IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
فرق بین will و going to به زبــان کاملا ساده
امتیاز کاربران: 4.4/5
نویسنده: ایرانمهر
16 خرداد 1403

فرق بین will و going to به زبان کاملا ساده + ویدئو

درک نحوه بیان اعمال و رویدادهای آینده یکی از جنبه های مهم تسلط بر دستور زبان انگلیسی است. زمان های آینده به گوینده این امکان را می دهد که برنامه ها، پیش بینی ها، مقاصد و تصمیمات خود به خودی خود را با وضوح بیان کند. در میان روش‌های مختلف برای نشان دادن آینده، «will» و «be going to» دو مورد از رایج‌ترین شکل‌ها هستند. در حالی که هر دو هدف صحبت در مورد رویدادهای آینده هستند، در زمینه های مختلف استفاده می شوند و معانی و مفاهیم متمایزی دارند. استفاده نادرست از این فرم ها می تواند منجر به سردرگمی و عدم ارتباط شود. بنابراین، درک تفاوت های ظریف بین “will” و “be going to” برای استفاده دقیق از آنها ضروری است. هدف این مقاله توضیح جامع این تفاوت‌ها، مشخص کردن زمان و نحوه استفاده مناسب از هر فرم و ارائه مثال‌هایی برای نشان دادن کاربرد صحیح آن‌ها است. در پایان این مقاله، درک واضح تری از نحوه برقراری ارتباط موثر اقدامات آینده به زبان انگلیسی خواهید داشت اما شرکت در دوره های آموزش زبان انگلیسی میتواند در کمک به شما برای درک این تفاوتها بسیار موثر باشد.

آیا گرامر انگلیسی مفاهیم سختی دارد؟

آموزش گرامر انگلیسی زمانی می‌تواند برای شما سخت به نظر برسد که در دنیایی از مفاهیم مختلف غرق شده باشید. اگر یاد نگیرید که هر چیزی را باید کجا استفاده کنید و چگونه آن را در جمله به کار بگیرید، کارتان پیچیده است اما در مورد  آموزش ما این‌گونه نیست. ما به گونه‌ای این موضوعات را برایتان ارائه می‌دهیم که فکر کنید میخواهید در زندگی واقعی از آنها استفاده کنید. کاری که باید انجام دهید تا یادگیری برایتان راحت‌تر باشد، این است که فیلم‌های آموزشی زیادی ببینید‌؛ داخل فیلم‌های آموزشی تمام جملات با ساختار درست و صحیح و سر جای خودشان استفاده شده‌اند. از طرفی فیلم‌های سینمایی به زبان انگلیسی هم میتوانند مثال‌های کاربردی برایتان باشند. اگر فیلم‌های مختلف را ببینید، جملات را با دقت بشنوید، متوجه می‌شوید تمام چیزهایی که به صورت تئوری یاد گرفته‌اید داخل فیلم و در دنیای واقعی هم استفاده می‌شود. پس این مقاله را تا انتها مطالعه کنید تا به روشی دقیق بتوانید مفهوم بسیار مهم زمان آینده را در زبان انگلیسی یاد بگیرید.

تفاوت will و going to به زبان کاملا ساده

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

تعاریف و کاربرد ها

در دستور زبان انگلیسی، “will” و “be going to” هر دو برای صحبت در مورد رویدادهای آینده استفاده می شوند، اما تفاوت های ظریف و کاربردهای متفاوتی دارند.

توضیحاتی در مورد will

– “will” یک فعل کمکی است که در درجه اول برای نشان دادن تصمیمات اتخاذ شده در لحظه صحبت، پیش بینی ها در مورد آینده، وعده ها، پیشنهادات و درخواست های رسمی یا مودبانه استفاده می شود.

– تصمیمات خودبخودی/ Spontaneous Decisions **: وقتی تصمیمی درجا گرفته می شود، از «will» استفاده می شود. به عنوان مثال، اگر شخصی از شما سوالی بپرسد و شما بلافاصله تصمیم بگیرید، ممکن است بگویید: ” I will answer your question / من به سوال شما پاسخ خواهم داد.”

– پیش‌بینی‌های بدون شواهد/  Predictions Without Evidence **: «will» برای پیش‌بینی‌هایی که بر اساس شواهد یا برنامه‌های فعلی نیست نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال، « I think it will rain tomorrow / فکر می‌کنم فردا باران خواهد بارید»، جایی که پیش‌بینی بر اساس باور شخصی است تا شواهد ملموس.

– وعده ها و پیشنهادها/ Promises and Offers **: “will” اغلب برای دادن قول یا پیشنهاد استفاده می شود. مثلاً « I will help you with your homework / در انجام تکالیف به تو کمک خواهم کرد» یا « Will you marry me? / آیا با من ازدواج می‌کنی؟»

– درخواست های رسمی یا مودبانه/ Formal or Polite Requests **: در ارائه درخواست ها یا پیشنهادات مودبانه از “will” استفاده می شود. به عنوان مثال، ” Will you please pass the salt? میشود لطفاً نمک را به من بدهید؟”

برای اینکه فرق این دو مورد را به خوبی متوجه شوید، اول باید با ویژگی‌های آن‌ها آشنا باشید. در این قسمت راجع به فعل کمکی will صحبت میکنیم که فعل کمکی آینده است و برایتان توضیح خواهیم داد که در آموزش گرامر انگلیسی این فعل کمکی چه ویژگی‌هایی دارد. Will در واقع یک فعل کمکی مربوط به آینده است و زمانی که قبل از فعل می‌آید، نشان‌دهنده این است که آن اتفاق در آینده رخ خواهد داد. معمولا وقتی استفاده می‌شود که قطعیت وجود داشته باشد.

ساختار استفاده از این فعل کمکی به این شکل است:

subject + will + base of a verb.

فاعل+ will+ مصدر +فعل

مثال:

will eat at 5.

من ساعت پنج غذا خواهم خورد.

ساختار شکل منفی این فعل به این شرح است:

subject + will + not + base of a verb.

فاعل+ will+ not+ مصدر فعل

مثال:

will not join you for lunch today.

من امروز برای ناهار نخواهم آمد / نمیام ( به شما ملحق نخواهم شد).

به جای will not می‌توانید از won`t استفاده کنید.

نکته: معمولاً will زمانی استفاده می‌شود که شما می‌خواهید تصمیم‌گیری سریع داشته باشید. یعنی در لحظه یک تصمیم به ذهنتان می‌رسد و بیانش می‌کنید. به مثال زیر توجه کنید:

Sure, Ill (I will) get you a slice of pizza.

حتما، بهت یک قارچ یا یک تکه پیتزا میدهم (خواهم داد.)

از will  می‌توانیم برای زمان‌هایی هم استفاده کنیم که چیزی را در مورد آینده باور داریم یا به چیزی در مورد آینده فکر می‌کنیم.

مثال:

My team will not win the league this season.

تیم من در این فصل برنده لیگ نخواهد شد.

I think it will rain later so take an umbrella with you.

من فکر می‌کنم که باران خواهد بارید. پس همراه خودت چتر ببر.

نکته: برای پیش‌بینی‌های اتفاقات آینده می‌توانید هم از will و هم از going to استفاده کنید.

برای پیشنهاد دادن، قول دادن و تهدید کردن در آینده باید از will استفاده کرد.

مثال:

I’ll give you a discount if you buy it right now.

اگر الان بخری، به تو تخفیف خواهم داد.

I promise I will behave next time.

قول میدهم دفعه بعد خوب رفتار خواهم کرد.

I’ll take you to the movies if you’d like.

اگر مایل باشی، تو را به سینما خواهم برد.

وقتی کسی انجام کاری را رد می‌کند باید از won’t استفاده شود.

مثال:

I told him to take out the trash but he won’t do it.

من به او گفتم که آشغال‌ها را بیرون بگذارد اما او انجام نمی‌دهد.

My kids won’t listen to anything I say.

فرزندانم به هر چیزی که می‌گویم گوش نمی‌کنند.

My car won’t start.

ماشینم روشن نمی‌شود.

فرق بین will و going to به زبان کاملا ســـاده

توضیحات مفصلی در مورد going to

– “Be going to” گرامر آینده ای است که برای بیان مقاصد یا برنامه هایی که قبل از لحظه صحبت تصمیم گرفته شده اند و پیش بینی هایی بر اساس شواهد فعلی استفاده می شود.

– اقدامات یا مقاصد برنامه ریزی شده/ Planned Actions or Intentions **: زمانی که یک عمل قبل از لحظه صحبت برنامه ریزی یا تصمیم گیری شده باشد، « Be going to » مناسب است. به عنوان مثال، ” I am going to visit my grandparents next weekend / آخر هفته آینده به دیدار پدربزرگ و مادربزرگم می روم” که نشان دهنده یک برنامه از پیش تعیین شده است.

– پیش‌بینی‌های مبتنی بر شواهد موجود/ Predictions Based on Present Evidence **: “Be going to” برای پیش‌بینی بر اساس آنچه در حال حاضر اتفاق می‌افتد یا شواهد موجود استفاده می‌شود. به عنوان مثال، ” Look at those dark clouds; it is going to rain / به آن ابرهای سیاه نگاه کنید، باران خواهد بارید”، جایی که پیش‌بینی بر اساس شواهد قابل مشاهده است.

درک این کاربردهای اساسی به تشخیص زمان استفاده از “will” یا “be going to” در جملات زمان آینده کمک می کند و در نتیجه وضوح و دقت در ارتباط را افزایش می دهد. “اراده” تمایل به تطبیق پذیری بیشتری دارد و طیف وسیع تری از اقدامات خود به خود یا برنامه ریزی نشده آینده و درخواست های مودبانه را پوشش می دهد، در حالی که ” Be going to ” بیشتر مختص برنامه ها و پیش بینی های مبتنی بر شواهد است.   آموزش گرامر زبان انگلیسی بخشی جدانشدنی در فرآیند کسب تسلط در مکالمه است. با تمرین نکات ریز گرامری میتوانید مکالماتی روان، سلیس و بی نقص داشته باشید.

وقتی که از این فعل کمکی آینده استفاده می‌کنیم؛ یعنی به پدیده‌ای اشاره می‌کنیم که هم اکنون در مورد آن برنامه‌ریزی شده و قرار است در آینده اتفاق بیفتد که این اصلی‌ترین تفاوت بین will و going to محسوب می شود.

ساختار استفاده از going to برای آینده به صورت زیر است:

subject + form of “to be” (am/is/are) + going to + base of a verb.

فاعل+ فعل to be + going to و مصدر فعل

مثال

Last week, they decided they are going to get married in December.

هفته پیش آنها تصمیم گرفتند که در ماه دسامبر ازدواج کنند.

(در این مثال going to برای این استفاده شده که یک چیزی برای آینده برنامه‌ریزی شده است)

ترکیب going to همچنین برای زمانی استفاده می‌شود که شواهد کنونی نشان می‌دهند که این اتفاق در آینده رخ می‌دهد.

مثال:

You`re going to fall if you don’t tie your shoelaces.

اگر بند های کفشت را گره نزنی، خواهی افتاد.

:مثال

I am going to travel to Ireland for vacation next month.

تعطیلات ماه بعد به ایرلند سفر خواهم کرد.

He is going to feel sad if you don’t invite him to the party.

اگر او را به مهمانی دعوت نکنی، او ناراحت خواهد شد.

They are going to go to his parents’ house.

آنها می خواهند به خانه والدینشان بروند.

کاربرد دیگری که برای استفاده از going to وجود دارد، این است که زمانی آنها را به کار می‌بریم که چیزی نزدیک به وقوع است.

مثال:

Get back! The bomb is going to explode

برگرد عقب! بمب خواهد ترکید. (بمب الان میترکه)

تاثیر یادگیری گرامر زبان انگلیسی

تفاوت بین will و going to با مثال

در مورد فرق بین این دو فعل کمکی باید بدانید که در حالت عادی و غیر رسمی می‌توان جای این دو تا را با یکدیگر عوض کرد. یعنی آنها را به جای دیگری استفاده کرد، بدون اینکه تغییر در معنی جمله اتفاق بیفتد یا ابهامی به وجود بیاید؛ اما در حالت نوشتاری و رسمی بهتر است تفاوت‌هایی را که در بالا گفتیم را بدانید و در نظر بگیرید که این مهم‌ترین نکته در آموزش گرامر زبان انگلیسی است. یعنی شما باید بدانید که در زبان انگلیسی چه عباراتی را می‌توانید در حالت رسمی و چه مواردی را در حالت غیر رسمی استفاده کنید. اگر این دو مورد را یاد بگیرید، در زبان خیلی بیشتر پیشرفت خواهید کرد. اما به هر حال اگر کسی از شما سوالی پرسید و برای آن برنامه‌ریزی داشتید، بهتر است که از going to استفاده کنید در غیر این صورت و در حالت محاوره می‌توانید هر دو را به کار ببرید.

درک تفاوت‌های ظریف بین «will» و «be going to» می‌تواند توانایی شما را برای برقراری ارتباط دقیق اقدامات آینده را به میزان زیادی افزایش دهد. در اینجا جملاتی وجود دارد که در آن‌ها می‌توان از هر دو کلمه “will” و “be going to” به همراه توضیحاتی در مورد تفاوت‌های ظریف استفاده کرد:

1. تصمیم خود به خود در مقابل اقدام از پیش برنامه ریزی شده:

 – ” I will go to the store later/ بعداً به فروشگاه می روم.”

 – این جمله حاکی از آن است که تصمیم برای رفتن به فروشگاه در لحظه صحبت گرفته می شود.

 – ” I am going to the store later/ بعداً به فروشگاه می روم.”

 – این جمله نشان می دهد که برنامه رفتن به فروشگاه قبل از لحظه صحبت انجام شده است.

2. پیش بینی بدون شواهد در مقابل پیش بینی بر اساس شواهد:

 – ” I think it will rain tomorrow./ فکر کنم فردا بارون بیاد.”

 – این جمله حاکی از پیش بینی بر اساس نظر شخصی یا دانش عمومی، بدون شواهد خاص است.

 – ” Look at those dark clouds; it is going to rain./ به آن ابرهای سیاه نگاه کن، باران خواهد بارید.”

 – این جمله حاکی از یک پیش بینی بر اساس شواهد قابل مشاهده فعلی (ابرهای تاریک) است.

3. ارائه کمک در مقابل قصد کمک:

 – ” I will help you with your homework./ من در انجام تکالیف به شما کمک خواهم کرد.”

 – این جمله حاکی از پیشنهاد کمکی خود جوش یا در پاسخ به درخواست کسی کمک میباشد.

 – ” I am going to help you with your homework./ من قصد دارم در انجام تکالیف به شما کمک کنم.”

 – این جمله بیانگر قصد کمک است که قبل از لحظه صحبت تصمیم گرفته شده است.

4. قول دادن در مقابل بیان برنامه:

 – ” I will call you when I get home/ وقتی به خانه رسیدم با شما تماس خواهم گرفت.”

 – این جمله به عنوان قولی است که در لحظه صحبت کردن داده شده است.

 – ” I am going to call you when I get home./ وقتی به خانه رسیدم با شما تماس می گیرم.”

 – این جمله نشان دهنده برنامه ای است که از قبل برای تماس پس از ورود گوینده به خانه وجود دارد.

5. واکنش فوری در مقابل تصمیم از پیش تعیین شده:

 – ” I will answer the phone./ من تلفن را جواب می دهم.”

 – این جمله نشان می دهد که گوینده به تازگی تصمیم گرفته است که به تلفن پاسخ دهد.

 – ” I am going to answer the phone./ من میرم تلفن رو جواب بدم.”

 – این جمله حاکی از آن است که گوینده از قبل برنامه ریزی کرده یا قصد پاسخ دادن به تلفن را داشته است.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه انتخاب بین «will» و «be going to» می‌تواند معنای یک جمله را با نشان دادن اینکه آیا عمل خود به خودی یا برنامه‌ریزی شده است و اینکه آیا پیش‌بینی‌ها بر اساس شواهد یا باورهای کلی است، به طرز ماهرانه‌ای تغییر می‌دهد. با درک و به کارگیری این تمایزات، سخنرانان و نویسندگان می توانند مقاصد و انتظارات خود را با دقت بیشتری بیان کنند. به یاد داشته باشید شرکت در کلاس زبان انگلیسی میتواند به شما در درک این ریزه کاری ها و ظرایف کمک کند.

فرق بین will و going to به زبان کاملا ساده

نمونه‌هایی از جملات will و going to

زمانی که صحبت از فرق will و going to می‌شود شما باید به نکات متعددی در این زمینه دقت داشته باشید و موارد متعددی را در نظر بگیرید تا بتوانید تفاوتی که میان این دو وجود دارد را به بهترین شکل ممکن تشخیص دهید. در این بخش قصد داریم نمونه‌هایی از جملاتی که از این دو استفاده کرده‌اند را در اختیار شما قرار دهیم و توضیحاتی را نیز ارائه دهیم که بدون شک مطالعه این توضیحات می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد.

مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید تا به شکل بهتری با این تفاوت‌ها آشنا شوید:

I will go to the store later. (unexpected or not planned)

بعدا به فروشگاه می‌روم. (به‌صورت غیرمنتظره و برنامه‌ریزی نشده)

I’m going to the store later. (already planned)

بعدا به فروشگاه می‌روم. (به‌صورت از قبل برنامه‌ریزی شده)

I think it will rain tomorrow. (prediction based on facts)

فکر کنم فردا باران ببارد. (پیشبینی بر اساس حقایق)

I think it’s going to rain tomorrow. (prediction based on feelings or opinion)

فکر کنم فردا باران ببارد. (پیش‌بینی بر اساس احساس یا عقاید)

چالش ها

در حالی که “will” و “be going to” هر دو برای بیان اعمال آینده استفاده می شوند، یادگیرندگان اغلب در تشخیص آنها با مشکلاتی مواجه می شوند که منجر به اشتباهات رایج می شود. اگرچه در اینجا برخی از اشتباهات رایج و باورهای غلط آورده شده است، اما بهره جوئی از راهنمائی های مدرسین مجرب میتواند به شما در رفع مشکلات در فرآیند آموزش گرامر زبان انگلیسی نیز کمک های شایان توجهی کند.

1. استفاده از “will” برای اقدامات برنامه ریزی شده:

 – اشتباه: “فردا به مهمانی می روم.”- I will go to the party tomorrow.

 – تصحیح: “فردا قرار است به مهمانی بروم.”- I am going to go to the party tomorrow.

 – توضیح: «will» معمولاً برای تصمیم گیری ها یا پیش بینی های خود به خودی استفاده می شود، در حالی که «be going to» برای اقدامات برنامه ریزی شده مناسب تر است.

2. استفاده از “Be Going To” برای تصمیم گیری های خود به خود :

 – اشتباه: “من قصد دارم در انجام تکالیف به شما کمک کنم.”- I am going to help you with your homework.

 – تصحیح: “من در انجام تکالیف به شما کمک خواهم کرد.”- I will help you with your homework.

 – توضیح: “be going to” باید برای اقدامات از پیش برنامه ریزی شده اختصاص داده شود، در حالی که “will” برای تصمیم گیری های خود به خود یا پیشنهاد کمک مناسب است.

3. ساختار نادرست :

 – اشتباه: “من می خواهم بعداً با شما تماس بگیرم.”- I’m going to to call you later

 – تصحیح: “بعداً با شما تماس خواهم گرفت.”- I’m going to call you later

 – توضیح: برای گفتار صحیح و روان ساختار جمله باید به درستی شکل گیرد.

4. استفاده از “will” برای پیش بینی های مبتنی بر شواهد :

 – اشتباه: “فکر کنم فردا برف بیاید.”- I think it will snow tomorrow.

 – تصحیح: “فکر کنم فردا برف می بارد.”- I think it is going to snow tomorrow.

 – توضیح: «will» برای پیش بینی های بدون مدرک استفاده می شود، در حالی که «be going to» برای پیش بینی های مبتنی بر شواهد موجود مناسب تر است.

5. استفاده بیش از حد از “will” برای اهداف آینده :

 – اشتباه: “از هفته آینده رژیمم را شروع می کنم.”- I will start my diet next week.

 – تصحیح: «از هفته آینده رژیمم را شروع می کنم».- I am going to start my diet next week.

 – توضیح: در حالی که “will” می تواند نیات را بیان کند، “be going to” برای اقدامات آتی به وضوح برنامه ریزی شده ترجیح داده می شود.

6. اشتباه گرفتن “will” با “would” در جملات شرطی:

 – اشتباه: “اگر وقت داشته باشم، به شما کمک خواهم کرد.”- If I will have time, I will help you.

 – تصحیح: «اگر وقت داشته باشم به شما کمک خواهم کرد».- If I have time, I will help you.

 – توضیح: در عبارات شرطی، برای حفظ دقت دستوری، «will» باید با «would» جایگزین شود.

با توجه به این اشتباهات رایج و تصورات نادرست، یادگیرندگان می توانند درک و استفاده خود از “will” و “be going to” را بهبود بخشند و در نتیجه توانایی خود را برای بیان دقیق اقدامات آینده به زبان انگلیسی افزایش دهند.

فرق بین will و going to به زبان کاملا ساده + ویدئو

راه حل

برای جلوگیری از اشتباهات رایج و تصورات نادرست مرتبط با استفاده از «will» و «be going to»، یادگیرندگان می توانند راه حل های زیر را اجرا کنند:

1. تفاوت را درک کنید:

 – با مطالعه اهداف و کاربردهای متمایز آنها در بیان اعمال آینده، درک روشنی از زمان استفاده از «will» و «be going to» به دست آورید.

2. ساخت جمله را تمرین کنید:

 – تمرین جملات را با استفاده از “will” و “be going to” در زمینه های مختلف برای تقویت استفاده صحیح از آنها.

3. **از سرنخ های متنی** استفاده کنید:

 – هنگام تصمیم گیری برای استفاده از کدام زمان آینده، زمینه موقعیت را در نظر بگیرید. اگر اقدام یک تصمیم خود به خود یا یک پیش‌بینی بدون شواهد باشد، «will» ممکن است مناسب‌تر باشد. اگر اقدامی از قبل برنامه ریزی شده باشد یا بر اساس شواهد موجود باشد، احتمالاً «be going to» بهترین انتخاب است.

4. نمونه ها را مرور کنید:

 – نمونه هایی از جملات را با استفاده از “will” و “be going to” مرور کنید تا نحوه استفاده از آنها در سناریوهای مختلف را درک کنید.

5. جملات مشروط را تمرین کنید:

 – تمایز بین “will” و “be going to” را در گزاره های شرطی درک کنید. برای پیش‌بینی‌ها یا نتایج آینده از «would» در بند شرطی ( conditional clause)  و «will» در بند اصلی ( main clause) استفاده کنید.

6. تصحیح:

 – جملات خود را تصحیح کنید تا استفاده صحیح از “will” و “be going to” را قبل از نهایی کردن ارتباط کتبی بررسی کنید.

7. به دنبال بازخورد باشید:

 – از مدرسین و متخصصین زبان بازخورد بخواهید تا اشتباهات خود را اصلاح کنید و تفاوت های ظریف استفاده از این دو گرامر را روشن کنید.

8. در مکالمه شرکت کنید:

 – در گفتگوهایی شرکت کنید که می توانید به طور طبیعی استفاده از «will» و «be going to» را تمرین کنید. این به تقویت استفاده صحیح از طریق ارتباطات واقعی کمک می کند.

9. از منابع یادگیری زبان استفاده کنید:

 – از منابع یادگیری زبان مانند کتاب های گرامر، تمرین های آنلاین و برنامه های زبان برای تمرین با استفاده از “will” و “be going to” در زمینه های مختلف استفاده کنید.

10. صبور باشید:

 – یادگیری استفاده صحیح از «will» و «be going to» زمان و تمرین می خواهد. با خودتان صبور باشید و تمرین کنید تا درک و استفاده خود را در طول زمان بهبود ببخشید.

با اجرای این راه حل ها، فراگیران می توانند بر اشتباهات رایج و باورهای غلط غلبه کنند و در نهایت مهارت خود را در استفاده از “will” و “be going to” برای بیان دقیق اقدامات آینده به زبان انگلیسی افزایش دهند.

قوانینی که برای استفاده از will و going to باید به آنها دقت داشته باشید

در آموزش زبان انگلیسی قوانین بسیار زیادی وجود دارد که اگر شما به این قوانین دقت و توجه داشته باشید می‌توانید به شکل بهتری از will و going to استفاده کرده و از مزایای هریک از آنها بهره‌مند شوید. برای این‌که به شکل بهتری بتوانید فرق will و going to را متوجه شده و از این تفاوت‌ها در جملات خود استفاده کنید ما چهار قانون را در اینجا برای شما آورده‌ایم. مطالعه این چهار قانون می‌تواند به شما در ساخت جملاتی که گرامر بهتری دارند کمک شایانی کند.

  • از will برای رویدادهای غیر منتظره یا برنامه‌ریزی نشده در آینده استفاده می‌شود.
  • از going to برای رویدادهای برنامه‌ریزی شده در آینده استفاده می‌شود.
  • از will برای پیش‌بینی‌های مبتنی بر شواهد و حقایق استفاده می‌شود.
  • از going to برای پیش‌بینی‌های مبتنی بر احساسات یا نظرات شخصی استفاده می‌شود.

مثال‌های مربوط به هریک از این قوانین را می‌توانید در بخش قبلی مطالعه کنید.

چه زمانی باید از will استفاده کنیم؟

اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که تا به این‌جای مطلب با فرق will و going to به‌خوبی آشنا شده‌اید و می‌توانید از این تفاوت به‌درستی استفاده کنید احتمالا این سوال برای شما هم به وجود آمده است که چه زمانی باید از هرکدام این دو استفاده کرد؟ پاسخ دادن به این سوال نیازمند این است که شما قوانینی که در بخش قبلی بیان کردیم را رعایت کنید و به جزئیات آنها نیز دقت داشته باشید. مثال‌هایی که در بخش‌های قبلی در این خصوص به شما ارائه دادیم نیز بدون شک در این زمینه کمک‌کننده خواهد بود.

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز بیان کردیم شما می‌توانید از will برای رویدادهای غیرمنتظره یا برنامه‌ریزی نشده در آینده استفاده کرده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. علاوه بر این شما می‌توانید از will برای پیش‌بینی‌های مبتنی بر حقایق یا شواهد نیز استفاده کنید. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

I will call you tomorrow. (unplanned event in the future)

فردا به تو زنگ می‌زنم. (رویداد برنامه‌ریزی نشده در آینده)

I think the stock market will go up tomorrow. (prediction based on facts)

فکر کنم فردا بورس بالا می‌رود. (پیش‌بینی بر اساس حقایق)

We will go to the beach this weekend. (unplanned event in the future)

آخر این هفته به ساحل می‌رویم. (رویدادهای برنامه‌ریزی نشده در آینده)

I think it will be sunny tomorrow. (prediction based on facts)

فکر کنم فردا هوا آفتابی باشد. (پیش‌بینی بر اساس حقایق)

My team will win the game tonight. (prediction expressing certainty)

تیم من برنده بازی امشب خواهد بود. (پیش‌بینی بیانگر قطعیت)

تفاوت wihh و going to به زبـــان کاملا ساده

چه زمانی از going to استفاده کنیم؟

حال ممکن است این سوال برای شما هم به وجود آمده باشد که دقیقا چه زمانی باید از going to استفاده کرده و از مزایای این عبارت بهره‌مند شویم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که شما زمانی می‌توانید در جملات خود از going to استافده کنید که قصد داشته باشید درباره رویدادهای برنامه‌ریزی شده در آینده صحبت کنید یا این‌که قصد داشته باشید برای پیش‌بینی‌های بر پایه احساسات و عقاید صحبت کنید. مثال‌های زیر را در این زمینه مشاهده کنید:

I’m going to call you tomorrow. (planned event in the future)

فردا به تو زنگ می‌زنم. (رویداد برنامه‌ریزی شده در آینده)

I think the market is going to go up tomorrow. (prediction based on feelings or opinion)

فکر کنم فردا بازار بالا می‌رود. (پیش‌بینی بر اساس احساسات و عقاید)

We’re going to go to the beach this weekend. (planned event in the future)

آخر این هفته قراره به ساحل بریم. (رویداد برنامه‌ریزی شده در آینده)

I think it’s going to be sunny tomorrow. (prediction based on feelings or opinion)

فکر کنم فردا هوا آفتابی باشد. (پیشبینی بر اساس احساسات یا عقاید)

My team is going to win the game tonight. (prediction expressing strong belief)

تیم من بازی امشب را می‌برد. (پیشبینی بیانگر اعتقاد قوی)

در آموزش گرامر زبان انگلیسی یادگیری استفاده درست از will و going to می‌تواند مزایای بسیار زیادی را برای شما به همراه داشته باشد و به شما کمک کند تا بتوانید جملاتی با ساختار بهتر و قوی‌تر را برای خود ایجاد کنید. البته نکته بسیار مهمی که در اینجا نباید فراموش کنید نیز این است که شرکت در کلاس زبان ایرانمهر نیز می‌تواند به میزان زیادی روی مهارت زبان انگلیسی شما تاثیرگذار بوده و به بهبود مهارت‌های شما کمک شایانی کند.

چگونه باید فعل‌های آینده را سوالی کنیم؟

در مورد سوالی کردن، شما باید حواس‌تان را جمع کنید. آموزش گرامر انگلیسی را باید به کامل‌ترین حالت ممکن یاد بگیرید تا بتوانید در هر جایی از آن استفاده کنید. فعل‌های آینده هم نیاز به سوالی شدن دارند. تنها کاری که برای سوالی کردن باید به انجام برسانید، این است که جای فعل کمکی یعنی will و is/are/am going to را با فاعل عوض کنید. یعنی فعل اصلی سر جای خودش می‌ماند و جای این دو مورد با هم عوض می‌شود.

مثال:

I will marry you

من می خواهم با تو ازدواج کنم / من با تو ازدواج خواهم کرد.

Will you marry me?

با من ازدواج می کنی؟

I am going to travel.

من قصد سفر دارم.

Are you going to travel?

آیا قصد سفر داری؟

زبان انگلیسی را از کجا بیاموزیم؟

آموزشگاه ما (ایرانمهر) یکی از بهترین آموزشگاه‌های ایران در زمینه زبان انگلیسی است که بدون شک آخرین متدهای آموزش زبان انگلیسی را برایتان ارائه خواهیم داد. از طرفی هم بسیار مهم است که گرامر انگلیسی را در پیشرفته‌ترین حالت ممکن یاد بگیرید تا بتوانید درک کنید که در چه جایی باید از چه چیزهایی استفاده کنید. در واقع اگر شما گرامر را درست یاد بگیرید، یعنی خیلی راحت می‌توانید از آن استفاده کنید و این یعنی زبان انگلیسی را به درستی فرا گرفته‌اید؛ پس حتماً آموزش‌های ما را دنبال کنید. آموزشگاه ما در زمینه انگلیسی از جمله آموزش گرامر انگلیسی یکی از بهترین‌هاست. از پیشرفته‌ترین و بهترین امکانات استفاده می‌کند تا شما به عنوان یک زبان‌آموز بتوانید در بالاترین حد خود، زبان انگلیسی را یاد بگیرید.

فرق بین will و going to

سخن پایانی

درک تفاوت های ظریف بین “will” و “be going to” برای برقراری ارتباط موثر در زبان انگلیسی ضروری است. در طول این مقاله، اهداف و کاربردهای متمایز هر فرم زمان آینده را بررسی کرده‌ایم. «will» معمولاً برای تصمیم‌های خود به خود، پیش‌بینی‌های بدون شواهد، وعده‌ها، پیشنهادها و درخواست‌های مؤدبانه استفاده می‌شود، در حالی که «be going to» معمولاً برای اقدامات برنامه‌ریزی‌شده، نیات و پیش‌بینی‌های مبتنی بر شواهد موجود استفاده می‌شود. با شناخت این تفاوت ها و تمرین استفاده از آن ها، یادگیرندگان می توانند از اشتباهات رایج اجتناب کنند و اقدامات آینده را با وضوح و دقت بیان کنند. تسلط بر “will” و “be going to” به سخنرانان امکان می دهد تا خود را به طور دقیق بیان کنند و از برقراری ارتباط موثر در زبان انگلیسی گفتاری و نوشتاری اطمینان حاصل کنند. بنابراین، صرف زمان برای درک و تمرین این فرم‌های زمان آینده برای زبان آموزانی که به دنبال افزایش مهارت و تسلط خود در ارتباطات انگلیسی هستند، ضروری است.

کلاس های زبان موسسه زبان ایرانمهر با ارائه راهنمایی های ساختاریافته و آموزش متناسب با نیازهای زبان آموزان، نقش مهمی در یادگیری نکات گرامری ایفا می کنند. این کلاس‌ها یک رویکرد سیستماتیک برای درک پیچیدگی‌های زبان، از جمله قواعد دستور زبان، نحو، و کاربرد ارائه می‌دهند. از طریق تمرین‌های تعاملی، بحث‌ها و بازخورد مربیان، دانش‌آموزان می‌توانند مفاهیم پیچیده گرامری را به طور مؤثرتری درک کنند. علاوه بر این، کلاس‌ زبان فرصت‌هایی را برای کاربرد عملی فراهم می‌کنند و به زبان‌آموز اجازه می‌دهد تا با استفاده از نکات گرامری در زمینه‌های زندگی واقعی از طریق فعالیت‌های گفتاری، نوشتاری و شنیداری تمرین کند. با شرکت در کلاس‌های زبان موسسه زبان ایرانمهر، دانش‌آموزان نه تنها مهارت‌های زبانی خود را افزایش می‌دهند، بلکه درک عمیق‌تری از تفاوت‌های فرهنگی و استراتژی‌های ارتباطی نیز ایجاد می‌کنند.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره فرق will و going to پاسخ دهیم.

Will در زبان انگلیسی چه کاربردهایی دارد؟

معمولا زمانی از will استفاده می‌شود که شما قصد داشته باشید درباره رویدادهای غیرمنتظره و برنامه‌ریزی نشده در آینده یا پیش‌بینی‌های بر اساس منطق صحبت کنید.

Going to چه کاربردهایی در زبان انگلیسی دارد؟

شما زمانی باید از going to در زبان انگلیسی استفاده کنید که قصد داشته باشید درباره برخی از اقداماتی که از پیش برنامه‌ریزی شده‌اند صحبت کنید یا این‌که قصد داشته باشید درباره پیش‌بینی‌هایی صحبت کنید که بر پایه احساس و عقاید شخصی شما هستند.

چه زمانی باید از “will” و “be going to” برای صحبت در مورد اقدامات آینده استفاده کنم؟

 – از “will” برای تصمیم گیری های خودجوش، پیش بینی های بدون شواهد، قول ها، پیشنهادها و درخواست های رسمی استفاده کنید.
 – برای اعمال، مقاصد و پیش بینی های برنامه ریزی شده بر اساس شواهد موجود از “be going to” استفاده کنید.

 تفاوت “will” و “be going to” از نظر میزان خود جوش بودن چیست؟

“will” برای تصمیم گیری در لحظه صحبت استفاده می شود، در حالی که “be going to” نشان دهنده اقدامات برنامه ریزی شده قبل از لحظه صحبت است.

چگونه بفهمم که باید از “will” یا “be going to” برای پیش بینی ها استفاده کنم؟

– از “will” برای پیش بینی های مبتنی بر باور یا شهود شخصی استفاده کنید.
 – از “be going to” برای پیش بینی های مبتنی بر شواهد فعلی یا علائم قابل مشاهده استفاده کنید.

آیا می توان از هر دو “will” و “be going to” برای وعده ها و پیشنهادات استفاده کرد؟

 بله، هر دو شکل را می توان برای وعده و پیشنهاد استفاده کرد، اما “will ” بیشتر در زمینه های مودبانه یا رسمی استفاده می شود.

بیشتر بخوانید:آموزش زمان آینده ساده در گرامر انگلیسی

بیشتر بخوانید:آموزش گرامر will در زبان انگلیسی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.4 از 5 از 37 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید