IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
پرکاربردترین زبان‌های خارجی در دنیا، به جز زبان انگلیسی
امتیاز کاربران: 4/5
نویسنده: محمد اشرفی
30 مهر 1398

پرکاربردترین زبان‌های خارجی در دنیا، به جز زبان انگلیسی

 مردم چند زبان مختلف یاد می‌گیرند که چه کار کنند؟ اصلا فایده‌ی چندزبانه بودن چیست؟ حالا فرض کنیم فواید یادگیری چند زبان ثابت شد، مغز ما هم توانایی یادگیری زبان‌های مختلف را داشت، چه زبانی را یاد بگیریم بهتر است؟ بعد از زبان انگلیسی چه زبانی پرکاربردتر است و به دردمان می‌خورد؟ به طور متوسط، یادگیری و تسلط کامل در هر زبان از دو تا چهار سال طول می‌کشد. چهار سال کم نیست! به جای این همه زجر کشیدن و درگیر یادگیری زبان شدن (واقعا زجر می‌کشید؟) می‌توانیم کلی سریال ترکیه‌ای ببینیم!

بسیار خوب، اگر سوالات بالا در لیست سوالات شما هم قرار دارد، بهتر است به خواندن این مقاله ادامه دهید. اگر فکر نمی‌کنید که یادگیری زبان زجرآور باشد، من به شما می‌گویم که یادگیری هر زبانی (حتی چینی که همه از آن وحشت دارند) جذاب و دوست‌داشتنی است. اما ممکن است هر زبانی برای شما پرکاربرد نباشد. البته این به هدفتان از یادگیری زبان هم بستگی دارد. برای مثال، اگر قرار است به کشوری مهاجرت کنید که جمعیت زیادی ندارد یا زبان آن زیاد پرکاربرد نیست، اشکالی ندارد که آن زبان را یاد بگیرید. چون به هر حال، به درد هیچ‌کس نخورد، به درد شما می‌خورد.

پس حالا، اگر تصمیم گرفته‌اید که زبان دوم (سوم، چهارم و …) یاد بگیرید که حقیقتا ارزش این همه زحمت را داشته باشد، به لیست «ده زبان پرکاربرد» ما نگاهی کنید!

پرکــاربردترین زبان های خارجی در دنیا، به جز زبان انگلیسی

چه چیزی یک زبان را «مفید» می‌کند؟

«مفید بودن» یک زبان به عوامل مختلفی بستگی دارد و اهداف و تمایلات مختلفی را هم شامل می‌شود. در اینجا چند نکته‌ی کلیدی بیان می‌کنیم که به شما در انتخاب پرکاربردترین و مفیدترین زبان‌های خارجی، کمک می‌کند. زبانی که شاید برای من پرکاربرد نباشد، ولی برای شما، کاربردهای فراوانی داشته باشد.

تعداد گوینده‌ها

پرکاربردترین زبان شاید به همین دلیل ساده، به پرکاربردترین زبان دنیا (زبان انگلیسی) تبدیل شده است! اگر تعداد زیادی از افراد در دنیا به همین زبان صحبت می‌کنند، می‌توان آن را زبانی پرکاربرد دانست. برای مثال، 1.5 میلیارد نفر در دنیا به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند یا زبان دوم آن‌ها، زبان انگلیسی است. هرچه تعداد کسانی که به زبان مورد نظر شما صحبت می‌کنند بیشتر باشد، فرصت‌ یا نیاز استفاده از آن زبان بیشتر خواهد شد.

البته شاید زبان‌هایی هم وجود داشته باشند که تعداد زیادی از افراد به آن صحبت نکنند، ولی باز هم فایده‌ی بسیار زیادی داشته باشند. برای مثال، زبان‌های سازمان ملل معمولا در امور سیاسی، تجاری یا فعالیت‌های غیرانتفاعی کاربرد زیادی دارند.

علاوه‌ بر این، لازم است بدانیم مردم در سراسر دنیا چه زبان‌هایی یاد می‌گیرند. برای مثال، بومی‌های انگلیسی‌زبان، معمولا زبان فرانسه یا اسپانیایی را به عنوان زبان دوم انتخاب می‌کنند.

زبان های خارجی در دنیا بجز انگلیسی

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

منطقه‌ی جغرافیایی

عامل مهم دیگری که در کاربرد یک زبان تاثیر می‌گذارد، منطقه‌ای است که مردم به آن زبان صحبت می‌کنند. زبان‌های اروپایی به خاطر امور گردشگری و تجاری کاربرد زیادی دارند.

می‌گویند شما باید بر اساس علاقه‌ی خود به مناطق جغرافیایی مختلف، زبان مورد نظر خود را انتخاب کنید. اگر به هیچ عنوان نمی‌خواهید به عربستان یا کشورهای عرب‌زبان سفر کنید، نباید زبان عربی یاد بگیرید. اگر از گرما متنفر هستید و با ساحل و دریا و آفتاب، رابطه‌ی خوبی ندارید، نباید زبان اسپانیایی یاد بگیرید. اما اگر عاشق سرما هستید، زبان نروژی، آلمانی و … به شما توصیه می‌شود.

کاربرد

گاهی واقعا نمی‌دانید از آن زبان چه استفاده‌ای بکنید. در این مورد، حتما باید به کاربرد زبان دقت داشته باشید. اگر زبانی یاد بگیرید که هیچ کاربردی در کشورتان ندارد، بازار کار ندارد، مردم کمی به آن زبان صحبت می‌کنند و خیلی سخت است، اصلا چرا خودتان را برای یادگیری آن اذیت می‌کنند؟

حرفه

در هر شغلی، تسلط به زبان‌های خارجی یک مزیت بزرگ به حساب می‌آید. هرچند، اینکه کدام زبان برای شغل و حرفه‌ی شما کاربرد بیشتری دارد، دقیقا به شغل شما بستگی دارد. برای مثال، اگر در شرکتی کار می‌کنید که محصولاتش را از کشور آلمان وارد می‌کند، زبان آلمانی کاربرد بیشتری خواهد داشت. اگر در سازمان‌های بین‌المللی کار می‌کنید، تسلط به زبان‌های چینی، ژاپنی، آلمانی، اسپانیایی و … مفید خواهد بود.

هر حرفه و تخصص، منحصر به فرد است و برای اینکه بفهمید در هر حرفه کدام زبان کاربرد بیشتری دارد، بهتر است به لیست مشاغل نگاه کنید. شغلی را که برای شما بهتر است پیدا کنید. لازمه‌ی آن شغل تسلط به چه زبان‌هایی است؟ اگر به خوبی همه چیز را بررسی کنید و با دقت و صبر بیشتری دنبال شغل بگردید، به راحتی می‌توانید شغلی کاملا مناسب با مهارت‌های خود پیدا کنید.

قابلیت استفاده

شاید از خودتان بپرسید که تفاوت «کاربرد» و «قابلیت استفاده» از زبان چیست؟ قابلیت استفاده به این موضوع اشاره می‌کند که برای مکالمه با دیگران چقدر ممکن است از آن زبان استفاده کنید. شاید اگر چینی یاد بگیرید، فقط در کنفرانس‌های صنعتی و سالی دو بار از آن استفاده کنید، در حقیقت آن زبان «قابلیت استفاده‌ی» زیادی برای شما نخواهد داشت. 

اگر قصد مسافرت به کشورهای خارجی را دارید، احتمالا زبانی را انتخاب می‌کنید که بتوانید از آن برای برقراری ارتباط استفاده کنید. اگر کسی از اعضای خانواده‌ی شما به زبانی دیگر صحبت می‌کند، این مسئله می‌تواند قابلیت استفاده‌ از آن زبان را برای شما بالاتر ببرد. چون دیگر نیازی نیست منتظر کنفرانس‌های صنعتی بمانید و در عوض، می‌توانید با او به صحبت و مکالمه به زبان خارجی بپردازید (البته این به شرطی است که هر دو یک زبان را بلد باشید).

قابلیت استفاده برخی از عواملی که قبلا به آن اشاره کردیم را هم شامل می‌شود. مثل تعداد گوینده‌ها، موقعیت جغرافیایی و تطبیق‌پذیری زبان‌. صرف نظر از تمام موارد بالا، برخی زبان‌ها عموما کاربرد بیشتری دارند و برخی دیگر، زبان مرده محسوب می‌شوند. پس در ادامه پرکاربردترین زبان‌های دنیا را به شما معرفی می‌کنیم. زبان‌هایی که حداقل یکی از آن‌ها برای هر زبان‌آموزی می‌تواند پرکاربرد باشد

آموزش تقویت مهارت صحبت کردن در زبان انگلیسی

10 زبان پرکاربرد در دنیا

احتمالا همگی می‌دانید که سریع‌ترین راه برای شروع یادگیری یک زبان، یادگیری با روش «غوطه‌وری» (immersion) است (به عبارت دیگر، باید خود را در محیطی قرار دهید که کاملا به زبان مورد نظر صحبت شود). البته، اگر در منطقه‌ای زندگی نمی‌کنید که مردم به زبان مورد نظر شما صحبت کنند، کمی یادگیری از این طریق دشوارتر خواهد شد. در ادامه قرار است این زبان‌ها را به شما معرفی کنیم:‌

زبان عربی

اگر می‌خواهید زبانی را یاد بگیرید که توسط چند صد میلیون نفر صحبت می‌شود و برای شما موقعیت‌های شغلی فراوانی را ایجاد ‌کند، جز زبان عربی به هیچ زبان دیگری فکر نکنید.

زبان عربی توسط 290 میلیون‌ نفر صحبت می‌شود که آن را به چهارمین زبان پرکاربرد در دنیا تبدیل کرده است. در حقیقت زبان رسمی بیش از 20 کشور در دنیا، زبان عربی است. بنابراین شما می‌توانید در موارد و شرایط متعددی از مهارت خود در زبان عربی بهره ببرید. زبان عربی، زبان رسمی سازمان ملل هم محسوب می‌شود.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

علاوه بر این، امروزه  تعداد زیادی از سازمان‌ها به کسی نیاز دارند که به زبان عربی تسلط داشته باشد. یعنی این زبان به یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در بازار کار تبدیل شده است. زبان عربی در حقیقت به عنوان «زبان بحرانی» امنیت ملی شناخته شده است. این موضوع به این معنی است که زبان‌آموزان می‌توانند برای کار در بخش پژوهش‌های زبان بحرانی درخواست دهند. اما علاوه بر مشاغل دولتی، متکلم‌های زبان عربی می‌توانند در سازمان‌های مردم نهاد، خبرنگاری و … هم فعالیت داشته باشند.

از آنجا که زبان عربی توسط ثروتمند‌ترین مردم دنیا صحبت می‌شود، متکلم‌های زبان عربی می‌توانند در زمینه‌ی علوم، مهندسی، معماری، تجارت و … هم کار پیدا کنند.

قابلیت درک (فهم‌پذیری) متقابل «Mutual intelligibility» مرحله‌ای است که دو متکلم که به یک زبان ولی با گویش‌های مختلف صحبت می‌کنند، بتوانند منظور یکدیگر را متوجه شوند. با در نظر گرفتن این نکته که زبان عربی گویش‌های مختلفی دارد و نمی‌توان آ‌ن‌ها را بدون مطالعه و یادگیری متوجه شد، مطالعه‌ی این زبان به شما کمک می‌کند تا هر گویشی را که می‌خواهید در آن تخصص پیدا کنید، یاد بگیرید.

زبان چینی

آیا می‌خواهید با بیش از یک میلیارد نفر در دنیا ارتباط برقرار کنید؟ یادگیری زبان چینی توانایی شما را در برقراری ارتباط با بخش بزرگی از مردم دنیا، بالاتر می‌برد.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

اگر سایر گویش‌های زبان چینی را نادیده بگیریم، زبان چینی استاندارد (یا ماندارین) به تنهایی توسط یک میلیارد نفر در سراسر دنیا صحبت می‌شود. با توجه به این که طبق آمار جمعیت جهانی، تعداد افراد زنده در کره‌ی زمین بیش از 7.6 میلیارد نفر است، حدود 13 درصد از مردم جهان به زبان چینی صحبت می‌کنند.

اگر حتی با این آمار هم متقاعد نمی‌شوید که زبان چینی زبان پرکاربردی است، جالب است بدانید که این زبان، ششمین زبان رسمی سازمان ملل است.

همچنین، از آنجا که چین جمعیت بسیار زیادی دارد، قدرت خرید و تجارت بالایی هم دارد. چین یکی از بزرگترین بازارهای اقتصاد در دنیا را دارد. هرکسی که زبان چینی را یاد می‌گیرد، پیشرفت اقتصاد چین می‌تواند برای او فرصت شغلی بزرگی باشد.

در حقیقت، شرکت خدمات مالی آمریکا «American Express»، زبان چینی را یکی از ضروری‌ترین زبان‌ها در کسب و کار و تجارت می‌داند. چین از بزرگترین شرکای تجاری بین‌المللی آمریکاست و در مشاغل بازرگانی و تجاری، هر روز نیاز نیروی مسلط به این زبان بیشتر و بیشتر می‌شود. حالا تصور کنید، تجارت ایران و چین تا چه حد به هم گره خورده است. بنابراین، با یادگیری این زبان فرصت‌های شغلی زیادی پیش روی شما قرار می‌گیرد.

اما تجارت تنها حرفه‌ای نیست که با تسلط به زبان چینی می‌توانید در آن مشغول به کار شوید! تعداد زیادی از بومی‌های انگلیسی‌زبان و فارسی‌زبان هم وجود دارند که به یک مدرس زبان چینی نیاز دارند. کاربرد این زبان آنقدر بالاست که با تسلط به آن، نسبت به سایر افراد چندین قدم جلوتر هستید و نیرویی متمایز به شمار خواهید رفت.  

زبان فرانسه

با اینکه ممکن است ارتباطات بین‌المللی با زبان انگلیسی گره خورده باشد، ولی زبان فرانسه هنوز ارتباطش را با این ارگان‌ها حفظ کرده است. حدود 280 میلیون نفر در دنیا به زبان فرانسه صحبت می‌کنند. البته، فقط 76 میلیون نفر از آن‌ها بومی فرانسوی‌زبان هستند. با این حساب، زبان فرانسه به چهاردهمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل شده است. 200 میلیون نفری که باقی می‌ماند، زبان فرانسه را به عنوان دومین زبان خارجی صحبت می‌کنند.

علاوه بر این، زبان فرانسه نه تنها یکی از زبان‌های رسمی سازمان ملل است، بلکه زبان رسمی 29 کشور در پنج قاره است. اما اینطور فکر نکنید که فقط در 29 کشور به زبان فرانسه صحبت می‌شود! در حقیقت «Organsation internationale de la Francophonie» سازمانی بین‌المللی است و کشورهایی را شامل می‌شود که در آن‌ها تا حد زیادی به زبان فرانسه صحبت می‌شود و تعداد آن‌ها به 84 کشور می‌رسد. این یعنی برای استفاده از مهارت‌های خود در زبان فرانسه، فرصت‌های زیادی خواهید داشت و لزوما لازم نیست در کشور فرانسه باشید تا بتوانید از این مهارت‌ها استفاده کنید!

جالب است بدانید که زبان فرانسه تا حد زیادی در سازمان‌های غیرانتفاعی و دیپلماسی هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. زبان فرانسه در دنیای تجارت هم کاربرد بالایی دارد. طبق گزارشات «CNN»، کشور فرانسه از پنجمین بازار بزرگ اقتصادی بهره می‌برد.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

علاوه بر این، زبان فرانسه در شاخه‌های آکادمیک هم کاربرد زیادی دارد. از آنجا که کشور فرانسه یکی از مهم‌ترین و پررنگ‌ترین کشورها در تاریخ جهان بوده است، یادگیری این زبان می‌تواند برای مورخان و علاقه‌مندان به تاریخ، پرکاربرد باشد.

علاوه بر تمام موارد بالا، از آنجا که زبان انگلیسی و فرانسه لغات مشترک زیادی دارند، زبان فرانسه برای کسی که سعی دارد زبان انگلیسی را عمیق‌تر مطالعه کند، پرکاربرد خواهد بود. 

زبان آلمانی

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

وقتی پای کاربرد یک زبان به میان می‌آید، زبان آلمانی را ابدا نباید از قلم انداخت. این زبان توسط 130 میلیون‌ نفر در دنیا صحبت می‌شود. علاوه بر این، زبان آلمانی، سیزدهمین زبان مادری رایج در دنیاست. زبان آلمانی نه تنها پرکاربردترین و رایج‌ترین زبان در اتحادیه‌ی اروپاست، بلکه کشور آلمان اقتصادی بسیار قوی‌ دارد. طبق آخرین گزارش CNN، این کشور از چهارمین بازار بزرگ اقتصادی در دنیا بهره می‌برد. دفتر سرشماری ایالات متحده اظهار دارد که کشور آلمان، پنجمین شریک تجاری آمریکا محسوب می‌شود.

این قابلیت، برای کسانی که به زبان آلمانی صحبت می‌کنند، فرصت‌های شغلی و تجاری زیادی ایجاد می‌کند.

زبان هندوستانی

گاهی این زبان، هندی- اردو نامیده می‌شود. هندوستانی به گروهی از گویش‌های زبان هندی و اردو گفته می‌شود که به صورت دوطرفه بین بومی‌های هندی‌زبان و اردوزبان درک و فهمیده می‌شوند. این زبان‌ها به خاطر تاریخ، گرامر و واژگان کنار هم قرار گرفته‌اند. اگرچه آن‌ها می‌توانند به خاطر خط و وابستگی‌های فرهنگی به دو زبان متفاوت تقسیم شوند، اما مردم در شمال هند و پاکستان به زبان هندوستانی صحبت می‌کنند.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

حدود 260 میلیون نفر هندی‌زبان وجود دارد. علاوه بر این، 69 میلیون نفر اردوزبان وجود دارد. اگر زبان هندوستانی هنوز در رادار شما وجود ندارد، باید آن را اضافه کنید. خصوصا اگر می‌خواهید برای مناطق تخصصی، زبان جدیدی یاد بگیرید. طبق آمارهای جهانی، کشور هند از سریع‌ترین رشد اقتصادی بهره می‌برد. بنابراین، یادگیری زبان هندوستانی می‌تواند شما را در این صنعت پیش ببرد.

زبان ایتالیایی

با اینکه ممکن است تعداد زیادی از مردم دنیا به این زبان صحبت نکنند، ولی زبان ایتالیایی هم می‌تواند پرکاربرد باشد. تقریبا 65 میلیون نفر بومی ایتالیایی‌زبان در دنیا وجود دارد که آن را به بیست و یکمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل کرده است.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

با اینکه در مقایسه با سایر زبان‌ها، ممکن است زبان پرکاربردی به نظر نرسد، ولی یادگیری زبان ایتالیایی هم فواید مخصوص خودش را دارد. گذشته از این موارد، زبان ایتالیایی با فرهنگ و هنر ارتباطی دیرینه دارد. روم باستان تا حد زیادی فرهنگ غرب را تشکیل داده است و ایتالیا مرکز فرهنگی دوران رنسانس به شمار می‌رفت. با اینکه زبان لاتین رومیان اولیه ممکن است زبانی مرده محسوب شود، زبان ایتالیایی‌ ریشه‌ی لاتین دارد و در بسیاری از متون نوشته شده در دوره‌ی رنسانس از این زبان استفاده ‌شده است. اگر شما در یکی از شاخه‌های علوم انسانی مشغول به کار هستید، مکالمه به زبان ایتالیایی اعتبار شما را برای تحقیقات و پژوهش در رابطه با متون باستانی بالا می‌برد.

علاوه بر این، تسلط به زبان ایتالیایی به شما اجازه می‌دهد تا از تحقیقات معاصری که در زمینه‌ی تاریخ و فرهنگ دیرینه و باستانی رم و ایتالیا صورت گرفته لذت ببرید و اطلاعات بیشتری به دست بیاورید. در حقیقت، در ایتالیا بیش از 50 مکان تاریخی یونسکو وجود دارد. از آنجا که ایتالیا با امور فرهنگی ارتباط محکمی دارد، یادگیری زبان ایتالیایی برای کسانی که به هنر، مد و فشن، غذا، تاریخ یا حتی موسیقی علاقه دارند، بسیار مناسب است.

بیشتر  بخوانید: بهترین زبان ها برای یادگیری

بیشتر بخوانید: نکاتی در مورد زبان های اروپایی

زبان ژاپنی

با یادگیری زبان ژاپنی می‌توانید کارهای متفاوتی انجام دهید. یعنی کاربرد آن فقط به تماشا و درک کامل انیمه‌ی محبوبتان محدود نمی‌شود. اما قسم می‌خورم حتی اگر بخواهید انیمه‌ی ژاپنی هم نگاه کنید، ارزشش را دارد که این زبان را یاد بگیرید و واقعا از تماشای آن‌ها لذت ببرید. علاوه بر این می‌توانید مانگاهای ژاپنی را دست اول بخوانید و منتظر ترجمه نمانید! در کشور ژاپن مانگاهای کاغذی زیادی وجود دارد که متاسفانه همه به ژاپنی نوشته شده‌اند! یعنی اگر زبان ژاپنی بلد نیستید، مشکل خودتان است و می‌توانید نسخه‌های کاغذی و انگلیسی را از سایت آمازون خریداری کنید (که متاسفانه امکان خرید از سایت آمازون برای ایرانی‌ها وجود نداردL). حالا از این‌ها گذشته، طبق آمار جهانی، 128 میلیون نفر در دنیا به زبان ژاپنی صحبت می‌کنند و این زبان نهمین زبان مادری رایج در دنیا محسوب می‌شود. زبان ژاپنی، یکی از زبان‌های مورد نیاز برای کسب و کار و تجارت است. طبق گزارش CNN، ژاپن از سومین بازار بزرگ اقتصادی در دنیا بهره می‌برد. علاوه بر این، ژاپن چهارمین شریک تجاری آمریکا محسوب می‌شود. یعنی کسی که بتواند به زبان ژاپنی صحبت کند، می‌تواند در بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی مشغول به کار شود.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

از تمام موارد بالا که بگذریم، ژاپن به اختراعات و نوآوری معروف است. پس اگر زبان ژاپنی بلد باشید، می‌توانید از آن در صنعت تکنولوژی هم بهره ببرید. حالا چه بخواهید در بخشی از شاخه‌ی تکنولوژی مشغول به کار شوید، یا فقط راجع به آخرین اختراعات اطلاعات داشته باشید. علاوه بر این، شرکت‌های بزرگی چون کانن، سونی، پاناسونیک، نینتندو (Nintendo)، توشیبا (Toshiba) و … اولین بار در ژاپن تاسیس شدند و فعالیت خود را آغاز کردند. جالب است بدانید بیشتر اختراعات جدید و کم‌نظیر در این کشور ابداع می‌شوند. برای مثال می‌توان به ربات ذهن‌خوان اشاره کرد. بنابراین، اگر به زبان ژاپنی تسلط داشته باشید، می‌توانید حتی قبل از اینکه این محصولات وارد بازار آمریکا شوند، اطلاعات زیادی راجع به آن‌ها به دست بیاورید.

زبان پرتغالی

نزدیک 230 میلیون نفر در دنیا به زبان پرتغالی صحبت می‌کنند که در حقیقت آن را به هفتمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل کرده است.

زبان پرتقالی در مناطق جغرافیایی مختلفی صحبت می‌شود. این زبان در 9 کشور موجود در اروپا، آمریکای جنوبی، آفریقا و آسیا به عنوان زبان رسمی شناخته می‌شود.

پرکاربرد ترین زبان های خارجی دنیا

علاوه بر این، زبان پرتغالی کاربردهای تخصصی زیادی دارد. در لیست «American Express»، این زبان یکی از ضروری‌ترین زبان‌ها در تجارت محسوب می‌شود. علاوه بر این، برزیل خانه‌ی جنگل‌های آمازون است. پس زیست‌شناسان و سایر دانش‌مندان با تسلط به زبان پرتغالی می‌توانند مطالعات منطقه‌ای داشته باشند و از دانش خود در این زمینه بهره ببرند.

زبان روسی

تقریبا 268 میلیون نفر در دنیا به زبان روسی صحبت می‌کنند که 153 میلیون نفر از آن‌ها را بومی روسی‌زبان تشکیل داده است و زبان دوم بیش از 113 میلیون نفر در دنیا زبان روسی است. بنابراین، زبان روسی به هشتمین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل شده است. علاوه بر این، زبان روسی یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل است.

پرکاربرد ترین زبان های دنیا بجز انگلیسی

به دلیل نفوذ شوروی در منطقه، زبان روسی یکی از زبان‌های رایج در اروپای شرقی، ایالت بالتیک، قفقاز و آسیای مرکزی است. این نکته، زبان روسی را به یکی از پرکاربردترین زبان‌ها در اروپا و آسیا تبدیل کرده است. با اینکه همه به زبان روسی صحبت نمی‌کنند، بسیاری از مردم محتوای آن را متوجه می‌شوند. از آنجا که در منطقه ده‌ها زبان ملی وجود دارد که نمی‌توانید همه‌ی آن‌ها را یاد بگیرید، اگر زبان روسی یاد بگیرید، به راحتی می‌توانید با بسیاری از افراد ارتباط برقرار کنید. برای مثال، شما اگر به گرجستان سفر کنید، متوجه می‌شوید که تعداد زیادی از افراد به زبان روسی صحبت می‌کنند. اصلا کسی به زبان گرجی حرف نمی‌زند! انگار همگی روس هستند!

زبان روسی در شاخه‌های مختلفی کاربرد دارد. طبق گزارش «American Express» این زبان یکی از زبان‌های ضروری در تجارت محسوب می‌شود. به این ترتیب، انتظار می‌رود که اقتصاد روسیه در حال رشد باشد. با توجه به وسعت و قدرت روسیه، زبان روسی می‌تواند یکی از زبان‌های مهم در سیاست‌های بین‌المللی باشد. از آنجا که ادبیات روسی به عنوان یکی از بهترین رشته‌ها در نظر گرفته شده است و نویسنده‌های بزرگی نظیر «داستایوفسکی» یا «آنتوان چخوف» روسی هستند، پس کسانی که به ادبیات علاقه دارند، با مطالعه‌ و یادگیری این زبان می‌توانند مطالعات خود را گسترش دهند و از آن لذت ببرند.

زبان اسپانیایی

اگر در آمریکا زندگی می‌کنید و می‌خواهید زبانی یاد بگیرید که دائما از ‌آن استفاده کنید،‌ زبان اسپانیایی بهترین گزینه برای شماست.

نزدیک به 500 میلیون نفر در دنیا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند که آن را به دومین زبان مادری رایج در دنیا تبدیل کرده است. زبان اسپانیایی، زبان ملی و رسمی 20 کشور در آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا است. زبان اسپانیایی یکی از زبان‌های رسمی سازمان ملل هم محسوب می‌شود.

پرکاربرد ترین زبان های دنیا بجز انگلیسی

علاوه بر این، اگر به دنبال زبانی هستید که از آن برای تجارت استفاده کنید، زبان اسپانیایی گزینه‌ی بسیار خوبی است. چون در لیست زبان‌های ضروری برای تجارت «American Express» قرار دارد. کشورهای اسپانیایی‌زبان با آمریکا امور تجاری زیادی انجام می‌دهند و مکزیک سومین شریک تجاری آمریکا محسوب می‌شود.

 سخن آخر

بسیار خوب، می‌خواستید پرکاربردترین زبان‌های خارجی در دنیا را بدانید؟ حالا می‌دانید که کدام زبان‌ها پرکاربردتر هستند و هر زبان، چه فایده‌ای دارد. حالا با تسلط و یادگیری یکی از این زبان‌ها (در کنار زبان انگلیسی) می‌توانید امپراتور بازار کار شوید و بار رزومه‌ی علمی خود را برای استخدام در شرکت‌های داخلی، بین‌المللی و حتی خارجی ببندید.

پرکاربردترین زبان_های خارجی در دنیا به جز زبان انگلیسی

موفق باشید!


بیشتر بخوانید:نکات و ترفندهای ضروری برای تسلط در نگارش به یک زبان خارجی


بیشتر بخوانید: بعد از انگلیسی چه زبانی یاد بگیریم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4 از 5 از 65 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. وحید ملطکیس حیدری
  20 دی 1402
  پاسخ دادن

  ب نظرم عالی بوۤد مطالب و منطقی
  من چُن خیلی عاشق علوۤم محض هستم زبان روۤسی را انتخاب کردم تا بتونم کتابهائی عالی ترجمه کرده و بخانم
  و … به نظر من ئینگلیسیک واجب ِ
  بعد تجاری. چینی و استانبولی
  پزشکی آلمانی و عبری و چینی و فارسی
  مهندسی آلمانی و فرانسه و چینی و ژاپنی و کره ئی
  ادبییّات عربی و فرانسه
  و زیبائی موسیقی فرانسه و کورمانجی و عربی محلّی
  جهانگردی اسپانییائی و پرتغالی
  و…
  و ب نظرم یکی ئَز کاملترین زبان_ها ی دنیا ترکیب عربی فارسی و روۤسی با قواعد تغییر در واژهۧ زبان چینی ِ
  با سپاس

  • ایرانمهر
   20 دی 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از شما
   موفق باشین

 2. yasin
  13 خرداد 1402
  پاسخ دادن

  کدام زبان انگلیسی واجب تره و پر کاربرد تر که در کشور های خارجی از آن استفاده میشه و خیلی خوب هس یادگیری اون ؟؟؟

  • ایرانمهر
   13 خرداد 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر شما میتوانید در زمینه یادگیری و کسب اطلاعات بیشتر فرم مشاوره رایگان از سایت را تکمیل نمایید کارشناسان ما با شما تماس حاصل می نمایند و اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 3. مهلا
  11 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  سلامیادگیری زبان انگلیسی به چه صورت است؟

  • ایرانمهر
   11 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر جهت آگاهی از نحوه آموزش به قسمت دوره آموزشی انگلیسی سایت مراجعه نمایید و نیز برای ثبت نام در دوره مربوطه به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 4. محمد
  2 بهمن 1401
  پاسخ دادن

  سلام و درود
  روی زبان انگلیسی تسلط خیلی خوبی دارم ، چند وقتی میشه که شروع به یادگیری زبان آلمانی کرده ام ، به نظر شما میشود دو زبان را همزمان با هم مطالعه کرد؟ (برای مثال آلمانی و روسی)

  • ایرانمهر
   2 بهمن 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر فرم مشاوره رایگان از سایت را تکمیل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند .

 5. ندا
  25 دی 1401
  پاسخ دادن

  سلام به نظرتون یادگیری زبان کره ای چون بهش علاقه دارم صرفا و کاربرد دیگه ای هم نداره برام کار خوبیه؟ و این که در کنار یادگیری این زبان زبان پرکاربرد دیگه ای هم یاد بگیرم

  • ایرانمهر
   25 دی 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر لطف کنین فرم مشاوره رایگان از سایت را تکمیل نمایید همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 6. sina
  29 بهمن 1400
  پاسخ دادن

  من
  فارسی
  کردی
  انگلیسی
  نروژی
  اندونزیایی
  ترکی استانبولی
  و عربی
  بلدم اما میشه بگید چجوری درآمد کسب کنم ازش؟ و همچنین انگلیسی رو با لهجه بریتانیایی و امریکن بلدم و لهجه هندیو روسی و عربی هم

  • سحر حیدری
   2 مرداد 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر اگر تمایل به همکاری دارید می توانید از طریق سایت ایرانمهر بخش جذب مدرس رو کامل کنید همکاران ما با شما تماس خواهند گرفت

 7. jimin
  30 دی 1400
  پاسخ دادن

  پس زبان کره ای کوووو یعنی من می‌خوام یاد بگیرم ب دردم نمیخوره ؟پ

  • آموزشگاه ایرانمهر
   30 دی 1400
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 8. ندا
  28 دی 1399
  پاسخ دادن

  سلام به نظرتون یادگیری زبان کره ای چون بهش علاقه دارم صرفا و کاربرد دیگه ای هم نداره برام کار خوبیه؟ و این که در کنار یادگیری این زبان زبان پرکاربرد دیگه ای هم یاد بگیرم

  • آموزشگاه ایرانمهر
   28 دی 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 9. نگار
  4 آذر 1399
  پاسخ دادن

  با سلام
  یعنی الان یادگیری زبان کره ای ب هیچ دردی نمیخوره وقتمو تلف میکنم ؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   4 آذر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 10. مهلا
  3 آذر 1399
  پاسخ دادن

  سلام.به نظرتون تحصیل تو رشته عربی بهتره یا انگلیسی؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   3 آذر 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 11. Sana
  20 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  من میخواهم به چند زبان که در عرصه بازیگری بیشتر به دردم میخورد تحصیل کنم باید بعد از انگلیسی به چه زبان هایی مسلط شوم؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   20 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

 12. اشکان
  14 اردیبهشت 1399
  پاسخ دادن

  درباره زبان عربی خیلی مطالب اشتباهی نوشتید
  اول اینکه حدود ۵۰۰ میلیون نفر ب زبان عربی حرف میزنن و عرب هستند ن 290 میلیون
  دوم اینکه عربی اولین و کاملترین زبان دنیاست نه چهارمین زبان
  اینا غیر قابل انکارن
  سپاس

  • آموزشگاه ایرانمهر
   14 اردیبهشت 1399
   پاسخ دادن

   سلام ممنون از راهنمایی شما

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید