IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکات مربوط به ریدینگ تافل
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
14 شهریور 1401

نکات مربوط به ریدینگ تافل و استراتژی تست زنی

آزمون تافل چهار بخش دارد و هر بخش می‌تواند شما را بیش از حد ناامید کند. اما دیگر نیازی به ناامیدی نیست! ما قصد داریم بهترین نکات مطالعه تافل را برای اطمینان از موفقیت به شما ارائه دهیم. اگر برای شرکت در آزمون تافل آماده می‌شوید، احتمالاً به‌خوبی می‌دانید که این چهار بخش شامل Reading، Listening، Speaking و Writing هستند. همه آنها توانایی شما را برای برقراری ارتباط موثر به زبان انگلیسی آزمایش می‌کنند.

بخش Reading اولین بخش آزمون است. این بخش شامل خواندن یک متن طولانی (حداقل شش پاراگراف) در مورد یک موضوع خاص است. موضوعات اغلب بسیار فنی هستند و همیشه به سبک آکادمیک (ترسناک!) نوشته می‌شوند.

بخش Reading در مجموع دارای سه یا چهار قسمت است که هر قسمت دربردارنده دوازده سوال چند گزینه‌ای است. این سؤالات ممکن است دانش واژگان، درک عمومی متن را همراه با درک جمله یا کلمه خاص آزمایش کند. توانایی استنتاج و خلاصه کردن اطلاعات ارائه شده در متن نیز برای بخش Reading حیاتی است.

با وجود پیچیدگی آن، مطمئناً شما در مورد بخش خواندن هیچ نگرانی و ترسی ندارید. بهرحال آزمون تافل بغیر از مهارت خواندن شامل سه مهارت دیگر نیز می‌شود. وقتی نوبت به خواندن می‌رسد، خواننده به یک احساس امنیت کاذب دست پیدا می‌کند به این خاطر که تمام اطلاعات درست در مقابل چشمان شما قرار دارد و شما می‌توانید هرچند بار که می‌خواهید به متن رجوع کنید، آن را بارها و بارها بخوانید.

اما از سوی دیگر،  مهارت‌های شنیداری و گفتاری، بسیار ترسناک‌تر به‌نظر می‌رسند. بخش نوشتن حتی ترسناک‌تر به‌نظر می‌رسد زیرا باید ایده‌های خود را بردارید و آنها را روی کاغذ آورده و مثلاً با آن سعی کنید انشایی بنویسید.

درجه سختی مهارت خواندن

 بخش ریدینگ تافل دارای برخی از پیچیده‌ترین سوالاتی است که تا به حال در یک آزمون مشاهده کرده‌اید. اگر به خوبی برای آن آماده نشوید، این بخش را با نمره مطلوبی از سر نخواهید گذراند. ارزش بخش Reading دقیقاً به اندازه سایر بخش‌ها (30 امتیاز) است. اگر متوجه شدید که با نوشتن یا شنیدن مشکل دارید، باید از Reading به‌عنوان فرصتی برای کسب نمره بسیار بالا استفاده کنید و نتایج امتحان خود را به واسطه نمره بالای خود در بخش خواندن افزایش دهید.

از آنجایی که بخش ریدینگ تافل اولین بخش امتحان است، پاسخ‌گویی شما به این بخش موفقیت شما را در سایر بخش‌ها تعیین می‌کند. اگر در همان ابتدای آزمون عرق می‌کنید و استرس دارید، تمرکز خود را برای انجام صحیح سایر بخش‌ها از دست خواهید داد و در نهایت نمره‌ای را که باید و شاید از آزمون خود کسب نخواهید کرد.

نکات مربوط به ریدینگ تافل

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

5 نکته ضروری در مورد ریدینگ تافل و استراتژی تست زنی

تا اینجای بحث حتماً به اهمیت بالای بخش ریدینگ در آزمون تافل پی برده‌اید اما سؤال اصلی این است که چطور می‌توانیم آن را بهبود بخشیم؟ چندین استراتژی مطالعه و زمینه‌های تقویت آن وجود دارد که باید برای کسب نمره بالاتر در بخش ریدینگ آزمون آن‌ها را در نظر بگیرید.

افزایش سرعت مطالعه

سرعت مطالعه و خواندن در آزمون تافل بسیار اهمیت دارد. زمان‌بندی مطلوب و سرعت بالا در خواندن می‌تواند نمره تافل شما را بالا ببرد. در بخش‌های دیگر، به شما فرصت‌های کوتاهی برای فکر کردن و آماده‌سازی مطالب داده خواهد شد. به‌عنوان مثال، زمانی که صحبت می‌کنید، 15 ثانیه برای آماده کردن پاسخ و 45 ثانیه برای ضبط آن فرصت خواهید داشت. اما در بخش Listening، تنها زمانی می‌توانید دیالوگ را بشنوید که برای شما پخش شود.

در بخش Reading تافل شما باید به‌تنهایی از پس زمان‌بندی صحیح و سرعت موردنیاز خود بربیایید. این شماییدکه باید تشخیص دهید که چقدر زمان برای تکمیل خواندن و دادن پاسخ‌ها باقی‌‌مانده است. این مسأله پیچیده‌تر از آن چیزی است که به‌نظر می‌رسد، زیرا شما با چندین متن دشوار روبرو خواهید شد و باید عملکرد خوبی از خود نشان دهید.

در بخش ریدینگ برای سه الی چهار قسمت 56 سؤال درنظر گرفته شده است و زمان پاسخ‌گویی به این سؤالات 80 دقیقه است که شما باید برای خواندن هر متن 5 دقیقه و برای پاسخ به هر سؤال 1 دقیقه تایم اختصاص دهید. اگر بخواهید زمان بیشتری برای پاسخگویی به سؤالات در اختیار داشته باشید باید سعی کنید هر متن را در عرض 3 الی 4 دقیقه بخوانید. اما از آنجایی که یکبار خواندن هر متن کافی نیست، برای دستیابی به موفقیت، باید سرعت خود را در مهارت ریدینگ افزایش دهید.

روزهایی که برای آزمون مشغول مطالعه و تمرین هستید سعی کنید موقع کار روی ریدینگ خود زمان تعیین کنید و باید دقت داشته باشید که خواندن هر متن چقدر طول می‌کشد. احتمالاً متوجه خواهید شد که وقتی سطح درک شما پایین می‌آید، سرعت شما نیز به‌دنبال آن کاهش می‌یابد! و این بسیار طبیعی است. وقتی سطح فهم شما پایین بیایدمجبورید سرعت خود را کم کنید و با دقت بیشتری بخوانید.

سرعت خوانش هر فردی متفاوت است. اما برای موفقیت در آزمون تافل شما ناگزیرید سرعت مطالعه خود را افزایش دهید، در غیر اینصورت شما بخش مهمی از آزمون تافل را از دست خواهید داد پس سعی کنید تا جایی که می‌توانید در این بخش سرعت و دقت خود را بالا ببرید. به‌غیر از مطالعه قسمت‌های آکادمیک به سبک تافل، لازم است که سایر مطالب زبان انگلیسی را نیز مطالعه کنید. سعی کنید از منابعی مانند رمان‌های انگلیسی، روزنامه‌ها و مجلات برای بهبود مهارت خواندن خود استفاده کنید. خواندن انواع سبک‎های نوشتاری انگلیسی به بهبود سرعت مطالعه شما کمک می‌کند.

تمرین سرعت درک مطلب

زمانی می‌توانید به مرحله بعدی صعود کنید که به طور کافی روی سرعت خواندن خود کار کرده باشید و بتوانید در کمتر از 4 دقیقه یک متن پیچیده انگلیسی را ببلعید. و اکنون باید به خود بیاموزید که آرامش خود را حفظ کنید و اگر کلمه‌ای ناآشنا به چشمتان خورد نباید به‌خاطر آن استرس بگیرید. بخش خواندن پر از کلمات ناآشنا و غریب است. در این بخش عمدتاً از کلمات چالش‌برانگیزی استفاده می‌شود که احتمالاً شما آن‌ها را نمی‌دانید. اما باید دقت داشته باشید که لازم نیست معنی تمام کلمات داخل متن را بدانید. بخش خواندن از شما می‌خواهد که از کلماتی که درک نمی‌کنید معنی و اطلاعات استنباط کنید.

این دقیقاً تنها هدف بخش خواندن است.  پس بخش خواندن توانایی شما را در به ‌خاطر سپردن تمام کلمات فرهنگ‌لغت را به‌چالش نمی‌کشد، بلکه مهارت درک و استنباط شما از کلماتی که نمیدانید را مدنظر دارد. ندانستن یک کلمه بسیار طبیعی است زیرا زبان انگلیسی زبان مادری شما نیست که از شما انتظار رود به محدوده گسترده‌ای از واژگان آن مسلط باشید.

افراد معمولاً وقتی به کلمه‌ای ناآشنا برخورد می‌کنند که متوجه معنای آن نمی‌شوند، اولین واکنش طبیعی ممکن است بررسی Google Translate یا مراجعه به یک فرهنگ لغت باشد. اما در زمان آزمون که این ابزارها در دسترس ممکن است فرد دچار استرس و وحشت شود و در تلاش برای فهمیدن کلمه، متوقف شده و کلی زمان از دست دهد. یعنی تایمی که برای داوطلب در طول تافل بسیار ارزشمند است. پس درنتیجه خود را مجبور کنید که از آن کلمه ناشناخته بگذرید و به خواندن ادامه دهید. اغلب، متوجه خواهید شد که معنی کل متن به‌راحتی قابل درک است، حتی اگر چند کلمه را متوجه نشده باشید.

فراگیری واژگان خاص

باوجود اینکه در هر صورت شما در متن با واژگان جدیدی مواجه خواهید شد، یادگیری کلمات جدید و افزایش دایره لغات خوب همیشه کمک‌کننده خواهد بود. زمانی‌که برای بخش Reading تافل مطالعه می‌کنید، چه در خانه باشید و چه در کلاس، به کار خود ادامه دهید و کلماتی را که متوجه نمی‌شوید جستجو کنید!

از آنجایی که درحال تمرین برای بخش Reading تافل هستید، سعی کنید هر متنی را به‌طور کامل بدون جستجوی کلمه بخوانید. بعد از اینکه کل متن را خواندید و سعی کردید همه چیز را بدون استفاده از فرهنگ لغت درک کنید، می‌توانید به جست‌وجوی کلمات بپردازید. این بسیار شبیه به وضعیت آزمایش واقعی است.

از همین متن‌هایی که می‌خوانید فهرستی از کلمات ناآشنا تهیه کرده و با استفاده از فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی آنها را ترجمه کنید. هرگز از فرهنگ‌لغت‌های انگلیسی به فارسی استفاده نکنید و تسلیم وسوسه استفاده از آن‌ها نشوید. فرهنگ لغت انگلیسی به انگلیسی برای شما بسیار مفید خواهد بود. نه تنها یک توضیح انگلیسی واضح برای کلمه‌ای که نمی‌فهمید خواهید خواند، بلکه با مترادف‌ها (کلمات مشابه) و متضادها (کلمات متضاد) نیز آشنا خواهید شد. این روش را باید حتما در مورد مطالعه لغات برای آزمون تافل اجرا کنید.

با این روش هم دایره واژگان شما به مرور زمان رشد می‌کند و هم اعتماد به نفس شما تدریجاً بهتر خواهد شد. با این روش تا روز آزمون پیش روید مطمئناَ تا روز آزمون دایره لغات انگلیسی که کسب کرده‌اید بسیار بزرگ‌تر شده است.

چهار مهارت کلیدی زبان انگلیسی

توقف ممنوع

زمان‌بندی در آزمون تافل اولین و مهم‌ترین اولویتی است که باید به آن توجه کنید.

وقتی نوبت به بخش Reading می‌رسد، به یاد داشته باشید که برای هر قسمت بیش از 4 دقیقه زمان نخواهید داشت، بنابراین باید هر قسمت را در تایم خودش تمام کنید. سعی کنید به خواندن ادامه دهید و توقف نکنید و بدون توجه به هر چیزی به حرکت ادامه دهید.

شما ممکن است با برخی از متن‌ها راحت‌تر از مابقی کنا بیایید و درک بهتری از آن‌ها داشته باشید و مطمئناً برخی از آن‌ها برای شما سخت‌تر و برخی آسان‌تر خواهند بود. پس هنگام رویایی‌رویی با متن‌ها این نکات را مدنظر داشته باشید: حتماً متن را مرور کنید، زیر کلمات کلیدی جملات خط بکشید، اصطلاحات و کلمات ناآشنا را  باخیال راحت پشت سر بگذارید و به‌خاطر داشته باشید که قسمت‌های مختلف تافل ممکن است حاوی کلماتی باشد که حتی افراد بومی معمولاً آنها را بلد نیستند.

آزمون تافل آزمون بسیار خاصی است. در بین سؤالات ممکن است با چنین سؤالی مواجه شوید: “کلمه X در خط Y نزدیکترین معنی به …” را مشاهده کنید که در ادامه چهار گزینه از کلمات وجود دارد. مطمئن باشید، اکثر انتخاب‌ها شبیه به‌نظر می‌آیند یا معانی بسیار مشابهی دارند، بنابراین برای شناسایی پاسخ صحیح باید متن را با دقت بخوانید.

نکات مربوط به ریدینگ تافل و استراتژی تست زنی

استفاده از شماره‌ گذاری خطوط

یکی از بهترین ویژگی‌های آزمون تافل در بخش خواندن این است که خطوط متن در ضرایب 5 شماره‌گذاری شده‌اند و سر هر پنج خط شما شماره مربوط به آن را خواهید یافت. این شماره‌گذاری در متن به شما کمک می‌کند تا به کلمات یا جملات اشاره شده در سوالات راحت‌تر دسترسی داشته باشید. مکان خطوط مشخص را با اعداد ارائه شده تمرین کنید زیرا گاهی برای پیدا کردن یک لغت در خط 47  و یا خط 33 مجبورید زمان زیادی را تلف کنید.

وقتی سر آزمون خود آماده شدید، ابتدا یک نفس عمیق بکشید و دقت کنید که بخش Reading شما را خسته و وحشت‌زده نکند. با خود بگویید که شما به اندازه کافی تمرین و مطالعه داشته‌اید و اکنون زمان آن رسیده است که مهارت‌های خواندن انگلیسی خود را در بهترین حالت به نمایش بگذارید.

آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.


بیشتر بخوانید:بهترین روش برای یادگیری و آمادگی آزمون تافل در منزل


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید