IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
شش قدم برای یادگیری زبان اسپانیایی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
20 اسفند 1397

شش قدم برای یادگیری زبان اسپانیایی

همه می­گویند «شروع هر راهی سخت­ترین قسمت آن راه است»، اما من خیلی مطمئن نیستم!

یادگیری یک زبان جدید را تصور کنید.

شروع این راه معمولا جذاب­ترین و بهترین قسمت این تصمیم است.

همه­چیز تازگی دارد، هرروز واژگان جدید یاد می­گیرید و با مطالعه فرهنگ اسپانیایی، دنیای جدیدی را پیش روی خود می­بینید.

مدتی باید بگذرد که اوضاع کمی سخت­تر و ریسکی­تر شود.

اگر ابزار درستی برای یادگیری انتخاب نکنید یا برنامه مناسبی برای یادگیری نداشته باشید، سردرگمی و ناامیدی شروع می­شود. تازگی و جذابیت زبان جدید از بین می­رود و ناگهان دفتر و کتاب اسپانیایی زیر تختتان خاک می­خورد.

اینجاست که من باید به کمک شما بیایم!

در این مقاله به شما یاد می­دهم چطور یادگیری زبان اسپانیایی را با روش درست شروع کنید و مهارت­های این زبان را به سمت سلیس و روان صحبت کردن هدایت کنید. منابع و روش­های جدید و متنوعی را به شما می­گویم که می­توانید آن­ها را با سبک­های مختلف یادگیری ترکیب کنید. همچنین نکاتی را به شما می­گویم که انگیزه­تان را بالا می­برد و پیش از آنکه موانع یادگیری سرراهتان قرار بگیرد، از بروز آن­ها پیشگیری کنید.

اگر می­خواهید زبان اسپانیایی یاد بگیرید مقاله زیر به شما کمک می­کند راه درست را انتخاب کنید.

چطور بدون آزمون و خطا اسپانیایی یاد بگیریم

1.با دوره­ های زبان اسپانیایی، پایه و اساس این زبان را بنا کنید

این دوره­ها، تست شده هستند و امتحان خود را پس دادند. این دوره­ها برای کسانی که زبان­آموز صفر کیلومتر هستند، بسیار مناسب است و به آن­ها صداها و ساختارهای زبان اسپانیایی را یاد می­دهند و سپس شما را به سمت پیشرفته­ترین سطح زبان اسپانیایی و فراتر از آن هدایت می­کنند.

این دوره­ها با هم تفاوت­هایی هم دارند و مثل خیلی چیزهای دیگر، دوره­ای نیست که همه محاسن را با هم داشته باشد. به مزایا و معایب هر دوره توجه کنید و دوره­ای را انتخاب کنید که نیازهای شما را برآورده می‌کند و با اهداف و سبک یادگیری شما هماهنگ است.

شش قدم برای یادگیری زبان اسپانیایی

دوره­ های رایگان FSI (Foreign Service Institute) برای خودآموزی

دوره­هایی هستند که موسسه خدمات خارجی (FSI) برای آموزش زبان به دیپلمات­ها و سفیرهایی که سفرهای بین­المللی می­کنند، ارائه می­کند. با استفاده از این دوره­ها و محتوای صوتی و تصویری درجه یک و باکیفیت این موسسه، به معدن طلای بی­نظیری دسترسی دارید و می­توانید با توجه به برنامه روزانه و برنامه درسی خود از آن­ها استفاده کنید.

قسمت اسپانیایی این موسسه، شش دوره متفاوت دارد و شامل دوره­های مقدماتی و دوره­هایی برای مناطق اسپانیایی زبان است.

دوره زبان اسپانیایی غیرخطی Ouino

دوره Ouino خود را به عنوان «متد اصلی» یادگیری زبان اسپانیایی معرفی می­کند. ایده این دوره یادگیری مطالب ضروری و مقدماتی زبان اسپانیایی و سپس یادگیری مطالب مکمل یا تقویت یادگیری با منابع دیگر به همراه این دوره است.

این دوره یک دوره غیرخطی است، یعنی می­توانید درس­های این دوره را با هر ترتیبی که می­خواهید بخوانید. این مسئله باعث می­شود اهداف یادگیری زبان در الویت باشند و خودتان سطح مهارتتان را تعریف کنید.

در این دوره بیش از 300 درس اینتراکتیو زبان اسپانیایی، حدود 1000 تمرین و بیش از 3000 جمله قرار دارد که برای تمرین تلفظ طراحی شده است.

دوره ­های جذاب و کوتاه Busuu

ایده دوره­های Busuu این است که هر مقدار زمان خالی در برنامه روزانه زندگی­تان، حتی 10 دقیقه، برای تقویت مهارت­ها و یادگیری زبان اسپاینیایی کافی است. درس­های این دوره طوری طراحی شده­اند که جامع و کامل و در عین حال مختصر و کوتاه باشند و شما بتوانید بین جلسات کاری یا حتی قبل از خواب زبان اسپانیایی بخوانید.

این دوره بیش از 80 درس دارد که برای آموزش مقدمات زبان اسپانیایی و مطالب بیشتر مناسب است. این دوره، تمرین­ها و برنامه­هایی برای نوشتن، نقد و بررسی، تکرار و یادگیری آفلاین را ارائه می‌دهد و همانطور که مشخص است یک اپلیکیشن موبایل است.

2.از مشکلات مربوط به مبحث Ser/Estar پیشگیری کنید

یکی از رایج­ترین مشکلات برای بومیان انگلیسی­زبان که در حال یادگیری زبان اسپانیایی هستند، تفاوت بین ser و estar است که هر دو به معنی «to be» است. از لحظه­ای که یادگیری زبان اسپانیایی را شروع کنید، با این دو فعل سر و کار خواهید داشت؛ بنابراین بهتر است تفاوت آن­ها را از همان ابتدا یاد بگیرید و بعدها به این خاطر از خودتان تشکر کنید.

فعل ser (to be) موقعیت یا شرایطی دائمی را توصیف می­کند.

یکی دیگر از کلماتی که موقع فکر کردن به «permanent» در ذهنم جرقه می زند، کلمه «solid» است. مثلا، سخت مثل سنگ و چیزی که نشود آن را تغییر داد. فعل ser زمان، روابط، افراد، اشیا، مشاغل و مالکیت را توصیف می­کند که تغییرپذیر نیستند. من حرف «s» در solid و «s» در ser را برای اینکه معنی و مفهوم آن در ذهنم بماند استفاده می­کنم و دیگر گیج نمی­شوم.

(.Son las ocho. (It is eight o’clock

(.Dona es mi hermana. (Dona is my sister

(.El gato es rojo. (The cat is red

(.Juan es electricista. (Juan is an electrician

(.Ese carro azul es mío. (That blue car is mine

استفاده از فعل Estar (to be) راحت­تر است چون هرچیزی را که موقت باشد، توصیف می­کند.

چطور باید به زبان‌آموزان مبتدی پیشنهاد کنم که این قانون یادشان بماند؟ کلمه estar حرف «t» دارد و این حرف در ابتدای کلمه temporary هم وجود دارد. احمقانه به نظر می­رسد اما کار می­کند.

از فعل estar برای توصیف هر چیزی که موقت است استفاده می­شود؛ مثل مکان، عملی که در حال حاضر در حال وقوع است یا چیزی که موقتی است مثل حس یا وضعیت روحی.

(.El libro está sobre la mesa. (The book is on the table

(.Estamos bailando. (We are dancing

(.Ella está enojada. (She is angry

شش قدم برای یادگیری زبـــان اسپانیایی

3.ویژگی­ های کلیدی نگارش در زبان اسپانیایی را حفظ کنید

این روش، حقه­ای است برای اینکه حتی اگر مبتدی هستید، نگارش اسپانیایی شما روان و حرفه­ای به نظر برسد. درست مثل یادگیری ser/estar که در اولین قدم­ها ضروری و لازم است، تقویت عادت­های خوب نگارش باعث می­شود با پیشرفت مهارت­ها، زندگی بهتری هم داشته باشید.

نقطه­گذاری و علائم نگارشی زبان اسپانیایی شاید ترسناک به نظر برسند، اما واقعا نباید اینطور باشد. سه علامت تفکیک کننده در زبان اسپانیایی استفاده می شود و کاربرد آن­ها کاملا واضح است.

 Tilde (مد) که بومیان انگلیسی­زبان آن را به عنوان یک موج کوچک می­بینند و در کلمه piñata می­توانید آن را ببینید، یکی از این علائم است که باید آن را یاد بگیرید و تفاوت بین «n» و «ñ» را مشخص می­کند.

علائم لهجه (Accent Marks) بالای مصوت­ها قرار می­گیرند تا تاکید روی سیلاب مشخصی را بارزتر نشان بدهند؛ مثلا کلمه árbol (tree) مثالی برای این مورد است. همچنین دو نقطه یکی از علائم رایج در زبان اسپانیایی است که تغییر تلفظ از “gu” به “w” (در کلمه pingüino (penguin)) را نشان می­دهد.

احتمالا درباره علامت تعجب برعکس که در زبان اسپانیایی استفاده می­شود، چیزی شنیده­اید. این علامت و همچنین علامت سوال برعکس در ابتدای جمله یا سوالی قرار می­گیرد که یکی از این علائم را در انتهای خود دارند.

(¡Maravilloso! (Wonderful

.And if you’re going to question, you need two question marks

(¿Por qué? (Why

شرکت در دوره­های زبان اسپانیایی در کشور خودتان یا کشورهای اسپانیایی زبان می­تواند کمک زیادی به یادگیری این زبان بکند. همچنین دوره­های رایگان FSI (موسسه خدمات خارجی) برای آموزش دیپلمات­ها و سفیرانی که باید به صورت بین المللی مسافرت کنند، یکی دیگر از روش­های یادگیری زبان اسپانیایی است که می­تواند برای عده زیادی موثر باشد.

دوره زبان اسپانیایی غیرخطی Ouino هم با این هدف طراحی شده است که ابتدا مطالب ضروری و مقدماتی زبان اسپانیایی را یاد بگیرید و بعد یادگیری مطالب مکمل را شروع کنید و مهارت­های مهم­تر را با منابع دیگر تقویت کنید. همچنین طراحی غیرخطی آن باعث می­شود این دوره­ها را هرزمان و با هر ترتیبی که خواستید بخوانید.

دوره­های آموزش زبان Busuu با این ایده طراحی شد که حتی ده دقیقه زمان خالی در روز می­تواند برای یادگیری و تمرین مهارت­های زبان اسپانیایی کافی باشد. درس­های این برنامه کوتاه و مختصر ولی در عین حال جامع و کامل هستند و می­توانید بین جلسات کاری یا حتی قبل از خواب زبان اسپانیایی تمرین کنید.

سه روش مهم را در مقاله اول به شما گفتیم، در این مقاله هم سه روش دیگر را یاد می­دهیم تا با خیال راحت یادگیری زبان اسپانیایی را شروع کنید و در نیمه راه پشیمان و ناامید نشوید.

4.با درس­ های خارج از برنامه، به یادگیری تنوع ببخشید

همانطور که در ابتدای مقاله گفتیم، وقتی از مرحله اشتیاق گذر کردید و انفجار اطلاعات و مفاهیم سخت در زبان به سمت شما هجوم آوردند، از دست دادن انگیزه و اشتیاق خیلی راحت است. این درس­های منحصربه­فرد و جذاب زبان اسپانیایی همه چیز را با هم ترکیب می­کنند و سرگرمی را در روند یادگیری حفظ می‌کند و به همین دلیل اشتیاق و انگیزه را از دست نمی­دهید.

درس­ های موزیکال Language Zen

هیچ چیز مثل موسیقی نمی­تواند توجه شما را جلب کند و سطح انرژی شما را بالا نگه دارد. در وبسایت Language Zen آهنگ­های معروف اسپانیایی و نسخه اسپانیایی آهنگ­های معروف انگلیسی گردآوری شده­اند و می­توانید از آن­ها برای یادگیری واژگان اسپانیایی استفاده کنید.

به محض اینکه آهنگ پخش شود، می­بینید که شعر آهنگ هم ظاهر می­شود و ترجمه انگلیسی آن هم در اختیار شما قرار می­گیرد. وبسایت Language Zen بعد از هر آهنگ، دانش واژگان شما را محک می زند و می­توانید بفهمید چقدر از چیزی را که شنیده­اید، یاد گرفتید.

این ابزار در حال حاضر در سراسر جهان قابل استفاده است و در هر قاره­ای که باشید با دسترسی به یک لپ­تاپ و اتصال اینترنت، می­توانید زبان اسپانیایی را یاد بگیرید.

شش قدم برای یـــادگیری زبان اسپانیایی

Gritty Spanish

دوره Gritty Spanish، دوره شناخته شده و سنتی در آموزش زبان اسپانیایی نیست. این دوره طراحی شده است تا اسپانیایی واقعی و گاهی بیش از حد واقعی را که در خیابان­های کشورهای اسپانیایی­زبان می­شنوید، به شما آموزش بدهد.

در این دوره می­توانید روایت­هایی صوتی را بشنوید که بومیان «غیرعادی» زبان اسپانیایی صداپیشه آن­ها هستند. نه تنها با گوش دادن به این روایت­ها می­توانید لهجه­های متفاوت و زیاد و داستان­های کاملا جدید و منحصر­به­فرد را بشنوید، بلکه با دوره Gritty Spanish می­توانید صداهایی را در پس­زمینه بشنوید و بنابراین حس کنید واقعا در خیابان­های اسپانیا هستید و برای مکالمات در دنیای واقعی آماده شوید، نه فقط صحبت­کردن در کلاس درس.

البته برای اینکه مطمئن شوید چیزهایی را که می­شنوید واقعا یاد گرفته­اید، Gritty Spanish فایل PDF مطالب و محتوای صوتی را هم در اختیار شما قرار می­دهد.

دوره­های آموزش زبان اسپانیایی در Gritty Spanish در دو نسخه معمولی و سانسورشده ارائه شده­اند. نسخه معمولی و اصلی آن برای زبان‌آموزان بزرگسال و بالغ طراحی شده است و شامل سناریوها و دیالوگ­های واقعی است. در نسخه سانسور شده عبارات و اصطلاحات عامیانه و مبتذل حذف شده و برای زبان‌آموزان کم­سن تر مناسب است.

دروس Bueno, entonces

عبارت Bueno, entonces در زبان انگلیسی “Well, then” ترجمه شده است و مجموعه انیمیشن آموزشی زبان اسپانیایی برای بزرگسالان است.

در وبسایت این مجموعه پرسیده شده است، «اگر یادگیری زبان اسپانیایی مثل تماشای یک برنامه تلویزیونی اعتیاد­آور باشد، چطور است؟» برنامه­ریزی این مجموعه شامل گرامر و تمرین­های واژگان است که تحت عنوان یک مجموعه تلویزیونی شاد و سرگرم­کننده در اختیار زبان‌آموزان قرار می­گیرد.

بیش از 50 ویدیو در این برنامه وجود دارد و به اندازه کافی محتوا دارند تا زبان‌آموز را به سطح مطمئنی از مهارت مکالمه برسانند.

«دیوید» (David)، یک لندنی ساکن «بوینوس آیرس» (Buenos Aires) است و می­خواهد اسپانیایی یاد بگیرد. او از معلم آرژانتینی خود، «جیمنا» (Jimena)، سوال­های خوبی می­پرسد. بحران فرهنگی و شروع رابطه دوستانه بین این دو نفر، اتفاق جالبی است که برای یادگیری زبان مفید و هیجان­انگیز است. آن­ها اخلاق و رفتار بامزه­ای دارند که دیدن این مجموعه را جذاب می­کند.

5.خودتان را در دنیای اسپانیایی زبان غرق کنید

یکی از موثرترین و لذت­بخش­ترین متدهای یادگیری زبان اسپانیایی و روان و سلیس صحبت کردن، این است که خودتان را در مناطق و کشورهای اسپانیایی زبان غرق کنید. اگر 24 ساعته و هفت روز هفته با زبان مقصد درگیر باشید و در هر کاری از آن استفاده کنید و نکات فرهنگی آن را یاد بگیرید، به موفقیت صد در صد می­رسید و از همه کسانی که این کار را نمی­کنند یک سر و گردن بالاتر هستید.

البته هر کسی نمی­تواند خانواده، شغل و پس­اندازش را نادیده بگیرد و به تمام کشورهای اسپانیایی زبان سفر کند. اما اگر می­توانید سفر کنید، این کار را بکنید.

6.مهارت­ های زبان اسپانیایی را در رزومه‌تان قید کنید

مهم نیست به کشورهای اسپانیایی زبان سفر کردید یا نه، گزینه دیگری دارید که می­توانید با استفاده از آن مطالعه و مهارت­های زبان اسپانیایی را تقویت کنید. دوره­های معتبر آنلاین زبان اسپانیایی می­توانند شما را به سمت روان و سلیس صحبت کردن و مهارت کامل در زبان اسپانیایی هدایت کنند و همچنین می­توانید با به پایان رساندن این دوره­ها، مدرک معتبر و قابل قبول دریافت کنید.

دوره آنلاین Conversa

دوره Conversa، تعداد 11 دوره آنلاین معتبر را به زبان‌آموزان ارائه می­کنند که از اسپانیایی مقدماتی تا پیشرفته را شامل می­شوند. همچنین دوره­ای برای آموزش ادبیات اسپانیایی هم دارد.

دوره­ها تماما آنلاین برگزار می­شوند و شامل ساختار خصوصی و کلاس­های دو نفره (استاد و زبان‌آموز) است. کلاس‌ها از دوشنبه تا جمعه و عصر شنبه‌ها (به زمان استاندارد محلی) برگزار می­شوند. می­توانید کلاس­های این دوره را از 3 تا 20 ساعت در هفته تنظیم کنید.

مدرک رسمی Coursera برای زبان اسپانیایی

در دوره Coursera، می­توانید از بهترین دانشگاه­های سراسر جهان کلاس­هایی را انتخاب کنید و بدون پرداخت هزینه­های گزاف برای تحصیل، زبان اسپانیایی را یاد بگیرید. گزینه­های زیادی برای دانش‌آموزان زبان اسپانیایی وجود دارد که قرار است به شما اسپانیایی یاد بدهند و مدرکی را به شما می­دهند که می­تواند در رزومه شما بدرخشد.

کلاس­های خاصی وجود دارند که می­توانید با توجه به نیازتان آن­ها را انتخاب کنید؛ مثلا واژگان اسپانیایی برای مشاغل و وقایع اجتماعی. این دوره­ها برای این مناسب است که آخرین کارها را هم برای تقویت زبان اسپانیایی انجام بدهید و بعد از آن مدرکی داشته باشید که این مهارت­ها را ثابت کند.

البته، دوره­هایی برای اسپانیایی مقدماتی و جامع هم وجود دارد که می­توانید از آن­ها استفاده کنید.

شش قدم برای یادگیری زبان اسپانیایی

دوره راه دور زبان اسپانیایی دانشگاه ویسکانسین (University of Wisconsin)

دانشگاه ویسکانسین در مدیسون (Madison) صدها دوره آنلاین و ایمیلی زبان اسپانیایی ارائه می­کند. دوره­های راه دور زبان اسپانیایی همه در سطح دانشگاهی هستند، ولی با این حال انعطاف پذیرند و می­توانند با زمان­های مورد نظر دانش‌آموز هماهنگ شوند.

«سرعت تو، محل مورد نظر تو»، شعار این برنامه آموزشی زبان اسپانیایی است. به نظر می­رسد بالاخره فرصتی فراهم شده است تا بدون استرس و فشارهای تحصیلی، دوره­های دانشگاهی را گذراند.

وقت آن رسیده تصمیم بگیرید و شروع کنید! یاد گرفتن مکالمه به زبان اسپانیایی تصمیم شماست و در حال حاضر تمام اطلاعات و منابع مورد نیاز در اختیار شماست. کلاس یا دوره­ای را انتخاب کنید، چند تمرین مناسب را هم به برنامه یادگیری خود اضافه کنید و بعد باید بگوییم:

¡Buena suerte! (Good luck!)


بیشتر بخوانید:بهترین روش یادگیری زبان اسپانیایی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 1 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید