از آزمون به صورت اینترنتی ایمیل می‌شود.

اگر در آزمون آیلتس آنلاین شرکت کرده‌اید، نتایج خود را فقط به صورت الکترونیکی دریافت خواهید کرد، اما می‌توانید فرم گزارش الکترونیکی آزمون خود را چاپ کنید تا آن را به سازمان‌هایی که برای آنها درخواست می‌دهید ارسال کنید.

نتایج آیلتس از طریق تلفن یا ایمیل اعلام نخواهد شد.

در صورتی که آزمون خود را روی کاغذ یا رایانه انجام داده باشید، فرم گزارش آزمون (TRF) شما را مستقیماً به مؤسساتی که برای آنها درخواست می‌دهید ارسال می‌کنند. (این مورد برای آیلتس آنلاین قابل اجرا نیست.)

آیلتس کامپیوتری و کاغذی

مرکز آزمون آیلتس می‌تواند تا پنج نسخه اضافی از TRF شما را مستقیماً به مؤسساتی که برای آنها درخواست می‌دهید (مثلاً دانشگاه‌ها، دفاتر مهاجرت و غیره) رایگان ارسال کنند. اگر مایل به انجام این کار هستید، لطفاً یکی از موارد زیر را انجام دهید:

 • هنگام رزرو آزمون، اطلاعات سازمان را اضافه کنید

یا

 • پس از ثبت نام – حداکثر 10 روز قبل از تاریخ آزمون – یا/و پس از انتشار نتایج، اطلاعات سازمان را به پورتال آزمون گیرنده خود اضافه کنید.

شما می‌توانید تا دو سال پس از تاریخ آزمون، در مجموع تا پنج TRF رایگان اضافی را از طریق پورتال تست گیرنده خود درخواست کنید.

لطفاً توجه داشته باشید که مرکز آزمون آیلتس TRF‌های اضافی را به صورت هفتگی پردازش خواهند کرد.

آیا می‌توانم نسخه‌های اضافی از نتایج آیلتس خود را دریافت کنم؟

هنگامی‌که پنج TRF رایگان اضافی برای موسسات ارسال کردید، هر نسخه اضافی شامل هزینه مدیریتی 10 یورو خواهد بود (این برای هر دو آزمون کامپیوتری و کاغذی است).

برای درخواست نسخه‌های اضافی، لطفاً یک ایمیل به آدرس contactexams@britishcouncil.org با آدرس پستی کامل مؤسسه(ها)، هر فرد تماس و شماره درخواست ارسال کنید.

نمره آیلتس من به چه معناست؟

در آموزش زبان انگلیسی، حتما با این نکته برخورد کرده‌اید که آزمون آیتلس 9 نمره‌ای است. برای هر بخش آزمون نمره آیلتس از 0 تا 9 به شما تعلق می‌گیرد که نشان دهنده مهارت شما در زبان انگلیسی است.

TRF شما یک امتیاز برای هر یک از چهار مهارت (گوش دادن، خواندن، نوشتن و صحبت کردن)، و همچنین نمره کلی را نشان می‌دهد. در هر بخش از آزمون می‌توانید نمرات کامل (به عنوان مثال 5.0، 6.0، 7.0) یا نمرات نیم باند (مثلاً 5.5، 6.5، 7.5) را کسب کنید.

 

مدت اعتبار آیلتس چقدر است

مدت اعتبار آزمون آیلتس چقدر است

فرقی نمی‌کند که در آزمون کاغذی شرکت کرده باشید یا اینترنتی، مدت اعتبار آزمون آیلتس به هر حال 2 سال است و اگر این مدت زمان گذشته باشد، جایی این مدرک را قبول نمی‌کنند. مگر اینکه مدرکی ارائه دهید که نشان دهد از زمان شرکت در آزمون به طور فعال زبان انگلیسی خود را حفظ کرده یا سعی در بهبود آن داشته‌اید. شرکای آیلتس نمی‌توانند اعتبار نتایج آزمونی را که بیش از دو سال قدمت دارند تأیید کنند.

آزمون مجدد آیلتس

اگر نمره ای را که انتظار داشتید دریافت نکردید، می‌توانید برای نمره گذاری مجدد آزمون خود اقدام کنید. در این مورد، شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام بخش‌های آزمون را قرار است مجددا امتحان دهید و  این را باید در مرکز آزمونی که در آن امتحان دادید ارائه دهید.

هزینه این سرویس 90 یورو است که در صورت افزایش نمره شما در هر بخش از آزمون، این مبلغ مسترد خواهد شد. شما باید حداکثر شش هفته پس از تاریخ آزمون برای نمره گذاری مجدد درخواست دهید.

برای درخواست EOR، لطفاً این مراحل را دنبال کنید:

 • وارد پورتال آزمون گیرنده شوید و روی برگه «امتحانات تکمیل شده» کلیک کنید.
 • تاریخ امتحانی را که می‌خواهید برای آن درخواست EOR کنید، انتخاب کنید.
 • برگه «نتایج» را انتخاب کنید و نتایج آزمون را بخوانید.
 • به پایین صفحه رفته و روی لینک کلیک کنید تا پاسخ تست را درخواست کنید. شما یک نمای کلی از اظهار نظرها و هزینه EOR را مشاهده خواهید کرد.
 • ماژول‌هایی را که می‌خواهید مورد توجه قرار گیرند انتخاب کنید و یک توجیه برای درخواست خود ارائه دهید.

لطفا توجه داشته باشید که مرکز‌ آزمون آیلتس فقط با کارت‌های اعتباری پرداخت‌های آنلاین را می‌پذیرند.

نتیجه پیگیری شما در مورد نتایج معمولاً بسته به عوامل متعددی از جمله تعداد بخش‌های درخواست شده برای تجدید نظر، طی 2 تا 21 روز در دسترس خواهد بود،. اگر پس از 21 روز پاسخی دریافت نکردید، لطفاً با مرکز آزمون خود تماس بگیرید.

در صورت بهبود نمره، هزینه استعلام به طور کامل بازپرداخت می‌شود و برای دریافت گواهی جدید باید گواهی قدیمی‌ خود را پس دهید.

لطفا توجه داشته باشید که امکان داشتن بازخورد کیفی از آزمون یا دیدن آزمون وجود ندارد.

اگر نتایج شما در نتیجه EOR تغییر کند، باید قبل از صدور فرم جدید، فرم گزارش آزمایشی صادر شده قبلی خود را از طریق پست به مرکز آزمون برگردانید. در این صورت مرکز آزمون شما با شما تماس خواهد گرفت.

آیا می‌توانم دوباره در آزمون آیلتس شرکت کنم؟

هیچ محدودیتی برای قبولی مجدد آیلتس وجود ندارد. به محض اینکه احساس کردید برای انجام آن آماده هستید، می‌توانید یک آزمون را رزرو کنید.

سخن آخر

لطفاً توجه داشته باشید که بعید است نمره شما افزایش یابد مگر اینکه قبل از شرکت مجدد در آزمون تلاش زیادی برای بهبود زبان انگلیسی خود انجام دهید. برای شرکت در آزمون تمرینی و ارزیابی سطح خود می‌توانید از دوره‌های آموزش زبان انگلیسی یا دوره‌های آمادگی برای آزمون آیلتس ایرانمهر استفاده کنید و توسط بهترین و برجسته‌ترین اساتید، آموزش ببینید.

بیشتر بخوانید:آیلتس یا تافل، مسئله این است

بیشتر بخوانید :آزمون تافل (TOEFL IBT)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید