IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
کتابخانه های ویدیویی مجــازی برای یادگیری زبان ایتالیایی
امتیاز کاربران: 3.2/5
نویسنده: محمد اشرفی
22 شهریور 1401

کتابخانه‌های ویدیویی مجازی برای یادگیری زبان ایتالیایی

یکی از راه‌های یادگیری مؤثر ویدیوها هستند.

در این مقاله، منابع ویدیویی عالی را که از طریق آن‌ها می‌توانید زبان ایتالیایی خود را تقویت کنید معرفی خواهیم کرد. اما پیش از آن لازم است سه رویکرد بسیار مهم را که برای به حداکثر یادگیری خود با این روش باید بکار بگیرید را بررسی می‌کنیم.

رویکردهایی که یاد خواهیم گرفت به‌طور کلی برای یادگیری زبان از طریق کتاب‌های صوتی و یا پادکست‌ها کاربرد دارند. اما در این مقاله قصد داریم این سه رویکرد را با منابع ویدیویی نیز انطباق دهیم. 

مهمترین رکن استفاده از این رویکردها این است که باید به‌صورت فعال به تماشای ویدیوها بپردازید.

سه رویکرد مهم در یادگیری زبان ایتالیایی

سه رویکرده مهم در یادگیری

  1. لذت در تکرار

سنگ‌بنای تمام یادگیری‌ها تکرار است. این نکته را به‌ویژه در مورد یادگیری زبان باید به‌خاطر داشت. واقعاً می‌توان گفت که تکرار رمز موفقیت در یادگیری یک زبان است.

پس بنابراین درس‌هایی که در این ویدیوها قرار دارد را باید بارها و بارها ببینید و حتی زمانی که فکر می‌کنید موضوع را کاملاً درک کرده‌اید باید به یادگیری خود ادامه دهید تا مطالب در ذهن شما به مرحله تثبیت برسد حتی اگر هفته‌ها برای این کار وقت صرف شود.

اما این تکرار باید به‌صورت کاملاً خودآگاه انجام شود. به ورزشکاران حرفه‌ای فکر کنید که چندبار مجبور می‌شوند آگاهانه یک حرکت یکسان را تکرار کنند تا به تسلط و اشراف کامل در آن برسند. اما پس از مدتی دیگر نیازی نیست به همان میزان در مورد آن فکر کنند و این کار را به حافظه عضلانی خود می‌سپارند.

پس بنابراین در یادگیری یک زبان صرف تکرار کردن هیچ سودی ندارد و باید شما به‌صورت کاملاً هشیار و به تکرار ذهنی بپردازید.

هر بار که یک ویدیوی زبان ایتالیایی را نگاه می‌کنید باید به قسمتی از آن توجه کنید. برای مثال، یکبار به واژگان دقت کنید، یکبار به تلفظ، یکبار به جمله‌سازی. و هر بار هم باید به تکرار بپردازید. به همین ترتیب در هر بار تماشا کردن شما یک عنصر خاص از زبان را فرا خواهید گرفت. پس در نتیجه، صرف تکرار کردن نیست که جادو می‌کند، بلکه نوع تکراری که انجام می‌پذیرد جادو می‌کند.

  1. جشن گرفتن اشتباهات

مایکل جردن می‌گوید: “من بارها و بارها و بارها در زندگی با شکست مواجه شده‌ام و دلیل موفقیت من همین شکست‌ها بوده‌اند.”

این موضوع  در مورد یادگیری زبان هم صادق است. پس نباید با اشتباهاتی که در مسیر یادگیری زبان با آن‌ها مواجه می‌شوید دلسرد شوید.

این مسأله در یادگیری از طریق ویدیو نیز اتفاق می‌افتد. شما هر بار که ویدیویی را تماشا می‌کنید ممکن است در واژگان یا دستور زبان و یا تلفظ کلمات را حتی بعد از تماشای چندباره ویدیو اشتباه کنید. یا حتی ممکن است داستان فیلم را متوجه نشوید. این موضوع به راحتی بسیار از زبان‌آموزان را در روند یادگیری دلسرد می‌کند.

پس به همین دلیل به‌جای اینکه خود را به‌خاطر این اشتباهات و عدم یادگیری سریع سرزنش کنید، کمی خود را رها کرده و به خود اجازه دهید که یادگیری آرام آرام در ذهن شما اتفاق بیفتد. سعی کنید با روی باز به استقبال اشتباهات بروید و آن‌ها را خوش یمن بدانید. این نگرش زمانی که شما از پیشرفت خود دلسرد شده‌اید بسیار کاربردی خواهد بود. بنابراین اگر بعد چند بار تماشای یک ویدیو آن را متوجه نشدید، هیچ استرسی به خود وارد نکنید.

پس از همان اول منتظر اشتباه باشید، و متوقف نشوید و ادامه دهید. مشکلات زبانی خود را از تلفظ غلط گرفته تا اشتباهات گرامری جشن بگیرید. به نقص‌های خود بخندید و از آن اشتباهات درس بگیرید و بدانید که آنها بخشی طبیعی از فرآیند یادگیری هستند.

کتابخانه های ویدیویی مجازی برای یادگیری زبان ایتالیایی

  1. اولویت قرار دادن مشارکت فعال

فعالیت‌هایی که معلم در ویدیو از شما می‌خواهد را انجام دهید. به عنوان مثال، اگر معلم از شما بخواهد که برخی از کلمات ایتالیایی را با صدای بلند تلفظ کنید، این کار را انجام دهید. طوری رفتار نکنید که انگار آنقدر باحال هستید که نمی‌توانید هنگام گوش دادن به زبان ایتالیایی با هدفون نمی‌توانید آن را زمزمه کنید. شما نباید به طور منفعلانه با این زبان برخورد کنید، بلکه باید به فکر این باشید که چگونه کلمات ایتالیایی از ذهن و زبانتان سرازیر می‌شود. در واقع هنگام تماشای ویدیوها سکوت شما مجاز نیست و حتماً باید چیزهایی که گفته می‌شود را بر سر زبان آورده و تا آنجا که می‌توانید دقیق تکرارشان کنید.

پس این مسأله نیز در ارتباط با تماشای فعال است. یعنی تماشای با هدف. بنابراین اگر در ویدیو معلم یک تلیف یا یک “چالش” به زبان‌آموزان ارائه می‌دهد حتماً انجام آن را به هدف خود تبدیل کنید. اگر او از شما می خواهد که 10 جمله بنویسید که در آن از قواعد خاصی استفاده شده، آن را انجام دهید.

یک ویدیو فقط تا این اندازه می‌تواند آموزش دهد و این وظیفه یادگیرنده است که موارد موجود در فیلم را یاد گرفته و آن‌ها را اجرا کند.

تصور غلطی که در مورد یادگیری از طریق ویدیوها وجود دارد این است که با پایان یافتن ویدیو درس‌ها به اتمام می‌‌رسد. اما در واقع اینطور نیست و باید گفت که ویدیوها تازه نقطه شروع یادگیری شما به حساب می‌آیند به این معنی که در گام نخست باید به تماشای آن‌ها بپردازید و بعد تمام نکته‌برداری‌هایی که از ویدیوها و یا جست‌وجوهای اینترنتی خود انجام داده‌اید را تا جایی مرور کنید که به تسلط کامل در مطالب ویدیو برسید. دقت داشته باشید که این مرورها خود باید از یک برنامه زمانی تبعیت کند. به این معنی که در چند بازه زمانی مشخص باید به مرور بپردازید برای مثال یک روز درمیان و یا هر روز به مدت یک ساعت.

سعی کنید یادداشت‌های خود را به فلش کارت تبدیل و آن‌ها را با صدای بلند بخوانید این‌کار را می‌توانید در تنهایی، در حمام، هنگام ظرف شستن و یا در هر زمانی که می‌توانید انجام دهید.

از کجا بفهمیم که توانسته‌ایم با یک فیلم ارتباط خوبی بگیریم؟

جواب بسیار ساده است. اگر شما بتوانید با یک فیلم ارتباط خوبی بگیرید تا مدت‌ها نمی‌توانید از فکر کردن به آن، در مورد شخصیت‌ها و یا چگونگی پایان یافتن آن دست بردارید. شما نمی‌توانید در مورد آن با دوستان یا اعضای خانواده خود صحبت نکنید. شما در مورد آن وبلاگ خواهید نوشت و دیالوگ‌های آن را توییت خواهید کرد و تا جایی که می‌توانید درباره بازیگرانی حاضر در فیلم سعی می‌کنید اطلاعات جمع کنید.

در مورد ویدیوهای یادگیری زبان هم این موضوع صدق می‌کند. سعی کنید درس‌ها را با برنامه روزمره خود ترکیب کنید و بعبارتی باید آنها را زندگی کنید. به‌عنوان مثال، باید واژگان ایتالیایی را که یاد گرفته‌اید را در موقعیت‌های مختلف روزانه بکار ببرید و یا سعی کنید آن‌ها را با زبان فارسی و یا انگلیسی ترکیب کنید. هنگام تماشای فیلم یا موقع رانندگی فریاد بزنید و  فحش‌های ایتالیایی بر زبان بیاورید. در نهایت در حین انجام هر فعالیت روزمره، زبان ایتالیایی را برای خود زمزمه کنید.

این رویکردها را به‌خاطر داشته باشید و آن‌ها را هنگام تماشای ویدیوها اجرا کنید.

منابع ویدیویی برای یادگیری زبان ایتالیایی

منابع ویدیویی بی‌نظیر برای یادگیری زبان ایتالیایی

  1. “La Mappa Misteriosa” (BBC)

این منبع یک مجموعه چند رسانه‌ای است که استاندارد بالایی را برای یادگیری همه‌جانبه و تعاملی رعایت می‌کند. “La Mappa Misteriosa” رؤیای یک زبان‌آموز ایتالیایی و یک ماجراجویی است اسرار آمیز است که زمینه خوبی برای یادگیری زبان را فراهم می‌کند.

تصور کنید که نقشه‌ای پر رمز و راز پیدا کرده‌اید که شما را به یک گردش جذاب در ایتالیا در جستجوی یک دستور غذای گرانبها می‌برد. در این مجموعه 12 قسمتی، با گروهی از شخصیت‌های جالب آشنا شده و سپس یک راز را رمز گشایی کرده و غذاهای خوشمزه را کشف می‌کنید.

در این ویدیو یک راوی راهنمای سفر شما شده و از طریق وظایف و موقعیت‌های مختلف در ویدیو شما را در پیشرفتتان همراهی می‌کند. از آنجایی که پلتفرم تعاملی است و داستان از دیدگاه اول شخص روایت می‌شود، باید از میان مجموعه‌ای از گزینه‌های مشخص، نحوه ادامه داستان را انتخاب کنید. آنقدر در این داستان غرق خواهید شد که احساس می‌کنید واقعاً در داخل صفحه نمایش هستید و خود در آن مشغول اجرای بازی هستید.

برخی از ویدیوهای واژگان و گرامر، بر کلمات و یا نکات گرامری ایتالیایی خاصی که در ویدیوی اصلی استفاده می‌شوند تمرکز دارند و شما باید از این قواعد پیروی کنید. تمرینات زبان معمولاً در قالب سؤالات چهارگزینه‌ای ارائه می‌شوند که حافظه و درک شما را در درس مربوطه به چالش می‌کشند.

  1. One World Italiano

از عنوان این سایت می‌توان فهمید که آشکارا به میراث خود افتخار می‌کند و تصمیم دارد شیوه مکالمه خود را به جهانیان بیاموزد. ( به‌نوعی، شما با گشت و گذار در مطالب مختلف سایت One World Italiano می‌توانید طعم یک پیتزای آجری داغ را تجربه کنید!)

در این مجموعه شما با معلم پرشوری به نامه ورونیکا ملاقات خواهید کرد که شخصیت سرزنده او این نکته را به بیننده می‌رساند که چرا ایتالیایی‌ها در سراسر جهان دوست داشتنی هستند. در این دوره ویدیویی مقدماتی شما او را به عنوان راهنمای خود در کنارتان دارید که می‌توانید از او چیزهای زیادی یاد بگیرید؛ از معرفی خودتان گرفته تا توصیف ظاهر و استفاده از برخی افعال پایه ایتالیایی.

این سایت همچنین دارای تریلر فیلم است که ایتالیایی شما را تیز می‌کند. اما نکته‌ای که One World Italiano را از سایر منابع ویدیویی متمایز می‌کند، فراوانی و تنوع تمرین‌های گرامری است که از موزیک ویدیوها به‌عنوان پایه‌ای برای یادگیری و تمرین استفاده می‌کنند. برای مثال، در موضوع صفت‌های ایتالیایی، آهنگی انتخاب شده که حاوی مجموعه‌ای غنی از صفت‌ها است و بعد تمرینی که انجام می‌شود این است که آن صفت‌ها را از اشعار حذف کرده و از شما خواسته می‌شود که با گوش دادن دقیق به آهنگ، جاهای خالی را پر کنید.

یک آپشن “check” وجود دارد تا مشخص کنید که تا چه اندازه مطالب را یاد گرفته‌اید. همچنین یک عملکرد “hint”  به معنای “سرنخ”، برای راهنمایی به شما وجود دارد. این یک راه عالی برای تقویت مهارت‌های شنیداری ایتالیایی شماست!

  1. Dolce Vita

خیر، این همان فیلم کلاسیک معروف ایتالیایی نیست، بلکه یک کانال یوتیوب است که در مورد زبان و فرهنگ ایتالیایی فعالیت داشته و ویدیو می‌سازد.

این کانال مجموعه گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد از جمله الفبای ایتالیایی، عبارات رایج مفید و روزهای هفته.  از آنجایی که تمرکز آن روی فرهنگ ایتالیایی است، تعداد زیادی ویدئو در موضوعاتی چون ژست‌های ایتالیایی و یا مثلاً “5 راه برای عصبانی کردن ایتالیایی‌ها” دریافت خواهید کرد. شما همینطور توصیه‌هایی در مورد جاهای دیدنی ایتالیا را در این کانال خواهید یافت.

هر ویدیو درس کوچکی است که به زبان ایتالیایی در آن‌ها صحبت می‌شود و بسیار کم از زبان انگلیسی استفاده می‌شود. اما نگران نباشید هرازچندگاهی نکات به صورت نوشتار انگلیسی برای شما نشادن داده خواهد شد. فهم دروس برای شما بسیار آسان خواهد بود. (این واقعیت که ایتالیایی یک زبان به شدت ژست‌آلود است، به شما آسیبی نمی‌زند!)

کتابخانه های ویدیویی مجازی برای یادگیری ایتالیایی

میزبان‌های این برنامه رفتار دوستانه‌ای دارند و بازیگوش هستند و چندان خودشان را جدی نمی‌گیرند. پس شما هم نباید به خود سخت بگیرید.

  1. ItalianPod101

این برنامه توسط Innovative Language که در تولید محتوای پویا و معتبر پیشرو بوده تهیه شده است. این سایت همچنین ارائه‌دهنده آموزش زبان‌های دیگری چون آلمانی، فرانسوی، اسپانیایی و روسی است.

ویدیوهای ItalianPod101 امکانات کامل موردنیاز را برای زبان‌آموزان تهیه کرده است. ترجمه‌ها و زیرنویس‌های دقیقی در اختیار شما قرار دارد که پیدا کردن آن‌ها حتی در عصر حاضر مشکل است. در ویدیوهای این مجموعه از کارتون‌ها و گرافیک‌های رنگارنگی که درس را به تصویر می‌کشند بهره گرفته شده که کمک می‌کند بتوانید مطالبی را که مربیان تدریس می‌کنند دنبال کنید.

این یکی از غنی‌ترین منابع ویدئویی آنلاین است. Desiree، Consuelo و Ilaria را به‌عنوان معلم در این ویدیوها ظاهر می‌شوند که موضوعات و برنامه‌های مختلفی را پوشش می‌دهند. Desiree به تدریس لیست Top 25  و Top 10 می‌پردازد، Ilaria “کلمات ایتالیایی هفته” را ارائه می‌دهد و Consuelo “ایتالیایی در 3 دقیقه” را بر عهده گرفته است.

اگر این ویدیوها را دوست دارید و متوجه شدید که از طریق آن‌ها می‌توانید به سرعت ایتالیایی را یاد بگیرید، سعی کنید در دوره کامل ItalianPod101 آنها سرمایه گذاری کنید. این دوره درس‌های صوتی و تصویری که به شیوه یادگیری تعاملی به آموزش می‌پردازند در خود دارد. شما همچنین می‌توانید از نسخه رایگان آن‌ها به‌طور محدود و مختصر استفاده کنید.

  1. Italian Language & Culture (edX)

این برنامه یک پلتفرم آنلاین است که دوره‌های دانشگاهی را با طیف گسترده‌ای از زمینه‌ها، موضوعات و تخصص‌ها ارائه می‌دهد. این دانشگاه با موسسات برجسته‌ای مانند هاروارد، MIT و UC Berkeley ارتباط دارد.

این دوره زبان و فرهنگ ایتالیایی را به مبتدیان آموزش داده و توسط Daniela Bartalesi-Graf از گروه مطالعات ایتالیایی کالج Wellesley تدریس می‌شود. در اینجا شما مهارت‌های ارتباطی اولیه و روزمره ایتالیایی و ساختارهای گرامری مقدماتی را یاد خواهید گرفت بعلاوه، با تمرکز بر موضوعاتی مانند غذا، فیلم و سفر، خود را در فرهنگ ایتالیایی غرق خواهید کرد.

همچنین انواع مختلف ویدیوهای این دوره کلمات و عبارات متنوع ایتالیایی را به شما آموزش خواهند داد. در این ویدیوها شما هشت دانش‌آموز ایتالیایی را در حین انجام کارهای روزمره و فعالیت‌های خود دنبال می‌کنید و این دانش‌آموزان در موقعیت‌های مختلفی که در آن قرار می‌گیرند کلمات و عبارات را استفاده می‌کنند. شما همچنین مصاحبه‌های ویدیویی دارید که در آن سخنرانان بومی فرهنگ و سنت‌های غنی ایتالیایی خود را مورد بحث قرار می‌دهند. ودر برخی دیگر از ویدیوها بر بخش‌های مختلف گفتار و نحوه عملکرد آنها در زبان تمرکز می‌کنید.

دوره خود گام رایگان است. فقط یک حساب edX ایجاد کنید تا وارد شوید و شروع به یادگیری کنید.

بعد از اتمام این دوره می‌توانید به برنامه‌های متوسط ​​و پیشرفته آن‌ها ادامه دهید که موارد درسی مشابه بیشتری را برای زبان‌آموزان سطوح بالاتر آماده کرده‌اند.

  1. Speak Italian With Your Mouth Full (MIT Open Courseware)

این مجموعه که ابتکاری توسط موسسه فناوری ماساچوست (MIT) است سخنرانی‌ها و دروس واقعی را به‌صورت رایگان در خود دارد.

در این مجموعه خاص، دکتر پائولا ربوسکو برای آموزش زبان ایتالیایی از فعالیت آشپزی بهره می‌برد. این در واقع یک کلاس تجربی و عملی است که در آن روش‌های جدید تدریس و یادگیری بررسی می‌شود.

در هر جلسه زبان‌آموزان طرز تهیه یک غذای سالم مدیترانه‌ای را یاد می‌گیرند. برای مثال، درس شماره یک ماکارونی، درس شماره دو ریزوتو و درس شماره سه پیتزا را آموزش می‌دهد. در حین توضیحات آشپزی، نکات آموزشی زبان ایتالیایی هم گنجانده می‌شود، این نکات زبانی را همانطور که شما غرق در یادگیری آشپزی هستید به شما آموزش می‌دهد.

پس اگر عشق به غذاهای ایتالیایی شما را عاشق زبان ایتالیای نیز کرده‌ است، این دوره 13 قسمتی ممکن است برای شما گزینه‌ای عالی باشد!

در این مقاله شش مورد از بهترین ویدیوهای آنلاین برای یادگیری زبان ایتالیایی را به شما معرفی کردیم. آنها را با سه رویکرد یادگیری انفجاری که پیش از این شناختیم ترکیب کنید، و با ترکیب بدست آمده خواهید توانست بدون توقف به یادگیری زبان ایتالیایی بپردازید.

منابع ویدیویی بی نظیر برای یادگیری زبان ایتالیایی

سخن پایانی

در صورتی که در روند یادگیری زبان ایتالیایی خود به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:بهترین فیلم‌ها برای شروع یادگیری زبان ایتالیایی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.2 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید