IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
نکاتی برای یادگیری زبان روسی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: محمد اشرفی
29 مهر 1398

نکاتی برای یادگیری زبان روسی

با توجه به گفته‌های پروفسور «ویکتور شاکلن» (Viktor Shaklein)، که 40 سال است زبان روسی (یعنی زبان تولستوی و داستایوفسکی) تدریس می‌کند، یادگیری زبان روسی آسان نیست، اما غیرممکن هم نیست. بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله گزیده‌ای از آخرین مصاحبه او را برای شما ترجمه کنیم تا شما هم با نقطه‌نظرات او آشنا شوید و بدانید اگر می‌خواهید زبان روسی یاد بگیرید باید به چه نکاتی توجه کنید. پاسخ‌های او به سوالاتی که از او پرسیده شده است نکات مفیدی ارائه می‌کند و می‌توانید با آگاهی کامل یادگیری این زبان را شروع کنید.

نکاتی برای یادگیری زبان روسی

با هم بعضی از صحبت‌های او را می‌خوانیم.

آیا روش‌ها یا دستورالعمل‌هایی وجود دارد که بتوان زبان روسی را به طور خودآموز یاد گرفت و شما آن‌ها را به ما بگویید؟

بله، البته که امکان‌پذیر است! در روسیه و بسیاری از کشورهای دیگر در سراسر جهان کتاب‌هایی وجود دارند که می‌توانید زبان روسی را به صورت خودآموز یاد بگیرید. همچنین منابع آنلاین و پادکست‌های روسی هم موجود است؛ اما کتاب‌ها تاثیر بیشتری دارند. برای مثال، کتابچه معروفی چاپ شده است که نوشته پروفسور «سرافیما خاورونینا» (Serafima Khavronina) است. کتابچه «تمرین‌های زبان روسی» (“The Russian Language Exercises”) که بارها تجدید چاپ شده است، یکی از بهترین کتاب‌های آموزش زبان روسی است که می‌توانید برای یادگیری این زبان به صورت خودآموز از آن استفاده کنید. همچنین کتاب «زبان روسی، سطح مقدماتی»، توسط دانشگاه رودن (Rudn University)، دانشگاه دوستی ملل روسیه، در سال 2005 چاپ شده و کتاب‌های بسیار دیگری هم وجود دارد که برای یادگیری زبان روسی بسیار مفید است.

بهترین راه یادگیری زبان روسی کدام است؟ آیا داشتن یک معلم بومی‌زبان از اولین روز یادگیری مفید است؟

در ابتدای یادگیری زبان روسی، نه تنها بسیار مهم است کلمات روسی را بخوانید، بلکه الگوها و ساختارهای ارتباطی هم از اهمیت زیادی برخوردار هستند و باید از روز اول سعی کنید به این زبان صحبت کنید. فرقی نمی‌کند مدرستان بومی روس‌زبان باشد یا نه و زبان روسی، زبان مادری او باشد یا نه، واقعا مهم نیست! مهم‌ترین چیز این است که او باید حرفه‌ای باشد و بتواند درست و دقیق صحبت کند.

در فرآیند یادگیری زبان روسی از انجام چه کارهایی باید پرهیز کنید؟ پیشنهادی عملی دارید که بتوان از آن استفاده کرد؟

فهرست کلمات و لغات را نباید خارج از جملات و زمینه‌های مفهومی آن‌ها یاد گرفت. هر کلمه باید با هدف ارتباطی و در جمله استفاده شود. برای مثال، نباید معادل کلمه «میز» (Stol) را به تنهایی یاد بگیرید و باید تمام حالت‌ها و انواع آن را یاد بگیرید (“stolom” و غیره). این روش صحیح نیست، باید گرامر را از گزاره‌ها و جزئی‌ترین واحدهای مکالمه یاد بگیرید. در ابتدا سعی می‌کنید قوانین را یاد بگیرید و بعد از آن باید یاد بگیرید چطور از این قوانین در مکالمات روزمره و حرفه‌ای استفاده کنید و هرروز زمانی مشخص را برای تمرین این قوانین صرف کنید. باید از واحد‌های دیالوگ شروع کنید، برای مثال می‌توانید ساده‌ترین جمله‌ها مثل “I live in Moscow” یا “I go to school” را بسازید و بیان کنید.

درباره تمرین‌های پرطرفدار برای تقویت کلام چه پیشنهاداتی دارید؟

استفاده از دیالوگ‌هایی که می‌تواند در موقعیت‌های مختلف از آن‌ها استفاده کرد و تا حد امکان به مکالمات واقعی نزدیک باشد. این دیالوگ‌ها می‌توانند درگیری‌های لفظی و بحث‌های کلامی هم باشند. برای مثال، یکی از بهترین روش‌ها برای تقویت مکالمه با استفاده از بحث‌های کلامی، بحث درباره تیم‌های فوتبال، فیلم‌های روز، گروه‌های موسیقی و دیگر موضوعات مطرح روز است. حتی می‌توانید در میان دوستان یا کلاس‌های درس مکالماتی ساختگی داشته باشید و از آن برای تقویت مکالمات استفاده کنید. یک بار در یکی از کلاس‌های درسم دو زبان‌آموز مکالمه‌ای ساختگی درباره دو تیم فوتبال تخیلی داشتند و یکی از آن‌ها ادعا می‌کرد تیم فوتبالش بهترین و قوی‌ترین تیم در تمام جهان است، در حالی که نفر دوم چنین نظری نداشت و با او مخالفت می‌کرد.

اگر می‌خواهید هنر درک کردن و درست رفتار کردن را یاد بگیرید، باید بتوانید با خودتان صحبت کنید، مونولوگ داشته باشید و افکارتان را با صدای بلند با خودتان تکرار کنید. اگر زبان‌آموزانتان حرفی برای گفتن داشتند، به صحبت‌های آن‌ها گوش دهید و سعی کنید به بهترین نحو به آن‌ها پاسخ دهید. مسئله مهم این است که تمرین کنید و این تمرین‌ها مناسب سطح دانشتان باشد و اگر مدرس هستید، تمرین‌هایی را به زبان‌آموز بدهید که برای او نه خیلی سخت و نه خیلی ساده باشد.

نکاتی برای یادگیری زبان روسی

یک خارجی که می‌خواهد زبان روسی یاد بگیرد، اگر نخواهد روی جزئیات تمرکز کند، باید چه چیزهایی را در ابتدای یادگیری حفظ کند؟

تقلید و فرآیندهای ذخیره‌سازی مهم‌ ترین روش یادگیری زبان روسی از ابتدای کار است. کلمات باید با ساختارهای ارتباطی فرا گرفته شوند و عملکرد معنایی آن‌ها در کلام و مکالمه با دیگران نمود پیدا کند.

در ادامه مطالبی کلی بیان می‌کنیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید یادگیری زبان روسی را به طور خودآموز یا در آموزشگاه‌های زبان آغاز کنید.

 • الفبای زبان روسی را یاد بگیرید: از همان ابتدا یادگیری مصوت‌ها، صامت‌ها و نحوه تلفظ درست هر کدام را تمرین کنید و یاد بگیرید. الفبای روسی یکی از سخت‌ترین قسمت‌های یادگیری این زبان است و شاید بتوان آن را به همه زبان‌ها تعمیم داد. می‌توانید بعضی از فایل‌های صوتی ضبط‌شده برای آموزش الفبا را دانلود کنید و با توجه به تلفظ صحیح و دقیق بومیان، این موارد را یاد بگیرید. بعد از شنیدن هر کدام از حروف الفبا باید تا حدی آن‌ها را تکرار کنید که دقیقا مثل بومیان بتوانید آن‌ها را تلفظ کنید. همچنین سعی کنید حروف الفبا را با هم ترکیب کنید و آواهایی حتی بی‌معنی بسازید تا زبان، لب‌ها و دهانتان به این صداها عادت کنند و بتوانید کلمات پیچیده‌تر را راحت‌تر تلفظ کنید.
 • جملات و اصطلاحات ساده را یاد بگیرید و تمرین کنید. جملاتی مثل سلام و احوال‌پرسی، معرفی کردن و صحبت کردن درباره کشوری که از آن آمده‌اید یا در آن زندگی می‌کنید، نمونه‌هایی از این جملات و عبارات ساده هستند. یادگیری این جملات ساده است و می‌توانید صدای خودتان را هنگام تلفظ کردن ضبط کنید و آن را با نحوه تلفظ یک بومی مقایسه کنید.
 • کتاب خوبی برای مطالعه و یادگیری انتخاب کنید. کتاب‌هایی را انتخاب کنید که گرامر را به خوبی توضیح داده باشد و بتوانید برای یادگیری مطالب مهم زبان روسی به آن اعتماد کنید. زبان این کتاب باید ساده و قابل فهم باشند و مطالب پایه را با زبانی قابل‌فهم به شما آموزش بدهند.
 • یک کتاب جیبی برای گرامر و یک کتاب جیبی برای لغت تهیه کنید. در این کتاب‌ها معمولا فهرست کاملی از مباحث گرامری و لغات نوشته شده است و می‌توانید سریع و در مواقعی که لازم دارید به آن رجوع کنید.
 • اول اسم‌ها (nouns) را یاد بگیرید. یادگیری اسم‌ها (اجزای کلام)، پایه و زیرساخت یادگیری قسمت‌های دیگر جمله را می‌سازد. قوانین جنسیت کلمات در زبان روسی را یاد بگیرید. مثلا باید بدانید اسم‌ها مذکر، مونث و در برخی موارد خنثی هستند و هر کلمه با توجه به جنسیتی که دارد، حرف تعریف جدایی می‌پذیرد.
 • سعی کنید تاکید و استرس کلمه را تشخیص بدهید. تغییر در استرس کلمه می‌تواند تلفظ و معنی آن را تغییر بدهد. به تلفظ درست کلمات گوش بدهید و آن‌ها را تقلید کنید تا یاد بگیرید.
 • مصدر افعال در زبان روسی را یاد بگیرید. سعی کنید دو یا سه فعل را که شبیه به هم یا دارای معنای مشابه هستند انتخاب کنید و بعد از یاد گرفتن مصدر، وجه‌های موجود آن‌ها را هم یاد بگیرید.
 • مکالمه را تمرین کنید. گرامر بخوانید، لغت بخوانید، با توجه به قوانین گرامر کلمات را کنار هم قرار دهید و از آن‌ها در مکالمات روزمره با دیگران استفاده کنید. با دوستانتان روسی حرف بزنید، حتی اگر آن‌ها معنی حرف شما را نفهمند. این کار به شما کمک می‌کند راحت‌تر بتوانید در جمع افراد صحبت کنید و تا حد زیادی خجالتتان بریزد. اگر می‌خواهید زبان روسی را حرفه‌ای و با اصول درست یاد بگیرید، با یک بومی روس‌زبان یا مدرسی که زبان روسی را به خوبی بلد است صحبت کنید، دوست مکاتبه‌ای روس پیدا کنید و یا برای خود یک شریک تبادل زبانی روسی انتخاب کنید.
 • به طور مداوم تمرین و مطالعه کنید. برای یادگیری زبان روسی یا هر زبان دیگری، باید تلاش کنید. تمرین و مطالعه مداوم بهترین راه یادگیری مباحث جدید و مرور مباحث قدیمی است. اگر می‌خواهید پیشرفت کنید، باید زیرساخت و پایه محکمی داشته باشید و هر روز درسی جدید یاد بگیرید و روزهای بعد مطالب روزهای قبل را مرور کنید و بین آن‌ها و مطالب جدید پل بزنید.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و بتوانید با خیال راحت‌تری یادگیری زبان روسی را آغاز کنید.

یادتان باشد کار نیکو کردن از پر کردن است


بیشتر بخوانید:12 ویدیو برای یادگیری زبان روسی


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 2 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. مهدی عرب زاده
  7 اسفند 1401
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر میخواستم که برای یاد گیری زبان روسی اقدام کنم راهنمایی می کنید با تشکر .

  • ایرانمهر
   7 اسفند 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر تمامی شعب زبان های خاص را دارند جهت اگاهی از نحوه ثبت نام به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 2. مهدی عرب زاده
  30 مرداد 1399
  پاسخ دادن

  سلام وقتتون بخیر میخواستم که برای یاد گیری زبان روسی یک پکیج خوب به من معرفی بشه یا یک کتاب چیزی که بتونه قبل از رفتن من به کلاس توی اموزش به من کمک کنه با تشکر .

  • آموزشگاه ایرانمهر
   30 مرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیرلطفا از طریق سایت ایرانمهر شماره شعب رو دریافت کنید و به صورت رایگان مشاوره وتعیین سطح انجام بدید

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید