IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آزمون MSRT؛ روش موفقیت و دانلود همه مـــنابع موردنیاز
امتیاز کاربران: 3.7/5
نویسنده: ایرانمهر
27 دی 1401

آزمون MSRT؛ روش موفقیت و دانلود همه منابع موردنیاز

 MSRT  که مخفف عبارت “Ministry of Science, Research and Technology” است در حقیقت آزمون زبان دکترا است که سازمان امور دانشجویان وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری آن را برگزار می‌کند. شما برای آمادگی آزمون زبان دکتری، باید در قدم اول خود را برای شرکت در یکی از آزمون‌های زبان استاندارد آماده کنید تا درکنار کنکور دکتری مدرک زبان‌ خود را دریافت کرده و آن را هنگام مصاحبه در دست داشته باشید.

مؤسسه ایرانمهر با داشتن سال‌ها سابقه در زمینه آموزش زبان انگلیسی مشغول فعالیت است و به علاقمندانی که در پی یادگیری زبان انگلیسی هستند اطلاعاتی ارزشمند را ارائه می‌دهد. در این مقاله نیز قصد داریم در مورد آزمون MSRT و نحوه آمادگی و همچنین منابع لازم برای قبولی در این آزمون صحبت کنیم.

تعدادی آزمون معتبر وجود دارند که عبارتند از: آزمون زبان دکتریMSRT) ،( آزمون زبان تولیمو (TOLIMO) ، آزمون زبان تافل (TOEFL) و آزمون زبان آیلتس (IELTS)

تمام آزمون‌هایی که در بالا نام بردیم شامل برترین آزمون‌های مورد قبول دانشگاه‌ها برای مصاحبه دکترا است. منابع لازم برای آمادگی در این آزمون‌ها تقریباً یکسان است و با مطالعه منابع یک آزمون توانایی لازم برای شرکت در آزمون‌های دیگر را کسب خواهید کرد. تنها تفاوتی که در بین این آزمون‌ها وجود دارد نحوه برگزار شدن آن‌ها است. متقاضیان علاوه بر آنکه باید منابع این آزمون‌ها را مطالعه کنند باید سعی کنند نحوه برگزار شدن آن‌ها را نیز بدانند تا بتوانند از عهده امتحان برآمده و در آن نمره قبولی کسب کنند. یکی از مهمترین کارهایی که باید در این مورد انجام پذیرد تکرار و تمرین است.

پیش از شرکت در آزمون می‌توانید نمونه سؤالات مربوطه را بررسی کرده تا موفقیت خود را در آزمون تضمین کنید. در گذشته، آزمون MSRT  توسط وزارت علوم تحت عنوان آزمون  MCHE و به‌واسطه اداره بورس و امور دانشجویان خارجی برگزار می‌شد. اگرچه نام این آزمون به مرور زمان تغییر کرده است اما در حقیقت، در آزمون فعلی هیچ تغییری به‌وجود نیامده است و کلی عناوین مانند گذشته در قالب مهارت‌های شنیداری، درک‌مطلب، لغت و گرامر سنجش می‌شود. نباید فراموش کنید که مدرک این آزمون تنها در داخل کشور معتبر است.

آزمون MSRT؛ روش موفقــیت و دانلود همه منابع موردنیاز

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

این آزمون سالانه حدود 10 بار در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران برگزار می‌شود. این آزمون در بین برخی از افراد تحت عنوان آزمون تافل کوچک شناخته می‌شود به این علت که منابع این آزمون بر اساس منابع اصلی آزمون تافل تعیین شده است. کسانی که در حال تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هستند و قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند و همچنین دانشجویان دکتری در دانشگاه‌های داخلی باید این آزمون را پشت سر بگذارند. بیشتر متقاضیان آزمون MSRT داوطلبان مقطع دکتری هستند، زیرا برای قبولی در آزمون دکتری، ضروری است که آزمون زبان را از سر بگذرانند. این آزمون یک آزمون بین‌المللی و بسیار معتبر است.

داوطلبان مقطع دکتری، باید پیش از شرکت در آزمون MSRT، در یکی از آزمون‌های زبان ملی یا بین‌‌المللی پذیرفته شده باشند. بسته به رشته و دانشگاه هدف، دانشجویان می‌توانند در آزمون‌های متفاوتی شرکت کنند. تعداد زیادی از داوطلبان وقت، سرمایه و انرژی زیادی را در مسیر آمادگی برای پذیرش در آزمون‌های بین‌‌المللی مانند تافل و آیلتس صرف می‌کنند؛ اما خبر ندارند که  اگر بخواهند در دانشگاه‌‌های داخل کشور شرکت کنند نیازی به شرکت و قبولی در آزمون‌های بین‌المللی نخواهند داشت و تنها با شرکت در آزمون‌های ملی زبان می‌توانند پذیرش دریافت کنند.

این آزمون تنها در داخل کشور معتبر بوده و فاقد اعتبار بین‌المللی هستند اما در مقابل افرادی که برای فرصت مطالعاتی خارج از کشور درخواست می‌دهند، باید مدرک MSRT  ارائه دهند. داوطبان زیادی تصور می‌کنند که سؤالات این آزمون‌ تنها از منابع خاص طراحی می‌‌شوند. اما باید گفت که چنین نیست و منابع معرفی شده، تنها برای کسب آمادگی اولیه کافی هستند. در سال‌‌های اخیر، طراحان سؤال به طرح پرسش از مجلات علمی معتبر دنیا، علاقه پیدا کرده‌اند. داوطبان نیاز دارند برای شرکت در آزمون MSRT  درک خود را در زمینه مقالات علمی تخصصی منتشر شده در رابطه با اینگونه مجلات بالا ببرند.

به‌طور کلی منابع مورد اشاره، منابع سؤالات آزمون نبوده و کل این سؤالات از این منابع استخراج نمی‌‌شوند. در واقع، تمامی مجلات بین‌‌المللی انگلیسی زبان و مقالات به روز دنیا منبع طرح سؤالات هستند. افرادی که در سال‌های اخیر در این آزمون‌ ملی زبان شرکت کرده‌اند و تنها به مطالعه منابع ذکر شده پرداخته ‌باشند، مطمئناً با ابهامات، لغات و نکات جدیدی مواجه شده‌اند که این موضوع به این معنا است که نباید صرفاً به منابع معرفی شده اکتفا کرد.

حداقل نمره قابل قبول این آزمون، ببسته به رشته و دانشگاه مورد نظر داوطبان متفاوت است. هر دانشگاه نمره متفاوتی را به‌عنوان کف نمره مورد پذیرش خود درنظر دارد اما اغلب دانشگاه‌ها حداقل نمره را 50 قبول دارند.

وزارت علوم نتایج آزمون را بین یک هفته تا ۱۰ روز پس از برگزاری آزمون اعلام خواهد کرد.

نحوه آمادگی برای آزمون MSRT

تا اینجای مقاله شما را با مهم‌ترین آزمون‌‌ ملی زبان که در ایران برگزار می‌‌شود آشنا کردیم حال می‌خواهیم به کاربرد هر کدام پرداخته و از مزایای شرکت در آن‌ مطلع شویم. آزمونMSRT   به آزمون زبان انگلیسی وزارت علوم شهرت داشته و جامع‌‌ترین آزمون زبانی است که در ایران برگزار می‌‌شود.

برگزارکننده‌ این آزمون وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده و مدرک آن در تمام دانشگاه‌‌های زیرمجموعه وزارت علوم، دانشگاه‌‌های علوم پزشکی و همچنین دانشگاه‌های آزاد اسلامی معتبر است. دانشجویان رشته‌های فنی و مهندسی و علوم انسانی نیز مانند دانشجویان دکتری ضروری است که در آزمون MSRT شرکت کنند.

داوطلبان هر چند بار که دوست دارند می‌توانند در این آزمون شرکت کنند و تا زمان اخذ نمره قابل قبول، هر چند بار که بخواهند می‌توانند در آزمون‌ شرکت نمایند ولی باید توجه داشته باشند که اگر از شرکت در آزمون انصراف دهند و یا تاریخ آن را عوض کنند، هزینه پرداخت شده بابت شرکت در آزمون عودت داده نخواهد شد.

داوطلبان عزیزی که قصد شرکت در آزمون MSRT را دارند می توانند بدون هیچ گونه نگرانی در دوره آمادگی آزمون MSRT مؤسسات مختلف فعال در این حوزه شرکت نموده و به نتایج دلخواه خود برسند. تصور عمومی بر این است که پذیرش در این آزمون‌ کار ساده‌ای است که البته تصور اشتباهی است. داوطلبان باید برای کسب آمادگی آزمون MSRT به بهترین نحو، تنها به موسسه‌‌های معتبری که در این حوزه فعالیت دارند اعتماد کنند.

آزمون MSRT؛ روش موفقیت و دانلود همه منابع موردنیاز

آمادگی برای شرکت در آزمون MSRT و غلبه بر چالش‌های آن

درجه سختی آزمون MSRT تا حد زیادی شبیه آزمون‌‌های بین‌‌المللی همچون TOEFL PBT  و TOLIMO است. در آزمون MSRT باید به 30 سوال شنیداری، ۴۰ سوال درک مطلب و ۳۰ سوال گرامر پاسخ دهید. در این مقاله منابعی را به شما پیشنهاد خواهیم داد که می‌توانند به شما برای آمادگی آزمون MSRT کمک کنند. تمامی رفرنس‌های آزمون، رفرنس‌های آزمون تافل است. شما می ‌توانید هر منبعی که برای آمادگی آزمون تافل معرفی شده است را مطالعه نمائید.

لیستی که در ادامه مشاهده خواهید کرد منابع پیشنهادی آزمون MSRT بوده که متقاضیان می‌توانند برای آماده‌سازی در این آزمون از آن‌ها استفاده کنند:

  • کتاب ۵۰۴ واژه ضروری
  • کتاب لغات ضروری تافل
  • کتاب تافل دکتری مرجع کامل آزمون‌های زبان، انتشارات کتابخانه فرهنگ کتاب تافل کیت
  • Longman Preparation Course for the TOEFL Test
  • Barron’s Toefl
  • Arco
  • Betty azar
  • Vocabulary for high school students

مکان برگزاری آزمون MSRT در تهران، دانشگاه علم و صنعت می‌باشد. هرچند این آزمون هر سال در شهر‌های بزرگ دیگر ایران نیز برگزار می‌‌شود.

  MSRT بهتر است یا MHLE ؟

این سؤال اغلب داوطلبان دکتری است. سؤال این است تفاوت آزمون MSRT با MHLE در چیست؟ باید این چنین به این سؤال پاسخ داد که از نظر ساختاری، هر دو آزمون با هم شباهت‌ها و تفاوت‌هایی دارند.

برگزار کننده آزمون و تعداد دفعات برگزاری: برگزارکننده آزمون MSRT وزارت علوم تحقیقات و فناوری است و هر ساله 10 الی 12 بار، طبق تقویم آزمون MSRT از جانب این وزارتخانه برگزار می‌شود ولی آزمون MHLE را وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌کند که هر سال 6 بار، طبق تقویم آزمون MHLE از سوی وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

تعداد سوالات: تعداد سوالات هر دو آزمون 100 سوال چهار گزینه‌ای است و زمان پاسخگویی به سوالات در آزمون MSRT نسبت به آزمون MHLE وزارت بهداشت کمی بیشتر است. علت این موضوع آن است که سخنرانی‌های بخش لیسنینگ آزمونMSRT ، طولانی‌تر بوده و زمان بیشتری برای گوش دادن نیاز دارد. نمره کل هر دو آزمون نیز 100 نمره است.

نمره منفی: نمره منفی برای پاسخ‌های غلط، در هیچ کدام از دو آزمون وجود ندارد و به‌واسطه پاسخ‌های غلط پاسخ درستی حذف نمی‌شود. بنابراین مقاضیانی که در بخش لیسنینگ عملکرد ضعیفی از خود نشان می‌دهند یا به‌اندازه کافی نتوانسته‌اند خود را برای این بخش آماده کنند سعی می‌کنند تمام سؤالات را فقط یک گزینه انتخاب کنند. مثلاً فرد تمام سؤالات این بخش را B می‌زند تا احتمال صحیح بودن پاسخ‌های خود را در این بخش 25 درصد بالا ببرند و یک نمره رایگان اگرچه ناچیز از این بخش کسب کنند.

اعتبار مدرک: اعتبار مدرک MSRT و MHLE بیشتر برای داخل کشور بوده و در مجامع بین‌المللی اعتبار چندانی ندارد. در داخل کشور مدرک MSRT و مدرک MHLE هر دو دارای 2 سال دارای اعتبار بوده و افراد بعد از انقضای مدرک مجبورند که مجدداً در آزمون شرکت نمایند.

در آزمون MHLE معمولا در آزمون‌های تحصیلات تکمیلی وزارت بهداشت مثل آزمون دکتری تخصصی یا آزمون لیسانس به پزشکی نمره  55 است ولی نمره قابل قبول در آزمون MSRT در آزمون دکتری وزارت علوم در رشته‌های مختلف تفاوت دارد.

آزمون MSRT؛ روش موفــقیت و دانلود همه منابع موردنیاز

سطح سوالات آزمون: به‌طور کلی سطح هر دو آزمون تقریباً یکسان است. البته در مواردی آزمون MHLE در برخی دفعات بسیار ساده‌تر از سایر دفعات برگزار شده است. از طرفی، باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر می‎خواهید در یکی از رشته‌های علوم پزشکی یا بیولوژی ادامه تحصیل دهید، شرکت در آزمون MHLE بهتر از شرکت در آزمون MSRT است. به‌ویژه اگر رشته شما زیرمجموعه علوم پزشکی یا بیولوژی باشد، پاسخگویی به سؤالات بخش درک مطلب در آزمون MHLE برای شما آسان‌تر خواهد بود. زیرا بیشتر این متن‌ها از مقالات و کتاب‌های پزشکی و سلامت و زیست‌شناسی انتخاب می‌شوند.

در این مقاله به بررسی آزمون MSRT و تمام نکات مربوط به آن پرداختیم. درآن‌ از ازدر صورتی که در روند آزمون MSRT خود نیاز به مشاوره داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:بهترین منابع آزمون آیلتس برای روش خودخوان (نمره بالای 7)

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 6 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید