IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
2 آزمون تعیین سطح مهم زبان آلمانی که باید بشناسید
امتیاز کاربران: 2.8/5
نویسنده: محمد اشرفی
21 دی 1398

2 آزمون تعیین سطح مهم زبان آلمانی که باید بشناسید

آیا نسبت به توانایی خود در مکالمه آلمانی آگاه هستید؟

آیا می‌توانید به زبان آلمانی صحبت کنید؟ تا چه حد به مکالمه آلمانی تسلط دارید ؟ آیا می‌توانید سطح دانش زبانی خود را در مکالمه زبان آلمانی تعیین کنید؟اگر قادر به اینکار نیستید و پاسخی برای این سوال ندارید بهتر است به فکر ثبت نام در یک آزمون واقعی برای تعیین سطح زبان آلمانی خود باشید. زمانی که تصمیم خود را مبنی بر تعیین سطح خود گرفتید، باید بدانید که دو آزمون بزرگ در این زمینه وجود دارد که از حیث آمادگی برای آزمون دادن و خروجی که از هر کدام دریافت خواهید کرد، تفاوت‌های کلیدی دارند.
بیایید با هم این دو آزمون بزرگ و خصایص منحصربفردشان را بررسی کنیم.

2 آزمون تعیین سطح مهم زبان آلمانی که باید بشناسید

چرا باید برای تعیین سطح دانش زبان آلمانی آزمون بدهید ؟

اگر زبان آلمانی را بصورت خودآموز یادگرفته‌اید تا برای مثال دیگران را تحت تاثیر توانایی‌های خود قرار دهید یا بتوانید از ادبیات آلمانی لذت ببرید، می‌توانید این مقاله را نادیده بگیرید؛ آزمون تعیین سطح برای کسانی که برای سرگرمی زبان را فراگرفته‌اند مصداق پی نخود سیاه فرستادن است که تنها سبب افزایش اضطراب، خالی شدن جیبتان و اجبار کردنتان به یادگرفتن زبان برای آزمون دادن می‌شود، در حالیکه می‌توانید واقعا از روش خود در یادگیری زبان لذت ببرید. جدای از آنچه گفته شد، در نظر داشته باشید که یک آزمون تعیین سطح واقعی زبان آلمانی با یک مدرک معتبر همراه است که می‌تواند اثباتی بر جایگاه شما در بین زبان‌آموزان زبان آلمانی در سرتاسر دنیا باشد. مصداق بارز بهره جستن از مدرک آزمون تعیین سطح آن است که شما برای شغلی درخواست پذیرش می‌دهید. داشتن مدرکی قابل سنجش از سطح دانش زبان آلمانی در رزومه و سوابق کاری و حرفه‌ای شما، می‌تواند امتیاز مهمی برای شما باشد. چه کسی کاندیدای بهتری برای یک کار مرتبط به شمار می‌آید: کسی که بگوید «من در دانشگاه در رشته آلمانی تحصیل کرده‌ام» یا کسی که بگوید: «من در زبان آلمانی مدرک C1 دارم»؟

دلیل دیگری که برای آزمون تعیین سطح زبان آلمانی وجود دارد علاقه شما به ادامه تحصیل به زبان آلمانی است. کشور آلمان به داشتن آموزش دانشگاهی و آکادمیک درجه یک و با هزینه بسیار کم در دنیا شاخص و زبانزد است. اما بزرگترین مانع برای اکثر افراد این است که واحدهای درسی به زبان آلمانی تدریس می‌شوند. بدون داشتن مدرک معتبر از میزان تسلط شما به زبان آلمانی، قطعا درخواست شما برای پذیرش در این مراکز آموزشی و دانشگاه‌ها رد خواهد شد. شاید حتی نسبت به این موضوع عمیق نشده باشید، اما با رعایت نکات دیگر، داشتن دانش بالای زبانی می‌تواند باعث قبول درخواست شما برای پذیرش شهروندی شود. علاوه براین داشتن مدرک معتبر از سطح دانش زبانی می‌تواند شما را برای تدریس زبان آلمانی در دانشگاه‌ها و دوره‌های خصوصی تایید کند. برای دریافت چنین تاییدیه‌ای، دو آزمون بزرگ تعیین سطح زبان آلمانی وجود دارد. بیایید با هم به ویژگی‌های منحصربفرد هر کدام نگاهی بیندازیم.

 2 آزمون تعیین سطح مهم زبان آلمانی که باید بشناسید

هر آنچه باید درباره آزمون TestDaF بدانید

تاییدیه‌ی آزمون TestDaF (مخفف Test Deutsch als Fremdsprache) برای کسانی که قصد تحصیل در دانشگاه‌های آلمانی را دارند، بسیار حائز اهمیت است. به همین دلیل سوالات و مسائل این آزمون به شکل محسوسی روی عناوین و موضوعاتی تمرکز دارد که در متن سخنرانی‌ها یا مقالات پیدا می‌شود. برای مثال یکی از بخش‌های اصلی سنجش مهارت گفتاری این آزمون همواره به ارائه یک چکیده از یک گراف و اظهار نظر بر روی آن می‌پردازد. آزمون TestDaF شش بار در سال در دنیا برگزار می‌شود. اغلب کشورها حداقل یک مرکز برای برگزاری این آزمون دارند. اما احتمالا اگر از محدوده جغرافیایی مراکز دایر برای این آزمون مطلع شوید متعجب می‌شوید؛ برای مثال در سال 2019 هیچ مرکز آزمونی در نیمه غربی شمال آمریکا وجود نداشت و بنابراین فرد متقاضی که در سان فرانسیسکو زندگی می‌کند بایستی برای آزمون دادن در شیکاگو چهار ساعت پرواز می‌کرد.

آزمون TestDaF همانطور که انتظار می‌رود به چهار قسمت اصلی تقسیم می‌شود؛ بخش خواندن و درک مطب و مهارت‌ شنیداری کاملا مشابه با دیگر آزمون‌های استاندارد است. شما در این دو بخش به سوالات داخل یک متن یا یک فایل صوتی پاسخ می‌دهید. بخش مهارت نوشتار کمی متفاوت است؛ در این بخش از شما خواسته می‌شود تا یک جدول یا یک نمودار را خلاصه کنید و سپس تفاوت مسائل موجود در جدول و نموار را با آنچه در کشور شما وجود دارد توضیح دهید. بخش مکالمه و مهارت گفتاری شاید چالشی‌ترین بخش این آزمون باشد. در این بخش شما باید صدای خود را در مقابل یک میکروفون و در همان اتاقی که دیگر افراد نیز حضور دارند ضبط کنید. آزمون TestDaF مشخصا آزمون سختی است. اما مزیت آن این است که با تمرکز بر روی زبان آلمانی آکادمیک، برای مثال دیگر نیازی نیست بر روی مباحثس مانند ادبیات وقت چندانی صرف کنید.یکی از بهترین روش‌ها برای آماده شدن برای این آزمون این است که برای آشنایی با لغات مربوط یه پذیرش، واحدهای درسی و معیارهای آن، متون وب سایت‌های دانشگاهی را با دقت مورد مطالعه قرار دهید. همچنین می‌توانید متون و ویدئوهای مربوط به دبیرستانی‌های آلمانی که برای مطالعات خود نیاز به کمک خارجی دارند دنبال کنید. به بیان ساده‌تر هدف و قصد آزمون TestDaF سنجش توانایی زبانی شما است  تا از میزان تسلط شما بر زبان آلمانی در حد یک دانشجوری سال اولی دانشگاه اطمینان حاصل شود. شیوه‌ی نمره‌دهی در این آزمون کمی مبهم است و نمرات قابل قبول در بازه 3 تا 5 قرار دارد. دریافت نمره ای کمتر از 3 به منزله صفر است و کسب نمره 5 به معنای این است که سطح زبانی شما حتی فراتر از تحصیل در کشور آلمان است. جای تعجب است که چندان منابع مناسبی در زبان انگلیسی برای آمادگی آزمون TestDaF وجود ندارد. بهترین منبع برای آمادگی این آزمون کتاب “Fit für den TestDaF” است.

 2 آزمون تعیین سطح مهم زبان آلمانی که باید بشناسید

گام به گام با آزمون Goethe Zertifikat

اگر آزمون TestDaF را یک آزمون در سطح آکادمیک و دانشگاهی بدانیم، آزمون Goethe Zertifikat را می‌توان یک آزمون تعیین سطح همه جانبه تلقی کرد. این آزمون در بین آزمون‌های تعیین سطح زبان آلمانی به‌مراتب شهرت بیشتری دارد و از سوی تمام کسانی که برای توانایی‌های زبان آلمانی خود نیاز به مدرک و تاییدیه دارند، مورد قبول است. شما برای تعیین سطح  در این آزمون باید بین سطوح مختلف از A1 (مبتدی) تا C2 (کاملا پیشرفته) یکی را انتخاب و ثبت نام کنید. اگر در سطح انتخابی موفق نباشید، سیستم آزمون بطور خودکار شما را در سطح پایین‌تر تایید نخواهد کرد؛ یعنی با مردود شدن در یک سطح تنها چیزی که مشخص می‌شود این است که سطح دانش زبانی شما هم‌تراز با سطحی که برای آزمون انتخاب کرده‌اید نیست. یکی از مزایای آزمون گوته این است که مهارت گفتاری شما حداقل با یک فرد آلمانی زبان و اغلب با یک زبان آموز زبان آلمانی دیگر بصورت زنده مورد آزمون قرار می‌گیرد. حضور فیزیکی افراد در حین آزمون در کنار شما کمک می‌کند تا بر اعصاب خود بیشتر مسلط باشید. افرادی که به این منظور در کنار شما حاضر می‌شوند افرادی حرفه‌ای، باتجربه و خبره‌اند تا از استرس ناشی از آزمون بکاهند.

از متقاضیان سطح پایین‌تر در این آزمون خواسته می‌شود تا در مورد خودشان و زندگی‌‌شان کمی صحبت کنند. اما در سطوح بالاتر آزمون، متقاضیان از همان ابتدا در مورد نظراتشان به چالش کشیده می‌شوند و تلاش می‌شود تا با شما بر سر موضوعات مختلف بحث شود. تعداد مراکز آزمون گوته بمراتب بیشتر از مراکز برگزارکننده آزمون TestDaF است اما همه سطوح در تمامی مراکز مورد آزمون قرار نمی‌گیرند. از آنجایی که بازار برای آزمون‌های زبان آلمانی آنچنان داغ نیست، تنها در بزرگترین شهرها و مراکز می‌توان برگزاری تمام سطوح امتحانی را پیدا کرد. برای آماده شدن جهت آزمون گوته، خواندن روزنامه و تماشای ویدئوهای وقایع حقیقی بهترین منبع در میان منابع پیشنهادی است. از آنجایی که در این آزمون از شما خواسته می‌شود تا نسبتا با زبان رسمی صحبت کنید و با همین زبان با شما صحبت می‌شود، خوب است دانش عمومی وسیعی در مورد مسائل روز دنیا داشته باشید. توانایی شما در بسط موضوع، درک مطلب و گسترش گفت و گو شاید محوری‌ترین مهارت شما در این آزمون باشد. البته علاوه بر موارد ذکر شده، داشتن دانش فنی دستور زبانی هم به شما در موفقیت در این آزمون کمک خواهد کرد. به همین دلیل می‌توانید بجای مطالعه و خواندن روزنامه به خواندن مقالات نظری و متن مباحثه‌ها مشغول شوید تا در حین آشنایی با مسائل روز دانش دستور زبان خود را نیز ارتقا دهید. سخنرانی‌ها و مباحثه‌های سایت جرمن باندستاگ در قالب ویدئوهای آنلاین  با عکس و صدای واضح و رسا منتشر می‌شود و صفحات نظرات بصورت رایگان در سایت تمامی روزنامه‌های آلمانی در دسترس است. حین تماشای این ویدئو‌ها و خواندن صفحات از خود سوال کنید: چگونه می‌توان یک مبحث را شاخ و برگ داد؟ چطور می‌توانم همین کار را در زبان مادری خودم انجام دهم؟ و برای فائق آمدن بر تفاوت‌های میان زبان مادریم و زبان آلمانی به چه مسائلی از این قبیل باید توجه داشته باشم؟

منبع خوب دیگری که می‌توانیم به شما معرفی کنیم ویدئوهای سایت FluentU است. سایت FluentU در واقع ویدئوهای مختلف مانند تریلرهای فیلم‌های سینمایی، موزیک ویدئوها، ویدئوهای خبری و ویدئوهای سخنرانی‌های انگیزشی را به بستری برای آموزش زبان تبدیل می‌کند. شما در این سایت می‌توانید در عناوین مختلف از جمله موضوعات حقیقی، مباحثه ای و مناظره‌گونه به دنبال ویدئو باشید و با این کار توانایی و مهارت‌های خود را در زبان آلمانی تقویت کنید. علاوه بر این در این سایت هر ویدئو دارای زیرنویس است و فلش‌کارت‌های مرتبط با آن ویدئو را نیز می‌توانید جستجو کنید. به زبان دیگر FluentU برای مطالعه و استفاده صحیح از ابزارهای دقیق آن راهکار دارد. اهمیتی ندارد در چه سطحی قرار دارید. شما با این سایت می‌توانید به توقیت زبان آلمانی خود کمک کنید.

سخن آخر

در پایان در نظر داشته باشید که دو آزمونی که در این مقاله به معرفی و تشریح آن‌ها پرداختیم تنها آزمون‌های معتبر تعیین سطح زبان آلمانی نیستند. آزمون‌های زیادی در فضای اینترنت وجود دارند که حتی بصورت رایگان ارائه می‌شوند و دید نسبتا خوبی از سطح دانش شما نسبت به زبان آلمانی به دست می‌دهند.اما اگر برای تعیین سطح زبان آلمانی خود به یک مدرک معتبر و مستند نیاز دارید که بتوانید در لیست سوابق حرفه‌ای خود یا رزومه‌تان آن را درج کنید، دو آزمونی که امروز تحت عناوین TestDaF و Goethe Zertifikat معرفی کردیم مطمئن‌ترین و معتبر‌ترین چارچوب‌های تعیین سطح زبان آلمانی شما در دنیا هستند.

بیشتر بخوانید:مراحل یادگیری زبان آلمانی

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
2.8 از 5 از 5 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید