IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
راهکار‌هایی برای افزایش اعتمادبنفس در استفاده از زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
14 دی 1398

راهکار‌هایی برای افزایش اعتمادبنفس در استفاده از زبان انگلیسی

زمانی بود که من از آن دسته از زبان‌آموزانی بودم که برای صحبت کردن با دیگران بسیار خجالت می‌کشیدم. وقتی که برای اولین بار شروع به یادگیری زبان کره‌ای کردم، هرگز با دوستان کره‌ای خود تمرین نمی‌کردم. از اینکه اشتباه کنم و در نظر دیگران احمق جلوه کنم می‌ترسیدم. البته خیلی از مواقع هم همینطور بنظر می‌رسیدم؛ مثلا یکبار وقتی می‌خواستم به راننده تاکسی بگویم که آپارتمانم در ساختمان پلاک 18 واقع شده است، به اشتباه کلمه‌ی توهین‌آمیزی از دهانم خارج شد.

تا زمانی که از سئول که یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای کره است به روستایی در مرکز کره جنوبی نقل مکان نرده بودم، یاد نگرفتم که با اشتباه کردن در بکار بردن زبان باید با اعتماد بنفس بیشتری برخورد کنم. تعداد کمی از مردم در این روستا می‌توانستند به زبان انگلیسی صحبت کنند. به همین دلیل باید از تمام همان مقدار کمی که با زبان کره‌ای آشنایی داشتم استفاده می‌کردم تا منظورم را منتقل کنم.

به مرور زمان، و از آنجایی که در موقعیت‌های متعددی مجبور به استفاده از دانش زبانی خود می‌شدم، مهارت‌های گفتاری، شنیداری و دستور زبانم بهتر شد. تکرار اشتباهاتم باعث شده بود از میزان خجالت زدگی‌ام کم شود و در عین حال و به مرور زمان این اشتباهات رفع شوند.

در ادامه این تجربه شخصی که بطور مختصر به آن اشاره کردم قرار است با برخی از روش‌هایی که می‌توان از آن‌ها برای افزایش اعتمادبنفس در کاربرد زبان انگلیسی بهره گرفت، آشنا شویم. این روش‌ها شامل افداماتی سنجیده شده است که شما می‌توانید از آن‌ها برای تبدیل شدن به یک زبان‌آموز با اعتمادبنفس استفاده کنید.

پنهان شدن کافی‌ست!

اگر بگویم هیچوقت در مواقعی که کره‌ای را به درستی استفاده ‌نمی‌کردم خجالت‌زده نشدم، دروغ گفته ام. متوجه می‌شدم که در این مواقع معمولا مردم لبخندی کوتاه می‌زدند و رد می‌شدند یا در بهترین حالت در پاسخ به درخواست من به من کمک می‌کردند. اما مهم‌ترین چیزی که فهمیدم این بود که هیچ چیز برای ترسیدن وجود ندارد.

حقیقت این است که بیشتر مردم نمی‌خواهند وقتی شما مرتکب اشتباه احمقانه‌ای می‌شوید، به رویتان بیاورند تا به شما حس بدی منتقل کنند. بعنوان کسی که همیشه کلمه مورد استفاده برای خطاب یک معلم را با کلمه مورد استفاده برای نامیدن ماهی جابجا استفاده می‌کردم، می‌خواهم به چند نکته درباره‌ی اشتباه کردن در کاربرد زبان اشاره کنم.

بیاد داشته باشید که حقیقتا این اشتباهات شما نیست که شما را از ادامه راه باز می‌دارد، بلکه تردید شما به توانایی‌هایتان عامل این موضوع است. حقیقت این است که همه وقتی به انگلیسی صحبت می‌کنند دچار اشتباه می‌شوند، حتی خود انگلیسی‌زبانانی مثل من.
یک انگلیسی زبان در طول روز بسیاری از قواعد زبانی را از شیندن تا صحبت کردن به اشتباه به کار می‌یرد. حتی احتمالا فردی که زبان آموز زبان انگلیسی است  قواعد دستور زبان آن را بهتر از یک انگلیسی زبان بداند.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوریآموزش زبان انگلیسی برای کودکانآموزش زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های آنلاینآموزش آنلاین زبان انگلیسی برای کودکانآموزش آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصیآموزش خصوصی زبان انگلیسی برای کودکانآموزش خصوصی زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش خصوصی انگلیسی برای بزرگسالان
دوره های خصوصی آنلاینآموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای کودکانآموزش خصوصی آنلاین زبان انگلیسی برای نوجوانانآموزش خصوصی آنلاین انگلیسی برای بزرگسالان

اگر شما مثل من مجبورید به یک زبان خارجی در مقابل بومیان آن زبان صحبت کنید، باید بدانید که تجربه راحتی در انتظارتان نیست. مشکل اصلی این کار آن است که ممضطرب شدن در این مواقع مانع درست فکر کردن می‌شود و خود این موضوع سبب می‌شود  تا حتی احتمال اشتباه کردنتان و شک کردنتان به توانایی‌های زبانی خود افزایش پیدا کند. در این مواقع شما در یک دور باطل منفی قرار می‌گیرید که تنها راه برهم زدن این دور باطل افزایش اعتمادبنفس است.

اولین قدم برای افزایش اعتماد بنفس در کاربرد زبان این است که یاد بگیرید چگونه خونسردی خود را حفظ کنید تا با ذهنی باز از زبان استفاده کنید. اگر در طول کلاس‌های زبان یا زمانی که به انگلیسی صحبت می‌کنید دچار ناآرامی و استرس می‌شوید، چند نفس عمیق بکشید تا کمی آرام شوید. این کار باعث می‌شود مرکز توجه‌تان از ترسیدن از اشتباه کردن منحرف شود و علاوه براین به آرام شدنتان کمک می‌کند.

راه دیگری که می‌توانید از آن برای افزایش اعتمادبنفس از آن کمک بگیرید این است که سعی کنید از روند یادگیری و تجربه آموزش خود لذت ببرید و آن را برای خود خوشایند سازید. با این روش ذهن شما به قدری درگیر لذت بردن از یادگیری می‌شود که دیگر فرصتی برای فکر کردن به اینکه ممکن است دارید از زبان به شکل اشتباهی استفاده می‌کنید، نخواهید داشت.

رویکردهای جذاب و موثر در یادگیری زبان

برخی از افراد انجام تمرینات کتاب‌های درسی برای تقویت گرامر یا گسترش و تسلطشان بر روی لغات را هیجان‌انگیز و ترغیب‌کننده نمی‌دانند. روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید با به کار بردن آن‌ها آموزش زبان را برای خود جذاب کنید. اگر از تماشای فیلم لذت می‌برید، تمرینات مربوط به دایره لغات و مهارت‌های شنیداری خود را یه سطح ارتقا دهید و با تماشای فیلم به تمرینات خود ادامه دهید. همچنین می‌توانید با گوش دادن به موسیقی سطح زبان انگلیسی خود را در حد خود انگلیسی زبانان ارتقا دهید.

راهکار_هایی برای افزایش اعتمادبنفس در استفاده از زبان انگلیسی

هر تفریح و علاقه‌ای داشته باشید، همیشه حداقل یک گزینه مناسب برای شما وجود دارد تا زبان خود را با آن تقویت کنید. برای مثال کسانی که به بازی‌های کامپیوتری علاقه دارند دسترسی خوبی به انواع و اقسام بازی‌هایی که به زبان انگلیسی ‌منتشر شده‌اند، دارند.
علاوه بر این آرشیو فوروم‌ وب‌سایت‌های بسیاری مملو از مطالب خواندنی متناسب با علایق شما است. در همین فوروم‌ها می‌توانید با دیگران بر سر موضوعات مختلفی وارد بحث و گفت و گو شوید.

چگونه در استفاده از زبان انگلیسی احساس راحتی کنیم: 5 راهکار عملی

احتمالا در مورد ضرب‌المثل «کار نیکو کردن از پر کردن است» را شنیده‌اید. بهترین راه برای رسیدن به اعتمادبنفس در زبان انگلیسی این است که در حین استفاده از زبان حس راحتی کنید و برای ایجاد این حس در خود چاره‌ای ندارید جز تمرین و تکرار بسیار. در ادامه با 5 روش برای یادگیری موثر و بدور از اضطراب زبان انگلیسی بیشتر آشنا می‌شوید.


 • از اپلیکیشن واتسپ استفاده کنید


  اگر دوستان یا همکلاسیانی دارید که آن‌ها هم مانند شما در حال یادگیری زبان انگلیسی هستند، از آن‌ها دعوت کنید تا به یک گروه واتسپی ملحق شوند و همگی در آن گروه شروع به ارسال متن و پیام صوتی به زبان انگلیسی کنید. شبکه‌های اجتماعی شبیه به واتسپ گزینه‌ی مناسبی برای تقویت مکالمه و مهارت نوشتاری هستند؛ زیرا شما در این اپلیکیشن‌ها تا زمانی که حس راحتی و آمادگی برای نوشتن یا صحبت کردن به انگلیسی را نداشته باشید می‌توانید صبر کنید. همین موضوع کمی از استرس پرتاپ شدن در وسط بحث یا موقعیت ناگهانی برای استتفاده از زبان انگلیسی را برای شما کاهش می‌دهد. • متن ترانه موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را همخوانی کنید


  با متن ترانه موسیقی‌های مورد علاقه‌تان همخوانی کنید تا نسبت به ضرب‌آهنگ و تلفظ صحیح کلمات انگلیسی حس بهتری داشته باشید. درست است که زمانی که با دوستان انگلیسی زبان خود صحبت می‌کنید، شروع به آواز خواندن نمی‌کنید اما این کار باعث تا طبیعی صحبت کردن را بیاموزید. • بلند بخوانید


  در مقاله‌های پیشین گفتیم که خواندن کمک بسزایی در یادگیری یک زبان می‌کند. اما توجه داشته باشید که اگر با صدای بلند کتاب نمی‌خوانید در واقع دارید بخشی از پتانسیل‌های این فرصت را نادیده می‌گیرید. بار بعدی که در خانه کتابی را دست گرفتید تا بخوانید حتما آن را با صدای بلند بخوانید. این کار باعث می‌شود مهارت گفتاری شما تقویت شود. بعد از مدتی صحبت کردن به زبان انگلیسی به قدری براتان راحت خواهد شد که مکالمه کردن برایتان به امری طبیعی تبدیل خواهد شد. • متکی به زبان مادری خود نباشید


  باید بپذیرید که اگر موقع صحبت کردن به زبان انگلیسی مدام از زبان مادری خود کمک بگیرید، هیچگاه با زبان انگلیسی راحت نخواهید بود. کودکی که سعی می‌کند دوچرخه سواری را یاد بگیرد در قدم اول از چرخ‌های کمکی استفاده می‌کند اما اگر قرار باشد با دوچرخه خود و مهارت دوچرخه سواری راحت باشد باید روزی چرخ‌های کمکی را کنار بگذارد. جریان یادگیری زبان انگلیسی و کسب اعتمادبنفس در آن هم به همین شکل است. اگر قرار باشد هرکجا در صحبت کردن به زبان انگلیسی به مشکل برخوردید از زبان مادری خود کمک بگیرید، هیچگاه مهارت‌های زبان انگلیسی‌تان مستقل از زبان مادری‌تان نخواهد شد. من به شخصه وقتی کره‌ای را یاد گرفتم که مجبور بودم از کلماتی که بلد بودم استفاده کنم چون هیچکس در اطرافم انگلیسی بلد نبود. چنین موقعیتی برای من اجباری بود. اما شما هم می‌توانید خودخواسته خود را در چنین موقعیت فرضی قرار دهید؛ فرض کنید در اطرافتان هیچکس بجز زبان انگلیسی زبان دیگری را متوجه نمی‌شود. دلیل اینکه در بسیاری از کلاس‌های آموز زبان، زبان‌آموزان حق استفاده از زبان مادریشان را ندارند همین است؛ اگر قرار باشد زبان‌آموز در حین استفاده از زبان انگلیسی به هر در بسته بخورد و بخواهد از زبان مادریش برای انتقال منظورش استفاده کند در روند یادگیری او اختلال ایجاد می‌شود و نتیجه مطلوب حاصل نخواهد شد.


سعی کنید در هر موقعیتی از زبان انگلیسی استفاده کنید؛ حتی در ذهنتان و زمانی که فکر می‌کنید این عادت را درخود تقویت کنید که به زبان انگلیسی فکر کنید. البته بهتر است این موضوع را به همه موقعیت‌ها و در مواجهه با همه افراد تعمیم ندهید. تنها در مواردی که صحبت کردن به زبان انگلیسی شما را با مشکل جدی مواجه نمی‌کند این تمرین را انجام دهید. تکیه کردن به زبان مادری دقیقا حاشیه امن شما است. برای موفقیت باید از این حاشیه امن خارج شوید. وقتی ببینید که با استفاده از این توصیه چقدر سریع اعتماد بنفستان در استفاده از زبان انگلیسی افزایش پیدا کرده است شگفت زده خواهید شد.


 • زبان انگلیسی را به طبیعی‌ترین شکل ممکن‌اش یاد بگیرید


هیچ انگلیسی زبان بومی، استفاده از زبان انگلیسی در مکالمه را از روی کتاب‌های درسی و آموزشی نیاموخته است. شما هم نباید آنچنان به کتاب‌های درسی و آموزشی متکی باشید. رویکرد یادگیری زبان به شکل طبیعی به این شکل است که شما باید خود را در معرض دنیای بیرون قرار دهید؛ در این دنیا قطعا دچار اشتباه می‌شوید و نباید حین صحبت کردن به انگلیسی مدام به اینکه آیا دارید دستور زبان را به درستی استفاده می‌کنید فکر کنید، نباید بر روی قواعد تلفظی کلمات ریز بین باشید. کودکان انگلیسی‌زبان نیز وقتی به حرف می‌افتنذ همین تجربه را دارند؛ بارها در صحبت کردن و بکارگیری قواعد گرامری دچار اشتباه می‌شوند و وقتی نحوه درست آن را از زبان بزرگترها می‌شوند به مرور اشتباهاتشان اصلاح می‌شود.

ابزارهای بسیاری برای این موضوع وجود دارد خیلی از کانال‌های آموزشی در شبکه‌های آموزشی با همین روش زبان انگلیسی را آموزش می‌دهند و آموزش آن‌ها مبتنی بر قرار دادن مخاطب در موقعیتی مشابه با موقعیت من در کره جنوبی است.

انگلیسی تنها یک زبان است

در پایان باید بدانید که زبان انگلیسی وسیله‌ای برای برقراری ارتباط با دیگران است. تا زمانی که بتوانید منظور و مقصود خود را به دیگران برسانید، در کار خود خوب پیش رفته‌اید. نباید بگذارید تا یادگیری زبان انگلیسی بجای اینکه پایانی بر بخشی از استرس‌های شما باشد، منبع تولیدکننده تشویش‌های شما شود. اگر در استفاده از زبان انگلیسی دچار اشتباه شدید و آن را به اشتباه بکار بردید، نگران نباشید. همه اشتباه می‌کنند؛ حتی انگلیسی‌زبانان بومی انگلستان و امریکا و هر کشور انگلیسی‌زبان دیگری دچار اشتباه در کاربری زبان خود می‌شوند. راه فائق آمدن بر استرس این است که یاد بگیرید اشتباه کردن بخشی از فرآیند یادگیری است. در مرحله بعد کافی است تنها از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید و از آن‌ها پلی برای پیشرفت خود در یادگیری زبان انگلیسی بسازید.

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. سمانه
  16 دی 1398
  پاسخ دادن

  با عرض سلام . من هم دانشجوی زبان وادبیات انگلیسی هستم وازنظر مکالمه زیاد روان نیستم وتابه حال درهیچ کلاس زبانی هم شرکت نکردم ازنظر شما بهترین راهکارچیه من بتونم روان صحبت کنم . ممنون

  • سحر حیدری
   4 مرداد 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید.

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید