IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ده برنامه تلویزیونی آلمانی که همه زبان‌آموزان باید ببینند
امتیاز کاربران: 4.5/5
نویسنده: محمد اشرفی
12 خرداد 1398

ده برنامه تلویزیونی آلمانی که همه زبان‌آموزان باید ببینند

آیا به دنبال برنامه‌های تلویزیونی آلمانی هستید که به شما کمک کند این زبان را یاد بگیرید؟

جای درستی آمده‌اید!

در این مقاله، ده مورد از بهترین برنامه‌های تلویزیونی آلمانی را به شما معرفی می‌کنیم تا به شما کمک کنیم مهارت‌های زبان را تقویت کنید و به روند یادگیری‌تان رنگ و لعاب بدهید و بتوانید مکالمات بهتری داشته باشید.

چرا باید با برنامه‌های تلویزیونی آلمانی یاد بگیریم؟

وقتی در حال یادگیری زبان آلمانی هستید، تنوع مهم است.

اگر تمام وقتتان را صرف خواندن کتاب‌های درسی کنید، خیلی سریع خسته می‌شوید و انرژی‌تان برای یادگیری از بین می‌رود. گاهی اوقات معزتان نمی‌خواهد چیزی را که می‌خواند درک و ثبت کند.

برنامه‌های تلویزیون آلمان تنوع خوبی دارند و به شما کمک می‌کنند روی مهارت‌های اساسی و قسمت‌های مهم و ضروری یادگیری زبان تمرکز کنید.

با تماشای برنامه‌های تلویزیونی آلمان می‌توانید:

  • مهارت شنیدن را تقویت کنید: با توجه فعال به مکالمات و دیالوگ‌هایی که شخصیت‌ها می‌گویند.
  • درک مطلب همزمان را تقویت کنید: یاد می‌گیرید خودتان را بدون در نظر گرفتن تمام چیزی که کسی قرار است بگوید با صحنه‌های بعدی هماهنگ کنید و شبیه این است که در خیابان ایستاده باشید و به صحبت‌های دیگران گوش بدهید یا اتفاقاتی را که در جریان است ببینید.
  • بیشتر شبیه بومی‌ها باشید: با یادداشت برداری از اصطلاحات و کنایه‌های عامیانه آلمانی
  • لهجه‌های جدید یاد بگیرید: درست مثل زبان انگلیسی، آلمانی هم لهجه‌های مختلفی دارد که باید آن‌ها را یاد بگیرید و بتوانید به آن‌ها گوش بدهید و معنی آن‌ها را بفهمید. با تماشای تلویزیون در معرض لهجه‌های جدید قرار می‌گیرید.

در کنار تمام مزایای بالا، با تماشای برنامه‌های تلویزیونی، در معرض تاریخ و فرهنگ آلمان قرار می‌گیرید که نقش بزرگ و مهمی در یادگیری زبان ایفا می‌کند.

یادگیری زبان آلمانی با برنامه های تلویزیونی

آرامش خودتان را حفظ کنید؛ این کار سخت نیست!

تماشا کردن تلویزیون به زبان آلمانی می‌تواند یک چالش باشد. اما همیشه راه‌هایی هست که کارهای سخت را ساده کنند.

ساده‌ترین حقه این است که از زیرنویس استفاده کنید. زیرنویس‌ها فرصتی را برای ما فراهم می‌کنند تا همزمان با شنیدن جملات و عبارات، بتوانیم متن آن را (به زبان آلمانی یا زبان مادری خودمان) دنبال کنیم. این کار باعث می‌شود کلماتی را که نتوانستید درست بشنوید یا معنی آن را نمی‌دانید، تشخیص بدهید و آن‌ها را یادداشت و بعدا تمرین کنید.

اگر با دوستتان زبان تمرین می‌کنید، یا عضوی از یک کلاس گروهی یا نیمه گروهی هستید، می‌توانید برنامه‌ها را با هم ببینید. اگر آن‌ها در زبانی که شما می‌خواهید یاد بگیرید، روان و حرفه‌ای هستند، می‌توانید برنامه را متوقف کنید و از آن‌ها بخواهید درباره صحنه آخر یا هر جایی که متوجه نشدید، خلاصه‌ای به شما بدهند تا موضوع و محتوا را به طور کامل متوجه شوید.

همچنین مطمئن باشید مکالمه با متن مطابقت دارد. به این فکر کنید که:

  • شخصیت‌ها در صحنه‌ای به خصوص چه کار می‌کنند.
  • در صحنه قبل چه اتفاقی افتاد.
  • زبان بدن، احساسات و لحن صدای بازیگران چطور است.

با این کار وقتی تکه‌های مختلف در مغزتان کنار هم قرار گرفت، ایده واضح‌تری از مطالبی که گفته شده است خواهید داشت و باعث می‌شود کلمات را بعد از چند بار شنیدن درست بشنوید.

در نهایت، از این نترسید که ویدیو را به عقب برگردانید و قسمت‌هایی را که متوجه نشدید دوباره یا چندباره گوش بدهید. دو یا هر چند بار که لازم بود ویدیو را به عقب برگردانید تا مطمئن شوید همه چیز را متوجه می‌شوید و چیزی از قلم نیافتاده است.

کلید اصلی موفقیت این است که برای انجام هیچ کاری عجله نکنید و نگران نباشید.

در مکالمات به کلمات کلیدی گوش بدهید، کلماتی که متن را تشکیل می‌دهند و با کمک آن‌ها می‌توانید داستان اصلی را درک کنید. همچنین نگران کلمات پراکنده و کوچک که جمله را کامل می‌کند نباشید. لازم نیست تمام کلماتی را که می‌شنوید بفهمید تا بتوانید از برنامه لذت ببرید.

اگر حس کردید بیش از حد اطلاعات وارد مغزتان شده است، سعی کنید کمی به عقب برگردید و برنامه‌هایی را انتخاب کنید که برای یادگیری زبان طراحی شده‌اند.

حالا وقت آن رسیده است با هم ده برنامه تلویزیونی آلمانی را که برای زبان‌آموزان مناسب است مرور کنیم.

ده برنامه تلویزیونی آلمانی که به یادگیری زبان و تقویت مهارت‌هایتان کمک می‌کند

ده برنامه‌ای که در ادامه برای شما انتخاب کردیم، برای یادگیری زبان آلمانی عالی هستند. این فهرست پیشنهاد دوستان، زبان‌آموزان و تجربیات شخصی من است. همچنین تلاش کردم بعضی از برنامه‌های تلویزیونی جدیدتر را هم در آن قرار بدهم تا گزینه‌های بیشتر و بهتری برای یادگیری داشته باشید!

بدون وقت تلف کردن، ده برنامه تلویزیونی عالی را به شما معرفی می‌کنیم که در یادگیری زبان آلمانی به شما کمک خواهند کرد.

Türkisch Für Anfänger

برنامه «زبان ترکی برای مبتدیان» (Türkisch Für Anfänger) مجموعه کمدی درباره دو خانواده است که تهاجم فرهنگی را تجربه می‌کنند.

بعد از اینکه مادر آلمانی دو فرزند عاشق پدر ترک دو فرزند می‌شود و خانواده‌ها به یک خانه نقل مکان می‌کنند و بعد از آن است که اتفاقات خنده‌دار اتفاق می‌افتد.

تهاجم فرهنگی یا برخورد دو فرهنگ غریبه، موضوعی است که در آلمان نقش بزرگی بازی می‌کند، چرا که بعد از ترکیه، آلمان دومین کشوری است که جمعیت زیادی از ترک‌زبان‌ها در آن زندگی می‌کنند و این برنامه تلویزیونی این مسئله را با روشی خنده‌دار و سرگرم‌کننده به تصویر کشیده است.

Dark

داستان این برنامه در شهر افسانه‌ای Winden اتفاق می‌افتد و درباره رمز و رازهای یک کودک گمشده است که وارد غاری می‌شود و هیچوقت برنمی‌گردد.

این فیلم علمی تخیلی با درام جهان واقعی روبرو می‌شود و به شیوه‌ای کاملا جذاب نوشته شده است. این برنامه به حدی جذاب است که فصل اول آن را در سه روز خواهید دید!

کمی زمان می‌برد تا به مکالمات این سریال عادت کنید. اگرچه آن‌ها به زبان آلمانی معیار و استاندارد (Hochdeutsch) صحبت می‌کنند، بعضی از شخصیت‌ها علاقه عجیبی دارند که زیرلبی و زمزمه‌وار صحبت کنند. بنابراین اگر زبان آلمانی را تازه شروع کردید، اطمینان حاصل کنید که قسمت‌های اول و دوم را با زیرنویس ببینید.

Babylon Berlin

مجموعه تلویزیونی Babylon Berlin یک درام پلیسی است که در سال 1929 و در دوران جمهوری وایمار برلین اتفاق افتاده است.

یک کمیسر پلیس از برلین به کلن منتقل می‌شود و به کشف و بررسی جنایاتی می‌پردازد که بعد از جنگ جهانی اول به وجود آمده است.

از نظر جنبه‌های فرهنگی، این مجموعه به روش‌های مختلف شرایطی را به تصویر می‌کشد که باعث به قدرت رسیدن هیتلر شدند. این مجموعه نگاه تازه‌ای به تاریخ مدرن آلمان است که تحت تاثیر آرمان‌های آمریکایی نیست.

Doctor’s Diary

مجموعه Doctor’s Diary یک کمدی درباره پزشکی آلمانی است که به دنبال عشق زندگی‌اش می‌گردد. برای طرفداران مجموعه‌های مثل Scrubs، این مجموعه آلمانی، جایگزین مناسبی است. همچنین می‌تواند اولین مجموعه‌ای باشد که برای یادگیری زبان آلمانی از آن استفاده کنید.

«گرچن» (Gretchen)، شخصیت اصلی، همانطور که در زندگی عاطفی‌اش بی‌تجربه است، در زندگی عادی‌اش هم همینطور است و این مجموعه، کلکسیونی از بدبختی‌ها و بی‌عرضگی‌های او در زندگی است. این مجموعه جذاب، دوست‌داشتنی و در عین حال گاهی هم ناراحت‌کننده است.

در این مجموعه مطالبی پزشکی به زبان آلمانی هم گفته می‌شود و بنابراین اگر نتوانستید معنی بعضی کلمات و عبارات را بفهمید، خودزنی نکنید. بعضی عبارات و اصطلاحات این مجموعه مربوط به تشخیص بیماری‌هاست و بیشتر داستان فیلمنامه درباره داستان زندگی «گرچن» است.

ده برنامه تلویزیونی برای یادگیری زبان آلمانی

Stromberg

مجموعه Stromberg نسخه‌ای آلمانی است که برای جواب دادن به مجموعه The Office ساخته شده است. این مجموعه به نسخه اصلی BBC بیشتر از نسخه آمریکایی آن شبیه است. این مجموعه تا حدی به نسخه انگلیسی آن شبیه که است BBC تهدید کرد برای حق کپی‌رایت اقدامات حقوقی را اجرا خواهد کرد و در نهایت باعث شد در تیتراژ و اعتبار این مجموعه عبارت «Inspired by» یا «الهام گرفته از» به نسخه اصلی اضافه شود.

صرف نظر از اینکه کدام نسخه این مجموعه را قبلا تماشا کردید و لذت بردید، در این مجموعه هم چیزی برای سرگرمی و یادگیری پیدا خواهید کرد.

مفاهیمی وجود دارد که عادت کردن به آن‌ها کمی طول می‌کشد؛ مثلا اینکه در اداره همه به صورت رسمی و “Sie” خطاب می‌شوند، اما این مسئله فقط در محیط‌های کاری کاربرد دارد.

Tatort

فهرست برنامه‌های آلمانی بدون مجموعه Tatort ناقص خواهد بود.

مجموعه Tatort، که در زبان انگلیسی «صحنه جرم»‌ (crime scene) ترجمه می‌شود، طولانی‌ترین مجموعه درام آلمانی در حال پخش است. تولیدکنندگان این مجموعه از دهه 1970 حدودا 30 قسمت ساختند که طول آن‌ها به اندازه برنامه‌های دیگر است و به همین دلیل احتمالا یکی از مجموعه‌هایی است که بیشتر از سایرین درباره آن صحبت شده است.

داستان این مجموعه درباره کاراگاهان پلیس در سراسر آلمان، سوئیس و اتریش است که دائم عوض می‌شوند و جرایم و بزرگ‌ترین رازهای جنایی را که در یک هفته رخ داده است حل می‌کنند.

بعضی از بهترین و شناخته‌شده‌ترین بازیگران آلمانی مثل «تیل شوایگر» (Til Schweiger)، در لیست بازیگران این مجموعه قرار دارند.

Pastewka

مجموعه Pastewka یکی از سیت‌کام‌های (کمدی موقعیت) طولانی است که داستان زندگی Bastian Pastewka را بیان می‌کند. این مجموعه نسخه افسانه‌ای و ساختگی کمدینی به همین نام است که نقش او را بازی می‌کند.

او فردی عجول، زودرنج و اغلب غیرمنطقی است. با این حال، به طرز فوق‌العاده‌ای خنده‌دار و شوخ است.

اگر از سیت‌کام‌های ساده که دنبال کردن آن‌ها راحت است خوشتان می‌آید، امکان ندارد از مجموعه Pastewka خوشتان نیاید.

DEUTSCHLAND 83

مجموعه Deutschland 83 درامی است که داستان یک سرباز آلمان شرقی را روایت می‌کند که از پست نگهبانی‌اش کناره‌گیری می‌کند و در Stasi به عنوان یک جاسوس مشغول به کار می‌شود. این مجموعه به دلایلی منطقی به شدت تحسین‌برانگیز است. این مجموعه، نمایشی جذاب و گیراست که حس و حال زندگی در آلمان را در دهه 1980 به تصویر می‌کشد.

پیش از آنکه دیوار برلین فرو بریزد، موضوعات زیادی درباره آلمان بیان می‌شود و برخی از تاریخ و دلایل پشت پرده این اتفاق را بیان می‌کند. این مجموعه دیدگاه فعالانه و واقعی درباره آلمان آن زمان به شما می‌دهد و راهی جذاب برای یاد گرفتن تاریخ مدرن آلمان است.

Der Tatortreiniger

مجموعه (Der Tatortreiniger (The Crime Scene Cleaner کمدی سیاه آلمانی است که در هامبورگ اتفاق می‌افتد. این مجموعه درباره کسی است که صحنه‌های جرم را پاک می‌کند و کسانی که هرروز می‌بیند.

این مجموعه یکی از آن نمونه‌هایی است که با خودتان می‌گویید «نباید بخندم، اما داره خندم می‌گیره!».

وقتی تازه یادگیری زبان آلمانی را شروع کرده بودم و سعی کردم این مجموعه را ببینم، خیلی سخت بود. اما وقتی به سطح متوسطه (B2) رسیدم، فهم جملات و کلمات خیلی راحت شد.

Gute Zeiten, Schlechte Zeiten

مجموعه (Gute Zeiten, Schlechte Zeiten (Good Times, Bad Times یا GZSZ، یک سریال آبکی طولانی و در حال پخش است که مخاطب آن نوجوانان تا جوانان سال‌های آخر بیست‌سالگی هستند.

این مجموعه بر اساس یک مجموعه استرالیایی به نام The Restless Years است، اما از زمان پخش آن به صورت یک نمایش مستقل درآمده است.

این مجموعه مثل یک فرقه در بین جوانان رواج پیدا کرده است و تقریبا هرروز در مکالمات روزمره راجع به آن صحبت می‌شود، بنابراین نگران از دست دادن یک قسمت نباشید، بالاخره کسی پیدا می‌شود که داستان را برایتان تعریف کند.

به لطف اینکه این مجموعه در بین جوانان طرفدار دارد و مخاطبینش را جذب کرده است، بیشتر مکالمات و دیالوگ‌هایی که در این سریال می‌شنوید، روزانه در آلمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین تماشای این مجموعه، برای رنگ و لعاب دادن به جملات و تقویت مهارت‌های مکالمه‌تان عالی است.

ده برنامه تلویزیونی آلمانی که همه زبان آموزان باید ببینند

وقت تلویزیون دیدن به زبان آلمانی است

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید و از ایده تماشای برنامه‌های تلویزیونی به زبان آلمانی استقبال کرده باشید. تماشای این برنامه‌ها به شما کمک می‌کند زبان آلمانی را با روشی سرگرم‌کننده و جذاب یاد بگیرید.

 


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.5 از 5 از 6 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید