IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
شیوه های جدید تمرین اسپیکینگ تافــل بدون نیاز به پارتنر
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
22 شهریور 1401

شیوه‌های جدید تمرین اسپیکینگ تافل بدون نیاز به پارتنر

جدیدترین بخش آزمون تافل، بخش اسپیکینگ آن است. به محض اضافه شدن این بخش به آزمون تافل، داوطلبان به این نتیجه رسیدند که این چالش‌برانگیزترین بخش آزمون و حتی سخت‌تر از بخش رایتینگ است.

فهمیدن دلیل این موضوع چندان مشکل نیست: داوطلبان در موقعیتی قرار می‌گیرند که از آن‌ها انتظار می‌رود به‌طور واضح به زبان انگلیسی نظرات خود را بیان کرده و با افراد دیگر به صورت شفاهی ارتباط برقرار کنند. منظور از برقراری ارتباط واضح این است که زبان آموز همزمان که سعی می‌کنمی‌کند در ساختن جملات خود از قواعد گرامری درست و دقیق استفاده کند، باید واژگان مطلوب و مناسبی را نیز در صحبت‌های خود بگنجاند. پس در یک بخش واحد شما باید تمام مهارت‌های زبانی خود را نشان دهید.

تمرین اسپیکینگ تافل بدون نیاز به پارتنر

دوره های آموزش زبان انگلیسی

دوره های حضوری انگلیسی ایرانمهر
دوره حضوری  آموزش زبان انگلیسی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان انگلیسی برای بزرگسالان

بخش اسپیکینگ آزمون تافل

بخش اسپیکینگ تافل همانند بخش رایتینگ این آزمون خود به دو قسمت Integrated Speaking و Independent Speaking دسته‌بندی می‌شود.

در قسمت Integrated Speaking شما باید به سؤالی که در قالب یک متن یا یک کلیپ صوتی ارائه می‌شود جواب دهید.

اما در بخش Independent Speaking از شما سؤالی پرسیده می‌شود که باید بر اساس تجربیات و نظرات خود به آن پاسخ دهید. در مجموع شش تسک در بخش اسپیکینگ تافل گنجانده شده و شما تنها باید 20 دقیقه از زمان خود را به این بخش اختصاص دهید. کل آزمون تافل 4 ساعت به‌طول می‌انجامد و این 20 دقیقه که صرف بخش اسپیکینگ می‌شود، بسیار زمان اندکی به حساب می‌آید.

علیرغم آنکه این بخش کوتاه‌ترین بخش آزمون تافل است، اما پر زحمت‌ترین بخش آزمون است و نیاز به تلاش و همت و تمرین زیادی برای آمادگی دارد. شاید از خود بپرسید این بخش چرا تا این اندازه زمان‌بر و انرژی بر است؟ زیرا علاوه بر آنکه باید بسیار بر سخن گفتن خود مسلط باشید و بتوانید پاسخ‌های درستی از نظر واژگانی و گرامری بسازید، باید بتوانید زمان و سرعت گفتار خود را به درستی مدیریت کنید. شما برای پاسخ‌گویی به هر سؤال حداکثر 1 دقیقه فرصت دارید، بنابراین باید تمام تلاش خود را بکنید که پاسخ سؤال خود را در این 60 ثانیه بگنجانید. پس نباید خیلی سریع و یا خیلی آهسته صحبت کنید.

علاوه‌براین، شما باید روی بهبود تلفظ خود نیز کار کنید. تمام غیر انگلیسی زبانان هنگام انگلیسی صحبت کردن لهجه خاصی دارند که البته این موضوع هیچ اشکالی ندارد، اما شما مجبورید روی تلفظ درست کلمات و عبارات وقت بگذارید و این موضوع تنها خاص آزمون تافل نبوده و برای آنکه بتوانید از طریق زبان انگلیسی با افراد ارتباط بگیرید، تلفظ صحیح کلمات یک ضرورت به حساب می‌آید.

در بخش اسپیکینگ تافل شما به جای صحبت با یک فرد، باید با یک میکروفون صحبت کنید. این را باید در ذهن داشته باشید و با تمرین زیاد (تمرین با میکروفون گوشی و یا هر نوع میکروفونی) آن را برای خود عادی کنید.

آموزش تقویت مهارت صحبت کردن در زبان انگلیسی

آیا لازم است که برای بخش اسپیکینگ تافل تمرین کنم؟

پاسخ به این سؤال واضح است. شما قطعاً باید برای این بخش به اندازه کافی تمرین کنید. اما سؤال مهم‌تر این است که باید دقیقاً روی چه چیزی تمرکز و تمرین کنیم؟

از داوطلبان انتظار می‌رود که بدانند به چه نحوی با موضوعات یا سؤالاتی که در اختیارشان گذاشته می‌شود پاسخ‌های واضحی بدهند. اما باید به اندازه کافی در پاسخ دادن سرعت عمل به خرج دهید و پاسخ ارائه شده باید در بر دارنده گرامر صحیحی باشد. لازم نیست از ساختارهای گرامری پیچیده برای اسپیکینگ تافل استفاده کنید. تنها استفاده از ساختارهای گرامری بدون اشتباه کافی است. به این معنا که استفاده صحیح از ساختارهای ساده‌ای مانند زمان حال ساده و یا گذشته ساده بسیار مفیدفایده‌تر از گم شدن در زمان‌هایی مانند آیند کامل استمراری است.

علوه بر گرامر، قسمت مهم دیگری که برای آزمون تافل باید به آن توجه ویژه داشته باشید، دایره واژگان غنی است. شما باید بر طیف گسترده‌ای از اسم‌ها، صفت‌ها و افعال مناسب و دقیق برای موقعیت‌های متنوع مسلط باشید. گاهی ممکن است در اسپیکینگ خود، به چند کلمه فانتزی نیاز پیدا کنید اما هرگز از کلماتی که به طور کامل معنای آن‌ها را نمی‌دانید استفاده کنید. سعی کنید به‌طر ایمن این بازی را پیش ببرید.

تمرین زمان‌بندی و مدیریت زمان برای بخش Speaking تافل حیاتی است. شما باید در محدوده زمانی خاصی هر سؤال را پاسخ دهید که این بازه زمانی بسته به سؤال از 15 تا 60 ثانیه است. در این مدت کوتاه شما باید تمام نکات لازم را در پاسخ خود پوشش دهید.  گذشته از این شما باید حواستان به ایده‌هایی باشد که ارائه می‌دهید یعنی نباید برای سؤالی که 1 دقیق زمان دارد، یک پاسخ 10 ثانیه‌ای ارائه دهید.

آحرین موردی که بسیار هم حائز اهمیت است، بحث تلفظ صحیحی است. نباید نگران لهجه خود باشید زیرا داشتن لهجه هیچ اشکالی ندارد، آنچه که در این آزمون امتیاز دارد تلفظ صحیح است که البته در این امتیاز را با اشتباهاتی که در تلفظ کلمات انجام می‌دهید از شما کسر می‌شود. اهمیت تلفظ از این جهت است که شما باید طوری صحبت کنید که مردم متوجه منظور و صحبت‌های شما بشوند.

شیوه‌های زیادی برای آماده شدن برای اسپیکینگ تافل وجود دارد و بهترین آن‌ها تمرین زیاد است. در ادامه شما را با چند ایده ناب در مورد نحوه تمرین اسپیکینگ در دوره آمادگی آزمون تافل آشنا خواهیم کرد.

شیوه_های جدید تمرین اسپیکینگ تافل بدون نیاز به پارتنر

  1. تمرین با خودتان

این بهترین روشی است که می‌توان برای تمرین Speaking تافل استفاده کرد. اولین کاری که باید انجام دهید این است که موضوعاتی را که با الگوها و استانداردهای آزمون تافل تطابق دارد را انتخاب کنید. نباید از نقاط ضعف خود غافل شوید و باید به اندازه‌ لازم روی آن‌ها وقت بگذارید. برای مثال، اگر نمی‌توانید زمان خود را برای دادن پاسخ به سؤالات مدیریت کنید باید نهایت سعی خود را بکنید که بتوانید در کمتر از 30 ثانیه به سؤالات پاسخ دهید و نیز باید آنقدر تمرین کنید که حتی اگر دچار حالاتی چون خشم و عصبانیت و یا اضطراب هستید بتوانید روی کلام خود تسلط داشته و آهسته و واضح صحبت کنید.

سعی کنید برای تمرینات خود مکانی را اختصاص دهید که در آن بتوانید راحت و آسوده با صدای بلند اسپیکینگ خود را تمرین کنید. این مکان می‌تواند اتاق شما، حیاط خانه و یا گوشه‌ای از کتابخانه محل زندگی‌تان باشد.

نیازی به عجله نیست. جتی الامکان سعی کنید با سرعت خاص خودتان تمرین‌ها را پیش ببرید. تمرین اسپیکینگ گاهی می‌تواند بسیار سرگرم‎کننده باشد و شما را موقع گوش دادن به صدای ضبط شده‌‌تان بخنداند. برای بهتر و بهتر شدن باید تمرینات را مکرراً انجام دهید و از این کار خسته نشوید.

برای آنکه بتوانید با خودتان تمرینات را به‌صورت استاندارد پیش ببرید، سعی کنید یک جفت هدفون و یک میکروفون برای خود تهیه کنید. البته به یک نرم‌افزار ضبط صدا هم نیاز دارید که این مورد در تمام گوشی‌های هوشمند در دسترس است. پس از آنکه لیست موضوعات تافل را تهیه کردید، تمرینات خود را باید شروع کنید.

موقع تمرین باید پاسخ‌های خود را ضبط کنید. سپس آن‌ها را برای خود پخش کنید و هر اشتباهی اعم از اشتباهات گرامری، مکث‌ها و یا تلفظ‌های نادرست رایادداشت کنید. باید تمرین کنید که بتوانید در موقع عصبانیت و یا اضطراب سرعت و تایم خود را مدیریت کنید. تمرین این موارد بسیار اهمیت دارد.

یکی دیگر از گزینه‌‌هایی که می‌توانید از طریق آن به مطالعات تافل خود غنی ببخشید، Magoosh است. Magoosh  یکی از منابع آنلاین برای تمرین تافل است. با استفاده از امکانات موجود در این سایت اعم از فیلم‌ها، سؤالات متنوع تمرینی تافل و پشتیبانی ایمیلی انگلیسی زبانان، می‌توانید به یادگیری زبان انگلیسی خود به روشی منطبق با آزمون تافل بپردازید. این منبع دوره‌های تخصصی آماده‌سازی برای آزمون تافل را برای بازه‌های زمانی مختلف ارائه می‌دهد.

به این معنی که اگر یک ماه، یک هفته، شش ماه و یا یک سال تا برگزاری آزمون تافل خود زمان در اختیار دارید، متناسب با این بازه زمانی، Magoosh یک دوره آموزشی در اختیار شما می‌گذارد.

  1. تمرین با معلم

حتماً خبر دارید که معلمان زیادی در به صورت آنلاین زبان انگلیسی را به زبان‌آموزان آموزش می‌دهند. اما آیا این را هم می‌دانستید که معلمان زیادی به صورت تخصصی زبان‌آموزان را برای شرکت در آزمون تافل آماده می‌کنند؟ این مربیان از سیر تا پیاز امتحان تافل و چگونگی بهبود نمره در این آزمون را می‌دانند.

می‌توانید با کمک یک معلم خصوصی تافل تست‌های تمرینی زیادی را حل کنید و به تمرین واژگان و ساختارهای گرامری لازم بحث کنید و به تمرین آن‌ها بپردازید. همچنین می‌توانید با راهنمایی‌های معلمتان روی نقاط ضعف خود کار کرده و حتی آن‌ها را به نقطه قوت خود تبدیل کنید.

در سایت Verbling مربیان تافل زیادی وجود دارند که از بین آن‌ها می‎توانید مدرس موردنظر خود را پیدا کنید. توجه داشته باشید که آن‌ها تنها ان‌تنها به صورت آنلاین آموزش‌های خود را ارائه می‌دهند.

اگر ساکن ایالات متحده باشید می‌توانید با استفاده از سایت Wyzant استاد تافل خود را به صورت حضوری ملاقات کنید. شما با استفاده از این وب‌سایت می‌توانید بهترین معلم تافل منطقه‌ای را که در آن زندگی می‌کنید بیابید.

  1. تمرین با یک پارتنر اسپیکینگ

این نوع تمرین آمادگی برای آزمون تافل یک تجربه اجتماعی‌تر محسوب شده و چندین مزیت منحصر به فرد دارد.

اگر بتوانید با یک نفر دیگر که او هم قصد شرکت در آزمون تافل را دارد، گروهی تشکیل دهید و تمرینات اسپیکینگ خود را با هم پیش ببرید، می‌توانید نتیجه مطلوب‌تری را در این بخش از آزمون به دست بیاورید. اگرچه در آزمون اصلی شما باید با یک میکروفون صحبت کنید اما تمرین گروهی روشی بسیار طبیعی‌تر و استانداردتر از تمرین با خود است.

در این جلسات می‌توانید با پارتنر خود، تمرینات خود را به صورت دیالوگ تنظیم کنید به این صورت که هر بار یکی از شما صحبت کند. شما حتی می‌توانید در مورد نقاط قوت یا نقاط ضعف همدیگر صحبت کنید و یا پاسخ‌های خود را ضبط کنید و با گوش دادن به آن‌ها سعی در رفع اشتباهات خود کنید و پیشنهادهایی برای بهبود تمرین به همدیگر دهید. بهرحال این یک تمرین گروهی است!

این نوع تمرین مشکلاتی نیز به همراه دارد از جمله مشکل استفاده از میکروفون که باید بین دو نفر به اشتراک گذاشته شود درحالی که هنگام تمرین با خودتان این مشکل را ندارید.

مشکل دیگر نیز در رابطه با یافتن پارتنر مناسب است. پیدا کردن یک یا چند پاتنر جدی که به صورت هماهنگ بتوانید برنامه خود را پیش ببرید کار چندان ساده‌ای نیست.

کار دیگری که می‌توانید انجام دهید شرکت در کلاس‌های آمادگی آزمون تافل است. در این کلاس‌ها می‌توانید علاوه بر داشتن یک گروه مطالعه هم‌هدف، به یک مربی کارکشته نیز دسترسی داشته باشید که بر کارها و تمرینات و همینطور نقاط قوت و ضعف شما نظارت کرده و برای بهبود کارتان به شما بازخورد دهد. اگر بتوانید از پس هزینه این کلاس‌ها برآیید بسیار عالی خواهد بود. اما اگر نتوانید از پس آن برآیید و یا بخواهید در پول خود صرفه‌جویی کنید، می‌توانید به صورت آنلاین در بعضی سایت‌ها ( مانند سایت StudyPal.co) به دنبال افرادی در منطقه خود باشید که می‌خواهند پیش از آزمون خود به صورت رایگان تمرین کنند.

برای آنکه تمرینات خود را در محیط‌های گروهی بهتر پیش ببرید، ابتدا باید فهرستی از موضوعات مناسب تافل تهیه کرده و در مورد نحوه انجام تمرینات به توافق برسید و به‌طور متناوب هم با یکدیگر گفتگو کنید و هم به‌صورت انفرادی مکالمات را انجام دهید. اگر برایتان مقدور باشد، سعی کنید حداقل یک بار پیش از آزمون از یک فرد انگلیسی زبان برای نظارت بر جلسه خود دعوت و از او بخواهید در مورد مهارت‌ها و نقاط ضعف شما در این تمرینات اظهار نظر کند. اگر زمان کافی تا آزمون برایتان باقی مانده باشد، می‌توانید از آن پس استراتژی مطالعه خود را بر این اساس این موارد تنظیم کنید.

شیوه های جدید برای تمرین اسپیکینگ تافل بدون نیاز به پارتنر

  1. انجام تمرین اسپیکینگ در یک محیط اجتماعی

هدف از آزمون تافل و یا هر آزمون زبانی دیگر این است که مطمئن شوید می‌توانید در یک محیط انگلیسی زبان با افراد انگلیسی زبان به راحتی ارتباط برقرار کنید. اگرچه در این نوع تمرین نمی‌توانید به خود نمره بدهید و یا عملکرد خود را آنطور که باید بسنجید. اما صحبت کردن در یک محیط اجتماعی مهارتی بسیار مهم بوده که صرف‌نظر از امتیازی که ممکن است برای شما در آزمون تافل به ارمغان بیاورد، در سایر مراحل زندگی برای شما بسیار مفید خواهد بود. فراموش نکنید که امروزه مهمترین زبان در سطح جهان زبان انگلیسی است که تسلط به آن در جنبه‌های مختلف زندگی شما مهم خواهد بود.

فرصت‌های بی‌شماری (خصوصاً برای ساکنین شهرهای بزرگ) وجود دارد. شما کافیست اراده کنید، می‌توانید به راحتی گردهمایی‌هایی را پیدا کنید که در آن افراد مایل به تمرین زبان‌ انگلیسی خود هستند و به زبان انگلیسی در این گروه‌ها بحث‌های آزاد انجام می‌شود.

شما می‌توانید با کمک گرفتن از سایت Meetup.com، در دورهمی‌های مخصوصی که در آن به زبان انگلیسی صحبت می‌شود شرکت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سایت Couchsurfing.org با جامعه مهاجران و مسافران در شهر خود معاشرت کنید. همچنین در این سایت می‌توانید رویدادهایی را رصد کنید که برای افراد جدید برگزار می‌شود و بسیار دوستانه و خاص است.

مزایای تمرین Speaking به این روش واضح است: با این روش شما آنقدر در معرض شنیدن زبان انگلیسی قرار می‌گیرید که در مدت زمان کوتاهی به آن عادت می‌کنید و ترس از صحبت کردن شما کم کم و به تدریج از بین می‌رود. این شیوه‌ای عالی برای تمرین همزمان اسپیکینگ و لسنینگ است که برای آمادگی آزمون تافل بسیار اثربخش و مفید است. و مهم‌تر از همه، این است که این رویدادها معمولاً رایگان برگزار می‌شوند و اگر هم هزینه‌ای در کار باشد بسیار هزینه ناچیزی خواهد بود و از آنجایی که این جلسات اغلب به صورت منظم برگزار می‌شوند، به شما توصیه می‌کنیم در صورت امکان حتماً در آن‌ها شرکت کنید.

تمرین انگلیسی به صورت اجتماعی را نمی‌توان به عنوان جایگزینی برای مطالعه و تمرین بخش Speaking درنظر گرفت. زیرا در این نوع جلسات شما قادر نیستید موضوع بحث‌ها را تعیین کنید یا اقلاً نمی‌توانید همیشه موضوع مدنظر خود را به گروه پیشنهاد دهید. همینطور زمان‌بندی یا ضبط مکالمات در این گروه‌ها بی‌معنی و غیرقابل انجام است. اما می‎توانید با محول کردن وظایفی کوچک در راستای آزمون تافل، می‌توانید این گردهمایی‌ها را برای خود مفیدتر کنید.

برای مثال، می‌توانید سعی کنید در مکالمات خود کلماتی را که به تازگی یاد گرفته‌اید استفاده کنید. می‌توانید فرد یا افرادی که ملاقات می‌کنید در مورد موضوع تافل که اخیراً تمرین کرده‌اید، یک بحث کوچک شروع کنید. به واکنش مردم به صحبت‌هایتان دقت کنید و ببینید که آیا بنظر می‌رسد که در درک چیزی که می‌گویید مشکل دارند یا خیر.

اگرچه شرکت در این گونه جلسات و یا حضور در موقعیت‌های اجتماعی و تمرین صحبت به زبان انگلیسی یک موقعیت عالی تلقی می‌شود، اما نباید جایگزین تمرینات اصلی شما شود. آن‌ها را صرفاً به‌عنوان یک مکمل مفید برای مطالعات اصلی خود درنظر داشته باشید. این جلسات می‎تواند همزمان شما را سرگرم کرده و به تقویت زبان انگلیسی‌تان کمک کنند.

شیوه های جدید تمرین اسپیکینگ تافل بدون نیـــاز به پارتنر

سخن پایانی

در این مقاله شیوه‌های نوین تمرین اسپیکینگ تافل مورد بررسی و اطلاعات مفیدی در این زمینه در اختیار شما قرار گرفت.

در صورتی که در روند آزمون تافل خود به مشاوره و راهنمایی بیشتری نیاز داشتید به شما پیشنهاد می‌کنیم راه مطمئن را انتخاب کرده و با ما تماس بگیرید. آموزشگاه زبان ایرانمهر با ارائه مشاوره تخصصی آماده پاسخگویی به تمامی سوالات شما در زمینه آموزش زبان است. همچنین شما می‌توانید برای مشاوره و تعیین سطح رایگان و ثبت‌نام در دوره‌های آموزش زبان انگلیسی، آلمانی، فرانسوی و سایر زبان‌ها فرم مشاوره رایگان را پر نمایید. کارشناسان آموزش در اسرع وقت با شما تماس گرفته و پاسخگویی سوالات شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:چگونه یک آزمون تمرینی تافل موفق را پشت سر بگذاریم؟

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید