IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
کمک به دانش آموزان برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
4 خرداد 1402

کمک به دانش آموزان برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس: آموزش مهارت های لیسنینگ برای آیلتس

به‌طورکلی آزمون آیلتس یکی از آزمون‌هایی است که امروزه بسیاری از دانشجویان برای اخذ مدرک زبان خود اقدام به شرکت در آن می‌کنند و همین عامل نیز باعث می‌شود تا این آزمون محبوبیت بالایی داشته باشد. شرکت در این آزمون به‌تنهایی به منزله اخذ مدرک زبان نیست و شما باید نمره بالایی را در آن دریافت کنید. دریافت نمره بالا در این آزمون نیز چالش‌ها و مشکلات خود را به همراه دارد که باید به آنها دقت داشته باشید. پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس نیازمند یک برنامه‌ریزی منظم و توجه داشتن به نکات و مهارت‌هایی است که به شما در این مسیر کمک می‌کنند. از طرف دیگر شما می‌توانید برای بهبود کیفیت آموزشی خود از دوره‌های ارائه شده در موسسه آموزش زبان ایرانمهر نیز استفاده کنید که دوره‌های برگزار شده توسط این موسسه دارای کیفیت بالایی هستند.

در ادامه این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره مسیر پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را دراین‌خصوص در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

کمک به دانش آموزان برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلــتس

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

پیش‌بینی پاسخ‌های ممکن برای سوالات

یکی از مهارت‌های بسیار مهمی که به پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس کمک شایانی خواهد کرد این است که سعی کنید پیش‌بینی کنید که چه پاسخ‌هایی ممکن است برای یک سوال وجود داشته باشد. این کار ذهن شما را بر روی آنچه که به آن گوش می‌دهید متمرکز می‌کند. گاهی اوقات حتی ممکن است واقعا بتوانید کلمه واقعی پاسخ را نیز پیش‌بینی کنید. از جمله مواردی که شما می‌توانید پیش‌بینی کنید می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         نوع اطلاعات موردنیاز مثلا نام خانوادگی، نام محل، تاریخ تولد، شماره‌تلفن، کد پستی و…

–         نوع کلمات موردنیاز برای جمله‌بندی، مثلا اسم، صفت یا فعل

–         مترادف‌ها یا اصطلاحاتی که ممکن است موردنیاز شما باشند نیز از دیگر مواردی است که می‌توانید پیش‌بینی کرده و پاسخ بهتری را به سوالات ارائه دهید.

به‌طورکلی هر سر نخی که بتوانید به دست بیاورید تا درک درستی از سوالات به شما بدهد بدون شک مفید و کاربردی خواهد بود و شما با شرکت در آزمون لیسنینگ آیلتس متوجه می‌شوید که این مسئله چقدر ارزشمند است. سعی کنید پیش از ورود به این آزمون حتما نمونه‌ سوالاتی که در این زمینه وجود دارد را نیز مطالعه کنید. مطالعه این نمونه سوالات به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید ذهنیت خود را برای مواجه‌شدن با طیف گسترده‌ای از سوالات آماده کرده و در نتیجه پاسخ‌دهی بهتری را به این سوالات داشته باشید. با شرکت در دوره  Pre-IELTS ایرانمهر این امکان به شما داده می‌شود تا بتوانید خود را به شکل بهتری برای شرکت در آزمون لیسنینگ آماده کنید؛ چراکه این دوره روی بسیاری از مهارت‌های لیسنینگ شما تمرکز خواهد داشت.

کمک به دانش آموزان برای پیشـرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس

توانایی پیداکردن کلمات مترادف و ترجمه

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که می‌تواند به شما برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس کمک کند مهارت‌های مربوط به پیداکردن کلمات مترادف و ترجمه کلمات است. این توانایی به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خیلی سریع جملاتی که گفته می‌شود را درک کرده و به شکل مناسبی به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود نیز پاسخ دهید. یکی از اشتباهاتی که اکثر افراد در زمان شرکت در آزمون لیسنینگ آیلتس با آن مواجه می‌شوند این است که گمان می‌کنند دقیقا همان کلماتی که در سوالات ظاهر شده است را بشنوند که‌این‌طور نیست و شما باید بدانید که ممکن است کلمات مترادف آنها را بشنوید. به همین علت نیز باید آمادگی خوبی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید بدون مشکل به سوالات پاسخ دهید.

پس به‌طورکلی شما باید روی تقویت این مهارت زمان زیادی بگذارید و تلاش کنید تا با افزایش دایره لغات خود کلمات مترادف را برای هر کلمه پیدا کنید. مثلا در یکی از آزمون‌ها سوالی که پرسیده شده بود به شکل زیر بود:

The park was first built in 1979.

این پارک برای اولین‌بار در سال 1979 تاسیس شد.

این در حالی بوده که چیزی که شنیده می‌شد جمله‌ای مشابه جمله زیر بود:

The park itself wasn’t developed until 1979.

پارک تا سال 1979 تاسیس نشده بود.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید این دو جمله تقریبا هم معنی هستند؛ ولی دقیقا جملات و کلمات یکسانی در آنها استفاده نشده است.

یکی از بهترین تمریناتی که می‌توانید برای تقویت این مهارت انجام دهید این است که برای هر واژه جدیدی که می‌آموزید چندین کلمه مترادف را پیدا کنید. این کار می‌تواند خیلی سریع مهارت پیداکردن کلمات مترادف را در شما تقویت کند. ما در دوره Developing IELTS ایرانمهر نیز روی این موضوع تمرکز ویژه‌ای داریم که با شرکت در دوره می‌توانید از مزایای آن بهره‌مند شوید.

شناخت عوامل حواس‌پرتی در مکالمه

یکی از مهارت‌های بسیار مهمی که در مسیر پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس به میزان زیادی به آن نیاز پیدا خواهید کرد مسئله تشخیص عوامل حواس‌پرتی است که باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشید. برخی از کلمات در زبان بیان‌شدن جملات توسط گوینده در آزمون لیسنینگ آیلتس وجود دارند که تنها به‌منظور اصلاح یا مواردی ازاین‌قبیل مورداستفاده قرار می‌گیرند و توجه داشتن به آنها کار درستی برای شرکت در این آزمون نیست. در هنگام گوش‌دادن ممکن است برخی از اطلاعات به شما ارائه شود و سپس تصحیح یا تغییر پیدا کنند. اگر با دقت به این اطلاعات گوش نکنید ممکن است فکر کنید که جمله اول درست است؛ ولی این طور نیست و اطلاعاتی که در ادامه به شما داده می‌شود در واقع اطلاعات درست خواهند بود. کلماتی که باعث حواس‌پرتی می‌شوند یکی از رایج‌ترین اشتباهاتی هستند که اکثر شرکت‌کنندگان در آزمون آیلتس با آن مواجه می‌شوند و به دام آن می‌افتند.

برای درک هرچه بهتر این اشتباهات جمله زیر را در نظر بگیرید:

They live at number 64 Miller Street. No, sorry, it’s number 46. I always get the numbers the wrong way around.

آنها در خیابان میلر و پلاک 64 زندگی می‌کنند، نه ببخشید شماره پلاک آنها 46 است. من همیشه در اعداد اشتباه می‌کنم.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید در ابتدا اطلاعاتی به شما داده شده است و سپس این اطلاعات در ادامه تغییر پیدا کرده‌اند. اگر شما به همان جمله اول بسنده کنید ممکن است به‌درستی نتوانید پاسخ سوالات را ارائه دهید. به همین علت نیز باید به این حواس‌پرتی‌ها دقت داشته باشید و تلاش کنید تا آنها را به‌خاطر بسپارید.

گفتار پیوسته در آزمون لیسنینگ آیلتس

از دیگر مهارت‌های کلیدی و بسیار مهمی که شما برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس به آن نیاز دارید مسئله مهارت در درک جملات و گفتار پیوسته است که بسیاری از زبان‌آموزان و افرادی که علاقه‌مند به شرکت در آزمون آیلتس هستند با مشکلات زیادی در این زمینه مواجه می‌شوند. در بسیاری از آزمون‌های آیلتس که امروزه برگزار می‌شوند معمولا جملات و گفتارها به‌صورت پیوسته بیان می‌شوند و ازآنجایی‌که صداهای مختلف با یکدیگر برخورد می‌کند درک آنچه که گفته می‌شود برای شخصی که غیربومی است کمی سخت و دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی شما باید با تمرین مداوم بتوانید این مهارت را در خود تقویت کرده و در نتیجه عملکرد بهتری را در آزمون لیسنینگ آیلتس داشته باشید. در ادامه سه مثال را مشاهده می‌کنید که جملات به‌صورت پیوسته و عادی تلفظ شده‌اند و درک آنها کمی ممکن است سخت و دشوار باشد:

Do you want to go to the park?   à  Dya wanna getethe park?

His son lent him ten buck            à Hison lent im tembucks.

I have to visit my grandma          à Ivte visit me gramme.

به‌طورکلی باید به این موضوع دقت داشته باشید که هیچ راه آسانی برای غلبه بر این چالش وجود ندارد و تنها کاری که شما باید انجام دهید این است که تمرین‌کردن و تلاش کنید تا به جملات مختلفی که توسط افراد محلی بیان می‌شوند دقت کنید. پادکست‌ها می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌هایی باشند که برای تمرین‌کردن شما وجود دارند. سعی کنید بارهاوبارها در طول روز به آنها گوش دهید و از این طریق بتوانید جملات به‌هم‌پیوسته را در زبان انگلیسی درک کنید. از طرف دیگر نباید فراموش کنید که گوش‌دادن به پادکست‌ها می‌تواند به‌خودی‌خود مهارت لیسنینگ شما را نیز تا حد زیادی بهبود دهد.

از طرف دیگر گوش‌دادن به آهنگ‌های انگلیسی و همین‌طور فیلم‌ها و سریال‌هایی که به زبان‌اصلی هستند نیز می‌تواند به میزان زیادی در این زمینه کمک‌کننده باشد. یکی از مهم‌ترین مزایای شرکت در دوره  Mastering IELTS ابرانمهر این است که به طور کامل روی مسئله گفتار پیوسته تمرکز می‌شود و زبان‌آموزانی که در این دوره شرکت می‌کنند می‌توانند تا حد زیادی مهارت گوش‌دادن و درک‌کردن جملات پیوسته را در خود تقویت کنند. پس اگر شما هم به دنبال یک دوره عالی و جذاب در این زمینه هستید حتما از خدمات موسسه آموزشی ایرانمهر نیز استفاده کنید.

کمک به دانش آمـــوزان برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس

سایر مهارت‌های موردنیاز برای پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس

از دیگر مهارت‌های موردنیاز به‌منظور پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد که توجه داشتن به هریک از این مهارت‌ها و تقویت هرکدام از آنها به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل بهتری در این مسیر پیشرفت کنید. از جمله مهم‌ترین این مهارت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

–         توانایی شما در پیگیری مکالمات: گوش‌دادن آسان است؛ ولی چیزی که باعث موفقیت شما در آزمون لیسنینگ آیلتس می‌شود مهارت شما در دنبال‌کردن مکالمات است. شما باید بیاموزید که بتوانید یک مکالمه را تا لحظه آخر دنبال کنید و تمامی مطالب را به‌خوبی به یاد بسپارید.

–         توانایی درک و تشخیص مونولوگ: دنبال‌کردن مونولوگ‌ها در مکالمات زبان انگلیسی اغلب سخت است و نیازمند توجه بسیار زیادی است که این مسئله ممکن است برای آن دسته از افرادی که قصد شرکت در آزمون لیسنینگ آیلتس را دارند کمی چالش‌برانگیز باشد. در چنین شرایطی شما ممکن است به‌راحتی هرچه تمام جزئیات را از دست بدهید و به همین علت نیز اولین مهارتی که شما باید تقویت کنید این است که آنها را تشخیص داده و بتوانید به‌خوبی درک کنید. در ادامه می‌توانید مهارت خود در دنبال‌کردن مونولوگ‌ها را نیز تقویت کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را در آزمون لیسنینگ آیلتس بگیرید.

–         توانایی در حفظ اطلاعات و هضم جزئیات واقعی مکالمه: از دیگر مهارت‌های بسیار جذابی که برای پیشرفت در آزمون لسنینگ آیلتس به آن نیاز دارید توانایی در حفظ اطلاعات و هضم کردن جزئیاتی است که بیان می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکاتی که در خصوص این مهارت باید به آن دقت داشته باشید این است که بتوانید جزئیات را متوجه شده و آنها را به‌صورت خلاصه‌وار به حافظه بسپارید. در واقع شما باید به طور کامل به این جزئیات توجه داشته باشید تا بتوانید به سوالاتی که از شما پرسیده می‌شود پاسخ دهید. پس حتما به این موضوع دقت و توجه کافی را داشته باشید.

–         آخرین مورد از مهارت‌هایی که باید در آن تخصص کافی داشته باشید مسئله توانایی نتیجه‌گیری از اطلاعات جمع‌آوری شده است. شما در طول این آزمون اطلاعات مختلفی را دریافت می‌کنید که باید بتوانید در کمترین زمان ممکن از آنها نتیجه‌گیری‌های لازم را به عمل بیاورید و بتوانید از این اطلاعات در راستای پاسخ‌دادن به سوالاتی که پرسیده می‌شود استفاده کنید. دقت داشته باشید که تنها یک‌بار فرصت دارید که به صدای ضبط شده گوش دهید و به همین علت داشتن سرعت عمل برای جمع‌آوری اطلاعات و نتیجه‌گیری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که با مطالعه این مطلب اطلاعات خوبی را برای شرکت در آزمون لیسنینگ آیلتس به دست آورده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما از خدمات ارائه شده توسط مجموعه ما نیز بهره‌مند شوید. استفاده از خدمات   آموزشگاه زبان ایرانمهر به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید خود را کاملا آماده شرکت در آزمون آیلتس کنید. خدمات این آموزشگاه در زمینه مهارت‌های مختلف آزمون آیلتس به شما ارائه می‌شود که بر حسب نیاز خود می‌توانید در هریک از این کلاس‌ها و دوره‌ها شرکت کرده و از مزایای آنها بهره‌مند شوید.

آموزش مهارت های لسنینگ برای آیلتس

یک مزیت بسیار مهم استفاده از خدمات آموزشگاه زبان ایرانمهر در زمینه پیشرفت در آزمون لیسنینگ آیلتس این است که شما می‌توانید با کمترین هزینه ممکن در دوره‌ها و کلاس‌های برگزار شده توسط این آموزشگاه شرکت کنید. کیفیت بالای این خدمات کاملا تضمین شده است و شما با خیالی راحت می‌توانید در آنها ثبت‌نام کنید.

بیشتر بخوانید: منابع آزمون آیلتس

بیشتر بخوانید: نمرات آزمون آیلتس

بیشتر بخوانید: نمونه سوالات آیلتس

بیشتر بخوانید : هزینه آزمون آیلتس (2023)  

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 7 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. بهناز صارمی
  6 خرداد 1402
  پاسخ دادن

  با سلام خیلی عالی بود من که شخصا خیلی استفاده کردم و همیشه مطالب بلاگ های شما را مطالعه می نمایم.

  • ایرانمهر
   6 خرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید