IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی
امتیاز کاربران: 5/5
نویسنده: ایرانمهر
29 بهمن 1402

ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی

معمولا زمانی که شروع به آموزش آموزش گرامر زبان آلمانی می‌کنید موارد متعددی برای شما به وجود می‌آید که چالش‌برانگیز بوده و مشکلات زیادی را برای شما به همراه می‌آورد. یکی از مهم‌ترین این موارد یادگیری ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی است. این ضمایر و صفات از جمله مهم‌ترین عناصری به شمار می‌آیند که امروزه در گرامر زبان آلمانی مورداستفاده قرار گرفته و کاربرد دارند. استفاده از آنها دارای دستورالعمل‌های مخصوص به خود بوده و از طرف دیگر آنها دارای کاربردهای متفاوتی نیز هستند.

در اولین قدم شما باید سعی کنید تا تفاوتی که میان صفات ملکی و ضمایر ملکی (که یکی از انواع ضمایر در زبان آلمانی به شمار می‌آید) وجود دارد را به‌درستی تشخیص داده و بتوانید از هرکدام آنها به شکلی درست استفاده کنید. به همین علت نیز ما در این بخش از آموزش زبان آلمانی قصد داریم کمی بیشتر درباره این صفات و ضمایر صحبت کرده و اطلاعات مفید و کاربردی را در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه‌مند به داشتن اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما ادامه این مطلب را بادقت مطالعه کنید.

تشخیص صفات ملکی در زبان آلمانی

آشنایی با ضمایر ملکی در زبان آلمانی

پیش از هر چیز برای صحبت درباره ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی اجازه دهید تا ابتدا توضیحاتی را درباره ضمایر ملکی در اختیار شما قرار داده و شما را کمی بیشتر با این ضمایر آشنا کنیم. اولین نکته‌ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که تسلط بر ضمایر ملکی و صفات ملکی در زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار است؛ چراکه این ضمایر و صفات نشان‌دهنده مالکیت هستند و نمی‌توان آنها را تعویض کرد. دقت داشته باشید که ضمایر ملکی برای نشان دادن مالکیت به‌جای اسم‌ها قرار می‌گیرند.

این در حالی است که صفات ملکی معمولا در کنار اسم‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند و در واقع اسم‌ها را تغییر می‌دهند. برای مثال meiner را در نظر بگیرید که یک ضمیر ملکی در زبان آلمانی به شمار می‌آید که به معنای مال من است. استفاده از این ضمیر ملکی به شکلی صحیح به شما کمک می‌کند تا از سردرگمی و سوتفاهم در جملات خود جلوگیری کرده و اطمینان حاصل کنید که پیام شما با وضوح بالایی به مخاطب شما می‌رسد.

با استفاده از ضمایر ملکی می‌توان به شناسایی دقیق موارد و اصلاح پایان صفات اقدام کرد. به همین علت نیز ضمایر ملکی را می‌توان یکی از جنبه‌های کلیدی در دستور زبان آلمانی به شمار آورد. قبل از این‌که بخواهیم درباره قوانین و مثال‌های خاص این ضمایر توضیحاتی را ارائه دهیم اجازه دهید تا انواع مختلف این ضمایر را بررسی کنیم.

آشنایی با انواع ضمایر ملکی

برای آشنایی بیشتر با ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی بهتر است که انواع ضمایر ملکی در زبان آلمانی را بشناسید. به طور کلی در این زبان سه نوع ضمیر ملکی وجود دارد که در جدول زیر اطلاعاتی را درباره آنها برای شما آورده‌ایم:

PersonMasculineFeminineNeuter
First person singularmein (my)meine (mine)mein (my)
Second person singulardein (your)deine (yours)dein (your)
Third person singularsein (his)ihre (her)sein (its)

دقت داشته باشید که این ضمایر را می‌توان به‌عنوان یک مفعول غیرمستقیم در یک جمله استفاده کرد و جزئیات ظرافت بیشتری را به نوشته‌ها بخشید. از طرف دیگر این ضمایر به شما کمک می‌کنند تا بر ساختار جملات در زبان آلمانی نیز تسلط پیدا کنید. برای مثال کلمه Mein به معنای من و meine به معنای مال من نمونه‌هایی از ضمایر ملکی اول شخص مفرد در آلمانی به شمار می‌آیند. شما می‌توانید وقتی درباره خودتان صحبت می‌کنید خیلی راحت از این ضمایر استفاده کنید.

ضــمایر و صــفات ملکی در زبان آلمانی

قوانین پایه‌ای برای استفاده از ضمایر ملکی در زبان آلمانی

برای این‌که بتوانید از ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی استفاده کنید پیش از هر چیز باید مورد، جنسیت، تعداد و شخص دستوری اسامی آلمانی که قصد دارید از این ضمایر به جای آنها استفاده کنید را مشخص کنید. برای این‌که بتوانید قوانین اساسی و پایه‌ای که برای استفاده از این ضمایر وجود دارند را درک کنید یادگیری این نکات از اهمیت زیادی برخوردار است. اولین نکته‌ای که در اینجا باید به آن توجه داشته باشید این است که ضمیر ملکی که شما قصد دارید از آن به‌جای یک اسم استفاده کنید حتما باید از نظر جنسیت با اسم همخوانی داشته باشد.

از طرف دیگر شکل ضمیری که شما قصد استفاده از آن را دارید به طور مستقیم به حالت و تعداد اسمی دارد که قصد دارید این ضمیر را جایگزین آن کنید. اسم‌های مذکر و خنثی در زبان آلمانی برای ضمایر ملکی یک es دارند که به آنها اضافه می‌شود. پس باید در زمان استفاده از این ضمایر حتما به این موضوع دقت داشته باشید. این در حالی است که اسم‌های مونث و جمع معمولا یک پایان e را به خود می‌گیرند. در خصوص این موضوع درک این‌که یک اسم به چه جنسیتی تعلق دارد از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود.

با در نظر گرفتن این قوانین اجازه دهید تا درباره این موضوع صحبت کنیم که صفت‌های ملکی چه هستند و چرا باید از آنها استفاده کنیم؟

آشنایی با صفات ملکی در زبان آلمانی

در ادامه صحبت درباره ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی در این بخش قصد داریم کمی بیشتر درباره صفات ملکی صحبت کنیم و نکات مهمی را درباره این صفات در اختیار شما قرار دهیم. در حالی که ضمایر ملکی جایگزین اسم‌ها شده و از این طریق مالکیت اسم‌های دیگر را نشان می‌دادند باید بدانید که صفات ملکی عناصری هستند که در کنار اسم‌ها قرار می‌گیرند و باعث می‌شوند تا اسم‌ها تغییر پیدا کنند. این تمایز برای برقرار کردن یک ارتباط دقیق بین ضمایر و صفات ملکی از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای مثال یک صفت ملکی را می‌توانید در جمله your dog is black به معنای سگ شما سیاه است را مشاهده کنید که در آلمانی با نام dein شناخته می‌شود. یک روش موثر برای یادگیری صفات ملکی استفاده از جدولی است که تمامی تعیین‌کننده‌های ملکی را با حروف اضافی که در کنار آنها استفاده می‌شوند آورده است. ما این جدول را در ادامه در اختیار شما قرار داده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل بهتری صفات ملکی را بیاموزید:

EnglishGerman (Masculine)German (Feminine)German (Neuter)German (Plural)
mymeinmeinemeinmeine
yourdeindeinedeindeine
his/her/itsseinseineseinseine
ourunserunsereunserunsere
your (pl)euereureeuereure
theirihrihreihrihre

حال که با صفات ملکی آشنا شدید اجازه دهید تا نحوه شناسایی و عملکرد این صفات را نیز موردبررسی قرار دهیم.

تشخیص صفات ملکی در زبان آلمانی

وقتی صحبت از ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی می‌شود تشخیص صفات ملکی از اهمیت زیادی برخوردار است که باید به آن دقت و توجه کافی را داشته باشید. شما می‌توانید با انتخاب ضمیر مناسب و اعمال پایان مناسب بر اساس جنسیت و مصداق اسم صفت‌های ملکی را خیلی راحت در جملات زبان آلمانی شناسایی کنید. برای مثال صفت ملکی I به‌عنوان mein ترجمه می‌شود و این در حالی است که you به‌صورت dein ترجمه می‌شود و سایر عناصر نیز دقیقا به همین شکل ترجمه خواهند شد.

آشنایی با این ویژگی‌ها به شما اجازه می‌دهد تا بتوانید به‌سرعت و با دقت بالایی صفات ملکی را در زمینه‌های مختلف شناسایی کرده و به بهترین شکل ممکن از آنها استفاده کنید. این قابلیت به شما کمک می‌کند تا بتوانید ساختار جملات در زبان آلمانی را نیز شناسایی کرده و مهارت خود در این زبان را به میزان زیادی ارتقا دهید.

ضـــمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی

بیشتر بخوانید : ضمایر شخصی ( Leben in Deutschland) در زبان آلمانی

اعمال و استفاده از صفات ملکی در زبان آلمانی

پس از این‌که با ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی آشنا شدید نوبت به آن می‌رسد که بتوانید از صفات ملکی در جملات خود به زبان آلمانی استفاده کرده و آنها را در جملات خود اعمال کنید. در هنگام استفاده از صفات ملکی تعیین جنسیت و مصداق اسم در حال تغییر و استفاده از پایان مناسب از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود که باید به این موضوع دقت و توجه کافی را داشته باشید. این کار تضمین می‌کند که پیام شما به وضوح به مخاطب می‌رسد و به طور دقیق مالکیت را منتقل خواهد کرد.

برای یک انحراف قوی صحیح اگر حرف دیگری غیر از e باشد بین کلمه پایه و انحطاط یک e را باید اضافه کنید. با استفاده از این نکته می‌توانید به طور موثر صفات ملکی را در جملات آلمانی به کار ببرید و ارتباطات بهتری را با دیگران برقرار کنید.

برای این‌که به شکل بهتری با این موضوع آشنا شوید در ادامه چند مثال کاربردی را برای شما آورده‌ایم که به شما کمک می‌کند تا بتوانید به شکل بهتری از صفات ملکی در زبان آلمانی استفاده کنید:

My cat is playful.

گربه من بازیگوش است.

اگر بخواهیم این جمله را به زبان آلمانی بنویسیم به شکل زیر نوشته خواهد شد:

Meine Katze ist verspielt.

نکته بسیار مهمی که در اینجا باید به آن دقت داشته باشید این است که Meine یکی از صفات ملکی در زبان آلمانی به شمار می‌آید که در انگلیسی با my شناخته می‌شود. این صفت ملکی نشان می‌دهد که گربه‌ای که در حال صحبت کردن درباره آن هستیم متعلق به گوینده است. حال مثال زیر را نیز در نظر بگیرید:

Their house is big.

خانه آنها بزرگ است.

اگر بخواهیم این جمله را به زبان آلمانی بنویسیم به شکل زیر در می‌آید:

Ihr Haus ist groß.

در اینجا نیز باید به این موضوع دقت داشته باشید که Ihr یک صفت ملکی آلمانی به شمار می‌آید که نشان می‌دهد خانه متعلق به گروهی از افراد غیر از گوینده و مخاطب گوینده است.

Her book is on the table.

کتاب او روی میز است.

اگر بخواهیم این جمله را به زبان آلمانی بنویسیم به شکل زیر خواهد بود:

Ihr Buch liegt auf dem Tisch.

در اینجا نیز باید دقت داشته باشید که Ihr یک صفت ملکی آلمانی است که نشان می‌دهد کتاب متعلق به یک زن غیر از گوینده و مخاطب اوست.

ضمایر و صفات ملکی در آلمانی

تاثیر حالت اسم روی ضمایر ملکی و نکاتی درباره آن

به طور کلی باید بدانید که یکی از مهم‌ترین مواردی که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی ضمایر ملکی و استفاده از آنها داشته باشد مسئله حالت اسم است. درک موارد چهارگانه‌ای که در این زمینه وجود دارند از جمله عبارت اسمی، مثنی، داتیو و حالت مضارع برای استفاده صحیح از ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی لازم و ضروری خواهند بود. حالت اسمی می‌تواند نقشی مستقیم و کلیدی را در یک جمله ایفا کند به همین علت نیز باید تمرکز ویژه‌ای روی آن وجود داشته باشد.

از طرف دیگر شما باید به جنسیت و تعداد اسامی، بافت جمله و همینطور حروف اضافه‌ای که در یک جمله به کار رفته‌اند نیز دقت داشته باشید. اجازه دهید تا چند مثال خاص را در این زمینه ارائه دهیم که به شما در درک هرچه بهتر این موضوع کمک شایانی می‌کنند:

توجه داشته باشید که شکل ضمایر ملکی با توجه به حالت اسمی که جایگزین آن می‌شوند تغییر پیدا خواهد کرد. برای مثال ضمیر ملکی برای حالت اسمی به‌صورت mein خواهد بود و این در حالی است که ضمیر ملکی برای حالت اسمی به‌صورت meinen خواهد بود. با درک هرچه بهتر این تغییرات برای استفاده دقیق از ضمایر ملکی در موارد مختلف مجهز خواهید شد.

نکاتی مهم برای انتخاب حالت مناسب برای استفاده از ضمایر و صفات ملکی

همانطور که در بخش‌های قبلی نیز به این موضوع اشاره کردیم تعیین حالت اسمی در استفاده از ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی اهمیت بسیار زیادی دارد و شما هم باید دقت ویژه‌ای به این موضوع داشته باشید. بررسی حروف تعیین و پایان اسامی می‌تواند به تعیین حالت اسمی کمک شایانی کند. این کار به شما سرنخ‌هایی را در مورد جنسیت و همینطور حالت اسم ارائه می‌دهد و به شما اجازه می‌دهد تا ضمیر یا صفت ملکی مناسبی را برای استفاده در جمله خود انتخاب کنید.

در زیر جدولی را برای شما آورده‌ایم که این کار را با استفاده از ضمیر mein برای شما انجام داده و اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار می‌دهد:

CaseMasculineFeminineNeuterPlural
Nominativemeinmeinemeinmeine
Accusativemeinenmeinemeinmeine
Dativemeinemmeinermeinemmeinen
Genitivemeinesmeinermeinesmeiner

نکته‌ای که در اینجا باید به خاطر داشته باشید این است که در مواردی که چیزی در جدول وجود ندارد ریشه مالکیت را باید به همان شکلی که هست حفظ کنید. برای سابقه ملکی که در اینجا با euer نشان داده شده است وقتی که قصد دارید یک پایان را به آن اضافه کنید باید e را از انتهای u حذف کنید. برای مثال شکل اسمی مفرد مونث “euer” + “e” = “eure,” خواهد بود. این در حالی است که اسم مفرد خنثی پایانی ندارد و به همین علت نیز euer باقی می‌ماند.

فراموش نکنید که انحراف‌ها همچنین می‌توانند ابزار مفیدی برای درک نقش اسم با نگاه کردن به انتهای اسامی و بافت جمله باشند. با تسلط بر نحوه استفاده درست از انحرافات در زبان آلمانی و درک موارد مختلفی که در این زمینه وجود دارد می‌توانید به‌خوبی از ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی استفاده کنید.

جنسیت و تعداد اسم عاملی کلیدی در استفاده از ضمایر و صفات ملکی در گرامر زبان آلمانی

شکل و پایان مناسب ضمایر ملکی در زبان آلمانی بر اساس جنسیت و تعداد اسم تعیین می‌شود و به همین علت نیز تسلط بر آن از اهمیت زیادی برخوردار خواهد بود. اسامی آلمانی به طور کلی دارای سه جنسیت مذکر، مونث و خنثی هستند. یادگیری جنسیت یک اسم برای ساختن جملات دقیق در زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار است که باید دقت ویژه‌ای به آن داشته باشید. با داشتن این دانش بهتر می‌توانید درک کنید که ضمایر و صفات ملکی بسته به جنسیت و تعداد اسمی که جایگزین آن می‌‌شوند تغییر پیدا خواهند کرد.

ضمایر مذکر، مونث و خنثی

یادگیری تغییراتی که در انتهای ضمایر مذکر، مونث و خنثی که به حالت اسم بستگی دارد رخ می‌دهد برای برقراری ارتباط به زبان آلمانی از اهمیت زیادی برخوردار است. برای مثال ضمایر ملکی برای اسامی مذکر به‌صورت mein بوده و این در حالی است که ضمایر ملکی برای اسامی مونث در زبان آلمانی به‌صورت meine است.

آشنایی با ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی

سخن پایانی

ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی از جمله مهم‌ترین عناصری هستند که امروزه در گرامر زبان آلمانی مورداستفاده قرار گرفته و کاربرد دارند. وقتی که صحبت از ضمایر و صفات ملکی در گرامر زبان آلمانی می‌شود باید دقت داشته باشید که حتما به‌درستی از آنها استفاده کرده و از مزایای آنها بهره‌مند شوید. در صورتی که شما هم قصد دارید اطلاعات بیشتری در این زمینه به دست بیاورید یا این‌که به طور کلی زبان آلمانی را بیاموزید پیشنهاد می‌کنیم همین حالا از خدمات آموزشگاه زبان ایرانمهر نیز استفاده کرده و از مزایای این خدمات نهایت بهره را ببرید.

سوالات متداول

در این بخش قصد داریم به برخی از رایج‌ترین سوالات درباره ضمایر و صفات ملکی در زبان آلمانی پاسخ دهیم.

ضمیر ملکی در زبان آلمانی چیست و چه کاربردی دارد؟

ضمایر ملکی به طور کلی عباراتی هستند که جایگزین اسم در زبان آلمانی می‌شوند. آنها باعث می‌شوند تا جملات شما کوتاه‌تر شده و از سردرگم شدن مخاطب شما نیز به میزان زیادی جلوگیری می‌کنند.

صفات ملکی در زبان آلمانی چه کاربردی دارند؟

صفات ملکی در واقع یکی از انواع صفات در گرامر زبان آلمانی به شمار می‌آیند که در کنار اسم در جمله قرار می‌گیرند و آن را تغییر می‌دهند. این تغییر باعث می‌شود تا یک مالکیت نسبت به اسمی که صفت ملکی بعد از آن آمده ارائه شود. در نتیجه شما می‌توانید خیلی راحت مالکیت خود را نسبت به این اسامی مشخص کنید.

بیشتر بخوانید: ضمایر در زبان آلمانی

بیشتر بخوانید: آموزش استفاده از ضمایر فاعلی رسمی و غیر رسمی در زبان آلمانی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
5 از 5 از 28 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. ویدا شاکری
  17 اسفند 1402
  پاسخ دادن

  توضیح مفید و کاربردی من چندین سال میشه آموزشگاه خوب شما رو می شناسم و خودمم اونجا زبان آموز بودم.

  • ایرانمهر
   17 اسفند 1402
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر ممنونم از همراهیتون
   موفق باشین

 2. تبسم ماندگاری
  30 بهمن 1402
  پاسخ دادن

  مرسی از محتوای خوبتون برای ثبت نام کجا باید بیام؟

  • ایرانمهر
   30 بهمن 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر ممنونم از همراهیتون , شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام و میزان شهریه به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند .

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید