IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ده مزیت چنـــد زبانه بودن
امتیاز کاربران: 4.5/5
نویسنده: محمد اشرفی
14 آذر 1397

ده مزیت چندزبانه بودن

طبق گزارش جامعه آماری آمریکا، تقریبا یک پنجم کودکان بالای پنج سال در آمریکا از زبان انگلیسی و یک زبان دوم در خانه استفاده می کنند. کودکان با والدین ناشنوا از جمله کودکان دوزبانه یا چندزبانه هستند! زندگی کردن در محیط چندزبانه، چه تاثیری روی پیشرفت روانی، احساسی و اجتماعی آن ها دارد؟ در این مقاله ده دلیلی را بررسی می کنیم که ثابت می کنند چرا چندزبانه بودن عالی است!

1. تقویت مهارت های ارتباطی

کودکان چندزبانه در مقایسه با کودکانی که فقط یک زبان بلد هستند، بیشتر در معرض تجربیات اجتماعی متنوع قرار می گیرند. در نتیجه کودکان چندزبانه اغلب نظرات و ایده های افراد را بهتر درک می کنند و در ارتباط برقرار کردن با دیگران می توانند افراد تاثیرگذارتری باشند.

«کیثی کینزر» (Kathy Kinzer) دانشیار دانشگاه کورنل می گوید:”برای بهره بردن از این مزایا، اصراری نیست تا کودکان به طور کامل دوزبانه شوند و کودکانی که صرفا به طور مداوم در معرض یک زبان دوم قرار دارند هم به خوبی ایده ها و نظرات را درک می کنند.”

توانایی در نظر گرفتن دیدگاه های مختلف یکی از ویژگی های کلیدی در ارتباطات است. کسی موفق است که بتواند در شرایط مختلف، از روابط شخصی گرفته تا محیط های کاری از این ویژگی¬ها استفاده کند.

ده مزیت چنــدزبانه بودن

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

2. تقویت تشخیص عناصر زبان شناسی

نوزادان قادر به شناسایی و تشخیص صداهای زبانی مختلفی هستند که در خانواده می شنوند. معمولا پیش از آنکه بتوانند به طور فیزیکی از زبان استفاده کنند، این قابلیت در آن ها وجود دارد. تحقیقات نشان داده است کودکان یک زبانه معمولا می توانند فقط همان زبانی را که در معرض آن قرار گرفتند تشخیص بدهند. این مرحله دقیقا همان جایی است که کودکان چندزبانه یادگیری زبان را شروع می کنند. هر چه کودکان بیشتر در معرض چند زبان قرار بگیرند، عناصر زبان شناسی بیشتری را شناسایی می کنند و تشخیص می دهند.

3. عملکرد اجرایی عالی

مهارت های عملکرد اجرایی، توانایی های شناختی و رفتاری است که شامل استدلال، برنامه ریزی و حل مسئله می شود. مطالعات نشان داده است کودکان چندزبانه معمولا مهارت های عملکرد اجرایی بهتری در مقایسه با همتایان یک زبانه خودشان دارند. این توانایی ها به ویژه در زمینه مهار احساسات و دقت و نظارت آن ها نمود پیدا می کند. شاید این توانایی به دلیل تعویض مداوم زبان¬ها در یک خانواده چندزبانه است. مهارت های عملکرد اجرایی قوی، نوید دهنده موفقیت های علمی و اجتماعی کودکان چندزبانه است.

4. تطبیق با محیط اطراف

یکی از مزیت های کلیدی و مهم چندزبانه بودن، توانایی نظارت مداوم و دقیق بر محیط اطراف است. «آلبرتا کوستا» (Alberta Costa) محقق دانشگاه «پومپئو فابرا» (Pompeu Fabra) در اسپانیا اظهار کرد: “کودکان دوزبانه باید مدام زبانشان را تغییر بدهند. آن ها باید با پدرشان به یک زبان و با مادرشان با زبانی دیگر صحبت کنند. این تغییر و تبدیل باعث می شود درست مانند وقتی که رانندگی می کنید، تمام اتفاقاتی که در اطرافتان رخ می دهد دنبال کنید و زیرنظر داشته باشید.” نمود و تاثیر این قابلیت را می توانید در تمام جنبه های زندگی به وضوح لمس کنید. فرقی نمی کند در حال قدم زدن در خیابان باشید یا ورزش کردن؛ توانایی ردیابی و کنترل هر چیزی که در اطرافتان اتفاق می¬افتد، مهارتی خارق العاده¬ای است که هر کسی ندارد.

مزیت های چند زبانه بودن

5. افزایش فرصت های شغلی

با ارتباط برقرار کردن به زبان های مختلف، بدون شک یک سر و گردن بالاتر از متقاضیانی هستید که فقط به یک زبان صحبت می کنند و قطعا فرصت های شغلی بیشتری در انتظارتان است. جامعه بین المللی کسب و کار توانایی ارتباط برقرار کردن به بیش از یک زبان را “ابزاری ضروری برای ایجاد ارتباط و موفقیت های مالی” می داند. این توانایی باعث می شود شغل بهتری پیدا کنید و درآمد بالاتری داشته باشید. با توجه به گفته های «رایان مک¬مان» (Ryan McMunn) متخصص زبان و مدیر اجرایی Bric Language Systems، “کسانی که در سال 2014 و با دانستن یک زبان دوم وارد بازار کار می شوند، می توانند درآمدی 10 تا 15 درصد بالاتر از بقیه داشته باشند.”

6. تاخیر ابتلا به بیماری هایی مثل آلزایمر و فراموشی

تحقیقات موسسه علوم پزشکی «حیدر آباد» (Hyderabad) هند نشان داده است، افرادی که به یک زبان دوم صحبت می کنند، چهار سال و نیم دیرتر از بقیه مبتلا به بیماری هایی مثل آلزایمر می شوند. کنترل ذهنی مدوام برای استفاده از زبان های مختلف باعث می شود مغز دائم تمرین کند و انحطاط آن دیرتر آغاز شود. به تاخیر انداختن آغاز بیماری هایی این چنین باعث بالا بردن کیفیت زندگی هم برای خودتان و هم برای کسانی می شوند که با شما و در اطراف شما زندگی می کنند.

7. مهارت در انجام چند کار به طور همزمان

چندزبانه ها به دلیل توانایی¬شان در تغییر زبان¬ها، معمولا افرادی هستند که بهتر می توانند چند کار را به طور همزمان انجام دهند. به گفته محققان در مقاله ای در US News، “وقتی فردی دوزبانه به طور مداوم از دو زبان استفاده می کند، صحبت کردن به یکی از آن زبان ها نیازمند کنترل زیادی است که از تداخل دو زبان جلوگیری کند و بتواند با تسلط و مهارت، زبانی را که می خواهد صحبت کند.” این قابلیت باعث می شود چندزبانه ها بتوانند چند کار را به طور همزمان انجام بدهند و با این حال تمرکز اصلی¬شان روی یک کار باشد و نگذارند چیزی حواسشان را پرت کند.” داشتن چنین مهارت هایی در هر محیطی عالی است و کاربردهای فراوانی دارد.

ده مزیت چندزبانه بودن

8. چند زبان مختلف، چند دیدگاه مختلف

با یاد گرفتن زبان های جدید، اولویت ها و دیدگاه های افراد تغییر می کند و موارد جدیدی به شخصیت و سبک زندگی آن ها اضافه می شود. محققان حتی روی این مسئله هم تحقیق کردند که چطور یک زبان باعث ایجاد «ساختار فکری زبانی» می شود. ساختار فکری زبانی یعنی وقتی از زبان های مختلف استفاده کنید، حس می کنید فرد دیگری هستید. ممکن است دلیل این مسئله گرامر و ساختارهای متفاوت زبان ها باشد. «سوزان اروین-تریپ» (Susan Ervin-Tripp)، روان شناس زبان، آزمایشی انجام داد که در آن به شرکت کنندگان دوزبانه، یک جمله ناقص و ناتمام داده شد. به آن ها گفته شد جمله را با هر دو زبان تکمیل کنند. او از این آزمایش نتیجه گرفت شرکت کنندگان، جمله را به دو شکل مختلف به اتمام رساندند و این انتخاب ها از زبان های آن ها منشا می گرفت.

9. تقویت حافظه

حافظه بخش بزرگی از یادگیری زبان است؛ کسانی که چندزبانه هستند، در آزمون های حافظه اغلب از کسانی که فقط به یک زبان صحبت می کنند، امتیاز بالاتری گرفتند. داشتن حافظه قوی می تواند مزایای شخصیتی و اجتماعی زیادی داشته باشد؛ مثلا می توانید صورت آدم ها را بشناسید یا اسامی را به خاطر بسپارید.

10. افزایش توانایی برای یادگیری زبان های بیشتر

با توجه به تحقیقی که اخیرا انجام شده است، چندزبانه ها در مقایسه با کسانی که می توانند فقط به یک زبان صحبت کنند، راحت تر می توانند زبان های جدید یاد بگیرند. در واقع، یادگیری چند زبان می تواند به فرآیند یادگیری یک زبان جدید کمک کند و همچنین می تواند زبان مادری را هم تقویت کند. زبان ها همدیگر را تقویت می کنند و ابزاری فراهم می کنند تا مهارت های آواشناسی و صرف و نحو تقویت شود.

چندزبانه بودن مزایای اجتماعی و شناختی زیادی دارد و تمام این مزیت ها به این دلیل است که چندزبانه ها زودهنگام و به طور مداوم در معرض زبان های مختلف قرار گرفته اند. اگر هنوز زبان دومی یاد نگرفته اید، نگران نباشید! به گفته دکتر «الن بیالیستوک» (Ellen Bialystok) از دانشگاه یورک در تورنتوی کانادا، هیچوقت برای یادگیری دیر نیست!

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.5 از 5 از 32 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید