IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
پنج بازی سرگرم‌کننده برای یادگیری زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 3.9/5
نویسنده: محمد اشرفی
2 آبان 1397

پنج بازی سرگرم‌کننده برای یادگیری زبان انگلیسی

اوقات فراغتتان در یک روز سرد پاییزی را چطور می‌گذرانید؟

فیلم تماشا می‌کنید؟ کتاب می‌خوانید؟ سرگرم گوشی و بازی‌های آنلاین می‌شوید؟

“من سودوکو بازی می‌کنم! سودوکو یک بازی اعتیادآور با اعداده که هم مغز رو به چالش می‌کشه هم شدیدا سرگرم‌کننده است. به نظر من پازل‌ها و بازی‌های فکری بهترین راه برای گذروندن زمان و کار کشیدن از سلول‌های خاکستری مغزه!”

البته پازل‌ها فقط مربوط به اعداد نیستند. بسیاری از بازی‌های فکری و پازل‌ها درباره کلمات هستند و پازل کلمات به تقویت زبان انگلیسی کمک می‌کند. خیلی کمک می‌کند!  این بازی‌ها نوعی سرگرمی هستند که به یادگیری زبان هم کمک می‌کنند.

پنج بازی سرگرم_کننده برای یادگیری زبان انگلیسی

خبر خوش دیگر اینکه به لطف تکنولوژی و گوشی‌های هوشمند، می‌توان تمام این بازی‌ها را یا به صورت آنلاین یا بدون نیاز به اینترنت روی گوشی بازی کرد.

در این مقاله، پنج پازل را به شما معرفی می‌کنیم که هم سرگرم‌کننده هستند و هم آموزشی؛ بازی‌هایی که اوقات فراغتتان را به بهترین نحو پر می‌کنند.

بازی با این پازل‌ها می‌تواند دایره لغات شما را در کمترین زمان تقویت کند، باعث می‌شود با قواعد گرامری معمول و پرکاربرد آشنا شوید و درک مطلب زبان انگلیسی را در شما افزایش می‌دهد.

مزیت های یادگیری زبان انگلیسی با پازل

نیاز به شریک و هم‌بازی ندارید (مگر اینکه خودتان بخواهید!)

فکر کنید قرار است با استفاده از بازی جدول، دانش لغت خود را محک بزنید. بعد از پرکردن جدول می‌توانید جواب‌های درست را چک کنید و متوجه شوید که آیا اشتباهی کرده‌اید یا نه. روی یک برگه کلماتی که اشتباه نوشتید یا نتوانستید حدس بزنید را بنویسید، با این روش می‌توانید بعدا آن‌ها را مرور کنید.

تمام این مراحل آنقدر ساده هستند که نیازی به هم بازی و کمک ندارید، اما به این معنی هم نیست که حتما باید تنها انجام شود. بعضی پازل‌ها و بازی‌های فکری می‌توانند دو یا چند نفره انجام شوند یا ممکن است برای انجام آن‌ها از کسی کمک بگیرید. ولی اگر بتوانید خودتان و به تنهایی زبان انگلیسی را تمرین کنید، خیلی بهتر است.

انتخاب‌های زیادی دارید: بازی‌های آنلاین، موبایل، بازی‌های کاغذی

راه‌های زیادی وجود دارند که با بازی‌های مختلف زبان انگلیسی را تقویت کنید. می‌توانید در هر ساعت از روز که قرار است کمی بازی کنید، بهترین و مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. مثلا اگر عادت دارید قبل از خواب بازی کنید، می‌توانید از جدول‌های چاپی و کاغذی یا بازی‌های نصب شده روی گوشی موبایلتان استفاده کنید.

اگر ترجیح می‌دهید در طول روز و بین ساعت‌های کاری بازی کنید، احتمالا پشت میز و جلوی کامپیوتر نشسته‌اید؛ پس بهترین نوع بازی‌ها، جدول‌ها و بازی‌های آنلاین هستند که در وبسایت‌های فراوانی ارائه شده‌اند. برنامه‌های موبایل هم برای هر شرایط و هر زمانی مناسب است.

چالشی برای مغز!

درست مثل بدن، مغز هم «ماهیچه»هایی دارد که باید تقویت شوند. هر چه بیشتر از آن‌ها استفاده کنید، مغز شما باهوش‌تر و دقیق‌تر می‌شود. انجام بازی‌های فکری و پازل‌ها، راهی عالی برای به چالش کشیدن ذهن و دور زدن محدودیت‌های آن است.

نکته بعدی اینکه اگر یه پازل را حل کنید، ترغیب می‌شوید بعدی را انجام دهید. با این بازی‌ها زبان انگلیسی را تقویت می‌کنید و به قابلیت‌های شما در استفاده از این زبان افزوده می‌شود.

رویکردهای جذاب و موثر در یادگیری زبان

Hangman

«هنگ من» یک بازی قدیمی است که نه تنها زبان‌آموزان انگلیسی، بلکه انگلیسی‌زبان‌ها هم آن را می‌شناسند.

قوانین بازی

به طور کلی باید کلمات این بازی را حدس زد و حداقل با دو بازیکن انجام می‌شود:

 •  بازیکن شماره یک، کلمه‌ای با تعداد حروف مشخص را انتخاب می‌کند و به ازای هر حرف یک خط تیره می‌گذارد.
 • بازیکن شماره دو باید حروفی که در آن کلمه هست را حدس بزند. اگر بازیکن شماره دو حرفی را درست حدس زد، بازیکن شماره یک باید تمام خط تیره‌هایی که آن حرف وجود دارد را به بازیکن شماره دو بگوید.
 • اگر بازیکن شماره دو حرفی را اشتباه حدس زد، بازیکن شماره 1یک برای دار زدن بازیکن شماره دو (البته روی کاغذ!) آماده می‌شود. مثلا سر یا بدن مردی را روی کاغذ می‌کشد و با هر حدس اشتباه قسمتی از بدن مرد کشیده می‌شود.
 • معمولا بازیکن شماره دو می‌تواند هشت حدس غلط داشته باشد و بعد از آن به دار آویخته می‌شود و این یعنی بازی را باخته است.

0141یادگیری زبان از طریق بازی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

مزیت های بازی Hangman

این بازی سرگرم‌کننده است و به همین دلیل بازی کردن با آن انگیزه یادگیری را زیاد می‌کند. بازی Hangman باعث می‌شود کلمات جدید یاد بگیرید و املای درست کلمات را بفهمید. هر چقدر دانش شما از زبان انگلیسی و کلمات بیشتر باشد، شانس شما برای بردن در این بازی بیشتر است. مثلا اگر پیشوندها (مثل -un-، multi یا -super) یا پسوندها (مثل tion، -ish- یا able-) را بلد باشید، احتمال اینکه کلمه مورد نظر را حدس بزنید بیشتر است.

انگلیسی زبان‌ها معمولا این بازی را برای چالش و سرگرمی بیشتر انجام می‌دهند، اما کسی که در حال یادگیری زبان انگلیسی است، باید به واحدهای معنایی یک کلمه (یا واژک) توجه کند.

واژک (Morpheme) می‌تواند یک کلمه (Happy) یا قسمتی از یک کلمه (پیشوند un یا پسوند ness) باشد. کلمه شادی (unhappiness) سه واژک دارد: پیشوند un + کلمه اصلی happy + پسوند ness

یاد گرفتن و به خاطر سپردن واحدهای متفاوت معنایی برای یادگیری زبان خیلی مفید است، چون همه این‌ها می‌توانند برای ساختن کلمات دیگر هم استفاده شوند.

Crossword Puzzles

بازی Crossword Puzzle بازی شناخته شده و معروفی است که همه آن را می‌شناسیم و با قوانین آن آشنا هستیم. در این بازی‌ها، سرنخ‌هایی به فرد داده می‌شود تا کلمه را حدس بزند. هر کمک، ما را به حدس درست کلمه نزدیک می‌کند و کلمات در ستون‌های افقی یا عمودی نوشته می‌شوند که همدیگر را قطع می‌کنند.

یک نمونه از راهنمایی و جواب درست می‌تواند این باشد: The plural form of person که می‌شود People.

مزیت های جدول کلمات

جدول کلمات به شما کمک می‌کند دایره لغتتان را گسترش دهید، چرا که اغلب راهنمایی‌ها، مترادف کلمات هستند یا کلماتی هستند که معانی مشابه دارند. با دانستن کلمات جدیدتر و بیشتر، بهتر می‌توانید منظورتان را بیان کنید.

باید این نکته را یادآور شویم که جدول کلمات یکی از محبوب‌ترین بازی‌ها بین انگلیسی زبان‌هاست. به همین دلیل بعضی از پازل‌ها یا جدول کلمات به شدت چالش برانگیز هستند. گاهی ممکن است فکر کنید این جدول‌ها بسیار سخت هستند و کم کم بیخیال بازی کردن شوید. اما یادتان باشد، جدول‌هایی هم هستند که برای کسانی طراحی شده‌اند که دانش کمتری دارند؛ بهتر است اول به سراغ آن‌ها بروید و بعد از اینکه کمی حرفه‌ای‌تر شدید، جدول‌های سخت‌تر را انتخاب کنید.

برای اینکه از یک جدول کلمات بیشترین استفاده را ببرید، باید به این نکات توجه کنید: 1) جدولی را انتخاب کنید که مناسب سطح زبان شماست، 2) جدولی را انتخاب کنید که درباره یک موضوع خاص باشد و 3) کلمات جدیدی که معنی آن‌ها را نمی‌دانید یا برایتان دشوار است در یک دفتر بنویسید و هرروز آن‌ها را مرور کنید.

Ruzzle

این بازی که در قالب یک اپلیکیشن موبایل طراحی شده است، طرز کار ساده‌ای دارد. تعدادی حروف به هم ریخته در اختیار شماست تا هر تعداد کلمه که می‌توانید بسازید. هر کلمه‌ای که بسازید امتیاز می‌گیرید و این امتیازها با توجه به کلمه‌ای که ساختید فرق می‌کند. این بازی را می‌توان یا تنها، یا با یک دوست یا با غریبه‌ای در هر نقطه از کره زمین بازی کرد.

مزیت بازی Ruzzle

این بازی تعاملی است و خیلی زود می‌توان قواعد آن را یاد گرفت. جنبه اجتماعی هم، آن را جذاب‌تر می‌کند. به عنوان کسی که در حال یادگیری زبان انگلیسی است، مهارت نوشتن و املای کلمات هم تقویت می‌شود.

Johnny Grammar’s Word Challenge

قواعد این بازی بسیار ساده است: در مدت 60 ثانیه باید به هر تعداد سوال املا (هجی کلمات)، لغت یا گرامر که می‌توانید جواب دهید. چالش‌ها در سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند: کلمات، گرامر و تلفظ (هجی کلمات). سه سطح آسان، متوسط و سخت هم برای هر دسته در نظر گرفته شده است.

مزیت‌های بازی Johnny Grammar’s Word Challenge

این بازی توسط British Council طراحی شده است که عالی‌ترین مرجع آموزش زبان در دنیاست و به نام انجمن رسمی آموزش زبان بریتانیا شناخته می‌شود. این انجمن با برنامه‌ها و بازی‌های مختلفی که طراحی می‌کند به زبان‌آموزان انگلیسی کمک می‌کند تا درحالی که بازی می‌کنند و سرگرم می‌شوند، مهارت‌های زبان را در خود تقویت کنند. این بازی به شما کمک می‌کند هرروز یک موضوع خاص که در زندگی روزمره اتفاق می‌افتد، مثل سفر، رستوران یا گفتگوهای کوتاه را انتخاب کنید و مهارت خود را در آن‌ها بالا ببرید. این برنامه همچنین باعث می‌شود گرامر تقویت شود؛ چون اگر سوالی را اشتباه جواب دهید، فیدبکی به شما داده می‌شود که باعث می‌شود بهتر آن مطلب را یاد بگیرید.

Word Wrangling

قوانین بازی

این بازی هم یکی دیگر از تولیدات British Council است. در این بازی باید الگوها، اشکال و رابطه بین حروف و کلمات را پیدا کنید. هشت پازل در این بازی وجود دارد.

در قسمت «Stem words»، کلمات و معنی آن‌ها را از ریشه کلمه‌ای که به شما داده شده حدس می‌زنید. در «?What’s missing» سه کلمه رندوم به شما داده می‌شود و باید کلمه چهارم که مربوط به همین کلمات است حدس بزنید. در پازل «…Someone stole the» بازیکنان باید حروف صداداری که به آن‌ها داده شده را در جای خالی بگذارند و کلمه مورد نظر را پیدا کنند. در «Word mates» باید دانش خود را در زمینه اسم‌های مرکب محک بزنید و در «Anagrams» مهارت خود را در تلفظ کلمات بسنجید. پازل «Turn around» یک بازی چالشی است، در این بازی سرنخ‌هایی به شما داده می‌شود که باید با آن‌ها دو کلمه را پیدا کنید که حروف یکسان اما تلفظ متفاوت دارند. دو بازی آخر یعنی «Which/witch word» و «Get or have»، روی استفاده‌های گرامری کلمات مختلف تمرکز دارند.

مزیت بازی Word Wrangling

این بازی به شما کمک می‌کند موارد استفاده از کلمات را یاد بگیرید و درک بهتری از زبان انگلیسی داشته باشید.

پنج بازی که در بالا معرفی شدند هر کدام قواعد مختلفی دارند، اما همه آن‌ها کمک می‌کنند تفریح کنید و در کنار آن زبان انگلیسی هم یاد بگیرید. وقت آزاد خود را بیهوده تلف نکنید، یکی از این پنج بازی یا هر پنج مورد را دانلود کنید و کلمات جدید یاد بگیرید.

یادتان باشد از کلمات یا گرامری که در بازی‌ها یاد گرفته‌اید، در زندگی روزمره هم استفاده کنید.


بیشتر بخوانید:  وبلاگ های ویدیویی برای آموزش زبان انگلیسی – قسمت اول

بیشتر بخوانید:  تقویت مهارت های زبان انگلیسی با چهارده بازی ویدیویی – قسمت اول


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.9 از 5 از 50 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. بهنام ثمره
  20 آذر 1399
  پاسخ دادن

  سایت هم دارند

  • آموزشگاه ایرانمهر
   20 آذر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید