Loading ...
IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
روزهای هفته به زبان آلمانی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
18 تیر 1398

روزهای هفته به زبان آلمانی

Guten Tag!

روز بخیر!

کلمه “Tag”  به زبان آلمانی یعنی “day”؛ اما امروز چه روزی است؟ می‌دانید روزهای هفته مثل شنبه، دوشنبه، چهارشنبه یا جمعه به زبان آلمانی چه هستند؟

دوره های آموزش زبان آلمانی

دوره های حضوری آلمانی ایرانمهر
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای بزرگسالان

اگر راه درست یادگیری را انتخاب کنید، یادگیری زبان آلمانی آسان است و یادگیری روزهای هفته به زبان آلمانی هم ساده است. بیشتر آن‌ها شبیه روزهای هفته در زبان انگلیسی است و به خاطر سپردن بقیه هم خیلی سخت نیست.

در این مقاله، هر چیزی که درباره روزهای هفته به زبان آلمانی بخواهید به شما می‌گویم. توضیح خواهم داد این روزها چه هستند، از کجا آمده‌اند و چطور باید از آن‌ها استفاده کرد. علاوه بر این‌ها، چند نکته و ترفند هم برای به خاطر سپردن آن‌ها به شما می‌گویم.

برای اینکه به زبان آلمانی بپرسید امروز چه روزی است باید بگویید “welchen Wochentag haben wir heute?” – “which day of the week do we have today?”

بیایید با هم هفت روزی را که ممکن است جواب شما باشد، بررسی کنیم.

روزهای هفته به زبان آلمانی

روزهای هفته به زبان آلمانی

Montag – Monday

«دوشنبه» (Monday) به زبان آلمانی Montag است. اسم این روز از کلمه Mond، کلمه آلمانی برای “moon” آمده است. بنابراین “Montag” به صورت لغوی “moon-day” ترجمه می‌شود و در واقع کلمه انکلیسی“Monday”  هم از همین‌جا آمده است.

حقیقت بامزه: در کشورهای آلمانی‌زبان، روز دوشنبه (Montag) اولین روز هفته است (برخلاف بعضی کشورهای دیگر که یکشنبه و شنبه اولین روز هفته هستند).

 

Dienstag – Tuesday

«سه‌شنبه» (Tuesday) در زبان آلمانی Dienstag است. تصور می‌شود ریشه این نام به خدای کهن آلمانی به نام Týr برمی‌گردد. خدا Týr، پروردگار قانون و شکوه قهرمانانه بوده است. کلمه Dienstag به معنی “Týr’s day” است. کلمه انگلیسی “Tuesday” هم از همینجا آمده است.

 

Mittwoch – Wednesday

«چهارشنبه» (Wednesday) در زبان آلمانی Mittwoch است. این روز تنها روزی است که به “Tag” ختم نمی‌شود. این کلمه به معنی “Midweek” است.

 

Donnerstag – Thursday

کلمه Donner در زبان آلمانی به معنی “thunder” است؛ بنابراین Donnerstag  به معنی “thunder’s day” است. در اصل این نام بعد از Thor به وجود آمد. همانطور که احتمالا می‌دانید، Thor خدای چکش به دست اهل اسکاندیناوی است که بعدها به ابرقهرمان کتاب‌های مصور کمپانی Marvel تبدیل شد. در فرهنگ کشورهای آلمانی‌زبان، خدای چکش به دست اهل اسکاندیناوی به نام  Donarهم شناخته می‌شود.

کلمه انگلیسی “Thursday” هم بعد از Thor برای “Thor’s day” انتخاب شد.

Freitag – Friday

«جمعه» (Friday) در زبان آلمانی Freitag است. می‌توانید رابطه واضح بین کلمات انگلیسی و آلمانی را تشخیص بدهید.

در هر دو زبان، نام این روز از خدای  Frige (که گاهی  “Frig”هم نامیده می‌شود) گرفته شده است.

Samstag – Saturday

«شنبه» (Saturday) در زبان آلمانی Samstag یا گاهی Sonnabend (“Sun-evening”) است. کلمه دوم فقط در آلمان غربی و شمالی شنیده می‌شود و هیچ‌وقت آن را در اتریش یا سوئیس نخواهید شنید. کلمه Samstag در جهان شناخته‌شده‌تر است.

کلمه Samstag  از واژه یونانی sambaton می‌آید که این کلمه هم از واژه قدیمی‌تر یونانی sabbaton آمده است و به کلمه “Sabbath” اشاره دارد. این کلمه ریشه‌های مشابهی هم در کلمه فرانسوی samedi و کلمه اسپانیایی sábado دارد.

Sonntag – Sunday

«یکشنبه» (Sunday) به زبان آلمانی Sonntag است. این نام از کلمه Sonne می‌آید که به معنی “sun” است. بنابراین معنی لغوی Sonntag ، «روز خورشید» یا “Sun-day” است. هممم… می‌توانید حدس بزنید کلمه انگلیسی این روز هفته ممکن است از کجا آمده باشد؟

روز های هفته

روش‌هایی برای گفتن «دیروز»، «امروز» و «فردا» به زبان آلمانی

اگر قرار است درباره روزها صحبت کنیم، چند مورد دیگر هم هست که باید بدانیم. کلماتی مثل Gestern، heute و morgen، به ترتیب به معنی “yesterday”، “today” و “tomorrow” هستند.

کلمه Morgen  به معنی “morning” هم هست و این مسئله ممکن است کمی گیج‌کننده باشد.

با توجه به متن و جمله‌ای که بیان می‌کنید، کاملا می‌شود فهمید کلمه Morgen به معنی «صبح» است یا «فردا»! اگر کسی به شما بگوید dieser Morgen، می‌دانید معنی آن “this morning” است، چون “this tomorrow” از نظر منطقی و زبانی معنی ندارد. اگر می‌خواهید بگویید “tomorrow (in the) morning”، بگویید morgen früh که به معنی “tomorrow early” است.

اگر بخواهید بگویید «پریروز» یا «پس‌فردا» چه می‌گویید؟ در زبان انگلیسی می‌گوییم  “the day before yesterday”  و “the day after tomorrow”، اما در زبان آلمانی کلمات مشخص و ویژه‌ای برای این روزها وجود دارد: vorgestern و übermorgen . بنابراین “ich werde es übermorgen tun” یعنی “I’ll do it the day after tomorrow”.

در نهایت، باید بدانید چطور به زبان آلمانی بگویید «هفته» و «آخر هفته». این کلمات به ترتیب Woche  و Wochenende است. اگر آخرهفته‌ها کار خاصی انجام می‌دهید، می‌توانید بگویید an der Wochenende.

دوره های آنلاین آموزش زبان آلمانی

دوره های آنلاین آلمانی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای بزرگسالان

جنسیت روزهای هفته در زبان آلمانی

به نظر شما جنسیت روزهای هفته به زبان آلمانی چیست؟ خیلی راحت است: تمام روزهای هفته مذکر هستند.

یادتان باشد که کلمه Tag مذکر است، بنابراین با توجه به قانون کلمات مرکب در زبان آلمانی، کلمه‌ای مثل Sonntag هم باید مذکر باشد.

در بین روزهای هفته، Mittwoch استثناست؛ البته این کلمه هم مذکر است، با این تفاوت که Woche (week) مونث است.

«امروز چه روزی است؟» به زبان آلمانی

در ابتدای مقاله گفتم جمله welchen Wochentag haben wir heute?  به معنی“what day of the week is it?” است، اما این جمله تنها راه پرسیدن این سوال نیست.

در ادامه سه راه دیگر هم به شما می‌گوییم تا از یک آلمانی‌زبان بپرسید امروز چه روزی است:

  • Welchen Tag haben wir heute? – “Which day do we have today?”
  • Welcher Tag ist heute? – “Which day is today?”
  • Was ist denn heute für ein Tag? – “What is today for a day?”

روز های هفته به زبان آلمانی

تنها مشکلی که برای این سوال‌ها وجود دارد این است که مشخص نیست درباره روز هفته سوال می‌کنید یا تاریخ روز مشخصی در ماه. استفاده از Wochentag (day of the week) به جای Tag، باعث می‌شود مسئله روشن شود و دیگران منظور شما را راحت بفهمند.

برای سوال درباره تاریخ از کلمه Datum استفاده کنید:

  • Welches Datum haben wir heute? – “What date do we have today?”
  • Was ist das aktuelle Datum? – “What is the current date?”

صحبت کردن درباره «در روز دوشنبه»، «در روز سه‌شنبه» و …. به زبان آلمانی

در زبان انگلیسی می‌گوییم “on Monday”. در زبان آلمانی می‌گویید “am Montag” که معنای لغوی آن “on theMonday”. است.

کلمه am ترکیبی از an (“in/on”) و dem (dative masculine form of “the”) است.

بنابراین، برای مثال، “I ate meat on Tuesday” در زبان آلمانی “ich habe am Dienstag Fleisch geessen“ است.

چه زمانی باید روزهای هفته را با حرف بزرگ بنویسیم

همانطور که ممکن است بدانید، اسامی (nouns) در زبان آلمانی همیشه با حرف اول بزرگ نوشته می‌شوند. اما کلمه‌ای مثل “Mittwoch” یک اسم تلقی می‌شود؟

در کل، بله! روزهای هفته مثل اسم عمل می‌کنند و به همین دلیل باید آن‌ها را با حرف اول بزرگ نوشت. اما یک استثنا وجود دارد: برای اینکه بگویید کاری را به صورت عادت در روز خاصی از هفته انجام می‌دهید، مثلا “I do it on Mondays”، آن روز به خصوص با حرف بزرگ نوشته نمی‌شود.

اگر از آن دسته آدم‌هایی هستید که هرروز هفته برنامه غذایی مشخصی دارید و مثلا روزهای سه‌شنبه گوشت می‌خورید؛ بگویید ich esse dienstags Fleisch که به معنی “I eat meat on Tuesdays” است (به “s” جمع در انتهای dienstags توجه کنید.)

«از دوشنبه تا جمعه» به زبان آلمانی

برای اینکه بگویید از فلان (روز) تا فلان (روز) باید بگویید “von… bis“.

“From Monday to Wednesday, I study German”

Von Montag bis Mittwoch, studiere ich Deutsch.

اختصارات روزهای هفته به زبان آلمانی

در زبان انگلیسی وقتی نمی‌خواهیم نام تمام روزهای هفته را به طور کامل بنویسیم از اختصاراتی مثل “Mon”، “Tue”، “Wed” و غیره استفاده می‌کنیم.

در زبان آلمانی هم از روشی مشابه استفاده می‌کنیم، اما آلمانی‌ها عموما نام روزهای هفته را با دو حرف اول آن‌ها خلاصه می‌کنند. می‌توانید این مختصرنویسی را در عکس زیر ببینید.

روزهای هفته به زبان آلمانی

ترجمه تابلوی بالا:

Opening times – Tuesday to Thursday 10am – 5pm, Friday to Sunday 2pm to 5pm

به خاطر سپردن روزهای هفته به زبان آلمانی

خوشبختانه، یادگیری روزهای هفته زمان زیادی از شما نمی‌گیرند. تنها هفت کلمه هست که باید یاد بگیرید و خیلی هم با انگلیسی فرق ندارند! اما در واقع، چند نکته و ترفند هست که به شما کمک می‌کند این روزها را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید.

اول از همه، مطمئن شوید تا جایی که ممکن است از نام روزهای هفته استفاده کنید، بنابراین می‌توانید دائما آن‌ها را بخوانید، بنویسید، بگویید و تمرین کنید.

یک از راه‌های خوب برای تمرین روزهای هفته، تغییر زبان گوشی موبایل و کامپیوتر به زبان آلمانی است. حالا وقتی هر روز و هر لحظه به گوشی یا صفحه کامپیوترتان نگاه کنید، می‌توانید واژه‌های مرتبط را ببینید و بعد از مدتی به طور کامل این کلمات را یاد می‌گیرید.

اگر از اپلیکیشن‌های تقویم استفاده می‌کنید، نسخه آلمانی آن را هم بخرید. هر کاری می‌توانید بکنید تا بیشتر و بیشتر در معرض لغات و عبارات آلمانی باشید.

در نهایت می‌توانید از ترفندهای تصویری (ربط یک شی یا تصویر به یک کلمه) برای یادگیری و به خاطر سپردن کلمات استفاده کنید. فرمول زیر را در نظر بگیرید:

اول، برای هر کدام از روزهای هفته به یک تصویر فکر کنید که شما را یاد آن روز به خصوص می‌اندازد.

برای مثال، برای کلمه Dienstag  می‌توانید James Dean را تصور کنید که روی یک گوزن (stag) سوار شده است.

دوم، به چیزی فکر کنید که با روز به خصوصی از روزهای هفته مرتبط است. برای مثال روزهای یکشنبه به کلیسا مربوط است (حتی اگر خودتان به کلیسا نروید!). برای دوشنبه می‌توانید به زنگ بیدار باش برای رفتن به محل کار فکر کنید. سه‌شنبه‌ها می‌توانید به انتخابات ریاست جمهوری فکر کنید (به هر حال یک ایده است!).

در نهایت، تصویری را در ذهنتان بسازید که خودتان را به آن روزهای هفته ربط بدهد. برای مثال، برای روزهای (Thursday (Donnerstag  خودتان را در حال رفتن به یک کافه و جشن گرفتن آخر هفته تصور کنید. برای شنبه (Saturday (Samstag خودتان را تصور کنید که با صدای زنگ ساعت بیدار می‌شوید و باید برای رفتن به محل کار آماده شوید.

خجالت نکشید، هر چقدر تصاویری که در ذهنتان تصور می‌کنید، بامزه‌تر و عجیب‌تر باشد، بهتر یادتان می‌ماند! همچنین تا جایی که می‌توانید افکار جذاب و واضح داشته باشید. اینکه آن تصویر چه رنگی، چه بویی یا حتی چه طعمی دارد؟ چه حسی در شما به وجود می‌آورد؟

روزهای هفته به زبان آلمانی

اگر یک ترفند تصویری خوب در ذهنتان بسازید و فقط یک بار به آن فکر کنید، سپس می‌توانید آن را برای همیشه در حافظه‌تان ثبت کنید. همانطور که آلمانی‌ها می‌گویند، یادگیری einfach (“simple” خواهد بود!

 

دوره های خصوصی آموزش زبان آلمانی

دوره های خصوصی آلمانی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای بزرگسالان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید