IRANMEHR
آینده از آن توست
لوگو ایرانمهر
+
آیا آلمانی واقعا سخت است
امتیاز کاربران: 4.5/5
نویسنده: ایرانمهر
18 خرداد 1398

آیا یادگیری زبان آلمانی واقعا سخت است؟

آیا واقعا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟ طبیعتا زبان آلمانی به سخت بودنش مشهور است. اما واقعا آنقدر که می‌گویند، سخت است؟ قرار نیست اینجا چیزی را انکار کنیم. زبان آلمانی حقیقتا چالش‌ خاص و جدیدی برای زبان آموزان است. با این حال، در یادگیری هر زبان جدیدی این اتفاق می‌افتد! آیا یادگیری زبان آلمانی شما را به مسیر دیگری هدایت می‌کند؟ نه! البته که نه. زبان مادری شما آنقدر با زبان‌ لاتین و اروپایی متفاوت است که برای یادگیری هر زبانی، دردسرهای زیادی خواهید داشت.در هر صورت، سخت‌ترین بخش یادگیری زبان آلمانی را با تکنیک‌های صحیح مطالعه می‌توان آسان کرد. جالب است بدانید گاهی برخی از جزئیات یادگیری زبان آلمانی، آن را به یکی از آسان‌ترین زبان‌ها‌ی خارجی تبدیل می‌کند. بسیار خوب، حالا وقت آن رسیده که یک بار برای همیشه، به این سوال پاسخ دهیم: «آیا یادگیری زبان آلمانی خیلی سخت است؟» قرار است در ادامه به نکاتی که زبان آلمانی را سخت می‌کند نگاهی بیندازیم و روش‌های آسانی جهت یادگیری آن‌ها بیاموزیم. همچنین، سه دلیل دوست داشتنی برایتان می‌آوریم که نشان می‌دهد بر خلاف تصورتان، زبان آلمانی واقعا آسان است.

آیا یادگیری زبان آلمانی واقعا سخت است؟

دوره های آموزش زبان آلمانی

دوره های حضوری آلمانی ایرانمهر
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای کودکان
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره حضوری آموزش زبان آلمانی برای بزرگسالان

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است؟‌ به دو دلیل کوچک «بله» و به سه دلیل بزرگ «خیر»

Case System در زبان آلمانی

افراد اغلب اصرار دارند که بگویند گرامر زبان آلمانی خیلی سخت است، اما در حقیقت این Case System است که گرامر و در کل زبان آلمانی را سخت‌‌تر می‌کند. البته قبل از هر چیز، به این توجه کنید که هر بومی آلمانی زبانی این موارد را از بچگی آموخته و هیچ مشکلی هم در یادگیری آن‌ها پیدا نکرده‌ است. پس دلیل نمی‌شود که خیلی سخت باشد. فقط کمی متفاوت است. خب، منظور از Case System چیست؟ هر جمله از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است. منظور از case system زمانی است که حرف تعریف یک کلمه تحت تاثیر نقشی که دارد، تغییر شکل پیدا می‌کند. به کمک این تغییر شکل، اطلاعات مختلفی راجع به ساختار جمله در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. از بخش‌های مختلف یک جمله می‌توان به فاعل، مفعول مستقیم، مفعول غیر مستقیم و صفت ملکی در جمله اشاره کرد. به مثال زیر توجه کنید :‌

der Mann ‌‌(آن مرد) و der Ball (آن توپ) مذکر هستند و تا زمانی که از آن‌ها به عنوان فاعل جمله استفاده شود، حرف تعریف آن‌ها der‌ باقی می‌ماند.

اما به جمله‌ی زیر دقت کنید:

Der Mann wirft den Ball

(مرد توپ را پرت کرد)‌

در این جمله توپ دیگر فاعل نیست و به عنوان مفعول در جمله قرار گرفته است. بنابراین، حرف تعریف der‌ به den تبدیل شده است. البته چنین چیزی در زبان فارسی یا انگلیسی وجود ندارد و هیچ‌ وقت حرف تعریف بر اساس نقش کلمه در جمله تغییر نمی‌کند. طبیعی‌ است که به خاطر سپردن تمام این نکات، برایتان سخت باشد. با این مثال سعی کردیم به شما راجع به این سیستم توضیح دهیم. طبیعتا اینکه همیشه جواب صحیح را در آستینتان داشته باشید یا اینکه در هر شرایط حرف تعریف آن کلمه را بدانید، کار راحتی نیست. اما نترسید، راه حل مناسبی برای یادگیری تمام این نکات وجود دارد.

و اما راه حل!

برای شروع، بهتر است با سایت Deutsch Akademie’s German grammar trainer آشنا شوید. این سایت یکی از بهترین منابع جهت تمرین و یادگیری گرامر زبان آلمانی است. تمرینات این کتاب از پرکاربردترین متن‌های مختلف آلمانی برگزیده شده و روی German Cases‌ تمرکز زیادی دارد.

سپس، سعی کنید حین حفظ هر لغت، حرف تعریف مخصوص آن را در شرایط مختلف بیاموزید. منظورمان این است که فقط die Brille (the glasses) را حفظ نکنید. بلکه ohne die Brille (without the glasses) یا mit der Brille (with the glasses) را نیز بیاموزید. به این ترتیب، دیگر هرگز در به کارگیری این لغات به مشکل نمی‌خورید. بعد از حفظ این لغات، کلمه را با حرف تعریف مخصوص خود در جملات مختلف به کار ببرید تا به خوبی آن‌ها را در ذهنتان ثبت کنید.

تلفظ کلمات آلمانی

یکی از بزرگترین درگیری‌های زبان آموزان در یادگیری زبان آلمانی، تلفظ است. این زبان، خشن و هجومی به نظر نمی‌رسد؟ آلمانی زبان‌ها چند صدا دارند که در زبان انگلیسی یا فارسی اصلا وجود ندارد. برای مثال در کلمه‌ی Chief، حرف ch با تشدید تلفظ شده و حرف ‘r’ فرانسوی نیز در آن تلفظ می‌شود. چنین صدایی را در هیچ جای انگلیسی بریتانیایی یا آمریکایی پیدا نخواهید کرد. اما با کمی تمرین می‌توانید استاد لهجه‌ی آلمانی شده و احساس کنید که کلمات و حروف‌  مثل آب روان روی زبانتان چرخیده و با صحت کامل تلفظ می‌شوند. تنها کاری که باید بکنید، تقلید کردن است. تقلید لهجه و صدای آلمانی مثل یک چتر نجات عمل می‌کند و به شما در یادگیری صحیح ریتم جملات و تلفظ کلمات، کمک می‌کند.

آیا یادگیری زبان آلمانی سخت است

مثل آب خوردن! سه دلیل که نشان می‌دهد زبان آلمانی خیلی آسان است

1.لغات آشنا

اگر از قبل با زبان انگلیسی آشنا شده باشید، متوجه می‌شوید که در زبان آلمانی و انگلیسی کلمات مشابه زیادی وجود دارد. در حقیقت، زبان انگلیسی تقریبا شکل دیگر زبان آلمانی است. گیج شده‌اید؟ در ادامه به شما توضیح می‌دهیم. کلمات بسیار زیادی بین این دو زبان وجود دارند که دقیقا یک معنی و مفهوم داشته و کاربرد آن‌ها نیز یکسان است. همچنین، لغات زیادی از زبان انگلیسی وارد زبان آلمانی شده که تغییر شکل پیدا کرده و شکل امروزی زبان آلمانی را به خود گرفته‌اند. لازم نیست زیاد به خودتان زحمت دهید تا معنای der Workshop, das Business  یا das Internet  را بفهمید. واقعا جز workshop، business و internet چه چیز دیگری می‌تواند معنای این کلمات باشد؟ یادگیری لغات هم ریشه‌‌ی آلمانی و انگلیسی نیز آسان هستند؛ اما تشخیص معنی آن‌ها کمی دقت می‌خواهد. برای مثال، زیاد سخت نیست که بفهمیم کلمه‌ی آلمانی hund (سگ) همان hound (سگ) انگلیسی است. اما تشخیص اینکه die Schere همان the scissors‌ است، کمی طول می‌کشد. پس حین مطالعه‌ی لغات یا متن‌های مختلف به زبان آلمانی منتظر برخورد با کلمات مبهم و مشکوک زیادی باشید.

اگر با یک کلمه برخورد کردید که به یک کلمه‌ی انگلیسی شباهت زیادی دارد ولی کاملا متفاوت تلفظ می‌شود، پس حتما به تغییرات لحاظ شده در آن دقت کنید. برای مثال، بیایید به کلمه‌ی die Schere (the scissors) نگاه دقیق‌تری بی‌اندازیم. در نگاه اول، شاید این دو کلمه اصلا شبیه به هم نباشند. اما اگر کمی با دقت‌تر نگاه کنیم، متوجه می‌شویم که حرف-s به  –e تغییر یافته و حرف c برداشته شده است. بنابراین لغت شباهت بیشتری با shears پیدا کرده است. بنابراین این دو کلمه هم ریشه هستند. مهم نیست چقدر باید تحقیق کنید تا ریشه‌ی کلمات جدید را پیدا کنید و ارتباط بین دو زبان انگلیسی و آلمانی را درک کنید. از این طریق می‌توانید لغات را برای همیشه حفظ کنید و بر آن‌ها مسلط شوید.

2.صرف افعال مشابه

ممکن است حین یادگیری زبان فرانسوی، روسی یا اسپانیایی با صرف فعل‌ها با مشکل رو به رو شوید. اما صرف فعل در زبان آلمانی ملموس‌تر است. صرف نظر از تغییر شکل واژگانی، این افعال تقریبا مثل زبان انگلیسی صرف می‌شوند. برای مثال، وجه آینده را باید با فعل کمکی در جمله بنویسید:

ich werde gehen = I will go

البته وجه‌های گذشته نیز شباهت زیادی به این وجوه در زبان انگلیسی دارند:‌

du hattest Jura studiert = you had studied law

همانطور که در زبان انگلیسی یک فعل، به سه حالت متفاوت به کار می‌رود (drink-drank-drunk) در گرامر زبان آلمانی نیز هر فعل، سه حالت دارد و  شکل گذشته‌ی افعال بی قاعده با شکل ساده‌ی آن‌ها متفاوت است. همچنین یک قسمت سوم فعل نیز دارند که از آن در وجه‌های present perfect استفاده می‌کنند. جالب است بدانید حتی صدا و تلفظ این کلمات نیز از حالت انگلیسی پیروی می‌کند. trinken-trank-getrunken (در زبان انگلیسی این سه فعل به صورت think, thought, thought‌ نوشته می‌شود). این نیز روش دیگری جهت یادگیری واژگان به زبان آلمانی است. چون در این زبان، قوانین و نکات دستوری شباهت زیادی به زبان انگلیسی دارد. همچنین افعال بی قاعده‌ی زیادی در زبان آلمانی وجود دارند که دقیقا به همان شکل انگلیسی نوشته می‌شوند. پس یادگیری آن‌ها خیلی بهتر از شروع با کلمات کاملا ناآشنا و جدید است.

دوره های آنلاین آموزش زبان آلمانی

دوره های آنلاین آلمانی ایرانمهر
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای کودکان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره آنلاین آموزش آنلاین زبان آلمانی برای بزرگسالان

3.منابع یادگیری بی‌کران

زبان آلمانی یک از مهم‌ترین‌ زبان‌های زنده در دنیا است. با اینکه تنها ۱۲۰ میلیون نفر (زبان‌آموز و بومی‌زبان) به زبان آلمانی صحبت می‌کنند، اما با توجه به تعداد زیاد کشورهای اروپایی آلمانی زبان و تاریخ و فرهنگ این کشور، زبان آلمانی را نمی‌توان نادیده گرفت. همچنین، امکان تحصیل رایگان و اخذ اقامت آسان در این کشور، محبوبیت آن را بیش از پیش کرده و برای ثبت نام در دانشگاه‌های آلمان، باید به یادگیری این زبان بپردازید. بنابراین، هزاران منبع معتبر جهت یادگیری این زبان وجود دارد. با یک جستجوی ساده در اینترنت یا سایت آموزشگاه زبان ایرانمهر، می‌توانید مقاله‌های زیادی جهت یادگیری زبان آلمانی پیدا کنید. مقاله‌هایی که به شما کمک می‌کنند چگونه به عنوان یک فارسی زبان، زبان آلمانی بیاموزید. امروزه و با پیشرفت تکنولوژی، نیازی به خرید کتاب‌های کاغذی نیست و تنها با چند کلیک می‌توانید میلیون‌ها مقاله‌ی مرتبط به آموزش زبان آلمانی پیدا کنید. برای مثال، Deutsche Welle منبع بسیار خوبی است که خدماتی چون فایل‌های صوتی، توضیح واژگان و ویدیوهای ضبط شده‌ی مختلفی را ارائه می‌کند تا یک زبان آموز مبتدی را به یک کاربر با اعتماد به نفس و پیشرفته تبدیل کند. همچنین، حتما باید با یک منبع درست و حسابی، آموزش تلفظ از مبتدی تا پیشرفته را تمرین کنید. هیچ وقت فقط به کتاب‌های کاغذی یا استاد خود که می‌گوید “حرف ö  چیزی شبیه ‘uh’ در fur‌ است” تکیه نکنید. چون اینطور نیست! از یک منبع با فایل صوتی استفاده کنید تا به خوبی با صدا و تلفظ کلمات آشنا شوید. «از من به شما نصیحت که اگر اینکار را نکنید، همان بلایی سرتان می‌آید که با کتاب زبان انگلیسی دوره‌ی راهنمایی سرتان آمد».

خب الان چه فکری می‌کنید؟ آیا زبان آلمانی واقعا سخت است؟ امیدواریم که با این مقاله، کمی بیشتر راجع به این زبان بدانید و دیگر از یادگیری آن نترسید. وقتی پای یادگیری یک زبان جدید در میان باشد، شاید به کمی شفاف سازی بیشتر نیاز داشته باشید تا تفکرات قبلی خود را از ذهنتان پاک کرده و با آغوش باز به سمت آن زبان بروید. هر زبانی چالش‌های جدید و خاصی در پی دارد و هرکدام نیز به اندازه‌ی خودش سخت است. حداقل به این فکر کنید که اگر یک آلمانی زبان بخواهد زبان فارسی یاد بگیرد، دقیقا با چه چیزی رو به می‌شود؟ به یاد داشته باشید که اگر تفکرتان راجع به چیزی منفی باشد، هیچ وقت آن را به خوبی یاد نمی‌گیرید. حتی اگر موضوع‌ «دستور نگارش زبان فارسی» باشد!


بیشتر بخوانید: تقویت مکالمه زبان آلمانی

بیشتر بخوانید: یادگیری زبان آلمانی با آهنگ


دوره های خصوصی آموزش زبان آلمانی

دوره های خصوصی آلمانی ایرانمهر
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای کودکان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره خصوصی آموزش خصوصی زبان آلمانی برای بزرگسالان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای کودکان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای نوجوانان
دوره خصوصی آنلاین آموزش خصوصی آنلاین زبان آلمانی برای بزرگسالان

چقدر این پست برایتان مفید بود؟
1
2
3
4
5
4.5 از 5 از 66 رای

نظر خود را با ما در میان بزارید

لغو پاسخ

 1. تارا
  7 شهریور 1402
  پاسخ دادن

  سلام وقت بخیر
  من شونزده سالمه و ده ساله دارم انگلیسی میخونم
  الان میخوام المانی بخونم
  به نظرتون انگلیسی رو ول کنم و المانی بخونم یا این کارو نکنم؟
  من میخوام برای تحصیل به ی کشور دیگه برم
  پیشنهادتون چیه المانی یا انگلیسی
  بعد توی المانی مثل عربی جنسیت مذکر و مونث و….این چیزا جدا از همن؟

  • ایرانمهر
   7 شهریور 1402
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر شما میتوانید فرم مشاوره رایگان از سایت را تکمیل نمایید کارشناسان ما در کوتاه ترین زمان ممکن با شما تماس حاصل می نمایند و اطلاعات لازم را در زمینه نحوه یادگیری در اختیارتان قرار میدهند.

 2. شیما سالم دیناری
  9 اسفند 1401
  پاسخ دادن

  سلام زبان آلمانی برای کودکان هم داریم من میخوام برای فرزندم

  • ایرانمهر
   9 اسفند 1401
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر بله دوره های آموزشی زبان آلمانی برای کودکان هم داریم شما میتوانید جهت آگاهی از نحوه ثبت نام در دوره مربوطه به قسمت ارتباط با شعب سایت مراجعه نمایید و با تماس با یکی از شعب همکاران ما اطلاعات لازم را در اختیارتان قرار میدهند.

 3. رضا
  23 آبان 1401
  پاسخ دادن

  سلام.ایا اموزش انلاین دارید؟

  • ایرانمهر
   23 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله آموزش انلاین هم داریم جهت کسب اطلاعات بیشتر یا یکی از شعب ما تماس حاصل نمایید .

 4. عرفان
  9 آبان 1401
  پاسخ دادن

  سلام برای کسی که آشنایی خیلی زیادی با انگلیسی داره یاد گرفتن آلمانی چقدر طول میکشه؟

  • ایرانمهر
   9 آبان 1401
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر اگر نیاز به مشاوره دارین برای بهره مندی از کلاس با شعبه ما در تماس باشید به قسمت راهنمای شعب سایت مراجعه نمایید .

 5. شیما سالم دیناری
  27 مرداد 1399
  پاسخ دادن

  برای مهاجرت تحصیلی ب المان و اتریش زبان انگلیسی مهمه اول یا آلمانی بخونم قاطی نکنم و وقت کمی دارم

  • آموزشگاه ایرانمهر
   27 مرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر لطفا با دفتر مرکزی تماس بگیرسد 84378 داخلی 456 بخش مهاحرت موسسه صبا پلن

 6. حسام الدین
  28 خرداد 1399
  پاسخ دادن

  فقط مرکزی ،البرز و تهران ؟؟؟! حداقل در کلانشهرها مثل اصفهان، مشهد، کرمانشاه، شیراز، تبریز هم یک شعبه داشته باشید

  • آموزشگاه ایرانمهر
   28 خرداد 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر کلاس ها به صورت مجازی برای شهرهای دیگه برقرار هست می تونید با شعب تماس بگیرید

 7. احسان
  19 اردیبهشت 1399
  پاسخ دادن

  با سلام و خسته نباشید .
  میخواستم بدونم اگر من برای کارشناسی رشته مترجمی زبان آلمانی بخونم .
  آیا میتونم برای ادامه تحصیل در آلمان اقدام کنم ؟ در کل با رشته های مترجمی شانسی برای پذیرش در یک کشور دیگر هست ؟ مثلا اقدام با کارشناسی مترجمی زبان آلمانی برای کارشناسی ارشد ادبیات زبان آلمانی در آلمان ….؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   19 اردیبهشت 1399
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر لطفا با دفتر مرکزی تماس بگیرسد 84378 داخلی 456 بخش مهاحرت موسسه صبا پلن

 8. رضا
  7 بهمن 1398
  پاسخ دادن

  سلام.ایا اموزش انلاین دارید؟

  • آموزشگاه ایرانمهر
   7 بهمن 1398
   پاسخ دادن

   سلام وقت بخیر بله هم کلاس های حضور یو هم آنلاین دایر می باشد

 9. آموزشگاه ایرانمهر
  7 بهمن 1398
  پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز

  متاسفانه در حال حاضر در کرمانشاه شعبه ای نداریم.

 10. آموزشگاه ایرانمهر
  7 بهمن 1398
  پاسخ دادن

  سلام دوست عزیز

  متاسفانه در حال حاضر در کرمانشاه شعبه ای نداریم.

 11. هیمن مصطفایی
  7 بهمن 1398
  پاسخ دادن

  سلام واقعا حرفهاتون برام خیلی دلگرم کننده بود من هم ابتدای یادگیری زبان آلمانی م ولی همه میگن خیلی سخته و من هم دوبه شک افتادم ..خیلی دوست دارم با این دوست عزیزی که این متن بالا رو نوشته چند دقیقه ای صحبت کنم بلکه بیشتر راهنماییم کنه …پس من شمارمو میذارم لطف کنید یکی از کارشناس هاتون با من تماس بگیرن .خیلی ممنون 09107509958

  • آموزشگاه ایرانمهر
   7 بهمن 1398
   پاسخ دادن

   سلام روز بخیر با شماره تماس دفتر مرکزی تماس بگیرید وازسوپروایزرین مجموعه اطلاعات کسب کنید84378 داخلی445

مقالات مرتبط

برای مشاوره رایگان کلیک کنید