IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
هشت نــکته طلایی برای افزایـــش چشمگیر نمره تافل خود
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
10 فروردین 1402

8 نکته طلایی برای افزایش چشمگیر نمره تافل خود

آیا معمولاً افراد زمانی که به امتحان تافل خود فکر می‌کنند دچار اضطراب می‌شوند؟

بله، خبر خوب اینجاست که تمام افرادی که در امتحان تافل شرکت می‌کنند احتمالاً همین احساس را تجربه می‌کند. شما می‌توانید با به حداکثر رساندن پتانسیل خود قبل از آزمون تافل و یا در حین انجام آن تفاوت زیادی در نمره خود ایجاد کنید.

به حداکثر رساندن پتانسیل خود به این معنی است که شما کاملاً آماده خواهید بود تا بهترین کارایی را از خود نشان دهید.

و این موضوع خیلی عالی به نظر می‌رسد، درست است؟

اگر مشتاقید یاد بگیرید چطور این کار را انجام دهید در ادامه نحوه انجام این کار را برای شما شرح خواهیم داد.

با رعایت این 8 نکته نمره تافل فوق‌العاده بگیرید

هشت نکته طلایی برای افزایش چشمگیر نمره تـــافل خود

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

تمرین، تمرین و سپس تمرین بیشتر

هیچ‌ راهی برای دور زدن آن وجود ندارد، هر چه بیشتر تمرین کنید، امتیاز بیشتری کسب خواهید کرد! اما آیا می‌دانید چگونه از زمان، پول، انرژی و سایر منابع خود در حین آماده شدن بهترین استفاده را ببرید؟

اما سعی کنید در آزمون بدون تمرین کافی شرکت نکنید اگر بتوانید آزمون را چند ماه به تعویق بیندازید، زمان بیشتری برای آماده شدن خواهید داشت. تا زمانی که 99 درصد برای شرکت در آزمون احساس آمادگی نکرده‌اید ثبت‌نام نکنید. این بدان معناست که احتمالاً نمره بالاتری خواهید گرفت. اما مراقب باشید: باید با خود متعهد شوید که از زمان اضافی برای مطالعه فشرده استفاده کنید وگرنه ممکن است چیزهایی را که یاد گرفته‌اید فراموش کنید.

یک برنامه مطالعاتی تهیه کرده و به آن پایبند باشید. ببینید به چه تعداد از آزمون‌ها و منابع آزمایشی می‌توانید دسترسی داشته باشید و برای آن برنامه‌ریزی کنید. شما باید به‌طور منظم در آزمون‌های آزمایشی شرکت کنید. سعی کنید هر هفته یا هر دو هفته در یک آزمون آزمایشی شرکت کنید. سؤالاتی را که اغلب در آن‌ها مرتکب اشتباه می‌شوید را به‌خاطر سپرده و آن‌ها را تمرین کنید. بقیه زمان خود را صرف بهبود سطح زبان انگلیسی عمومی خود کنید. اگر به تعداد زیادی آزمون آزمایشی دسترسی ندارید، می‌توانید آزمون خود را ایجاد کنید.

وانمود کنید که در حال شرکت در امتحان هستید. هفت تست تمرینی را برای هفته قبل از امتحان ذخیره کنید. هر روز مانند روز امتحان واقعی از خواب بیدار شوید و وانمود کنید که این موضوع واقعی است.

هر روز یک تست کامل در شرایط امتحان بدهید و سعی کنید خود را سر جلسه آزمون تصور کنید. نه فرهنگ‌لغت، نه گوشی همراه و نه کمک شخصی دیگر را در کنار خود نخواهید داشت. برای زمان خود برنامه‌ریزی کنید و هر موقع زمان به پایان رسید متوقف شوید. شاید عصبی شوید، اما این چیز خوبی است! زیرا باید تمرین کنید که بر اعصاب خود مسلط شوید. هنگامی که یاد گرفتید که چگونه سطح استرس خود را کنترل کنید، احتمال اینکه آزمون واقعی مانند یک جلسه تمرین دیگر به‌نظر برسد بسیار خوب است. شما احساس آشنایی بیشتری با شرایط خواهید داشت و احتمالاً احساس اعتماد به نفس و آمادگی بیشتری خواهید داشت.

از یک معلم یا دوست در اسپیکینگ و رایتینگ کمک بگیرید. احتمالاً می‌توانید تمرین ریدینگ و لسنینگ را خودتان انجام دهید، اما به کسی نیاز دارید که نمونه‌های رایتینگ شما را بخواند و به صحبت‌های شما گوش دهد و به شما بازخورد دهد. در حالت ایده‌آل، این فرد باید یک معلم یا بومی انگلیسی‌زبان باشد، اما هر کسی که می‌تواند به‌خوبی انگلیسی صحبت کند می‌تواند به شما کمک کند.

همه جهات را بلد باشید

تمامی آزمون‌های تافل از نظر سختی و مراحلی که باید انجام دهید یکسان ایجاد می‌شوند. در هر آزمون تافل که شرکت می‌کنید، دستورالعمل‌های یکسانی را خواهید خواند. این دستورالعمل‌ها به شما می‌گویند که چه وظیفه‌ای را باید انجام دهید (ریدینگ، رایتینگ ، پاسخ دادن به سؤالات) و چقدر زمان برای انجام آن کار دارید.

اگر تست‌های تمرینی زیادی انجام دهید، دیگر نیازی به خواندن دستورالعمل نخواهید داشت. این بدان معناست که شما می‌توانید آنها را خیلی سریع بخوانید، به‌محض ظاهر شدن دکمه CONTINUE را کلیک کنید و از این زمان اضافی برای سوالات استفاده کنید. زمان اضافی برای خواندن، فکر کردن و پاسخ به سؤالات همیشه خوب است!

هنگامی که در آزمون‌های آزمایشی شرکت می‌کنید، دستورالعمل‌ها را با دقت بخوانید. سعی کنید دستورالعمل‌های هر بخش را به‌خاطر بسپارید. هنگامی که در آزمون واقعی شرکت می‌کنید، دستورالعمل‌های هر بخش را دوباره به‌سرعت بخوانید تا مطمئن شوید که چه کاری باید انجام دهید.

مطمئن شوید که دستورالعمل‌ها را دنبال می‌کنید و ثابت کنید که آنها را درک کرده‌اید. در آزمون اسپیکینگ، هر زمان که به شما گفته می‌شود «از دلایل و مثال‌ها برای پشتیبانی از پاسخ خود استفاده کنید»، مطمئن شوید که دلایل و مثال‌های خاصی را بکار برده‌اید! برای هر نکته اصلی که بیان می‌کنید، باید حداقل یک دلیل و یک مثال برای تأیید آن ارائه کنید.

همچنین، فراموش نکنید که این یک آزمون زبان است، بنابراین نمی‌توانید فقط از همان کلمات از دستورالعمل‌های کار استفاده کنید. شما باید نشان دهید که به انواع کلمات انگلیسی مسلط هستید. از کلمات «دلایل» و «مثال» به‌طور مکرر در نوشته خود استفاده نکنید، زیرا ممکن است برای شنونده آزاردهنده به نظر برسد. سعی کنید با استفاده از مترادف‎های فراوان ثابت کنید که دامنه وسیعی از واژگان را می‌‎دانید. مثلا:

“My first point is__________. One of the arguments for this is __________. To illustrate this idea, let me __________.”

“Another point that I’d like to make is__________and here’s why: __________. In other words, __________.”

“Last but not least, __________. It is for this reason that I think__________. For instance, __________”

اولین نکته من __________ است. یکی از دلایل این موضوع __________ است. برای نشان دادن این ایده، اجازه دهید __________.

«نکته دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم این است که __________ و دلیل آن این است: __________. به عبارت دیگر، __________.”

“آخرین موضوع ولی به همان اهمیت، __________. به همین دلیل است که فکر می‌کنم __________. برای مثال، __________”

زمان دشمن شما نیست

اگر بدانید چگونه از زمان استفاده کنید، می‌توانید آن را به دوست خود تبدیل کنید. سعی کنید تمرکز خود را روی سؤالات بگذارید اما همزمان نیم نگاهی هم به عنوان و مسیرهای روی صفحه رایانه خود داشته باشید. زمان را روی مسائل جزئی تلف نکنید، مانند یک کلمه خاص که معنی آن را نمی‌دانید یا نمی‌توانید آن را به‌خاطر بسپارید. سعی کنید بجای آنکه 5 دقیقه ارزشمند خود را برای فکر کردن به یک سؤال هدر دهید، پاسخ آن را حدس بزنید.

فقط به این فکر کنید که در عرض 5 دقیقه چند پاسخ صحیح می توانید دریافت کنید. شما می توانید سریعتر از طریق سوالات ساده تر پیش بروید و امتیاز بیشتری به دست آورید.

اگر در آزمون آنلاین شرکت می‌کنید، باید روی مهارت تایپ خود کار کنید. این کار را قبل از آزمون شروع کنید تا بتوانید زمان نوشتن خود را به حداکثر برسانید. اگر آزمون‌های آزمایشی زیادی را در حین تعیین زمان انجام دهید، خواهید دید که زمانی که به شما داده می‌شود تقریباً زمان مناسبی است.

هشت نکته طلایی برای افزایش چشمگـــیر نمره تافل خود

روی گرامر و واژگان تمرکز کنید

فراموش نکنید که این آزمونی است که نشان می‌دهد شما تا چه میزان بر زبان انگلیسی تسلط دارید. همه زبان‌ها در نهایت درباره کلمات (واژگان) و نحوه متصل کردن این واژگان با یکدیگر از طریق گرامر هستند. شما باید ثابت کنید که دانش انگلیسی شما در سطح مناسبی برای قبول شدن در آزمون است. حالا چگونه باید این کار را انجام دهید؟

هر روز چند کلمه و اصطلاح جدید یاد بگیرید. با آنها جملات خود را بسازید. اگر فقط سعی کنید بدون استفاده از آنها در متن و زمینه آنها را حفظ کنید، نخواهید توانست این کلمات و واژگان را به‌خاطر بسپارید. شما باید کلمات جدید را تمرین کنید تا بخشی از واژگان فعال شما شوند. واژگان فعال شما تمام کلماتی است که می‌توانید به‌راحتی به‌خاطر بسپارید و در جاهای مختلف استفاده کنید. این بدان معنی است که شما می‌توانید بدون فکر کردن زیاد آنها را در مکالمات و نوشتار خود بکار ببرید.

ثابت کنید آن کلمات را یاد گرفته‌اید. سعی کنید آنها را در تمرین گفتاری و نوشتاری خود بگنجانید.

فقط از کلماتی که می‌دانید استفاده کنید. در آزمون از استفاده از کلمات و ساختارهایی که در مورد آنها مطمئن نیستید خودداری کنید.

نکات مهم را یادداشت کنید

هنگام خواندن و گوش دادن در اوقات فراغت خود یادداشت‌برداری را تمرین کنید. می‎توانید این کار را در حین استراحت با مقاله‌ای از یک مجله یا با مستند موردعلاقه خود انجام دهید. همچنین می‌توانید با متون امتحانی و سخنرانی‌های آکادمیک بیشتری کار کنید. برای صرفه‌جویی در زمان، اطلاعات را با استفاده از کلمات کلیدی (مهم‌ترین کلمات) و نمادها یادداشت کنید.

لازم نیست همه چیز را کلمه به کلمه بنویسید. شما بخواهید هم نمی‌توانید این کار را انجام دهید زیرا زمان کافی برای انجام این کار ندارید. نوشتن جملات کامل زمان زیادی از شما می‌گیرد.

سعی کنید سبک یادداشت‌برداری خود را بهبود بخشید تا به شما در صرفه‌جویی در زمان کمک کند. به‌عنوان مثال به این متن گوش دهید:

The study is the latest to suggest that snakes evolved from land lizards that lost their limbs while adapting to a slithery, subterranean lifestyle. Another theory posits that today’s snakes descended from marine reptiles—with a svelte body and lack of legs serving as adaptations to move through a watery home.

این مطالعه جدیدترین تحقیقی است که نشان می‌دهد مارها از مارمولک‌های خشکی تکامل یافته‌اند که در حین سازگاری با سبک زندگی لغزنده و زیرزمینی دست و پای خود را از دست داده‌اند. نظریه دیگری بیان می‌کند که مارهای امروزی از خزندگان دریایی به‌وجود آمده‌اند – با بدنی باریک و فقدان پا که برای حرکت در یک خانه پرآب سازگار شده است.

می‌توانید این کلمات را یادداشت‌ کنید و تنها کلمات کلیدی را نگه دارید و از فلش‌ها به عنوان نمادهای مفید استفاده کنید. همچنین می‌توانید از اعداد برای نشان دادن تعداد ایده‌های اصلی استفاده کنید:

مارها <- مارمولک، بدون اندام

مارها <- خزندگان، بدن باریک، بدون پا

ریدینگ و لسنینگ

با خواندن متون دانشگاهی و گوش دادن به سخنرانی‌ها و با انجام آزمون‌های آزمایشی تمرین کنید. به دنبال ایده‌های اصلی باشید. آنها معمولاً با نشانگرهای گفتمان علامت‌گذاری می‌شوند. اساساً آنها عبارات رایجی هستند که اطلاعات را معرفی می‌کنند.

بعد از اینکه یاد گرفتید این عبارات چه هستند، آنها را در همه جا خواهید دید.

به عنوان مثال، به دنبال عباراتی مانند، “another point that I’d like to make…” / “نکته دیگری که می‌خواهم به آن اشاره کنم…” و “this takes us to… ”/  “این ما را به … می‌برد” یا سوالات بلاغی مانند “why is this so important?” / “چرا این موضوع تا این اندازه مهم است؟” در نزدیکی این نوع عبارات اطلاعات مهمی خواهید یافت.

هشت نکته طلایی برای افزایش چشمگیر نمره تافل خود

اسپیکینگ و رایتینگ

برای تمرین اسپیکینگ و رایتینگ به یک پارتنر و در حالت ایده‌آل یک معلم یا یک دوست با مهارت‌های انگلیسی خوب نیاز دارید.

اما شما نیازی به شریکی ندارید که همیشه در کنار شما باشد. می‌توانید با ضبط کردن صدای خود و سپس گوش دادن به آن، صحبت کردن را تمرین کنید. می‌توانید نمونه‌های نوشتاری را بخوانید تا ببینید نوشته شما در مقایسه با متون دیگر چگونه است.

با صحبت کردن و نوشتن، مطمئن شوید که پیام شما بسیار واضح است. با دنبال کردن مراحل زیر می‌توانید رایتینگ خود را ارتقاء دهید:

ایده‌هاییی را که می‌خواهید در مورد آن‌ها بنویسید درنظر آورید. پس از شروع نوشتن، باید بسیار حواستان باشد که از موضوع اصلی نوشته خود منحرف نشوید.

مطمئن شوید که ارتباط بین ایده های خود را درک می کنید. آیا ایده ها با یکدیگر متفاوت هستند؟ آیا آنها علت و معلول هستند؟ آیا آنها بخشی از یک لیست عددی یا مجموعه ای از مراحل هستند؟

از نشانگرهای گفتمان برای نشان دادن ایده های اصلی و ارتباط بین آنها استفاده کنید. برای مثال می توانید از عبارات زیر استفاده کنید:

برای نشان دادن تضاد یا تفاوت: با این وجود، از سوی دیگر

برای نشان دادن علت و معلول: در نتیجه، در نتیجه، بنابراین

برای نشان دادن یک لیست عددی یا یک سری مراحل: اولا، دوم، در نهایت

روی نگرش خود کار کنید

همه اعصاب امتحان دارند. سطحی از استرس خوب است زیرا می تواند به شما کمک کند روی اهداف خود تمرکز کنید و به شما انگیزه دهد.

اما اگر بیش از حد نگران باشید، نمی‌توانید سطح واقعی مهارت انگلیسی خود را در آزمون نشان دهید. به سؤالات اشتباه پاسخ می‌دهید و مرتباً دچار اشتباه می‌شوید زیرا بیش از حد عصبی هستید و به امتحان توجه و تمرکز کافی نشان نمی‌دهید. پس سعی کنید آرام و مطمئن باشید و اجازه ندهید این اتفاق برای شما بیفتد!

خبر خوب این است که اگر شرایط امتحان را با انجام آزمون‌های آزمایشی زیاد شبیه‌سازی کنید، در امتحان آرامش بیشتری خواهید داشت.

با اطمینان بر سر جلسه امتحان واقعی حاضر شوید. احساس قوی بودن و احساس هوشمندی کنید به تمام زمانی که صرف مطالعه کرده‌اید فکر کنید.

نگران موضوعات ناآشنا که ممکن است در امتحان با آنها روبرو شوید نباشید. این یک مسابقه دانش عمومی نیست، بنابراین لازم نیست در مورد هر موضوع یا مسأله‌ای اطلاعات داشته باشید. این یک آزمون زبان است. قرار نیست بر دانش، نظرات یا ایده‌های خود تمرکز کنید. قرار است بر برقراری ارتباط واضح تمرکز کنید.

با در نظر داشتن این نکات، برنامه مطالعاتی خود را استارت بزنید. آن را یادداشت کنید و در جایی دم دست خود نصب کنید تا بتوانید هر روز آن را ببینید. به یاد داشته باشید که مهارت‌های زبانی یک شبه بهبود نمی‌یابند، اما مطمئناً می‌توانید هر روز تا حد استانداردی به بهبود آن‌ها کمک کنید. پس زمان را از دست ندهید و همین امروز شروع کنید. موفق باشید!

هشت نکته طلایی برای افزایـــش چشمگیر نمره تافل خود

 در این مقاله به بررسی نکات مهمی که رعایت آن‌ها در آزمون تافل بر روی نمره نهایی شما تأثیرگذار است پرداختیم. درصورتی که در روند آمادگی آزمون تافل خود نیاز به راهنمایی بیشتری داشتید با متخصصان ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:15 تا از نکات مهم گرامری تافل که بیشترین تکرار را دارند

بیشتر بخوانید:ساختار آزمون تافل و هر آنچه که راجع به نحوه برگزاری آن باید بدانید

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 3 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید