IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آلمانی برای مبتدیان: چگونه آدرس بپرسیم؟
امتیاز کاربران: 3.7/5
نویسنده: محمد اشرفی
5 خرداد 1398

یادگیری زبان آلمانی برای مبتدیان: چگونه آدرس بپرسیم؟

تا به حال شده خود را در شرایطی تصور کنید که همه به زبان دیگری صحبت می‌کنند و متاسفانه، گم شده‌اید؟‌ شاید الان زیاد این مسئله را جدی نگیرید ولی گم شدن در یک محیط کاملا غریبه، واقعا ترسناک است. وقتی هیچ نوشته‌ای به زبان فارسی یا حتی انگلیسی وجود نداشته باشد و کسی نتواند به خوبی کمکتان کند. حتی راننده تاکسی هم متوجه حرفتان نشود و همان لحظه، امکان استفاده از تلفن همراهتان را نداشته باشید. طبیعتا اینکه نتوانید در خارج از کشور به اینترنت متصل شوید امری طبیعی است. خب، فرض کنید قرار است مدتی به کشور آلمان سفر کنید. به این ترتیب حتما باید نحوه‌ی آدرس پرسیدن را یاد گرفته و البته که پاسخ آن را کاملا درک کنید.

در این درس شما لغات و گرامر مربوط به آدرس پرسیدن و جهت یابی را به زبان آلمانی می‌آموزید. این مقاله عبارات مفید و پرکاربردی مثل ?Wie komme ich dorthin  (چگونه به آنجا بروم؟) را آموزش می‌دهد که به کمک آن هرگز در کشورهای آلمانی زبان گم نشوید. بنابراین، حتما نگاهی به مطالب این مقاله انداخته و از آن نهایت استفاده را ببرید.چگونه آدرس بپرسیم

چگونه آدرس بپرسیم؟

آدرس پرسیدن اصلا کار سختی نیست. کاری ندارد که، کافی است عبارت کوتاه :«فلان جا کجاست» را به زبان آلمانی یاد بگیرید و از هر کسی که رد می‌شود، آدرستان را بپرسید. اما با پاسخش می‌خواهید چکار کنید؟ وقتی سیلی از جملات آلمانی را در پاسخ سوالتان دریافت کردید، احتمالا پلک می‌زنید و به انگلیسی یک what‌ بزرگ تحویلشان می‌دهید. درست نمی‌گویم؟ خب برای اینکه این مشکل را حل کنید باید کمی بیشتر از حفظ یک جمله تمرین کنید. بیشتر مقالات آموزش زبان آلمانی، نحوه‌ی آدرس پرسیدن را خیلی خوب یادتان می‌دهند، اما همیشه از روی پاسخ این سوالات سریعا رد شده و به عبارتی، از توضیح این نکته قسر در می‌روند. به همین دلیل هم به شما می‌آموزیم که چگونه مهارت‌های خود را برای درک جملات در این شرایط، بالاتر ببرید.

برای مثال، باید سوالتان را جوری مطرح کنید که در پاسخ کلمه‌ی بله (ja)، خیر(nein) یا حتی چپ، راست و مستقیم ساده را بشنوید و نیازی به درک جملات طولانی‌تری نداشته باشید. البته به یاد داشته باشید، در این مواقع دست‌ها بهترین ابزار پاسخ به آدرس‌ها هستند و هر کسی که می‌خواهد به شما آدرسی بگوید، حتما از دست‌هایش نیز برای نشان دادن جهت استفاده خواهد کرد. نگران نباشید، این ویژگی مختص تمام افراد دنیا است و امکان ندارد در قبیله‌ یا شهر خاصی، کسی یک جهت را با چشم و ابرو نشانتان دهد.

آموزش کلمه‌ی «کجا»: تفاوت wo با wohin

آلمانی‌ها برای پرسیدن «کجا» دو کلمه‌ی پرسشی دارند. یکی wo و دیگری wohin. Wo زمانی به کار می‌رود که شما راجع به جای چیزی سوال می‌پرسید. Wohin زمانی به کار می‌رود که جهت و مسیر چیزی می‌پرسید. برای مثال:« پارک شهر کجاست؟»

فرق این دو کلمه را می‌توان با یک مثال انگلیسی نشان داد. همه می‌دانیم که در زبان انگلیسی از کلمه‌ی Where‌ به معنی «کجا؟» مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما فرقی نمی‌کند که آدرس می‌پرسید یا می‌خواهید از جای چیزی مطلع شوید. «where are the keys?» یا «where are you going?». در فارسی نیز از کلمه‌ی «کجا؟» برای آدرس پرسیدن یا آگاهی از جای چیزی استفاده می‌شود.

اما در زبان آلمانی، کلمات متفاوتی برای مطرح کردن این دو جمله، مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

Wo sind die Schlüssel? (Where are the keys?)​(کلید‌ها کجا هستند؟)
Wohin gehen Sie? (Where are you going?)(کجا می‌روی؟)

جالب است بدانید گاهی wohin‌ به دو بخش در جمله تقسیم می‌گردد. به جمله‌ی زیر دقت کنید:‌

Wo gehen Sie hin?

در این جمله، آدرس جایی پرسیده می‌شود. همانطور که می‌بینید wohin به دو بخش تقسیم شده و hin‌ در آخر جمله قرار گرفته است. اما به خاطر داشته باشید، هیچ وقت نمی‌توانید از Wo‌ بدون hin برای آدرس پرسیدن استفاده کنید. پس اگر خواستید آن را به دو بخش تقسیم کنید، حتما هر دو را در جمله قرار دهید. البته همینجور الله بختکی این کار را انجام ندهید و برای  ایجاد هر جمله و ساختاری، حتما نکات مربوط به آن را مطالعه فرمایید.

آدرس ها به زبان آلمانی

آدرس‌ها (Richtungen) به زبان آلمانی

خب، نوبت آن رسیده که برخی از اصطلاحات و لغات مربوط به آدرس‌ها را به خاطر بسپاریم. جدول زیر شامل ضروری ترین و مهم‌ترین لغات برای جهت‌یابی هستند. پس حتما آن‌ها را حفظ کنید.

البته به یاد داشته باشید که جنسیت کلمات، یعنی (der/die/das) ممکن است روی برخی از اصطلاحات تاثیر گذاشته و نوع نوشتاری آن‌ها را تغییر دهد. فکر می‌کنم حالا کمی با زبان انگلیسی دوست شده و به the‌های مظلومش، عشق بورزید. از این‌ها گذشته، حواستان به تغییرات جزئی حروف تعریف نیز باشد. مثلا وقتی که der‌ به den تبدیل می‌شود و کنار اسم قرار می‌گیرد. برای مثال می‌توان به جملات زیر اشاره کرد:‌

in die Kirche“(در کلیسا)

an den See” (در برکه)

 

فارسی

آلمانی

در راستای پایین خیابان
به سمت انتهای خیابان

entlang
Gehen Sie diese Straße entlang!

عقب
برگرد

zurück
Gehen Sie zurück!

به سمت/ به طرف…
ایستگاه قطار
کلیسا
هتل

in Richtung auf…
den Bahnhof
die Kirche
das Hotel

چپ، به سمت چپ

links – nach links

راست-به سمت راست

rechts – nach rechts

مستقیم به جلو
همین راه را مستقیم جلو برو

geradeaus (guh-RAH-duh-ouse)
Gehen Sieimmer geradeaus!

تا وقتی که

تا سر چراغ راهنمایی
تا سینما

bis zum (masc./neut.)
biszur (fem.)
bis zur Ampel
biszum Kino

جهت‌‌های قطبی(Himmel Srichtungen)

یادگیری جهت‌های قطبی بسیار آسان است. چون  در این مورد، کلمات کاملا شبیه معادل انگلیسی آن‌ها هستند و حفظ کردنشان کاری ندارد.

بعد از یادگیری چهار جهت اصلی، می‌توانید با ترکیب لغات مختلف، کلمات جدیدی ساخته و آن‌ها را تمرین کنید. (منظورمان شمال توت فرنگی با طعم نعنای جنوب چاقاله بادام شرقی نیست. شمال غرب،‌ شمال شرق، جنوب غرب، جنوب شرق). اصلا کار سختی نیست. شما از  همین طریق این لغات را در فارسی یا حتی انگلیسی آموختید.

یادگیری زبان آلمانی برای مبتدیان چگونه آدرس بپرسیم؟

فارسی

آلمانی

شمال/به طرف شمال
شمال Leipzig  

der Nord(en) – nach Norden
nördlich von (Leipzig)

جنوب/ به طرف جنوب
جنوب مونیخ

der Süd(en) – nach Süden
südlich von (München)

شرق/ به سمت شرق
شرق فرانکفورت

der Ost(en) – nach Osten
östlich von (Frankfurt)

غرب/ به سمت غرب
غرب کلن (Cologne)

der West(en) – nach Westen
westlich von (Köln)

شمال غرب

nordwesten

شمال شرق

nordosten

جنوب غرب

südwesten

 


چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
3.7 از 5 از 13 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید