IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
بررسی افعال فعال action verbs در زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4.4/5
نویسنده: محمد اشرفی
9 بهمن 1398

بررسی افعال فعال (action verbs) در زبان انگلیسی

شاید ابتدا با خودتان فکر کنید که افعال فعال دیگر چیست؟ ما افعال مجهول و نامجهول داریم. ولی افعال فعال دقیقا چه هستند و به چه کاری می‌آیند؟ مثلا صبح‌ها ساعت هفت بلند می‌شوند، قهوه می‌خورند، ورزش می‌کنند و سرکار می‌روند؟

مطمئنا افعال فعال در زبان انگلیسی سرکار نمی‌روند. افعال فعال یا پویا، در حقیقت افعالی هستند که یک عمل پویا  را بیان می‌کنند. خودشان سرکار نمی‌روند، ولی work، ran, swim, jump, move و look را می‌توان افعال فعال یا پویا به حساب آورد. در ادامه چند مثال از این افعال در جمله برایتان آورده‌ایم تا آن‌ها را بهتر یاد بگیرید.

مثال:‌

“The man stretched his arm before he threw the baseball.”

“The kittens leaped from the table to the chair.”
“After she dove into the water, the swimmer raced to the other side of the pool as fast as she could.”
“A boy rolled down the hill on a skateboard.”
“Before it stopped for a break, the horse ran for five miles.”

بررسی افعال فعال (action verbs) در زبان انگلیسی

 اهمیت این افعال در جمله

مثال‌های زیر را در نظر بگیرید: 

“The train is on the track.”

“The gazelles are in the field.”

 در هیچ یک از جمله‌های زیر فعلی وجود ندارد که یک عمل خاص را بیان کند. اما بلکه شامل افعالی می‌شود که شرایط یا حالت خاصی از فاعل را بیان می‌کند و به stative verb مشهور هستند.

“The train raced along the track.”

“The gazelles are galloping in the field.”

 افعال فعال به طور چشم‌گیری می‌توانند روی معنی جمله تاثیر بگذارند. این افعال نه تنها کاری که توسط فاعل انجام می‌شود را بیان می‌کنند، بلکه می‌توانند شیوه‌ انجام آن را هم نشان دهند. مثال:‌

“Susie sat on the couch at the end of her work day.”

 فعل Sat نشان می‌دهد که سوزی از حالت ایستاده به جالت نشسته تغییر وضعیت داده است. اما جمله‌ی زیر اطلاعات بیشتری در اختیار مخاطب قرار می‌دهد. بنابراین اگر می‌خواهید منظور خود را بیشتر توضیح دهید، نباید یک فعل ساده انتخاب کنید و به درازای جمله بیفزایید. بلکه باید هر فعل را با معنی خاص خودش به کار ببرید و کوتاه و مفید، منظور خود را بیان نمایید. این نکته را به خاطر داشته باشید که بومی‌های انگلیسی‌زبان، از اینکه یک جمله را کش بدهید متنفر هستند و ترجیح می‌دهند که همه چیز کوتاه و مفید باشد. 

“Susie collapsed onto her couch at the end of the work day.”

در این جمله، فعل collapsed نه تنها حرکت سوزی از حالت ایستاده به نشسته را توصیف می‌کند، بلکه وضعیت جسمانی او را هم توضیح می‌دهد. مثلا می‌تواند این منظور را برساند که سوزی حال خوبی ندارد. در هر صورت، این فعل، حالت واضح‌تر فعل sat است.

در اینجا مثالی از افعال مشابه وجود دارد که اطلاعات بیشتری در اختیار شما قرار می‌دهد:‌ 

“The man tossed the stone to the side of the path.”

“The man heaved the stone to the side of the path.”

 در هر دو جمله، مرد سنگی را طی مسیری حرکت می‌دهد. هرچند، فعل tossed پرتاب شدن سنگ را نشان می‌دهد، در حالی که heaved راجع به سنگین‌ بودن سنگ هم اطلاعاتی در اختیارتان قرار می‌دهد. همانطور که می‌بینید، با تغییر فعل پویا در جمله، ما تغییر بزرگی در مفهوم جمله می‌بینیم.

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

انواع فعل در زبان انگلیسی

تمام جملات به یک فعل نیاز دارند تا تکمیل شوند، اما این فعل حتما نباید پویا باشد. ما می‌توانیم از افعال حالتی یا stative، افعال ربط (linking verbs) و افعال کمکی (auxiliary verbs) استفاده کنیم.

Stative verbs

افعال حالتی

برخلاف افعال پویا، این افعال حالت و وضعیت فاعل مثل افکار یا عقاید او (agree، recognize، doubt و …)‌را بیان می‌کنند یا به بیان مالکیت و تعلقات مثل (own، possess، belong، have) می‌پردازند یا به کمک آن احساسات و حواس مثل (love، hate، like، fear، seem، look، hear‌و feel) را بیان می‌کنند.

ما در ادامه می‌بینیم که در جملات زیر هیچ فعل پویایی وجود ندارد.

“I own 10 cars.”

“The kids love to play outside in the summer.”
“Janet feels that we should go home.”

 احتمال متوجه شده‌اید که برخی از افعال حالتی می‌توانند به عنوان فعل پویا هم به کار بروند. البته این در برخی جملات فراهم می‌شود. در این مورد، یک قانون روشن جهت تشخیص افعال پویا یا ایستایی وجود دارد. آن هم این است که فعل را در وجه استمراری صرف کنید و اگر جمله معنی داد، پس فعل،‌ فعل پویا است.

مثال: 

 “I own 10 cars.”

 “I am owning 10 cars.” (incorrect—stative verb)
 “I see your point.”
 “I am seeing your point.” (incorrect—stative verb)

 هرچند، این مثال را هم داریم:

 “I am seeing a movie later.” (correct—action verb)

 راجع به این قانون برخی استثناءها هم وجود دارند و اگر وجود نداشت باید تعجب می‌کردید! چون مگر می‌شود در زبان انگلیسی قانونی وجود داشته باشد و هیچ استثنائی راجع به آن وجود نداشته باشد!؟ اما در هر صورت، برای تشخیص فعل پویا از فعل ایستایی، روش بدی نیست. اما رفته رفته با پیشرفتتان در زبان انگلیسی، این افعال را چشم بسته تشخیص می‌دهید و دیگر نیازی به صرف آن‌ها در حالت استمراری نیست.

افعال ربط

افعال ربط زیرمجموعه‌ی افعال حالتی هستند که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم. آن‌ها نیز حالت و وضعیت فاعل را توصیف می‌کنند. افعال ربط جهت ارتباط فاعل به صفت یا عبارتی که آن‌ را توصیف می‌کند، در جمله ظاهر می‌شوند. مثال: 

“She is smart.”

“They seem very strong.”

“This soup tastes funny.”

 افعال کمکی

افعال کمکی افعالی هستند که در جمله به افعال حالتی، ربطی یا حتی پویا هم مقدم هستند و به آن‌ها کمک می‌کنند تا معنایشان را کامل کنند (در اصل اگر وجود نداشته باشند، گرامر زبان انگلیسی فلج می‌شود!). مثال:‌ 

“They should run faster.”

“You can see the lake from the porch on the lake house.”
“I have been thinking about a new method for the project.”

 سخن پایانی

حالا که این مقاله را خواندید احتمالا دیگر با شنیدن Action verbs‌ یا افعال فعال در زبان انگلیسی تعجب نمی‌کنید و به خوبی می‌دانید که در هر زبانی چنین افعالی وجود دارند. پس حالا که آن‌ها را خوب یاد گرفته‌اید، پس به خوبی می‌توانید جملات زیباتری بسازید. فقط توصیه‌ من به شما این است که حتما مثال‌ها را بخوانید و با آن‌ها تمرین کنید. هرچه بیشتر تمرین‌ کنید، حرفه‌ای‌تر خواهید شد.

آزمون

Which of the following words is an action verb?

Identify the action verb in the following sentence.n“I think the man who delivers our mail is cute.”

Which of the following sentences does not contain an action verb?

Action verbs are also known as which of the following?

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.4 از 5 از 28 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید