IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
درس هایی ساده برای مبتدیان زبان آلمانی
امتیاز کاربران: 3/5
نویسنده: محمد اشرفی
12 آبان 1397

درس هایی ساده برای مبتدیان زبان آلمانی

اگر همین امروز یادگیری زبان آلمانی را شروع کرده اید، این جمله اولین درس شما خواهد بود:

Aller Anfang ist schwer یعنی: All beginnings are difficult

وای! چرا در شروع مقاله ام درباره زبان آلمانی برای افراد مبتدی چنین چیزی گفتم؟ بهتر نبود تشویقتان کنم؟

بهتر است جمله ام را اصلاح کنم و بگویم، اگر شروع یادگیری زبان آلمانی برای شما سخت است، مشکلی نیست. این مسئله کاملا طبیعی است و شما تنها نیستید. ما اینجاییم تا به شما کمک کنیم.

درس هایی ساده برای مبتدیان زبان آلمانی

برای تمام کسانی که قرار است زبان آلمانی یاد بگیرند، محتوا و مطالب مناسبی وجود دارد؛ از کانال های کاملا ابتدایی در یوتیوب گرفته تا پادکست هایی که افراد در آن ها به آرامی صحبت می کنند. با این حال، تعداد زیاد این منابع گاهی به جای اینکه کمک کننده باشد، بازدارنده است.

منابع و دروس زیادی برای یادگیری زبان آلمانی وجود دارند و همین باعث می شود نتوانید نقطه شروع را درست انتخاب کنید و تا انتهای مسیر راه غلطی پیش بگیرید. پس بهتر است قبل از اینکه شروع کنید، بفهمید روش یادگیری شما چیست و چه نوع زبان آموزی هستید.

انگیزه ندارید؟ در کلاس های زبان آلمانی اطراف محل زندگیتان ثبت نام کنید.

می خواهید بدون زحمت آلمانی یاد بگیرید؟ دوره های آنلاین آموزش زبان آلمانی را انتخاب کنید.

حوصله کلاس و درس ندارید؟ در اوقات فراغت ویدیوهایی به زبان آلمانی ببینید.

یادتان باشد! شرکت در کلاس های زبان آلمانی (چه آنلاین یا حضوری) و تماشای ویدیو، از شما یک آلمانی زبان نمی سازد. اگر تصمیمتان برای تسلط به زبان آلمانی جدی است، باید متعهد باشید و برای یادگیری وقت بگذارید.

ما در این مقاله پنج منبع یادگیری زبان آلمانی را به شما معرفی می کنیم تا برای پیدا کردن نقطه شروع، انتخاب درستی داشته باشید.

منابع طلایی برای مبتدیان زبان آلمانی

FluentU

تا به امروز، دوره های سنتی آموزش زبان آلمانی، تمرکز اصلی ما برای یادگیری این زبان بوده است. اما اکنون وقت آن رسیده تا روشی خلاقانه و سرگرم کننده برای یادگیری زبان آلمانی انتخاب کنیم: وبسایت FluentU.

وبسایت FluentU از ویدیوهای دنیای واقعی مثل موزیک ویدیوها، تریلر فیلم ها، اخبار و سخنرانی های انگیزشی استفاده می کند و آن ها را به درس های شخصی سازی شده برای یادگیری زبان تبدیل می کند. این وبسایت به طور مرتب ویدیوهای خود را به روز می کند و نزدیک به 1000 ویدیو با موضوعات مختلف برای آموزش زبان آلمانی دارد. این تعداد واقعا خارق العاده است.

وبسایت FluentU برای تمام کسانی که آلمانی می خوانند خوب است. از سطوح کاملا ابتدایی تا زبان آموزان سطوح فوق پیشرفته و نزدیک به بومیان آلمانی زبان، ویدیوهایی وجود دارد که بتوانند زبان آلمانی را تمرین کنند و به روز باشند. علاوه بر اینکه می توانید ویدیوها را بر اساس علایق خود انتخاب کنید، می توانید آن ها را با توجه به سطحی که در آن هستید هم مرتب کنید. ویدیوهای این وبسایت بیشتر برای کسانی مناسب است که در سطوح اولیه و ابتدایی یادگیری زبان آلمانی هستند، چون راهنمایی ها و دستورالعمل های آموزشی ویدیوها برای آموزش سریع و در عین حال سرگرم کننده زبان آلمانی مفید است.

زیرنویس های تعاملی، فهرست کلمات و فلش کارت هایی که خودتان می سازید به شما کمک می کند با تماشا کردن ویدیوهای مورد علاقه تان و با تمرین خواندن و شنیدن، آلمانی یاد بگیرید.

به «زیرنویس های تعاملی» که در جمله قبل گفتم دقت کردید؟ باور کنید، زیرنویس های وبسایت FluentU یک سر و گردن از زیرنویس های معمولی بالاتر است. وقتی در حال تماشای ویدیو هستید، کافی است روی کلمات حرکت کنید؛ خواهید دید ویدیو موقتا متوقف می شود، یک pop-up ظاهر می شود و عکسی به همراه معنی آن کلمه دیده می شود. کلیک بعدی روی کلمه، ویدیوهای دیگری که کلمه در آن ها استفاده شده است را نشان می دهد و می توانید مثال ها را ببینید. اگر تمام این کارها کافی نیست، می توانید کلمه را به فلش کارت آنلاین خود اضافه کنید و بعدا آن را مرور کنید و در آزمون هایی که از شما گرفته می شود، خودتان را محک بزنید.

درس هایی ساده برای مبتدیان زبان آلمانی

پادکست Slow German

پادکست های زیادی به زبان آلمانی تولید شده اند که می توانند شما را از یک مبتدی به یک آلمانی زبان تبدیل کنند، اما «Slow German» برای شما که همین امروز یادگیری زبان آلمانی را شروع کردید، عالی است.

پادکست های «Slow German» با صدای Annika Rubens، روزنامه نگاری از مونیخ است. او از سال 2005 و برای تفریح و سرگرمی شروع به ساخت پادکست کرد. او در سال 2007 پادکست ها را تولید و پخش کرد و برای تولید آن ها، موفق به دریافت سه جایزه شد.

«آنیکا» در این پادکست ها به آرامی صحبت می کند و کلمات و ساختار ساده ای را به کار می برد که برای مبتدی ها قابل فهم باشد و به تقویت شنیدن آن ها کمک کند.

در قسمت «Absolute Beginners»، فایل هایی مناسب شما که اخیرا یادگیری زبان آلمانی را شروع کرده اید، قرار دارد. این صفحه از آنجایی مفید است که «آنیکا» در ابتدای هر پادکست توضیح کوتاهی به زبان انگلیسی می دهد، و کمی درباره کلمات کلیدی صحبت می کند. به این ترتیب اگر آلمانی صحبت کردن او را نفهمید یا تلفظ بعضی کلمات را متوجه نشوید، جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت و در ابتدای پادکست با موضوع کلی پادکست آشنا خواهید شد. پادکست های قسمت «Absolute Beginners» طیف وسیعی از موضوعات را پوشش می دهد؛ موضوعاتی از قبیل مد (Fashion) و سفر (Travel) که می توانید از میان موضوعات مختلف، موردی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.

در انتخاب پادکست ها احتیاط کنید و خیلی بلندپرواز نباشید. وقتی لیست بلند بالایی از موضوعات پیش روی شما باشد، شاید انتخاب کردن سخت شود و ندانید کدام بهتر است؛ ما به شما پیشنهاد می کنیم موردی را انتخاب کنید که به آن علاقه دارید.

کانال «Easy German» در یوتیوب

اگر به حدی مشغله دارید که نمی توانید درس های زبان آلمانی را به طور منظم دنبال کنید، یا برای گوش کردن به پادکست تمرکز ندارید و حواستان پرت می شود، کانال «Easy German» برای شما مناسب است.

تمام ویدیوها با زبان آلمانی واضح، دقیق و آرام دارند و احتمالا با لب خوانی افراد در ویدیو می توانید متوجه شوید آن ها چه می گویند. همچنین برای هر ویدیو زیرنویس هایی به زبان انگلیسی و آلمانی نوشته شده است و می توانید به راحتی ویدیو را دنبال کنید. با تماشای ویدیو و خواندن زیرنویس ها می توانید همزمان مهارت خواندن را تقویت کنید و کلمات جدید یاد بگیرید.

کانال «Easy German» طیف وسیعی از موضوعات را در بر می گیرد. با تماشای این ویدیوها می توانید درباره غذای مورد علاقه¬تان صحبت کنید؛ اگر هرروز به باشگاه می روید، یاد می گیرید درباره ورزش و تناسب اندام چه باید بگویید؛ اگر می خواهید زیر و بم گرامر آلمانی را یاد بگیرید، کافی است ویدیوهای مربوط به وجه افعال و گرامر آلمانی را ببینید.

کانال «Easy German» ویدیوهای دیگری هم بارگذاری کرده است که شامل مصاحبه هایی با مردم در سطح شهر است؛ با کمک این ویدیوها می توانید انواع لهجه و گویش را بشنوید. این شیوه برای تقویت مهارت شنیدن مفید است و احتمال اینکه در مکالمات روزمره این مزیت وجود داشته باشد، خیلی کم است.

کانال «Easy German» ویدیوهای خود را به صورت هفتگی به روز رسانی می کند و همین باعث می شود موضوعات و محتوای کانال خسته کننده نشود. اما اگر به همین یک کانال قناعت نمی کنید، ویدیوهای زیادی در یوتیوب وجود دارند که برای افراد مبتدی مناسب است. باید خوش بین و جاه طلب باشید، اما غیرمنطقی بودن و اهداف اشتباه داشتن، مانع پیشرفتتان می شود.

درس هایی برای مبتدیان زبان آلمانی

Deutsche Welle

وبسایت Deutsche Welle منابع زیادی برای زبان آموزان زبان آلمانی دارد، اما دروس مربوط به سطح مقدماتی این وبسایت بسیار مفید است. دوره های A1 نه تنها کاملا رایگان هستند، بلکه روش های نوین یادگیری را هم به شما آموزش می دهند.

فعالیت های زبان آموزان مبتدی، اغلب افراد را به سمت دروس تعاملی هدایت می کند تا زبان آموزان به صورت مستقل در فرآیند یادگیری شرکت کنند و این یکی از شیوه های جدید آموزش زبان است. دوره های چندرسانه ای، تمام حوزه های زبان (شنیدن، خواندن، مکالمه و نوشتن) را تحت پوشش قرار می دهند؛ بنابراین تمام مهارت ها را به طور یکسان و همزمان تقویت می کنید و فرآیند یادگیری خسته کننده نخواهد بود.

در کنار درس های دوره مقدماتی، وبسایت Deutsche Welle دو کانال پادکست هم دارد که به طور خاص برای زبان آموزان سطح A1 طراحی شده است: «Mission Berlin» و «Radio D». پادکست های «Radio D» متن هم دارند و همزمان با گوش دادن به محتوای پادکست، می توانید کلمات جدید یاد بگیرید.

وبسایت Deutsche Welle فهرستی از کلمات و واژگان دارد که برای تقویت زبان مبتدیان آماده شده است. هر کدام از این فهرست ها به موضوع خاصی می پردازند (مثل روزهای هفته یا ماه).

هر کلمه، ویدیویی دارد که نحوه تلفظ را به شما آموزش می دهد. کلماتی که برای شما نا آشنا هستند را یادداشت کنید و هر زمان که می توانید آن ها را مرور کنید تا ملکه ذهنتان شود.

کتاب First German Reader: A Beginner’s Dual-Language Book

اگر مشغله های کاری و روزانه نمی تواند شما را به کلاس های آموزش زبان آلمانی متعهد کند، یا نمی توانید کانال یا پادکستی را پیدا کنید که مناسب شما باشد، خواندن کتاب در اوقات فراغت بهترین گزینه است.

خواندن کتاب به زبان آلمانی ممکن است کمی ریسکی باشد. خیلی راحت می شود در کلماتی که معنی آن ها را نمی دانید و لازم است معنی تک تک آن ها را پیدا کنید، غرق شوید. مهم است که برای خواندن کتاب به زبان خارجی برنامه ریزی کنید و استراتژی داشته باشید؛ مثلا از کتاب های ساده مثل کتاب کودکان یا رمان های تصویری استفاده کنید. اگر به دنبال کتابی هستید که کمی حرفه ای تر باشد و با سطح و سن شما مطابقت بیشتری داشته باشد، باید کتاب دو زبانه «First German Reader: A Beginner’s Dual-Language Book» را انتخاب کنید.

این کتاب بیش از 50 متن کوتاه از جمله شعر و داستان دارد که ترجمه انگلیسی هم دارند. هدف هر متن آموزش و آشنا کردن خواننده با جنبه های مختلف فرهنگ و تاریخ آلمان است؛ پس با این کار علاوه بر اینکه با کشور آلمان آشنا می شوید، کلمات و عبارات این زبان را هم یاد می گیرید.

سعی کنید خواننده منفعل نباشید. با تهیه فهرستی از کلمات و استفاده از آن ها در مکالمات، از کتاب های آلمانی به بهترین نحو استفاده کنید. در جلسات بحث آنلاین درباره این کتاب شرکت کنید تا از جامعه آنلاین یادگیری زبان هم بیشترین بهره را ببرید. در نهایت باید گفت اگر مبتدی هستید، کمیت مطالبی که می خوانید از کیفیت آن ها مهم تر است. اگر از کتاب های آلمانی خوشتان می آید، به خواندن همین یک کتاب اکتفا نکنید و به سراغ گنجیه وسیع کتاب در اینترنت یا کتابخانه ها بروید.

درس هایی ساده برای مبتدیان زبان آلمانی

خوشبختانه بعد از خواندن این مقاله، درک بیشتری از گزینه های موجود برای زبان آموزان مبتدی زبان آلمانی دارید. می توانید از هر منبع یا محتوایی که دوست دارید برای یادگیری خود استفاده کنید و دیگر هیچ بهانه ای برای کم کاری یا شروع نکردن یادگیری زبان خارجی پذیرفته نیست! 


بیشتر بخوانید: مراحل یادگیری زبان آلمانی به همراه معرفی کتاب و آزمون

بیشتر بخوانید: با شش راه ساده، زبان آلمانی را بهتر صحبت کنید

بیشتر بخوانید: در یک ماه چقدر می توانید آلمانی یاد بگیرید؟


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3 از 5 از 4 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید